SPORT EN WEDSTRIJDEN. ^Binnenland De wereldkampioenschappen in Frankrijk. FRANSCHEN ALS ORGANISATOREN. NEDERLAND TEGEN DE TSJECHEN I Winstkansen of niet? MEN K«« NIET AAN ALLES TEGELIJK DENKEN. Een matte of gebruinde teint staat altijd charmant Roekelooze weggebruikers. TWEEDE BLAD. Voetbal Vandaag begint het grootste voetbal tornooi, dat de wereld kent: de strijd om den wereldtitel. Dit jaar mag Frankrijk de wedstrijden organiseeren, wat na tuurlijk een heel risico beteekent Want al te veel hangen de financieele resultaten af van het eigen elftal: komt dit in de finale, dan is alles goed, maar komt het zoover niet, dan moet maar worden afgewacht, of de belangstelling groot genoeg zal zijn, om de enorme on kosten te dekken. Op het oogenblik interesseeren ons die financieele vraagstukken natuurlijk niet. Wij moeten ons met de wedstrijden zelf be zig houden en dan nog voornamelijk met de beide Nederlandsche ploegen, ons Oranje team en onze Indiërs. Echter voordien moeten we even herinne ren aan den eersten wedstrijd van dit tor nooi. Immers, we schreven hierboven, dat het tornooi vandaag begint. Dat is in zoo verre waar, omdat Duitschland en Zwitser land reeds vanavond tegen elkaar uitkomen. En morgen, Zondag, worden de overige wed strijden van deze ronde gespeeld. NederlandTsjecho-Slowakije. We kunnen niet zeggen, dat de twee Oranje-ploegen erg gelukkig geloot hebben, want zoowel Tsjecho-Slowakije als Hongarije behooren tot de favorie ten voor de finale. Al mag het dan mis schien waar zijn, dat beide landen in sterkte niet zijn vooruit gegaan. Maar daarin schuilt juist de hoop van Ne derland, tenminste wat het eigen team be treft. De Tsjechen schijnen inderdaad lang niet meer zoo sterk te spelen als een paar jaar geleden en de wedstrijden in dit sei zoen bewijzen dat. Trouwens, er wordt nog meer bewezen: dat Tsjecho-Slowakije zich zelf niet geheel zeker voelt, wordt bewezen door het feit, dat men de oudjes weer van stal heeft gehaald en dat de jongeren weer aan den kant zijn gezet We krijgen dus een Nederland tegen het oude Tsjecho-Slowakije, dat vroeger heel sterk is geweest en dat nog sterk is, vooral in de verdediging. Want de voorhoede der a.s. tegenstanders wordt algemeen als het zwakste deel der ploeg beschouwd. Maar... is het bij ons niet precies het zelfde? Ook hier behoeft men niet bevreesd te zijn voor de middenlinie en achterhoede, maar wel moet men zich afvragen, wat onze voorhoede er van terecht zal brengen. Erg gerust zijn we daarop niet. Hoe zal de opstelling zijn van onze voor hoede? Nog niets is er van bekend, maar aangenomen mag worden, dat Wels gepas seerd wordt door de Winter, dat v. d. Veen rechtsbinnen zal spelen en dat Smit naast de Harder wordt opgesteld. Als mid-voor zal dan wel Vente optreden en juist die mid-voor plaats baart de meeste zorgen. Is Vente op dreef, dan is alles goed, dan kan deze voorhoede doelpunten maken. Maar faalt Vente, dan is de kracht van de storm- linie vrijwel nihil. We zullen er het beste van hopen en zijn er van overtuigd, dat deze wedstrijd welis waar heel zwaar zal zijn, maar dat Oranje zeker niet kansloos het veld betreedt. Juist, omdat men in het algemeen een nederlaag verwacht! Wij hebben het liever zoo dan de Naar- Rome-stemming. Indië—Hongarije. Onze Oost-Indische ploeg speelt Zondag middag tegen Hongarije. Niemand geeft de Oosterlingen ook maar eenige kans, zij zelf rekenen evenmin op een zege, maar zij zijn van plan, om de nederlaag zoo klein mogelijk te doen zijn. Veel is niet bekend van hun sterkte. Er is heel wat geheimzinnigs rondom de Indiërs geweven; zij hebben zich in een kleed van geheimzinnigheid gehuld; zij hebben niets verteld, niet in het openbaar gespeeld, zij hebben gezwegen en een paar oefenpar tijtjes gespeeld waarbij geen publiek werd toegelaten En dat geheimzinnige elftal speelt nu Zondagavond tegen Hongarije en de leiders zijn best tevreden met een 3O-nederlaag. Laten we hopen op een kleine nederlaag De o--erige wedstrijden. We hebben reeds gemeld, dat vanavond de eerste wedstrijd wordt gespeeld tusschen Duitschland en Zwitserland. De Duitschers moeten terdege oppassen tegen de Zwitsers, die in goeden vorm schijnen te zijn, wat van de Duitsche ploeg nu niet bepaald gezegd kan worden. Voor het overige noemen we de wedstrij den zonder meer: Parijs: Frankrijk—België. Marseille: ItaliëNoorwegen. Straatsburg: Brazilië—Polen. Toulouse: Cuba—Roemenië. Parijs: Duitschland—Zwitserland. Zweden heeft reeds zonder te spelen de tweede ronde bereikt. We laten hier nog eenige bepalingen vol gen, welke van belang zijn om te te weten. De wedstrijden van de eerste ronden vangen alle aan om 5 uur, dat is 5.20 uur Amsterdamschen tijd. Er worden geen invallers toegestaan, ook niet voor de doelverdedigers. BI) gelijk spel wordt de ontmoeting Don derdag overgespeeld. Tsjechoslowakije: Planicka, Burger Daucik, Kostalek, Boucek, Kopecky, Riha, Simunek, Zeman, Nejedly of Ludl, Puc. Nederland: Van Male, Weber, Caldenhove Paauwe, Anderiesim, Van Heel, Wels of De Winter, v. d v»en, Vente. Smit, De Harder. Hongarije: Szabc, Koranyi, Biro, Szalai, Szucs, Lazar, Sas. Vincze, Sarosi, Zsen- geller, Kohut. Ned.-Indië: Mo Heng, Samuels, Hukom, Anwar, Van der Burgh, Nawir, Taihitu, Pattiwael, Soedarrasdji, Tan See Han, The Hong Djen. Reserves zijn: Beuzekom, doel; Harting, voor en half; Faulhaber, half; Telwe, voor; Zomers, voor en half; Meen, voor, half en back. (Van een sptcialen verslaggever). Het is niet dat we iets tegen het Fransche volk hebben, integendeel we vinden de Franschen en vooral de Frangaiaes heel charmant, maar organisatie is nu niet be paald hun sterkste punt. Voor de wereld kampioenschappen voetbal, die ze van 4 tot 19 Juni in hun lsnd mogen organiseeren, moest de loting np een onwaarschijnlijK vroegen datum (5 Maart) plaats vinden om dat men anders de verdeeling der wedstrij den over de diverse Fransche steden niet tijdig gereed kon krijgen. Om 'n mogelijken organisatorischen chaos te voorkomen werd er inderdaad drie maanden van te voren ge loot met het gevolg, dat Oostenrijk, Argen tinië en de Vereenigde Staten van Noord Amerika na de loting weer geschrapt konden worden en het vrij zwakke Zweden zonder te spelen in de kwartfinale terecht kwam. Dat zou nog tot daaraan toe zijn als de or ganisatie der verschillende vastgestelde wed strijden in die drie maanden, inmiddels keu rig geregeld was geworden, doch daaraan ontbreekt ook nog wel een en ander. Zoo heeft op het moment dat we deze regels tik ken, een dag vóór den aanvang van het tor nooi dus, nog g«n enkele Nederlandsche courant de tijdig aangevraagde perskaart voor Le Havre ontvangen om nog maar te zwijgen van de kaarten voor de volgende wedstrijden. Het moge al te somber zijn om te veron derstellen, dat dir kaarten nog gedrukt moe ten worden, zooals dat ook het geval was met de entreekaarten voor de wereldkam pioenschappen 1934, welke de K.N.V.B.-se- cretaris Staal non gedeeltelijk Zondagoch tend te Milaan moest diatribueeren over de landgenooten, die ze weken tevoren aange vraagd hadden, mair staat er niet als af schrikwekkend voorbeeld van organisatie „met den Franschea slag" het geval van de wereldtentoonstelling 1937 te Parijs, die op den openingsdag gratis toegankelijk was, omdat men vergeten had de rollen entree biljetten in de kassa's te leggen? Nou ja, men kan ook niet overal tegelijk aan den ken, de cassières «aren er tenminste wel Zouden er goalpalen staan in Le Havre? Zeven jaar geleden, toen we voor den voetbalwedstrijd Frankrijk—Nederland (3-4, Lagendaal!) naar Parijs togen, verraste de Fransche Voetbalbond de geheele Neder landsche pers met een charmant briefje: of de journalisten uti Holland vooral daagE voor den wedstrijd even op het Parijsche bureau wilden komen aanloopen, dan zou men persoonlijk kennis kunnen maken en daar tevens onder het genot van een of an der opwekkend drankje de perskaarten in ontvangst kunnen nemen. Een charmante Fransche gedachte! Alleen toen we op Zater dagmiddag het bureau aan de Champs Ely- sees binnenstevenoen. vernamen we dat de organisatoren inmiddels van gedachten ver anderd waren en de perskaarten naar Hol land gestuurd hadden ongeveer op hetzelfde uur dat de Nederlandsche journalisten in den trein stapten om ze in Parijs te gaan ha len. Als we nu maar even onze redactiebu- reaux in Holland opbelden teneinde de kaarten per luchtpost naar P;rijs terug le sturen, was alles in orde. aldus verzekerden ons de beminnelijke organisatoren met zoo veel naïeve charme, dat we er niet eens nij dig om konden worden. Waarmee we maar willen zeggen, dat bü Fransche organisatie alles mogelijk te; als Zondagmiddag blijkt, dat vergeten is om goalpalen neer te zetten in het stadion var, Le Havre of als het mu ziekkorps De Vlaamsche Leeuw speelt in plaats van t Wilhelmus, moet men niet ver baasd en nog veel minder nijdig worden, dat geeft toch niets Typisch-Fransch is ook 't gekrakeel om de zes ten wedstrijcuii van dit wereldtornooi. Elke belangrijke itad kon er eentje krijgen, Marseille twee. Bordeaux twee en Parus de finale met nog w,t anders. Toen de loting eenmaal geschied „vocht" elke stad om een zoo belangrijk mogelijken wedstrijd, Lyon voelde zich achteruitgezet omdat het alleen maar Cu ba-Roemen ië kreeg en droeg aan oud-mmister-president Herriot, die bur* gemeester van Lyon was, op om recht te gaan zoeken bij de landsregeering en een be teren wedstrijd dan Cuba—Roemenië te ver werven voor de Lyonneezen. Het onver wachte gevolg van die actie uit Lyon was, dat het organiserend comité zei „als jullie dien wedstrijd ii<et wüt, dan krijgen jullie heelemaal niets" tn Cuba—Roemenië over plaatste naar ToU'ouae. De verontwaardigde inwoners van Lyon krijgen nu geen enkelen wedstrijd in hur EeïT)eentelijk stadion en ze zijn zoo verontwaardigd, dat ze het heele tornooi boycotte^ leen oprecht Lyonnees Amilda-crême, die tevens zoo goed is voorde huid, is verkrijgbaar in deze twee begeerde teinten. Mat en Bruin. Doos 50 en 25 ct. zal naar een andere Fransche stad reizen om althans één wedstrijd voor den wereldbeker te zien. Deze verdeeling der vijftien wedstrijden (Zweden—Oostenrijk is vervallen bij gebrek aan Oostenrijkers) over Parijs, Reims, Tou louse, Marseille, Straatsburg, Le Havre. Rijs- sel, Antibes (een voorstadje van het meer bekende Cannes) en Bordeaux leidt er mede toe, dat de heele eerste ronde op eenzelfden dag wordt gespeeld, waarbij Duitschland— Zwitserland op Zaterdagmiddag te Parijs de uitzondering mag heeten die den regel beves tigt. Deze dag is Eersten Pinksterdag, merk waardig genoeg in een Katholiek land, ter wijl in Nederland de confessioneele sport naar Tweeden Pinksterdag wordt verscho ven. Op Eersten Pinksterdag is nu de ge heele eerste ronde afgewerkt, op Tweeden Pinksterdag heerscht er voetbalrust, want de wedstrijden, die in een gelijk spel (na een half uur verlenging) eindigen, worden pas Donderdag in dezelfde steden overgespeeld. Jammer genoeg voor vele Hollanders, die gaarne op den eenen Pinksterdag Nederland- Tsjecho-Sfowakye en op den anderen Pink sterdag Ned.-IndiëHongarije zouden heb ben gezien; ze moeten nu kiezen uit die twee samenvallende wedstrijden en daarbij zal Le Havre het verre winnen van Reims. De tweede ronde oftewel de kwartfinale vindt pas op Zondag 12 Juni plaats (bij ge lijk spel overspelen op Dinsdag op hetzelfde veld), de demi-finales komen op Donderdag 16 Juni (eventueel den volgenden dag over te spelen) en dan krijgt men op Zondag 19 Juni gelijktijdig den wedstrijd om den derden prijs te Bordeaux en de finale te Parijs, waar het Stade de Colombes tot 70.000 plaatsen is vergroot. Op papier móeten Hongarije, Zwe den, Brazilië en Italië de demi-finale berei ken; of ze dat ook in werkelijkheid zullen doen is zeer de vraag. Alle wedstrijden be ginnen om half zes Fransche tijd (op werk dagen om zes uur), d.w.z. tien minuten over vijf volgens onzen zomertijd. Zeilen. BURNHAM—HELGOLAND. Groot aantal Jachten vertrokken. De „Zeearend", het Nederlandsche jacht van den heer Bruynzeel Jr„ is gisteren om 10 minuten over 3 gestart voor de zeewed- strijd Burnham—Helgoland. Aan dezen wedstrijd nemen verder zes tien Engelsche en zestien Duitsche jachten deel. De „Zilvermeeuw" van den heer de Goede, die. evenals de Zeearend", op de reis van Holland naar Burnham met zwaar weer te kampen had, heeft nog net op tijd Burnham kunnen halen, zoodat het jacht nog start gerechtigd was. Dammen. SIMULTAAN-SEANCE TE HEILOO. De ex-wereldkompioert dammen, de heet B. Springer, heeft DopdërdagavonÉl simul taan gespeeld in de Roetende Jager tt Heiloo. Hij had 41 tegenstanders te bestrij den. De ex-wereldkampioen won 36 par tijen en verloor er twee, terwijl drie par tijen in remise eindigden. De heeren J. N. Moijy en H. Verver wonnen, terwijl de hee ren J. Burgering, J. Schenk en C. Kerkmeer remise maakten. Wielrennen. ALKMAARSCHE WIELERBAAN. Zooals men weet, zullen Pinkstermaandag op de Alkmaarsche wielerbaan internatio nale wedstrijden gehouden worden. Aan de koppelwedstrijden zouden o.a. deelnemer, Jan Groot en Frank. Deze laatste werd Don derdagavond echter gewond en kan voor- loopig niet starten. In zijn plaats zal nu Joop Hiddes uit Amsterdam met Jan Groot een koppel vormen. DE AUTOMATISCHE OVERWEG BEVEILIGER. Resultaten vielen niet mee. De Directie der Nederlandsche Spoorwegen deelt mede: de bij een onbewaakten overweg te Steenwijk geplaatste automatische waarschuwingsinstallatie werd op 29 December 1936 in dienst gesteld en is sedert dien onafgebroken zonder sto ring in bedrijf geweest. Derhalve mag worden aangenomen, dat het wegver keer thans alleszins bekend is met het tweeledig doel dezer installatie, te weten het opvallend aanduiden van de nadering van den overweg (door middel van een wit lichtsein niet 45 flikkeringen per minuut) en vooral het aangeven of een trèin nadert door verandering van het witte licht in rood licht met 90 flikkeringen per minuut gepaard met een geluid- sein). Het kwam ons belangwekkend voor om nogmaals te doen nagaan, hoe het snel verkeer op den weg t h a n s op die seinen reageert. De waarneming werd gehouden op drie achtereenvolgende dagen gedurende het geheele etmaal, waarbij werd aangetee- kend: a. hoeveel motorvoertuigen stopten, wanneer het roode flikkerlicht de komst van een trein aankondigde; b. hoeveel motorvoertuigen zich aan dit gevaarsein niet stoorden en doorreden. Het resultaat van de waarneming was zeer teleurstellend, te weten: a. er stopten op die dagen resp. 12, 12 en 13 motorvoertuigen voor het getoonde roode flikkerlicht; b. 3, 1 en 3 motorvoertuigen stoor den zich niet aan het gevaarsein en reden door. Uit het vorenstaande blijkt, dat van de 44 motorvoertuigen die voor het gevaarsein hadden moeten stoppen, 7 stuks of niet minder dan 16 pet. zich niet aan de opvc'lend gegeven waarschuwing stoorde. Het behoeft geen nader betoog, aan welke verregaande zorgeloos h e i d deze weggebruikers zich daar mede schuldig hebben gemaakt. Het komt ons wenschelijk voor, dat aan het resultaat van dit onderzoek algemeene bekendheid worde gegeven in de ver wachting dat het publiek zich meer reken schap zal gaan geven van de groote geva ren, waaraan het zich zelf en anderen blootstelt ingeval van het niet in acht ne men van de gegeven seinen. Wij kunnen hieraan nog toevoegen, dat thans eene bepaling in het Algemeen Reglement voor den dienst op de Spoor wegen is opgenomen, waarbij het rijden over een onbewaakten overweg verboden is, wanneer de nadering van een trein door een sein wordt aangekondigd en de over treders derhalve ook strafbaar zijn. Ook zij nog opgemerkt hoe weinig hin der een dergelijke overweg aan het ge wone verkeer biedt. Op dezen Rijksweg, met een vrij belangrijk verkeer, behoefden in een tijdsverloop van drie etmalen slechts 44 motorvoertuigen gedurende en kele minuten te wachten. HET HARING VISSCHERIJ-CONFLICT. Arbltragevoorstel verworpen met overweldigende meerderheid, De stemming der stakende haringvisschers over het door den rijksbemiddelaar, prof. Josephus Jitta, gedane arbitragevoorstel, heeft gisteren plaats gevonden. De uitslag is, dat zijn uitgebracht 1.588 stemmen, waarvan 66 stemmen vóór, 1489 stemmen tegen en 33 stemmen van onwaar de en blanco. In verband met dezen uitslag hebben de besturen der centrale en r.k. bonden in een schrijven aan den rijksbemiddelaar den uitslag medegedeeld. „Waar dus vrijwel alle stakers van mee ning zijn, dat geen arbitrage dient te worden aanvaard, achten ondergeteekenden het niet geoorloofd in uw aan hen gedaan voorstel te bewilligen. Ook onzerzijds wordt de voortzetting van het conflict betreurd. Oplossing achten wij echter slechts mogelijk indien yan de zijde der reeders een, méér tegemoetkomende houding tegenover de gestelde eischen zal worden betracht, dan dat tot nu toèTiet ge val is geweest. Pogingen 'in deze richting zullen wij gaarne met de grootste welwillendheid be- oordeelen en ondersteunen". De staking wordt derhalve voortgezet. WIJZIGING UITOEFENING DER GENEESKUNDE. De minister overweegt wettelijke regeling der opleiding. In de Memorie van antwoord op het voor stel tot wijziging van de wet, regelende de uitoefening der geneeskunde, dat de practljk van opticiens, masseurs en heilgymnasten aan beperkende bepalingen bindt, wijst mi nister Romme er o.m. op, dat die practijk, in de kern gezond, onnatuurlijke uitwassen vertoont, welke schade kunnen toebrengen aan de volksgezondheid. De genoemde beroepen zijn toch oorspron kelijk meer van technischen dan van genees kundigen aard. Opticiens en masseurs zijn niet geëigend een diagnose te stellen of een therapie aan te geven. Zij behooren op ge neeskundig gebied tot de „uitvoerende macht". Het stellen van voorschriften op dit terrein berust bü de geneeskundigen. De minister is geneigd de vraag, zoo wel ten opzichte van de opticiens als de heilgymnasten en masseurs gesteld, of niet een wettehjke regeling noodig is omtrent hun opleiding en diplomeering, bevestigend te beantwoorden. Hü zal aan deze kwestie aandacht schenken. Ten aanzien van de heilgymnasten en mas seurs wüst de minister, er op, dat krachtens het ontwerp dezen niet meer geheel zelf standig zullen mogen beoordeelen of de door hen toe te passen geneesmethode doeltref fend is. Intusschen zal massage, waarbli geen sprake is van een tekort in werking of een ander gebrek, büvoorbeeld sportmas sage. ook zonder aanwüzing van een genees kundige geoorloofd blüven. Indien een pedicure een voet in behande ling neemt, omdat deze in zün werking te kort schiet, of een ander gebrek vertoont, gaat hü zün boekje te buiten en zal hü met den strafrechter in aanraking kunnen ko men. Het aanraden en leveren van steunzolen mag ook door niet-geneeskundigen geschie den. DIEFSTAL UIT AMSTERDAMSCH MODE-MAGAZIJN. Thans vijf verdachten aangehouden. Een diefstal in een groot mode-magazijn in de Kalverstraat te Amsterdam in ver bond waarmede Woensdag j.L drie verdach ten zün aangehouden, blijkt van grooten omvang te zün en de politie van het bureau Singel heeft in haar uitgebreid onderzoek thans menig duister punt tot opheldering ge bracht. Vele winkelgoederen, als Japonnen, mantels, tasschen, speelgoederen en derge- lüke zün bü huiszoekingen te voorschün ge-, bracht en gister konden nog twee verdach ten worden gearresteerd, zoodat in totaal vüf personen in verband met deze zaak zich in arrest bevinden. Het is niet onwaarschynlyk dat ook hier, evenals het geval was bü een goederen handel op de N.Z. Voorburgwal, een groot aantal personen is betrokken. 8MOKKELARIJ VAN SIGARETTEN PAPIER. Groote partij in beslag genomen. Dank zü de activiteit van de recher cheurs der Haarlemsche politie, aldus het Hbld., heeft men de hand kunnen leggen op een groote party gesmokkeld sigarettenpapier en tevens een der be ruchtste smokkelaars uit Amsterdam kunnen aanhouden. De rechercheur reed gisternamiddag in een autobus over den Rüksstraatweg toen zün aandacht werd getrokken door een der passagiers, die een grooten koffer bü zich had en nogal zenuwachtig deed. Toen deze man bü de Jan Gyzenkade uitstapte, volgde de rechercheur hem, hield hem aan en vroeg wat er in den koffer zat. De man weigerde antwoord te geven met het gevolg, dat hij werd medegenomen naar het politieposthuis aan den Rüksstraatweg. Daar bleek dat de koffer een voorraad van 2749 gesmokkelde boekjes sigarettenpapier bevatte. De aangehoudene was een 42-jarige typo graaf uit Amsterdam, die bü de recherché in de hoofdstad bekend staat als een berucht smokkelaar, op wien reeds sedert geruimen tijd verdenking rustte. De man weigerde te zeggen hoe hü aan het sigarettenpapier kwam en voor wien het bestemd was. Nadat proces'verbaal tegen hem was opgemaakt, is hü op vrüe voeten gesteld. De koffer met in houd is in beslag genomen. DE MAATREGELEN TEGEN DE EMIGRANTEN. De A. N. V. V. adresseert. De Algemeene Nederlandsche Vrouwen- Vredebond heeft, met betrekking tot de maatregelen, welke door de Nederlandsche regeering ten aanzien van de in Nederland vertoevende emigranten worden getrof fen, waardoor de rechtszekerheid aan een groot aantal vreemdelingen in ons land wordt ontnomen, in een adres aan den minister van Justitie er met groote ernst op aangedrongen, het daarheen te willen leiden, dat deze verordeningen zoodanig zullen worden gewyzigd, en intusschen met de meeste soepelheid zullen worden toegepast, dat de historische naam, welke ons vaderland, door de eeuwen heen, heeft gehad, als toevluchtsoord voor hen, die verdrukt werden, niet zal worden ge schaad. Dit verzoek is den minister gedaan, uit naam van 9800 Nederlandsche vrouwen en moeders, leden van den Algemeenen Ns- derlandschen Vrouwen Vredebond. NEDERLANDSCH MOTORVRACHT SCHIP GESTRAND. In 't Suezkanaal aan den grond geloopen. Hat Nederl. motorvrachtschip „Poelau Roebiah" van de Stoomvaart Mü- Nederland Is gisterijuirgen: in hét Suezkanaal aan den groncf geloopen.' Het schip was op weg van Batavia naar Amsterdam. Omstreeks acht uur is bü de Stoomvaart Mü Nederlahd bericht ontvangen, dat de Poelau Roebiah v ot is gekomen en zün reis vervolgt. De lading heeft men niet behoeven te lichten. COMPLOT VAN WAPEN- SMOKKELAARS. Arrestatie te Amersfoort. Het Hbld. schrüft: Eenigen tijd geleden is een Amersfoorter in connectie gekomen met een Amsterdammei. Het duurde met lang of het gesprek kwam op vuurwapenen. De Amersfoorter verkeïrde daarbü in de mee ning een aardig za/ikje aan de hand te heb ben. Het gevolg was dat er in Amsterdam conferenties en besprekingen zün gehouden. Op een gegeven oogenblik zün echter de on derhandelingen gestaakt en werd er verder geen werk van de zaak gemaakt. Onver wachts werd de Amersfoorter eergisteren uit Rotterdam opgebeld en de kwestie kwam weer ter sprake. Tevoren had men reeds langs schriftelüken weg een party van 3000 automatische pistolen aangeboden. Ook ditmaal ging de Amersfoorter niet op den verkoop in, maar wel zegde hü toe te trachten iemand anders voor den koop te vinden. Zoo gebeurde het, aldus het blad, dat de Amersfoorter gistermorgen in de vroegte den persoon in kwestie uit Amsterdam op bezoek kreeg. De ontmoeting had niet zoo'n prettig verloop en van weerszüden heeft men verwyten gemaakt. Zelfs dreigde men. el kaar de politie, in de zaak te mengen, waar uit wel blijkt dat hoog spel werd gespeeld. Intusschen had de politie lucht van deze zaak gekregen en ging ertoe over om den Amsterdammer naar het bureau van politie over te brengen en een verhoor af te nemen. De man deed een uitvoerig relaas, dat niet waarschynlük klonk. De politie deed echter voorkomen, of zü alles geloofde, zoodat de Amsterdammer in de meening verkeerde, dat hü zich er op die manier uitpraten kon. Na het onderhoud werd hü op vrüe voeten gesteld. Een rechercheur hield evenwel zün doen en lgten nauwkeurig in het oog. De man ging de stad in en kwam al spoedig in contact met twee andere personen, ruim 30- jarige Hagenaars, die per auto naar Amers foort waren gekomen, doch het voertuig was defect geraakt. De politie stelde een onderzoek in en zag dat in de auto twee pakken met automati sche pistolen lagen. Omtrent de herkomst van de wapens tast men nog in het duister. Het vermoeden bestaat dat zü afkomstig zün van een partü wapens, welke over de Belgische grens gesmokkeld is en in ons land op verschillende plaatsen verkocht moest worden. Gisteravond is de politie tot arresta tie van den Hagenaar overgegaan. Geblekea is, dat men met een complot te doen heefL maar of dit grootere vertakkingen heeft zsu afgewacht moeten worden. JACHTKNECHT VERDRONKEN. Gisteren is de 27-jarige jachtknecht J. Kamphorst bij het Zwaluwnest op de Kager- plassen te water geraakt en verdronken.

Alkmaarsche Courant | 1938 | | pagina 6