DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. In het vooruitzicht van de gemeenteraads-verkiezingen in België. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2.—, franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS PER GEWONE AD VERTE NTIEN: Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. No. 130 Dit nummer bestaat uit drie bladen. Directeur: C. KRAK. Zaterdag 4 Juni 1938 Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. 140e Jaargang Pog ingen om tot een concentratie te komen van alle katholieke elementen. Tegen den invloed van links. Franco's operaties in Castellon. Esparraguera-gebergte in handen der rechtschen. Nieuwe incidenten in Tsjechoslowakije. Duitsche vlag geroofd. De algemeene toestand. Tsjen Lioe omsingeld. Nieuwe successen der Japanners. ALKMAARSCHE COURANT. .{Van onzen correspondent.) Binnen een vijftal maanden zullen in België de gemeenteverkiezingen plaats hebben. Deze worden om de zes jaar ge houden en veelal zijn het plaatselijke omstandigheden die een belangrijke rol spelen in de uitspraak van het kiezers korps, waartoe, voor de gemeenteverkie zingen, ook de vrouwen behooren. Noch tans wordt er ook een algemeene betee- kenis gehecht aan deze verkiezingen en vooral thans zal dit het geval zijn. Het is de eerste maal dat de rexisten lijsten zullen indienen. In 1932 schitterden de rexistische sterren nog niet aan het poli tieke firmament in dit land. Bovendien zullen de partijen zich inspannen om bij deze verkiezingen een bijzonder belang men, als het ware, over de politiek van het oogenblik. Men begrijpt dus dat aan deve verkiezingen een bijzonder belang wordt gehecht en van nu af reeds voor bereidende maatregelen worden getrof fen in alle politieke hoofdkwartieren. Enkele dagen geleden heeft de regeer in g het gerucht tegen gesproken, dat zij verda ging van de gemeenteverkiezingen wensch- té, zoogenaamd omdat de gemeenten in een benarden financieelen toestand verkeeren en de uitschrijving van verkiezingen ten slotte toch heel wat geld kost. In werkelijkheid zou de reden geweest zijn dat zij deze raad pleging van de kiezers ongewenscht acht in de huidige omstandigheden. Hiernaast moet de meening worden gesteld van degenen die steeds hebben voorspeld dat de huidige com binatie op regeeringsgebied niet langer du ren zal dan tot de gemeenteverkiezingen en dat dan ontbinding volgen zal. Bij de katholieken zijn er tal van voor standers van ontbinding omdat zij zich thans sterk genoeg wanen om te trachten hun ge knakte positie van 1936 te herstellen. Hoe dan ook is het een feit, dat, indien de ge meenteverkiezingen gunstig zijn voor de katholieken, dit ook zijn weerslag hebben zal op de algemeene politiek van het land. Daarom wordt er aan katholieke zijde se dert maanden gewerkt aarl concentratie van alle katholieke elementen om zonder ver deeldheid naar de stembus te gaan. De katholieken hebben een zekere eenheid verwezenlijkt door te slagen in de organi satie van een Vlaamsche Katholiek Blok en een „Bloc Catholique Beige", alle krachten groepeerend die tot dusver vereenigd waren in afzonderlijke organisaties. Doch daarnaast bevinden zich nog tal van katholieken in an dere partijformaties. In het Fransch-spreken- de gedeelte van het land zijn het vooral de rexisten die uit katholieken bestaan. Leon Degrelle heeft reeds herhaaldelijk te ver staan gegeven dat er voorloopig van geen concentratie kan sprake zijn, wat hem be treft en op de lokkende houding van de offi- cieele katholieke partij heeft hij dus afwij zend geantwoord. Het valt nu nog te bezien of na de gemeenteverkiezingen, waar zulks aanleiding kan geven tot uitsluiting van de linksch partijen uit de besturen, de rexisten niet met de katholieken zullen samenspan nen om een bestuur te vormen. In het Vlaamsche land is de toestand an ders. Hier heeft de concentratiegedachte een anderen vorm aangenomen, en krijgt zij haar stuwkracht in de propaganda die wordt ge voerd door „De Standaard van den heer Sap welk blad ook het groot Vlaamsch ver broederingscongres heeft gepatroneerd van Zondag 19 Juli 1936, waar de concentratie als volgt wordt geformuleerd: Het congres drukt den wensch uit dat, boven de partijen, groepeeringen en standen in Vlaanderen, een machtsconcentratie op organischen grondslag zou worden opgericht tusschen de Vlaamsche politieke, sociale, economische en cultureele formaties, tot de gemeenschappe lijke verdediging van het Vlaamsche volks bestaan en het opbouwen van een christe lijke en volksche orde in Vlaanderen. Tot een dergelijke concentratie is het tot- dusver niet gekomen. Het valt dadelijk op dat, in Vlaanderen, de concentratie in de eerste plaats een Vlaamsch uithangbord krijgt en in de tweede plaats een katholiek. De Vlaamsche bewustwording is zoo sterk in het Vlaamsche land dat daarop den na druk wordt gelegd, in een geest van mono poliseering, gebarende alsof er in het Vlaam sche land geen Vlaamsche liberalen en ook geen Vlaamsche socialisten zouden bestaan. Toen Léon Degrelle zijn voor hem zeer nadeelig uitgevallen accoord met het Vlaamsch Nationaal Verbond van Staf De- lercq sloot, sedertdien weer opgezegd, .waren er ook onderhandelingen gaande tusschen het Vlaamsch Nationaal Verbond en het Katholiek Vlaamsche Blok. Zij sprongen na tuurlijk dadelijk af. Aan den vooravond van de verkiezingen voor de gemeenteraden is de kwestie weer actueel. In werkelijkheid is er niemand die geneigd is den beslissenden stap te doen, maar trachten de twee partijen de verantwoordelijkheid elkander in de schoenen te schuiven. De eene partij zou de andere op sleeptouw willen nemen en dat is de moeilijkheid. Te Gent heeft zoo pas de Hoogdag plaats gehad van het Vlaamsch Nationaal Verbond en zoowel de rede van den leider Staf De- clercq als de verschillende manifestaties ademden een geest van anti-democratisch „solidarisme", dat in elk opzicht in strijd is met de opvattingen van het Katholiek Vlaamsch Blok. Bovendien heeft de leider andermaal een taal gevoerd die duidelijk aantoont, dat het V.N.V. werkt aan de af braak van den Belgischen Staat. Het Diet- sche Groot-Nederland is onze droom, ons ideaal, ons doel, verklaarde hij. De leider voegde er bij dat eenerzijds in Nederland de „burgerlijke bekrompenheid der regentenpo li tiek en het klein-Hollandsch nationaal be sef nog overheerscht", terwijl anderzijds „Vlaanderen nog worstelt om het inzicht van zijn Nederlandschen aard en van zijn Neder- landsche toekomst". Maar wijzende op wat er met Oostenrijk is gebeurd, waarvan het voortbestaan nochtans evenveel als het voortbestaan van België verbonden scheen met het evenwicht in Europa besloot hij: Als Noord en Zuid, in hun diepste volkslagen, zullen zijn uitgegroeid tot het besef der Diet- sche eenheid, wie zal ons Nederlandsche volk beletten, met de hulp van God, allen weerstand te breken en het doel van ons streven tot werkelijkheid om te zetten? Geen mensch, geen macht ter wereld zal ver mogen ons volk den voet dwars te zetten in zijn optocht naar de verwezenlijking van zijn eenheid. Dergelijke taal is voor de leiders van de Vlaamsche katholieken niet orthodox en daarom is het te verwachten dat er van de concentratie niets zal komen, tenzij voor de gelegenheid, zooals in België nog meer ge beurt, het V.N.V. zijn beginselen op zak steekt, zooals het in 1936 heeft gedaan door op te treden onder de benaming van „het Vlaamsche blok", speculeerende op de harts tochtelijke Vlaamschgezinden, ten eir.de al dus te vermijden dat een zekere zwakheid bij de gemeenteverkiezingen zou blijken. Te Antwerpen is thans een vergadering ge houden waarop wel een verdeelde stemming tot uiting kwam maar waar de meerderheid toch meende dat een concentratie met het V.N.V. toch slechts geoorloofd moest geacht worden om plaatselijke belangen. Staats-mi- nister Van Cauwelaert haalde als zijn mee ning aan dat op nationaal gebied een sa mengaan met het V.N.V. een ramp zou be teekenen omdat het V.N.V. den Belgischen Staat wil vernietigen, de dictatuur nastreeft en anti-parlementair is. Dergelijke verhoudingen, al behooren zij tot de meer zuivere binnenlandsche politiek van dit land, kunnen bezwaarlijk voor een Nederlandsch publiek onbesproken blijven. De gemeenteverkiezingen zullen ook in Vlaanderen op het gebied vart de Vlaamsche politiek heel wat aanwijzingen brengen, waarbij juist deze verhoudingen een betee- kenis zullen hebben. De troepen van generaal Aranda hebben gisterochtend vroeg de opera ties in den sector van Castellon voort gezet en de bezetting van het Esparra guera-gebergte, waarmede zij gisteren waren begonnen, voltooid. Dit gebergte beheerscht den zijweg van Albocaces naar Castellon. Ook ten Zuiden van Mosqueruela hebben de troepen van Aranda en Varela den opmarsch voort gezet. Verbitterde gevechten. De gevechten om Teruel waren gisteren uiterst verbitterd. Miaja's troepen, die van het front van Madrid waren teruggeroepen, zijn in den sector van Castellon aangeko men en in den strijd gebracht in de heuvels ten Zuiden van den weg naar Sagunto, te genover Puebla de Valverde, waar de re- geeringstroepen groote concentraties hebben samengebracht om Franco's opmarsch naar zee tegen te houden. De weg van Saragossa naar Valencia is vrijwel over den geheelen afstand van 75 mijl tusschen Teruel naar Sagunto inge sloten door bergen en de regeeringstroepen zijn op 't oogenblik in 't bezit van beide zijden van den weg, waar zij versterkingen aanbrengen. Hetzelfde geldt voor de twee spoorlijnen in die streek. De tactiek van Miaja blijkt dezelfde te zijn als die bij Guadalajara met zooveel succes is toegepast: den vijand zoo besto ken dat zijn gemotoriseerde eenheden niet sneller kunnen opereeren dan de infanterie aan weerszijden van den weg het terrein van vijanden kan zuiveren. Er komen thans berichten binnen, dat de nationalistische schepen nieuwe afdeelingen Moorsche en Spaansche recruten uit de oefenkampen in Marokko aanvoeren. Ver scheidene honderden Mooren zouden in den nacht van Woensdag op Donderdag uit Ceuta in Algeciras aangekomen zijn. Men ziet hierin een aanwijzing, dat een nieuw groot offensief op handen is. Rouwplechtigheden in het land. In het heele door de rechtschen bezette Spaansche gebied vonden gisteren rouw plechtigheden plaats naar aanleiding van verjaardag van het overlijden van generaal Mola. Aan den rouwdienst in Burgos namen talrijke vertegenwoordigers van regeering en leger deel. De onthulling van een monument ter ge dachtenis aan Mola bij Burgos is op het laatste oogenblik, naar Reuter meldt, voor verscheidene dagen uitgesteld, omdat het monument nog niet klaar was. Franco zelf zou de onthulling verrichten. Uit Tsjechoslowakije komen weer berich ten over nieuwe incidenten, die daar heb ben plaats gevonden. Zoo wordt officieel uit Praag medege deeld: op 29 Mei heeft een Tsjechoslo- waaksche soldaat te Dolny Barkovice in het district Krakily de vrouw van den rijks-Duitscher Exner gevraagd, hem de Duitsche vlag te geven, die in het bezit van het gezin was. De vrouw overhandigde de vlag, terwijl de soldaat verzekerde, dat hij haar zou te rugbrengen, hetgeen hij ook deed op 2 Juli. ALKMAAR, 4 Juni. Engeland en Frankrijk probeeren in Spanje een wapenstilstand te verkrijgen, die de partijen in den burgeroorlog in staat zal stellen, vredesregelingen te bespreken. Chamberlain's plannen hebben in dit op zicht naar in Britsch politieke kringen verluidt de goedkeuring gekregen van Mussolini. Engeland, Frankrijk en Italië zijn het er over eens, dat de kans op een wapenstilstand zal worden vergroot, indien haast kan worden gemaakt met de ver wijdering van de buitenlandsche troepen uit Spanje. De houding van Franco schijnt echter moeilijkheden op te leveren. De generaal zou er van overtuigd zijn, dat hij, zelfs indien hij geen buitenlandsche troepen meer heeft, een beslissende overwinning op de republikeinen zal kunnen behalen. Daarom is het moeilijk, hem te bewegen, een wapenstilstand te aanvaarden. Inmid dels heeft de non-interventie-commissie gisteren vergaderd om de financiën te re gelen van het ontruimingswerk. Rusland heeft het ontruimingsplan tot heden afge keurd en daarom ook niet willen bijdragen in de kosten. Gisteren waren de Russen iets tegemoetkomender, maar nog niet ge noeg om een algemeene overeenstemming te kunnen bereiken over het ontruimings plan en de betaling ervan. De andere mogendheden zetten echter de zaak door, ongeacht de houding van Rusland. Op voorstel van den voorzitter, lord Plymouth, werd besloten, den toestand opnieuw te bestudeeren en wederom bijeen te komen op 10 Juni a.s. Tijdens een debat in het lagerhuis over het conflict en de niet-inmenging heeft Butler verklaard, dat de afschuw, waar mede de Britsche regeering kennis heeft genomen van de laatste luchtaanvallen op open steden, niet te sterk afgeschilderd kan worden. De Britsche agent heeft er te Burgos op gewezen, dat de verwoesting van onschul dige levens de Spaansche bevolking slechts kan verbitteren. De regeering heeft samen werking met Frankrijk en den Heiligen Stoel gezocht en overweegt ijverig, door welke andere actie een eind kan worden gemaakt aan de verschrikkelijke bombar dementen, die door de geheele beschaafde wereld zoozeer betreurd worden. Wij meenen, aldus Butler, dat deze blijkbaar moedwillige bombardementen onmogelijk gemaakt moeten worden met de hulp van de openbare meening. Wij overwegen ons tot zekere mogendheden te wenden met het voorstel, een kleine onaf hankelijke commissie in te stellen, die naar het tooneel van een luchtbombarde ment zou moeten vertrekken op verzoek van de partij, die den aanval ondergaat, die verder de schade zou moeten schatten en zou moeten aangeven, wat de militaire objecten in de nabijheid waren. De com missie zou haar verslag onmiddellijk moeten publiceeren, zoodat de openbare meening zou kunnen uitmaken, of er een motief, een rechtvaardiging zou zijn voor het gebruik van deze barbaarsche strijd- methoden. Butler zeide, dat hij, hoewel hy over Spanje had gesproken, de internationale zijde van deze kwestie (hij doelde op China) niet uit het oog verloor. Ten aanzien van de kwestie der onvei ligheid in Spaansche havens zeide Butler: „Wij onderzoeken de mogelijkheid van het aanwijzen van veilige zones in de havens. Het in den strijd zenden van Britsche oor logsschepen tegen aanvallers zou gelijk staan met Britsche inmenging". Op een vraag in het lagerhuis heeft Chamberlain geantwoord, dat de Britsche agent te Burgos tegenover het bewind van Franco uiting heeft gegeven aan de af schuw, waarmede de Britsche regeering kennis heeft genomen van het aantal siachtrffers onder de burgerbevolking by de luchtaanvallen op Grar.ollers en andere steden in het door de rooden beheerschte gebied. De regeering heeft zich reeds tot de Fransche regeering en het Vaticaan ge wend en er op aangedrongen, dat ook Parijs en de Heilige Stoel een dergelijke actie ondernemen in het belang van de menschelijkheid. De Hongaarsche weermacht is druk in de weer. De noordelijke grens is het Daar het de officieele vlag van 'n vreem den staat en 'n buitenlander betreft, heeft de minister van buitenlandschen zaken gisterochtend op eigen initiatief het Duit sche gezantschap verontschuldigingen aan geboden voor het geval, dat het zal blijken, dat men hier met een delict te doen heeft". Krofta betuigt zijn leedwezen. Naar aanleiding van het Duitsche protest heeft de minister van buitenlandsche zaken, Krofta, zijn leedwezen betuigd over het incident bij Zamberck, waar Tsjechische soldaten, die zonder opdracht gehandeld moeten hebben, een Duitsch huis zy'n bin nengegaan en een Duitsche vlag, alsmede een penning met de beeltenis van Hitier, uitgegeven na de volksstemming, in beslag hebben genomen. Zoodra de chef dezer soldaten van het gebeurde hoorde, heeft hy opdracht gege ven de vlag en de penning terug te brengen Het Duitsche gezin heeft toegegeven, dat 't hakenkruis-emblemen heeft rondgedeeld. Met revolver bedreigd. Een beambte der Tsjechische staatspoli tie heeft gisteravond in een koffiehuis te Haslau bij Asch in beschonken toestand de bezoekers, den koffiehuishouder en het personeel zonder eenige reden met een re volver bedreigd. Onder voortdurende bedreigingen dat hy zou schieten, joeg hij de menschen, aldus het Duitsche bureau, van het eene vertrek naar het andere. Toen de koffiehuishouder tenslotte bui ten kon komen, loste de beambte twee schoten op hem. Ook de gealarmeerde gendarmerie werd met schoten ontvangen. Eerst toen de be- schonkene geen munitie meer had, kon hij gearresteerd worden. stadje Nyirekthaza. Vooral de noordoostelijke hoek van Hongarije is door het vlakke, lage land zéér kwetsbaar en het is daarom waar schijnlijk dat men de twee nieuwe afdee lingen luchtdoel-artillerie in het oude garnizoensplaatsje Nyirekthaza gelegerd heeft, omdat hier de poort is naar het ryke Hongaarsche Alföld (laagland), waar de groote graan- en veerijkdommen van het land zich bevinden. Het deel van de noordelijke grens tusschen Theiss en Donau is bergachtig, dus makkelijker te verdedigen. Men heeft echter thans langs de geheele noordelijke grens genietroepen in samenwerking met den arbeidsdienst te werk gesteld teneinde versterkingen aan te leggen. Nyirekthaza heeft thans zyn militaire vliegveld gekregen, terwijl men ook te Miskolc thans bezig is met den aanleg van een vliegterrein voor militaire doeleinden. Een landgoedbezitter aan de noordelijke grens van Hongarije schrijft woordelijk: „Ons landgoed is de laatste twee maan den geheel veranderd. Wij hebben een stal moeten inruimen voor de militaire paarden, die hier dienst doen. Verder hebben wij een deel van de woningen der knechten als verblijfplaats voor soldaten moeten in richten. Alle landgoedbezitters in de buurt heb ben vanwege het ministerie van oorlog een rondschrijven ontvangen, waarin het me dedeelde dat men op aller medewerking rekende, voor zoover dit aan het bedrijf, he'welk nu in vollen gang is, geen schade toebrengt. Dan verd.r: „By ons zi.n thans twee Duitsche officieren ingekwartierd, die de leiding hebben bij den aanleg van gasvrije schuilplaatsen in het Nagv-Oroszi gebergte (de uitloopers van de Matra). Zoo versterkt Hongarije met Duitsche hulp zijn Tsjecho-Slowaaksche grens Het deel westelijk van den Donau (van Esztergom tot Bratislava (Pressburg) was reeds een aantal jaren geleden versterkt, doch het oostelijk deel pakt men nu eerst aan. In Hongaarsche kringen is men zeer De van het Oosten uit naar Kai Feng marcheerende Japansche troepen zijn, volgens berichten uit Japansche bron, het stadje Tsjen Lioe genaderd en zijn op het oogenblik bezig, dit te omsinge len. Tegelijkertijd konden de Japansche afdeelingen, die van den sector Lan Feng uit oprukken, aanmerkelijken voortgang maken, wyl de Chineezen hun terugtocht versnellen, uit vrees, door de colonnes, die generaal Doihara te hulp snellen, te worden omsingeld. Van Chineesche zijde worden echter ge heel andere berichten gemeld. Zij melden n.L hevige gevechten aan den straatweg Kai Feng-Kweiteh. Deze gevechten zouden zich echter niet in de nabijheid van Tsjenlioe, dat ook aan genoemden straatweg ligt, af spelen, doch verder naar het oosten, in het gebied van Kishien. Volgens berichten uit Chineesche bron zouden deze gevechten echter minder hevig zijn dan die, welke ten westen van Loeiji v/orden geleverd. De Japansche troepen, die daar in den aanval waren, werden door de Chineesche verdedigers met succes terug geslagen. De gevechten aan het Kai Feng- front worden betiteld als den grooten beslis senden slag, waartoe Tsjang Kai Sjek heeft besloten. Het bewijs hiervoor wil men zien in het feit, dat Tsjang Kai Sjek zijn beste troepen in het veld heeft gebracht. De strijd om Amoy. Volgens een bericht uit Amoy hebben zich ongeveer honderdduizend Chineesche solda ten verzameld te Tsjang Tsjau in Foekien, blykbaar met de bedoeling Amoy te her overen. In officiëele kringen verklaart men, dat de Chineesche berichten, volgens welke by de luchtaanvallen op Kanton duizenden Chineesche burgers om het leven zouden zijn gekomen, overdreven moeten zy'n. Regeeringsbureaux te Kanton door bommen getroffen. Hedenmorgen heeft Kanton opnieuw een luchtaanval meegemaakt. De Japansche vliegers lieten dertig bommen vallen, welke schade aanrichtten in de regeeringsbureaux, in het centrale park van Taisjato en op de marinescheepswerf. Veertig toestellen namen aan den aanval deel. Zonder onderbreking werd de stad 35 minuten lang met bommen bestookt, totdat de wolken en de regenbuien de vliegers verdreven. zwakke deel en wordt thans met man en bevreesd, dat in geval van een Europeesch macht versterkt Het betreft hier het deel ten oosten van den Donau, en wel van het plaatsje Szob tot ongeveer 30 kun. ten noorden van het conflict de Tsjechen en Roemenen zich vereenigen, en juist in het Hongaarsche laag1 and. dat een enorme voorraadschuur voor hen zou beteekenen. Vijf personen verdronken. - Te Vieira de Minho in Portugal is op de rivier Cavado een vaartuig omgeslagen, waarop zich zeven personen bevonden. Vijf hunner verdron ken. De arrestatie van joden. - Van gezag hebbende zijde wordt verklaard, dat deze week ongeveer 250 joden te Weenen gear resteerd zijn. Men zegt, dat de arrestaties gezien moeten worden als een normaal ge rechtelijk optreden tegen joden, die zich zouden hebben schuldig gemaakt aan over treding van de deviezenwet of aan politieke actie tegen het regime.

Alkmaarsche Courant | 1938 | | pagina 1