Vraag en Aanbod COOPVAERT gemengd nieuws. Branden. De heide brandt. Zestig H.A. gingen verloren. Verkeer» onteluhhen „Lisschenweek" in den polder. BlROEK OP LANGENDIJK TEXEL Alléén tweede handsch goederen. 35 cent per vijl regels, uitsluitend a contant. (DINSDAGS EN VRIJDAGS INZENDEN). TWEEDE BLAD. EEN MODEL VAN DE „NIEUW AMSTERDAM" ALS GESCHENK. Aan een lunch in het administratiege bouw van de Wereldtentoonstelling 1939 te New York, ontving de president van deze tentoonstelling, de heer Grover A. Whalen, een model van de „Nieuw Amsterdam" ten geschenke. Het schip, dat als tafelmilieu dienst deed, werd aange boden door den heer F. C. Bouman, directeur der HollandAmerika Lijn te Rotterdam. Op de foto links: de heer Bouman met den heer Whalen en kapitein J. J. Bijl van de „Nieuw Amsterdam"i HET CONFLICT IN HET TAXIBEDRIJF. Besprekingen mislukt. De rijksbemiddelaar, prof', mr. A. C. Josephus Jitta heeft gistermiddag ten stad- huize een bespreking gehad met de par tijen betrokken bij het arbeidsconflict in het stationneerende taxibedrijf te Amsterdam. Ook deze poging een einde te maken aan het conflict is mislukt. De werkgevers handhaafden hun nieuwe voorstellen (grondloon van f 12), de werk nemersorganisaties hun voorstellen (een grondloon van 15). NEDERLANDERS VLUCHTTEN UIT SPANJE. De internationale bridage verlaten. Volgens een bericht uit Perpignan in de Petit Parisien zijn vier soldaten der Inter nationale Brigade van Nederlandsche nationaliteit er in geslaagd van het front va Lerida te vluchten en de Middelland- sche zeekust te bereiken. Zij vertrokken met een klein zeilscheepje van de haven La Selva en wisten de Fransche wateren te bereiken, waar zij in uitgeputten toestand werden opgepikt door een visschersvaartuig, dat hen naar Port Vendres bracht. Zij zijn daarop naar het Nederlandsche consulaat te Marseille geleid. Tijdens een kort maar hevig onweer, dat gisteren boven Otterlo en omgeving woed de, is de bliksem geslagen in een heideveld van het nationaal park „De Hooge Veluwe" bekend als de wildbaan van Kröller. Aangewakkerd door den feilen wind, vonden de vlammen, ondanks de hagel buien, waarmee het onweer gepaard ging, gretig voedsel. De boschbrandweer van Hoenderloo en Otterlo en militairen uit de legerplaats Harskamp, alsmede arbeiders uit de werk verschaffing, trachtten den brand te be strijden, hetgeen echter door het draaien van den wind met groote moeilijkheden ging gepaard. Eerst tegen zeven uur was men het vuur meester. Niet minder dan zestig hectaren heide ging verloren. Er is hoegenaamd geen wild in de vlam men omgekomen. FELLE BRAND TE ASSEN. Oorzaak weer onbekend. Gisteravond heeft brand gewoed in het perceel van den heer J. Stooter aldaar. Hierin is gevestigd een bakkerij annex winkel. Spoedig stond de bovenverdieping van de woning in lichter laaie. De brand weer bestreed de vuurzee met vijf stralen op de waterleiding, doch kon niet verhin deren, dat de bovenverdieping totaal uit brandde. Ook de bovenverdieping van het belendende perceel van den groentenhan- delaar Smit werd aangetast. Deze brandde gedeeltelijk uit. De gelijkstraatsche gedeelte van beide panden konden, evenals de bakkerij, behou den blijven, doch kregen ernstige water- schade. De oorzaak van den brand is onbekend. De schade aan beide perceelen wordt door verzekering gedekt. BOERDERIJ AFGEBRAND. Belangrijke schade. In den afgeloopen nacht om twaalf uur is brand ontstaan in de boerderij, bewoond door de familie L. Bruins te Twello. De brand greep zeer snel om zich heen, zoodat de bewoners zich in allerijl in veilig heid moest stellen. De boerderij en de in boedel gingen geheel verloren. Drie var kens, een kalf en zestig kippen kwamen in de vlammen om. Men weet nog niet, hoe de brand is ont- staan. De schade, die ongeveer zesduizend gulden bedraagt, wordt door verzekering gedekt. Landbouwhuishoudkundigen geïnstal leerd. - In een Donderdag gehouden verga dering van het bestuur der Stichting voor huishoudelijke voorlichting ten plattelande heeft de voorzitter prof. dr. G. A. van Poelje een 11-tal leeraressen geïnstalleerd, die, als landbouwhuishoudkundigen in elk van de provincies ingeschakeld worden in het al gemeen voorlichtingswerk voor het boeren bedrijf. Vijfdaagsche werkweek. vernemen, zal bij de Koninklijke Nederland sche maatschappij tot exploitatie van petro- leumbronnen en bij het hoofdkantoor van de Bataafsche Import Maatschappij (verkoop kantoor van Koninklijke Shell-producten) te 's-Gravenhage met ingang van Maandag 11 Juni de vijfdaagsche werkweek worden ingesteld. Motorrijtuigen van vertegenwoordigers. - De Nederlandsche vereeniging van ver tegenwoordigers van handelaren en in- dustriëelen „Hermes" heeft in haar laatste jaarvergadering te Utrecht een motie aan genomen, waarin het bestuur wordt opge dragen, den minister van financiën te ver zoeken, maatregelen te willen nemen, die er toe leiden, dat motorrijtuigen in gebruik bij vertegenwoordigers, voor de personeel e belasting slechts worden aangeslagen als uitsluitend of nagenoeg uitsluitend voor zakelijk gebruik en dat, indien deze ook voor privé worden gebezigd, hiervoor hoog stens tien gulden extra in rekening mag worden gebracht. De aardappelprijzen. - De Bond van kleinhandelaren in aardappelen, groenten en fruit in Nederland heeft in een adres, waarin wordt betoogd, dat de groothandels- prijs der aardappelen ver boven de finan- ciëele draagkracht van een groot deel van ons volk uit gaat, opnieuw tot den minister van economische zaken gewend, met het dringend verzoek, maatregelen te willen treffen, welke kunnen leiden tot meer even redige prijzen voor dit volksvoedsel, door wegneming van elk obstakel, dat een rede lijken prijs in den weg staat. WIELRIJDER STAK DEN WEG OVER. Doodelijk ongeval te de Bilt. Ter hoogte van het park „Aremberg" te de Bilt is gisteravond de 67-jarige wielrijder P. B. van K. uit Bilthoven, die onvoorzichtig den rijksstraatweg overstak ''oor een uit de richting Utrecht komende personenauto gegrepen. De man was op slag dood. Den autobestuurder treft geen schuld. GECOMPLICEERD ONGEVAL. Drie gewonden. Op de Spangenschekade te Rotterdam zyn gisteravond een zandauto en twee motorfietsen met elkaar in botsing geko men, waarbij drie personen, de gebr. Kaste len, wonende in de Tweede Staringstraat aldaar, werden gewond. De twee motoren met de 3 personen reden naast elkaar. De voor hen rijdende zandauto, bestuurd door den 34-jarigen J. H. v. D. uit de Overijsselschestraat, week plotseling naar lir.ks uit. De beide bestuur ders van de motoren merkten dit niet op en met vrij groote snelheid botsten zij tegen de auto en sloegen tegen den grond. De oudste was er het ergst „an toe. Met een gebroken linkerarm en -been en verwondingen in het gelaat alsmede vermoedelijk inwendige kneuzingen werd hij in vrij ernstigen toe stand per auto van den Geneeskundigen Dienst overgebracht naar het ziekenhuis aan den Coolsingel. Hierheen werd ook de 21- jarige J. K. vervoerd. Deze kreeg een her senschudding. De 23-jarige D. T. K., die eveneens vermoedelijk een hersenschudding opliep, werd op zijn verzoek naar zijn wo ning vervoerd. De beide motoren en de vrachtauto zijn zwaar beschadigd. De drie voertuigen zijn in beslag genomen. Criata-pmblieatie. DEN ATURATIE VERGOEDING ERWTEN EN VEDBOONEN OOGST 1937. De Nederlandsche Akkerbouwcentrale maakt bekend, dat de denaturatievergoe- ding voor erwten van oogst 1937, welke zijn gedenatureerd in het tijdvak van 30 Mei tot en met 4 Juni 1938, 1,10 per 100 kg zal bedragen voor groene erwten, door handelaren gedenatureerd en voldoende aan het standaardmonster van kwaliteits klasse C, en 0,60 per 100 kg voor voeder erwten, door de telers gedenatureerd. De steunvergoeding voor veldboonen van den oogst 1937, welke aan de daartoe gestelde eischen voldoen en door telers of handelaren zijn geden itureerd in ge noemd tijdvak, zal 2,30 per 100 kg. bedragen. Tevens wordt er de aandacht op geves tigd, dat tegen een nader vast te stellen vergoeding met ingang van 7 Juni a.s. ook groene erwten van de kwaliteitsklasse B door handelaren kunnen worden gedena tureerd. 's-Gravenhage, 3 Juni 1938. Benieuwd, en tijdens de slechtweer- periode ook wel een beetje benauwd, hebben we ons afgevraagd, wanneer dit jaar de „lisschenweek" wel vallen zou. Natuurlijk vraagt ge, wat dat wel is, die lisschenweek, wordt ze bepaald door Paschen en Pinkste ren, hangt ze misschien samen met een oud volksgebruik, of is het „zoomaar iets?" Ja, het is inderdaad een ieder jaar weer geheel onbepaald tijdvakje, die lisschenweek, het is namelijk de week, waarin de kostelijke gele sloot-irissen of lisschen haar hoogste glorie, het toppunt van haar bloei bereiken. Natuurlijk is hun bloeiperiode heelemaal niet aan één enkele week gebonden, er is een duidelijke „aanloop" en een even dui delijk afloopen waar te nemen, doch daar- tusschen ligt het fleurige feest der Hol- landsche waterkanten, dan schettert overal tusschen het doffe blauwgroen der lange priembladeren het klaterende geel van de groote irisbloemen. Welnu, de aanloop is dezer dagen ingezet, en als de voorteekenen ons niet al te zeer bedriegen, wordt de eerste Juniweek er een van vreugde en vroolijkheid aan de oevers van slooten, vaarten en plassen. En daar moeten ook wij, menschen, het onze van mee genieten, we moeten er heen trekken, per boot, met de fiets of desnoods te voet. Maar dat laatste, hoezeer ook een gezonde en harmonische lichaamsbeweging, is in den voorzomer eigenlijk niet zóó geschikt. Het leidt te veel tot détailleeren, dat wandelen, je blijft rondkijken op een te klein gebied, vindt telkens weer iets nieuws, en loopt ten slotte ernstig gevaar door de boomen het bosch niet meer te zien: het groote, heerlijke lente-gebied ontgaat ons dan al gauw een beetje. Toch moeten we onze schuit eens met een kalm gangetje langs den walkant sturen en dienen we eens bij enkele van die rijke iris-pollen van de fiets te stappen om de bloemen van wat naderbij te bekijken. Dan merken we al spoedig, dat er feitelijk twee verschillende groepen te onderscheiden vallen; bij de eene ligt het „dakje" vlak boven den breeden onderlip, terwijl de an dere vorm tusschen deze deelen een tame lijke ruimte heeft. Willen we weten, waar toe deze verschillende stand der bloem- deelen dienstig is, dan gaan we maar eens rustig bij zoo'n plant zitten kijken. Insecten- bezoek zullen we dan zeker te zien krijgen, waarbij het opvalt, dat bijvoorbeeld een hommel, welke uit het onderste van een bloem met een hoog dakje honing komt halen, stuifmeel op zijn harige rug krijgt. Bij een volgende bloem wordt dit automatisch op het stempelslipje afgestreken. Maar nu komt even later een eenvoudige, kleine zweefvlieg van het zoete sap proeven, kruipt naar binnen en komt zonder een kor reltje stuifmeel weer te voorschijn. Dit be zoek heeft niet het minste nuttig effect voor de plant gehad! Toch megen ook die vliegen maar niet zoo nektar komen halen zonder daarvoor een kleine tegenprestatie te leve ren, en daarom nu, heeft een deel der bloemen het dakje veel lager gebouwd, zoodat ook de vliegen wel degelijk als be- stuivers moeten optreden. Na dat oponthoud bij de irissen gaan we verder het polderland in, we zyn er nu tóch en kunnen meteen eens gaan kijken, wat er zooal bij de kleinere slootjes te be leven is. En zoo gaan we dan langs smalle weggetjes, waar de fietsers direct verre in het voordeel zijn boven de varenslieden, die hun schuit ergens voor den wal moeten leg gen en de rest te voet afdoen. Boven het heldere, donkere water komt meer en meer de dichte vegetatie der half ondergedoken planten omhoog. Als kleine boompjes staan er de moeras-paardestaarten waar de vreemd geurende kalmoesbladeren ophouden en sprieteng, driekant zwane bloemenblad staat tusschen de groote groene lancetten van waterweegbree. Allemaal be loften voor de naaste toekomst, nog weinige weken en die bewoners der ondiepe wateren zullen een en al bloem zijn, dan prijken de wijnrose zwanebloemen naast de lila weegbree-bloesems en steekt kalmoes zijn eigenaardigen bloementros schijnbaar dwars uit een blad naar buiten. Doch laten we niet te zeer vooruitloopen op de gebeurtenissen, er is in dezen al zoo veel, dat we nauwelijks kunnen bij been en, en dus gaan we midden in den zomer nog wel eens naar al die andere dingen kijken. Voorloopig kunnen we ons best vermaken met het gedoe der dikke, gezellige kikkers, die zich behaaglijk liggen te zonnen, de neuzen en oogen juist boven het water oppervlak. Komen we wat bruusk aange- tippeld, dan zijn de kikkertjes ook direct verdwenen, wat niet erg is, want als we de moeite nemen, even rustig in het gras te gaan zitten wachten, verschijnen ze van lieverleede wel weer. Is het span voltallig, dan wordt de vergadering eenvoudig en zonder veel omhaal voortgezet, ieder uit vrijelijk zyn meening, die gewoonlijk neer komt op „kwëèèrk, kwêöórk, uk, uk" en meer dergelijke wyze woorden uit de kik kertaai. Staande de vergadering echter, kunnen we ze prachtig rustig in hun doen en laten bekijken, we zien de fijne teekening der ruggen, het grasgroen met gele strepen en donkere vlekjes der groene kikkers en de meer bescheiden teekening van hun bruine collega's, en bovenal ervaren we hun geraffineerde zwemslag, wonneer ze zich eens een eindje verplaatsen. Waar onze sloot breeder wordt, krijgt ze fijne, drassige oevers (de boer, die ze te onderhouden heeft, zal dit wel minder pret tig vinden) met veel ruigte van biezen en zeggen, riet en torkruid. Een klein para dijsje midden in het door en door geculti veerde land! En ook een ideaal plaatsje voor de watervogels, die niets van nette, schoone slooten en vaarten hebben moeten, die het liefst omgezien door de menschen hun eigen bescheiden weg gaan. Schokkend zwemt een parmantig waterhoen naar den overkant, waar een spotvogel zijn vrooljjk liedje ten beste geeft hoog in wat dichte wilgenstruiken. En als we nog even verder langs de sloot zijn gegaan, zien we daar plotseling een kleine stoet wegzwemmen uit het riet; we zien net zoo gauw, wat het is, maar het zachte gekwek vertelt dadeljjk, dat hier een eendenmoeder met haar kroost een goed heenkomen zoekt. Dicht tegen elkaar gedrukt zwemmen de kleine dons balletjes achter hun moeder aan en steeds omkijkend in onze richting voert de oude haar kroost naar oorden, welke ze veiliger oordeelt. We kijken de gelukkige familie na, doen een stap tusschen de hooge biezen en wor den plotseling opgeschrikt door een andere eend, die met groot misbaar opstuift. Maar die heeft niet voor niets zoo lang gewacht, eer ze er vandoor ging! Tien tegen één, dat die nog op eieren zat. Nieuwsgierig kijken we dus tusschen de plantenwirwar, waar het beest opgevlogen is, en jawel, in een groot, ietwat slordig nest, dat echter uiterst zorgvuldig met zacht, warm dons gevoerd is, liggen daar acht groote, blauwig groene eieren, het dierbaar bezit van deze eenden moeder, die wel spoedig ook met haar kuikens in de breede sloot zal rondzwem men. Zoo is er omstreeks de lisschenweek een massa te beleven in het frissche groene polderland, dat onze stad omsluit; ja, wie goed uitkijkt, kan op een simpel Zaterdag- middag-fietstochtje nog wel veel meer zien in het gebied, dat hij zich daarvoor heeft uitgekozen. KEES HANA. JUovutciaal Tlieuws ZUIDSCHARWOUDE- BROEK OP LANGENDIJK. Autotocht ouden van dagen. De jaarlyksche autotocht voor ouden van dagen uit de gemeenten Broek op Lan- gendijk en Zuidscharwoude werd Vrijdag gehouden. Er waren een 23-tal luxe wagens beschikbaar gesteld, terwijl men nog twee bussen had gehuurd van de fa. wed. Spaans te Kalveröijk, om alle ouden van dagen te kunnen medenemen. Liet het weer zich 's morgens niet al te gunstig aanzien, het klaarde spoedig op, zoodat men den geheelen dag mooi weer heeft gehad. Dit kwam goed van pas in Artis te Amsterdam, waar men den geheelen middag heeft vertoefd. Daar hebben de oudjes heerlijk rondgedwaald en genoten van alles, wat er te zien is. Het was weer veel te spoedig vijf uur, het uur van vertrek. Had men op de heenreis „opgestoken" te Velserbeek, de terugreis werd gereden via de Zaanstreek. Als laatste pleisterplaats werd de muziektuin te Alkmaar aangedaan, waar de inwendige mensch werd versterkt en enkelen zich buitengewoon vermaakten op wipplank enz. Daarna ging het over Bergen en Schoorl via den nieuwen weg naar Noordscharwou- de, waar een vrachtauto met muzikanten, leden van Kunst na Arbeid te Zuidschar woude, het gezelschap opwachtte. In optocht, met de muziek voorop, reed men vervolgens door de beide dorpen, waar iedereen uitgeloopen was om de ouden van dagen te begroeten. Het is een uitstekend geslaagde dag ge weest, waarover de oudjes nog lang met elkaar zullen spreken. Groote karper gevangen. De heer J. Witsen alhier ving Vrijdag morgen bij de Broeker-veiling een karper van niet minder dan 12 pond aan den hengel. Een goede inzet van het hengelseizoen. Steun aan kleine tuinders. De commissie tot steun aan de kleine tuinders heeft in de Donderdagavond ge houden vergad "ing 12 aanvragen behan deld. Hiervan zijn er 2 geplaatst in groep C, 7 in groep B en 1 in groep A. Een aan vrage werd afgewezen wegens ouderdom met te weinig inkomsten en één wegens te hooge inkomsten. Beperking werkverschaffing. Naar wij vernemen, zal de werkver schaffing en steunverleening over zijn geheel vanaf 13 Juni tot 27 Augustus worden be- erkt voor de categorie landarbeiders en zij die landarbeid kunnen verrichten. Het is daarom wenschelijk, dat deze arbeiders zoo veel mogelijk geplaatst zien te worden in het vrije bedrijf. Hiervoor wordt de mede werking der tuinders ingeroepen, om zoo veel mogelijk eerst de arbeiders uit eigen gemeente in dienst te nemen, voor men er toe overgaat, menschen uit andere gemeen ten aan te nemen. Rouleerregeling. Bij het gemeentebestuur is bericht ont vangen, dat de rouleerregeling, welke onder bepaalde voorwaarden was opgeheven, nog tijdelijk opgeheven mag blijven. Zangconcours. Op 4en tweeden Pinksterdag zal te Den Burg in „Het Park" een zangconcours wor den gehouden door den Ring „Noordhol land boven het IJ van Christelijke zangver- eenigingen". Aan dit concours zullen om streeks 360 personen deelnemen. Het gezel schap zal te ongeveer 11.45 uur op Texel arriveeren, met een boot van de N. V. T. E.> S.- O., die voor deze gelegenheid een extra bootdienst heeft ingelascht. Om half één zal de officieele ontvangst in het ge meentehuis plaats hebben, waar de burge meester de zangers vermoedelijk zal toespreken. Direct hierna wordt in de Ned. herv. kerk, die juist bij het raadhuis >s gelegen, een wijdingsdienst gehouden door ds. v. d. Leer, predikant bij de geref. kerk te Oosterend. Om 2 uur zal het concours aanvangen. Het Park is voor deze gelegen heid vóór het publiek gesloten en slechts toegankelijk tegen entrée. Met den gewonen middagsbootdienst vertrekt het gezelschap weer van Texel, daarbij uitgeleide gedaan door het Christe lijk fanfarecorps van Oosterend. „De training heeft mij zeer prettige uren bezorgd."(Een H.L.O.-er '37) Te koop: Damesfiets in prima staat met licht, jongensfiets prima, maat 26 inch. UITEN BOSCHSTRAAT 2. Te koop een wit geschilderd kinder- ledikantje, flinke maat. TUINSTRAAT 26. Jongens- en Meisjesfiets 14, pracht D. fiets 17.50—12.50, „Gazelle"# H. rijw. 21.00, H. rijw 15.00, alle met Torpedonaaf. HEERENSTRAAT 10. Tel. 3827. Uit netten inboedel te koop: 'n prima veeren bed voor 6, prima ledikant 6, gemakskoffer met pot, closetstoe- len. brandkasten, piano's orgels, enz. DEKKER, Nieuwesloot 89. 'Te koop: een Meisjesfiets. Te bevr. Bisschop Bottemannepl. 60. Voor Naaimachines bij DEKKER, Nieuwesloot 89. Moderne handnaai machine werkt voor- en achteruit met garantie 20.Naaimachines vanaf 5. Luxe soorten z. g. a. n. Te koop gevraagd: Oude Almanakken, plaatsbeschrijvingen, prenten. KONINGSWEG 38, Alkmaar. Te koop: Land- of zeekaarten, oude pamfletten, woordenboeken. S. H. VAN DRUNEN, Koningsweg 38, Alkmaar. Te koop warmwater-automaat, 1 gey- ser, keukengeysertje en 2e handsch waschtafel met marmeren spiegel, v. d. WOUDESTRAAT 31. Te koop z. g. a. n. dames- en heeren rijwielen, jongens- en meisjesrijwielen,, eiken leeft., billijken prijs. COERSEN's RIJWIELHANDEL, Vrouwenstraat 12, bij het Ritsevoort. Ter overname gevraagd een partij weckglazen. NESDIJK 11, Bergen. Ter overname een wit geëm. gasfor nuis, gaskachel, gr. keukentafel en een tweedeelige gr. kast, alles in goe den staat. NESDI K 11, Bergen. Te koop 1 J. L. O. motordriewieler. EIKELENBERGSTRAA f 40. Tc koop: vischboot, lier, kruisn-tt met stokken en schepnet. Geheel compleet. Tevens 17 groote zijden palingfuiken, H. J. KEESEN, Zeglis 21, Alkmaar. Te koop aangeboden: Singer inzak- naaimachine, z. g. a. n., pracht meubel, zeer lagen prijs. Te bevragen UITENBOSCHSTRAAT 93, Alkmaar. Te koop een pracht z. g a. n. Heeren- costuum m. 48, gekost 40, nu voor 14. Turfmarkt 1 A. Alkmaar. Een pracht 4 pers. 4 deurs wagentje, loopt zuinig 1 op 14 en 1 prima Chevrolet bestelwagentje te koop, tevens 2 prima B.S.A. motoren 3 en 5 p.k. Leeuwanghs Verhuurinr. Limmerhoek 3. Aangeboden: een niet bereden race rijwiel voor halven prijs, 1 Heerenry- wiel, met torpedonaaf, 1 damesrijwiel, 1 z. g. a. n. invaliden-wagentje. KLAAS DIK, Ritsevoort 17, tel. 2814.

Alkmaarsche Courant | 1938 | | pagina 7