Vraag en Aanbod VAN KABOUTER FLIP EN ZIJN VRIENDJE WIP. SPORT EN WEDSTRIJDEN Indië betaalt een derde van zijn budget voor defensie. DE BAAS. Woensdags en Zaterdags. De Oranjeploeg tegen Schotland. COMMISSARISVERGADERING IN DEN ZOMER. PARLEMENT Een vriendelijke waarschuwing aan de N.S.B. Minister Weiter in de Eerste Kamer. Tegen Slapeloosheid, Overspanning, Gejaagdheid, Onrust en Zenuwachtigheid, gebruike men de Zenuwstillende en Zenuwsterkende Mijnhardt's Zenuwtabletten Alléén tweede handsch goederen. 35 cent per vijf regels, uitsluitend a contant. (DINSDAGS EN VRIJDAGS INZENDEN). OOK NOG COMPETITIE! TWEEDE BLADm NADERE REGELING VAN HET VEREENIGINGSRECHT. Krachtdadiger repressief toezicht. Ingediend is een wetsontwerp tot wijziging en aanvulling van de wet van 22 April 1855, Staatsblad no. 32, tot re geling en beperking der uitoefening van het recht van vereeniging en vergade ring en van eenige daarmede verband houdende artikelen van de wetboeken van strafrecht en "strafvordering. In de Memorie van Toelichting lezen wy In artikel 1 van de wet van 1855 wordt vooropgesteld, dat tot oprichting eener ver eeniging geen machtiging wordt gevorderd. De vrijheid om in vereenigingsverband op te treden en werkzaam te zijn zonder voor afgaande goedkeuring van eenig overheids orgaan wordt, ook in de voorgestelde nadere regeling, gehandhaafd. Eenig preventief stelsel is in de ontwor pen regeling niet vervat. Behoud van het groote goed der bur gerlijke vrijheid echter eischt inscher ping van de verantwoordelijkheid door middel van doelmatige sancties tegen degenen, die de vrijheid misbruiken tot schade van het algemeen welzijn. De betere uitwerking der bestaande wet is gezocht in een meer werkdadig repressief toezicht, op grondslag van de reeds thans in de wet neergelegde normen van openbare orde en goede zeden. De bestaande wet kent verboden ver- cenigingen, n.L als zij zijn „strijdig met de openbare orde". In art. 3 wordt een om schrijving gegeven van hetgeen in dit ver band onder strijd met de openbare orde moet worden verstaan. Die individuëele sanctie mist echter de onontbeerlijke collectieve werking, omdat het verboden karakter der vereeniging slechts incidenteel in den loop van een strafgeding tegen een bepaalden verdachte kan worden vastgesteld. Krachtens de regeling, zooals dio wordt voorgesteld, zal voor het a 1 g e- m e e n e onderzoek omtrent het verbo den karakter van een vereeniging ge volgen kunnen hebben voor elke ver eeniging, ongeacht het bezit van rechts persoonlijkheid. Het is duidelijk, dat een vereniging in strijd met de openbare orde haar gevaarlijk karakter niet verliest door het verlies van rechtspersoonlijkheid. Het vastgestelde ge vaar ligt in de organisatie, in de werkzaam heid in groepsverband, niet in de aanspra kelijkheid naar burgerlijk recht van de leiders voor hun handelingen. Het ontwerp stelt voor dat in de toekomst vereenigingen verboden zullen zyn in alle gevallen, waarin komt vast te staan, dat zy (Van onzen parlementairen medewerker.) Wie eenige malen minister Weiter in de Kamers heeft gehoord over Indische aange legenheden, de vlotheid waarmede hij de sprekers over tal van onderwerpen te woord staat heeft waargenomen en vooral de ze kerheid waarmee dit gebeurt, die ontkomt niet aan den indruk van met een kundig man te doen te hebben; met een, die in de zaken volkomen thuis is. Wat in het bijzon der aangenaam aandoet, is de warmte, de verkwikkende menschelykheid, waarmee deze minister van koloniën over Indië en de belangen der bevolking spreekt. En dan slaakt men wel eens de verzuchting: wat zou zoo'n man, met zoo groote liefde voor Indië, niet tot stand kunnen brengen, als we eens wat ruimer in onze geldmiddelen zaten en indien niet zoo veel gereserveerd moest worden voor de verdediging van onzen Ar chipel! En dan staat men verbaasd erover hoe veel met beperkte middelen daar nog wordt tot stand gebracht. Indië heeft zich snel van de slagen van de crisis hersteld en al is dan ook nog niet alles weer bij het oude, er is tenminste licht. Weliswaar dreigt voor 1939 een groot tekort op de begrooting en laat een nieuwe depressie zich gevoelen, niettemin zijn de pijlers van den economischen struc tuur, volgens den minister, verstevigd: er is voor de bevolking meer werkgelegenheid dan alleen in de cultures; de kleine industrie trekt vele werkkrachten aan. De overbevol king van Java baart echter nog voortdurend zorg; gelukkig biedt de transmigratie naar de buitengewesten goede perspectieven. De regeering doet wat zij op het oogenblik kan met de beschikbare middelen om wel vaart en welzijn van de bevolking te ver- grooten, zoowel op het gebied van de volks gezondheid als in economisch opzicht door landbouwvoorlichting, onderricht in vakken van klein-industrie e.d. Den heer Vijlbrief voerde de minister te gemoet, dat men de sociale wetgeving in een Oostersch land niet mag plaatsen tegen I een Westerschen achtergrond. Dat deed de by uitstek deskundige heer Butler uit Ge- neve ook niet en daarom kon hy in Indië, in vergelijking met tal van andere tropische landen, zooveel in het Nederlandsch bestuur waardeeren. En een modern en humaan bestuur, be- hoorlijke omstandigheden voor de bevolking, ziedaar ook, volgens den bewindsman, de beste verdediging van ons Indië. Want daar door moet de wereld erkennen, dat het niet beter kan dan bij ons. Wat niet wegneemt, dat wij ons tegen een aanval met geweld zullen verdedigen. En hier kwam de minister in verweer tegen verwijten van de zijde der n.s.b. tot het opsommen van een aantal details, welke de moeite van het releveeren waard zijn. De heer van Vessem wenscht een vloot van dubbele sterkte; maar die kunnen we niet betalen. Gaat maar eens na, rekende de minister voor: in 1934 bedroegen de netto- kosten van de weermacht in Indië 87.2 millioen of 25.5 pCt. van het totale budget, in 1937 87.2 millioen of 26 pCt.; ir. 1938 f 116.2 millioen of 31.9 pCt.; voor 1939 zal het cijfer 125.9 millioen zijn of 32.3 pCt. Met andere woorden: dan wordt bijna een derde gedeelte van het totale budget voor leger en vloot uitgegeven. Verder kunnen we niet gaan, verklaarde minister Weiter: „Wy willen van Indië niet maken een leger en een vloot met een land er achter!" Voor ons doen betalen we dus al groote sommen; maar er zal dan ook iets van kun nen gebeuren. De weerkracht van de vloot wordt belangrijk verhoogd, o.a. door krach tige zeevliegtuigen en door het vestigen van JÜYSI50 steunpunten. Aap $e terfitfijigle ver dediging van de buitengewesten wordt alle aandacht besteed. Aan de 2 groepen van 39 Glenn Martin-bommenwerpers wordt een derde toegevoegd. Het veldleger wordt ge moderniseerd; er zullen o.m. tanks bij ko nten. Wij vertrouwen op ons zelf, op eigen leger er. vloot, zeide de minister met grooten na druk aan het adres van mr. van Vessem. „Wij hebben geen afspraken, geen verbinte nissen, geen conventie» met welke mogend heid ook". Dit was wel een van de belangrijkste ge deelten uit des ministers antwoord. Noch over de petitie-Soetardjo, noch over de staatsrechtelijke verhouding tusschen den gouverneur-generaal en den minister van koloniën vertelde de heer Weiter iets nieuws dat het vermelden in dit overzicht waard is. Aan een nieuwe centrale instantie, om adviseerend en coördineerend op te treden bij de verzorging van de belangen van ons imperium een wensch van prof. de Sa- vornin Lohman heeft de regeering geen behoefte. Wat de houding van de regeering tegen over de n.s.b. in Indië betreft, wees de mi nister erop, dat het gouvernement zich van schablonenwerk ten aanzien van politieke partijen onthouden moet. Evenmin als er in Indië aanleiding bestaat voor een ambtena renverbod voor de s.d.a.p., evenmin bestaat dit tot nu toe voor de n.s.b., maar de uitla tingen van ir. v. d. Laaken hebben den mi nister er toch toe genoopt, den G.G. te vra gen of er aanleiding bestaat voortaan an ders tegen de n.s.b. in Indië op te treden. Tot nu toe gedroeg deze zich daar tegenover de regeering behoorlijker dan deze hier te lande van die beweging gewend is. Voor twee „zendboden" van de n.s.b. uit ons land naar Indië is men daar niet be nauwd; men heeft daar wel voor heeter vu ren gestaan! Intusschen: als de n.s.b. in Indië ook maar een tiende van de middelen toe past welke zy hier pleegt te gebruiken, zal zy den langsten tyd hebben geleefd, gezien de daar bestaande machtsmiddelen. Deze waarschuwing meende de minister niet ach terwege te kunnen laten. Na korte replieken werd de. Indische be grooting zonder hoofdelijke stemming aan genomen; de n.s.b. zou haar stem, ondanks bezwaren, er niet aan onthouden. Surinaamsche begrooting. De behandeling van de Surinaamsche be grooting, welke hierop volgde, duurde nog geen half uur. De heeren Bruineman (r.k.) en Vijlbrief (s.d.) vroegen de aandacht voor de wel wat belovende citruscultuur, eerst genoemde nog in verband met de mogelijk heid van emigratie van Nederlandsche land en tuinbouwers; de heer Vijlbrief laakte het gebrek aan tact van den tegenwoordigen gouverneur ten opzichte van de Koloniale Staten, waarmede hy nog aleens overhoop schijnt te liggen. Wat deze laatste opmerkin gen betreft, verklaarde minister Weiter, dat de socialistische afgevaardigde over te wei nig inlichtingen beschikte dan dat hij een dergelijk oordeel kon uitspreken. De citruscultuur heeft inderdaad de aan dacht van de regeering; ze belooft ook wel wat. De minister tracht het kapitaal ervoor te interesseeren en is onderhandelende. Gelijk hij ook al in de Tweede Kamer ten opzichte van Nieuw-Guinea had verklaard, zeide de bewindsman in emigratie van Euro peanen naar tropische landen geen vertrou wen te hebben; voor landarbeid in een der gelijk klimaat deugt de blanke niet, hetgeen de practijk heeft bewezen. De minister zou daaraan zjjn landgenooten niet gaarne wa gen. Ook deze begrooting werd z.h.st. aange nomen. Dinsdagmiddag komt de Eerste Kamer bij een ter behandeling van het defensie-belas- tingvoorsteL de in artikel onder no. 1, 2 en 3 gewraakte gedragingen of welbewust hebben nage streefd, of door haar feitelijke werkzaam heid teweeggebracht. Er is geen aanleiding voor staat kundige vereenigingen een uitzon dering te maken. Het doel der staat kundige vereeniging, als orgaan van staatkundige gedachtenvorming in de nationale gemeenschap, is, behoort al thans te zijn: direct mede te werken aan het doel van den staat. In zooverre werkt die vereeniging mede aan de be hartiging van het algemeen welzijn. LUITENANT-GENERAAL PH. W. WEBER. t De gep. luitenant-generaal Ph. W. Weber, die Donderdag in den ouderdom van 81 jaar is overleden, werd op 12 Mei 1857 te Den Haag geboren. Op jeugdigen leeftijd trad hij reeds in militairen dienst. Hij werd in 1879 benoemd en aangesteld als 2den luitenant bij het wapen der infanterie, om in 1884 tot len luitenant te worden be vorderd. In 1897 volgde zijn bevordering tot kapi tein, om spoedig daarna te worden geplaatst by den gen. staf. In 1907 werd de heer Weber als luid-kol. aan den gen. staf verbonden. In 1911 volgde zijn promotie tot kolonel en werd hij com mandant van de brigade Grenadiers en Ja gers. 1 Mei 1917 ontving hij ervol ontslag uit den militairen dienst. In 1918 werd hem de titulaire rang van luitenant-generaal ver leend. De heer Weber was ridder in de Ne derlandsche Leeuw en officier in de Orde van Oranje Nassau. VERSCHERPTE CONTROLE. Nu zich eiken dag melden! In verband met de ontvluchting van vier hunner is, in afwachting van nader te tref fen maatregelen, aan de hier te lande ver blijvende Spaansche geasyleerden de plicht tot dagelijksche melding opgelegd. Tot dusver bestond voor hen de verplich ting zich eens per week te melden. DE RAAD VERGADERDE WEER! Hij gaat in beroep bij de Kroon. Gistermiddag is de Doornsche gemeente raad weer voltallig in vergadering bijeen geweest. De meerderheid deelde mede, dat zij zich verplicht gevoelt, aan de verdere belangenbehartiging van de gemeente te blijven deelnemen, in verband met de tal rijke uitingen van deelneming en symapthie uit alle lagen der bevolking met den aan koop van „Der Hirtler", in het bijzonder door den middenstand, alsmede van vele partijgenooten der bestrijders van den aan koop. De raad besloot bij de Kroon in beroep te Staten en de hulp in te roepen van een rechtskundigen raadsman. Banjoen kamerorgel te koop in prima staat, tegen elk aann. bod. Te bevr. ZEGLIS 23. Te koop in goeden staat kampeer wagen 5. SLEMPAD J 166, Heiloo. Te koop 4 cyl. F.N. 9/12, pr. staat. Ook genegen te ruilen voor lichter. Te bevragen Wagenmakersstraat 12. Alleen Zondags. Te koop 2 pers. Eng. ledikant met spiraalmatras. Tevens Racefiets merk Simplex. OUDORPERDIJKJE 11. Te koop een racefiets in prima staat of in ruil voor een heerei fiets. Te bevr. Wagenmakerss'iaat 12. Hek. Te koop een groote partij ijzeren hekken voor weinig geld, ook bij ge deelten. LANDSTRAAT 49. Alkmaar. Te koop prima viool. Te bezichtigen tusschen 67 uur n.m. HULSTSTRAAT 6. Te koop prima Damesrijwiel. niet van nieuw te onderscheiden, prijs 14.50. BOEZEMSINGEL 3l. Te koop een pracht blauw kleerenrek z. g. a. n. K. DE GROOT, Overdiepad 20, Alkmaar. Te koop prima damesrywiel 15. meisjesrijw. 7.50, prima. A. BOOD, Heerenstraat 3. Tc koop z. g. a. n. dames- en heeren rijwielen, jongens- en meisjesrywie- len, billijken prijs. COERSEN'S Rijwielhandel, Vrouwenstraat 12, bij het Ritsevoort. Aangeboden gesloten Chevrolet 1928, 2ys ton, prijs 100 bij VASKE, Kanaalkade 33. Te koop Damesfiets, klein model, Jongensfiets met torpedonaaf voor spotprijs. UITENBOSCHSTRAAT 2. Pracht veerenbed te koop voor 8.50, Ledikant met matrassen 6, goede piano's v.af 25, orgels v.af 17.50, brandkasten 12.50, closetstoelen, enz. DEKKER, Nieuwesloot 89. Ter overname een dressoir, z. g. a. n. RUSSENWEG 8, Bergen. Voor Naaimachines bij DEKKER, Nieuwesloot 89. Prima handnaaima chine met garantie 9.5C. Luxe salon naaimachines (koopjes), Naaimachi nes vanaf 5, z. g. a. n. Te koop een 1 persoons kano. Te bevragen LANGESTRAAT 39. Singer-inzak-naaimacine te koop in salonkast gebouwd, weinig gebruikt, voor zeer lagen prijs, spoed. Te zien UITENBOSCHSTRAAT 93, Alkmaar. Een in goeden staat zynd 3-wieler fietsje te koop gevraagd. Br. m. opg. van prjjs onder lett. J 968 bur. v. d, bl. Voetbal. Vanavond wordt in het- Olympisch stadion te Amsterdam de wedstrijd NederlandSchotland gespeeld. Na tuurlijk geldt deze ontmoeting als een normale landenwedstrijd, maar als zoo danig moet zij toch niet beschouwd worden. Want de wedstrijd is veel meer een laatste goede training voor de wereldkampioenschappen. Het kan niet ontkend worden, dat de Nederlandsche ploeg goed voorbereid naar Frankrijk trekt. Veel beter dan in 1936, toen de wereldkampioenschappen in Italië gehouden werden. Toen was er teveel stemming „Wij gaan naar Rome", zoowel onder het publiek als onder de spelers. De koude douche van toen weten we allen nog. Thans is de toestand anders. Misschien zijn we niet zoo sterk meer, al wordt dat ook zeer betwijfeld. Maar zeker is, dat we beter voorbereid naar Frankrijk gaan. Be ter voorbereid, want de training is systema tischer dan toen en de eenheid van de ploeg zal waarschijnlijk ook nog iets beter zijn. Terwijl en dat is zeer voornaam de vorm straks wellicht de goede zal zyn. Er zal tenminste geen sprake van zijn, dat Ne derland in oefenwedstrijden of andere ont moetingen juist boven zijn kracht speelt en in de beslissende ontmoeting tegen Tsjecho- Slowakije precies in een verkeerde situatie is gekomen. Echter, dat alles is nog theorie, die be trekking heeft op de toekomst. Wij moeten ons thans bezig houden met den wedstrijd tegen de Schotten. En dan is er allereerst de vraag: zal Smit meespelen? In 'n onbeteekenenden bekerwedstrijd heeft hij zijn been geblesseerd, zoodat de moge lijkheid groot is, dat Smit vandaag niet speelt. Misschien stelt de technische com missie er wel prijs op, om den Haarlem mer te passeeren om zoo 'n neuwen jongen linkervleugel aan het werk te zien. Men wet toch wel, wat men aan Smit heeft; men weet toch wel, wat men aan Smit heeft; men den, maar men weet niet wat v. d. Veen en Harder kunnen. En daar zou vanavond een mooie gelegenheid voor zijn! We kunnen onze ploeg verder onbespro ken laten. Alleen mogen we nieuwsgierig 311. Rinaldo was wakker geworden en zijn scherp luisterend oor had onraad vernomen. Hij snelde naar buiten en zag de vage omtrekken van de parachute. Hij snelde toe, juist toen Peter Rita in het zonderlinge vervoermiddel tilde. Flip trok wanhopig aan het touw en op dit afgesproken teken begonnen Marco en Sedro uit alle macht te trekken. 312. Zwaaiend ging de parachute de lucht in. Echter, Rinaldo, die vreesde dat de kinderen hem zouden ontsnappen, greep zich aan de parachute vast eu oo hij werd mee naar boven getrokken. Los laten durfde hij niet meer, daar hij bang was dat hy dan zijn armen of benen zou br„ken.

Alkmaarsche Courant | 1938 | | pagina 7