DAGBLAD VOOB ALKMAAR EN OMSTREKEN. |i Stad m Omgeving.i| De positie der republikeinen wordt bedreigd Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS PER GEWONE AD VERTE NTIEN: Van 1—5 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. No. 133 Dit nummer bestaat uit drie bladen. Directeur: C. KRAK. Donderdag 9 Juni 1938 Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. 140e Jaargang Weer een luchtraid en weer een Britsch vaartuig gezonken. Offensief der Franco-troepen. Kanton drie uur lang beschoten. Buitenlandsche ambassadeurs naar Hankau voor besprekingen met regeering. De algemeene toestand. Britsche pers over bombardementen. Tijd van protesteeren voorbij. Kinderroof en -moord in Amerika. Stoffelijk overschot van SkeegieCash gevonden. 1 I r kt 1 I r Het onweer van gistermiddag. Menschen en dieren gedood. ALKMAARSCHE Een paar dagen geleden leek het, of Franco met ernstige moeilijkheden te kampen had. Aan de fronten was een soort van evenwicht ingetreden, wat op zich zelf reeds nadeelig kan zijn voor de opstandelingen, en bovendien werd gemeld, dat er oneenigheid was onder de troepen van Franco zelf en dat Franco moeite had, om de rust in de door hem veroverde steden te hand haven. Thans is de situatie weer geheel ver anderd. De activiteit der luchtmacht van Franco is grooter dan ooit te voren, terwijl diverse fronten weer wijzigin gen hebben ondergaan ten gunste van Franco. Zoo hebben de nationalistische troepen gisteren aan het front van Castellon Adza- neta ingenomen. Andere afdeelingen, die in Zuid-westelijke richting opereerden, heb ben de republikeinen verdreven uit de heu vels, die het strategisch belangrijk dorp Alcora beheerschen. Alcora ligt aan den weg van Lucena del Cid naar Castellon. In de nabijheid van Adzaneta hebben de republikeinsche troepen bij hun tegen aanvallen groote verliezen geleden. Vijf honderd man zouden gedood zijn, een paar honderd zijn krijgsgevangen gemaakt en 8 munitiedepots, dozijnen mitrailleurs, een ge heele batterij artillerie en ruim duizend ge weren zouden zijn buitgemaakt. Ten Oosten van Lucena del Cid zijn de republikeinen terug moeten trekken op de dorpen Useras en Costur Zooals de positie nu is, bedreigen de na tionalisten de republikeinen in twee op zichten: direct bij Castellon en meer indi rect in Valencia. Daar de nationalisten ten Zuiden van Teruel steeds verder opdringen, verwacht men dat de republikeinsche leger leiding er de voorkeur aan zal geven, Cas tellon op te geven in plaats van in snel tempo de versterkingen ten Noorden van de Turia te moeten ontruimen. In den sector van Castellon zijn de natio nalisten nog slechts 20 K.M. hemelsbreed van Villafames verwijderd. Villafames ligt slechts 13 K.M. ten Noorden van Castellon en dus binnen het bereik der nationalisti sche batterijen. Naar verluidt, heeft de republikeinsche legerleiding het hoofdkwartier van Villafa mes verplaatst naar Borriol, dichter bij Cas tellon. Ten Noord-Westen van Castellon hebben de Navarre-afdeelingen met behulp van tanks, vliegtuigen en artillerie een omtrek kende beweging gemaakt, en daardoor we der 300 vierk. K.M. veroverd. Thans bedrei gen zy daar alle verbindingen der republi keinen links van de Mijares, o.a. den weg van Castellon naar Lucena del Cid, die bin nen het bereik der nationalistische vuur monden ligt. Het bezit van dien weg is voor de republikeinen zeer belangrijk en zij bie den daar dan ook uiterst hevig tegenstand. Luchtaanval op Gandia. Na deze opsomming van de „front-gebeur tenissen" moeten wij weer melding maken van een luchtbombardement. Dezen keer is de haven van Gandia het doelwit geweest van Franco's luchtstrijdkrachten. Over dezen luchtaanval wordt door Reu ter het volgende gemeld: Te middernacht is Gandia, ruim zestig kilometer ten Zuiden van Valencia, uit de lucht gebombardeerd. Een Britsche bagger molen, waarvan de naam niet bekend is, werd door een bom getroffen. Het vaartuig werd zwaar beschadigd en is eenigen tijd later gezonken. Twee pakhuizen werden vernield. De havenplaats Gandia is geheel Britsch eigendom en wordt voornamelijk gebruikt voor den uitvoer van groenten en fruit. In verband met de herhaalde aanvallen op Va lencia wordt de haven den laatsten tijd óók gebruikt door Britsche kruisers en torpedo jagers. Verder heeft de rechtsche luchtmacht gis teren het stadje Figueras, gelegen op 25 K M. van de Fransche grens, gebombar deerd. Naar verluidt, zouden hierbij veertig per sonen gedood en zestig gewond zijn. Boven dien zouden ongeveer dertig gebouwen ge heel vernield zijn, w. o. een hospitaal, de electrische centrale en een munitie-fabriek. De schendingen van de Fransche grens. In politieke en diplomatieke kringen te Londen keurt men zonder voorbehoud de houding van Frankrijk ten aanzien van de schending van de FranschSpaansche grens door vliegtuigen uit Spanje goed. Men is het er over eens, dat protesten niets helpen en dat hier alleen sprake is van een mili taire verdediging. Wat betreft de verantwoordelijkheid voor deze luchtaanvallen op Franschen bodem is men van oordeel, dat deze alleen kan wor den vastgesteld, wanneer een van de vlieg tuigen welke de grens passeeren, kan wor den neergeschoten. De zaakgelastigde van het rechtsche Spanje, de hertog van Alva, heeft gister avond een bezoek gebracht aan het Foreign Office en daar een mededeeling van zijn re geering overhandigd, waarin wordt ver klaard, dat een onderzoek heeft uitgewezen, dat geen van de toestellen, welke onder haar commando staan, de laatste dagen over de Pyreneeën heeft gevlogen. Intusschen heeft lord Halifax, van Pink- stervacantie te Londen teruggekeerd, gister ochtend zijn werkzaamheden aan het Fo reign Office hervat. De voornaamste kwes tie, welke de aandacht vraagt, is die der luchtraids in Spanje en het Britsche plan, om een controle-commissie naar Spanje te zenden, om over die aanvallen te rapportee ren. Op het verzoek, dat Londen tot de Ver. Staten richtte, om van die commissie deel uit te maken, is nog geen definitief ant woord ontvangen, doch óók indien Washing ton zich afzijdig zou houden, zal Engeland zijn plan niet opgeven. Zoodra de commis sie is samengesteld, zal de Britsche regee ring zich tot de beide Spaansche partijen wenden. Gisteravond om 11.45 uur is het sig naal „einde van het alarm" gegeven, nadat de stad gedurende drie uur en drie kwartier bijna ononderbroken ge bombardeerd was. Tijdens den luchtaanval werden tien personen gearresteerd, die vuurpijlen de lucht in gezonden hadden om de Japansche vliegtuigen te leiden. Van officieele Chineesche zijde verneemt Reuter, dat de provinciale autoriteiten wei nig voelen voor het voorstel tot inrichting van een veiligheidszone buiten de stad Kan ton, aangezien, naar zij zeggen, dergelijke zones te Sjanghai en Nanking niet geëer biedigd zijn. Uit Sjanghai wordt gemeld, dat de Chinee- zen hun terugtocht naar de eerste verdedi gingslinie voor Hankau voortzetten. De Ja panners hebben Tsjengtsjau, het kruispunt van de Loenghaispoorlijn met den spoorweg Peiping-Hankau, bijna bereikt. De linker vleugel der Japanners nadert langs de Jangtse, onder dekking van de vooruit- varende kanonneerbooten, langzaam de eerste stelling voor Hankau. In Hankau wordt de evacuatie der burgerbevolking voortgezet. Vertrek der buitenlandsche diplomaten. Volgens Domei vertrekken de buitenland sche diplomaten de een na den ander uit Sjanghai naar Hankau. De Fransche ambas sadeur is 6 Juni uit Sjanghai naar Hongkong vertrokken op weg naar Hankau, de Itali- aansche ambassadeur zal ook uit Sjanghai naar Hankau vertrekken en wel op 14 Juni a.s., eveneens via Hongkong. De Britsche ambassadeur zal in het laatst van de maand derwaarts gaan. Men hecht belang aan deze bezoeken der buitenlandsche diplomaten aan Hankau, waar zij vermoedelijk de maat regelen zullen bespreken ter bescherming en terugtrekking der oiyierdanen hunner lan den en ter behartiging der buitenlandsche belangen. Ook zouden de bezoeken in ver band staan met een verplaatsing der Chi neesche regeeringsbureaux naar Joenanfoe, waarover berichten zijn ontvangen. De Amerikaansche regeering heeft aan den ALKMAAR, 9 Juni. Henlein, de Hitier van Sudeten-Duitsch- land, reist. Hij trekt bijna dagelijks de Duitsche grens over, is overdag „ergens" in Duitschland en 's nachts droomt hij in zyn eigen Sudeten-Duitschland. Wat beteekener die reizen? Er wordt veel over gefluisterd, maar weinig positief nieuws over verteld, en vooral in Sudeten- Duitsche kringen is men zeer geheimzinnig in dit opzicht. De Prager Mittag veronder stelt zeker weet zij het ook al niet! dat Henlein o.a. een onderhoud heeft ge had met den vroegeren nationaal-socialis- tischen afgevaardigde Krebs, die is ge vlucht na een vonnis wegens hoogverraad en thans lid is van den Duitschen rijks dag. Men zegt, dat Göbbels Krebs zou heb ben benoemd tot gouwleider van het Sudetengebied en dat hij zich te Zelt in Beieren ophoudt. De regeering te Praag heeft een aantal bewakingsmaatregelen ingetrokken; de versperringen op de wegen zijn verdwe nen en de papieren der automobilisten worden niet meer door gendarmen en militairen gecontroleerd. Naar verluidt heeft het Sudeten-Duit- sche front, dat onlangs te Weenen is op gericht, aan de Sudeten-Duitschers te Weenen een schrijven gericht, waarin hun wordt gevraagd, de beweging van Henlein te steunen. Het schrijven begint als volgt: „Henlein, de vertrouwensman van Hitier, strijdt voor den Anschluss van het Sudeten-Duitsche gebied bij Duitschland. De strijd zal bin nenkort ten einde zijn en zal aan de ver drukte Sudeten-Duitschers de zoo ver langde vrijheid schenken; steunt Henlein". Intusschen heeft de regeering te Praag een belangrijk besluit genomen: het heeft den drie-jarigen diensttijd in Tsjecho- Slowakije ingevoerd. Het wetsontwerp be helst o.a. de bepaling, dat de soldaten in actieven dienst, die volgens de tot nog toe geldende regeling na hun twee-jarigen diensttijd volbracht te hebben, en die 1 October a.s. met groot verlof zouden gaan, nog een jaar onder de wapenen moeten blijven. Een uitzondering wordt gemaakt voor studenten van universiteiten, op voor waarde dat zij vóór hun tweejarigen diensttijd reeds een strenge militaire op leiding hebben genoten. Om de leemte in de militaire gelederen tot 1 October aan te vullen is besloten, dat de soldaten, die 1 October 1937 den dienst verlieten, den lsten Juli a.s. weer zullen opkomen en tot 1 October a.s. onder de wapenen zullen blijven. De onkosten zullen bestreden worden door nieuwe credieten en bezuinigingen op andere uitgaven. Een officieele verklaring zal eerstdaags volgen. Deze Tsjechische militaire maatregel is lang niet naar den zin der Duitsche pers. De Essener National Zeitung beschuldigt de regeering te Praag een dam op te wer pen tegen de Westersche beschaving en zich in het Aziatische kamp te scharen. Het blad acht het duidelijk, dat Ts'echo- Slowakije zijn positie hierdoor niet ver sterkt doch zijn isolement vergroot. De Völkische Beobachter is van oordeel, dat de regeering te Praag alles op één kaart zet. Zij is besloten niet toe te geven aan de eischen der nationalisten en wil alleen op macht steunen. Liever wil zy alles verliezen, dan concessies doen, welke zouden neerkomen op het einde van de Tsjechische hegemonie in de niet-Tsjechi- sche landen. In Duitsche politieke kringen verklaart men ten overvloede nog, in geen geval een oorlog te verlangen en alle uitdagingen te zullen weerstaan. Men hoopt daar, dat de verkiezingen indruk zullen maken op de groote mogendheden en dat het door Praag aangekondigde statuut, zonder het vraagstuk volledig te regelen, zal voldoen aan de eerste eischen van de Duitschers. Zooals men weet, is Zondag a.s. de laatste dag der verkiezingen. Naar Havas uit Praag meldt, heeft het persbureau van de partij der Sudeten- Duitschers een communiqué gepubliceerd, waarin o.m. wordt gezegd, dat Kundt aan Hodza een memorandum heeft overhan digd, dat een opsomming inhoudt van de eischen der Sudeten-Duitschers, gebaseerd op de door Henlein te Karlsbad geformu leerde acht punten. De partij verlangt, alvorens men over gaat tot besprekingen, te vernemen, of de principes der voorstellen van de partij als basis voor die besprekingen worden aan vaard, dan wel of het nationaliteits-statuut der Tsjecho-Slowaaksche regeering als basis zal worden aangenomen. „In dat laatste geval", aldus het com muniqué, „behoudt de partij zich haar standpunt nog voor, daar de inhoud van het door de regeering ontworpen nationa- liteits-statuur haar op dit oogenblik nog niet bekend is", Japanschen consul-generaal te Hongkong een protest doen toekomen tegen het bom bardement van de dépendances der Ling- ham-universiteit, die over een Amerikaan sche schenking beschikt. Japansche vliegtuigen boven Kanton. Vanochtend te kwart voor zes en te half acht verschenen Japansche vliegtuigen boven Kanton en omgeving, doch zij lieten geen bommen vallen. De Chineesche luchtdoelartillerie nam de toestellen onder vuur. Eén der toestellen vloog over Sjamien, waar de internationale nederzetting ligt. Het vliegtuig voerde blijk baar een verkenningsvlucht uit. Chineesche regeering gaat verhuizen. De bureaux van de Chineesche regeering gaan Hankau verlaten. De Kwomintang en de bureaux van het burgerlijk bestuur gaan naar Tsjoengking, waar reeds een aantal bestuursorganen zijn gevestigd. Het minis terie van buitenlandsche zaken en het mi nisterie van verkeerswezen gaan naar Joe nanfoe. Vermoedelijk zullen voorloopig van ieder ministerie de tien hoogste ambtenaren te Hankau blijven. De militaire bureaux zullen waarschijnlijk naar het zuiden worden verplaatst in Hunan. De Britsche pers verklaart vanochtend eenstemmig dat de tijd van protesteeren thans voorbij is en dat maatregelen moeten worden genomen om de Britsche koopvaar ders in de Spaansche havens te beschermen. De Times schrijft, dat men hier staat te genover een optreden van piraten, gelijk aan den tijd voor de overeenkomst van Nyon. Men moet dus gelijke maatregelen nemen om er een einde aan te maken. De Daily Express is van meening, dat de onderteekenaars van het verdrag van Nyon moeten worden uitgenoodigd om den toe stand te bestudeeren. Het blad stelt verder voor de Britsche oorlogsschepen op te dra gen het vuur te openen op vliegtuigen die Britsche koopvaardijschepen bedreigen of aanvallen, vliegtuigen te doen patrouilleeren en verder economische sancties toe te pas sen. Ook de Daily Mail doet dergelijke voor stellen en stelt bovendien voor den Brit- schen agent uit Burgos terug te roepen. De Daily Herald stelt voor Hitier en Mussolini te waarschuwen, dat een einde zal worden gemaakt aan de niet-inmenging, wanneer deze aanvallen voortduren. De commandant van de G-men, die zoch ten naar den onvoerden Skeegie Cash, Edgar Hoover, heeft medegedeeld, dat het stoffe lijk overschot van het knaapje is gevonden naby Princeton in een dicht kreupelbosch. De omgeving was verleden week nauwkeu rig doorzocht. Hoover deelde tevens mede, dat een ver dachte is gearresteerd, n.1. de 21-jarige Franklin Pierce MccalL Deze heeft bekend de brieven om het losgeld te hebben ge schreven en de 10.000 dollar in ontvangst te hebben genomen. Het geld is gevonden. Mc Call heeft niet bekend, dat hij het kind heeft ontvoerd, of dat hij verantwoor delijk is voor zijn dood. McCall, die gearresteerd is in verband met de ontvoering van Skeegie Cash, werk te als chauffeur van vrachtauto's bij boeren. Hy is gehuwd en gedurende twee jaar heeft hy met zijn vrouw in een flat in een huis van James Cash, den vader van het slacht offer, gewoond. In April j.L is het echtpaar verhuisd. Nadat de commandant van de G.men, Hoover, zijn mededeelingen aan de journa listen had verstrekt, verzocht hy hen hem met rust te laten, aangezien hij in twee nachten niet had geslapen. Hij weigerde te zeggen of nog iemand anders by de zaak betrokken was en hoe McCall gearresteerd was. Alkmaar, Donderdag. Na een middag van tropische hitte waar in ieder steunend en zuchtend naar de zich samenpakkende wolkenmassa's keek in de hoop en de verwachting, dat er een flinke regenbui zou komen die de noodige verkoe ling zou brengen, is omstreeks vier uur een hevig onweer losgebroken. Het bliksemde, het donderde enhet regende. Het regende de menschen van de straat, het water stroomde van daken en door en over dakgooten. De riolen konden het niet zoo gauw verzwelgen, het vormde beekjes op de straat die tot plassen werden en onder allerlei portieken en ingebouwde stoepen stonden druipende menschen en speurden naar de grauwe wolkenmassa's in de hoop, dat het maar een „buitje" zou wezen. Het was geen buitje maar een bui* een ouderwetsche onweersbui en zy heeft niet alleen Alkmaar geteisterd, maar de geheele omgeving. In Alkmaar heeft het geregend en ge onweerd, maar daar is het by gebleven, in onze omgeving, echter heeft het noodweer heel wat onheil aangericht. Twee landarbeiders gedood. In Anna-Paulowna gingen eenige mannen naar het bietenveld van den landbouwer C. Geerlings. Het bietenveld is gelegen aan den Veer- weg en toen de mannen daar waren aange komen werden zy door den bliksem tegen den grond geslagen. De 55-jarige G. Boon tjes, wonende aan de Molenvaart te Anna Paulowna en de 48-jarige B. de Dreu, wo nende aan den Veerweg, werden op slag ge dood. Beiden waren gehuwd en vader van drie kinderen. Boerderij in vlammen opgegaan. In Anna-Paulowna was dit trouwens niet het eenige ongeluk, dat door het noodweer werd veroorzaakt. Bij een tweede bui, nog heviger dan de vorige, sloeg de bliksem in de boerderij van 1 den landbouwer J. Waiboer aan den Veer weg. In de schuur van de boerderij zaten op dat moment vier arbeiders te schaften, maar geen dezer mannen werd getroffen. De bewoners waren niet thuis. De boerderij brandde geheel "uit, maar de schade wordt door verzekering gedekt. Koeien in Schoorl doodgeslagen. In Schoorl werden twee koeien van den heer G. Roozendaal in de weide door den bliksem getroffen en gedood. Koe in Akersloot getroffen. In Akersloot werd een koe van den vee houder Droog, welk dier in het weiland liep, door het hemelvuur getroffen en gedood. Bliksem in woning geslagen. Te Koedyk sloeg de bliksem in de woning van den heer Jb. Modder. De dakgoot werd vernield, er werd een gat in den muur ge slagen en do gordynen werden beschadigd. Balksplinters lagen over den vloer en de lichtleiding werd onklaar gemaakt. Geluk kig ontstond er geen brand, maar het is te begrypen, dat de bewoners zeer geschrokken waren. Bliksem sloeg te Bergen in op een kapberg. In Bergen schuilden eenige werklieden van den heer H. Leyen onder een zooge- naamden viizelberg aan de Doorntjes en be leefden daar eenige angstige oogenblikken toen de bliksem langs een der vyzelpalen in den grond sloeg. De werklieden P. Balcerek, C. Houten en J. Houtenbos werden tegen den geworpen maar bleken gelukkig geen letsel te hebben bekomen.

Alkmaarsche Courant | 1938 | | pagina 1