Gebruik eerst een andere tandpasta en liefst de duurste die er is GEHENGD NIEUWS. De Korimata ligt op de reede van Terschelling DE BAAS. Branden. Brand in houtzagerij. Aanzienlijke schade. Veertien dagen mooi weer, dan is het goud geborgen. Glimlachje TERSCHELLING WACHT AF. fcutd: en Juiit&ouw EEN HOND LOOPT HEM TE HARD. TWEEDE BLAD. 3 DE KONINGIN TE BERGEN OP ZOOM Tribune stortte plotseling in. Als antwoord op de toespraak van den burgemeester van Bergen op Zoom heeft de koningin tijdens haar bezoek ter gelegenheid van het 650-jarig bestaan der stad, het vol gende gezegd: „Mijnheer de burgemeester. Ik acht my gelukkig eenige oogenblikken in Bergen op Zoom en in het Markiezaat te vertoeven, dat door zulke oude en hechte banden aan mijn stamhuis verbonden is, en tevens de gele genheid te hebben persoonlijk deze gemeente geluk te wenschen met de herdenking, wel ke zij thans viert. Met trots mag de Bergsche bevolking op het verleden terugzien, waar zy meer dan eens een bolwerk bleek voor de vrijheid en de onafhankelijkheid van ons vaderland. U dankend, mijnheer de burgemeester, voor de woorden, welke u namens den ge meenteraad en namens de bevolking van Bergen op Zoom tot mij heeft gericht, stel ik er prijs op uiting te geven aan mijn erken telijkheid voor de ondubbelzinnige wijze, waarop deze stad heden van haar trouw en aanhankelijkheid jegens mij heeft doen blij ken. Terugziende op de eeuwen, die verloopen zijn sedert de stichting dezer stad, een tijd perk, dat voor haar vele veranderingen ook op economisch gebied bracht, is het mijn op rechte wensch, dat in de toekomst voor spoed en welvaart voor haar zij weggelegd". Na deze rede trok de groote historische op tocht voorbij. Tribune ingestort. Bij het vertrek van H.M. de koningin van het stadhuis heeft zich een klein incident voorgedaan. Toen de koningin in de deur van het stadhuis verscheen, stonden de toeschou wers op de tribune aan den overkant allen tegelijk op, hetgeen blijkbaar voor de houten stellage te veel was: met een luiden plof zakte de tribune over de geheele lengte in. Het was een vreemd gezicht de schuin om hooggaande menschenrijen plotseling in de diepte te zien verdwijnen. Het bleek dat er hier en daar een enkeling niet geheel zonder schrammen was afgeko men: de transportkolonne van het Roode Kruis had een tiental voetkwetsuren te be handelen; vijf gewonden, wier toestand zich aanvankelijk ernstiger liet aanzien, zijn in het gasthuis onderzocht. Van deze vijf bleken twee hunner een beenbreuk te heb ben opgeloopen; allen konden evenwel naar huis gaan. De oorzaak van de instorting schijnt in ze keren zin te wijten te zijn aan het enthou siasme van het publiek dat achter de tribune stond, en dat zich van eenige kruislatten had meester gemaakt teneinde een eigen stellage op te bouwen. De hechte constructie van de tribune schijnt hierdoor zoo te zijn onder mijnd dat het geheele geval als een harmo nica in elkander zakte. en daaina Ivorol (volgens nieuw recept, oranje verpakking met blauwe band). U kunt dan zelf waarnemen, hoe Ivorol in kwaliteit, in smaak, in frischheid, in blank- en witmakend en ook in schuimend vermogen, thans alle overtreft. Zeer zuinig in gebruik. Geeft 50 besparing. Tube 25 ct. Groote tube 40 ct. Extra groote tube 60 ct. Het opleggen van de verplichting tot het beschikbaar stellen of houden van energie onder door den minister vast te stellen voor waarden, is bedoeld voor dringende geval len, waarin de weg van voorafgaand overleg tot niet te gedoogen uitstel zou leiden. VAN 4 MERTER HOOGE TRAP GEVALLEN. Aan verwondingen overleden, De 74-jarige mej. A. J. Petersen, wonende in de Hendrik Sorchstraat te Rotterdam, is op de eerste verdieping van haar woning misgestapt en gestruikeld, waardoor zij van een ongeveer vier meter hooge trap is ge slagen. Zij kwam terecht op een steenen vloer. Met een schedelbasisfractuur is# de bejaarde vrouw in zorgwekkenden toestand per auto van den geneeskundigen dienst naar het St. Franciscus gasthuis vervoerd, waar zij later aan de bekomen kwetsuren is overleden. ERNSTIG ARBEIDSONGEVAL. Slachtoffer overleden. Zaterdag is in een garage in de Van Cam- penstraat te Amsterdam een ernstig ongeval gebeurd. Een 35-jarige monteur verrichtte daar werkzaamheden aan een auto, welke op een blok iets omhoog was gezet. Plotseling schoot het blok onder den wagen weg, met het gevolg dat de monteur, die op zijn rug onder de auto lag, het volle gewicht van den wagen op het lichaam kreeg. De man werd met een ingedrukte borst kas in ernstigen toestand opgenomen in het binnengasthuis, waar hij gisteren is over leden. DE GEMEENTEN MOGEN NIET TE VEEL VERDIENEN. De bedrijfswinst der electriciteits bedrijven voor tariefsverlaging! Naar aanleiding van het verslag der commissie van voorbereiding i.z. alge- meene regelen ter zake van de electrici teitsvoorziening heeft de minister van waterstaat aan de Tweede Kamer e nota gezonden, waaraan het volgende is ontleend: Indien tegen de verwachting in, de uit de stroomlevering voor de gemeentekas voort vloeiende baten het door den minister vast gestelde bedrag overschrijden, zal daarvan een extra-reserve behooren te worden ge vormd, welke zoo spoedig mogelijk voor ta riefsverlaging zal dienen te worden aange wend. Het zou niet juist zijn deze extra reserve als compensatie te doen dienen voor jaren, waarin de baten onverwacht lager zijn dan het vastgestelde bedrag. De strekking van het betreffende voorschrift is toch geens zins om de baten voor de gemeentekas te stabiliseeren, maar om daaraan een grens te stellen met het oog op de groote economische en sociale belangen, aan een zoo goedkoop mogelijke electriciteitslevering verbonden. De stroomlevering in oorlogstijd. Op de vraag, welke maatregelen de regee ring reeds in vollen vredestijd denkt te tref fen om de stroomvoorziening in oorlogstijd zooveel mogelijk voor storingen te vrijwa ren, Luidt het antwoord, dat hierbij van groote principieele beteekenis is de oplos sing van het koppelvraagstuk. De vraag kan rijzen, of naast de totstand brenging van eigenlijke koppelingen, dat zyn rechtstreeksche hoogspanningsverbindingen tusschen verschillende centraalstations, be paaldelijk ten doel hebbende om tot onder linge stroomlevering, dus uitwisseling van energie, in staat te stellen, niet nog andere maatregelen, en wel van beperkter omvang, mogelijk zijn, welke er toe kunnen strekken om zekerheid van stroomvoorziening in oor logstijd te bevorderen. Erkennend, dat in sommige gevallen een dergelijke mogelijk heid aanwezig kan zijn, merkt de minister op, dat in die gevallen vertrouwd mag wor den, dat de concessionarissen hun algemee- nen leveringsplicht in dien zin zullen nako men, dat zij reedelijk de voor het beoogde doel noodige energie tegen aannemelijke voorwaarden verkrijgbaar zullen stellen of houden. SCHOMMEL TEGEN DEN SLAAP. Meisje op slag dood. Bij het Noorderbad te Zandvoort heeft zich gistermiddag een noodlottig ongeluk voorgedaan. Het zestienjarige meisje W. Smilders uit Haarlem kreeg bij het spelen een schommel tegen den slaap. Zij sloeg bewusteloos tegen den grond. Twee doktoren verleenden onmiddellijk hulp en lieten de getroffene „Het Noorder bad" binnendragen, waar zij in den loop van Jen avond is overleden. MAN ONDER DEN TREIN. Doodelijk ongeval op een station te Den Haag. Op het Hollandsche Spoor station te Den Haag, ontdekte men gistermiddag, toen de electrische trein van 6 uur het perron ver laten had tusschen de rails het deerlijk verminkte lijk van een man. Niemand heeft gezien hoe het gebeurd is. De vraag rijst aanstonds, of de ongeluk kige van het perron is gevallen. Doch deze veronderstelling is niet zeer waarschijnlijk, daar de wagenbestuurder van het ongeval niets heeft bemerkt. De trein is dan ook doorgereden. De overredene moet op slag gedood zijn. Gistermiddag is brand ontstaan in de groote houtzagerij van de firma A. S. Verwoerd, gelegen in de grens van de gemeenten Culemborg en Beusichem. Toen de brandweer uit Culemborg ter plaatse verscheen, was het gebouw, dat een oppervlakte van vijfhonderd vierkante meter beslaat, reeds in vlammen gehuld. Het vuur breidde zich sterk uit, doordat het in de omliggende opslagplaatsen gretig voedsel vond. Het vuur heeft zich over een oppervlakte van duizend vierkante meter uitgebreid. Van het gebouw zelf kon niets meer worden gered. De schade, die door verzekering wordt gedekt, is aanzienlijk, daar er in de fabriek 14 electrische motoren aanwezig zyn en zij verder gevuld is met een partij kostbaar hout. De hitte rondom het brandende pand was ondragelijk. Zware rookkolommen stegen op. Enkele groote populieren, die nabij de fabriek staan, zijn totaal verschroeid. De brand moet op de zolderverdieping zijn ontstaan. Het vuur sloeg hoog op uit het dak, terwijl er beneden nog niets te bemer ken was. Later stortte het dak in en kort daarop stonden de fabriek en de werkplaats geheel in lichte laaie. Geen Nederlanders getroffen. - Volgens een bij het departement van buitenlandsche zaken ingekomen ambtelijk telegram zijn by het bombardement op de buitenwijken van Swatow door Japansche vliegtuigen de te Hongkong aanwezige Nederlanders veilig gebleven. Maatschappij tot nut van 't algemeen. - De Maatschappij tot nut van 't algemeen heeft gister en vandaag te Amsterdam haar 152ste algemeene vergadering gehouden. In de bijeenkomst van Dinsdagmiddag heeft ir. W, A. de Graaf, directeur van pu blieke werken van de gemeente Amsterdam, een causerie gehouden over het Amster- damsche boschplan. In de heden voortgezette vergadering in het A.M.V.J.-gebouw heeft de voorzitter mr. G. J. Salm een rede gehouden. Balustrade viel van drie hoog. - In de Passage te Den Haag is van no. 17 Maan dagochtend te ongeveer negen uur een balustrade van 50 K.G. van de derde ver dieping neergestort, met het gevolg, dat het vry zware ijzeren voorwerp in zijn terug kaatsing een ruit aan de overzijde verniel de. Gelukkig was er op het nog vroege ochtenduur van dezen Pinksterdag weinig publiek in die winkelgalerij, zoodat het in cident geen ernstige gevolgen had. Knaapje verdronken. - Gisteravond om streeks zeven uur is het driejarig zoontje van de familie A. de Wit te Sappemeer bij het spelen in het Winschoterdiep gevallen. Na korten tijd werd het ventje uit het water opgehaald. De levensgeesten waren evenwel reeds geweken. Pinksterdrukte op de vliegvelden. - Tijdens de Pinksterdagen spande, wat het aantal bezoekers betreft, Eelde, Groning's luchthaven, de kroon, dank zij de vlieg- feesten. Niet minder dan 18.000 belangstel lenden bezochten het vliegveld. Aan Schiphol brachten ruim 12 duizend luchtvaartenthousiasten een bezoek, terwijl 380 gegadigden zich voor de rondvluchten aanmeldden. Waalhaven, Gilze Rijen en Soesterberg boekten alle ver over de 100 pleziervliegers, terwijl de vliegvelden Welschap (Eindho ven) en Ypenburg eveneens een opvallend druk bezoek melden. In totaal werden de Nederlandsche vlieg velden door 42.000 menschen bezocht, waar van byna 1.300 met de K.L.M.-vliegtuigen rondvluchten maakten boven het zonnige landschap. - Kind verdronken. - Gistermiddag ont dekten kinderen, die over den Aalsmeerder- dijk in de gemeente Haarlemmermeer liepen, dat een buurmeisje van hen, een dochtertje uit het gezin B. van Ginkel, in het water van de Ringvaart, nabij de ouderlijke woning lag. Zij riepen om hulp en onmiddellijk kwam de moeder toeloopen en haalde het kind uit het water. In de ouderlijke woning kon een inmiddels gewaarschuwd genees heer slechts den dood constateeren. Hoe het ongeluk zich heeft toegedragen, is niet be kend. Deurwaarder vond een schat. - De be woonster van een voor afbraak bestemd perceel in de Goudsbloemstraat te Amster dam, wilde niet haar huisje verlaten en omzien naar een andere woning. Gevolg: De deurwaarder zette het oude vrouwtje met zachten drang uit het huisje, waarna de hel pers den poveren inboedel begonnen naar buiten te dragen. Tot hun groote verbazing echter bemerkten zij, dat in alle hoeken en gaten bankbiljetten en zilvergeld en ver scheidene spaarbankboekjes verstopt waren. O.m. in een oude naaimachine werd een aanzienlijk bedrag gevonden, in totaal on geveer 3000 gulden. Blikseminslag te Utrecht. - Tijdens het onweer, dat hedenmorgen omstreeks half zes boven de stad Utrecht woedde, sloeg de blik sem in een huis in de Vlierboomstraat. Een groot gat werd in het dak geslagen, terwijl de schoorsteen met vele dakpannen werden afgerukt. Verscheidene personen bevonden zich in het perceel, doch geen van hen werd gewond. Een begin van brand ontstond, welke evenwel spoedig door de brandweer kon worden gebluscht. „Ik meld U, admiraal, dat de boot lek gestooten is!" (Van onzen specialen verslaggever). TERSCHELLING, 7 Juni De Terschellinger heeft zijn lijzige uit- halige spraak ietwat gewijzigd na de komst van de Karimata. Het eiland is wederom verlost uit zyn isolement, waar uit het zelfs niet door het badseizoen ver lost wordt. Er is maar één woord noodig om den Terschellinger uit zijn gewone doen en laten te halen en dat woord is.Lutine. Thans heeft de Karimata met haar komst het verlossende woord gesproken. Ter schelling is veranderd. Het heeft de klok jaren teruggezet, de Lutine-dagen zijn weergekeerd. Terschelling is herrezen uit de glorie van weleer. Aangetast als het eiland is door de Lutine-koorts, die thans gestegen is in deze heete dagen tot 90 gr. Fahrenheit, zooals de thermometer aan geeft. De verwoede pogingen, die reeds eeuwen zijn aangewend om het kostbare goud en zilver aan de zee te ontfutselen, staan op het punt om weder hervat te worden. De toren van Beckers is doodDeve de Karimata. Fier ligt de tinbaggermolen op de reede van Terschelling. Een bakbeest van een ding, zooals het er ligt. De sleepboot „Hol land" ligt langszij. Een motorboot vaart op gezette tijden naar de haven om wat ploegarbeiders te brengen. Op verren af stand kan men er geen begrip van heb ben, wat of zich aan boord afspeelt. Maar steeds door wordt gewerkt om den molen gereed te maken voor den beslis- senden aanval op de Lutine. De ladder, d.w.z. de rij baggerbakken, die tijdens de reis onderstut was, wordf vrij gemaakt, ingepakte motoren bedrijfsklaar gemaakt en wat dies meer zy. Met drie ploegen werkt men met man en macht om de Karimata voor het groote werk gereed te hebben. De toren van Beckers. Wie gedacht had, dat de toren van Beckers, die nog steeds ter plaatse ligt, althans zou liggen, nog een geducht be letsel zou zijn voor de pogingen van de Karimata, vergist zich. Een vergissing, die op zich zelf begrijpelijk is, want er is weinig ruchtbaarheid gegeven aan de werkzaamheden om het obstakel te ver wijderen. Reeds eenige malen echter is dynamiet gebruikt om den toren, die in 1934 het voorwerp was waar goudminnend-Neder- land zich op richtte, te vernietigen. In 1935 trachtte men het gevaarte te lichten, maar helaas brak een der takels. Sindsdien liet men den toren voor wat zij was. Het ap paraat bleef koppig, zooals het zich im mer betoonde en groef zich diep in zand en modder. De verhalen, dat de toren bij laag water te zien zou zijn, zijn evenzeer gebaseerd op fantasie als die betreffende het monster van Loch Ness. Thans heeft men reeds, na eenige malen springstoffen aangebracht te hebben, het grootste deel van den toren een definitief einde bezorgd. Groote verroeste stukken yzer liggen op een dekschuit in de haven. Een roemloos einde van een roemruchten toren. Weinig last zal de Karimata hebben met de restanten van den toren, die zich nog boven de Lutine bevinden. Terschelling hoopt.Terschelling twijfelt. Een Terschellinger spotEen ander is weer zeker van de Karimata- affaire. Het eiland is mysterieus als de zee die het omspoelt. En even mysterieus zijn de verhalen rondom de Lutine gesponnen. Vandaar de uiteenloopende meeningen, die het eiland heeft. De groote vraag is: „Wat is er over van de Lutine-schat" En Terschelling zwijgt gelijk een Terschel linger een geboren jutter als hij is betamelijk is. Er moet zich nog 10.000 kilo aan goud en zilver, een waarde van 160.000 pond sterling aan gouden, zilveren en koperen munten, eens bestemd voor uitbetaling van soldij en 140.000 pond sterling aan gouden guinea's onder de golven bevinden. Een bedrag, waar menig, zoo niet elk rechtge aard Nederlander, van duizelen zou. De helft is voor Lloyds, die indertijd het rampschip verzekerde, de andere helft voor de Billiton Maatschappij, behoudens een klein bedrag, dat bestemd is voor eenige andere rechthebbenden. Maar ook in Terschelling gaat op het gezegde, de huid niet te verkoopen aleer de beer geschoten is en men betwijfelt zelfs of thans de beer geschoten zal wor den. Meer nog, zal de jager, in dit geval de Karimata, er niet het levv.n bij inschieten, want velen zijn bevreesd, dat de bagger molen zich op het wrak zal vastwerken, met alle gevolgen van dien. En men ziet wel zeer de mogelijkheid van het feit, dat de „tin"-baggermolen, die „gouden" bergen beloofde, zal weigeren terug te keeren naar den arbeid, die men oorspronkelijk voor haar bestemd had. Een niet-berusten alzoo in een gedevalueerd arbeidspeil Wanneer wordt er begonnen? Rijst thans de vraag, wanneer de Kari mata zal uitvaren. Nog ligt ze op de reede, nog is het mooi weer. Men wil geenerlei risico loopen. Met spanning verwacht men het weerbericht. Visschers, die jaren op het eiland wonen van geslacht op geslacht, en de zee kennen als geen ander, zeggen, dat de weersomstandigheden goed zullen zyn. Zij maken dit op uit de kleur, die de zee vandaag toonde. Een enkel onweers buitje kan men verwachten, zeggen zij, maar het weer zal van dien aard zyn, dat de Karimata haar taak kan beginnen. Men verwacht, dat Woensdag in den middag de molen naar de plaats van bestemming zal vertrekken. De sleepboot „Holland" zal den molen brengen. De diepgang van de sleepboot is van dien aard, dat de boot zelf niet over de Lutine kan komen. De laatste vijfhonderd meter zal de Karimata op haar ankers zich als een krab moeten voortbe wegen. Begrijpelijk is het, dat men geener lei risico wenscht te loopen, daar op de plaats waar de Lutine zich bevindt, een viermijls stroom staat. Met storm of buiig weer zou dit even spoedig een rampzalig einde van de Karimata kunnen beteekenen. De opvarenden zelf zijn opitimistisch gestemd en de leus is: „Bij veertien dagen mooi weer, dus veertien dagen baggeren, zal er van de Lutine niets meer over zijn dan de herinnering". AANKOOP VAN ROGGE. Zooals bekend, is sedert eenigen tijd tot steun van de roggeprijzen de aankogp van rogge van de telers bevorderd. Deze aankoopen hebben er toe geleid, dat een groot gedeelte van de by de telers aan wezige voorraden werden geruimd. Uit de omstandigheid, dat gedurende de laatste dagen het aanbod van rogge sterk is teruggeloopen, blijkt dat nagenoeg geen voorraden meer bij de boeren aanwezig zijn. begonnen en wanneer deze gestaakt kunnen worden. Het is de bedoeling, dat hiervoor viermaal een radiobericht zal worden gegeven, dat in de nieuwsberichten van het Algemeen Ne- derlandsch Persbureau, welke des avonds te 8 uur worden uitgezonden, zal worden op genomen. Zij, die belang hebben bij de be strijding van de draaihartigheid, zullen dus goed doen, in de tweede helft van deze maand naar deze berichten te luisteren. Voor hen, die ze niet hebben kunnen opne men, zullen zij ook nog in de bladen gepu bliceerd worden. Er zal worden bekend ge maakt: le bericht wanneer met spuiten begon- Naar aanleiding hiervan en met het oog op het afloopen van het seizoen zal niet nen dient te worden, zulks in verband met langer dan tot 15 Juni a.s. met het aan- het tijdstip van verschijnen van de groote koopen van rogge worden voortgegaan. BESTRIJDING VAN DE DRAAI HARTIGHEID BIJ KOOL. De uitzending van berichten. Op grond van de waarnemingen, die dr. S. Leef mans over het te voorschijn komen van de mugjes, welke de draaihartigheid by kool veroorzaken, gedaan heeft, zal aan koolbouwers en in de eerste plaats aan die in de Noordhollandsche koolstreek, in den loop van Juni (vermoedelijk in een der laatste weken van de maand) per radio be kend gemaakt worden, wanneer met de be spuitingen der koolplanten, ter bestrijding van de draaihartigheid, zal moeten worden massa der mugjes 'ran de eerste vlucht; 2e bericht wanneer de tegen dit maxi mum der eerste vlucht begonnen bestrijding kan worden gestaakt; 3e bericht in het bijzonder voor de bloemkooltelers in de Streek, wanneer het maximum van de tweede vlucht verschijnt en men dus daartegen het best kan spuiten en 4e bericht wanneer dit tweede maxi mum weer afgeloopen is en men de bestrij ding daartegen kan staken. De bespuiting moet worden uitgevoerd met een 2 pCt. oplossing van pyridini (20 gr. per liter vloeistof) en 1 y, pCt. zachte zeep (15 gr. per liter) of met 1/10 pCt. nico tine (1 gr. per liter vloeistof) en pCt. zachte zeep; daarbij moet vooral het hart van de planten bevochtigd worden. De late sluitkool is als regel al gesloten en dus onvatbaar, wanneer de tweede vlucht verschijnt, zoodat de sluitkooltelers practisch alleen met de twee eerste waar schuwingen te maken hebben. In den tijd, waarin bloemkool aangetast kan worden, kunnen er twee vluchten val len, maar dit jaar nag, volgens een ervaren teler, verwacht worden, dat de bloemkool laat op het veld zal komen, daar de aard appels door de vorst en het ongunstige weer sterk zijn vertraagd. Vermoedelijk staat er gedurende de eerste muggenvlucht nog geen bloemkool op het veld, maar wèl op de zaaibanen en staan de jonge planten aldaar dus aan aantasting door de muggen der eerste vlucht bloot. Daarom zal o'e bespuiting van bloemkool tegen de muggen der eerste vlucht dit jaar wel voornamelijk op de banen moeten

Alkmaarsche Courant | 1938 | | pagina 7