DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Vreeselijke slachtingen in Kanton Bommen op Fransch grondgebied geworpen. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon- Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2.—, franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS PER GEWONE AD VERTE NTTEN Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. No. 131 Dit nummer bestaat uit drie bladen. Directeur: C. KRAK. Dinsdag 7 Juni 1938 Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. 140e Jaargang In 9 dagen 5000 dooden bij luchtaanvallen. Kaifeng door de Japanners veroverd. Cedillisten doen weer van zich hooren. Spoortrein opgeblazen. Vreemde vliegtuigen uit Spanje verschenen twee keer boven Zuid-Frankrijk. Britsch schip door bom getroffen. De aigemeene toestand. Franco's luchtmacht in actie. ALKMAARSCHE COURANT In de afgeloopen dagen hebben de Ja panners in een paar luchtraids weder om een groot aantal bommen gestrooid boven Kanton, waardoor honderden personen het leven verloren. Volgens of- ficieele mededeeling bedraagt het aantal dooden en gewonden meer dan 1500; meer dan 1000 huizen werden verwoest. In de laatste negen dagen zouden er 5000 menschen bij luchtaanvallen zijn gedood. De ziekenhuizen van missie en zending zijn overvuld met slachtoffers. Bij den eer sten aanval lieten veertig toestellen geduren de 35 minuten hun bommenlast vallen, waardoor de stad op haar grondvesten schokte. Honderden menschen raakten be kneld tusschen neerstortende muren. De grootste slachting is aangericht op den hoek van Winghon en Taihing Road, waar een gebouw van vier verdiepingen is inge stort boven op eenige honderden personen, die dekking zochten. De Chineesche boodschapper, die door den correspondent van Reuter gebruikt wordt, vond gisteren het stoffelijk overschot van zijn moeder, vrouw en dochter onder de doo den. Zij waren onherkenbaar verminkt. Op de lichamen waren briefjes met de namen gespeld. Zondag zijn gedurende meer dan een uur steeds weer nieuwe groepen van Ongeveer zes Japansehe vliegtuigen boven Kanton verschenen. Zij hebben voornamelijk regee- ringsgebouwen en het station van Taisja- tau, het eindpunt van dèn spoorweg Kanton- Kauloen, gebombardeerd, hoewel ook zes bommen zijn terecht gekomen in de buurt van het station van Wongsja, dat dicht bij Sjamien is gelegen. Fransch ziekenhuis getroffen. Bij den luchtaanval van gistermorgen wer den o.m. het Fransche ziekenhuis Paul Dou- mer in de Chineesche stad en lokalen van het Roode Kruis getroffen. Twee paviljoens van het ziekenhuis werden vernield. Onder de 50 slachtoffers zijn ambtenaren van het Roode Kruis en padvinders. In het zieken huis is geen enkel slachtoffer te betreuren. Protesten van Frankrijk. De ambassadeur van Frankrijk te Tokio heeft in opdracht van zijn regeering een be zoek gebracht aan den onder-minister van buitenlandsche zaken. Hij heeft een zelfden stap ondernomen als de ambassadeur van Engeland terzake van het bombardement van Kanton door Japansehe vliegtuigen. Hij sprak den wensch zijner regeering uit, dat een einde kome aan deze luchtaanvallen, waaraan hy toevoegde, dat een voortzetting het gevaar zou scheppen van een anti-Japan sehe stemming in Frankrijk en haar invloed zou hebben op de betrekkingen tusschen de beide regeeringen. Men meent te weten, dat Horinoetsji heeft geantwoord, dat de luchtaanvallen niet in strijd zijn met het internationale recht, daar Kanton beschouwd moet worden als een ver sterkte stad en basis voor militaire operaties. De verovering van Kaifeng. Massa's zand, die door den storm tegen den noordelijken muur van Kaifeng waren gewaaid, zijn den Japanneezen van veel nut geweest, toen zij gister na een gevecht, dat den geheelen nacht had geduurd, de stad veroverden. Terwijl sterke Chineesche eenheden den Japanschen opmarsch naar Tsie"^jau trachtten te stuiten, is het gros der Chinee sche troepen naar men meent te weten naar een nieuwe verdedigingslinie, die twee maanden geleden is aangelegd, teruggetrok ken Het gebied tusschen Kaifeg en Tsjeng - staat thans onder ».t«r als ge.oU de schade, die aan de dijkeft van de Gele Ri vier is toegebracht. Nieuwe verdedigingsplannen van Tsjang Kai Sjek. Tsjang Kai Sjek is gereed gekomen met de voorbereiding van de nieuwe verdedigmgs- plannen, die, naar van gezaghebbende zyde te Hankau wordt verklaard, reeds door de Chineesche strijdkrachten worden ten uit voer gelegd, hoewel bijzonderheden irog nie bekend zijn geworden. Het verluidt, dat deze nieuwe plannen ge heel gebaseerd zijn op het standpunt, da e Chineesche leger de grootst mogelijke ac tische voordeelen moet nastreven en geen acht moet worden geslagen op sentimenteeie factoren, zooals de verdediging van belang rijke of bekende steden. Op grond van 'de nieuwe plannen zullen de Chineezen stand houden in de streken, waar de gemechaniseerde Japansehe eenhe den niet in staat zijn de linies te overschrij den en daar waar het Chineesche leger op de beste wijze gebruikt kan maken van tacti sche bewegingen. Te Hankau overweegt men reeds de troe pen uit Tsjentsjau, die uit een strategisch oogpunt weinig belangrijk zijn, terug te trekken. De grootste slag wordt thans gele verd ten zuiden van den spoorweg naar Loenghai, waar het gaat om de verdediging van Hankau zelf. Tsjang Kai Sjek heeft bij zijn jongste in spectie verklaard het noodzakelijk te achten, dat de gereorganiseerde Chineesche legers te Tsjengtsjau ten minste zoo lang moeten standhouden als zij dat te Hsoetsjau hebben gedaan. Geheim accoord tusschen China en Rusland? Van betrouwbare zijde wordt te Tokio be richt ontvangen, aldus het Japansehe tele- graafagentschap Domei, dat een negen arti kelen omvattend geheim accoord tot stand is gekomen tusschen China en de Sovjet-Unie, zulks als resultaat van het bezoek van Soen Fo aan Moskou en ondanks de door de re geering van Tsjang Kai Sjek uitgegeven te genspraak. Het desbetreffende bericht meldt, dat de overeenkomst bepaalt: 1. China neemt Sovjet-adviseurs in dienst, zoowel voor militaire als voor bestuursaan gelegenheden; 2. de anti-Japansche propaganda der re geering zal onder leiding komen van een Sovjet-adviseur; 3. de Sovjet-Unie zal China alle hoodige vliegtuigen en munitie leveren voor de orga nisatie van twee gemechaniseerde divisies en vier groeen luchtstrijdkrachten, elk bestaan de uit 72 vliegtuigen; 4. China zal aan de Sovjet-Unie dezelfde concessies toekennen als tot dusverre aan vreemde landen verleend zijn. Tevens wordt gemeld, aldus ten slotte het Japansehe telegraaf-agentschap, dat maar schalk Blücher, de opperbevelhebber van het roode leger in het Verre Oosten, naar Mos kou ontboden is in verband met het van kracht worden der nieuwe, geheime over eenkomst. Volgens berichten uit Mexico zou de op standige beweging der aanhangers van ge neraal Cedillo in de staten Tamaulipas en Chihuahua weer het hoofd nebben opgesto ken. Het bondsgarnizoen te Carrera Torres in den staat Tamaulipas zou gevangen geno men zijn. Bovendien schijnen de verbindin gen van Cedillo met de voorposten aan de grens hersteld te zijn. De generaal zelf, wiens gezondheid her steld is, zou gereed staan om zijn actie te hervatten. Een divisie cavalerie in den staat Tamaulipas zou geweigerd hebben tegen de aanhangers van Cedillo op te trekken. Laatste stuiptrekkingen van Cedillo. Te Mexico verklaart men, dat de berich ten over een nieuwe actie der Cedillisten niet meer dan de laatste stuiptrekkingen van den rebelleerenden generaal zijn. Een daarvan heeft tot een ongeluk geleid. De opstandelingen hebben nl. een spoorweglij n te San Luis Tampicc in den staat Tamauli pas met dynamiet opgeblazen. Hierdoor is een trein ontspoord, waarbij een reiziger om het leven kwam, en twee personen ge wond werden. Autobus door trein gegrepen. - In de nabijheid van Füssen (Allgaeu, Duitsland) is een reiswagen met 35 passagio uit Stuttgart op een onbewaakten oyer^K door een trein gegrepen. Zeven person^Kmnden daarbij den dood, acht werden^Waar ge wond in een ziekenhuis opgenomen. Autobus tegen boom gebotst. - Dicht bij Halle (Duitschland) is Zondag een reis wagen uit Berlijn met 32 inzittenden tegen een boom gebotst en vervolgens in den sloot langs den weg gevallen. Zeventien personen werden daarbij gewond. De kerkstrijd in Duitschland. - Bijna honderd predikanten zouden geweigerd hebben te voldoen aan den eisch, vóór 31 Mei den eed af te leggen, het gerucht gaat, dat hun nog geen uitstel is verleend. In Mecklenburg zijn drie leden van de synode der evangelische kerk afgezet, doch men weet niet zeker of deze maatregel genomen is in verband met hun weigering om den eed af te leggen. Men heeft op het oogen- blik den indruk, dat de nationaal-socialis- tische autoriteiten streven naar ontspanning met de belijdeniskerk. De burgeroorlog in Spanje heeft zich gedurende de Pinksterdagen geken merkt door ernstige gebeurtenissen, die een internationaal karakter dragen: allereerst zijn door onbekende vliegtui gen bommen geworpen op Fransch grondgebied en verder is te Alicante een Britsch schip door een bom getrof fen, waarbij eenige opvarenden gedood en verschillende gewond werden. Zondagmorgen deelden bewoners van eenige plaatsen in Zuid-Frankrijk mede, dat zij boven het gebied van Orgein vliegtuigen hadden gehoord en dat deze bommen had den hadden neergeworpen. De bommen zou den in het gebergte zijn neergekomen, zon der evenwel groote schade aan te richten. De vliegtuigen waren grijs geschilderd en vloog op een hoogte van ongeveer 100Ü meter in groepen van drie. Tuschen Ax les Thermes lieten zij tien bommen vallen. Per sonen werden niet getroffen, maar een hoog spanningsleiding bij Orlu werd vernield. De vliegtuigen begaven zich daarna naar Span je, waar zij door Spaansche batterijen werden beschoten, zonder evenwel geraakt te wor den. Daladier naar het Zuiden. Vrijwel direct na het bekend worden van dezen bomaanval maakte minister-president Daladier zich gereed, om naar het Zuiden van Frankrijk vertrokken en reeds Maan dagmorgen vertrok hij per vliegtuig naar Ax les Thermes. De Fransche premier zou persoonlijk een onderzoek instellen. Reeds heeft hij order gegeven aan de Fransche luchtvaart, om van nu af elk vlieg tuig, dat boven Fransch grondgebied komt, aan te vallen, onverschillig van welke natio naliteit dit vliegtuig moge zijn. Nader wordt nog gemeld, dat de vliegtui gen uit Spanje kwamen en de rivier volg den. Ook toen zij terugkeerden, volgden zij precies denzelfden weg. ALKMAAR, 7 Juni. De toestand in Tsjecho-Slowakije wordt bij den dag meer verward, zonder dat men echter kan zeggen, dat de situatie ernstiger wordt. De verschillende nationale en politieke groepen vergaderen regelmatig, houden voortdurend demonstraties (die tot nu toe wonderlijk goed en betrekkelijk rustig verloopen!) en maken duidelijk, dat zij de onafhankelijkheid van hun land op grooten prijs stellen. Zoo hebben Zondag 150.000 personen ter gelegenheid van den zestigsten verjaardag van de oprichting der sociaal-democrati sche partij in Tsjecho-Slowakije een op tocht gehouden door de straten van Praag. Zeshonderdduizend personen hebben dezen optocht, die vijf uur noodig had om voorbij te trekken, gadegeslagen. De Sokols, met geweren aan den schou der, droegen doeken, waarop stond: „Leve het leger; wij zijn op onze post; wij geven niet over". Zij werden hartstochtelijk toe gejuicht met kreten, zooals „Leve het leger". Voorts waren er armbanden, waar op stond: „Leve Benesj." Des middags heeft de minister van justitie, Derer, een redevoering gehouden, waarin hij met name zeide: „Wij Slowaken zijn naar Praag gekomen om deel te nemen aan de feesten der Tsjechische sociaal-democraten, die steeds belang hebben gesteld in het lot van hun Slowaaksche broeders. Wij hebben niet alleen de sociaal-democratische Slowaken achter ons, doch alle Slowaken van goeden wil." Met een toespeling op de feesten der Slowaaksche autonomistische volksparty van mgr. Hlinka, die terzelfdertijd te Bra- tislawa (Presburg) werden gehouden, ver klaarde de minister: „Tsjechen en Slowa ken zijn voor immer vereend en zullen niemand toestaan, hen te scheiden. Meer dan 50.000 personen hebben Maandag deelgenomen aan een betooging der Slowaaksche boerenpartij, waarvan minister Hodza president is. Hodza keerde zich in zijn toespraak tegen de eischen der autonomische partij van mgr. Hlinka. Hij deed een beroep op zijn partijgenooten te toonen, dat zij moed hebben en zich niet zullen laten overheerschen. Het geheele volk bereidt zich voor op de verdediging der republiek. Toen Hodza sprak over autonomisten, die gezegd had den te spreken namens de geheele Slo waaksche natie werd geroepen: Weg met de verraders. Hodza zeide, dat zijn partij wil samen werken met allen, die oprecht tot haar komen, maar niet willen samenwerken met hen, dii zich verbonden hebben of zullen verbinden mei de oude of toekomstige vijanden der republiek. De menigte riep, toen Hodza zijn rede geëindigd had: Leve de republiek! De eischen der autonomische partij van mgr. Hlinka! Terloops maakten wij er zoo juist even melding van, maar om die eischen duidelijker naar voren te laten komen, moeten wij hier toch melding maken van het feest der autonomisten, waarby Hlinka een rede gehouden heeft, waarin hij o.a. een wetgevende vergade ring voor Slowakije eischte. De secretaris-generaal dier partij, Sidor, heeft ook al zijn standpunt en meening uiteengezet en in een interview met Havas verklaard: Wij hebben een wetsontwerp op de auto nomie van Slowakije ingediend. Dit ont werp vormt den grondslag der onderhan delingen met de Tsjecho-Slowaaksche re geering. Wij weten, dat het ons belang is binnen het kader te blijven van Tsjecho- Slowakije. Daarom zullen wy al het mo gelijke doen om de Tsjechen te verplichten met ons in onderhandeling te treden. Wij vragen thans, dat zij duidelijk verklaren wat hun meening is over het door ons voorgelegde ontwerp en zeggen wat zij wel en wat zij niet willen aanvaarden. Wij vragen hun weigering te rechtvaardigen. Op die basis zullen wij onderhandelen over de eerste voorwaarde en over de instelling van een Slowaakschen landdag. De andere punten van het ontwerp kunnen later worden uitgevoerd, waarby wy niet on toegeeflijk zullen zyn. Sidor wordt algemeen beschouwd als de natuurlijke opvolger van Hlinka. Het Tsjecho-Slowaaksche agentschap Ceteeka merkt op in een aanteekening bij de betoogingen van de Slowaaksche volks partij, dat er slechts 18.120 deelnemers waren in plaats van de door de partijlei ding aangekondigde 80.000. De aanteekening gaat dan verder: „Dit getal werd opgeteekend nauwkeurig en officieel bij het voorbij trekken van den stoet door de stad. Tijdens de bijeenkomst voor den nationalcn Slowaakschen Schouw burg zou een manifest tot het Slowaaksche volk worden voorgelezen, doch op het laatste oogenblik zag de leiding der Hlink:.- partij daarvan af, omdat er niet genoeg deelnemers waren bij de betooging. In plaats daarvan werden de correspondenten der buitenlandsche pers uitgenoodigd tot een persoonlijk bezoek aan Hlinka, welke hun radicale verklaringen verstrekte ten gunste van de autonomie. De Volkspartij van Hlinka beschikt slechts over 21 zetels in het parlement. Hlinka beweert, dat de toejuigingen, die tot hem gericht werden een plebisciet vormen. Nu waren er slechts 18.120 per sonen en Slowakije telt 3.320.000 inwoners. We schreven in den aanvang van dit overzicht, dat er betrekkelijk rust in het land der Tsjechen heerschte. Toch hebben zich hier en daar tijdens de Pinksterdagen kleine incidenten voorgedaan, waarover de Duitsche pers vanmorgen heftig te keer gaat. Zoo schrijft de Völkische Beobachter met vette letters: „De Tsjechen verbreken den Pinkstervrede", en de Lokal Anzeiger schrijft: „Tsjechische gendarmen slaan Sudeten-Duitschers met de gummiknup pel ne$rPraag is geen meester meer van den toestand, welke het zelf heeft geschapen." Verder schenken de bladen veel aan- aandacht aan de betooging der Slowaken. Ten aanzien hiervan schrijft de Völkische Beobachter: „De strijdkreet van twee millioen Slowaken vindt weerklank in de harten van drie en een half millioen Sude ten-Duitschers ,want hun lijden heeft eenzelfden oorsprong. De incidenten van Bodenbach Libor toonen, dat het Tsjechi sche canaille, in uniform en gewapend, nog losgelaten is." Het blad raadt Praag aan, „alleen uit een geest van behoud" volledige admi nistratieve autonomie te schenken aan de minderheden. De Duitsche pers maakt geen melding van de tegenbetooging, waar Hodza heeft gesproken. Nog meer vliegtuigen. Het schijnt, d; et bezoek van vreemde vliegtuigen boven Frankrijk zich Maandag herhaald heeft. Immers, om 11 uur gister morgen werd uit Perpignon gemeld, dat vliegtuigen van onbekende nationaliteit bo ven Fransche Cerdagne en vandaar tot boven het Fransche dorp Osseja, dat op 4 K.M. van Bourg Madame is gelegen, vlo gen. Het Fransche luchtweergeschut kwam direct in actie. Er ontstond een zekere wan orde bij de vliegers, die in groepen van drie bijeen waren. Het was onmogelijk kentee- kenen aan de vliegtuigen op te merken. De toestellen vlogen op ongeveer 2000 M. hoogte Zy hebben geen enkele bom uitgeworpen en keerden terug in de richting van Barcelona. Fransche perscommentaren. De Fransche pers veroordeelt krachtig het schenden van de Fransch-Spaansche grens door vliegtuigen. In de Petit Journal schrijft Boussard, dat het niet toelaatbaar is, dat vliegtuigen, van welke nationaliteit dan ook, over Fransch gebied vliegen. De Oeuvre schrijft in een hoofdartikelt „Men moet zooals minister-president Da ladier Zondag te Lyon heeft gedaan rustig zeggen, dat niemand er in zal slagen ons onze koelbloedigheid te doen verliezen voor het moeilijke vraagstuk van oorlog en vrede. Doch ook moet men krachtig verklaren zooals minister Daladier heeft gedaan dat men de Fransche grenzen niet meer onge straft zal schenden. Wat betreft de grijze vliegtuigen van Ax les Thermes is het ge heele land het hierover eens". In de Humanité schrijft Peri: „Vijf dagen geleden heeft Ciano gezegd, dat de oorlog in Spanje Frankrijk de „harde les der werkelijkheid" zou leeren. Mussolini heeft de onderhandelingen tusschen Italië en Frankrijk afgebroken en eischt, dat Frank rijk zijn verlangens inwilligt; hij eischt dit met kanonschoten. Geen Franco-vliegtuigen? Radio-Nacional heeft Maandagavond een ofifciëele mededeeling van den generalen staf van Franco omgeroepen; waarin met be trekking tot het bombardement op Fransch gebied op de meest stellige wijze verklaard werd, dat de vliegtuigen der rechtschen de Spaansch-Fransche grens niet zijn genaderd, en dat alle operaties, waaraan rechtsche vliegtuigen hebben deelgenomen, zich heb ben voorgedaan op meer dan 100 K.M. van de grens. Het betreft hier, zoo wordt ver klaard, een nieuwe manoeuvre des marxis tenleiders. Wij moeten ervoor waarschuwen, dat nog meer aanslagen op Fransch schepen worden voorbereid, met behulp van vlieg tuigen, die met de nationale kleuren zyn be schilderd, teneinde de openbare meening op een dwaalspoor te brengen en een Europee- schen oorlog te ontketenen. Ook in Spanje zelf is de luchtvloot zeer actief geweest. De vliegtuigen van Franco hebben van Zaterdag tot Maan dag verschillende raids uitgevoerd bo ven de fronten en boven diverse steden. Daarby is vooral Alicante een doelwit geweest. In Alicante, dat Zaterdag reeds bezoek kreeg van Franco-vliegtuigen, is o.m. het Engelsche stoomschip Maryad door twee bommen getroffen en in brand geraakt. Daarbij kwamen drie ledn der bemanning om het leven. In de binnenstad werden verscheidene huizen vernield. De bevolking zocht onmid dellijk de schuilplaatsen op. Zeventien doo den en 21 gewonden zijn als gevolg van dit bombardement te betreuren. In de voorstad Cantaranas werden 22 hui zen vernield. De bewoners konden zich red den, met uitzondering van een uit zeven personen bestaande familie. Alle zeven per sonen werden gedood. Van de fronten. Aan het geheele Oostelijk front is fel ge streden. De troepen van Franco hebben hier aanzienlijke versterkingen bijeen gebracht en zijn op drie punten tot den aanval over gegaan, n.1. ten Zuidwesten van Puebla de Valverde, ten Noordoosten van deze plaats en in het gebied van Culla, ten Zuidwesten van Albocacer. De rechtschen hoopten zich meester te maken van Mora de Rubielos, waarvoor zij sedert tien dagen werden vast gehouden. Daarnaast hebben de troepen van Franco Maandag weer eens Madrid onder vuur genomen. De granaten van het geschut kwa men met regelmatige tusschenpoozen neer in de wijken van het centrum.

Alkmaarsche Courant | 1938 | | pagina 1