DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. ar Japansche opmarsch ten zuiden van den Loenghai-spoorweg. "JE* Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. No. 129 Dit nummer bestaat uit drie bladen. Directeur: C. KRAK. Vrijdag 3 Juni 1938 PRIJS PER GEWONE ADVERTENTIEN Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordans C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. 140e Jaargang HEVIGE GEVECHTEN BIJ LAN FENG. TEGENAANVAL DER CHINEEZEN OP KOMST Oorlog in slagregens. Tegenstrijdige berichten uit Spanje De algemeene toestand. Jaren geleden verongelukte een vlieger Thans zou men hem levend teruggevonden hebben! ALKMAARSCHE COURANT. Volgens berichten uit Chineesche bron hebben de Japansche troepen na een snellen opmarsch ten Zuiden van den Loenghai-spoorweg Kihsien bereikt. Voorts wordt gemeld, dat het Chinee sche opperbevel de ontzetting van de Japansche troepen, die ten Noorden van Lan Feng ingesloten zijn, vreest en daar om bevel heeft gegeven de aanvallen op deze troepen te versterken. Bij Lan Feng zou hevig gevochten worden. Van Chineesche zijde wordt toegege ven, dat de Japanneezen ten Westen van Pohsien Loeji bereikt hebben. Veertien goed uitgeruste Chineesche divi sies onder opperbevel van Tsjang Kai Sjek hebben nieuwe stellingen tusschen Lan Feng en Kai Feng betrokken. Nadat zoodoende de terugtocht der Chineezen, die verschei dene dagen reeds aanhield, tot stilstand is gekomen, is het volgens Japansche militaire berichten mogelijk, dat zich binnenkort op ongeveer 50 K.M. van de oude Chineesche stellingen verwijderd een der grootste slagen om de Loenghai-spoorlijn zal afspe len. Volgens Chineesche berichten hebben de Japansche troepen onder bevel van Doihara de Chineesche stellingen aan de spoorlijn ten Noorden van Lan Feng aangevallen. Omtrent den afloop van het gevecht, waarbij de Ja panners 3000 man versche troepen in den strijd hebben geworpen, is nog niets bekend. Tsjentsjou moet verdedigd worden. Uit Tokio wordt gemeld, dat de Japansche troepen thans Tsjentsjou tot op veertig kilo meter afstand zijn genaderd. Tsjang Kai Sjek heeft zijn meest vertrouwden onderbe velhebber, generaal Hoe Tsoeng Nan, het bevel gegeven over 200.000 man in deze streek om den aanval van de Japansche troepen te keeren, aangezien hij veel waarde hecht aan Tsjentsjou, aangezien door het verloren gaan van deze plaats de geheele Loenghai-spoorlijn verloren gaat en hiermee de laatste verdedigingslijn voor Hankau. De oorlog in de lucht. De Japansche vliegtuigen hebben in Mei 1800 aanvallen gedaan op Chineesche steden en meer dan 900 ton aan bommen laten vallen op Chineesche militaire doelen. Deze getallen komen voor in een commu niqué van het Japansche hoofdkwartier. Verder wordt gemeld, dat in de aanvallen die sinds 28 Mei gedaan zijn op en om Kan ton de Japanners 21 Chineesche vliegtuigen hebben neergeschoten, terwijl vijf anderen op den grond waren vernield. Japan zelf had twee vliegtuigen verloren, naar men zegt. Sinds het uitbreken van het „incident" hebben de Japanners volgens dit communi qué in luchtgevechten 469 vliegtuigen neer geschoten en er op den grond 505 vernield. De Japanners hadden 84 vliegtuigen verlo ren. De Chineesche regeering spoort aan tot bezuiniging. De nationale regeering heeft, naar het Chineesche persbureau meldt, een bezuini gingscampagne aangekondigd, waarvan het doel is, de Chineezen, die niet geroepen zijn, hun leven in de waagschaal te stellen op te wekken, ook het hunne bij te dragen door af te zien van het gebruik van weeldeartike len, en het gebruik van andere goederen te beperken. Ieder wordt uitgenood igd, meer levensmiddelen te kweeken en ter vervan ging van geïmporteerde voedingsmiddelen in het land geproduceerde artikelen te gebrui ken, opdat meer deviezen beschikbaar zullen zijn voor den invoer van hetgeen werkelijk noodig is. Er wordt op gewezen, dat het ver minderde gebruik van ingevoerde goederen slechts beschouwd moet worden als een tij delijke maatregel, die niet tegen de export landen is gericht. Na eindiging der vijande lijkheden moet de buitenlandsche handel verder ontwikkeld worden. Een Chineesch bericht over de Japansche verliezen. Het Chineesche persbureau publiceert en kele door Chineesche militaire kringen bij eengebrachte cijfers betreffende de verlie zen waarop Japan, na tien maanden, de oor log met China reeds is komen te staan. Volgens deze cijfers heeft Japan, welks staande leger 30 divisies of 600.000 man telt, L675.000 man gemobiüseerd. De verliezen bedroegen tot dusver 407.907 man en de oor logsuitgaven 5300 millioen yen. Japan ver loor 35 oorlogsschepen en 629 vliegtuigen. wJKi°tUCtle 58 met 22 P01- teruggeloopen, ®*wui het economische yejligs ia Clufie 5>P 500 millioen yen becijferd wordt. De militaire uitgaven hebben, zooals blijkt, reeds verre twee derden van de Ja pansche oorlogsbegrooting, welke 7500 mil lioen yen bedraagt, overschreden. De totale productie van Japan bedroeg in 1936 16.300 millioen yen. Wat de verliezen van het Japansche leger betreft, deze zijn: 277.502 gewonden en 98259 dooden, tezamen 375.761 man. Voor de ma rine zijn deze cijfers 21.740 gewonden en 6200 dooden, tezamen 28.020 man. Voor de luchtmacht 486 gewonden en 700 dooden, te zamen 1186 man. Japan verloor 41 oudere officieren: gedood werden 1 luitenant-gene raal, 4 generaals-majoor en 18 kolonels, ge wond 1 luitenant-generaal, 4 generaals-ma joor en 13 kolonels. Het Japansche hoofdkwartier meldt, dat bij de gevechten in Zuid-Sjantoeng en om Soetsjou in de laatste drie maanden 2130 Ja panners zijn gesneuveld en 8586 gewond. Valsche documenten. Ambtenaren van Scotland Yard en ook de Fransche politie doen thans volgens de „Daily Telegraph and Morning Post" naspo ringen naar den oorsprong van vervalschte documenten inzake den verkoop van wa pens aan de Chineesche regeering. De Chineesche ambassade deelt mede te moeten waarschuwen, dat deze documenten niet echt zijn. Wapenhandelaars en anderen, die bij der gelijke transacties belang hebben, wordt me degedeeld, dat de ambassade geen documen ten heeft verstrekt, waarbij machtiging wordt gegeven wapens te koopen voor de Chineesche regeering. De eenige Chineesche ambassade, welke volmacht heeft wapens te koopen is die te Berlijn. De Fransche regeering heeft de afbeeldin gen der documenten aan de Chineesche am bassade te Londen gestuurd. Zij zijn onder teekend door iemand, die in geen enkele be trekking tot de ambassade staat en van wien men ter ambassade nooit heeft gehoord. Men verdenkt den zoon van een pair er van bij de zaak betrokken te zijn. Er werd een adres opgegeven ergens in Piccadilly, doch bij een onderzoek bleek daar een da meskapsalon gevestigd te zijn. De oorlog in Spanje wordt op het oogenblik onder zeer moeilijke omstan digheden gevoerd: langs vrijwel alle fronten woeden onweders, gepaard gaan de met zware regens. Desondanks worden de krijgsverrich tingen met volle kracht voortgezet door beide partijen, die elk op haar beurt successen melden, zoodat wij mogen aannemen, dat er in werkelijkheid wei nig veranderingen gemeld kunnen wor den. Uit Saragossa werd volgens Havas de druk der rechtschen gisteren op het geheele front van Teruel en Castellon voortgezet, van de kust der Middellandsche Zee af tot den weg naar Sagunto, ten zuidoosten van Teruel. De linkervleugel van het leger van generaal Aranda heeft een hecht verband gevestigd met elementen van het leger van Valino, die in het centrum opereeren. Zij hebben in het Noorden en Oosten den halven cirkel ver nauwd, welke door de rechtschen getrokken is bij Albócacèr. De rechtervleugel van Va- rela is 'er in geslaagd niéuwe vorderingen te maken in de Siërra Noguereslas, vanwaar het dorp Mora dé Rübielos geheel beheerscht wordt. De luchtmacht van Franco heèft het ge bied bij Valencia gebombardeerd. In een ge vecht tegen vliegtuigen van de regeering werden zes toestéllen van dë regeering om laag geschoten. Hiermee in strijd is een bericht uit Va lencia, dat als volgt luidt: In het begin van den middag hebben rechtsche vliegtuigen gepoogd Segorbe te bombardeeren. De regeeringstroepen haal den twee rechtsche jachttoestellen neer en verloren zelf twee toestellen. Zij verhinder den echter het bombardement en dwongen de rechtsche driemotorige toestellen de wijk te nemen. De regeeringstroepen, aldus voorts een bericht van linksche zijde, hebben een tegen aanval ondernomen in den sector ten zuiden van Mosqueruela. Zij slaagden er in wijzi ging te brengen in de stellingen en den te genstanders zware verliezen toe te brengen. Een vlieger in dienst van Franco, wiens toestel tot dalen was gedwongen, is gevan gen genomen, nadat hij twee dagen in de bergen had rondgedwaald. Het is een Duit- scher. Aan het Oostelijke front zijn de troepen van Franco overgegaan tot den aanval op de stellingen van de regeering bij Pobla de Se- gur, bij Tremp. De regeeringstroepen op de hoogten ten Westen van San Roman de Abella zouden de aanvallen hebben weer staan. Ten zuidoosten van Cordova, bij Porcuna, zouden de regeeringstroepen twee kilometer zijn opgerukt. Het Engelsche protest te Burgos. Onder-minister Butler heeft gisteren in het Engelsche Lagerhuis medegedeeld, dat de regeering een nota van de autoriteiten te Burgos had ontvangen, waarin met nadruk werd ontkend, dat eenig Engelsch schip met opzet in de havens van Valencia of Barcelo- na tot zinken gebracht zou zijn. Een volledig en spoedig onderzoek was beloofd. Aan de luchtmacht was bijzondere waakzaamheid bevolen. De autoriteiten te Burgos hebben overi gens hun leedwezen over het gebeurde uit gesproken. Hoe Barcelona zich tegen de lucht aanvallen beschermt. De correspondent van de Daily Telegraph meldt uit Barcelona het volgende over de verdediging tegen de luchtaanvallen. Het electrische luchtafweergeschut, dat een gor dijn van kogels afschiet daar, waar bombar dementsvliegtuigen zullen aankomen, speelt een belangrijke rol by de verdediging van Barcelona. Er is een dergelijke aanzienlijke verbetering bij het gebruik van dit geschut dat de Duitsche en Italiaansche piloten er bang voor zijn of geen lust in hebben door de wolken van ontploffende kogels heen te breken. Dat is de verklaring van het ver schrikkelijke bombardement van Granollers Alkmaar, 3 Juni. Van Duitsche zijde komen nog steeds berichten over incidenten in het Sudeten- Duitsche gebied, berichten over onder drukking, geweldpleging, beleedigingen van Hitier, enz. Zoo wordt thans weer gewag gemaakt van gewelddadig optreden van Tsjechische militairen tegen Duitsche onderdanen. Het echtpaar Exner, woon achtig te Nieder-Ullersdorf, werd gedwon gen de Rijksduitsche vlag, welke het, op grond van een officieel besluit, op 1 Mei naast de Tsjechische vlag mocht uitsteken, af te geven. Op 29 Mei zouden de genoemde soldaten des nachts in het slaapvertrek van het echtpaar zijn doorgedrongen en het met de bajonet op het geweer bedreigd hebben. Tijdens dit optreden zouden de soldaten Hitier beschimpt hebben. Het Duitsche nieuwsbureau verzekert verder, dat de schade, welke aan het Sudetenland door de mobilisatie wordt toegebracht zeer groot is. Deze schade wordt voor de afgeloopen veertien dagen geraamd op meer dan vijftig millioen Tsjechische kronen. De vele Sudeteu- Duitschers, die in Tsjechoslowakye wonen, doch in Duitschland werken, zijn door het versperren van de wegen ernstig gehin derd. Velen kunnen hun werkplaatsen niet bereiken en moeten loon derven. Hierdoor zijn talrijke families veroordeeld tot hon geren, aangezien van Tsjechische zijde geen steun wordt verleend. Bovendien moeten vele fabrieken in het Sudetenland hun bedrijf inperken, aangezien door het versperren van wegen geen grondstoffen kunnen worden aangevoerd. Ook hierdoor is de werkloosheid in het Sudetenland aan merkelijk toegenomen. Het Duitsche Nieuwsbureau zegt, dat het allen schijn heeft, dat van Tsjechische zijde alles in het werk wordt gesteld om hongeroproeren in het Sudetenland te provoceeren. zoodat de Tsjechische soldaten zouden kunnen ingrijpen. Reeds zou in vele plaatsen levensmiddelenschaarscht« zijn ingetreden, aangezien de aanwezige voorraad op de eerste plaats voor de militairen is en op de tweede plaats eerst voor de bevolking. De Dresaener Neueste Nachrichten be richt uit Praag, dat te MahrischSchön- berg een Duitsch onderdaan door Tsjechi sche soldaten werd aangevallen, omdat hij vyjt|e kfry,scn Hjj wcjd mishandeld en een der soldaten gaf hem een vuistslag in het" gelaat, waardoor hem een tand werd stukgeslagen. De soldaat werd door de politie aange houden, doch verder ongemoeid gelaten. Een geheel ander geval van onderdruk king wordt uit Weenen gemeld, altijd vol gens het D. N. B. In de voormalige Oosten- rijksche hoofdstad zijn Donderdag n.1. drie treinen van het bekende Duitsche circus Safrasani aangekomen, dat zich op een tou'rnéè door Tsjecho-Slowakije bevond. Het circuspersoneel werd in verschillen de 'Tsjechische steden op waarlijk onge hoorde wijze behandeld. Er werd een dóór Joodsche agitators op gezette boycot-actie ondernomen onder de Tsjechische bevolking, zoodat de circus- dirèctié, daar politiebescherming gewei gerd werd, zich genoodzaakt zag, het land als het ware vluchtend te verlaten. Geweldig groot is de schade, welke de Duitsche onderneming lijdt tengevolge van het feit, dat politie en militairen de circus wagens en de particuliere bezittingen van het '320' personen tellende personeel plun derden. Naar de artisten van het circus vertel den, werden bij het verlaten van Tsjecho- Slowakije de circuswagens door tweehon derd man, die tot de tanden toe gewapend waren doorzocht. Alle koffers en kasten werden opengebroken, stoffen werden met de bajonet stukgereten en talrijke voor werpen werden gestolen. De artisten hebben voor een deel niet meer gered dan wat zij aan den lijve droegen. Dergelijke berichten doen natuurlijk nimmer goed aan de bevordering van een goede verstandhouding en aan de toe nadering tusschen de verschillende groe pen. Zelfs als we aannemen, dat boven staande berichten misschien te sterk ge kleurd zijn van Tsjechische zijde wordt er tot nu toe heelemaal geen gewag van gemaakt! dan nog moet men het be- treren, dat de incidenten in Tsjecho- Slowakije nog steeds voortduren. Daarbij doet de Duitsche pers er het hare bij, om de Duitschers zelf te prikkelen, want bo venstaande berichten, die zeer in het oog vallend geplaatst worden, zyn grage lec tuur voor den Duitscher. Zooals ook het volgende grage lectuur is en ook al weer niet bevorderlijk is voor een op&aring. Het is een scherp artikel in het Ham burger Fremdenblatt, waarin beweerd wordt, dat de mededeeling aan de Tsjechi sche regeering over de Duitsche troepen verplaatsingen op 20 Mei uit den koker van den Engelschen geheimen inlichtingen dienst gekomen is. Het blad maakt hieruit dan de gevolgtrekking, dat de crisis, welke van 20 tot 24 Mei in de betrekkingen tus schen Duitschland en de Tsjechische re publiek is ontstaan, geheel van Engelsch maaksel is geweest en dat de Engelsche politiek dus ook de volle verantwoorde lijkheid moet aanvaarden. Te Londen verklaarde men gisteravond in officieele kringen geen idee te hebben op welken grond het Duitsche blad zyn be schuldigingen heeft gebaseerd. De zaak werd er wel au serieux genomen, omdat het D.N.B. inmiddels het artikel in zijn nieuwsberichten had opgenomen. In de Hongaarsche Kamer hebben ver schillende leden uiting gegeven aan hun ongerustheid over de Pan-Germanistische agitatie onder de leden der Duitsche min derheid. Zij betoogden, dat de propaganda gesteund wordt door het Instituut voor Duitschers in het buitenland, gevestigd te Stuttgart. De minister-president zeide in zyn antwoord, dat by een klein deel der Duitsche minderheid een beweging is waar te nemen, die het naast elkaar leven van Duitschéïs en Hongaren zou kunnen be moeilijken. De regeering zal strenge maat regelen tegen ordeverstoorders nemen, doch alles doen om aan de gewettigde ver langens der minderheden tegemoet te komen. De Duitsche autoriteiten hebben in deze kwesties een zeer correcte houding aan genomen. Doordat er goede betrekkingen tusschen Duitschland en Hongarije be staan, kunnen wij, aldus de premier, de aandacht der Duitsche autoriteiten vesti gen op alle verschijnselen, die een vreed zame samenleving tusschen Hongaren en Duitsche minderheid zouden kunnen scha den Wy weten ,dat een deel der Duitsche pers en vooral die van de Duitsche min derheid in Zuid-Slavië, Roemenië en Tsjecho-Slowakije het vraagstuk van de minderheid in Hongarije behandelen op een wyze, die weinig geschikt is om de atmosfeer te verbeteren. De minister-president gaf ten slotte uiting aan de hoop, dat men er met veel volharding in zal slagen het vraagstuk, te regelea, door 5 Junkersvliegtuigen, waarbij 350 men- schen werden gedood. Een andere groote verbetering bij de voor zorg tegen luchtaanvallen is het systeem der automatische electrische sirenes. Door een centralen schakelaar worden deze door de geheele stad gelijktijdig in werking gesteld. Op het oogenblik dat de mechanische „ooren" de richting der vliegtuigen hebben vastgesteld en het bewezen is dat ze vijan delijke bombardementsvliegtuigen zijn,gillen de sirenes en snellen de bewoners naar de dichtstbijzijnde schuilplaats. Schuilplaatsen worden thans bij ieder huizenblok gebouwd. Soms zyn het slechts zigzag gegraven loop graven in den weg. De extra-groote schuil kelders, waar Valencia vermaard om is, zijn hier zeldzamer. Ze worden in hoofdzaak ge bruikt bij langdurige bombardementen als men met bedden of boeken daar den gehee- len nacht kan verblijven. De uitwerking van al deze voorzorgen te Barcelona is, dat het totale aantal slachtof fers bij de laatste twee dozijn luchtaanval len aanzienlijk geringer was dan in den af geloopen winter, toen er gewoonlijk by één bombardement 250 dooden waren. Redfern leeft! Ik heb een foto van hem, eenige maanden geleden in het oerwoud genomen De „Paris Soir" van gisteravond meldt uitvoerig, hoe een Fransch ingenieur, een zekere René AUessy, tydens een ex peditie in het Amazone-gebied den ver loren gewaanden Amerikaanschen vlie ger in levenden lijve heeft ontmoet. Het artikel is geïllustreerd met foto's, waarop Redfern staat afgebeeld, om ringd door een groepje Indianen. Zooals men zich zal herinneren, verdween deze vlieger jaren geleden spoorloos, tydens een record-vlucht van Noord- naar Zuid- Amerika. Gemeld werd toen, dat zijn vlieg tuig ergens in het oerwoud in Noord-Brazilië, het kon ook Britsch- of Ned.-Guiana zijn, was neergestort en dat de piloot was omge komen. Spoedig daarna deden echter allerlei geruchten de ronde, dat Redfern niet dood was. Hij zou bij den val van het toestel slechts zijn been hebben gebroken; Indianen zouden hem hebben gevonden en hij leefde thans bij hen ergens diep in het oerwoud, doch waar wist niemand. Verscheidene expedities hebben in den loop der jaren getracht Redfern te vinden. Eind 1937 is zelfs nog een viertal Amerika nen het binnenland van Britsch-Guiana in getrokken om hun landgenoot op te sporen. Zooals wij toen meldden, lieten hun neger roeiers hen in den steek en werd de expedi tie niet dan na groote moeite gered, terwijl een der leden van uitputting stierf. Gezien en gesproken! Deze Amerikanen beweerden echter reeds de resten van Redferns toestel te hebben ge vonden. Thans komt de Fransche ingenieur met de stellige verklaring, dat hij Redfern gezien en gesproken heeft. Een jaar geleden, aldus luidt zyn verhaal, is hy met een Amerikaansch scheikundige en een Fransch geoloog uit Manaos, aan de Amazone, naar het gebied van de Rio Ma- puera, een zystroom van bovengenoemde Braziliaansche rivier, vertrokken om in het oerwoud naar lood en goud te zoeken. Halverwege den tocht langs deze Rio Mapuera, in den staat Para, ontmoet de ex peditie een groepje Caripunas Indianen en een van hen deelt Allessy mede, dat stroom afwaarts in een Indiaansch dorp een verwil derde blanke leeft, die echter volgens den Indiaan wijzer is dan alle blanken, die hy ooit heeft ontmoet.... Allessy, nieuwsgierig geworden, begeeft zich naar dit dorp en hier treft hy inderdaad een langen, mageren blanke aan, die op de vraag, hoe hij heet, verklaart Redfern te zyn. Allessy en zyn metgezellen trachten den man er toe te bewegen met hen mee terug te gaan naar de bewoonde wereld. Zij geven hem kleeren, eten, drinken, doch hij wei gert. Wanneer zy probeeren hem met geweld mee te nemen, verdedigt hij zich als een wil de en de Franschman moet onverrichter zake vertrekken. Allessy schrijft verder in de „Paris Soir", dat deze ontmoeting op 20 Juni 1937 heeft plaats gehad. Redfern zag er uitgeput en ziek uit en hij maakte den indruk niet wel bij het hoofd te zijn. Hij droeg geen kleeren meer, alleen een lendendoek. Blijkbaar had Redfern zelfs zyn moedertaal vergeten, want hij sprak uitsluitend in een Indiaansch dia lect, dat Allessy kent. De ingenieur besluit zijn opzienbarende mededeelingen met de verklaring, dat hy bereid is vrienden en familieleden naar de plaats te brengen, waar Redfern leeft.

Alkmaarsche Courant | 1938 | | pagina 1