Aanbod Waar het recht zijn loop heeft Qemeeuteeadeti HEEMAF LIMMEN OUDKARSPEL Alléén tweede handsch goederen. 35 cent per vijf regels, uitsluitend a contant- (DINSDAGS EN VRIJDAGS INZENDEN). STOFZUIGER 1 JUNI 1938. Zijn hart was nog heel. Voor den Alkmaarschen politierechter stond Maandagmiddag terecht, de Hoorn- sche expediteur Pieter S., die ten nadeele van den heer H. Cohen te Amsterdam een tweetal remboursementen had verduisterd en wel van 31,18 en 30,35. De man bekende, maar maakte niet den indruk, een door berouw gebroken hart te hebben. De officier was niet malsch in zyn oor deel verdachte was als zoovele anderen een eigen bedrijf begonnen zonder ook maar eenig kapitaal te hebben. Dergelijke ondernemers blijven niet lang, maar ze doen den bona-fiden expediteurs een doo- dely'ke concurrentie aan en schokken het vertrouwen van het publiek door oneer lijke handelswijzen. Er diende volgens den officier krachtig te worden ingegrepen. De eisch luidde derhalve 2 maanden gevan genisstraf. Verdachte wilde meteen al in hooger beroep gaan, maar de rechter beduidde hem, dat er eerst nog een vonnis moest worden geveld. Dat was een maand in de gevangenis. Ook dat was den expediteur te veel. Hij ging toch in hooger beroep. Het smaakte niet. Een die het bij voorbaat al verbruide, was de Alkmaarsche timmerman Joh. l! T., die te laat kwam, daarvoor een standje kreeg en toen een gezicht zette van: „waar maken jullie je toch druk om, je kunt toch wel even wachten?" Zoo iets smaakt den rechter altijd slecht, want die wil het grootst mogelijke ontzag voor Justitia. Hij keek al niet vriendelijk en zyn gezicht werd er niet vriendelijker op, toen de timmerman niet zoo vlot was om in berouwvolle belijdenis te zeggen, dat het verschrikkelijk was, dat hy van de opslagplaats der V. B. te Alkmaar anthraciet had gestolen en bovendien zijn zoontje daartoe had aangezet. (Het kind was op heeterdaad betrapt.De timmerman hy had maar twee keer gestolen, zei hy gaf de feiten toe, maar liet het daar by. Van de R. K. Reclasseeringsvereeniging was een rapport ingekomen, waarin werd gezegd, dat verdachte niet ongunstig be kend stond, maar niet bestand was tegen de moeilijke tijdsomstandigheden. Hij had uit nood gestolen en men adviseerde hem voorwaardelijk te veroordeelen. De officier gispte de onverschillige mentaliteit van den verda 'hte en vond het rapport wat onvolledig en merkwaardig, omdat het zonder motiveering tot een voorwaardelijke straf adviseerde. Spr. had een onderzoek ingesteld en het was hem gebleken, dat verdachtes omstandigheden inderdaad slecht waren. Dat mocht dan een verontschuldiging zijn, het praatte den diefstal niet goed en het feit, dat verdachte zich ter terechtzitting niet van zyn gun- stigsten kant had laten blijken en geen schuldbesef toonde, deed den officier van zyn aanvankelijk voornemen, op het advies van het reclasseeringsrappor* in te gaan, afwijken en een gevangenisstraf van twee maanden eischen. „Nou, wat zeg je daar op, verdachte?" vroeg de rechter. „Ik kan der niks an doen meneer," was verdachtes bescheid. De rechter gaf den timmerman in zijn vonnis een leelijke schrobeering over zijn gering berouw en over het slecht opvoe den van zijn kinderen en zei, niet in de stemming te zijn voor een voorwaardelijke vonnis. Derhalve: een maand in de gevan genis met den timmerman. Die zei in hooger beroep te zullen gaan. Een topprestatie Sommige menschen kunnen aardig wat nattigheid in hun maag bergen, maar wat de Egmonder Klaas de G. op zekeren dag leverde, mag wel tot de topprestaties wor den gerekend. Hij dronk toen 15 glazen bier en tien borrels, maar was dan ook zich zelf niet meer en schold den veld wachter W. ten Bruggencate uit voor een laffen kerel. Klaas noemde die 15 glazen bier en tien borrels een paar glaasjes, hetgeen den rechter, die van dergelijke beweringen over drankgebruik een lijstje bij houdt, een glimlach van voldoening op het gelaat tooverde. Dat een paar glaasjes 25 betee- kende, was kras genoeg om met vette letters geboekstaafd te worden. Nadat ten Bruggencate had gezegd, dat Klaas buiten zijn enkele dronken buien een goede kerel was, vroeg de officier, die meende dat Klaas wel een dikke zak met geld zou hebben, 35 of 15 dagen. De rechter maakte er 25 of 10 dagen van, waar de Egmonder visscher mee tevreden was. Hij betaalt ze waarschijnlijk toch niet. De scheldpartij bij de groenten- distributie. De herinnering aan de vragen van het raadslid Stoutjesdijk aan B. en W., in de laatste raadsvergadering gesteld over ver- meente ongeregeldheden bij de gemeen- teiijke groenten- en visch-distributie, werd wakker geroepen door het terecht staan van den Alkmaarschen koopman G. S., die den administrateur van genoemd distri butie-orgaan, den heer A. N. voor dief en besteler van werkloozen had uitgescholden. Verdachte bekende en de heer A. N. ver fde, dat het dochtertje van verdachte op 21 April in het distributielokaal was geko men om groenten, maar daarbij een verkeer de kaart toonde. Het kind werd weggestuurd ®n even later kwam papa, om zijn meening eens te zeggen. I^e officier vroeg zich af, wat men door dergelyke beleedigingen dacht te bereiken. Zoo verdachte meende, dat daardoor zaken betreffende de groentendistributie zouden worden behandeld, dan vergiste hij zich. Men moet dan een anderen weg volgen, b.v. naar B. en B. gaan of naar spr. zelf. Meer wilde spr. er niet van zeggen. De officier eischte voor de beleed iging 10 boete of 5 dagen. Verdachte vond den eisch clement! (Dat gebeurt ook niet alle dagen.) Het vonnis was conform. De politierechter legde er den nadruk op, dat de behandeling van dit zaakje niets te maken had met eenige onjuiste handelingen van den admi nistrateur. Mishandeling. De Heiloosche loodgieter W. J. M. stond terecht, omdat hij den Limmer koopman J, H. had gestompt. De verdachte vertelde, dat hij van H. f 72,50 te vorderen had, welk bedrag maar niet werd betaald. Wèl werd hij altoos door H. gesard en getart en toen ze voor den zooveelsten keer weer eens ruzie over het geld kregen, viel de slag. Getuige J. H. beweerde, dat van dat alles niets waar was, verdachte kreeg geld van getuige's vader, niet van hem. Gesard had hij niet en getart niet, kortom: hij had den loodgieter nooit een stroobreedte in den weg gelegd. Dat het geld door papa niet was be taald, kwam, doordat verdachte indertijd failliet was en zonder toestemming van den curator de vordering wilde innen. Dit laatste werd door verdachte weer tegengesproken. De officier vroeg den getuige, waarom hij aan hem een brief had gezonden met het verzoek, de zaak niet door te laten gaan. De getuige kon den officier niet naar genoegen antwoorden en die sprak van kletsbrieven De officier vond hetgeen verdachte gedaan had, begrijpelijk; de familie H. staat, wat betalen betreft, niet al te best aangeschre ven. Komt men bij den zoon, dan wordt men naar den vader gestuurd, en komt men bij den vader, dan wordt men naar den zoon verwezen. Zoo zou het verdachte ook wel gegaan zijn en dan wordt het bloed wel eens karnemelk. Van getuige vond spr. het laf onder dergelijke omstandigheden nog naar de politie te loopen om een klacht in te dienen. Intusschen: verdachte mocht geen eigen rechter zijn en daarom diende hij tot 12 of 6 dagen te worden veroordeeld. De rechter deed er twee gulden en een dag af. Een dure deur en een lage boete. Tenslotte, we zullen het viertal zaakjes betreffende steunfraudes den lezers maar besparen, nog een geschiedenis uit Den Helder. Als afgezant van de marinestad zat de visscher Arie K. op het zondaarsbankje, wijl hij de voordeur van het huis der wedu we de G. in den nacht van 8 op 9 April had stuk getrapt. De visscher was heel beleefd, zei, dat hij een domme streek had uitgehaald, maar dat de zaak toch een geschiedenis had. Zijn vrouw was n.1. weggeloopen en had haar in trek genomen bij genoemde weduwe, waar ook zijn dochter verbleef, die eveneens haar man in den steek had gelaten. Zijn vrouw bleef zeven dagen weg en de boodschappen, die hij haar door zijn kinderen liet brengen, baatten niet, zoodat hij er zelf maar eens op af ging. Echter, de deur van het vrouwen kasteel werd niet geopend en in woede ont stoken trapte de man een paar paneelen in. Edoch: thans was alles weer pais en vree tuschen den visscher en zijn vrouw en de weduwe had een nieuwe voordeur gekregen, keurig geschilderd, die f 25 had gekost. De officier vroeg 8 of 4 dagen. De rechter: De heele deur kost je maar 34, dat is niet veel hè? Verdachte zei maar niets. Het vonnis was conform. HET TOT ZINKEN BRENGEN VAN DE HANNAH. Waarschijnlijk getorpedeerd. De raad voor de scheepvaart te Amster dam heeft gistermiddag uitspraak gedaan inzake het ten gevolge van een ontploffing verloren gaan van het stoomschip „Hannah" onder de Middellandsche zeekust van Span je, ter hoogte van Kaap San Antonio, op 11 Januari 1938. De raad is van oordeel, dat de „Hannah" is verloren gegaan doordat het schip in de Middellandsche Zee ter hoogte van de Spaansche kust waarschijnlijk door een torpedo is getroffen. Opgevallen .is dat de kapitein is afgewe ken van de in de berichten aan zeevaren den aanbevolen veilige routes. Het is den raad niet duidelijk geworden, waarom de kapitein zich aan die voorschriften niet heeft gehouden. Op de na de ontploffing door den kapi tein getroffen maatregelen heeft de raad geen aanmerkingen. De raad kwam Dinsdagavond 8 uur in spoed-vergadering voltallig bijeen. De heer Bult had aanmerking op de notulen. Hij zeide dat was besloten dat de tuinders, die zich na de laatste vergadering aangeven, alsnog mest konden bekomen. De raad nam in zyn geheel deel aan de discussie, doch de burgemeester ver klaarde dat hij van den voorzitter, den heer M. Metselaar, geen nadere aanvulling had ontvangen. Nu was het te laat. Ingekomen was van den minister van binnenlandsche zaken be richt, dat hy niet kon goedkeuren, dat voor de caféhouders de z.g. vloerbelasting werd ingetrokken. Hoewel de raad het jammer vond dat de caféhouders de dupe zyn, werd besloten om de verordening te handhaven. Ingekomen was voorts een brief van het P. E. N., mededeelend, dat de directie niet bereid is om de onderhandeling over de overname voort te zetten en dat de raad vóór 1 Juni 1938 zyn standpunt moet be palen. Besloten werd om zich by het be sluit van het P. E. N. neer te leggen en een afwachtende houding aan te nemen. Een voorstel van B. en W. tot het aan gaan van een gemeenschappelijke regeling met Alkmaar omtrent de toelating van leerlingen uit deze gemeente op de open bare lagere scholen, aldaar, werd goedge keurd. Daarna stelden B. en W. voor om de in de vorige vergadering aangehouden voor stellen tot toetreding van de gemeente tot de Advies-commissie der Noordhollandsche gemeenten voor bouwontwerpen, welke niet de instemming van den raad had, in te trekken. Hiertoe werd besloten. Daarna kwam aan de orde een voorstel van B. en W. om een gemeenschappelijke regeling aan te gaan met Alkmaar inzake bouw- en woningtoezicht in de gemeente B. en W. hebben onderzocht hoe de rege ling werkt. Het geven van adviezen kan in den ruimsten zin worden opgevat. Al leen wanneer er plannen worden ontwor pen of teekeningen, b.v. voor aanleg wegen e.d., moet worden betaald. De raad nam hiermede genoegen, waar na het voorstel z. h. st werd goedgekeurd. Hierna werd voorgesteld om de tarieven van het G. E. B. voor kracht voor het ge bruik voor kleine motoren te verlagen. Na uitvoerige toelichting werd het voorstel goedgekeurd. Daarna kwam in behandeling een ver zoek van den lynwerker van het G. E. B. om zijn jaarwedde te verhoogen. Deze be droeg 950, doch is verlaagd (door de ge wone kortingen) tot 850. De commissie van Bijstand adviseerde afwijzend -te be schikken. De heer Commandeur was wel ge negen kindertoeslag te geven, doch de voorzitter zeide dat men beter deed af te wachten hoe het loopt bij de overname. Wethouder Valkering zeide, dat de provincie kindertoeslagen verleent. Daarna werd het verzoek in zijn geheel afgewezen. De heer Bult vond het onjuist dat de lynwerker als concurrent optreedt door particulier werk te verrichten. De voorzitter vond het óók niet goed, doch klachten zijn er niet geweest, bovendien kan men zich tot hoogere in stanties wenden. De rondvraag bracht naar voren: Een klacht van den heer Kuys over het on kruid aan de wegen en een verzoek van den heer Commandeur om, nu we zijn aangesloten bij Alkmaar, de wegen onder handen te nemen. De heer Bult klaagde over den hoogen aanslag voor de honden. Spreker zag graag dat B. en W. met een uniforme regeling komen voor alle honden. Over de honden werd het pro- en contra besproken. De minderheid was er voor om den aanslag zóó te laten, opdat men geen overlast van de honden zal krijgen. De voorzitter zegde toe aan het ver zoek van de heeren Kuijs en Commandeur voor zoover mogelijk tegemoet te zullen komen. Den aanslag voor de honden zal men eens overwegen. Voor 1938 is de ver ordening vastgesteld. Daarna ging de raad in comité ter behandeling reclamebelasting. Maandagavond vergaderde de gemeente raad onder voorzitterschap van den heer A. J. Wynveldt. De heer Rijper vroeg om aan het einde van de vergadering te mogen spreken over de toestanden in den proefpolder. Dit werd toegestaan. Mededeelingen. De voorzitter deelde mede, dat de minister van Sociale Zaken het totaal der uitgaven voor werkverschaffing en steunverleening over 1937 heeft vastgesteld op f 15406.01, welk bedrag in overeenstemming is met de bedragen, welke de gemeente heeft geboekt. De commissaris der koningin heeft de her benoeming bericht van den burgemeester, met ingang van 28 Mei 1938. Van de ingekomen stukken vermelden wy het verzoek van de afd. Hoorn van den Alg. Ned. Ventersbond om alleen ventver gunningen te verstrekken aan georgani seerde venters. Hierover werd tamelijk breedvoerig van gedachten gewisseld. B. en W. zullen nog eens informeeren naar de doelstellingen van den Bond. Aanwezig was de rekening 1937 van den Vleeschkeuringsdienst in den Vleesch- keuringskring Oudkarspel. Dit is de laatste rekening aan den per 1 Januari j.1. opge heven kring. Het batig saldo was 213,45. Het aandeel van elk der aangesloten ge meenten is 42,69. Van de ministers van Sociale Zaken en Economische Zaken was de steunregeling voor kleine tuinders ontvangen. De voorzitter deelde mede, dat de com missie inmiddels is benoemd en de voor bereidingen zijn getroffen opdat de regeling per 1 Juni kan ingaan. De raad besloot tot medewerking aan deze regeling. Nieuwe begrafenisrechten. B. en W. hebben een voorloopige exploi tatierekening opgemaakt van de nieuwe be graafplaats en stelden voor, een nieuwe verordening op de begrafenisrechten vast te stellen. B. en W. stelden voor, de prijzen van de graven als volgt vast te stellen: eerste klasse graven, voor onbepaalden tyd 35; tweede klasse voor den tijd van 20 jaren 15, derde klasse graven, voor den tyd van 10 jaar 8. Tweede en derde klasse graven kunnen na afloop van den termijn weer op nieuw gehuurd worden voor de boven genoemde bedragen. Het klassen-stelsel op de begraafplaats werd door verscheidene leden afgekeurd. De begraafrechten werden vastgesteld op 5 voor personen boven 12 jaar, 2,50 voor 1 tot 12 jaar en 1 voor daar beneden. De onderhoudsbijdrage kan worden afge kocht voor een eersteklas graf 60, tweede klas 45 en derde klas 25 ineens. De verordening werd aldus vastgesteld. De indeeling van het kerkhof zal nog nader worden vastgesteld. De alg. politieverordening werd aange vuld met de bepaling dat de burgemeester ingeval van mobilisatie de café's kan doen sluiten. Voor extra-steun aan werkloozen werd op Te koop: plus fours, 14 jaar. Te bevr. VOORMEER 10. Te koop voor billyken prijs een gebr., in prima staat verkeerend, Motorrijwiel, merk „Gillet". STOUTJESDIJK, Voordam 5, Alkmaar. Te koop aangeboden een moderne wieg (half jaar gebruikt), geheel compleet. Adres te bevr. Bur. v. d. Blad. 2 persoons cano compl., 1 spiegel, maat 185x108 c.M. VISSER, Zaadmarkt 35. Prima gebr. Singer-handnaaimachine m. kast 7.50 m. gar. Verder alle merken 10, 15 en 20. Dames- en heerenrij wielen compl. 10, 12 en 15. GUUS KLUNNEN Hofdijkstraat 13 bij Emmabrug, Alkmaar. Te koop ledikanten m.t.b., kasten, tafels, stoelen, spiegels, zeil, karpetten, matten, enz., enz. C. KAAL, Achterdam 30. Te koop: Wegens verhuizing Canapé, schommel, spiegel. COSTERSTRAAT 10. Te koop: Prima Jongensfiets, kl. maat, Damesfiets met voor- en achterlicht, prima, voor spotprijs. UITENBOSCHSTRAAT 2. Te koop een melkontroomer, merk „Alvalaval", 60 L. per uur, halve prijs. Adres: LAAT 25. Te koop: 2 heerenrijwielen ƒ6 en ƒ8; 1 jongensrijwiel 5. SPOORSTRAAT 12, Alkmaar. Te koop 4 met ongeschonden buitenvlak Firestone Balloon banden 600x16 en bovendien een aantal theekisten. VAN CATSSTRAAT J 231, Heiloo. Te koop gebruikte, goed werkende aard appelsproeiers. STOUTJESDIJK, Voordam 5, Alkmaar. Ariel Slooper 500 cc zijklep, volledig uitgerust. Geh. gerev. Pracht motor. Bevr. J. J. KROONE, v. Everdingenstr. 2. Moderne kinderwagen en wieg te koop. SNAARMANSLAAN 64. Rijwielhandel Overeem heeft alle soor ten 2e handsch rijwielen. BREEDSTRAAT 29. Aangeboden best sterk Damesrijwiel, zonder gebreken, jasbeschermer, prima zadel, pas gemoffeld, prima in orde voor 10.50. TUINSTRAAT 31, Alkmaar. Te koop gevraagd een clubmandoline. Br. met prijsopgaaf onder letter B 984 Bur. v. d. Blad. Prima Excelsior stofzuiger te koop, 10. Adres te bevr. Bur. v. d. Blad. Prima merken Stofzuigers met nieuwe motoren waarop 1 jaar garantie, vanaf 10 bij de Reparatie-Wikkelinrichting Peperstraat 3 bij den Dijk. Te koop z.g.a.n. dames- en heerenrij wielen, jongens- en meisjesrijwielen, eiken leeftijd, billijken prijs. COERSEN'S Rijwielhandel, Vrouwen straat 12, b. h. Ritsevoort. Te koop: Delft's Kinderwagen en groote Kampeertent. KOOLTUIN 17 A. voorstel van B. en W. 78 beschikbaar ge steld. Het rijk voegde hieraan 3.70 per werklooze toe. Het door de gemeente be schikbaar gestelde bedrag is berekend naar 39 werkloozen. Op voorstel van B. en W. werd de ge meentebegrooting, dienstjaar 1937, ge wijzigd. B. en W. stelden voor de gemeentebegroo- ting 1938 opnieuw vast te stellen. De op merkingen, weike meest alle van adminis tratieven aard waren, hebben B. en W. be antwoord. Tegen den post gratificatie oud-armvoogd burg. armbestuur zal geen bezwaar bestaan, deelde de voorzitter mede. De toestanden in den proefpolder. Vragen van den heer Rijper. De heer Rijper vroeg of er inderdaad eenige verbetering is opgetreden en of de arbeidersorganisaties al iets bereikt hadden? Zoo niet, dan zou spr. voor onze arbeiders op willen komen en zich voor de zaak spannen. De minister moet overtuigd worden dat er nood heerscht. Als het volle loon ontvangen wordt, ont vangt men toch ook al veel te kort. Men hoort algemeen dat de menschen goed werken. Het is toch de bedoeling van den minister, dat bij goed werken 0.25 per uur kan worden verdiend en 10 meer door hen, die iets meer kunnen presteeren. Spr. las een brief voor, waarin wordt medegedeeld, dat juist de drie ploegen uit onze gemeente niet aan het loon toekomen. De overige zeven wel. In egn week verdien den ze 6,25 per week. De volgende week haalden ze f 8,25 en toen ze er uitliepen, bleek dat ze op het hoogste loon van 28 cent per uur stonden. De voorzitter zeide, dat t. o. v. die eene week en de daaropvolgende week B. en W. maatregelen hebben genomen. Door de staking zijn wij echter zeer ge handicapt bij den minister. Als er bericht van strafoplegging wegens staking wordt ontvangen, zullen B. en W. trachten de straf opgeheven te krijgen. Als de opzichter zegt, dat die menschen de laatste week 28 cent hebben verdiend, moeten wij dat aannemen. Dat kunnen wij niet beoordeelen. Mevr. Paarlberg zeide, dat Zaterdag een bespreking is gehouden met de organisaties. Wanneer er gronden zijn, bijv. dat meer krachtvoeding moet worden gebruikt voor het zware werk, zou er wel kans zyn op verhooging van het basis-uurloon. De voorzitter zeide, dat het van de vak organisaties uit moet gaan. Mevr. Paarlberg meende, dat dit niet juist is. Ais de raad vraagt om verhooging van het uurloon, zal het N. V. V. zich er direct achter scharen. De heer Borst wees op de misstanden in de werkverschaffing, het gemis van drink water en het ontbreken van W. C.'s. Als het niet beter wordt, zou spr. de werkloozen er niet meer heen willen zenden. Mevr. Paarlberg zeide, dat het N. V. V. geëischt heeft, dat hierin binnen een week voorzien wordt. Na nog eenige besprekingen'besloot men, een verzoek te richten om het uurloon te verhoogen. In de rondvraag drong de heer Borst er op aan, te trachten woningen te doen bouwen met steun van het Werkfonds. De voorzitter vond woningen een teere zaak. Men heeft geen grond. B. en W. zullen er hun gedachten over laten gaan. De heer Borst vroeg, waarom het ambte narenreglement van de lichtbedrijven nu weer wel naar de gascommissie gaat. De voorzitter zeide, dat dit om tactische redenen was. De eindbeslissing is toch aan den raad. De heer de Boer vroeg of men als men in de A-steun van de tuindersregeling valt, in 't Onverwoestbare hart van een waar niets aan verslij ten kan, de S. K. A. Rotor. Vraag eens aan Uw electricien wat dat isl Verkrijgbaar bij HEUSEVELDT N.V., Langestr. 24,76, Achterstr. Houttil, Alkmaar, Telefoon 4170. de steunregeling of werkverschaffing komt. Hoe moet het met ouderen dan 65 jaar? De voorzitter: Die vallen er buiten. Men staat gelijk aan de werkloozen. Het zal echter worden onderzocht. Daarna sluiting. In Het Kind maakt de redactie melding van het uitgeven van een conferentie-num mer van de Int. Paedagogische conferentie welke in April te Lage Vuursche is gehou den. Hier is behandeld de overheidszorg voor vernieuwing van opvoeding en onder wijs en in dit nummer van het bekende tijdschrift zijn zoo volledig mogelijk de diverse verslagen opgenomen. Men vindt er o.a. de opening door Kees Boeke, de rede van Mad. J. Géraud over de vraag wat de overheid in Frankrijk doet. M. Jeunebommen bespreekt de hervor ming van het lager onderwijs in België en L. Roels de invoering van het nieuwe leer plan daar te lande. Dr. H. G. Stead be- handeldt het Engelsche onderwijs van de laatste tien jaar en prof. dr. G. A. van Poelje spreekt over hinderpalen welke de overheid ontmoet bij haar pogingen tot vernieuwing van opvoeding en onderwijs. De vraag wat men in Tsjechoslowakije doet wordt beantwoord door dr. V. Prihoda uit Praag. De heer L. Welling schrijft over onderwijshervorming, en dr. W. M. van Popta uit Bilthoven vertelt iets over het onderwijs in Los Angeles. „Astra", geill. maandschrift. Het Juni-nummer van ,,Astra" bevat verhalen van bekende Nederlandsche schrijvers. Guus Betlem geeft „Het raadsel van de tien schorpioenen", een verhaal met een geheel onverwachte ontknooping. Van Amy Groskamp is er een aardige snapshot: •Hun glorie" en van A. M. de Jong een boeiend geschreven schets: „Het bakkers beest". Daarnaast vragen de aandacht het korte verhaal „Na zestien jaar" van H. C. Fellinga, „De man, die goud maakte", door Sidney Howard, weer een van Sylvia's avonturen, ditmaal een Grieksch, door Barry Perowne, „Het Jubelechtpaar", een geestige schets van Ted Soesman en een geslaagde humoreske „Tweeërlei tempera tuur" van Sam Hellman. Ook zijn er eenige interessante artikelen in opgenomen, waarvan wij noemen: „Het mooie Auvergne", „Het tropisch aquarium", „Zarah Léander, de Zweedsche artiste „Leerbewerking", welke artikelen alle met toelichtende foto's werden geïllustreerd. ONZE POSTVLUCHTEN. Op de uitreis vloog de Pelikaan wegens slecht weer niet verder dan Akyab, de To renvalk landde te Athene en de Reiger te Bandoeng. Op de thuisreis bereikte de Valk Basra en de Wielewaal Medan.

Alkmaarsche Courant | 1938 | | pagina 9