KRUSCHEN SALTS Maak 'n spoedig einde aan die kwellende rheumatische pijnen. GEMENGD NIEUWS. Txovinciaal Ttieuws TWEEDE BLAD. Moordaanslag te Huizum. Dader slaat hand aan zichzelf. Gasvergiftiging te halfweg. 2 personen om het leven gekomen. Verkeersongelukken Branden. H otel-resta u ra nt u i tg eb ra n d NENSBROEK SCHAGERBRUG STOMPETOREN OTERLEEK BURGERBRUG ZIJPE NOORDSCHARWOUDE 1 De ze* minerale zouten in Kruschen Salt» sporen Uw Ingewanden, lever en nieren aan tot krach tiger werking, waardoor Uw bloed gezuiverd wordt en de oorzaak van Uw rheumatische pi)n wordt weggenomen. De pl|nen zullen spoedig afnemen om tenslotte geheel te verdwijnen STRALENDE GEZONDHEID VOOR I CENT PER OA0 Gistermorgen heeft een zekere van der Veen te Leeuwarden, een moordaanslag gepleegd op zijn gescheiden vrouw, die een jaar geleden opnieuw in het huwelijk was getreden met een zekeren H. Tegen dit huwelijk had van der Veen veel bezwaar en dikwijls zag men hem, zonder eenige reden, voor het huis van zijn vroegere echtgenoote heen en weer loopen. Gistermorgen zouden de echtelieden H. naar een feestje te Huizum gaan. Toen zij in de Gymnasiumstraat liepen, kwam van der Veen hen achterna. Met een browning van zwaar kaliber loste hij plotseling eenige schoten, waardoor beiden werden getroffen. In zorgwekkenden toestand moesten zij overgebracht worden naar het Diaconessen-ziekenhuis te Leeuwarden, waar de man spoedig overleed. De dader, van der Veen, joeg zich ver volgens een kogel door het hoofd. De officier van justitie, alsmede de ge- meente-politie van Leeuwarderadeel, die het onderzoek leidt, waren spoedig ter plaatse. Het lijk van den dader is in be slag genomen. Te Zwanenburg bij Halfweg heeft zich Zaterdagavond een ernstig geval van gasvergiftiging voorgedaan, waar bij de 72-jarige van der Hooft en zijn 3 K-jarig dochtertje om het leven zijn gekomen. Toen tegen acht uur de vrouw thuis kwam, vond zij de woning aan de Dennen laan gesloten. Een buurman heeft toen met behulp van een beitel een der ramen opengeschoven. Onmiddellijk drong een sterke gaslucht naar buiten, welke het ergste deed vermoeden. Eenmaal binnen gekomen, vond men den man en het kind bewusteloos op den grond liggen. Dadelijk werd geneeskundige hulp ingeroepen, welke verleend werd door de dokters M. Sepers uit Zwanenburg en F. Kuipers uit Halfweg. Met zuurstofapparten trachtten zij de levensgeesten op te wekken, doch hun pogingen waren vergeefsch. De dood was bij beiden reeds ingetreden. Het staat nog niet vast, hoe het gas zich heeft kun nen verspreiden. IN HET ZWEMBAD VERDRONKEN. Zondagmiddag is in het Natuurbad te Roden (Dr.) de 13-jarige A. Koning uit Groningen, verdronken. Niettegenstaande herhaalde waarschu wingen had de jongen, die de zwemkunst niet goed machtig was, zich in het diepe gedeelte begeven en was er op een vlot gaan spelen. Plotseling was hij verdwenen. Na eenige malen te hebben gedoken, haal de de badmeester hem levenloos op. Een dokter heeft nog geruimen tijd kunst matige ademhaling toegepast zonder re sultaat. ACHTTIEN INBRAKEN OP ZIJN KERFSTOK! Jeugdig inbreker aangehouden Dezer dagen heeft de Amsterdamsche politie te Tilburg een 22-jarigen jongeman die daar zonder vergunning als straatzan ger optrad, aangehouden. Hij gaf eenige keeren een valschen naam op, maar men had zijn identiteit spoedig gevonden, aan gezien hij in het Politieblad stond gesigna leerd, omdat hij door de Amsterdamsche politie gezocht werd wegens diefstal van kleedingstukken uit een perceel aan de Keizersgracht. De arrestant werd naar de hoofdstad overgebracht, waar hij niet minder dan achttien inbraken en diefstallen bekend heeft, gepleegd in Amsterdam, Den Haag, Rotterdam, Haarlem en Heemstede. DE ROOFOVERVAL TE STEPELO. Daders gearresteerd. De politie te Eindhoven heeft, in samen werking met die te Helmond, j.1. Zaterdag ir. laatstgenoemde stad een drietal perso nen gearresteerd, verdacht van betrokken te zijn bij den roofoverval, vorige- week gepleegd ten huize van de wed. Ten Vaar- werk in de buurtschap Stepelo. Het zijn J. M. vroeger knecht op de boerderij van Ten Vaarwerk, M. S. chauffeur, en H. van W., allen te Helmond woonachtig. De aangehoudenen zijn Zaterdagavond per celwagen naar Haaksbergen overge bracht, waar de Haaksbergsche politie het verder onderzoek geleid heeft. Alle gearresteerden hebben bekend. Het grootste deel der geroofde gouden sieraden is terecht. M. heeft bekend de vrouw geslagen te hebben, terwijl van W. met den revolver gedreigd heeft. Het vuurwapen kon door de politie nog niet opgespoord worden. De daders worden morgen ter beschikking van den officier van justitie te Almelo gesteld. SCHOOL VOOR GELEIDEHONDEN. Door minister Romme geopend. Zaterdag is op het terrein van de Nederlandsche school voor geleidehonden te Amsterdam door Z.Ec. minister prof. mr. C. P. Romme het nieuwe gebouw van de school voor blindegeleidehonden ge opend. VAN 8 METER HOOGTE GEVALLEN. Arbeider ernstig gewond. Zaterdagmorgen is bij de werkzaam heden aan den nieuwen weg den Haag Utrecht een ernstig ongeluk gebeurd. Bij het aftuigen van een elevator maakte men gebruik van een drijvend hyschtoe- stel. Bij het hijschen van een drie ton wegend tandwiel viel het hijschtoestel om, waardoor de arbeider W. van Leeuwen uit Nootdorp, van een hoogte van acht meter naar beneden viel. Hij kwam op een strak gespannen staaldraad terecht en viel daarna in het water. De man bleek een zware hersenschudding te hebben gekre gen. Hij is naar een ziekenhuis in Gouda overgebracht. ONDEUGDELIJKE KAAS GEGETEN. Partij by Delftsch winkelier in beslag genomen. Na het gebruik van den koffiemaaltijd hebben zich Vrijdagavond vergiftigings verschijnselen voorgedaan bij de familie V. te Delft. Vier personen werden plotseling onwel. Bij onderzoek is gebleken, dat de vergifti- g'ng moet worden toegeschreven aan het U'^ Van 'taas> politie heeft de over gebleven kaas .alsmede een partij bij den winkelier, bij wien de kaas was gekocht, m beslag genomen. De toestand der patiënten is bevredi gend. DE ZONDAGSRUST TE HUIZEN. Geen Zondagsvergunning voor pleizierbooten. Verscheping van passagiers op vernuftige wijze. Zondag is de verordening in werking getreden waarbij aan pleiziervaartuigen, die als openbaar middel van vervoer zijn te beschouwen, verboden is, om des Zon dags de haven van Huizen uit te varen of binnen te komen. De eenige onderneming, die een dienst op Marken en Volendam onderhoudt, heeft echter kans gezien dezen toch te onderhouden. Zij heeft na melijk de passagiers van af den aanleg steiger per bottertje tot uiten de haven doen vervoeren, waar in het IJselmeer op rijksgebied haar vaartuig lag. dat van hier uit den tocht ondernam. Er was vee! belangstelling voor deze wijze van em- en debarkeering. AUTO DOOR TRAM AANGEREDEN. Eén doode, drie gewonden. Zondagmiddag is op den overgang van de trambaan HaarlemZandvoort, aan de Mr. Enschedeweg, een personenauto, welke uit de richting Zandvoortschelaan kwam, door een van Zandvoort komende tram in de flank aangereden en ernstig vernield. Van de vier inzittenden werd de ongeveer vijftigjarige heer Wagner uit Rotterdam opgenomen met een schedelbasisfractuur en een hersenschudding. Op weg naar het St. Elisabethziekenhuis te Haarlem is hij overleden. Zijn echtgenoote kreeg een zware hersenschudding. Haar toestand was Zondagavond hoogst zorgwekkend. Voorts liep de Siamaesche heer Darmaraksa even eens een hersenschudding op. Hij kwam evenwel spoedig weer bij kennis. De be stuurder van de auto werd slechts licht gewond en kon, na verbonden te zijn, huis waarts keeren. De tram, welke licht beschadigd werd, had geruimen tijd vertraging. Het ongeluk moet worden toegeschreven aan de omstandigheid, dat de bestuurder niet met de situatie ter plaatse op de hoogte was. Bij den overgang bevindt zich namelijk een licht- en belsignaal, dat in werking treedt, zoodra een tram nadert. Dit was ook thans gebeurd, doch de auto mobilist schijnt daarop geen acht geslagen te hebben. Mevrouw Wagner is gisteravond in het St. Elisabeth-ziekenhuis, tengevolge van het ongeval, overleden. MOTORONGELUK TE DELFT. Doodelijk ongeval. Door het springen van den achterband is Vrijdagavond op den Nieuwen Rijksweg bij Delft de 44-jarige J. uit Den Haag van de duo-zitting van een motorrijwiel ge slingerd. Hij kwam met het hoofd tegen een betonnen rand terecht en werd naar het gasthuis te Delft vervoerd, waar hij is overleden. HOND VEROORZAAKT ERNSTIG ONGEVAL. Ongeluk te Oss. Met een kalm gangetje reed Zaterdag middag de ongeveer 35-jarige J. S. te Oss met zijn motor op den weg OssHeesch. Ter hoogte van de grens der gemeente Oss stak plotseling een hond den rijweg over, vlak langs het voorwiel van den motor, waardoor S. de macht over het stuur kwijt raakte en viel. Een geneeskundig onder zoek wees uit, dat de man een zware her senschudding had gekregen en voorts enkele kneuzingen aan den linkerschouder. Het slachtoffer is ter verpleging in het Sint Anna ziekenhuis te Oss opgenomen. EEN DOODE, EEN GEWONDE TE ROOSENDAAL. Motorrijder rijdt tegen huis op. In de Charitasstraat te Roosendaal is Zondagmiddag een ernstig verkeersonge luk gebeurd, waarbij een persoon gedood en een ander licht gewond werd. De heer Joh. Bernaard uit Bergen op Zoom reed op zijn motorfiets, met zijn zoon op de duo, achter een autobus van de Brabantsche Buurtspoorwegen en is, waar schijnlijk door het verkeerd begrijpen van een signaal van den autobus-chauffeur, tegen een huis opgereden. De bestuurder van het motorrijwiel werd hierbij zeer ernstig gewond en is in het ziekenhuis Charitas enkele minuten na aankomst overleden. De duo-rijder werd licht ge wond en kon, na ter plaatse behandeld te zijn, naar huis terug keeren. DE MOTORFIETS SLIPTE Eén ernstig gewonde. Zondagmiddag is, vermoedelijk tenge volge van de gladheid van den weg, in de Prins Hendrikstraat te Alphen aan den Rijn, de motorrijder Wever uit Utrecht, die zijn ongeveer 65-jarigen vader op de duo vervoerde, geslipt. Beiden kwamen daar door te vallen. De heer Wever Sr., die bij omwonenden werd binnengebracht, bleek er zeer ernstig aan toe te zijn. Hij had vermoedelijk een borstkasfractuur opge- loopen. Nadat een medicus de eerste hulp had verleend, is hij naar het Sint Anthonius- ziekenhuis te Utrecht overgebracht. De heer Wever Jr. kwam er vrijwel zonder letsel af. BOTSING TE BRUNSSUM. Motorrijder zwaar gewond. Zondagmiddag is de heer J. van Zillem uit BMrunsum met zijn nog gloednieuwen motor in botsing gekomen met een vracht wagen. Het ongeluk gebeurde, doordat de vrachtauto een anderen wagen wilde pas- seeren en daardoor te veel naar links uit week. Van Z. werd met 'n gebroken neus been en ernstige verwondingen in 't gelaat opgenomen en naar het ziekenhuis te Heerlen overgebracht. Zijn motorrijwiel werd totaal vernield. Een kranige politieman. In de ochtenduren van den tweeden Pinksterdag heeft een zware brand gewoed in hotel-restrurant Continen tal, Amstel 31, waardoor het gebouw vrijwel geheel is uitgebrand. Door het flinge optreden van den agent J. Slin gerling, die een vrouw en een kreu pelen man naar buiten heeft gebracht, zijn geen slachtoffers bij dezen brand te betreuren. De agent Singerling liep te ruim half elf op zijn ronde in de buurt van het hotel, dat gevestigd is in een oud achttiende eeuwsch huis, gelegen op den hoek van den Amstel en de Achtergracht, toen hij zware rookwolken uit een der half-open- staande vensters zag bolderen. Onmiddel lijk snelde hij het huis binnen, gelukkiger wijze stond de voordeur open. Op de trap trof hij een oude vrouw aan, die hij naar beneden droeg. Opnieuw snelde hij het perceel binnen en op de trap van de 2e naar de 3e verdieping zag hij een ouden kreuplen man, die geen kans zag om naar beneden te komen. Inmiddels was er hulp komen opdagen. Twee burgers, die in de buurt wonen, waren eveneens naar boven gegaan en gezamenlyk wist men den ouden man naar beneden te dragen. De overige bewoners van het groote huis, dat door twee gezinnen bewoond wordt, hadden zich tijdig in veiligheid gesteld. De agent poogde nogmaals naar boven te gaan, om te kijken, of niemand in het gebouw was achter gebleven. Het was onmogelijk, de vlammen loeiden reeds door het trappenhuis, een verstikkende rook baande zich een weg naar buiten. Buitengekomen hoorde de agent dat ir niemand meer in huis was. De vlammen sloegen op dat oogenblik uit de vensters van de eerste en tweede verdieping. Daar het hotel in een hoek huis is gevestigd, kon de strijd tegen het vuur aan twee fronten worden gevoerd. In totaal werd de brand met zes stralen be streden. Het vuur was uitgebroken in de voor kamer op de eerste étage, welke bewoond werd door den eigenaar, der. heer Streep. Een brandende petroleumkachel viel door tot nogtoe onopgehelderde oorzaak om en in minder dan geen tijd stond de kamer in lichterlaaie. De bewoner wist tijdig naar buiten te komen. In het oude huis, waarin zich veel houtwerk bevond, breidde het vuur zich zeer snel uit, weldra stond de eerste etage geheel in vuur en sloegen de vlammen door het trappenhuis over naar de tweede en derde etage en naar de zol derverdieping. Op de tweede etage woonde de weduwe Muller, die door den agent naar buiten was gebracht en op de derde etage had de oude, kreupele man een kamer. Op het oogenblik, dat de brand uitbrak, waren er geen logeergasten in het hotel. Een half uur nadat het brandalarm was gegeven, was men het vuur vrijwel mees ter. De eerste, tweede en derde verdieping, waarop vele kleine slaapkamers waren gelegen, zijn geheel uitgebrand, evenals de zolderverdieping. Van den inboedel bleef niets dan een rookende puinhoop over. Het gelijkstraatsche gedeelte, waar het restaurant is gevestigd, is gespaard ge bleven. GROOTE HEIDEBRAND AAN DE GRENS. Voornamelijk op Belgisch gebied. Gistermiddag werd brand ontdekt in de heidecomplexen achter het landgoed „Ee Groote Meer" dat in de gemeente Ossen- drecht ligt. De brand bleek op Belgisch gebied te woeden in de nabijheid d van het z.g. Leeuwenhof en op de om haar natuur schoon beroemde Calippthoutsche heide. Vanwege de gemeente Calmpthout werd onverwijld het blusschingswerk ter hand genomen, doch vooralsnog bleef dit zonder resultaat. Door de groote droogte der laatste dagen en voortgejaagd door een vrij sterken wind, bewoog 't vuur zich zoo snel voort, dat spoedig 'n geweldige opper vlakte brandde. Op het eind van den middag stonden groote heidecomplexen en fraaie bosschen over een breedte van drie tot vier kilo meter in brand. Het vuur beweegt zich dieper België in, maar de brandweer van Ossendrecht houdt zich gereed om zoo noodig - indien de De plannen der regeering om een centrale luchthaven te stichten onder Leiden en de vliegvelden Schiphol en Waalhaven te naasten voor Defensie, heeft heel wat stof doen opwaaien, vooral in de hoofdstad en in Rotterdam. Voor Amsterdam staat „Schiphol" op het spel, voor Rotterdam „Waalhaven"; protest vergaderingen op groote schaal zullen wor den belegd om verzet aan te teekenen tegen de plannen der regeering. Deze stelt zich op het standpunt van het nationale belang en meent, dat een centraal vliegveld moet worden aangelegd tusschen de 4 grootste plaatsen van ons land; dit zou uit een oog punt van verkeer en bevolkingsdichtheid de beste oplossing zijn. Beide factoren zijn op bijgaand kaartje duidelijk weergegeven. Bepalen wij ons eerst bij het verkeer: In de onmiddellijke nabijheid van het centrale vliegveld zijn de meest moderne rijkssnelverkeerwegen ontworpen of in aan leg. De 4 groote steden zullen in afzienbaren tijd door snelverkeerswegen, zoowel met het nieuwe vliegveld als onderling verbon den zijn. Men ziet op de kaart de verbinding Rotterdam via Ypenburg en vandaar langs Schiphol naar Amsterdam; deze hoofdsnel- verkeersweg, welke geprojecteerd is buiten Delft, Den Haag en Leiden om, zal in de naaste toekomst de directe kortste weg tus schen Amsterdam, Rotterdam en Den Haag worden. Amsterdam en Rotterdam zullen evenver van het nieuwe vliegveld verwij derd liggen, n.1. 32 K.M., Den Haag zou hier van slechts 20 K.M. verwijderd zijn. Pro vinciale wegen zyn aangelegd, onmiddellijk aansluitend op het rijks wegennet, zoodat voor de tusschenliggende plaatsen gelegen heid bestaat, het centrale vliegveld langs alle zyden te bereiken. De tweede factor is de bevolking: Het is een feit, dat de meeste bevolkings centra van ons land gelegen zijn in de om geving van het nieuwe vliegveld. De dichtste bevolkingscentra liggen binnen een straal van 35 K.M. naar Noord en Zuid en pl.m. 40 K.M. naar het Oosten, gemeten uit het nieuwe vliegveld (zie het kaartje). Het totale cijfer der inwoners (op de kaart onder iedere stad aangegeven) bedraagt 2.461.160; wanneer wij hierbij de bevolking voegen van plaatsen, eveneens in deze rayons gelegen boven de 10.000 inwoners, dan komt men tot een totaal van 2.700.000 inwoners, hetwelk 1/3 van de totale bevol king van Nederland uitmaakt. wind mocht draaien terstond in te grijpen, en overslaan van den brand op Nederlandsch gebied te voorkomen. De grootte van de schade valt nog niet bij benadering te schatten. Jongetje verdronken. - Zaterdagmiddag is het vijfjarig jongetje W. Mastenbroek, dat nabij de ouderlijke woning aan het Zuid einde aan het spelen was, in de gracht daar ter plaatse geraakt en verdronken. Het lijkje is opgehaald. Gelukkig scheen de zon! - In de Lod. Tripstraat te Amsterdam is Zaterdag een ongeval gebeurd, dat dank zy de zonnige weersomstandigheden nog betrekkelijk goed is afgeloopen. Een tweejarig meisje, dat in een onbe waakt oogenblik een openstaand raam had weten te bereiken, is uit de derde verdie ping op straat gevallen. Gelukkig werd de val van het kind door een bij de beneden buren neergelaten zonnescherm zoodanig gebroken, dat de gevolgen niet van zoo ernstigen aard zyn als anders het geval zou zijn geweest. Het slachtoffertje is met een fractuur van het bovenbeen, eenige schaafwonden en een paar afgebroken tandjes in het Wilhelmina- gasthuis opgenomen. Diamanten huwelijksfeest. - Op den tweeden Pinksterdag herdacht het echtpaar J. van MuijenHoogendoorn te 's-Graven- hage den dag, waarop het 60 jaar geleden in het huwelijk trad. In verband met de bespreking hoe of in 1938 de producten naar de veiling moesten gebracht, was mede aanwezig schipper Beers van Broek op Langendyk, die het tot nog toe heeft gedaan. Op de vraag van den voorzitter of hij genegen was om het dit seizoen voor de oude prijzen te doen, ant woordde hij van wel, zoodat dit punt spoedig was afgehandeld. De heer Moerbeek maakte echter bezwaar tegen de regeling van den schipper, dat hy te gauw het stelsel in* voerde van om den anderen dag varen. De heer Beers zegde echter toe, dat hij er rekening mee zou houden en naar bevind van zaken zou handelen, waarmede de ver gadering genoegen nam. Hierna sluiting. Een kras oudje. Gisteren vierde mevr. VisserKnol haar 90sten verjaardag. Dat zij in alle dingen nog zeer kras is, bewijst wel dat zij nog geheel alleen in haar huis woont en bijna al haar werkzaamheden nog alleen verricht. Gezicht en gehoor zijn nog perfect in orde. Zij is op een n$. onze oudste in woonsters, daar den heer de Graaf de vo rige maand 93 jaar is geworden. Overplaatsing. De heer A. van Dijk, ambtenaar bij het Prov. Electriciteitsbedrijf van Noordhol land, zal met ingang van 15 Juni a.s. wor den overgeplaatst van Schagerbrug naar Hilversum. Tuinbouwvereeniging „Ons Begin". De tuinbouwvereeniging „Ons Begin" vergaderde Donderdag in café de Vries. Voorzitter was de heer S. Hoogvorst, die in zijn openingsrede den wensch uitsprak, dat de besprekingen zakelijk en in 't belang van de leden zouden zijn. De opkomst der leden was zeer gering, wat zyn oorzaak wel ge vonden zal hebben in de korte agenda. De voorzitter bracht verslag uit van de vergadering van de L. G. C., welke door hem en den heer v. d. Gragt bezocht was. Laatstgenoemde gaf ook nog een uiteenzet ting van de werking der vaste lasten-com- missie. Spr. was van meening, dat men heel arm moet zijn om ervoor in aanmerking te komen. Ook werd nog besproken de aanstelling (door de L. G. C.) van een bedrijfsassistent en zijn werkwijze. Uitstapje ouden van dagen. Vrydag vergaderde het comité, dat sinds eenige jaren een uitstapje organiseert voor de ouden van dagen uit de gemeente Oter- leek. De voorzitter, burgemeester van Reenen, sprak den wensch uit, dat door de burgerij weer de noodige medewerking zal verleend worden om dezen voor de oudjes zoo pretti- gen dag te doen slagen. Na verschillende uitstapjes besproken te hebben, werd in principe besloten het noorden eens in te trekken en wel over den afsluitdijk tot het monument, terug over Den Helder en Huis duinen naar Kamperduin en als de tijd het toelaat over Schoorl, Bergen en Alkmaar naar huis. Onvoorziene omstandigheden voorbehouden, zal het uitstapje half Juli plaats hebben. Binnen enkele dagen zullen de lijsten by de ingezetenen circuleeren, waarna de ver dere voorbereidingen zullen getroffen worden. Oprichting vischclub. Alhier is een vischclub opgericht met aanvankelijk 13 leden. Het voorloopig bestuur wordt gevormd door de heeren Ploeger, voorzitter; Bode- wes, secretaris en Schrieken, penning meester. De club zal „De Eendracht" heeten. Werkverschaffing. In het tydvak 13 Juni24 September 1938 zullen, ingevolge ministeriëele be schikking, in deze gemeente ten hoogste 50 werkloozen in de werkverschaffing en/of steunregeling mogen worden opge nomen, zulks in verband met de verwach ting dat in de komende maanden meer werk zal zijn te verkrijgen in het vrije bedrijf. A.N.G.O.B. In de gehouden vergadering van de afd. A.N.G.O.B. Langendyk werd de prov. mee ting te Beverwijk besproken. Deze meeting wordt gehouden op 11 Sept. a.s. Er gaven zich voor den stertocht naar Beekbergen, een aantal deelnemers op. Men behandelde den beschrijvingsbrief van de algemeene vergadering. Medegedeeld werd nog, dat de Blauwe Week-actie op Hemelvaartsdag zeer goed geslaagd is. De H. L. O.gedachte breidt zich steeds meer uit. Harmonische lichaamsontwikkeling voor iedereen.

Alkmaarsche Courant | 1938 | | pagina 7