laatste berichte AMSTERDAMSCHE BEURS ^Buitenland 9%-V, ZUIDSCMARWOUDE OUDKARSPEL TEXEL Schandelijk misbruik van het priesterkleed. Politieman weet, als geestelijke vermomd, bekentenis te verkrijgen Nieuws in 't kort. OPEL vanaf f 1195.- Nassau Garage - Alkmaar. De Bergensche Bad-, Duin- en Boschbode 4 1 DE MARKIEZAATSFEESTEN TE BERGEN OP ZOOM. Bezoek der koningin. Heden, het hoogtepunt van de Markie- zaatsfeesten, welke sinds Zaterdag in Bergen op Zoom worden gevierd heeft de koningin door hedenmiddag een bezoek aan de stad te brengen ter bijwoning van een gedeelte der feesten de groote historische optocht van haar belang stelling doen blijken. De burgemeester der stad hield een be groetingsrede, die door de koningin beant woord werd. Na deze plechtigheid trok de groote optocht voorbij. ARNOUD-KWESTIE TOCH EEN UITZONDERINGSGEVAL? Cassatieberoep verworpen. De procureur-generaal bij den Hoogen Raad heeft heden conclusie genomen in zake de bekende arbeidskwestie bij ie kalkzandsteenfabriek „Arnoud", welker directeur A. H. baron van Hardenbroek van Ammerstol voor het kantongerecht te Haarlem, was veroordeeld tot 3 geldboeten van 6 wegens overtreding van de Ar beidswet, aangezien hij arbeiders arbeid heeft laten verrichten tusschen 6 uur des namiddags en 7 uur des voormiddags, zulks Ir. strijd met art. 24 lid 2 der Arbeidswet, welk artikel dergelijke arbeid in fabrieken en werkplaatsen niet toelaat, tenzij bij zondere omstandigheden aanwezig zijn. Een bijzondere omstandigheid heeft de kantonrechter niet aanwezig geacht, doch in hooger beroep heeft de rechtbank het verweer van den directeur gegrond ver klaard, dat hier van toepassing is de uit zonderingsbepaling van art. 83 lid 6 der Arbeidswet, volgens welke een handeling niet strafbaar is, indien die handeling onder de gegeven omstandigheden als ge rechtvaardigd is te beschouwen. Op grond hiervan heeft de rechtbank den directeur ontslagen van rechtsvervolging, tegen welke beslissing de officier van justitie cassatieberoep instelde. De procureur-genen al bij den Hoogen Raad heeft heden geconclu deerd tot verwerping van het cassa tieberoep van den officier van justitie. De Hooge Raad zal op 27 Juni arrest wijzen. van Dinsdag 7 Juni 1938. OPGAVE VAN NOORDHOLLANDSCH LANDBOUWCREDIET N.V. laatste 2.45-3.00 Vorig< koers STAATSLEENINGEN. 3—3Vt Nederl. 1938 3 Ned.-lndië 1937 5Yi DuitschL '30 m. verkl. BANK-INS~"LLINGEN. Amsterd. Bank140y, Handel Mij. Cert, v. 250 Koloniale Bank Ned. Ind. Handelsbank INDUSTR. OND. BINNENL. Alg. Kunstzijde Unie Calvé Delft Cert. Nederl. Ford Philips Gloeil. Gem. Bezit Unilever INDUSTR. OND. BUITENL. Am. Smelting Anaconda Bethleh. Steel t Cities Service Generaal Motors Kennecott Copper Republic Steel Standard Brands Steel comm. U. S. Leather a CULTUUR MAATSCH. H. V. A. s Java Cultuur Ned. Ind. Suiker Unie Vereen. Vorstenlanden MIJNBOUW. Alg. Explor. Mij.. i Redjang Lebong s PETROLEUM. Dordtsche Petr. •■a's. 299 101'/, 100'Vis 29 Vi 140®/* 123 122 36-/4 87 290 254 147% 251/, 1615/i6 31-/4 21*/i. 21-/4 8% 5'/x« 29% 3 422V4 134 148 573/4 70-/8 168 Kon. Petr. Perlak 1 Phillips Oil 1 Shell Union Tide Water 1 RUBBERS. Amsterd. Rubber Deli Bat. Rubber Hessa Rubber 86-/4 Oostkust 116 3113/» 76V, 22-/j 8% 180-/4 108 Serbadjadi Interc. Rubber SCHEEPVAARTEN. HollandAmerika lijn JavaChinaJapan lijn Kon. Ned. Stoomboot Scheepvaart Unie TABAKKEN. Deli Batavia Oude Deli Senembah AMER. SPOORWEGEN. Atchison Topeka Southern Pacific8-/4 Southern Railw. Cert.5-/, Union Pacific 48 Canadian Pac. 3% §Noteering per 50. x) ex-coupon fExclaim. *Exdividend. Prolongatie vorige koers H, heden V, pCt WISSELKOERSEN AMSTERDAM 75-/4 2'/, 991/, 873/, 98 115'/, 209 269 245V, 19 101'/. 100% 29-/4 140V, 147-/, 125-/4 121'A 363/4 89 29D/, 256-7 149-'/, 26* 171-% 327,-3 n/l, 22% 221/, 3H-% 2% 429-30 137 150 591/, 67V, 168 302 316J-7# 24 8% 9-% I84.3/4 H4-'/4 89 118-1/, 79 2i-Vl« 101-/, 89-/4 100 1153/4 2151/, 277'/, 2471/, 8% 57, 48 4 OFFICIEEL. Vorige koers heden New-York 1.81 V. 1.81'/» Londen 8.96 8.967» Berlijn 72.787, 72.77)4 Parijs 5.02'/, 5.03 Brussel (Belga) 30.67)4 30.65 Zürich 41.27)4 41.26 Kopenhagen 40.05 40.02 X Stockholm 46.25 46.25 Oslo 45.07 y, 45.05 NEDERLANDSCH SCHIP TE BARCELONA DOOR BOM GETROFFEN. De eerste machinist gewond. Bij het luchtbombardement, dat vlieg tuigen van de luchtmacht van Franco gisteravond wederom boven Barcelona hebben uitgevoerd, is het Nederlandsche stoomschip „Parklaan" uit Rotterdam, dat in de haven van Barcelona ligt, door een bom getroffen. De eerste machinist werd zoodanig gewond, dat hij naar een ziekenhuis moest worden overgebracht. Het schip werd door de bom beschadigd. De „Parklaan" is in 1931 gebouwd en heeft een inhoud van 3869 bruto reg. ton en een laadvermogen van 2481 netto reg. ton. Het behoort aan het scheepvaartkundig bureau F. W. Uittenbogaart te Rotterdam, van welke reederij ook de eenigen tijd geleden in de Spaansche wateren door een onbekende duikboot getorpedeerde „Hannah" hoorde. In November van het vorige jaar mon sterde de bemanning van de „Parklaan" voor het laatst te Rotterdam. Sedert dien werd te Antwerpen opnieuw gemonsterd. Gezagvoerder van het schip is kapitein Mar- tinus de Boer, die de reederij van het ge beurde in kennis heeft gesteld. VESTIGINGSVERBODEN AFGEKONDIGD. Voor kruideniers- en automobiel bedrijf. Nadat de vestigingswet kleinbedrijf 1937 achtereenvolgens toegepast is op het slagersbedrijf, het bakkersbedrijf, de schoenbedrijven en den kantoorboekhan del, is thans een tijdelijk vestigingsverbod afgekondigd voor het kruideniersbedrijf, alsmede voor het automobiel- en garage bedrijf. Het is dus thans verboden zonder ver gunning van den minister van economische zaken rip/e bedrijver te vestiger Dit verbod geldt voor den tijd van ten hoogste één jaar, daarna doch even tueel eerder zullen de vestig in gseischen worden afgekondigd en dan zal men voor het vestigen van een inrichting de ver gunning behoeven van de Kamer van Koophandel. OPNIEUW VERGIFTIGINGSGEVAL TE DELFT. Gezin van 12 personen naar het ziekenhuis. Te Delft is wederom een vergiftigings- geval voorgekomen. Een gezin, wonende aan het Bagijnhof aldaar, werd gistermid dag na het eten van een restje, bestaande uit aardappels en bloemkool, plotseling ernstig onwel. Man, vrouw en tien kinderen moesten naar het ziekenhuis worden overgebracht. De rest van het eten is door de politie in beslag genomen en voor onderzoek opge zonden. BOERDERIJBRAND TE AARLE-R1XTEL. Aanzienlijke schade. Voor de vierde maal in drie maanden heeft gisteravond te AarleRixtel brand gewoed. Thans was het de boerderij van de familie Sengers, bewoond door M. van Stiphout welke geheel in de asch werd ge legd. Omstreeks zeven uur is de brand ont staan, vermoedelijk als gevolg aan defect aan den schoorsteen. Het rieten dak brand de weldra als een fakkel. Een gedeelte van den inboedel kon nog in veiligheid worden gebracht, evenals een zeug met biggen. De brandweer kon echter niet verhinderen, dat de boerderij geheel in vlammen opging. De schade wordt door verzekering ge dekt. Zij bedraagt ongeveer zesduizend gulden. BOND VOOR STAATSPENSIONNEERING. Jaarvergadering te Amsterdam. De Bond voor Staatspensionneering heeft vandaag te Amsterdam zijn jaarlijksche al- gemeene vergadering gehouden. In zijn openingsrede merkte de voorzitter van het hoofdbestuur, de heer G. v. Roekei, op, dat de bond met den dag groeit. Hij is op weg naar de 100.000 leden. Het antwoord op de vraag, wat het resul taat is van bijna 40 jaar bondsactie, kan lui den, dat de publieke opinie meer en meer ten gunste van de staatspensionneering is omgezet en dat een steeds grooter deel van ons volk de bezwaren tegen het staatspen sioen gaat verliezen. Het jaarverslag van den secretaris spreekt van het vijfde congres, dat een opleving der actie meebracht en het ledental deed toene men. Voor Drente werden 10 nieuwe afdee- lingen genoteerd. Deze provincie gaat naar de 10.000 leden. Verscheidend afdeelingen in het land overschrijden de 10.000 leden. Het financieel overzicht van 1937 vermeldt een batig saldo van 3544.28. GESPANNEN VERHOUDING TUSSCHEN POLEN EN TSJECHO-SLOWAKIJE. De Poolsche bond in Tsjecho-Slowakije heeft een schriftelijk protest gezonden aan minister-president Hodza, wegens het her haaldelijk in beslag nemen van het Poolsche blad Dozienik Polska door de Tsjechische censuur, o.a. midden in de verkiezings-perio- de. Bij het protest zijn een aantal nummers van het blad gevoegd, waarin groote witte vlekken voorkomen, de censor heeft hier be richten en artikelen geschrapt. De Poolsche pers bericht verder dat de Tsjechische censuur de voornaamste passa ges heeft geschrapt uit het interview, dat de leider van de Slowaken, mgr. Hlinka, aan de buitenlandsche journalisten heeft verstrekt ter gelegenheid van de viering van den twin tigsten verjaardag van de onderteekening van het verdrag van Pittsburg. De bond van Polen in Ïfcjecho-Slowakye heeft mgr. Hlinka een schrijven gezonden, waarin het medeleven van de Polen in Tsje cho-Slowakije wordt betuigd met den strijd van de Slowaken en de hoop wordt uitge sproken, dat de Slowaken zullen overwin nen. MILITAIR VLIEGTUIG VERONGELUKT. Nabij Evengelina in Zuid-Afrika, ruim 30 K.M. ten Noorden van de Limpopo-rivier, is een militair vliegtuig verongelukt, waarmede drie boksers van de militaire luchtmacht met hun trainer van Bulawayo naar Pretoria vlo gen. Het toestel werd door zoekende vlieg tuigen gezien; blijkbaar werd het bij het neerstorten in de boomen van het oerwoud ernstig beschadigd. Uit de zoekende vlieg tuigen werd geen teeken van leven gezien. Om het toestel te bereiken moet een weg worden gebaand door het suptropische oer woud en vermoedelijk zal de plaats des on- heils niet voor vannacht of morgenochtend worden bereikt. DE BRITSCHE PERS OVER DE BOMBARDEMENTEN. De Britsche pers is zeer getroffen door de bombardementen in China en Spanje. De conservatieve bladen bewaren een zekere re serve om de regeering niet te hinderen, doch de liberale bladen en de organen van de Labourpartij uiten zich zeer heftig. Zij zien het toenemen van de bombardementen als een gevolg van de politiek van Chamberlain en van het Britsch-Italiaansch verdrag. De News Chronicle schrijft: „Onlangs vroeg een vooraanstaand Spanjaard mij: waarom by Franco protesteeren? Hij kan niets doen. De Britsche regeering kan er niet onkundig van zijn, dat de bombardementen worden uitgevoerd door Duitsche en Ita- liaansche vliegers op last van hun eigen re geeringen, die op het Spaansche volk nieu we typen vliegtuigen probeeren en nieuwe projectielen, alsmede het effect van bombar dementen uit de lucht op de burgerbevol king. De rapporten hierover worden gere geld opgezonden, niet naar Franco, doch naar Rome en Berlijn". De Daily Herald, het orgaan van de La bourpartij, schrijft in een kop over een ge- heele pagina „Franco spot met protesten". Verder schrijft het blad: „Wederom een Britsch schip tot zinken gebracht, vyf doo- den. Te Alicante 27 dooden, waaronder vele vrouwen. Vijftienhonderd dooden en gewon den te Kanton. Dit is het cynische antwoord van Japan en' van Franco met zijn bondge- nooten op de protesten en voorstellen van de Britsche regeering. STOFSTORM IN JAPAN. Het westen van de Japansche provincie Tokachi op Hokkaido is geteisterd door een stofstorm, welke vijf fabrieken en een aantal andere gebouwen heeft vernield. De storm duurde vier uur en de huizen, die niet vernield werden, waren door centi meters dik stof bedekt. De oogst is groo- tendeels vernield. TRAM UIT DE RAILS GESPRONGEN. Maandagavond is bij Montagne des Lapins bij Eupen (België), een tram met bijwagen uit de rails gesprongen en tegen een telegraafpaal gereden. Een dertigtal reizigers liep kwetsuren op. waarvan 10 ernstig. De oorzaak van het ongeluk is te zoeken in het weigeren van de remmen. Landstormcommissie. Tot voorzitter van de Landstormcommis sie is in de plaats van burgemeester van Spengler, die bedankt heeft, benoemd de heer C. Kramer. J. van Exter. Alhier is in den ouderdom van 85 jaar overleden de heer J. van Exter. De over ledene heeft tijdens zijn leven eenige jaren het wethouderschap dezer gemeente ver vuld. Zangers op Texel. Het concours van den Ring Noord- Holland boven het IJ van de Christelijke zangvereenigingen, dat op den Tweeden Pinksterdag op Texel is gehouden, is een waar succes geweest. Begunstigd door het mooiste zomerweder arriveerden met een extra bootdienst omstreeks 250 zangers van elders op Texel, terwijl nog ongeveer 100 personen van Texel hieraan mede werkten. De meeste deelnemers maakten den tocht naar Den Burg te voet, daar het weder zich bijzonder voor een wandeling leende. Om één uur werd het bestuur van den Ring, benevens de Regelingscommissie en de Jury op het gemeentehuis officieel ont vangen door het gemeentebestuur. Intus- schen hadden de zangvereenigingen zich daar opgesteld, die na deze officieele ont vangst tezamen het „Bondslied" en „Be veel den Heere uwe wegen" zongen. De burgemeester sprak vanaf het bordes van het gemeentehuis nog een kort woord tot de deelnemers. De voorzitter van het Ringbestuur, de heer Jansen uit Alkmaar, dankte voor de bijzonder hartelijke ontvangst, nog nim mer te voren was aan de deelnemers een dergelijke ontvangst bereid en 't bestuur officieel op een raadhuis ontvangen. Allen vereenigden zich hierna in de Ned. Herv. kerk te Den Burg, waar onder leiding van ds. v. d. Leer, van Oosterend, een wijdingsdienst werd gehouden. Te ruim twee uur ving het concours aan in het Park. waar vele belangstellenden zich reeds hadden verzameld. Een elftal zangvereenigingen nam hieraan deel, de jury bestond uit de heeren: J. Spaander man, Den Haag, T. Sprey en G. J. Noga rede, beiden uit Rotterdam. De prijzen werden gewonnen als volgt: 4e afdeeling, le pr. 307 pnt, „Harmo nie", Den Hoorn (Texel), dir. Bousma; 2e pr. „Zanglust", Stompetoren, dir. Wage naar, 276 pnt.; 3e pr. „De Lofstem'Alk maar, dir. J. F. de Haas, 275 pnt. 3e afdeeling: le pr. Ned. Herv. Keik- koor, den Burg, dir. mevr. Visser De- wald, 306 pnt.; le pr. „Sursum Corda IJmuiden-O., dir. Klut, 303 pnt. 2e afdeeling: 2e pr. „De Lofstem Oos terend, dir. C. Bremer, 287 pnt. )t le afdeeling: le pr. „Sursum Corda Heiloo, dir. K. Pieket Weezerik, 313 pt. le pr. „Halleluja", Schermerhorn, dir. K. Wagenaar, 301 pnt. Afd. uitmuntendheid: le pr. Halleluja Medemblik, dir. Jac. Broer, 319 pnt. Eere-afdeeling: le pr. „De Lofstem Zaandam, dir. J. Kaat, 309 pnt. le pr. Ned. Herv. Kerkkoor, Alkmaar, dir. J. F. de Haas, 301 pnt. Na 't concours benutten velen den tijd nog om iets van 'teiland te zien: met een laten bootdienst, te 19.40, verlieten de deelnemers Texel weer. De meesten bega ven zich met autobussen van Den Burg naar de Haven. Naar „Kipa" meldt, heeft de bis schop van Seattle (Ver. St.) in een onderteekend hoofdartikel in de „Ca- tholic Northwest Progress' ten krach tigste geprotesteerd tegen de intriges van een politieman, die zich van het priesterkleed bediende en dit op schandelijke wijze misbruikte, om een oude vrouw een bekentenis te ontlok ken over een misdaad, welke meer dan tien jaren geleden was gepleegd. De politieman, Joe McCauley geheeten, wist in zijn vermomming als geestelijke het vertrouwen van bedoelde vrouw, ze kere mrs. Mary Eleanor Smith, te winnen. Hij slaagde erin, deze te overreden, in verband met den moord, indertijd gepleegd op een zekeren Bassett, „vrede met haar Schepper le sluiten". De 73-jarige vrouw zond daarop naar het bestuur der staatsgevangenis een schriftelijke verklaring, waarin zij haar zoon van moord beschuldigde en verklaar de, gezien te hebben, hoe haar zoon Bas- selt met een hamer had doodgeslagen. De bisschop brandmerkt de afschuwe lijkheid van het politie-optreden en ver klaart, dat elkeen, die nog vertrouwen in de achtbaarheid der rechters en gezwore nen stelt, niet kan gelooven, dat aan zulke op misdadige wijze verkregen bekentenis sen eenige beteekenis zal worden toege kend. Hevige aardschok in Opper-Silezië. - L» het Zuidoosten van Oost-Opper-Silezië heeft zich gisteren een buitengewoon he vige aardschok voorgedaan. De schok was zoo hevig, dat de bevolking in paniek uit de huizen de straat op vluchtte. In het gebied tusschen Katowitz en Eichenau werd ernstige schade aangericht. Twee arbeiderswoningen in Eichenau wankelden op haar grondvesten. Een ge meentelijke bouwcommissie, die terstond een onderzoek instelde, zag zich verplicht de beide huizen onbewoonbaar te verkla ren. De 150 bewoners moesten elders een onderdak zoeken. Men vermoedt, dat de aardschok een gevolg is van de instorting van een oude, buiten bedrijf gestelde mijngang. Kinderhuwelijken in Bulgarije. - Volgens de officieele statistieken zijn het afgeloopen jaar in Bulgarije 287 kinderen tusschen de leeftijden van 12 en 14 jaar in het huwelijk getreden. Drie meisjes en vier jongens huwden op 12-jarigen leef tijd, 17 meisjes en 23 jongens op 13-jari- gen leeftijd en 178 meisjes en 62 jongens op 14-jarigen leeftijd. Eén „getrouwde vrouw" werd op 14- jarigen leeftijd weduwe. Deze kinderhuwelijken worden door de autoriteiten toegeschreven aan de vroeg tijdige vrijheid der kinderen en aan het streven der ouders, om hun materieele positie te verbeteren. Verklaard wordt, dat het aantal kinder huwelijken grooter is dan officieel wordt gemeld, doch dat, met het oog op de hooge boeten, vele huwelijken geheim worden gehouden, tot de kinderen den door de wet voorgeschreven leeftijd hebben bereikt. In Bulgarije zijn huwelijken van meisjes beneden de 17 en van jongens beneden de 18 jaar bij de wet verboden. Hevige koude in de Karpathen. - In het Karpathengebergte zijn eenige herdeit door een hevigen sneeuwstorm overvallen. Drie hunner konden zich niet meer in veiligheid brengen en zijn doodgevroren. Terreur in Palestina. - In het dorp Ai aba heeft een bende gewapende lieden het huis van één der notabelen omsingeld en vervolgens den eigenaar en zyn zoon ver moord. Voorts is een bom ontploft onder een militaire transportauto, die op weg was naar Toelkarem, tengevolge waarvan een Britsche soldaat werd gedood, terwijl twee anderen verwondingen opliepen. De politie verrichtte tal van arrestaties. Te Nabloes is een mijn ontploft. Een Engelsche soldaat is om het leven gekomen. Kerk door brand vernield. - De kerk der baptisten te Glasgow is tengevolge van een hevigen brand verwoest. Een belendend gebouw werd eveneens door het vuur ge teisterd. Een vijftiental families moest elders worden onderdak gebracht. U HEBT IETS OP TE RUIMEN? Een „Vraag en Aanbod 35 cent p. 5 regels k contant. WOENSDAGS en ZATERDAGS. Gew. 800 K.G. Benz. 1 op 12. Olietankschip in vlammen. - Uit Mahon (Minorca) wordt gemeld, dat het olietank schip Nausica, dat op weg was naar Majorca, zich op 50 K.M. ten Zuidoosten van Minorca in brandenden toestand heeft bevonden. Men gelooft, dat de bemanning door een Italiaansch schip is opgepikt. Sneltrein ontspoord. - Zondagochtend is de sneltrein ParijsVentimiglia te Escail- lon bij Toulon ontspoord. De locomotief sprong uit de rails en reed nog ongeveer twee-en-een-halve kilometer door. Van de reizigers en het personeel werd niemand gedood of gewond. Uit het onderzoek is ge bleken, dat een wissel door steenen onklaar was gemaakt. De treinenloop ondervond ernstige vertraging. Twee doodvonnissen. - Het militaire gerechtshof te Haifa heeft twee joodsche jongelieden, die verleden jaar April gearres teerd waren in verband met het beschieten van een Arabische autobus nabij Roshpinah, in Noord Palestina, en die in het bezit van wapens en munitie bleken te zijn, ter dood veroordeeld. Wegens geestelijke minder waardigheid werd de verdere gevangenhou ding van een derden jongeling gelast. Het verdwenen knaapje. - Men heeft de hoop opgegeven, den kleinen Skeegie Cash nog levend terug te vinden. De vrij willigers hebben derhalve de nasporingen gestaakt. De marinevliegtuigen blijven even wel boven het moerasgebied rondvliegen, teneinde zoo mogelijk het lijkje te vinden. De Bergensche Bad-, Duin- en Boschbode, algemeen bekend als De Badbode, is in haar 29e levensjaar en dit zou natuurlijk geen aanleiding geven om van een lustrum te spreken, als het thans niet het tiende jaar was, dat de heer D. A. Klomp als redacteur van deze badcourant is opgetreden. Er zijn heel wat badplaatsen en bad plaatsjes in ons land en er zijn dus ook heel wat badcouranten. maar wat Bergen onder leiding van den heer Klomp uitgeeft spant altijd de kroon. Kosten noch moeite worden gespaard om daarvan iets bijzon ders te maken. Klomp kent Bergen en Ber gen aan Zee als niemand anders. Hy is schepper en geestelijke vader van allerlei goede dingen, welke .daar in den loop der jaren tot stand zijn gekomen. Hij is de vraagbaak voor allen, die iets van deze vacantie-oorden willen weten, hy is er om het zoo maar eens uit te drukken als kind aan huis. En hij is daarvan de man die in zijn badcourant vele goede wenken en nuttige raadgevingen kan verschaffen. Hy weet precies alles van het vele, dat in Ber gen wel mag en van het weinige, dat er niet mag. Dat alles houdt hij de badgasten in zijh blad geregeld voor en hoewel hy aan het weer niets veranderen kan, doet hij te dien aanzien altijd optimistische voor spellingen en zet kieken van vroolijke baadsters in het blad met veel zon en veel natuurschoon, zoodat men zelfs op den sombersten regen dag bij het lezen van de Badbode nog den indruk krygt, dat het mooi weer is. Dat maakt de menschen op timistisch en optimistische badgasten geven geld uit, dat weer voor hotels, pensions en winkeliers ten goede komt. Er is dus een kringloop van belangen en het is de redac teur van de badbode, die er voor zorgt, dat al die belangen in de goede volgorde blij ven rondloopen. Wie over de Badbode schrijft, begint altijd met over den redacteur te vertellen, maar er moet natuurlijk ook nog iets van den inhoud van het eerste nummer van den nieuwen jaargang gezegd worden. Uitvoerig wordt over de totstandkoming van het militaire vliegveld geschreven en ook over de automatiseering van het tele foonnet, wat voor Bergen een groot gemak is geworden. Er is een fraaie foto van Ber- gen's Harmonie, dat een zilveren jubileum gevierd heeft, maar niet alleen aan de muziek, ook aan de schilderkunst is aan dacht gewijd door een foto van een zelf portret van Leo Gestel, die in de kunstzaal van den heer Boendermaker exposeert. De litteratuur wordt vertegenwoordigd door den heer A. Rolom Holst, onder wiens portret naar een fraai schilderij van genomen een karakterstudie van dezen Nederlandschen dichter wordt gegeven. Portretten van de heeren Ris, Voute, Klomp en Fr. Otten sieren dit nummer. De heer Ris, een sympathiek Bergenaar, is overleden, de heer Voute werd eerelid van het Aardrijkskundig Genootschap, de heer Klomp jubileerde als bestuurslid van de V. V. V. en de heer Otten schreef een stukje over „Bergen in de Lente". Grapjes en historische anecdoten schudt de redacteur als gewoonlijk uit zijn m/*^ en in de rubriek „Vertel dit uw gasten", wordt alles opgesomd, wat men als vacantieganger dient te weten en te ont houden. De bekende medewerkster M. S.M. kon digt in een schoon gedicht de lente aan en dan komen wij, last not least, tot de ver melding, dat er ter eere van het tienjarig redacteurschap van den heer Klomp een schitterende premie wordt gegeven. Elke abonné ontvangt gratis een hout snede 40x60 c.M. van den bekenden Bergenschen kunstenaar B. Essers, een houtsnede, die tot dusver met 30 per stuk betaald moest worden. De heer Essers is op dit gebied één der eerste artisten in den lande en in de Bad bode worden zyn levensloop en zijn beteeke nis uitvoerig uiteengezet. Hopman's lijsten- handel in Bergen deze houtsnede getiteld De intocht van de Lentevoor f 3.75 op onverbeterlijke wyze en de kunste naar zelf is bereid gebleken 2.50 per stuk de afdrukken, die hem worden aangeboden, van zyn handteekening te voor zien. Het eerste nuramar van de Badbode Is verschenen. Nu kan het zomerseizoen beginne"

Alkmaarsche Courant | 1938 | | pagina 8