dagblad voor alkmaar en omstreken. Luchtaanvallen op Granollers. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2.—, franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS PER GEWONE AD VERTE NTIEN: Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voofdam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. Dit nummer bestaat uit drie bladen. Directeur: C. KRAK Woensdag 1 Juni 1938 140e Jaargang Honderden dooden en gewonden reeds geborgen. FELLE STRIJD BIJ TERUEL. Boerenopstand in Durango. Plunderingen in Mexico duren voort. Japanners ontsnapten aan een omsingeling. Chineesche troepen in den aftocht De algemeene toestand. Nieuws m 't Icort. ALKMAARSCHE COURANT. Nadat aan de gevechtsfronten weer een soort van evenwicht was gekomen en geen der beide partyen noemenswaar dige vorderingen maakte, heeft Franco zijn luchtstrijdkrachten met ongekende energie in den strijd geworpen; d.w.z. hy heeft zijn luchtvloot naar de steden gezonden, waarboven de bommen in grooten getale gestrooid werden. Zoo is gister Granollers, een stadje vlak bij Barcelona, gebombardeerd en de gevolgen waren vreeselijk. Hoewel men tot gisteravond ongeveer 430 dooden geborgen had, raamde men het totaal der slachtoffers op meer dan 500. Een speciale Havas-verslaggever meldt over dezen luchtaanval de volgende bizon- derheden: Om negen uur Dinsdagmorgen hebben vijf Vliegtuigen van Franco, die op gemiddelde hoogte vlogen, ongeveer twintig bommen neergeworpen op Granollers. De aanval ging zoo snel in zijn werk, dat niemand tijd had, dekking te zoeken in de speciale schuil plaatsen, welke in het stadje zijn aangelegd. Bijna alle bommen kwamen neer in het cen trum van de stad, waar zich op dat oogen- blik een groote menigte menschen bevond op het Maisu-plein, waar de vischmarkt werd gehouden. Hier werd een ware slachting aangericht. Een der bommen trof de vischhal. Bijna alle in de hal aanwezigen werden weggemaaid. Een deel van de hal stortte in en bedolf de aanwezigen onder de puinen. De hoofdstraat van Granollers was bijna geheel vernield. Vijftien gebouwen stortten hier in. Na het eerste oogenblik van ontzetting, werd onmiddellijk de hulpverleening geor ganiseerd. Onophoudelijk werden gewonden in het ziekenhuis aangevoerd. De dooden- zaal was echter veel te klein voor het groote aantal slachtoffers, zoodat men de meeste lijken langs den muur van het kerkhof neer legde. Eén man werd gedood tegen vijf vrou wen of kinderen. Op vragen van den Havascorrespondent verklaarde de burgemeester, dat geen enkel militair doel getroffen is. Men heeft de bom men uitsluitend op het centrum der stad ge richt. Granollers is een stadje van 10.000 inwo ners. Doi laatsten tijd hadden vele vluchte lingen hier onderdak gezocht. De materieele schade is aanzienlijk. Nieuwe gevechten. Ongeveer ter zelf der tijd, dat Franco's luchtmacht haar moordend werk deed op de steden Alicante, Valencia, Barce lona, Granollers werden achtereenvol gens met bommen bestookt en eenige duizenden mannen en vrouwen werden daarbij gedood hebben zijn legers een nieuw offensief ingezet aan het front van Teruel. Daar zijn onder een brandende zon de Castiliaansche en Galicische divisies de ope raties begonnen, die ten doel hebben, de laatste manschappen der republikemsche troepen, die zich in de bergen ten oosten van Teruel tot aan de kust hebben verschanst, te verdringen. Ten westen en zuid-westen van Puebla de Valverde wordt nog steeds hevig gevochten. De rooden bieden hier hardnek- kigen tegenstand, om den opmarsch van Franco's troepen naar Sarrion te vertragen. Desniettegenstaande is generaal Garcia Escamez erin geslaagd het belangrijke kruispunt Mora de Rubielos te bereiken, dat spoedig daarna door den vyand werd ont ruimd, waarbij hij groote hoeveelheden oor- logsmaterieel achterliet. Meer in het noorden opereeren de natio- nalisten ten westen van Mosqueruela. In e- zen sector bereikten zij Linares de Mora en veroverden een aantal belangrijke stellingen ten zuid-oosten van het dorp Valde Linares, zoodat de troepen van generaal Franco thans het Nogueruelas-gebergte van drie zyden omsluiten en een zich aldaar bevindende republikeinsche divisie bedreigd wordt, van het hoofdleger te worden afgesneden. Tusschen Ares del Maestro en Cati werd een geheel bataljon gevangen genomen. Dit bataljon bestond uit ongeveer duizend man. die bezig waren, versterkingen aan te leg gen. Doordat de nationalisten erin slaagden, talrijke veldtelefoonleidingen der rooden, voornamelijk in de omgeving van Albocacer, te vernielen, heerscht er onder de Barcelona- strijdkrachten groote verwarring. Na^r Havas meldt, bestoken de lucht macht en de artillerie van de troepen van generaal Franco zonder ophouden de stel lingen der rooden. Uit Burgos wordt gemeld, dat bij Puebla Valverde veertien vliegtuigen van Franco slaags raakten met 38 roode vliegtuigen. Negen toestellen van de Barcelona-regee- ring werden omlaag geschoten, de rechtschen leden geen verliezen. De opmarsch der rechtschen. De opmarsch der rechtschen geschiedt op het oogenblik volgens Havas als volgt: De rechtervleugel, onder bevel van gene raal Varela, rukt op, parallel aan den weg TeruelSagunto, op een front van 20 K.M. met gemiddelde etappes van 15 K.M. Het centrum, onder bevel van generaal Valino, zet zijn opmarsch voort naar het zuiden, ter wijl de linkervleugel vorderingen maakt naar het oosten om Albocacer in het zuiden voorbij te trekken en de roode defensie in den flank aan te grijpen. De rechtschen loopen thans meer gevaar zich in de diepe bergpassen te begeven. Ge trouw aan hun tactiek echter beklimmen zij de bergketenen. Het front loopt op het oogenblik over Teruel, Castralto, Aldehuela, Puebla de Val verde, Puerto de Mingalvo en Gulla. Men hecht in Saragossa groot belang aan de te genwoordige operaties, waarvan men een snelle beslissing verwacht. De kwestie der vrijwilligers. In de vergadering van de subcommis sie voor de niet-inmenging heeft lord Plymouth verklaard, dat de kosten van 'het terugtrekken der buitenlandsche vrijwilligers slechts gedragen kunnen worden door een internationaal fonds, waarin bijdragen gestort zouden wor den door de deelnemende mogendheden. Groot-Britannië is bereid, zijn bijdrage te storten. De Duitsche en Italiaansche verte genwoordigers zegden toe, zich tot hunne re geeringen te zullen wenden om instructies. De Russische vertegenwoordiger verklaarde, dat de U.R.S.S. bereid is, het storten van een bijdrage in de kosten van het instellen en onderhouden der commissies in overweging te nemen, doch niet zou bijdragen voor het transport en het onderhoud van de vrijwilli gers zelve. Men raamt de kosten Van het bijeenbren gen en onderhouden der buitenlandsche vrij willigers in kampementen op 1 tot 1yt mil- lioen pond sterling en de kosten van het ver voer over zee naar hun resp. landen op 3/4 millioen pond. Voorgesteld wordt thans, dat het eerstge noemde bedrag gelijkelijk bijeengebracht zal worden door de vijf groote niet-inmen- ginglanden en de kosten der repatrieering door de landen, vanwaar de vrijwilligers af komstig zijn. De kosten voor het inwerking stellen van het plan tot terugtrekking wor den geraamd op 600.000 pond, vermeerderd met 50.000 pond voor voorafgaande uitga ven. De vertegenwoordigers der subcommis sie, aldus Reuter, brengen thans hunne re geeringen op de hoogte van deze bedragen. Naar verluidt werd overeengekomen, dat geen enkel lid van de twee commissies die zich naar Spanje zullen begeven, onderdaan zal zyn van een der vijf groote deelnemende mogendheden. Men meldt, dat in den staat Durango boeren in opstand zijn gekomen. Overi gens duren de plunderingen door ban dieten in de staten Michoacan, Oaxaca, Zacategas, Sonora, Sinaloa, Vera Cruz en Tabasco voort. Zij worden zonder onderscheid toege schreven aan de Cedillisten, ondanks de te Mexico gegeven verzekering, dat het volkomen rustig zou zijn. Volgens officieuze inlichtingen uit San Luis Potosi zou generaal Cedillo zich op de rancho Espanzula in het noorden van den staat San Luis opgehouden en zouden bondstroepen zijn gezonden in de hoop hem gevangen te kunnen nemen. Met het oog op de ontoegankelijkheid van dit gebied, welke bewoners trouw zijn aan generaal Cedillo denkt men, dat hij niet kan worden gevangen genomen, zoolang hy in vrijheid zou willen blijven. Botsingen met katholieken. In West Mexico zijn, zoo deelt de gouver neur van den staat Tabasco telegraphisch uit Villa Hermosa mede, bij een botsing tus schen katholieke betoogers en politie 4 ka tholieken gedood en één katholiek en een politieagent gewond. Katholieke boeren, inwoners van Villa Hermosa, hadden een demonstratie voor de vrijheid van geloofsbelijdenis georganiseerd en waren daarna in optocht naar een onder dictatuur van Garrido afgebrande kerk ge trokken om met den wederopbouw van de muren te beginnen. Daarbij kwam het tot botsingen met de politie, met het bovenstaand gevolg. Tegelijkertijd zijn by Cardenas talrijke verzoekschriften uit alle deelen van Mexico binnengekomen, waarin gevraagd wordt, dat hij de wetten, die vijandig tegenover de kerk zyn en die in Tabasco van kracht zijn, her- roepe. i Naar van officieele Japansche zijde wordt medegedeeld is het den Japan- neezen gelukt, de nabij Lan Feng bijna omsingelde divisie onder generaal Doi- hara te ontzetten. De van Kweiteh aan den Loenghai- spoorweg oprukkende Japansche troe pen hebben de tegen hen in het veld ge brachte Chineesche troepen teruggewor pen en zyn langs den Loenghaispoorweg verder in Westelijke richting opgerukt. Onder bedreiging van een aanval in den ALKMAAR, 1 Juni. De jaren vóór den wereldoorlog kenmerk ten zich door een intensieven bewapenings wedloop, een diplomatieke drukte, kleine en soms ernstige conflicten en een groote activiteit der spionnen. Op het oogenblik herhaalt zich dit alles Overal worden de legers met koortsachtig" haast versterkt en gemoderniseerd; de di plomaten van tal van landen reizen op en neer, telegrafeeren en confereeren; conflic ten zijn aan de orde van den dag en de spionnen verdienen geld. En zoo moeten wy hier thans gewag maken van een Duit sche spionnage-affaire in Amerika. De Fransche recherche heeft uit Ame rika een draadloos verzoek gekregen bij aankomst in Cherbourg den Duitschen oceaanstoomer Hamburg geheel te onder zoeken, omdat zich aan boord één van de gevaarlijkste spionnen van de nazi's moet bevinden. Deze spion heet Werner Guden- berg. De G-men zochten hem reeds lang, maar de Duitscher slaagde erin, op het laat ste oogenblik als verstekeling aan boord van de Hamburg te komen, die koers zette naa. Europa. Onmiddellijk zond de Amerikaansche recherche een draadloos telegram aan den commandant van de Hamburg, maar deze weigerde, daarop te antwoorden. De Ameri kaansche autoriteiten hebben zich tot die van Cherbourg gewend met het verzoek, de boot niet te laten vertrekken, voor zij gron dig is nagezocht en Gudenberg ten spoedig ste te arresteeren. Deze plotselinge verdwijning van Guden berg heeft een emotie teweeg gebracht en zij herinnert sterk aan de verdwijning van een anderen spion, Griebl, die overal ge zocht werd en plotseling aan boord van de „Bremen" was, zoodat hij naar Duitschland kon terugkeeren. Het schijnt, dat tal van leden van de be manning van de „Bremen" Griebl geholpen hebben; het schijnt zelfs, dat verschillende leden zelf spionnage-arbeid verrichtten, want toen de Amerikaansche politie vier officieren en vele leden der bemanning van het mailschip gearresteerd hadden, bleek, dat deze aan Duitschland niet alleen foto's leverden, maar ook mededeelingen betref fende de defensie in de Fransche oorlogs haven Cherbourg en van die, welke zij in Engeland en Amerika aandeden, aan de Duitsche regeering overbrachten Een van de arrestanten is een kapster, Johanna Hoffmann, die zich reeds in den oorlog heeft onderscheiden ten gunste var Duitschland in het noorden van Frankryk en in België. Zy werkte daar samen met haar collega Jessie Jordan en de twee da mes, hoewel reeds niet zoo jong meer, zyn bekend uit de zaak van miss Cavell, die ter dood is veroordeeld. Fraulein Jordan is vier jaar geleden in Edinburgh wegens spion- nage tot 4 jaar gevangenisstraf veroordeeld. In diplomatieke kringen hecht men bui tengewone beteekenis aan deze affaire en er wordt gemompeld, dat men in Amerika naar aanleiding van deze zaak van de Ham burg en de Bremen overweegt, een nota te zenden naar Berlijn met de waarschuwing, dat bij herhaling verbcd zal worden uitge vaardigd aan alle Duitsche booten om nog langer Amerikaansche havens aan te doen Onder den titel „Acht dagen na het alarm" publiceert een Parijsch blad, dat in verDinding staat met de Quai d'Orsay, inte ressante bizonderheden over de gebeurte nissen van 21 en 22 Mei in Midden-Europa. Polen had, volgens dit blad, reeds twee legerkorpsen aan de Tsjechische grens ge mobiliseerd, toen de Duitschers hun troepen op de Sudetengrens concentreerden. Dit gebeurde in uitvoering van het in begin 1938 tusschen Beek en den Führer gesloten accoord. Eerst op 20 Mei hebben de regee ringen van Parijs en Londen hiervan ken nis gekregen toen hun gezanten te War schau informeerden naar de inzichten en houding van Polen. Ingeval van een algemeen conflict, antwoordde Beek, is Polen verplicht het FranschBritsche blok als aanvaller te be schouwen. Doch toen vernam Beek ook een en ander over de plannen van Engeland en Frank rijk en ook, dat 4000 Russische bombarde mentsvliegtuigen gereed waren om naar Praag te vertrekken Beek verzocht vervolgens Berlijn, alles stop te zetten. Ook de houding van Italië, Zuid-Slavië en Roemenië hebben de gebeurtenissen be- invloed. Op 21 Mei liet de Fransche minis ter van buitenlandsche zaken Bonnet te Belgrado en Boekarest informeeren, terwijl Londen zich over de inzichten van Rome deed inlichten. Het antwoord van Belgrado was niet duidelijk. Dat van Boekarest gaf gedeeltelijke voldoening aan Frankryk. Lord Perth telegrafeerde uit Rome naar Londen, dat de regeering van Rome om te beginnen neutraal zou blijven. Hoe stond men te Londen tegenover de frontverandering? Toen de Quai d'Orsay in kennis werd ge steld van de Duitsche mobilisatie, seinde Parijs naar Londen, dat het Frankrijk on mogelijk zou zyn, indien het „Reich" zijn voorbereidingen voortzette, niet op zyn beurt te mobiliseeren. Die mededeeling werd officiëel overgebracht op 21 Mei. Den volgenden dag, Zondagmorgen, riep Cham- berlain zijn ministers bijeen. Besloten werd, dat de Britsche gezant te Berlyn een zeer duidelijke, energieke verklaring zou afleg gen in de Wilhelmstrasse. De gezant, Henderson, zinspeelde daarbij op zijn aanstaande vertrek uit de Duitsche hoofdstad en reeds had hy de vooraan staande personen van de Britsche kolonie gewaarschuwd. Op 22 Mei werden voortdu rend gedachtenwisselingen gehouden tus schen de kabinetten van Londen en Parijs. Men ziet, het zijn spannende dagen ge weest in Europa. De chef van den Franschen luchtstaf, ge neraal Vuillemin, is vergezeld van vyf hoofdofficieren van de Fransche luchtmacht, naar Londen gekomen. Het bezoek wordt officieel gekenschetst als een beleefdheids visite. Maar het is veel meer dan dat. De Fransche officieren blijven zes dagen. Zij maken in dien tijd tochten naar Britsche vliegkampen en zullen er grondig kennis maken met de verrichtingen der Britsche luchtmacht-industrie. Zij worden ook in Kingsway verwacht. Dat is de straat waar het luchtvaartminis terie zetelt, het nieuwste ministerie, dat in Whitehall geen plaats kon vinden en daar om werd ondergebracht in een reusachtig kantoorgebouw in deze nieuwste, belang rijke straat van Londen, vrucht van een doorbraak, een kwarteeuw geleden uitge voerd. Dit zijn maar plaatselijke bijzonderheden, die voor de Fransche luchtofficieren niet zoo belangrijk zijn. Alleen sir Kingsley Wood en zyn helpers zijn belangrijk voor hen. De beleefdheidsvisite sluit grondige bespre kingen over luchtpolitiek en luchtstrategie niet uit. In welingelichte kringen wordt vast geloofd dat dit Fransche bezoek de ouverture ish voor de nauwste samenwer king tusschen de luchtmachten der twee landen. Die samenwerking kan van hooge strategische beteekenis worden. Indien Brit sche toestellen, die in een oorlog tot taak hebben vijandelijke bommenwerpers te on derscheppen, voor dit doel eskadersgewijze ergens aan de Fra .srhe oostgrens waren gestationneerd, inplaats van aan de Engel- sche oostkust, dan zouden ze dit onder scheppend werk doeltreffender kunnen uit voeren. Als de „verdedigingsoorlog" (alle oorlogen van de toekomst zullen zoo hee- ten) Engeland zou nopen volgens het be ginsel, dat de aanval de beste verdediging is zijn „bommers" naar de steden van den eenigen vijand te zenden, dan zouden deze toestellen meer bommen kunnen meenemen en minder benzine noodig hebben, indien ze konden vertrekken van een Fransch vlieg veld inplaats van een Engelsch. Aan zulke mogelijkheden moet men den ken wanneer Fransche stafofficieren van de luchtmacht naar Kingsway komen om er een beleefheidsvisite te brengen aan sir Kingsley Wood. rug hebben de Chineezen de aanvallen op de stellingen der Doihara-divisie gestaakt, Zij zyn in de richting van Kaifeng terugge trokken. Een Japansche afdeeling heeft, naar Do mei uit Tokio seint, hedenochtend Loe Ji in het noord-oosten der provincie Honan be reikt. Poh Sien nog niet veroverd. Van Chineesche zijde wordt gezegd, dat Poh Sien nog steeds in het bezit der Chinee zen is. Japansche afdeelingen zijn echter om de stad heen getrokken en verder naar het westen opgerukt. Tot dusver wordt door de Chineezen nog niet toegegeven, dat de Japanneezen erin geslaagd zijn, de divisie-Doihara te ontzet ten. Luchtaanvallen op Hankau. Van officieele Chineesche zyde wordt me degedeeld, dat gister bij een luchtaanval der Japanneezen op Hankau elf Japansche jacht vliegtuigen neergeschoten zijn. Zes-en-vijftig Japansche vliegtuigen hadden getracht, tot Hankau door te dringen. De Japansche bom menwerpers werden echter op 30 K.M. tenl Oosten van Hankau gedwongen terug te keeren, evenals 18 jagers. Achttien andere jachtvliegtuigen kwamen tot een oostelijke voorstad van Hankau, waar zich een hevige luchtslag heeft afgespeeld. De Chineesche luchtmacht zou geen verliezen hebben gele den. Omtrent den luchtaanval, dien de Japan neezen op Hankau hebben ondernomen, wordt van Chineesche zijde nog gemeld, dat Chineesche jachtvliegtuigen die de Japan sche bommenwerpers achtervolgden, nabij Kioe Kiang drie Japansche bommenwerpers hebben neergehaald. Nauwer contact tusschen Berlijn en Tokio? Het Chineesche militaire tijdschrift „Sau Tang Pau", publiceert de mededeeling, dat er tusschen Duitschland en Japan onderhan delingen loopen over een nauwer contact op militair en economisch gebied. De onderhan delingen zouden begonnen zijn met het aan bod van Japan, Duitschland Tsjing Tau, dat het vóór den oorlog van China gepacht had, terug te geven. Bovendien zou de vroegere Duitsche concessie in Shanghai weer ge opend worden en zou Duitschland in China alle rechten herkrijgen, die het vóór den oorlog bezeten heeft. Als tegenprestatie zou Duitschland aange boden hebben, zijn adviseurs by de Chinee sche centrale regeering terug te roepen en geen leveranties aan China meer te doen. Bovendien zou een groep Duitsche militaire officieren naar Japan gezonden worden en zouden garanties gegeven zyn voor de leve ring van groote hoeveelheden oorlogsmate riaal aan Japan. Uiteraard hebben wy ons hier tot de be treffende diplomaten gewend, doch deze bestrijden ten stelligste, dat bovenstaand be richt op waarheid zou berusten. Vijfjarig knaapje ontvoerd. - TeMiami werd een vijfjarig knaapje James Cash, in den nacht van Zaterdag op Zondag ont voerd. Het ventje lag te slapen in de villa van zijn ouders te Princeton, een dorp by Miami. De kidnappers hebben een briefje achtergelaten, waarin zij een losgeld van 10.000 dollars eischten. Men verwacht, dat de ontvoerde zoon van James Cash, den rijken oliehandelaar van Miami, elk oogenblik in de ouderlijke wo ning kan terugkeeren. De broeder van Cash heeft verklaard, dat het losgeld van twee duizend pond sterling den ontvoerders is toegeworpen uit een auto, waarmede de vader van den ontvoerden knaap twee toch ten heeft gemaakt over wegen, die aangege ven waren op een door de ontvoerders toe gezonden kaart. Nog een geval van kidnapping. - In- tusschen heeft zich, nadat de losprijs voor deze ontvoering was betaald en het lyk van Levine was gevonden, een derde kidnap ping, gevolgd door moord, voorgedaan op het 6-jarig meisje Shirley Woodburgh van Cincinnati. Het lijkje van Shirley werd met wonden bedekt onder een struik in da na bijheid van haar woning gevonden. Aardschokken in Californië. - berichten uit verschillende steden maken melding van drie aardschokken in het geheele Zuidelijke deel van Californië. Borden rammelden in de huizen en schil deryen vielen van de wanden, maar overi gens werd er weinig schade aangericht. Razzia op den Kurfuerstendamm. - De politie te Berlyn heeft gisteravond in twee lokalen aan den Kurfuerstendamm een razzia gehouden, waarbij 339 personen werden gearresteerd, die verdacht worden van overtreding der deviezenvoorschriften, handel in verdoovende middelen en poli tieke overtredingen. Onder de gearresteer den bevonden zich eenige vreemdelingen, die niet in het bezit waren van een geldig paspoort,

Alkmaarsche Courant | 1938 | | pagina 1