HEEMAF f DO.- VORS COBRA i'Binnenland MEER DAN EEN MILLIOEN KILOMETERS JladiapcogiMwub ScuillctoPi b Deviezenbepalingen in de verschillende landen. Wat toeristen moeten weten. Zoo n motor in Uw Stofzuiger! STOFZUIGER Verkrijgbaar bij: HEUSEVELDT N.V., Voor het behoud van Schiphol. TWEEDE BLAD. Nu het groote reisseizoen weer voor de deur staat en velen hun vacantieplar.nen ontwerpen, is het van gróót belang op de hoogte te zijn van de verschillende bepalin gen, welke thans van kracht zijn ten aan zien van den in- en uitvoer van betalings middelen in een aantal landen van Europa, waarheen toeristen zich plegen te begeven Omtrent een en ander deelt de persdienst van de Ned. Reisvereeniging ons het vol gende mede: Zoowel in ons land, als in België, Frank rijk, Zwitserland, Engeland, Zweden en Noorwegen is het geldverkeer geheel vrij men kan derhalve naar wensch bankpapier koopen of met een reiscredietbrief van een der groote banken of reisbureaux op reis gaan. DUITSCHLAND. De invoer van Duitsch bankpapier is ge heel verboden. Vrij kan men invoeren een bedrag van RM 30 in Duitsch zilver of naar Duitsch-Oostenrijk een bedrag van Sch. 45 eveneens in gemunt geld. Deze RM 30 of Sch. 45 mag men alleen uitvoeren, wanneer men een zgn. Bescheini- gung van de deviezenambtenaren heeft ge kregen. Deze zgn. Bescheinigung moet men altijd aanvragen, wanneer men geld in Duitsch- land invoert (of in andere landen met be perkt betalingsverkeer), omdat men alleen met deze zgn. Bescheinigung een deel of het totaal van de ingevoerde vreemde valuta weer mag uitvoeren. In Duitschland en Duitsch-Oostenrijk kan men het gemakkelijkst reizen met zgn. goedkoope reismarken, welke in de vorm van reischèques, credietbrieven en accredi- tieven bij de bankinstellingen, reisbureaux, of reisvereenigingen verkrijgbaar zijn. Duitsche reischèques zijn verkrijgbaar in coupures van 100, 50 en 25 RM en eventueel in blanco. Zij zijn inwisselbaar bij alle Duitsche banken, Sparkassen, kassiers en op de wisselkantoren (Wechselstuben) op de groote stations. In het algemeen kan men per persoon en per dag slechts een bedrag van 50 RM mede- nemen. Alleen de reizigers die in het bezit zijn van een zgn. „Empfehlungsschreiben" kunnen 100 RM per dag en per persoon op nemen. Reischèques mogen niet worden nage zonden aan toeristen, die zich in Duitschland bevinden. Wil men deze personen toch Marken doen toekomen, dan kan dit ge schieden door het stellen van een accreditief in een bepaalde plaats of door het zenden van een credietbrief, hetgeen dan via een Duitsche bank moet plaats vinden. Door de banken of reisbureaux moet de afgifte van reischèques of accreditieven op de pas worden aangeteekend, derhalve steeds paspoort medebrengen» Niet-gebruikte reischèques zijn gedurende een half jaar geldig. Zij kunnen worden medegenomen en worden gebruikt voor een ander verblijf in Duitschland. Marken, die men heeft overgehouden van reischèques mogen niet uit Duitschland worden medegenomen, doch moeten in Duitschland bij een bankinstelling ten gunste van het reisbureau of de bank, waarvan men de chèques heeft gekocht, worden gestort. ITALIË. Reizigers naar Italië mogen vrij 300 Lires aan Italiaansch bankpapier en 50 Lires aan zilver invoeren. Verder zijn er verkrijgbaar reischèques, die betaalbaar zijn in Italië en de Koloniën zonder aftrek van kosten bij de verschil lende banken, wisselkantoren en reisbureaux en ook bij de grenskantoren van de E. N. I. T. (Ente Nazionale Industrie Turistiche). De chèques zijn verkrijgbaar in verschil lende coupures, n.L 100, 250, 500, 1000 en 1500 Lires. Zij zijn strikt persoonlijk. Bij de aankoop van deze reischèques worden geen kosten berekend (alleen 10 ets. zegel per chèque). Reisgezelschappen kunnen reizen op cre dietbrieven en op chèques, die voor deze gelegenheid tot 5000 Lires mogen bedragen. Bij de Lire-chèques wordt een zgn. „libretto" afgegeven (livret touristique), waarin de chèques worden aangeteekend. Zonder dit boekje kunnen geen uitbetalingen plaatsvinden. Bij de grens moet dit livret touristique van een visum van binnenkomst worden voorzien. Credietbrieven in toeristenlires zijn alleen betaalbaar, by die banken, die op verzoek van den aanvrager op de credietbrief wor den vermeld. Ook is het mogelijk om de credietbrieven in bepaalde gevallen tot circulaire-crediet- brieven (bij alle bijkantoren en correspon denten van een bepaalde bank betaalbaar) te maken. De afgifte van reislires moet eveneens in den pas worden aangeteekend, zoodat men verzocht wordt den pas mede te brengen of dezen aan de banken, reisbureaux of reis vereenigingen op te sturen. Nazending van reischèques, ook door be middeling van een Italiaansche bank is niet mogelijk. Wel kan aan een bank in Italië opdracht gegeven worden chèques uit te schrijven en deze op vertoon van den pas aan den toerist af te geven. Ongebruikte reischèques en credietbrieven kunnen naar Nederland worden mede te ruggenomen, en door de banken, reisbureaux en reisvereenigingen teruggekocht tegen den koers op den dag van teruggave verminderd met 3 pCt. kosten, welke berekend worden door de Italiaansche autoriteiten. Geld, dat overgehouden wordt van reis chèques of credietbrieven mag uit Italië worden uitgevoerd tot een bedrag van 50 L. in munt per persoon. Wat men meer over gehouden heeft moet worden teruggestort by de Italiaansche bank met verzoek het bedrag via de Nederlandsche verkoopende instelling te verrekenen. De koers van de reislires wordt ook toe gepast op de hotelbons, welke in verschillen de categorieën bij de reisbureaux en reis vereenigingen worden verkrijgbaar gesteld. Zij staan op naam en zyn strikt persoonlijk. Iedere houder van hotelbons, welke in een eigen of gehuurde auto reist, kan op ver toon van zijn hotelbon 2 benzinebons krijgen, welke recht geven op elk 10 liter benzine. Reizigers met motorrijwielen krijgen voor eiken hotelbon 1 benzinebon. Er zijn twee soorten benzinebons: 1. Serie A voor reizigers, die voor 5 tot hoogstens 15 dagen in Italië verblijven. Deze geven 40 pCt. reductie. 2. Serie B voor reizigers, die langer dan 15 dagen, maar ten hoogste 90 dagen in hebben Heemaf motoren zonder storing geloopen in de electrische treinen van de N. S.l De Staatsmijnen kozen 'èen Heemaf motor voor den grootsten mijn- ventilator ter wereldl Die kunt U krijgen. De Heemaf maakt schitterende stofzuigers met den be roemden S.K.A. motor. Geen koolbor stels, dus radiostoring uitgesloten. Vraag demonstratie! Langestraat 24, 76, Achterstraat, Houttil, Alkmaar. Telefoon 4170, Italië verblijven. Deze geven recht op 80 pCt. reductie. Ook is benzine van een betere kwaliteit dan waarop de bons recht geven, verkrijg baar. In dat geval moet een toeslag worden betaald van 2 Liter per 10 Liter. Prominente Amsterdammers richten zich tot den minister. Dezer dagen is een request aan den mi nister van Waterstaat gezonden tot behoud van Schiphol als luchthaven voor Amster dam. Dit uitvoerig gemotiveerd request draagt een honderdtal handteekeningen van leiders van groote Amsterdamsche onder nemingen, vooaanstaande persoonlijkheden uit de vrije beroepen en het cultureele le ven van Amsterdam. Er hadden veel meer handteekeningen kunnen worden verkre gen maar het request is met het oog op den zeer bepekten tijd, dat het gecirculeerd heeft, slechts aan een klein aantal personen voorgelegd, die nagenoeg allen geteekend hebben. WANNEER TREEDT DE PACHTWET IN WERKING? De minister weet het nog niet. Op de vragen van den heer Van der Sluis betreffende het tydstip van in werkingtreding van de Pachtwet heeft de minister van justitie het volgende geantwoord: De voorbereiding van de invoering van de Pachtwet is door den minister steeds voor zooveel doenlijk bespoedigd. Zooals even wel te verwachten viel, is met de samen stelling van de pachtkamers bij het ge rechtshof te Arnhem en bij de kantonge rechten geruimen tijd gemoeid. Daar bij de uitvoering van de nieuwe wettelijke bepalingen zeer veel afhangt van de wijze, waarop de rechters in pachtzaken hun taak vervullen, is het geboden by de benoeming der nieuwe functionarissen met groote nauwgezetheid te werk te gaan. De minister is er daarbij op bedacht, het nieuwe recht zoo spoedig als redelijkerwijze moge lijk is in werking te doen treden. Over het tijdstip, waarop de inwerking treding tegemoet kan worden gezien, kun nen nog geen mededeelingen worden ge daan. Wel is te verwachten, dat thans bin nenkort alle adviezen van Ged. Staten, over eenkomstig artikel 47, derde lid, der wet, zullen zyn ontvangen, alsdan zal een moei lijke étappe van de voorbereidingsmaatrege len zijn beëindigd. ZEVENJARIG MEISJE VERDRONKEN. In den Kralingschen plas. Het zevenjarige meisje A. Abas, uit de Lange Warenda te Rotterdam is Maandag bij het spelen in de onmiddellijke nabijheid van het strandbad aan den Kralingschen plas te water geraakt en verdronken. Toen het meisje pIMSeling verdwenen was, is de politie direct met dreggen be gonnen. Tot laat in den avond is men met het dreggen bezig geweest, maar zonder resultaat. Gistermorgen is het werk voort gezet, maar men kon steeds niets vinden. Aangezien niemand het kind eerder had ge zien, heeft men ook rekening gehouden met het feit, dat het meisje wel eens ontvoerd kon zyn. Vijf en dertig padvinders en een aantal jonge werkloozen zouden gaan zoeken. Toen alle maatregelen waren ge nomen, kwam evenwel de mededeeling bin nen van een man, die, toen hij in het water aan den Kralingschen plas wilde stappen, op iets was gestooten. Toen men op de aan gegeven plaats ging zoeken, vond men in derdaad het lijkje van het meisje. PIANO OP HET LICHAAM GEKREGEN. Gistermiddag was J. Wiers, expeditie knecht bij de firma Gebroeders Nederhoed, met twee andere mannen bezig met het af laden van een in een kist verpakte piano van een wagen, voor een perceel in de Zui derstraat te Winschoten. W. Struikelde en kreeg de zware kist op zijn lichaam. In ernstigen toestand is het slachtoffer naar het r.k. ziekenhuis overgebracht. Beide beenen en een arm zijn gebroken. NEDERLANDSCHE VEREENIGING TOT AFSCHAFFING VAN ALCOHOL HOUDENDE DRANKEN. Op eersten Pinksterdag heeft de Neder landsche Vereeniging tot Afschaffing van Alcoholhoudende Dranken te Rotterdam haar 104e jaarvergadering gehouden. Donderdag 9 Juni. HILVERSUM, 301,5 M. (AVRO- nitz.) 8.Gr.pl. (8.15 Ber.) 10. Morgenwijding. 10.15 Gr.pl. 11. Kniples. 11.30 Zang en piano. (12.15 Ber.) 12.30 't Kovacs Lajos-orkest mmv. de 4 Meloros. 2.10 Deel. 2.30 Het Omroeporkest en gr.pl. 4. Voor de zieken. 4.30 Vioolvoordr. 4.50 Voor de kinderen. 5.30 Gr.pl. 5.45 De Twilight Serenadors. 6.30 Sportpr. 7.Orgelconcert. 7.30 En- gelsche les. 8.ANP-ber., mede deelingen. 8.15 Omroeporkest mmv. solisten. 9.30 DecL 10.OrgelspeL 10.20 Gr.pl. (met inleiding). 11. ANP-ber. Hierna schaaknieuws. 11.2012.Oberbayern-orkest. HILVERSUM, 1875 en 415,5 M. (8.—9.15 en 11.—2.— KRO. de NCRV van 10.—11.— en 2.—12.— 8.—9.15 Gr.pl. (8.15 Ber.) 10.— Gr.pl. 10.15 Morgendienst. 10.45 Gr.pl. 11.30 Godsd. halfuur. 12.— Ber. 12.15 Gr.pl. 12.30 KRO-orkest. (1.—1.10 en 1.30—1.40 Gr.pl.) 2.— Handwerkuurtje. 3.Vioolvoordr. met pianobegeleiding. In de pauze's gr.pl. 3.45 Bijbellezing. 4.45 Gr.pl. 5.Cursus handenarbeid voor de jeugd. 5.30 Orgelspel. 6.30 Gr.pl. 6.45 CNV-kwartiertje. 7.Ber. 7.15 Voor postzegelverzamelaars. 7.45 8.Rep., ev. gr.pl. 8.05 ANP- en herh. SOS-ber. 8.15 Arnh. Orkest- vereen. 9.Het verzekeringswezen uit een principieel en sociaal oog punt beschouwd, causerie. 9.30 Ver volg concert. (10.10.05 ANP-ber.) 10.30 Gr.pl. 10.45 Gymnastiekles. 11.— Gr.pl. Ca. 11.50—12.—Schrift lezing. DROITWICH, 1500 M. 11.25 Orgel voordracht. 12.05 BBC-Northern- Ireland-orkest. 12.50 Radiotooneel. 1.20 Gr.pl. 1.50 Pianovoordr. 2.20 Gr.pL 2.40 Rep. 3.10—3.30 Off duty, causerie. 3.35 Sted. Orkest van Bournemouth mmv. solist. 5.05 Gr. pl. 5.20 Piano-improvisaties. 5.40 Luigi Voselli's Hongaarsch orkest. 6.20 Ber. 6.40 In defence of the best-seller, causerie. 7.Orgelspel. 7.20 BBC-Northern-crkest. 8.Mu- sic-hall-progr. 9.Transport, cau serie. 9.20 Ber. 9.40 Uit Weenen: Max Schönherr's orkest en uit Lon den: Peter Yorke en zyn orkest. 10.20 Korte kerkdienst. 10.40 Het Reg. Paul-pianokwartet. 11.35 12.20 Vincent Ladbrooke en zijn orkest en solist. RADIO PARIS, 1648 M. 8.10—9.05 en 10.25 Gr.pl. 12.35 Bailly-orkest. (1.50 Zang). 3.05 Pianovoordr. 3.20 en 4.20 Zang. 5.20 Radiotooneel. 8.35 Zang. 8.50 Nat. Orkest en so list. 10.55—11.05 Gr.pl. KEULEN, 456 M. 6.50 en 7.30 Gr.pl. 8.50 Erich Börschel's orkest. 10.20 Volksliederenconcert. 12.20 Om roeporkest. 2.30 Populair concert. 3.30 Gr.pl. 4.20 Amusementssextet. 5.30 Akensch Madrigaalkoor. 6.40 Pianovoordr. 7.30 Omroeporkest. 9.20 Gr.pl. 10.35 L. Eysoldt's dans- orkest. 12.20—3.20 Danziger Lan- desorkest, mmv. solist. BRUSSEL, 322 en 484 M. 322 M.: 12.20 Gr.pl. 12.50 en 1.30 Omroep- salonorkest. 1.502.20 Gr.pl. 5.20 Gr.pl. en pianovoordr. 6.50 en 7.23 Gr.pl. 8.20 Omroepdansorkest en het Omroepsalonorkest. 10.10 en 10.30—11.20 Gr.pl. 484 M.: 12.20 Gr. pl. 1.— en 1.30 Omroepkleinorkest. 1.50—2.20 en 5.20 Gr.pl. 6.35 Om roepkleinorkest. 7.35 Gr.pl. 8.20 Omroeporkest. 10.3011.20 Gr.pl. DEUTSCHLANDSENDER, 1571 M. 7.30 Het Steinbacher-orkest e.a. 8.20 Piano, saxofoon en accordeon. 8.50 Het Berlijnsch Philh. orkest. 10.20 Ber. 10.40 Hoorbericht. 10.50 Gam ba en piano. 11.05 Ber. 11.20 Om roepkleinorkest. 12.202.20 Gr.pl. (1.151.26 Tijdsein). GEMEENTELIJKE RADIO DISTRIBUTIE. Lijn 1: Hilversum. Lijn 2: Hilversum. Lijn 3: Keulen 8.10.50, Parijs R. 10.50—11.05, Lond. Reg. 11.05 12.20, Parijs R. 12.20—13.20, Brus sel VI. 13.20—14.20, Lond. Reg. 14.20—16.20, Keulen 16.20—17.20, Brussel: VI. 17.20—18.35, Fr. 18.35 —19.20, VL 19.20—19.50, Lond. Reg. 19.50—20.50, Parijs R. 20.50—22.50, Keulen 22.50—24.—. Lijn 4: Brussel VI. 8.9.20, Lu xemburg 9.2010.35, Droitwich 10.35—12.50, Keulen 12.50—13.20, Droitwich 13.2018.40, Lond. Reg. 18.4019.Droitwich 19.24. Lijn 5: Diversen. De voorzitter, de heer B. J. J. Weykamp, heette allen hartelijk welkom, in het bij zonder den vertegenwoordiger van het ge meentebestuur van Rotterdam, wethouder R. J. Dijk. Na herinnerd te hebben aan het feit, dat in September 1838 te Rotterdam een matigheidsgenootschap werd gesticht, waaruit de latere afdeeling van de Neder landsche vereeniging voortgekomen is, gaf spreker aan de hand van de enkele inte ressante citaten een karakterschets van het drankmisbruik en de drankbestrijding ir. die dagen. Spreker wees er op, dat ondanks de daling van het drankgebruik in de laatste jaren, waakzaamheid geboden blijft. Wethouder Dijk heeft hierna het congres begroet. Bij de bespreking van het beleid van de redactie van de Blauwe Vaan ontspon zich een discussie naar aanleiding van een artikel aangaande de geboorte van prinses Beatrix op 31 Januari j.1. Een der afgevaardigden, de heer Mole naar van de afdeeling Linker-Maasoever, trok n.1. de neutraliteit van een weekblad, dat dergelijke artikelen opneemt, in twijfel en wenschte hierover zijn afkeuring te kennen te geven. Tusschen hem en den betrokken redacteur, den heer H. Ploeg Jr., werd langdurig van gedachten gewisseld. Ten slotte keurde de vergadering met een groote meerderheid de leiding van de redactie goed. Goedgekeurd weren tevens met alge- meene stemmen de verslagen van het hoofdbestuur en van de commissie, die de verlies- en winstrekening zou controleeren, alsmede de begrooting voor 1939. Bij acclamatie werden herkozen de drie hoofdbestuursleden, de heeren dr. G. Hor- reus de Haas te Zwolle, J. J. Wepster te Rotterdam en dr. R. E. Wieringa te Utrecht, de redacteuren van de Blauwe Vaan, de heeren P. van der Meulen te Amersfoort en H. Ploeg Jr., en als leden van den vereenigingsraad de heeren G. Vink, lei der van den J. V. O. te Amsteraam, J. G. Jansonius, lid van den reclasseeringsraad te Leeuwarden en ds. M. C. van Wijhe te Vught. Overeenkomstig het advies van de kamphuis-commissie besloot de vergade ring af te zien van de stichting van een eigen kamphuis. Landelijke bijeenkomst te Rotterdam. Op het terrein Dykzigt te Rotterdam is op tweeden Pinksterdag de sluitingsde monstratie gehouden van de Blauwe Week 1938. De voorzitter van de Blauwe Week- commissie, de heer J. C. Rugaart, opende de bijeenkomst, waarin mr. dr. J. in 't Veld, burgemeester van Zaandam, een rede hield, waarin hij de vraag stelde, of er voor ontmoediging en teleurstelling in de gelederen der drankbestrijders plaats is. Deze vraag moet ontkennend beant woord worden. Hoewel de belangstelling voor de directe drankbestrijding vermin derd is, hebben vele sociale verschijnselen een toestahd geschapen, waarin voor alco hol geen plaats meer is. Men wake er echter voor, dat het alcoholverbruik met een maatschappelijke opleving niet zal stijgen. Tenslotte volgde de intocht van de deel nemers aan den Blauwen Jeugd-stertocht, die. over zestien steden in Nederland langs vier routes geloopen heeft. Na voorlezing van de boodsdchap aan de jeugd van Nederland, aanvaardde de heer R. J. Dijk, wethouder te Rotterdam, deze boodschap namens de ouderen. (N, p Ned. bewerking door MARIE 'E BELMONTE Door MARK CHANNING 72) De punt van Limbu's mes had blootge legd wat de lijst van een deur had moeten zijn van ongeveer zes voet hoogte op drie voet breedte. „Druk er tegen met uw schouder, sahib! Wat gesloten is kunnen worden, zal ook wel weer open kunnen!" „Je hebt de deur ontdekt van een vorst, dien je graag zoudt gediend hebben, want het was een groot krijgsman. Misschien krijgen we ze open'" „In den tempel van Kali te Kathman- der", repliceerde Limbu onverstoorbaar, tusschen elk woord met zijn schouder tegen de deur duwend, „is een deur, die op een yzerdraad draait. Eén van de Brahmaan - sche priesters heeft het me laten zien. Ik heb vannacht gedroomd, dat hy me er door liet gaanProbeer 's, sahib!" Terwijl Gray in stilte bad, dat de kleine Gurkha gelijk had, drukte hij op zijn beurt uit alle macht. Hy durfde Diana niet aan kijken. „Elk... doe... tin (een, twee, drie)", telde Limbu. „Druk, sahib, druk!" Hun beider gewicht drukte tegen den wand. Bij den derden stoot slaakte Limbu een juichkreet. „Hij heeft bewogen, sahib!" Gray wendde zich direct tot Diana. „Hy heeft gelijk!" Nog enkele pogingen, en drie groote steenblokken bewogen zich om een cen trale spil. Door de anderen gevolgd betrad Gray een Byzantynsche kapel in miniatuur. Het vertrek, waar ze zich bevonden, be zat klaarblijkelijk een geheim systeem van ventilatie, want het was er heerlijk frisch in tegenstelling met de vochtige, benauwde lucht van de lage gangen. Kostelijke mozaïeken bedekten het koe pelvormig plafond en de wanden: ze had den vanaf het tydstip, dat de werklieden ze daar hadden ingelegd, zeven eeuwen geleden, hun glans en kleurenpracht be houden. Het mozaïek van den koepel stelde de Heilige Drieëenheid voor in haar schit terende glorie, omringd door hemelsche koren; en de vakken der wanden gaven volgens gegraveerde onderschriften ver schillende episoden weer uit het leven van Priester Johannis. Onder het midden van "den kleinen koe pel droegen vier bronzen leeuwen 'n langen brók bergkristal op het hoofd; hun oogen zonder oogappels schenen een blinden, vra- genden blik op de indringers te werpen. In de fonkelende sarcophaag rustte het gebalsemde lijk van Priester Johannis. Het was gehuld in een blauw fluweelen mantel, met zooveel diamanten bezaaid, dat in het zwakke schijnsel van de lamp het leek, of het geheel omringd was door heel kleine veelkleurige vlammetjes; de wasachtige handen waren gevouwen op het handvat van een degen in een met edelsteenen be zette scheede, waarvan de knop uit een enkele ongeslepen smaragd bestond. Een kruis van stralen schietende robijnen prijk te op de breede borst. Zwijgend beschouwden de drie vluchte lingen de liggende gestalte, die tijdens de middeleeuwen als een keizer en als een priester vereerd was geworden door pausen en monarchen, door reizigers en historici; zijn fortuin was fabelachtig geweest; hij had twee-en-zeventig vorsten onder zijn vazallen geteld; zijn opperschenker was zoowel primaat als koning; deze wonder lijke personage trok nooit uit ten strijde of hij werd voorafgegaan door veertig gou den kruisen, rijk met juweelen versierd, elk geëscorteerd door tienduizend ruiters en een honderdduizend man voetvolk; in zijn land waren de oevers der rivieren als bezaaid met de kostbaarste steenen Van meer dan één oogpunt uit, besefte Gray de belangrijkheid van deze ontdek king; doch zij waren in doodsgevaar en ze hadden geen tijd te verliezen. Indien ze ontkwamen, zou er nog mogelijkheid zijn op den een of anderen dag, op welke ma nier dan ook, terug te komen. Hij keek naar Diana. Haar lippen bewo gen zich. Zij bad in stilte. Limbu een teeken gevend om naderbij te komen met de lamp, betastte hij de wan den op zoek naar een anderen geheimen uitgang, doch er was geen spoor van te vinden. Eindelijk ontdekten ze achter het altaar twee kleine bronzen deuren. Nadat Gray de kostbare lamp op den grond had gezet, de olie begon te zakken liet hy zijn vingers over het gedreven metaal glijden, op zoek naar 'n geheime veer Op elke deur was, in hout-relief, het figuur afgebeeld van een vergulden engel, in natuurlijke grootte, de vleugels gevouwen, die op de zelfde manier een degen vasthield als de doode in zyn doodkist van kristal. Hij betastte een van die degens van den bewaker en meende een bijna onmerkbare beweging te voelen. Hij drukte harder en merkte het wapen naar zich toe te kun nen trekken, enkele centimeters slechts. Er was daar klaarblijkelijk een inrichting, die in verbinding stond met de sloten van de deur, want hij hoorde ze knarsen, doch ze boden nog weerstand; misschien moesten beide tegelijk bewogen worden. „Ik geloof Di, dat ik een uitweg gevon den heb!" riep hy. „Gauw Limbu! Er is werk aan den winkel". En zich omkeerend, trapte hy de lamp om, die uitging. Hij verwenschte zijn on handigheid. „Onvergeeflijke stommiteit! Zie je kans bij me te komen, Di? We moeten zorgen bij elkaar te blyven in de duisternis". „De duisternis van den dood zal u schei den. Ik wacht op u". Een vloek ontsnapte Gray's lippen, 't Was de Man-met-den-Sluier, die gesproken had. HOOFDSTUK XL. De Eereterapel van den Cobra. De eigenaardig hol klinkende stem deed Diana denken aan de geheime opening, waardoor zij en de Cobra Gray hadden be gluurd. Het Paleis van den Spiegel zat klaarblijkelijk vol van die buizen; en van de acoustieke eigenschappen der vertrek ken en gaanderijen was handig gebruik gemaakt. „Eindelijk heeft hij ons te pakken, Co- lin!" fluisterde Diana, die al rondtastende bij hem was gekomen. „Ik mag hangen, indien hij ons te pak ken heeft!" repliceerde Gray heftig. „Houd dien knop vast, Limbu en wanneer ik zeg gen zal: „Trek", dan trek je als een beze tene". Met luid kermend geknars gaven de smalle deuren toe en toonden een kleinen kelder verlicht door een harsachtigen fak kel, die m een aan den muur bevestigd on derstel was gestoken, 't Was duidelijk, dat er juist iemand was weggegaan. Drie zuchten van verlichting gingen over in drie uitroepen van verbazing. (Wordt vervolgd)

Alkmaarsche Courant | 1938 | | pagina 6