8 s Vraag en aanbod f VORS COBRA f' 3SMHmtand t SeuilleloH SANOSTOL De jacht op den dader. Waar is Waluck Storm over Nederland. Cijfers van De Bilt. Reeks ernstige ongelukken. Doodelijk ongeval bij Kernwerderzand. Denkt U er aan Uw voor Woensdag op te geven? TWEEDE BLAD. Thans nu er volledig licht is gekomen inzake den bomaanslag op den Coolsin- gel te Rotterdam, staat de politie voor de ongeloofelijk moeilijke taak, den moordenaar van Konovalec, den z.g. Waluck,, te arresteeren. Bij zulk een geraffineerd complot als het hier betreft, is het niet waarschijnlijk dat men den moordenaar aan boord van het Russische schip „Menshinsky" zou hebben genomen, omdat men maar al te goed weet, dat de Russische schepen aan een speciale controle onderhevig zijn en men dus door loopend de kans liep, dat men aan boord een onderzoek zou instellen. Tijdbom of vloeistof? Inzake de samenstelling van de helsche machine zijn de pyrotechnici nog niet veel verder gekomen. De meening dat men hier niet met een ontvlammingsapparaat, maar met een tijdbom te doen heeft, is inmiddels bevestigd. Nu vraagt men zich echter af, waar deze tijdbom is getempeerd. Het uur werk om een dergelijken bom aangebracht heeft meestal een tijdsmarge van een kwar tier tot twee uur noodig. In ieder geval moet hier te Rotterdam het uurwerk zijn afge steld. Inmiddels verwerpt men ook nog niet de gedachte aan eenige vloeistoffen, die indien het pakket in een bepaalden stand aan het slachtoffer is overhandigd juist in dien stand met elkaar in verbinding zijn gekomen, waarna langzamerhand chemische reactie is ontstaan, die de explosie heeft bewerkstel ligd. Men tast volkomen in het duister hoe de bom te Rotterdam is terecht gekomen. Na tuurlijk is de helsche machine in brokstuk ken hierheen gebracht en pas later gemon teerd en bedrijfsklaar gemaakt. Parellel met Koetjepof. Het heeft er sterk den schijn van, dat de aanslag tegen Konovalec precies eender in scène is gezet als tegen Petljoera en Koetjepof. Uit de inlichtingen, die nog steeds uit alle hoofdplaatsen van Europa hier binnen ko men, is vastgesteld dat Konovalec den laat- sten tijd en vooral de laatste dagen van zijn leven op intensieve wijze is geschaduwd. Niet alleen door den man die tenslotte uit voerder van het plan is geweest, maar door een reeks van spionnen. Het is echter geen gemakkelijk werk de gangen van deze ver schillende menschen na te gaan, want zij beschikken over een reeks van valsche pas sen. Met kracht is echter de jacht door ge heel Europa op den moordenaar ingezet. Geen belooning. Naar aanleiding van het bericht dat de Nederlandsche regeering een groot bedrag beschikbaar stelt voor de opsporing van den dader, wordt ons van gezaghebbende zijde ter voorkoming van misverstand medege deeld, dat het bedrag waarvan hier sprake is geen belooining is, welke de regeering uit looft voor het ontvangen van aanwijzigen, welke tot opsporing en aanhouding van den dader kunnen leiden, doch dat het hier slechts betreft de gebruikelijkemachtiging welke de regeering moet verstrekken, opdat gelden kunnen worden uitgegeven voor een onderzoek, dat zich uitstrekt buiten de gren zen van ons land. SCHOOLGELDHEFFING GROOTE GEZINNEN. De minister beantwoordt vragen. Op de vragen van den heer Steinmetz betreffende het verleenen van reductie op schoolgeldheffing van kinderrijke gezinnen, heeft de minister van binnenlandsche za ken o.a. geantwoord, dat de in het rond schrijven van 31 Juli 1936 neergelegde be perking van de in artikel 65 der lager-on- derwijswet 1920 gegeven bevoegdheid uit sluitend geldt voor noodlijdende gemeen ten en voor gemeenten, die een bijzondere bijdrage uit het werkloosheidssubsidiefonds ontvangen. Aan bedoelde gemeenten moet onverzwakt de eisch worden gesteld, dat de heffingen tot een redelijk bedrag wor den opgevoerd. Met inachtneming van dit axioma is de minister inmiddels bereid te overwegen in hoeverre het mogelijk is voor de heffing van schoolgeld de vrijheid, wel ke artikel 65 der lagerijonderwijswet 1920 biedt te herstellen. Blijkens de gegevens van de filiaal inrichting van het Koninklijk Neder- landsch Meteorologisch instituut, be reikte de zuidwester voorjaarsstorm, die gisteren over ons land woedde, zijn hoogtepunt omtsreeks twee uur. Om 13.55 uur bedroeg de gemiddelde windsnelheid (over vijf minuten) 19.8 meter per seconde, d. i. ruim 70 K. M. per uur. Tezelfder tijd werd een maxi mum windstoot geregistreerd van 83 Kg. per vierkante meter. De storm is veroorzaakt door de de pressie ten noorden van ons land bo ven de Noordzee en den hoogen druk in het zuiden. VISSCHERSVAARTUIG GEZONKEN. Het visschersvaartuig Ierseke 50 van gebrs. de Rooy, is in de Wemeldingsche vallei tijdens stormweer tegen de plaat geslagen en gezonken. De bemanning is door het visschersvaar tuig Ierseke 91, eveneens van gebrs. de Rooy, gered. Het vaartuig moet als verloren beschouwd worden. LAGE WATERSTAND OP HET IJSSELMEER. Door den zuidwesterstorm was het water op het IJsselmeer en het buiten-IJ zoo ver gedaald, dat het schutten door de Oranje sluizen gestaakt moest worden. Vele sche pen op het buiten-IJ lagen geheel droog, evenals alle fuiken van de visschers. Het water daalde tot 1.75 meter beneden Am- sterdamsch peil, d. i. ongeveer 1.50 m. la ger dan normaal. Gisteren om half zes kon het schutten in de Oranjesluizen weer hervat worden. BINTLAAG WAAIDE OM. Gisteren heeft een stormvlaag te Emmer- scheidenveen een ongeval veroorzaakt, dat wonderwel is afgeloopen en geen persoon lijke ongelukken heeft geëischt. De aannemer de Bruin uit Valthermond was met eenige werklieden bezig met het bouwen van een boerderij voor den heer A. Moorlag aan het Kanaal aldaar. Plotse ling weerklonk een luid gekraak en tege lijkertijd stortten de binten omlaag. Nog juist bijtijds had de heer de Bruin zijn per soneel een waarschuwing kunnen toeroe pen, zoodat de mannen op het nippertje het gevaar konden ontspringen. Een zware neerploffende kapspant kwam terecht op een nabestaande arbeiderswo ning, bewoond door het gezin H. Moes. De achtergevel werd hierdoor geheel en het dak gedeeltelijk vernield. De vrouw des huizes, die in het achter huis haar werkzaamheden verrichtte, zag tot haar ontsteltenis opeens dak en gevel omlaag komen. Als door een wonder bleef zij ongedeerd, te midden van een ruïne, staan. De schade, zoowel aan de in aan bouw zijnde boerderij als aan de woning van Moes is aanzienlijk. ZEILBOOT OP DE WAAL GEKAPSEISD. Op de rivier de Waal, ter hoogte van de verkersbrug te Nijmegen, voeren tijdens den stormachtigen wind drie jongelieden in een zeilboot. Door een hevigen rukwind kapseisde het vaartuigje en de drie inzit tenden geraakten te water. Door den ster ken stroom en den hevigen golfslag ver keerden zij in een gevaarlijke positie. Gelukkig kwam een motorboot de rivier afvaren, waarvan de bemanning de hache lijke positie, waarin het drietal verkeerde, bemerkte. Men slaagde er met veel moeite in de drenkelingen op te pikken en het zeilvaartuigje vast te maken. Volwaardig LiVCRfKAAN PRÓOUCr met frt.ssi.hen si naa sappelsmaa k IN APOTHEKEN EN DROGISTERIJEN o Fl. 1.40 PER FLACON Besloten werd het scheepje met behulp van de motorboot te latetl verslepen. Vei ligheidshalve bleven de zeilers échter aan boord van de motorboot. Dat dit laatste geen overbodige maatregel was. bleek al vrij kort nadat zij de rivier waren opgeva ren, want nogmaals kapseisde het bootje. DE STORM IN DE HOOFDSTAD. Een zware, hooge boom op het Museum plein te Amsterdam sleurde in haar val een lantaarnpaal mede en kwam bovendien terecht op een voorbijganger, die niet zoo snel uit de voeten kon komen. De man werd met een gecompliceerde beenbreuk opgenomen en vervoerd naar het Neder- landsch Israëlitisch gasthuis. Ook op verschillende andere punten der stad zijn boomen omgewaaid. In totaal is de brandweer ongeveer dertig maal uitge rukt. Het vliegverkeer heeft van den storm tot nu toe weinig hinder ondervonden. De toe stellen die met tegenwind te kampen had den, kregen vanzelfsprekend vertraging, doch deze bedroeg hoogstens een half uur. Gisteren zijn in ons land weer ver schillende ernstige auto-ongelukken ge beurd, waarbij enkele dooden te betreu ren zijn. De onbewaakte overweg heeft weer zijn aandeel, terwijl voorts een ernstige botsing op den afsluitdijk te noteeren valt. ERNSTIG ONGELUK BIJ KORN- WERDERZAND. Omstreeks middernacht is op den afsluit dijk nabij Kornwerderzand een ernstig auto ongeluk gebeurd. Op vijfhonderd meter ten westen van Kornwerderzand stond een vrachtauto van de „Stanfries" stil. De achterlichten van de zen wagen brandden. Uit de richting Noordholland reed een met aardappelen geladen vrachtauto van den aardappelhandel van N. A. J. Persoon, Marktweg te 's-Gravenhage den wagen van de „Stanfries" achterop en botste er met een hevigen slag tegen aan. De schok was zoo hevig, dat de heele la ding aardappelen naar voren schoof en den chauffeur van den Haagschen wagen tegen den motor dood drukte. Het slachtoffer is de aardappelhandelaar H. Persoon. DE ONBEWAAKTE MAAKT EEN SLACHTOFFER. Gistermiddag is op den onbewaakten overweg te IJsselmonde de 55-jarige W. Westerik uit IJsselmonder-die te voet de spoorbaan wilde oversteken, door den trein uit Dordrecht gegrepen ere op slag gedood. Het uitzicht ter plaatse is vrij, zoodat ver moed wordt, dat de manHdtor den loeienden storm den trein niet heeft hooren aanko men. Het stoffelijk overschot van het slacht offer is naar de algemeene begraafplaats te IJsselmonde overgebracht. DOODELIJK ONGELUK TE TILBURG. Gisteravond is het zesjarig dochtertje van de familie Somers te Tilburg in de nabijheid van de ouderlijke woning aan de Groeseind- straat bij het spelen onder een met paard be spannen kar geraakt en overreden. In zeer ernstigen toestand is het meisje naar het St. Elisabethziekenhuis vervoerd, waar het bij aankomst reeds bleek te zijn overleden. DE WIND HAD DE SCHULD. Gistermiddag heeft zich op den rijksstraat weg den BoschTilbuFg, veroorzaakt door den storm, een ongeluk voorgedaan, waarbij drie personen werden gewond. De landbouwer M. Maas uit Haren (N.B.), die van een zijweg per rijwiel den straatweg wilde oprijden, werd door een rukwind te gen een passeerende auto geworpen. De bestuurder van de auto meende nog op het laatste oogenblik te kunnen uitwijken en reed tegen een langs den weg staanden boom. Twee inzittende dames uit Tilburg bekwamen verwondingen aan het hoofd en konden, na verbonden te zijn, naar hun woonplaats worden overgebracht. De landbouwer liep ernstiger wonden op en kreeg bovendien inwendige kneuzingen Na verbonden te zijn werd hij naar zyn wo ning vervoerd. O Woensdag 1 Juni. HILVERSUM, 301,5 M. (VARA- uitz.) 8.Gr.pl. (8.16 Ber.) 9.30 Keukenpr. 10.— VPRO-morgenwy- ding. 10.20 Voor Arbeiders in de Continubedr. 12.Gr.pl. (12.16 Ber.) 12.30 VARA-orkest, 1.— Gr. pl. 1.151.45 Orgelspel. 2.Knip cursus. 2.30 Gr.pl. 3.Voor de kin deren. 5.30 Gr.pl. 6.15 Esmeralda- septet. 6.45 De oecumenische bewe ging, causerie. 7.Gr.pl. 7.06 Vo caal concert. (7.30 VPRO: Ons werk en ons geloof, cyclus). 8.05 Herh. SOS- en 8.07 ANP-ber., VARA- Varia. 8.20 Gr.pl. 8.50 Sylvia Amu sementsorkest. 9.15 Radiotooneel. 9.30 Het Amst. Joodsche koor en solisten. 10.ANP-ber. 10.05 VARA-orkest en soliste. 10.45 Gr. pl. 11.15 De Ramblers en soliste. 11.45—12.— Gr.pl. HILVERSUM, 1875 en 415,5 M. (NCRV-uitz.) 8.Schriftlezing cn meditatie. 8.15 Ber., gr.pl. (9.30 Ge- lukwenschen). 10.30 Morgendienst. 11.— Gr.pl. 11.30 Rep. 12.— Ber. 12.15 Gr.pl. 12.30 Apollo-kwintet en gr.pl. 2.Voor jeugdige postzegel verzamelaars. 2.30 Verv. van 11.30. 3.30 Hollandsch Kamermuziek- ensemble en gr.pl. 4.45 Felicitaties. 5.Kinderuurtje. 5.45 Gr.pl. (6.30 Onderwijsfonds voor de Scheep vaart: Taalles en causerie over het Binnenaanvaringsregl.) 7.Ber. 7.15 Land- en tuinbouwpr. 7.45 Rep. 8.05 ANP- en herh. SOS-ber. 8.15 Enkrateia-uur. 9.15 Arnh. Orkest- vereen. 10.ANP-ber. 10.05 Voor amateur-fotografen. 10.20 Vervolg concert. 10.45 Gymnastiekles. 11. Verv. concert. 11.30 Gr.pl. Ca. 11.50 12.Schriftlezing. DROITWICH, 1500 M. 11.2011.50 Het New English Trio. 12.05 Piano- voordr. 12.45 Walter Collins' orkest. I.35 Sportrep. 1.5C2.20 Gr.pl. 3.10 Sportrep. 3.30 Jack Wilson's kwin tet. 4.05 Causerie over hobbies. 4.20 Vesper. 5.10 Gr.pl 5.20 Carroll Gib bons en de Savoy Hotel Orpheans. 6.05 Sportrep. 6.20 Ber. 6.45 Land- bouwpr. 7.05 Orgelspel. 7.35 BBC- Harmonie-orkest en solist. 8.20 Ge- raldo en zijn orkest. 9.20 Ber. 9.40 Spain, both sides of the line, cau serie. 10.BBC-Variété-orkest, koor en solisten. 10.45 BBC-orkest. II.35 Joe Loss en zijn Band. 11.50 12.20 Jazzmuziek (gr.pl.) RADIO PARIS. 1648 M. 8.10, 8.55 9.05, 10.35, 11.20 en 12.35 Gr.pL I.50 Zang. 2.05 Gr.pl. 3.05 Viool cn piano. 4.20 Zang. 4.35' Viocrlvoordr. 5 20. Bailly-orkest. 8.50 Cellovoor dracht. 9.20 Variété-progr. 10.50 II.05 Gr.pl. KEULEN, 456 M. 6.50 Rheinische Landesorkest. 8.50 Orkest van de Rijksarbeidsdienst. 12.20 Orkestcon cert. 1.35 Gr.pl. 2.3Q Vroolijk con cert. 4.50 Landesorkest Gouw Ba den en Schrammelensemble. 6.50 Pianovoordr. 7.30 Omroeporkest en solisten. 8.20 Omroepkamerorkest. 9.20 Rijksuitz.: De Duitsche Hima* laja-expeditje. 9.50 Vocaal en instr. concert. 10.40 Omroep-Amusements- orkest. 12.20—3.20 Omroepschram- melensemble, Omroepdansorkest en solisten. BRUSSEL. 322 en 484 M. 322 M.: 12.20 Gr.pl. 12.50 en 1.30 Omroep- salonorkest. 1.502.20 Gr.pl. 5.20 Omroepsalonorkest. 6.50 Gr.pL 7.20 Pianovoordr. 8.20 en 9.20 Omroep orkest en solisten 10.5011.20 Dans muziek (gr.pl.) 484 M.: 12.20 Gr.pL 12.50 en 1.30 Omroepkleinorkest. I.502.20 Gr.pl. 5.20 Gr.pL met toe lichting. 6.20 en 7.05 Omroepdans orkest. 7.35 Jazzmuziek (gr.pl.) 8.20 Radiotooneel. 10.3011.20 Omroep dansorkest. DEUTSCHLANDSENDER, 1571 M. 7.50 Berlijnsch Philh. Orkest. (8.35 8.45 Deel.) 9.20 Zie Keulen. 9.50 Gr.pL 10.20 Ber. 10.50 Trioconcert. II.05 Ber. 11.20 Omroep-Amuse mentsorkest en blaasorkest Pfleger. 12.20—2.20 Zie Keulen. (1.15—1.26 Tijdsein). GEMEENTELIJKE RADIO DISTRIBUTIE. Lijn 1: Hilversum. Lijn 2: Hilversum. Lijn 3: Keulen 8.10.20, Luxem burg 10.20—10.35, Parijs R. 10.35 12.05, Radio PTT Nord 12.05—12.20, Brussel VI. 12.20—14.20, Radio PTT Nord 14.2015.05, Parijs R. 15.05— 15.35, Lond. Reg. 15.35—16.35, Pa rijs R. 16.3516.50, Keulen 16.50 17.20, Parijs R. 17.20—18.20, Brussel Fr. 18.20—18.50, Brussel VI. 18.50 20.20, Keulen 20.2021.20, Parijs R. 21.20—22.50, Weenen 22.50—24.—. Lijn 4: Brussel VI. 8—9.20, Nor- mandië 9.2010 35, Lond. Reg. 10.35 12.50, Droitwich 12.5013.35, Lond. Reg. 13.3518.45, Hamburg 13.45—19.05, Droitwich 19.05—24.—. Lijn 5: Diversen. MEISJES DIE GAAN STUDEEREN. Aan de ouders van vrouwelijke leer lingen van H. B. S., Gymnasium of Ly ceum, die dezen zomer haar einddiploma hopen te verkrijgen en plannen koesteren voor een studie aan een der Universiteiten, willen de Nederlandsche vereeniging van Vrouwen met Academische opleiding en de vereeniging van Academisch Gevormde Christenvrouwen gaarne inlichtingen ver-< schaffen. Zij meenen die hulp te moeten aanbieden, omdat voor vele ouders het moeilijk is zich op de hoogte stellen van 'n studie. Waar zij nu leden tellen onder alle faculteiten, zich gemakkelijk met zuster verenigingen in het buitenland in verbin ding kunnen stellen en bovendien de vrou welijke studentenvereenigingen tot samen werking bereid vinden, is het mogelijk adressen te geven van personen, bij wie men betrouwbare inlichtingen kan krijgen. Om misverstand te voorkomen, rij er op gewezen, dat zij zich beperken moeten tot de academische opleiding. Wil men in het algemeen inlichtingen hebben over beroeps keuze voor meisjes, zoo wende men zich tot het Nationaal bureau voor Vrouwen arbeid in Den Haag (van Speykstraat 153) of tot de adviesbureaux voor beroepskeuze. Namens de Nederlandsche vereeniging van Vrouwen met Academische opleiding: mej. dr. W. M. C. Juynboll, 's-Gravenhage, Laan Copes v. Cattenburch 105. Namens de vereeniging van Academisch Gevormde Christenvrouwen: mej. H. M. Westermann, Amsterdam (C.), Nic. Witsen- kade 34. VEENBRAND IN DRENTE. De regen hielp blusschenl. Gistermiddag is aan den Groenen dijk te Emmererf scheiden veen een veenbrand uitge broken op de veenplaats en van het veen- schap „Emmerrefscheidenveen" en van den vervener W. Schipper. De brand liet zich ernstig aanzien wegens den heerschenden storm uit het Zuidwesten» Al spoedig werd een paar arbeiderswoningen door het vuur aangetast. De bewoners, de gezinnen H. Blok, Lubach en L. Heuvirig brachten inderhaast hun inboedels in veilig heid. De brandweer bestreed het vuur met kracht en slaagde erin de woningen voor algeheele vernieling te behoeden. Drie motorspuiten van Emmen, Emmer- erfscheidenveen en Emmercompascuum vin gen zoo spoedig den strijd tegen de vlammen aan, dat toen enkele uren na het uitbreken van den veenbrand zich een zwaar onweer boven de omgeving ontlastte, de daarbij vallende regen de laatste resten van het vuur kon dooven. Ongeveer dagwerk of ongeveer 400 kub. meter fabrieksturf is verloren gegaan. De oorzaak van den brand is onbekend.. De verbrande turf was niet verzekerd. Alléén 2de handsch goederen. 35 ct. p. 5 regelt, uitsluitend a contant. Door MARK CHANNING i'Ned. bewerking 'door MAR1E |DE BELMONTE 66) Weldra bewoog zich hoog tegen den berg een kleine, grijze vlek. Limbu schou derde zijn geweer; het volgei'.d oogenblik viel de grijze stip omlaag. „Dat is er één!" telde hij verwoed. Na nog eens twintig minuten gewacht te hebben, zonder dat er iets op de tegen over gelegen helling bewoog, kwam hij uit rijn schuilplaats te voorschijn, om opnieuw het spoor te volgen. Hier en daar was het bijna niet te vinden, maar zijn aangeboren speurzin, gevoegd bij zijn verwoed besluit Zijn doel te bereiken, hield hem op den tuisten weg. Had hij bovendien niet het woord van een driemaal gereïncarneerde? In vijf uur tijds had zijn achtervolger acht tien maal op hem geschoten, en telkens had hij hem gemist; en achttien maal had Lim bu zich ontzegd wraak te nemen: de tijd was te kostbaar, dan dat hy zich een der gelijke luxe veroorloven kon Eindelijk bereikte hij een rotsgroep aan den voet van de helling waarachter de tun nel liep, waarin Diana en de Cobra waren verdwenen. En daar hield het spoor op. Hij doorzocht het terrein, in de hoop het elders te zullen terugvinden, een ont dekkingstocht, die hem bijna het leven had gekost, want een kogel van zijn onzichtba- ren vijand ging rakelings langs zijn schou der. Binnensmonds vloekend kroop Limbu achter één van de groote rotsblokken: al loerende op zijn achtervolger hield hij zijn oogen zoo gespannen op de helling van den berg, dat ze hem er zeer van deden. Er was geen mensch te bekennen; doch zijn scher pe blik onderscheidde iets, wat veel belang rijker was, dan die vijand, die hem zoo hardnekkig vervolgde: de duidelijke sporen van een troep ruiters, die hier op deze plek waren opgestegen. Nu was het de kunst uit te vinden waar ze gebleven waren, want een nauwkeurig onderzoek bracht geen licht. Nergens was uit op te maken dat ze hun toch vervolgd hadden. Peinzend keek hy naar de helling en de rotsen, toen een glinsterend voorwerp tus- schen het rotskiezel aan den voet van een groot blok zijn aandacht trok. Terwijl hy er op af vloog om te zien wat 't was, pro beerde hij een kogel, die in het dikste van zijn dijbeen was gedrongen, er uit te halen. Het was een gouden armband. Binnenin stonden letters gegraveerd „D. L„ geschon ken door J. L." Een armband van miss Lindsay! Met of zonder vijand op de hielen, hy zou en hij moest het spoor verder volgen. Kwaadaardig gefluit van een nieuwen kogel was een aansporing, om al hinkende bescherming te zoeken achter een vooruit springende rots en daar eens te bedenken, wat hem stond te doen, intusschen de wond in zijn been verzorgend. Plotseling voelde hy flauwtjes een kouden luchtstroom langs zijn nek strijken. Limbu grinnikte voldaan. Dat frissche koeltje op een warmen ochtend was het be wijs van een spleet in de rots, waarach ter een geheim hol of een gang moest zijn. Hij leunde tegen den rotswand, drukte er tegen uit alle macht. Deze week lang zaam, draaiend op zijn spil, een paar c.M., daarop was er geen beweging meer in te krijgen. Het bloed gonsde Limbu in de ooren. Hy probeerde zich door de smalle opening te wringen, doch zijn kleeren, die bleven ha ken aan oneffenheden van de rots, waren een beletsel. Vlug trok hij zijn jas uit, die hij in den tunnel duwde, evenals zijn ge weer. Daarop verdween hy zelf in de ope ning. Eenmaal goed en wel in het onder- aardscbe hol, hernam hij. een afwachtende houding; de loop van zyn geweer gericht naar den ingang. Wat hij verwachtte gebeurde na verloop van een half uur. Eerst verduisterde een schaduw den grond buiten, toen kwam een mannen- hoofd zoover vooruit, dat het een blik in den tunnel kon werpen. Het behoorde aan één van de twee bergbewoners, die getracht hadden vriendschap met hem te sluiten. Limbu schouderde zyn geweer. Een schot knalde. De man viel neer met doorboord voorhoofd. Na het lijk van zijn achtervolger in zit tende houding geplaatst te hebben, be schouwde Limbu het nadenkend. Hy over legde op welke manier zijn vijand de func tie van boodschapper zou kunnen vervul len. Eerst was hij van plan heel gewoon 't hoofd van het lijk af te slaan en dit op een rots te plaatsen, om zoodoende de aandacht te trekken van kolonel Haughton, doch de herinnering aan het misnoegen van- „Gri" sahib, toen hy vroeger eens op deze wijze gehandeld had, deed er hem van afstap pen. Hij scheurde een blaadje uit een op schrijfboekje geschenk van Gray en onhandig krabbelde hij met potlood eenige regels er op. Na het opgevouwen te hebben, plaatste hij het epistel tusschen de voortanden van het lijk, waarbij hy zorg droeg een baan van den tulband van den doode zóó om de kaak te slaan, dat deze stevig gesloten bleef. Vervolgens begaf hy zich in den tunnel. Hij wist nu precies wat hij doen zou. Wan neer hij de roovers ingehaald had hij was er van overtuigd, dat dit zou geschie den dan zou hij voorwenden uit 't leger van den sirkar gedeserteerd te zijn, om on der het vaandel van den Cobra dienst te nemen. En dan Ongeveer twee dagen later kreeg kolonel Haughton, die vier-en-twintig kostbare uren verloren had met het zoeken van een begaanbaren weg door de bergen, de bood schap van den kleinen Gurkha. Zooals de Sadhu voorspeld had, was gebleken, dat 't spoor, dat hij volgde, valsch was en voerde naar een ware hinderlaag: een nauwe, die pe bergengte zorjder uitgang, waarboven op de omliggende bergen het krioelde van sol daten van den Cobra, die met een moor dend vuur de Britsche kolonne begroetten. De commandant had juist tyd gehad, om onder bescherming van mitrailleuses zijn troepen te laten terugtrekken, denzelfden weg, dien zij gekomen waren, totdat hij ten laatste tusschen de op elkaar gesloten tanden van het lijk van den bergbewoner de noodige aanwijzingen vond. HOOFDSTUK XXXVI. Het Strijdplein. Dit Strijdplein lag in de naaste omge ving van het Paleis van den Spiegel, wagr- mee het door onderaardsche gangen ver bonden was. Met zyn grijs steenen banken, de een boven de ander, op de wijze van een Romeinsch amphitheater, deed het in zijn geheel denken aan het Coliseum te Rome. Klaarblijkelijk had in vroeger eeuwen hier in het dal getuige de rond om het meer en elders verstrooide ruïnes een groote stad gestaan, waarvan de burcht van den Cobra de citadel vormde; en hier was nog de plaats, welke voor ver makelijkheden diende. Met tromgeroffel was de tamacha aan gekondigd. Lang vóór het aanbreken van den dag zwermde een drom mannen, vrouwen en kinderen beide ingangen van het amphi theater binnen. (Wordt vervolgd).

Alkmaarsche Courant | 1938 | | pagina 6