De wapenzendingen naar republikeinsch Spanje. tBitwenlaHd Spanje en de besprekingen tusschen Rome en Parijs. Italiaansche agitatie in de pers. De algemeene toestand. De onrust in Midden-Amerika. Spoorlijnen vernield. De verdere Japansche plannen. Naar Hankau en Kanton? Nieuws in 't kort. TWEEDE BLAD. 2 - Daar is nieuwe onrust over West- Europa gekomen: de besprekingen tus schen Italië en Frankrijk zijn stopgezet en meteen dreigt daardoor de Britsch- Italiaansche overeenkomst in gevaar te komen. In eens is daardoor ook de Spaansche kwestie weer zeer actueel geworden, want aan de moeilijkheden in Rome, Parijs en Londen zit onverbrekelijk de Spaansche burgeroorlog vast. Omdat Franco in de oogen van Italië moet winnen en in de oogen van Parijs moet verliezen. En omdat Franco niet zonder hulp van buitenlandsche vrijwilligers kan en omdat de regeering evenmin zonder hulp van buiten kan. En omdat Engeland geen overeen komst wil sluiten met Italië zonder dat de Italiaansche troepen uit Spanje teruggetrokken zijn. Laten wü met Spanje zelf beginnen. Van het oorlogstooneel kan het volgende nieuws gemeld worden: In de bergen bij Cedrillas hebben zich hevige gevechten afgespeeld, zonder ophou den doen de rechtschen aanvallen op Sierras de Gudar en Corbelan, zij pogen naar het Zuiden door te dringen, doch zijn hierin nog niet geslaagd. Twintig kilometer meer naar het Oosten zijn de troepen van Franco erin geslaagd, vasten voet te krijgen op de hel lingen van de Pennaroya bij Alcala de la Selva. Zij werden evenwel in een tegenaan val van de regeeringstroepen teruggeslagen. Ten zuiden van Morella hebben de recht schen aanvallen gedaan tusschen Castellfort cn Cati ten noorden van Albocacer, echter vergeefs. In den sector ten Noorden van Teruel zijn de rechtschen aangekomen ten Noorden van het dorp Escriche, dat zij achter zich lieten. De luchtmacht en de artillerie worden weer volkomen verlamd door den toestand van het terrein en door het weer. De operaties hebben een traag verloop. Opgave van Italiaansche verliezen. Volgens een officiëele Italiaansche opgave omtrent de verliezen, die de Italiaansche legioensoldaten in den loop van het offensief ten Zuiden van de Ebro, van den aanvang op 9 Maart tot 10 dezer hebben geleden, sneuvelden 76 officieren en 593 minderen. Tien legionnaires worden vermist, terwijl vier krijgsgevangenen werden gemaakt. Voorts werden 204 officieren en 2318 sol daten gewond. De totale verliezen bedroegen dus 3205 man. Slapper toezicht aan de Fransche grens. Hoewel het misschien misleidend is te spreken van een toegenomen Fransche in menging in Spanje, is het toch zeker dat de Fransche grens-autoriteiten hun toezicht hebben verslapt. Hun houding wordt moge lijk ingegeven door het feit dat de grens tusschen Frankrijk en het nationalistische Spanje, tengevolge van het offensief in Aragon, aanmerkelijk langer is geworden. De berichten over de activiteit der Duitsche experts bij de nationalistische legers in het Noorden hebben ongetwijfeld de Fransche openbare meening gealarmeerd en de Fran sche autoriteiten zien hen blijkbaar on gaarne zoo bezig in Spanje. De versterkingen, welke Barcelona on langs heeft ontvangen, zijn niet enkel ver sterkingen van oorlogsmateriaal. De moei lijkheden inzake de republikeinsche zaak in Spanje hebben het anti-fascistische ge voel over de geheele wereld versterkt en een nieuwe toevloed vèn vrijwilligers is het resultaat geweest. Zestig van hen zijn on langs aangekomen uit een land even ver verwijderd als Zweden, terwijl ook een aantal Amerikanen de grens zijn gepasseerd om dienst te nemen. Ook nieuwe toevloed van vrijwilligers. De speciale correspondent van de Times te Hendaye meldt nog het volgende inzake de wapenzendingen aan het republikeinsche Spanje. Er is groote activiteit geweest langs de Fransch-Catalaansche grens sinds de na tionalisten hun offensief in Aragon begon nen. Na een stilstand van eenige weken in het vroege voorjaar, is er voortdurend een stroom van oorlogsmateriaal, bestemd voor het republikeinsche leger, Catalonië binnen gekomen. Dit omvat, behalve kanonnen en luchtafweergeschut, vliegtuigen, waarvan volgens bepaalde schattingen 200 sinds Maart in het republikeinsche gebied zijn aange komen. Hoewel sommige van deze verster kingen door de zendingen Duitsche wape nen via de havens van Noord-Spanje, welke in handen der nationalisten zijn, in even wicht worden gehouden, schijnt het toch dat het verschil in uitrusting tusschen de twee partijen is afgenomen. Volgens betrouwbare inlichtingen is het grootste deel der wapenen en munitie, die het republikeinsche Spanje binnenkomen met van Fransch maaksel. Ze worden dooi de Fransche grensautoriteiten bij de binnen komst in Frankrijk verzegeld en verlaten het land in denzelfden toestand. Men zegt dat vele kanonnen uit Centraal-Europa komen, terwijl het schijnt dat een aantal vliegtuigen over den Atlantischen Oceaan is gekomen, ondanks de blokkade der nationa listen. Men acht het veelbeteekenend dat de Vanguardia, een belangrijk blad uit Barce lona. onlangs hevige aanvallen publiceerde tegen alle buitenlandsche gezantschappen in het republikeinsche Spanje, met uitzonde ring van dat der Vereenigde Staten. Italiaansche pers agiteert. De Italiaansche pers maakt veel drukte van den dag der solidariteit met het natio nalistische Spanje, welke a.s. Zondag in ge heel Italië gevierd zal worden. De Tribuna schrijft in dat verband, dat Italië tegenover de manoeuvres der landen, die den mond vol hebben over neutraliteit en non-interventie en ondertusschen den rooden tegenstand met wapenen en man schappen steunen, nogmaals zijn wil en zijn standpunt zal bevestigen ten opzichte van het groote conflict: nimmer zal het bolsje wisme zich zetelen aan de kusten der Mid- deljandsche Zee en de republiek van Bar celona, dit „symbool van het internationale communisme, moet ten onder gaan". De Romeinsche middagbladen protestee ren opnieuw tegen de Fransche inmenging in Spanje. In een hoofdartikel schrijft de Tribuna, dat de intriges der linkschen in Frankrijk een hinderpaal vormen voor iedere mogelijke verbetering der betrekkin gen met Italië, en dat het verondersteld parellelisme tusschen de Britsch-Italiaan- sche betrekkingen en de betrekkingen tus schen Rome en Parijs niet bestaat, omdat tegenover het leger van Franco, waarin de Italiaansche vrijwilligers heldhaftig mede strijden, de Fransche vliegtuigen en geweren staan. Londen-Parijs-Rome. De diplomatieke correspondent van de Times schrijft: Na een onrustige 48 uur toen het den schijn had, dat de weg voor een overeenkomst tusschen Frankrijk en Italië en voor overeenstemming tus schen de mogendheden, welke deel nemen aan het werk van de commissie voor niet-inmenging, was geblokkeerd vertoont de diplomatieke toestand, van Londen uit gezien, een kleine ver andering ten goede. Er blijven echter nog groote moeilijk heden bestaan. Gisteren kwamen nog steeds berichten binnen over toezending van wa penmateriaal aan beide partijen in Spanje; uit Frankrijk kwamen berichten omtrent de diepe reactie op den toon van Mussolini's rede te Genua, waar, gelijk een Fransch commentator zei, de Duce het monopolie van inmenging voor Italië scheen op te eischen. Deze moeilijkheden en twisten ko:i- den gisteren niet worden weggenomen, doch te Londen zoowel als op het continent heeft de Britsche regeering een goed woord ge daan ten behoeve van voorzichtigheid en vt :-iraagzaamheid en de gedachtenw.sselin- gen met andere regeeringen hebben zeker bijgedragen tot eenige opheldering. Te Londen heeft Lord Plymouth na con ferenties met eenige ambassadeurs, welke zitting hebben in de commissie voor de niet-inmenging, een vergadering kunnen vaststellen tegen de volgende week. Men hoopt, dat ten langen leste de onder commissie bijeen zal komen om met ernst de Britsche formule voor de terugtrekking van de buitenlandsche soldaten aan beide zijden te bespreken. De Franschen hebben zich bereid verklaard tot controle van hun grens aan de Pyreneeën gedurende korten tijd en zij hebben er ook in toegestemd, dat de terugtrekking zou geschieden in even redigheid, man voor man van ïederer. kant en dus niet in categorieën. In aanzienlijke mate schijnt de alge- meene depressie van de laatste dagen het gevolg te zijn van de overweging, dat het er alles van heeft, dat de burgeroorlog veel langer zal duren dan men een maand Alkmaar, 21 Mei. Tsjecho-Slowakije vraagt voortdurend meer onze aandacht, doordat de Sudeten- Duitschers meer en meer actief worden en doordat telkens melding wordt gemaakt van ongeregeldheden in het land. De groote moeilijkheid, waarmee men in Tsjecho-Slowakije te kampen heeft, vindt zijn oorzaak in de verschillende nationali teiten van het land. Wij zouden Tsjecho-Slo wakije in dat opzicht kunnen vergelijken niet het Nederland vóór de afscheiding van België, echter met dit groote verschil, dat de situatie in Tsjecho-Slowakije veel moeilijker is en dat bovendien het nationaliteitsgevoel daar veel meer spreekt en veel meer de ge moederen warm houdt. Over die kwestie der nationaliteiten heeft president Hodza gister een verklaring aan de pers verstrekt, waarin hij o.m. zegt: Tijdens het bezoek van Delbos had ik ver klaard, dat onze Staat een zeer bijzondere zending had, gezien het feit, dat verschillen de nationalismen, in het bijzonder net Duit sche en het Tsjechoslowaaksche, elkander in ons land ontmoeten en bestrijden Tsjechoslo- wakije staat voor het dilemma, deze beide elementen in conflict te laten komen of de nationaliteiten-kwesties zoodanig te regelen, dat zij automatisch worden opgelost door de instellingen, op duurzame en vreedzame wijze. Wij zijn sedert lang besloten deze or ganisatie van vrede en billijkheid in ons land in te voeren. Wij moeten U>t een alge- heele regeling komen. Niets moet half wor den gedaan. Het nationaliteitenstatuut in Tsjechoslowakije zal gebaseerd worden op twee beginselen, die voortvloeiden uit ons democratische systeem: administratieve autonomie en evenredigheid. Wie evenredig heid zegt, zegt billijkheid, voorzoover deze verkregen kan worden door het automati sche spel der instellingen Het jubileumsjaar of zoo geleden meende. Toen kon men algemeen hooren, dat Franco den weer stand van de regeering van Bacelona in zes of acht weken zou hebben gebroken en dat Mussolini spoedig daarna de Italiaan sche soldaten zou terug trekken. Thans neemt men aan, dat het voor den laten herfst uiterst moeilijk zal zijn aan den strijd een einde te maken en zelfs dit achten velen nog te optimistisch gezien. De bar rière, welke door den Ebro wordt gevormd, de sterkte van de fortificaties in Catalonië en de natuurlijke moeilijkheden van het heuvelland om Barcelona beschouwt men thans weer als groote voordeelen voor de regeering. Men kan dus geen profetieën doen. De depressie is overgegaan in ongerust heid door het binnenkomen van berichten, dat generaal Franco nauwelijks op een overwinning kan hopen, tenzij zijn steun op buitenlandsche soldaten en wapen materiaal wordt versterkt. Deze ongerust heid heeft gisteren geleid tot de mislei dende geruchten, dat de passages nopens Spanje uit de Engelsch-Italiaansche over eenkomst aan een zekere spanning onder hevig waren. Klaarblijkelijk zou generaal Franco hulp op prijs stellen! de eenige weg, waarop een gevaarlijke toestand echter onder controle kan worden gehouden, is echter gelegen in terugtrekking van de buitenlandsche strijders, zooals is neergelegd in de brieven tusschen de Britsche er Italiaansche regee ringen en door de opstelling van een over eenkomst tusschen de mogendheden uit de commissie voor de niet-inmenging. Naar de opvatting van de Britsche regee ring zou een dergelijke oplossing een Fransch-Italiaansche overeenstemming zeer veel naderbij brengen. Zij heeft bij beide partijen opnieuw de hoop uitgespro ken, dat de besprekingen te Rome spoedig zullen worden hervat en dan succesrijk zullen verloopen; men erkent hier echter de moeilijkheden. In Italiaansche kringen te Londen zegt men, dat de Franschen bij het begin te veel vroegen en in Fransche kringen stelt men zich op het standpunt, dat de Italianen nog niet. ver genoeg gaan wat betreft hun garanties inzake Spanje. Volgens de Vrijdagmiddag versche nen bladen heeft de Mexicaansche mi nister van landsverdediging bericht ge kregen, dat gewapende aanhangers van generaal Cedillo hier en daar de spoor lijnen vernield hebben. Vliegtuigen zouden uit San Luis zijn vertrokken om de opstandelingen te achtervolgen. Volgens de Universal, Grafico zouden Cardenas en Cedillo iniiet geheim een be spreking hebben gehouden op een haciënda te Las Palomas. Voorts wordt medegedeeld, dat een af- deeling verbindingstroepen en een batterij afweergeschut uit Mexico naar San Luis zijn vertrokken. Het gerucht, dat Cedillo zich per vlieg tuig naar Laredo zou hebben begeven, blijft hardnekkig aanhouden. Cedillo inderdaad vertrokken? Uit Bronsville (Texas) wordt gemeld, dat generaal Cedillo per vliegtuig om ne gen uur 's avonds (Gmt) uit San Luis naar Bronsville is vertrokken. Hij is echter nog niet op zijn bestemming aangekomen. Bij zonderheden zijn onbekend. Tegenspraken. Het bericht wordt tegengesproken, dat generaal Cedillo uit Las Palomas zou zijn vertrokken. Bovendien ontkent men, dat Cardenas zich in het geheim met generaal Cedillo zou hebben onderhouden. 1938 moet ons er aan herinneren, dat wij plichten te vervullen hebben en wij moeten die vervullen voor het einde van het jaar. Wij zullen ons niet onttrekken aan deze ver plichting, die wij vrijwillig op ons hebben genomen. De regeering heeft de verklarin gen bestudeerd, die goedgekeurd zijn door onze openbare meening op 4 en 28 Maart. Wij zullen ons dus zoo noodig verdedigen, maar wij zijn aan den anderen kant bereid alles toe te staan, wat geëischt wordt door onze eigen grondwet en door den huidigen toestand". Intusschen houden de politieke en natio nale groepen zich maar voortdurend bezig met betoogingen, die dikwijls een fel karak ter dragen. Zoo hebben zich gisteravond te Praag weer betoogingen voorgedaan voor het „Duitsche huis", alsmede in het door Duitschers bewoonde gebied van Bohemen. In beide gevallen hadden incidenten plaats. Verder wordt gemeld, dat te Chomatov vijf Tsjechische soldaten werden aangevallen door zestig Duitschers. Een soldaat werd ernstig aan het hoofd gewond naar een zie kenhuis gebracht. De aanvallers namen de vlucht. Politieversterkingen zijn naar de plaats gezonden. Te Chodov had de politie gister eenige Duitschers, die illegale pamfletten uitreikten, gearresteerd. Een menigte van 300 menschen wilde de arrestanten bevrijden, doch werd verspreid door de gendarmerie, die van den gummiknuppel gebruik maakte. Een gendar me werd op den grond geworpen, een andere gewond. Een betooger liep verwondingen op, doordat hij viel of in een bajonet liep. Drie Duitschers werden gearresteerd. Ook hier heen zijn versterkingen gezonden. Gisteravond was het rustig in de stad. Win kels en werkplaatsen waren den geheelen dag gesloten. De fabrieken werkten, doch de meeste arbeiders, die lid van de Sudeten- Duitsche partij zijn, verschenen niet. Domei meldt uit Tokip dat, nu Soetsjou definitief gevallen is, de mee ning veld begint te winnen, dat de autoriteiten van het leger het noodza kelijk zullen achten onmiddellijk voort te rukken niet alleen naar Hankau, maar ook naar Kanton. Domei acht dit laatste noodzakelijk omdat volgens het Japansche bureau de val van Soetsjou de openbare meening in Zuid-China nu reeds zoo geschokt heeft, dat een groo te onrust is ontstaan, zoodat een groot deel van het publiek een onmiddellij- ken Japanschen opmarscch naar Kan tong verlangt. De Japansche berichten houden vol dat de Japansche troepen bij Soetsjou de hoofdmacht van het Chineesche leger in een ring gesloten hebben. Heelemaal gesloten is de ring echter niet, want de Chineezen kunnen in Zuidoostelijke richting aftrekken het merengebied in de provincie Anhwei en Kiangsoe binnen. De linkervleugel van de Japansche troepen, die uit Noordelijke rich ting rukken en die het Groote kanaal heb ben overgestoken, hebben gisteren Siesjan, ongeveer 10 Kilometer Zuidoostelijk van Soetsjou bereikt. Vliegtuigen van het Ja pansche leger, zoowel als van de vloot val len voortdurend de terugtrekkende Chinee sche legers aan. Feest te Tokio. Te Tokio heeft men met eenige feestelijk heid den val van Soetsjou gevierd. Het nieuws werd den burgers van de stad be kend gemaakt, doordat een twintig sirenes tegeljjk begonnen te loeien. Allerwege werden de vlaggen uitgestoken en in den loop van den dag is eA minuut stilte in acht genomen als een hulde aan de solda ten, die in den oorlog strijden voor Japan. Er werden adressen van dankbaarheid ge zonden aan de autoriteiten van het leger. Ongewenschte requesten. - Koning Faroek bracht gisteren, vergezeld van den eersten minister ,een bezoek aan de moskee Maleka Saffia te Kaïro. De weg van den stoet was met vlaggen en eerepoorten ver sierd. Toen de stoet terugreed, sprong uit de juichende menigte opeens een man naar voren, een student aan de techn. hoogeschool, en wierp een request in het rijtuig om op genomen te worden in het vliegercorps, hoe wel hij twee maanden te oud was. Een eindje verder sprong een man naar voren, die on der den uitroep: „Ik word onrechtvaardig behandeld, uwe majesteit", eveneens een request in het rijtuig wierp. Zijn vader, al dus het request, was een rijk man, maar weigerde zijn negen kinderen te helpen en had hen onterfd. Nog een derde man wierp een request in het rijtuig. Hem was de ver gunning voor een plaatslngsbureau ont nomen. Alle drie de requestranten zijn in hechte nis genomen. Het duel Bernstein-Bourdet. - De beide Fransche schrijvers Henry Bernstein en Edouard Bourdet hebben gister te Neuilly sur Seine op den degen geduelleerd, zooals was overeengekomen. Bij de tweede reprise werd Bourdet, de administrateur van de Comédie Frangaise, aan den rechterboven- arm gewond. De strijd werd gestaakt. De beide tegenstanders hebben zich niet ver zoend. Zesling geboren. - De vrouw van een boer in Burma heeft het leven geschonken aan een zesling, drie jongens en drie meisjes. Alle zes de kinderen werden levend geboren, doch één ervan overleed later. Trein grijpt arbeiderswagen. - Te San Antonio in Patagonië heeft een trein een wagen gegrepen, die arbeiders vervoerde. Negen personen werden daarbij gedood, tal rijke andere gewond. Bovenstaande is geen volledige lijst van de ongeregeldheden, maar men leert er o.i. toch wel voldoende uit, dat de toestand verre van gunstig is. De situatie wordt er natuur lijk nog niet beter op, als men leest, wat de persdienst der Sudeten-Duitschers publi ceert. Deze persdienst beweert n.L, dat kan worden vastgesteld, dat sociaal-democrati sche, communistische en Tsjechische elemen ten tegen de Sudeten-Duitschers prcvocee- rend zijn opgetreden, en dat de ordediensten hun plicht hebben gedaan. Voorts werd ge protesteerd tegen de censuur op de Sudeten- Duitsche bladen. De politieke commissie heeft besloten, mi nister-president Hodza mede te feelen, dat de Sudeten-Duitsche partij niet de bespre kingen over het nationaliteitenstatuut, der re geering zou kunnen openen, zoolang niet de orde en de rust in het Sudeten-Duitsche ge bied en de grondwettige rechten der Sude ten-Duitschers op het gebied van meenings- uiting en pers gewaarborgd zijn. En heelemaal niet bevorderlijk voor de rust zijn de Duitsche perscommentaren op de betoogingen. Men leze slechts: Het „Berliner Tageblatt" publiceert het volledig verslag van het bestuur der Sude ten-Duitsche partij, onder het opschrift: Geen onderhandelingen onder terreur. Ver klaard wordt, dat de Tsecho-Slowaaksche pers „met vuur speelt". Wij, rijks-Duitschers aldus het blad kunnen niet onverschillig staan tegenover de gebeurtenissen in het land der Sudeten- Duitschers. Wij wachten er op, dat de Tsje- cho-Slowaaksche regeering een einde maakt aan de plagerijen, waarvan de Duitschers het voorwerp zijn. ..Lokal Anzeiger" schrijft: Zij die een vreedzame oplossing willen van het Tsjecho- Slowaaksche probleem zullen met het Duit sche volk vragen, dat de regeering te Praag de verantwoordelijkheid op zich neemt voor de incidenten, die zich hebben voorgedaan en directe beschermingsmaatregelen neemt op de goede orde bij de verkiezingen te ver zekeren. Krankzinnige doodt 28 personen. - ln de Japansche provincie Okayama heeft in een vlaag van krankzinnigheid 28 dorpsbe woners met een jachtgeweer doodgeschoten. De man vluchtte hierna in de bergen. Poli tie en brandweer omsingelde den móordé- naar, die zelfmoord heeft gepleegd. Corruptie bij stadsbestuur van Water- bury. - In verband met de ontdekking var. uitgebreide corruptie bij het stadsbestuur van Waterbury (Connecticut) is de arresta tie gelast van 27 personen, waaronder ook de vice-gouverneur van Connecticut, die tege lijkertijd burgemeester van Waterbury is, alsmede verscheidene andere politieke figu ren van den staat. Het gerechtelijk onder zoek heeft uitgewezen, dat Waterbury werd bestuurd door een kleine doch machtige groep corrupte lieden, die zich met staats inkomsten persoonlijk verrijkten. De actie zal ook worden uitgestrekt tot de hoofdstad van Connecticut, Hartford, waar zich in het staatsbestuur herhaaldelijk on wettige politieke invloeden hebben doen gelden. Vliegtuig botst tegen boerenwagen. Bij Tecuci in Roemenië is een vliegtuig bij de landing tegen een boerenwagen gebotst. Twee vrouwen werden gedood en twee mannen zwaar gewond. Het vliegtuig werd beschadigd, doch de piloot bleef ongedeerd. Het geval-Charles Mattson. - Drie ter dood veroordeelde moordenaars waren erin geslaagd te ontsnappeu uit de gevangenis van Richmond County, in den staat Zuid- Carolina. Zij werden echter opgespoord en gearresteerd. Deze arrestatie leidde tot de inhechtenisneming van een man, die er van verdacht wordt, de moordenaar te zijn van het indertijd ontvoerde jongetje Charles Mattson, een 10-jarig knaapje, dat in No vember 1936 was meegevoerd en omge bracht. Terwijl de politie zich met de drie arrestanten in een politiebureau bevond, zag zij er eën man, die eenige gelijkenis ver toonde met het signalement, indertijd van den ontvoerder van den kleinen Charle3 Mattson verspreid. De man werd voorloopig vastgehouden en men vond in zijn zak het portret op grond van verschillende aan wijzingen door de politie-deskundigen ont worpen van den ontvoerder van Charles. Men keek eens na, wie hij was en het bleek, dat hij ten tijde van de ontvoering van het knaapje in hëf Noordwesten der Unie was geweest, waar de ontvoering had plaats ge vonden. Door het raadplegen van den cata logus van signalementen, hetgeen gemakke lijk was, daar men den nieuwen arrestant kon vinden 'door zijn vingerafdrukken te nemen en hem in het misdadigersboek op te zoeken, kwam men er achter, dat hij al een flink strafregister had. WILDE STAKING IN HOUTHAVEN TE AMSTERDAM. 400 arbeiders leggen het werk neer. In de Amsterdamsche houthaven is gis termorgen een wilde staking uitgebroken. Waarbij eenkleine vierhonderd arbeiders zijn betrokken. - 4 De moeilijkheden werden voornamelijk Veroorzaakt door het feit, dat naar de mee ning van de aanvoerders van hout het los sen teveel tijd in beslag nam, waartegen over echter staat, dat de wijze van lossen op zich zelf van groot voordeel is voor den houthandel, omdat te Amsterdam en Zaan dam het hout tegelijkertijd gesorteerd wordt en een betere behandeling ondergaat dan elders. Nadat over de voorwaarden, waaronder een snellere lossing te Amsterdam mogelijk zou zijn, maanden lang is onderhandeld, is dezer dagen overeenstemming bereikt tus schen de scheepvaartvereeniging „Noord" en de samenwerkende organisaties van transportarbeiders. Eenige Scandinavische houtbooten wer den nog op de oude voorwaarden gelost, doch toen gistermorgen met het lossen van het Russische schip „Tobal" zou worden be gonnen, voor het eerst op de nieuwe voor waarden, bleken de houtwerkers daarmee niet accoord te gaan, omdat de nieuwe rege ling geen toeslr.g voor nachtwerk in houdt. ONGELUK IN DE WERKVERSCHAFFING. Twee machinisten gewond. Gistermiddag is te Dieden in de gemeente Ravenstein op het terrein van de werkver schaffing bij de Maaskanalisatie een vrij ernstig ongeluk gebeurd. Door het onklaar raken van een stoom- schuif, sloeg een losse zandtreinlocomotief op hol. Hierbij kwam de machine in botsing met de locomotief van een uit de tegen overgestelde richting komenden zandtrein. Beide stokers, die het gevaar zagen aanko men sprongen van de machines en bleven ongedeerd. De machinist van de losse loco motief kreeg bij de botsing inwendige kneu zingen, terwijl die van den zandtrein zware inwendige kneuzingen en een gescheurdeh schedel opliep. Nadat dr. Baptist uit Megen de eerste hulp had verleend, zijn beiden naar het ziekenhuis St. Anna te Oss vervoerd. Voor geen van beide slachtoffers bestaat levens gevaar. RIJKSARCHIVARISSEN. Bij Kon. besluit is de heer R. D. Baart de la Faille, hoofdcommies bij het rijksarchief in Noordholland, bevorderd tot rijksarchi varis in die provincie en de heer dr. A. L. Heerma van Voss, hoofdcommies bij het rijksarchief in Friesland, bevorderd tot rijksarchivaris in Friesland. BERUCHTE INBREKERS GEARRESTEERD. Te Rotterdam. De Rotterdamsche politie heeft met de arrestatie van drie mannen, twee terzake van inbraak en diefstal en een van heling, een goeden slag geslagen. Het betreft hier den 23-jarigen schilder A. M. en de 21-jarigen J. C. A. H., die zich aan verschillende inbraken minstens een 6-tal hebben schuldig gemaakt en den 45-jarigen rijwielhandelaar C. van der B., die als heler optrad.

Alkmaarsche Courant | 1938 | | pagina 6