VAN KABOUTER FLIP EN ZIJN VRIENDJE WIP. KRUSCHENSALTS Lijders aan chronische rheumatische pijnen laat niets onbeproefd! OPEL vanai I 1195~ Branden. Glimlachje TENNISSEN MET BAARDMANS. GEMENGD NIEUWS. Nassau Garage - Alkmaar. EGMOND AAN ZEE NIEUWE NIEDORP ST. PANCRAS TWEEDE BLAD. DUITSCHER MET VALSCHE PAS. Ontvlucht uit Duitsche gevangenis. Bij controle van de logementen heeft de politie gisternacht te Rotterdam een man aangehouden, die in het bezit was van een valsche paspoort. In Duitschland was de man veroordeeld tot jaar gevangenisstraf wegens het plegen van diefstal, maar hij was uit de ge vangenis te Himmelmohr, bij de Deensche grens, ontvlucht. Eenmaal in vryheid, was de Duitscher naar Antwerpen gegaan. Doch vandaar uit was V. toch herhaaldelijk weer in Duitschland gekomen en had zich toen be ziggehouden met deviezensmokkelary. DE MOORD TE ALMELO. Politie verricht een arrestatie. De politie te Almelo heeft thans naar het Hbld. meldt een arrestatie verricht naar aanleiding van den moord op het meisje Tytje Hof in het woon wagenkamp aan den Kanaaldijk aldaar. De gearresteerde heeft niet bekend, doch er bestaan bezwarende aanwijzingen tegen hem. Er waren verscheidene personen, die de politie moest nagaan. Gebleken was n.1., dat het meisje eenige jaren geleden ook bij een zedenmisdrijf betrokken is geweest. Toen is haar oom tengevolge daarvan veroordeeld. Aangezien de mogelijkheid van een her haling of een wraakneming niet onaanneme lijk leek, heeft men onderzocht in hoeverre de oom thans weer schuld kon hebben. De man bleek echter nog niet in vrijheid te zijn. - Gegevens van den Burgerlijken Stand hebben voorts uitgewezen, dat het kind pas twaalf jaar was, zoodat haar ouders blijk baar niet nauwkeurig den leeftijd van het kind hebben geweten, toen zij dien als veer tien jaar op gaven. HOTEL AFGEBRAND TE NEEDE. In den afgeloopen nacht is te Neede het bekende stationshotel Remijn geheel door brand vernield. Om half drie werd de brand door de be woners op de bovenverdieping ontdekt. Zij moesten zich ijlings in veiligheid stellen Van den inboedel kon niets worden gered. De brandweer, onder leiding van den bui- gemeester, bestreed het vuur, dat, aange wakkerd door den sterken wind, snel om zich heen greep. Met drie stralen op de motorspuit en eenige op de waterleiding, was men het vuur in enkele uren meester. De schade bedraagt vijfentwintigduizend gulden. Zy wordt door verzekering gedekt. Men weet nog niet, hoe de brand ontstaan is. Tien jaar geleden is het hotel eveneens door brand vernield. GROOTE BOERDERIJ AFGEBRAND. Gistermiddag ongeveer één uur brak brand uit in de kapitale boerderij van den heer Roemer aan het Keern, gemeente Zwaag De Hoornsche motorspuit, die spoedig aan wezig was, kon het vuur niet bedwingen. De boerderij brandde tot den grond toe af. Omtrent de oorzaak tast men in het duister. De schade wordt door verzekering gedekt. HOEDENFABRIEK UITGEBRAND. Gisteren in door onbekende oorzaak brand ontstaan in de hoedenfabriek van de firma Deschepper aan de Kade te Roosendaal, al dus het Hbld. Het gebouwtje, groot 8 bij 22 meter en twee verdiepingen hoog, stond weldra in lichter laaie. De brandweer zag zich al spoedig genoodzaakt zich te beper- pen tot het nathouden van eenige belenden de perceelen, o.m. een groote houtopslag plaats van den heer P. de Bruijn, die ge vaar liepen eveneens te worden aangetast. Tegen zeven uur was het vuur in de hoeden fabriek bedwongen. De fabriek was geheel uitgebrand en de daarin aanwezige voor raden en machinerieën waren verloren ge gaan. Er werkten in deze fabriek dertig per sonen. Door verzekering is de firma voor de aanzienlijke schade gedekt, maar niet voor bedrijfsschade. TWEE BOERDERIJEN EN EEN SCHUUR. Groote schade. Tijdens een kort, maar hevig onweer, dat zich gistermiddag boven Oostelijk Noord- Brabant en Zuid-Gelderland ontlastte, is de bliksem geslagen in de boerderij, bewoond door de dames Roelofs in de buurtschap Noord Linden, gemeente Linden-Katwijk, schrijft het Hbld. Er woei een hevige wind en het duurde dan ook niet lang, of niet alleen het woonhuis, maar ook de stallen en voorraadschuren stonden in lichter laaie. De brandweer kon tegen de geweldige vuurzee ..Waarom bent U met Uw buiten huisje nog duurder dan Uw over buurman?" „Bekijk dan eens het uitzicht, dat U hier en dan dat, wat hy van daar uit heefti" Ali U geen raad meer weet van de rheuma tische pijnen, alles reeds hebt geprobeerd zonder goed gevolg, probeert dan de zes zouten uit Kruschen Salts Zij hebben duizen den lijders reeds afdoend geholpen. Ook U zullen zij zeer snei van Uw pijnen verlossen. STRALENDE GEZONDHEID VOOR l CENT PER OAG niets uitrichten. Intusschen werden door den storm brandende stukken van het rieten dak ver medegevoerd en dit had tot gevolg, dat ook de ongeveer honderd M. verder staande schuur van de familie Van der Groes vlam vatte. In deze schuur bevond zich een groote hoeveelheid stroo. In weinige oogen- blikken stond de schuur in lichter laaien en werd het rieten dak van de groote boerderij door het rondvliegende brandende stroo eveneens in brand gezet. De storm wakker de ook hier het vuur geducht aan en weldra was de geheele boerderij een vlammenzee. De beide aangetaste boerderijen brandden af. Van de inboedels kon men een gedeelte in veiligheid brengen, doch de geheele land- bouwinventarissen gingen verloren. Eén paard, veertien varkens en omeveer tachtig kippen kwamen in de vlammen om. De schade, die op 30.000 wordt geraamd, wordt dooi verzekering gedekt. Geschenk voor prinses Juliana. De violist Willem Brederode heeft een exem plaar van zijn „Kleine biografische studie" over Carl Flesch aan H.K.H. prinses Juliana aangeboden. Dezer dagen ontving hij een schrijven van den kamerheer van H.K.H. met de mededeeling, dat H.K.H. het ge schenk zeer waardeerde en dat zij het met groote erkentelijkheid heeft aanvaard. Nederlandsche scholieren in België. - Honderdtachtig Nederlandsche jongens en meisjes hebben enkele dagen onder geleide van hun leeraren en leeraressen een bezoek aan Vlaanderen gebracht. Donderdag maak ten zij met driehonderd Belgische jongens en meisjes een tocht naar Damme, waar zij hulde brachten aan den middeleeuwschen dichter Jacob van Maerlandt, vervolgens naar Sluis, waar zij een kans legden bij het standbeeld van den maker van het groot woordenboek der Nederlandsche taal, van Dale. In den namiddag namen de leerlin gen deel tan de grootsche hulde aan Guido Gezelle. In een onafzienbaren stoet trokken de Belgische en Nederlandsche leerlingen dooi de straten van Brugge naar het Ge- zellemuseum, waar de herdenking geschied de. Voorzitterschap padvinders raad. - In de vergadering van den raad der vereeniging, welke Zaterdag j.1. onder presidium van prins Bernhard is gehouden, werd tot voor zitter van dezen raad benoimd gem. maj. b/d. C. J. M. Collette te Voorburg. Adres wijziging omzetbelasing. - In een adres aan de Tweede Kamer heeft de Ned. Bond van Marktkoopliedenvereenigingen er op gewezen, dat voor den verkoop van con sumptie-ijs een dubbele heffing wordt toe gepast en verzocht de heffing uitsluitend te bepalen bij den aankoop van ingrediënten, noodig voor de bereiding, en de heffing voor den verkoop af te schaffen. Tevens werd verzocht er niet toe over te gaan belasting te heffen voor den verkoop van oude motcrrijwielonderdeelen. Prof Böhl professor honoris causa. - Ter gelegenheid van het400-jarig jubileum der universiteit van Debreczen, is professor dr. F. M. Th. Böhl te lelden benoemd tot pro fessor honoris honoris causa. Huls aangeboden aan het prinselijk paara. - Gisterochtend hebben luitenant kolonel P. J. A. Bartels, kapitein-adjudant W. Wilschut en kapitein G. J. M. C. van Nij- natten uit Utrecht, laatstgenoemde indertijd commandant van de saluutbatterij te Baarn, aan het prinselijk echtpaar den huls aange boden van de patroon welke als eerste schot op 31 Januari om 9.55 uur de blijde geboorte van prinses Beatrix verkondde. De huls, voorzien van een zilveren band, waarop een inscriptie is gegraveerd, werd door prinses Juliana en prins Bernhard in ontvangst genomen. Bewaking van vreemdelingen. - Bij be schikking van den minister van justitie zijn eenige wijzigingen gebracht in de beschik king van 21 Februari 1920 (bewakingsvoor schrift), welke laatstelijk 9 October 1935 is gewijzigd. Defensie-uitvoerrecht in Ned.-Indië. - Ingediend is een wetsontwerp, houdende be krachtiging van een door den gouverneur- generaal van Nederlandsch-Indië vastgestel de ordonnantie van 18 Februari j.1. (instel ling van een tijdelijk defensie-uitvoerrecht). De opbrengst wordt op ongeveer 8 mil- lioen 's jaars geschat. Behalve verschillende producten der Indische nijverheid, zyn ook koffie en witte peper van de heffing vrijge steld. Vereeniging van ontvangers etc. - De Vereeniging van ontvangers, hoofdcommie zen en commiezen by de administratie der belastingen in Nederland heeft op 28 Mei haar achtste algemeene vergadering gehou den, welke druk was bezocht. In zijn ope ningswoord memoreerde de voorzitter, de heer van der Wall uit Haarlem, dat kort geleden, door een verplaatsing van een aan tal ontvangers naar inspecties een belang rijke promotieverbetering was verkregen. De voorzitter was van oordeel, dat de ver eeniging den minister van financiën erken telijk kon zijn voor de wijze, waarop aan de wenschen om verbetering in de promotie kansen van de ontvangers is tegemoetge komen. In de vergadering werd dan ook de wen- schelykheid betoogd, dat met kracht het be stuur moest blijven ijveren om in het bij zonder te verkrijgen, dat voor de ontvangers met verlicht examen vierde klasse kantoren worden opengesteld en voor de commiezen een bevorderingsmogelijkheid in een hoo- geren rang. In het bestuur werd geen wijziging ge bracht. Lijk gevonden. - Vanochtend ging de zoon van den heer Kramer, wonende aan den Jaagweg, dicht bij Purmerend, zoeken, waar de kat zijn jongen had verstopt. Hij kwam in een kapberg, waar men zelden komt en bij het omwoelen van het hooi vond de jongen een paar schoenen en een jpi. Toen hij verder zocht, vond hij een lijk, waarschijnlijk van een zwerver, dat in ver- regaanden staat van ontbinding verkeerde. De politie stelt een onderzoek in. Gew. 800 K.G. Benz. 1 op 12. QemeeiUecadeit Zooals gebruikelijk is, opende burgemees ter Eyma de gisteravond gehouden raadsver gadering met een kort woord, waarna hij oogenblikkelijk mededeeling deed van de ingekomen stukken. Van Ged. Staten was de rekening 1936 goedgekeurd terug ontvangen, terwijl mej. Bolding had bericht, dat zij hare benoeming tot onderwijzeres aanvaardde. Deze stukken werden voor kennisgeving aangenomen. Afwijzend werd beschikt op het verzoek van den Bond van Automaten-exploitanten cm terug te komen op het raadsbesluit, waarin het plaatsen van automaten in de gemeente was verboden. Inplaats van den heer Bosschaert werd tot lid van de commissie tot wering van school verzuim het nieuwe schoolhoofd, de heer Ju- melet, benoemd. Om formatorische reden was het raadsbe sluit tot overname van het gasbedrijf te Eg- mond-Binnen niet goedgekeurd. In overeen stemming met de wenschen van Ged. Staten, werd op voorstel van B. en W. besloten, op nieuw tot overname te besluiten en in dit besluit duidelijk te formuleeren, dat bij de overname het reserve-fonds buiten beschou wing is gebleven. Als datum van overname werd 1 Juli 1938 vastgesteld; een latere overdracht oordeelde men bezwarend voor de gemeente, omdat er anders kans was, dat het bedryf in Egmond-Binnen nog meer verloopt. Wijziging steunregeling. De voorzitter deelde mede, dat B. en W. in het bezit zijn van een lijvig dossier, waaruit blijkt, dat het loon, dat werkelijk verdiend wordt, door de opvarenden van de vloot, aanmerkelijk grooter is dan volgens den steunnorm, voor de gemeente vastge steld. Naar aanleiding daarvan stelden B. en W. voor, den minister te verzoeken, Egmond aan Zee in de zesde klasse te plaatsen om aan de gesteunden een grootere uitkeering te kunnen doen. In het verzoek zal erop worden gewezen, dat krachtens zijn karak ter, Egmond aan Zee niet veel heeft van een plattelandsgemeente, waaronder Egmond is gerangschikt. Hierna werd besloten, tot wijziging van de regeling met de gemeente Alkmaar voor het toelaten van leerlingen tot de L.S. en Ulo scholen. Overeenkomstig de wenschen van Ged. Staten werd besloten, de automatenverorde- ning zóó te wijzigen, dat B. en W. bevoegd zyn, plaatsing ervan toe te staan en dat deze bevoegdheid niet, zooals was bepaald, alleen by den burgemeester berust. Rondvraag. De heer Visser vestigde de aandacht op den hinder, die het zandgat bij de doorgra ving veroorzaakt. Deze hinder is zóó groot, dat het onmogelijk is, daar te wonen. Z.i. moet men daar geen acht, maar 40 a 50 men- schen te werk stellen, om te voorkomen, dat de menschen, die met Pinkster in het dorp komen, de vlucht nemen. De oprijweg naar het strand was z.i. verkeerd om gelegd. De weg staat nu recht op den wind; het zand waait nu de Noorderstraat in en als de wind Noord-West is, waait het de Voorstraat in. Als de weg zoo blijft, dan zal men het zand- stuiven niet kunnen tegenhouden en spr. voorspelde, dat dit de gemeente op groote kosten zou jagen. De voorzitter zou trachten, de door graving zoo spoedig mogelijk voor elkander te krijgen en hoewel de wethouders door ge mompel te kennen gaven, de zienswijze van den heer Visser over de omlegging van den weg naar het strand niet te deelen, achtte de voorzitter het niet onmogelijk, dat de heer Visser gelijk kan hebben. Spr. zegde toe, er zijn volle aandacht aan te zullen schenken. Op een vraag van den heer Prins, zeide de voorzitter, dat de regeling voor de kleine tuinders voor elkander is en dat orders wa ren gegeven om voortaan geen huishuur meer in te houden van arbeiders, die bij de gemeente te werk waren gesteld, doch niet in de werkverschaffing werkten. Spr. zegde, na een bemerking van den heer Snoeks toe, te zullen trachten, het zand in de Zuiderstraat nog voor Pinksteren wegge haald te krijgen. De heer Snoeks informeerde nog, hoe B. en W. stonden tegenover het door hem geop perde denkbeeld om van menschen, die een tentje op het strand plaatsen, voor het op bergen daarvan, per week 25 cent in reke ning te brengen. De voorzitter antwoordde, dat B. en W. de regeling vooralsnog ongewijzigd willen hand haven. Hierop volgde sluiting der vergadering. Vrijdagavond vergaderde de raad voltal lig onder leiding van burgemeester Pluister. Medegedeeld werd, dat met ingang van 21 Maart 1938 het salaris van den controleur voor de steunverleening voor de samenwer kende gemeenten Nieuwe-Niedorp, Winkel, Oude-Niedorp, Wieringerwaard, Barsinger- horn en Harenkarspèl wordt bepaald op 1140 per jaar. Voorstel om over 1938 den B-steun toe te passen. Per werklooze mag worden besteed een bedrag van 5.70, waarvan 3.70 ten laste van het rijk en 2 ten laste van de ge meente komt. Het aantal ingeschreven werk- loozen bedroeg 39, zoodat de kosten voor de gemeente 78 bedragen. Per B-boer wordt voor 1938 1.50 beschikbaar gesteld, per C- boer 3, welke bedragen resp. door het de partement van sociale- en van economische zaken worden betaald. Het aantal B-boeren bedroeg 17, het aantal C-boeren 11. Voorge steld wordt om aan deze regeling medewer king te verleenen. Goedgekeurd. Voorstel tot het verleenen van steun aan kleine tuinders op denzelfden voet als wordt verleend aan kleine boeren. Als voren. De burgemeester deelde mede, dat alhier nogal spoed achter de zaak is gezet; zeven tuinders kwamen in aanmerking voor een wekelyksch bedrag en 4 tuinders voor steun in den vorm van kunstmest. Besloten werd tot toewijzing van het ver zoek van de ouders van verschillende leer lingen van de Openbare en Bijzondere la gere school tot vergoeding van de reiskosten dier leerlingen, als bedoeld in artikel 13 der Lager-onderwyswet 1920, met uitzondering van de verzoeken van B. van Stralen eii Sj. Smit die resp. 60 en 6 meter minder dan 4 K.M. van de scholen verwijderd wonen. De toewijzing betreft 15 kinderen voor de bij zondere school en 19 kinderen voor de open bare school tegen 20 per leerling. Geen der ouders kon hier bijdragen. B. en W. deden het voorstel om ter gele genheid van het a.s. regeeringsjubileum van H.M. de koningin uit de gemeentekas een bedrag van 0.25 per leerling beschikbaar te stellen, alsmede een bedrag van 50, ter feestelijke herdenking van dit gebeuren. De heer Gayaard kon zich hiermede niet vereenigen. De begrooting wordt op alle mogelijke manieren besnoeid van hooger hand, op alles wordt bezuinigd, subsidies zijn alle geschrapt, men moet nu op dit punt de zuinigheid ook maar betrachten. Voor een gewoon schoolfeestje of een feesttochtje voor de ouden van dagen krijgt men niets be schikbaar, maar nu het hiervoor is, wijken alle bezuinigingsoverwegingen. Spr. was er uit principe tegen. De voorzitter meende, dat de gemeente bij dit bijzonder jubileum moest voorgaan, an ders zou er mogelijk wel eens niets kunnen gebeuren. De veronderstelling dat voor dit voorstel drang van hooger hand is uitge oefend was onjuist, verklaarde de voorzitter. De heer Gayaard repliceerde, dat wanneer men al veronderstelde, dat als van onzent- wege niet wordt voorgegaan er niets zou ge beuren, daaruit blijkt dat de ingezetenen er niets voor gevoelen, een reden die des te klemmender is om er tegen te zijn. De voorzitter verklaarde evenwel, dat hij gelooft, dat Nieuwe-Niedorp niet geheel ach ter zou blijven, wat hij anders bij dit zeer bijzondere jubileum zeer zou betreuren. Bij stemming verklaarden de heeren Gayaard en Borst zich tegen, de andere vijf heeren voor het voorstel van B: en W. De begrooting 1938 was van Ged. Staten teruggekomen met 26 bemerkingen, meest van administratieven aard. Aan alle wenschen werd tegemoet geko men, alleen het vervallen van den post melk- verstrekking aan kinderen die des middags moeten overblijven wegens den afstand van huis, lokte nog eenige discussie uit. Hierna werd besloten aan te koopen van het B.A. te Abbekerk een perceel uitweg en erf te Nieuwe-Niedorp kadastraal bekend als sectie B, no. 999, groot 2 Are 10 c.A. voor een prijs van 0.32 per c.A., zulks voor de nieuwe begraafplaats. Hierna sluiting. De raad dezer gemeente vergaderde Vrijdagmiddag. De minister van sociale zaken heeft be paald, dat de werkverschaffing aan de be graafplaats is verlengd tot 30 Juli a.s. De Ned. Spoorwegen zonden afrekening over 1937 van de toevoerlijn naar Broek op Langendijk. Het voordeelig saldo hiervan was 2361,75; de rente-garantie kan hier door verminderd worden met f 118.09 en is dan nog 2451.37, waarvan 356.38^ voor rekening van deze gemeente. In verband met vermoede plannen tot op heffing van de bewaking van den overweg bij de halte heeft men zich in samenwerking met omliggende gemeenten tot de Ned. Spoorwegen gewend met ernstige bezwaren tegen deze verandering, welke zeer veel ge varen met zich brengen zal. De Ned. Spoorwegen hebben geantwoord, dat deze zaak in onderzoek is, welk onder zoek nog niet is beëindigd, zoodat nog geen definitief antwoord kon worden gegeven. 323. Thans werd er besproken wat men met den brutalen kinderroover Rinaldo zou doen. Men besloot hem aan de politie uit te leveren en een stel goed bewapende mannen namen Pedro uit het vliegtuig over, waarna men hem, stevig geboeid, in de gevangenis stopte. 324. De Sint maakte zich thans gereed om weer te vertrekken. Aan Peter, Flip en Wip vroeg hij wat hun plannen waren en Flip vroeg of hij met den Sint mee mocht vliegen, want ze wilden naar Ooievaarsland. Toen stelde de Sint voor om ze mee te nemen naar zijn stoom boot, waarmede ze dan de zeereis zouden kunnen maken. Dit plan werd door de vriendjes erg toegejuicht,

Alkmaarsche Courant | 1938 | | pagina 7