R00DE*STER De Pinksterdrukte. De 2de Pinksterdag maakte veel goed. Slachtoffers van het verkeer Onze omgeving meldde verkeersongelukken. STOMPETOREN BlROEK OP LANGENDUti NOORDSCHARWOUDE EERSTE BLAD. Alkmaar, Dinsdag. Het mooie weer stemde de zakenmenschen in de buitengemeenten hoopvol. In Bergen en Bergen aan Zee hadden reeds een 900 gasten besproken. Gemiddeld waren de hotels voor 50 bezet en het mooie Zater- dagweer had tengevolge, dat enkele hotels, w.o. het badhotel Nassau-Bergen, voor 80 bezet geraakten. Gezien het slechte weer van de vorige week kan dit bevredigend genoemd worden. Zondagmorgen liet het zich aanzien, dat het aan zee druk zou wor den. Om elf uur, toen het weer keerde, bleek de kans daarop verkeken. Zoowel voor Castricum aan Zee, Bergen aan Zee, Egmond aan Zee als Camperduin bleek de 1ste Pinksterdag een tegenvaller. De groote trek was Bergen-Binnen, hoewel het ook daar voor de terrassen teleurstellend was. De verschillende dansgelegenheden, „De Rus tende Jager", waar de geliefde band van Wout Polder musiceerde, „Duinvermaak" met zijn nieuwe openluchtdancing, café Ol- denburg en café Hildebrand maakten echter goede zaken. Den tweeden Pinksterdag was het in deze gelegenheden zelfs overweldigend druk. Reeds vroeg in den middag trokken de wielrijders in een onafgebroken file van Alkmaar in de richting Bergen. De tram vervoerde een 6000 passagiers van Alkmaar naar Bergen en een 5000 van Bergen naar Bergen aan Zee. De grootste drukte viel in de omgeving van Duinvermaak waar te nemen, waar in het bosch ruim 2000 rij wielen geparkeerd stonden, terwijl het zeer ruime parkeerterrein met auto's was bezet. De openluchtdancing viel zoo zeer in den smaak, dat men daar mannetje aan man netje stond. Dit was des avonds ook in De Rustende Jager en de andere gelegenheden het geval. De Pinkstertraditie gehandhaafd. Het publiek uit den kop van Noordhol land heeft de traditie 2den Pinksterdag naar het speelduin te trekken, weer hoog gehou den. Des middags was het daar zoo druk, dat 4 rijksveldwachters noodig bleken om het verkeer te regelen. De auto's hadden de grootste moeite om er door te komen en voor de zooveelste maal werd weer be wezen, dat de Breelaan voor een dergelijk verkeer onvoldoende is. Dit was trouwens ook het geval met den Duinweg naar Schoorl, die zoowel voor het voetgangers verkeer als het rijwiel- en het autoverkeer dienst moet doen en daaraan absoluut niet voldoet. Ook Valencia werd bestookt. Vliegtuigen wierpen er bommen, die vele huizen ver nielden, maar gelukkig geen menschen trof fen. Dit laatste was wel het geval in de pro vincies Teruel en Castellon, waar na een luchtaanval veertien dooden te betreuren waren. Moeilijkheden voor Franco? Van geheel anderen aard zijn echter de berichten, welke moeilijkheden voor generaal Franco melden. Zoo ging te Gibraltar Zondagavond hardnekkig het gerucht, dat in Sevilla een poging tot opstand was gedaan en dat deze poging weerklank zou hebben gevonden in de garnizoenen van Cadix en Malaga. De censuur is evenwel zeer streng en de moeilijkheden, welke men ondervindt om zich van Gibraltar naar het rechtsche Spanje te begeven, hebben tot nu toe nog niet de mogelijkheid gegeven van gezaghebben de zijde bevestiging dezer geruchten te ver krijgen. Uit Linea komende reizigers zijn uiterst terughoudend en men kan van geen enkele uiteenzetting verkrijgen. Men heeft gesproken over terechtstellin gen te La Linea na de ontdekking van vlug schriften tegen generaal Franco. Het is evenmin mogelijk bevestiging te krijgen over de juistheid der geruchten in zake de terechtstellingen. Arrestaties van officieren. Toch schijnt het lang niet in orde te zijn en onder de Franco-troepen schijnen inder daad moeilijkheden te zijn gerezen. Uit goede bron wordt n.1. vernomen, dat gene raal Quelpo de Llano zich te San Se- bastian heeft opgehouden in gezelschap van generaal Moscardo. Queipo de Llano zou vandaar naar Burgos en verder naar Sevilla vertrekken. Hij heeft eenige dagen geleden te Burgos een verga dering bijgewoond der voornaamste leiders van het rechtsche leger. Op deze bijeen komst, welke was uitgeschreven door Franco, hebben de leden van het hoofd kwartier den algemeenen toestand, zoowel den binnenlandsche als den militaire, van het rechtsche Spanje bestudeerd. Men meent te weten, dat na de inciden ten, die zich onlangs op verscheidene plaat sen in het door Franco bezette gebied en met name te Malaga en Saragossa hebben voor gedaan tijdens de feestelijkheden voor de Italiaansch-Spaansche solidariteit en de Ita- liaansch-Spaanschc betrekikngen een be langrijk punt dezer beraadslagingen hebben buitgemaakt. Met name verneemt men over deze Inci denten, dat tlaliaansche en Spaansche offi cieren op dezen dag der Italiaansch-Spaan sche solidariteit slaags zijn geraakt. Er zou den zelfs schoten zijn gelost, terwijl ver scheiden Spaansche officieren zouden gear resteerd. Men verklaart, dat Franco en de leden der legerleiding het er over eens waren, dat de incidenten, die zich hebben voorgedaan, van geen beteekenis zijn voor wat betreft de be trekkingen van het rechtsche Spanje met Italië en ook met Duitschland. Wegverbe tering noodzakelijk. Van het gemeentebestuur van Schoorl is het dan ook goed gezien, dat het een aanvang heeft gemaakt met den aanleg van een rijwielpad van de grens van Bergen naar Camperduin. Het afvoeren van het rij- wielverkeer van dezen weg zal veel verbete ring brengen. Dit bewijst reeds de mooie weg van Bergen naar Egmond, waarlangs ook tweeden Pinksterdag het auto-toerisme geen onmogelijkheid was, dank zij het feit, dat een prachtig rijwielpad langs den weg is aangelegd. Dit geldt trouwens ook voorden weg van Bergen naar Bergen aan Zee, waar men rechts over een rijwielpad beschikt en links over een wandelpad. Het is nu maar te hopen, dat Bergen ook spoedig voortgang maakt met een rijwielpad langs den Duinweg van de Schoorlsche grens tot Bergen. Dit zal ook noodig zijn, wanneer de verbindingsweg van den Nesdijk naar de Zuidlaan tot stand zal zijn gebracht, om dat de toerist ook gaarne die gedeelten be zoekt, waar het druk is. Aan zee en in de natuurbaden. Druk was het gistermiddag ook te Bergen aan Zee, waar honderden auto's geparkeerd stonden en waar velen zich in het zonnetje op de caféterrassen koesterden. Voor een bad was het blijkbaar nog te koud. Het wa ren n.1. slechts enkelen, die zich in zee waagden. Dit viel ons ook in Egmond aan Zee op, waar tweeden Pinksterdag een ge zellige drukte heerschte. Te Bakkum was het kampeerterrein in -het Provinciaal Landgoed geheel bevolkt met ruim 1000 kampeerders. Dit was daar ook in de jeugd herbergen het geval. Aan zee was het daar echter maar matig druk. Druk was het wel te Camperduin, waar het parkeerterrein ge heel met auto's was bezet en waar de kam peerterreinen eveneens geheel bevolkt wa ren. Ook het speelduin bij café Timmerman te Schoorl (de tram vervoerde van Alkmaar naar Schoorl 1500 passagiers) kenmerkte zich door de bekende Pinksterdrukte. In de dancings van „de Roode Leeuw" van den heer Timmerman en „de Rustende Jager" van den heer Schuijt was het 2den Pinksterdag zeer druk. In de beide natuurbaden te Bergen, waar den lsten Pinksterdag nagenoeg geen bezoek was, heerschte den 2den Pinksterdag een gezellige sfeer. Vooral de jeugd demonstreerde een an dere opvatting over de gewenschte tempe ratuur van het water. Ze plaste en ploeter de er genoegelijk op los en ondervond blijk baar ook geen last van den wind, die toch waarlijk nog frisch genoeg was. „De Bedriegertjes" goed bezocht. Ouders met kinderen hadden een veilig heenkomen gevonden in den speeltuin „De Bedriegertjes" te Bergen, die er ieder jaar aardiger op wordt. Vooral het vliegend rad genoot groote belangstelling. Ook de aan wezige aapjes dienden tot amusement van de jeugd. Tot 's nachts 2 uur bleef het druk in de verschillende dansgelegenheden te Bergen. Hoewel met dezen laten Pinkster beter weer verwacht mocht worden, kan toch over het algemeen gezegd worden, dat Pinkster 1938 voor de buitenzaken niet is tegengevallen. In de stad. In de stad was het niet zoo druk, als dit wel eens het geval is geweest. Toch maakten ook hier de verschillende dansgelegenheden goede zaken. Tal van autobusssen stonden gisteravond op de parkeerterreinen en de gezamenlijke rijwielbergplaatsen stalden duizenden rijwielen. Het bezoek aan de bioscopen was bevre digend. Ook het doorgaand verkeer bracht heel wat toerisme naar Alkmaar. De extra-drukte op den weg gedu rende de Pinksterdagen bracht voor tallooze weggebruikers groote moeilijk heden met zich mede. Vele keeren kon een botsing tusschen auto's, motoren of fietsen maar net verhinderd worden, enkele keeren echter was het raak. Al liep het in elk van deze gevallen geluk kig nog zonder doodelijke ongelukken af. Wij hebben van onze correspondenten uit Heerhugowaard, Nieuwe Niedorp en Castri cum berichten ontvangen over ongelukken op den weg; wij hebben van andere zijde nog melding gekregen van een verkeersongeluk in Heiloo. De Middenweg in Heerhugowaard. De gevaarlijke hoek MiddenwegKruis weg in Heerhugowaard heeft Zondagmor gen een motorijder verrast. Drie Amster- damsche motorijders, die ter vischvangst gingen, reden in snelle vaart den gruisweg af. De eerste nam den bocht naar den Mid denweg goed, de tweede slipte echter. De be stuurder, uit Amsterdam, kon den motor niet meeer in bedwang houden en terwijl hij zelf van zijn voertuig afslaat, komt de motor met duo-passagier tegen een boom aan. De motor werd geheel vernield, terwijl de duo-rijder, de heer T. uit Amsterdam, be wusteloos bleef liggen. De berijders van den derden motor waar schuwden onwonenden en een geneesheer. Dokter Zwarteveen was spoedig ter plaatse, verleende eerste hulp en liet het slachtoffer met een zware hersenschudding overbren gen naar het ziekenhuis te Alkmaar. Zijn toestand was hedenmorgen bevre digend. Ernstig ongeluk te Nieuwe Niedorp. Uit Nieuwe Niedorp meldt men ons: Na afloop van de kermis is in den nacht van Zondag op Maandag ongeveer half drie de 24-jarige A. Huiberts wonende te IJmui den een ernstig ongeluk met zijn motor rijwiel overkomen. Ter hoogte van de Coöp. Boerenleenbank alhier stonden tijdens het ongeluk eenige wielrijders goed rechts van den weg. Des- nietttegenstaande reed genoemde H. op deze wielrijders in. De motorrijder verloor hier door de macht over het stuur en sloeg te gen den grond, met het hoofd op den rand van het trottoir. Hij bleef hier liggen met een zware her senschudding, benevens eenige schaafwon den. De politie was spoedig ter plaatse, als mede dr. Broekens van Winkel, als waarne mer voor dr. de Boer alhier, deze verleende de eerste hulp. Per ziekenauto van den heer Lindeman van Schagen is de patiënt naar het Cen traal ziekenhuis te Alkmaar vervoerd en daar onder behandeling gesteld van dr. Frederikse. Gelukkig dat het publiek zoo verstandig is geweest den patiënt rustig te laten lig gen, totdat deskundige hulp aanwezig was, onoordeelkundige behandeling toch, kan onder zulke omstandigheden levensgevaar lijk zijn. Een der wielrijders moest eveneens onder medische behandeling worden gesteld hoe wel zijn verwondingen niet ernstig zijn. Nader vernemen wij, dat er goede kans bestaat op het levensbehoud van den ver ongelukte. Wij moeten hier helaas aan toevoegen, dal dit ongeluk geheel is te wijten aan roeke loosheid. In den vooravond reeds meende H. van zijn kunnen op het motorrijwiel, blijk te moeten geven, door verschillende roekelooze, niet van gevaar ontbloote kun sten te demonstreeren, wat toch vooral te midden van de kermisdrukte zeer ongemo tiveerd is. Wanneer men echter na afloop van een kermis het geronk en geraas der motoren hoort, dan moet men zich dikwijls verba zen dat er niet meer ongelukken gebeuren. Hoeveel van die jongelui toch zijn door de opwinding van het feest en de alcohol nog geheel normaal? Naa wij bij informatie heden in het stadsziekenhuis vernamen is de toestand van den motorrijder Huiberts bevredigend en behoeft voor een noodlottigen afloop niet te worden gevreesd. Door autobus aangereden. Zondagmiddag is te Heiloo op den Rijks straatweg, waar men bezig is met de ver breeding en vernieuwing van den rijweg, de wielrijder C. B. uit Alkmaar door een autobus aangereden. Met een hersenschudding werd de heer B. naar het ziekenhuis alhier overgebracht. Te Castricum oude man aangereden. Den tweeden Pinksterdag heeft te Castricum behalve een geweldige drukte, ook nog een ernstig ongeluk plaats ge vonden. Maandagmiddag, omstreeks een uur, liep de oude D. Olbers, verpleegde in het tehuis voor ouden van dagen te Castricum, in de Bakkummerstraat, even voorbij de O. L. school, dat is juist het nauwe ge deelte dezer straat, toen een autobus van de N. V. Zeemeeuw voor een andere auto moest uitwijken, en den ouden man, die haast midden in de straat liep, aanreed. De man viel en na doktersbehandeling is hij naar het ziekenhuis te Alkmaar ver voerd en daar opgenomen. AAN DE GEVOLGEN OVERLEDEN. Ruim een week geleden is de ongeveer 25-jarige L. Oldenburg, die verkzaam was bij het militair vliegveld te Bergen, uit een hooge ijzerconstructie gevallen en daarbij ernstig gewond. De jongeman werd naar het Centraal ziekenhuis te Alkmaar vervoerd, waar hij Zondagmorgen aan de verwondingen is overleden. BENOEMD. Accountant Elfring te Bergen werd als vertegenwoordiger van het Instituut voor Middenstandsontwikkeling ter beschikking gesteld van de Onderwijscentrale van den r. k. Middenstandsbond en benoemd tot examinator voor 't afnemen van 't examen Midenstandsdiploma Algemeene Handels kennis in de commissie Tilburg-Eindhoven. EERSTE PRIJS BEHAALD. De heer K. Pieket Weeserick behaalde op het concours van den bond van Christelijke zangvereenigingen boven het IJ, gehouden op den tweeden Pinksterdag, te den Burg Texel met de zangvereeniging „Sursum Corda" van Heiloo den eersten prijs met 310 punten in de eerste afdeeling. PRIJS BEHAALD. Op het zangconcours, den tweeden Pink sterdag te Texel gehouden, (men zie elders in dit nummer), werd onder leiding van den heer J. F. de Haas, door het Ned. herv. kerkkoor een eersten prijs behaald in de eere-afdeeling met 301 punten en door „de Lofstem" in de vierde afdeeling een twee den prijs met 175 punten. EEN NIEUWE DANCING. De nieuwe dancing van Het Wapen van Heemskerck, thans gevestigd aan de Laat tegenover het Vlaanderhof, heeft bewezen groote aantrekkingskracht uit te oefenen op de danslustigen. Zaterdagavond had de opening plaats en toen reeds kwamen zeer veel dansliefhebbers opdagen en de beide Pinksterdagen was hun aantal overstelpend groot. De band onder leiding van Siem Spruit handhaafde haar reputatie. Het groote lokaal, waarin voorheen de dancing Corcordia was gevestigd en later de meubelzaak van den heer Pot, heeft nu, zij het voorloopig slechts voor een half jaar, weer zijn vroegere bestemming gevonden. De heele ruimte (rondom den grooten dansvloer zijn 400 zitplaatsen) is geheel ge restaureerd en voorzien van een verras sende verlichting. Tusschen de gekleurde strooken staniol, die van boven neerhangen, maken de vele lampen een schitterend effect. De goed- aangebrachte wandverlichting zorgt voor de rest. De zeer ruime vestiaire waarborgt een goede bewaarplaats voor regenjassen e.d. R.K. HARMONIE ST. CAECILIA. Bovengenoemde Harmonie behaalde op het groot Nationaal-muziekconcours te Aalsmeer op 2den Pinksterdag de volgende prijzen: In de superieure eere-afd. harmonie een lsten prijs met 362 punten. In den eere wedstrijd een 2den prijs met 188 punten. Bovendien werd toegekend de groote bronzen medaille van prinses Juliana voor het hoogste aantal punten over het geheele concours in de superieure afd. harmonie. Een groot succes voor den dirigent (den heer P. N. Joosen) en het corps. LANDDAG VAN DEN CHRISTELIJKEN GEMEENSCHAPSBOND. Begunstigd door heerlijk zomerweer had op den tweeden Pinksterdag de Landdag plaats van den C. G. B. in den gemeentel. Muziektuin. De dag muntte in meer dan één opzicht uit. Een behoorlijk bezoek voor den middag en een druk bezoek na den middag. Sprekers die hun onderwerp be- heerschten en met veel overtuiging spraken. Zang en getuigen en bovenal een vruchtbaar samenzijn met een doel: Zijn leer uitdragen en getuigen van Jezus Christus. Omstreeks half elf opende de evangelist broeder van Oostveen van Alkmaar met een inleiding en gebed. Een dameskoortje van den Gemeenschapsbond luisterde den land dag op, terwijl mevr. van der Bugge uit Helder eenige liederen zong. Alle gezangen waren uit den liederen bundel van Joh. de Heer. Hierna behandelde de evangelist van Oost veen het onderwerp „De verwachting des H. Geestes". Niet zooals bij de apostelen, die vergaderd waren en wien de H. Geest ver scheen, doch zooals by ons, dat de H. Geest is gekomen en zijn pinkstervuur over ons uitstort. Daardoor getuigen wij ook van Hem en wij worden overstroomd met Zijne gaven. Zendt God Zijn geest uit, dan moet er beweging komen. Geen beweging (druk- makerij) zooals de wereld die te aanschou wen geeft, doch van God. Onze tijd heeft behoefte aan licht, behoefte aan mannen en vrouwen, die weten wat zij willen en die willen getuigen. De hemel moet open. We moeten niet tevreden zijn met ons zelf, doch getuigen van Gods heerlijkheid. We moeten de handen in elkander slaan en als 't ware over de kerkmuren heen, ieder in zijn overtuiging, elkander vinden en verstaan, zeide spr. Het is niet de vraag: welke kerk, doch of we Jezus Christus toebehooren. Alle kerken en belijdenissen, doch één in God. De H. Geest is op aarde gekomen om het licht te brengen en wij allen zijn Gods kinderen. Zoo moet onze gemeenschaps gedachte zijn in het licht van den H. Geest Hierna werd gepauzeerd. Na een rond wandeling en na den inwendigen mensch te hebben versterkt, werd door vele aanwezi gen getuigenis afgelegd. Hierna was het woord aan ds. Warners te Alkmaar met het onderwerp „En zij werden vervuld van den Heiligen Geest. Deze blijde gebeurtenis is zonder twijfel van beteekenis voor de christelijke ge meente. Een gebeurtenis, die ons met geest drift moet vervullen. Ja, de wereld kent ook geestdrift. Voor sport en uitgaan, geestdrift om schatten te verzamelen e.a. Die geest drift doet de wereld het geluid van de kerk klok niet hooren. Wij moeten geestdrift hebben voor Hem en den H. Geest, die ons moet vervullen op Pinksteren. De geest drift voor al wat de wereld biedt, loopt vast, zeide spr. Het loopt vast, omdat we zondaren zijn en de wereld kent de komst van den H. Geest niet. Bij de wereld en zijn ge neugten kan God niet zijn. We moeten terug tot de kerk. In die gemeenschap. Zoo worden onze zonden weggenomen en we worden vervuld van den H. Geest. Wanneer we God onze schuld bekennen en erkennen onze zwakheid en zonden, dan worden we ge louterd en aanvaarden we alles uit Zijn hand, in kinderlijken eenvoud. Wanneer we zóó de H. Geest ontvangen, dan zullen Zijn gaven tot ons komen en bij ons blijven. God zal Zijn H. Geest zenden aan hen die er om vragen. Dan zal het worden voor ons een nieuwe hemel en een nieuwe aarde en zul len we rijke vruchten oogsten en zal de H. Geest ons verlichten, wij zullen onze on gerechtigheden zien en bidden om Zijn bij stand. Zoo zij de pinkstervreugde voor ons, als we kinderen van God zijn. De Evangelist Kievit uit Middenmeer sprak over: „Getuigenis des H. Geestes". Naar aanleiding van wat de apostel Paulus in Rom 8 16 getuigde „Wij hebben ontvangen" enz., zeide spreker, dat wij niets van de wereld hebben ontvangen, doch van God. Wij moeten allen kunnen zeggen: „En zij werden vervuld van den H. Geest". Getui gen van Hem, niet alleen met woorden, doch ook met het hart en met de daad. Ge tuige zooals in Joh. 16 wordt verhaald van de apostelen. Wat is dat vroeg spreker? Dat zijn zij die zich bewust zijn van hun zonde en zich geheel onderwerpen en Hem erkennen in alles. Dan zullen wij worden Zijn erfgenamen in Jezus Christus. .Als kind Gods alles aanvaarden wat Hij ons overzendt en getuigen van Hem, door de kracht van den Heiligen Geest. Hierna werd het woord gevoerd door den Evangelist Prattenburg te Driebergen over het onderwerp: „De kracht van den H. Geest". Naar aanleiding van Handelingen 1 8 zeide spreker dat van alle feestdagen de Pinkster wel de schoonste feestdag is. Is dat zoo? Er zijn, evenals Paulus zeide spr., menschen, die er geen raad mee weten. Velen weten niet de juiste beteekenis van Pinksteren. Weten wij de beteekenis dan moet de kracht van den H. Geest dan moeten we van Hem getuigen. Getuigen in ons ge zin, voor ons zelf. Als Johannus getuigen. De H. Geest moet ons beheerschen, door den H. Geest moeten we God meer kunnen be minnen, we worden Gods kinderen omdat Zijn Geest ons geleidt en voorlicht. Omstreeks 6 uur werd het slotwoord ge sproken en toog men voldaan huiswaarts. Biljarten met wat goede vrinden. Wie sou dat niet gezellig vinden? En ben je soms niet erg op stoot. Doe maar alsóf en hou je groot Want zelfs voor wie verliezen gaat Blijft Roode Ster een toeverlaat! NIEMCIIER'S 6, 10, 13 et. per hall ons. Zeldzaam zacht en licht in de pijp. JUièiicaties GEMEENTELIJK BUREAU VOOR SOCIALE ZAKEN. Bekendmaking. De Directeur van het Gemeentelijk Bureau voor Sociale Zaken deelt aan belangheb benden mede, dat gedurende het tijdvak van Woensdag 8 Juni tot en met Dinsdag 14 Juni 1938 de volgende kleuren bons geldig zijn: Margarinebonnen blauwe kleur. Vetbonnen witte kleur. Gehaktbonnen groen met roode streep. Alkmaar, 4 Juni 1938. De Directeur voornoemd, E. v. d. HEUVEL. JUouinciaal Hieuw BENOEMING SCHOOLARTS. Mej. A. M. Switzer te Purmerend is be noemd tot schooltandarts der Vereeniging voor Tandverzorging Noordholland's Mid den. Tocht met de oudjes. Het comité dat de zaken regelt voor den jaarlijkschen tocht met de oudjes, heeft besloten dezer dagen wederom een lijst te laten circuleeren. Het plan is, dezen keer door de Wieringermeer, over den Afsluitdijk naar Den Helder te rijden, en dan langs de kust weer huiswaarts te keeren. De meeste ouden van dagen hier hebben het grootsche werk van onze Ne der landsche ingenieurskunst nog niet aan schouwd en zullen wel genieten op hun jaarlijkschen feestdag. Aanbesteding, De bouwkundige C. Kloosterboer heeft onderhands aanbesteed het bouwen van een woonhuis aan den heer O. Wit alhier. De uitslag was als volgt: W. Giltjes 3217; Jb. Balder 3514; Jb. Vroegop f 3600; J. G. van Gelder 3797. C. Brinkman, f Zaterdag is alhier overleden, in den ouderdom van 82 jaar, de heer C. Brinkman, oud-burgemeester dezer gemeente. Reeds geruimen tijd liet de gezondheidstoestand van den heer Brinkman te wenschen over, zoodat hij zich moeilijk buitenshuis kon be geven. De overledene heeft zich sinds 1 October 1879 aan de gemeente-administratie gewijd. Hij was o.m. gemeente-secretaris. In 1901 werd de heer Brinkman benoemd tot bur gemeester dezer gemeente, als opvolger van den heer C. Kroon, die burgemeester van Noordscharwoude en Oudkarspel was. Het burgemeesterschap heeft de overledene ge durende 21 jaren vervuld. Op 1 Juli 1922 werd hem eervol ontslag verleend. Alles bijeengenomen heeft wijlen de heer Brink man de gemeente Noordscharwoude niet minder dan 43 jaar gediend! Tijdens zijn bestuur zijn verschillende belangrijke dingen tot stand gekomen: de gemeensch. gasfabriek, de veiling De Noor- dermarktbond, de toevoerlijn van station Noordscharwoude tot het dorp, de nieuwe r. k. kerk en de woningbouw aan de Oos terstraat. De moeilijke oorlogsjaren met de distributie-moeilijkheden vielen ook in zijn ambtsperiode. Behalve het secretariaat der gemeente en het burgemeesterschap heeft de overledene nog verscheidene andere functies vervuld, alle van administratieven aard, zooals ker kelijk ontvanger en secretaris, penningmees ter van den polder Geestmerambacht, in welke functie hij juist dezer dagen op zijn verzoek per 1 Juli eervol ontslagen werd na een dienstvervulling van 37 jaren. Ook is de overledene sinds 1878 organist van de N.H. kerk geweest, welke functie de laatste tien jaren door den heer M. Visser werd waar genomen. De heer Brinkman heeft heel vele jaren tgeleden nog eenigen tijd de zuurkool- fabriek bestuurd, welke thans eigendom der fa. Verburg is. De nagedachtenis van den overledene, die een zeer vooraanstaande positie in deze ge meente heeft ingenomen en zeer veel voor de gemeente heeft gedaan, zal nog lang in dankbare herinnering blijven. De sfeer der H. L. O Apartgezel He

Alkmaarsche Courant | 1938 | | pagina 2