8 Vleeschinvoer en kalverteeltbeperking. 8 8 VORS COBRA ^Binnenland PARLEMENT Interpellatie-Dieters in de Tweede Kamer. Hel antwoord van minister Steenberghe. tr&). ÏÏJOMUT CAHÉE PASTILLES De „Karimata" naar het wrak. «goseoee JladiopCOgUUtWM O GEMENGD NIEUWS. Seuilleton TWEEDE BLAD. Gistermiddag is de interpellatie van den heer Dieters (n.s.b.) in de Tweede Kamer behandeld over den recenten invoer van groote hoeveelheden buitenlandsch vleesch in verband met de kalverteeltbeperking. Het bericht van de transactie met Duitsch- land, waarbij dit land ons uit Argentinië ge- importeerd vleesch levert, terwijl de regee ring hier door beperking van de kalvcrteelt een dam tracht op te werpen tegen den „melkstroom", heeft, niet ten onrechte omdat men aanvankelijk geen bijzonderhe den wist opzien gebaard en in de kringen der veehouders zelfs een pijnlijke verrassing veroorzaakt. Terloops is deze zaak onlangs bij contingenteeringsontwerpen ter sprake gekomen, maar men ging er toen niet diep op in, aangezien de Kamer ter gelegenheid van de interpellatie van den heer Dieters uitvoeriger erover van gedachten zou kun nen wisselen. Dat is nu gistermiddag terdege gebeurd; verscheidène leden hebben het hunne over de kwestie gezegd en ongetwijfeld een vrij sterken druk op den minister uitgeoefend om tot een minder enge toepassing van de maatregelen inzake de kalverteeltbeperking te komen, doch tevergeefs, want mr. Steen berghe verklaarde het niet verantwoord nu al deze verruiming te verschaffen, omdat de regeering de zaak in de hand moet hou den. Inmiddels is door de uiteenzetting van den minister van economische zaken de zaak zel ve waaromtrent in de laatste dagen wat meer bekend was geworden wel duide lijker geworden. Men weet vermoedelijk reeds, dat het uit Duitschland in te voeren vleesch hier te lande zal worden ingeblikt en dan voor la gen prijs ter beschikking van de werkloozen zal worden gesteld en dat tegenover dezen Duitschen invoer de compensatie staat van land- en tuinbouwartikelen, welke naar onze Oosterburen worden uitgevoerd. De minister deelde mede, dat deze artikelen bestaan uit stroo, groenten en boter; welke groenten kon hij nog niet zeggen, omdat de uitwer king van de regeling nog niet geheel gereed is, maar het zou versche groente zijn, geen groente in blik. Met het inblikken van vleesch is het eigenlijk aldus gegaan: Toen we een grooten voorraad vleesch hadden tengevolge van de afslachtingen en noch de binnenlandsche markt, noch het buitenland dezen konden afnemen, besloot de regeering dit vleesch ter beschikking te stellen van de werkloo zen. Deze distributie moest echter ter wille van de werkloozen zelf bestendigd blijven en nu het noodzakelijk was, eenige reserve aan vleesch te hebben en deze niet in het bin nenland kon worden gedekt, is de regeering tot bovengenoemde transactie gekomen, welke het voordeel van de uitvoer-compen- satie had. Ingevoerd worden 4 millioen K.G. gelijkstaande met 1.2 pCt. van de totale vleeschconsumptie in ons land, een reserve, welke waarlijk niet te groot kan worden ge acht, meende de minister. Inderdaad is er ook Deensch vleesch ingevoerd, maar we derom tegen compensatie voor onzen tuin bouw, in dit geval ten voordeele van de bol- lentelers. De minister zette nog eenige in het debat aangehaalde cijfers recht. Zoo meende de heer v. d. Sluis (s.d.), dat er het vorige jaar 21 mill. K.G. vleesch was ingevoerd, 't Cijfer was inderdaad juist, zeide de minister, maar van deze 21 millioen waren 18 millioen K.G. in transitoverkeer! Dat er, gelijk een van de sprekers meedeelde, ook varkensvleesch uit Polen was ingevoerd, was eveneens juist, maar van dit vleesch heeft een vleeschfabri- ltant hier te lande conserven gemaakt en deze weer uitgevoerd! Z.E. moest het velen toegeven, dat de melkbeperking niet was verwezenlijkt. Deskundigen schreven dit niet alleen toe aan het feit, dat de veehouders veelal hun oudere koeien aanhielden, maar ook aan de rationalisatie in het veehoudersbedrijf, die den kostprijs heeft verlaagd en de melk productie vergroot. De interpellant trok ech ter de omvangrijkheid van de rationalisatie in twijfel, zooals hij het geheele effect van de veeteeltbeperking en van de landbouw crisismaatregelen in het algemeen gering achtte. Minister Steenberghe wees hem er echter op, dat de teeltbeperking wel degelijk de saneering van de vleeschmarkt ten gevolge heeft gehad; het vleesch is op een loonend prijspeil gebracht en de vleeschproductie is in overeenstemming gebracht met de vleeschconsumptie. Er moet echter eenige reserve wezen. Blijkt de productie te ruim te zijn dan kan er weer vleesch worden in geblikt voor de werkloozen; is er op een moment een tekort dan moet dit uit het bui tenland worden aangevuld. Ook in tweeden termijn hield de minister tegenover hen, die meer soepelheid hadden bepleit, zooals de heeren van der Sluis (s.d.), Ebels (v.d.), Bierema (lib.) die liefst de geheele beperking zag opgeheven evenals de heeren van Houten (c.d.u.), Wijnkoop (c.p.) en Zandt (st.g.p.) en de afgevaar digde Weitkamp (c.h.), met kracht vol, dat de teeltbeperking juist in het belang van de veehouders had gewerkt. Hij was het dan ook volkomen met den heer van den Heuvel (a.r.) eens, die hem had toegeroepen: Be scherm de boeren toch tegen de vrienden welke zij meenen te hebben! De interpellant (die misschien wel de beste spreker van de n.s.b. in Tweede en Eerste Kamer is!) was in het geheel niet bevredigd en diende een motie in, waarin de Kamer zich moest uitspreken voor het „stelsel Smit van den Nat. bond „Landbouw en Maat schappij" (hooge invoerrechten), waarvan de landbouw alleen maar heil kon verwachten. Deze motie werd onvoldoende ondersteund, zoodat ze niet in behandeling kon komen. De heer Wijnkoop (comm.) had meer suc ces aanvankelijk; deze kreeg wel genoeg steun voor de door hem ingediende motie, waarin aan de regeering werd gevraagd, op heffing van de kalverteeltbeperking te be vorderen. Zij kreeg echter slechts 8 stem men, die van de n.s.b., de communisten en de heeren Zandt (st.g.p.) en van Houten (c.d.u.), zoodat geen van deze fracties vol ledig bleek. Trouwens aan het einde van den middag waren de overige fracties evenmin au grand complet; ze leverden niettemin nog 52 stemmen tegen op. Daarmede was de interpellatie geëindigd. En nu nog iets over den interpellant zelf. Het trof menigeen, dat de heer Dieters toch den minister, al was het pas denzelfden mor gen, zijn vragen had toegestuurd. Immers ziet de n.s.b. in een interpellatie een doorge stoken kaart, o.a. omdat de interpellant (volgens een hoffelijk en tevens practisch gebruik) zijn vragen van te voren aan den minister toezendt om hem beter in de gele genheid te stellen, deze te beantwoorden. De heer Dieters was dus blijkbaar op zijn voor nemen, de vragen niet toe te zenden, terug gekomen. Een interpellant pleegt ook de Ka mer in den aanvang van zijn betoog te dan ken voor de gelegenheid welke zij geeft, te interpelleeren, immers de Kamer staat een interpellatie toe. De heer Dieters vond dit onnoodig, „omdat de Kamer het onderwerp van zijn interpellatie zoo had besnoeid". In den aanvang der vergadering werden zonder discussie en z.h.st. een paar ontwerp- jes aangenomen, die betrekking hadden op het inkomen van de leden onzer Koninklijke Familie uit 's Rijks schatkist. Volgens de het vorige jaar nog geldende grondwettelijke be palingen krijgt de huwende troonopvolgster 200.000 méér, wordt haar inkomen dus ver dubbeld; daarop had één ontwerpje betrek king. Volgens de nieuwe grondwettelijke be palingen wordt het inkomen van de koningin en der prinses verminderd met f 200.000 en wordt voor prins Bernhard 200.000 op de begrooting gebracht; het tweede ontwerpje diende om aan deze bepalingen te voldoen. Vandaag interpelleerde de heer de Visser (c.p.) over de wijze van toelaten van vreem delingen. Verpakt in fraaie goud-Bonbonnières Prijs f. 1.- en 50 ct. De oongewezen verpakking voor op reis en in den out©. Hedenochtend te kwart over zeven is de „Karimata" van West-Terschelling naar het wrak van de „Lutine" vertrok ken. De baggermolen werd gesleept door de sleepbooten „Holland", „Texel" en „Volharding" van de firma Doeksen. Wordt er vandaag nog gebaggerd? Om kwart over negen vanmorgen was de „Karimata" op de plaats van het wrak aan gekomen. Onmiddellijk na aankomst werd de „Ka rimata" aan de tevoren uitgezette ankers vastgelegd. Thans worden de laatste voor bereidingen voor het baggerwerk getroffen. Wanneer het gunstige weer er staat op het oogenblik nagenoeg geen wind aan houdt, hoopt men nog heden met het bag gerwerk te kunnen beginnen. Het af te baggeren gebied is nauwkeurig door palen, welke in zee zijn geplaatst, aangegever DOODELIJK ONGELUK OP EEN LOGGER. Aan boord van den logger K.W. 44, die gisteravond van IJmuiden ter visscherij vertrok, is hedenmorgen omstreeks half vier op de Noordzee de ruim veertigjarige stuurman D. van Dijk uit Katwijk aan Zee, door de winch gegrepen. De man was vrij wel op slag dood. ONGELUK BIJ HET RANGEEREN. Te Rotterdam. Op het terrein van de Staatsspoorwegen aan de Wilhelminakade te Rotterdam is gis teravond een ernstig ongeluk gebeurd, waarbij de 26-jarige mejuffrouw A. M. ArendsVan der Hulst uit Deventer zeer ernstig is gewond. Bij het rangeeren op het terrein tusschen spoorhaven en Parallelweg liep door nog niet opgehelderde oorzaak een losse spoor wegwagon tegen een stootblok. De wagen schoot terug, en botste daarbij tegen een wagon, waarop een kermiswagen stond. Daardoor kreeg ook de -kermiswagen een klap en tengevolge hiervan geraakte de juffrouw met het bovenlichaam bekneld tusschen den wand van den spoorwegwagon en het achterste gedeelte van den kermis wagen. Met ernstige inwendige kneuzingen is zij overgebracht naar het ziekenhuis aan den Coolsingel, waar zij in zeer zorgwek- kenden toestand is opgenomen. BOND VAN GEPENSIONN. BIJ DE NED. SPOOR- EN TRAMWEGEN. Aan de leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal is door den Bond van Ga- pensionn. bij de Ned. Spoor en Tramwegen het volgende acires gezonden: Door de dagbladen is een en ander gepu bliceerd over de nieuwe richtlijnen die in de Pensioenwet voor het Spoorwegpersoneel tot uitdrukking zullen worden gebracht. Volgens deze voorstellen zal de Spoorweg directie de bevoegdheid krijgen het perso neel op 60-jarigen leeftijd te pensionneeren, ook zal dan aan wachtgelders met den leef tijd van 60 jaar en ouder pensioen worden toegekend; verder zal op 55-jarigen leeftijd door het personeel pensioen kunnen worden aangevraagd èn wordt de mogelijkheid ge opend dat aan 55- tot 60-jarige wachtgelders eveneens pensioen wordt verleend. De bestuurders hebben met gemengde ge voelens kennis genomen van deze voor stellen. Eenerzijds juichen zij die wijzigingen der pensioenwet toe, omdat dan bestaande on- Vrijdag 10 Juni. HILVERSUM, 301,5 M. (8.—12.— 4.—7.30 en 9.—12.— VARA, de AVRO van 12.—4.— en de VPRO van 7.30—9.— uur). 8.—Gr.pl. (8.16 Ber.) 10.— VPRO-morgenwijding. 10.20 Deel. 10.40 Pianovoordr. en gr.pl. 11.10 Verv. deel. 11.30 Gr.pl 12.Omroeporkest. In de pauze gr.pl. 1.50 Voor tuinliefhebbers. 2.15 Het Kovacs Lajos-orkest, het duo v. d. Broek e.a. 4.— Gr.pl. 5.— Voor de kinderen. 5.30 Gr.pl. 6.De Ramblers. 6.30 Politiek radiojour naal. 6.50 Orgelspel. 7.— De steun regeling in den tuinbouw, causerie. 7.20 ANP-bei1. (7.30 VPRO: Ber. 7.35 Causerie over de reorganisatie in de Nederd. Herv. kerk. 8.Piano voordr. 8.30 Causerie over de posi tie van de vrijzinnigheid in de Amerikaansche kerk). 9.VARA- orkest, mmv. solist. 9.45 Schaak nieuws. 9.50 Gr.pl. 10.Fantasia, mmv. solisten. 10.30 ANP-ber. 10.40 VPRO-avondwijding. 11. Schaaknieuws. 11.05 Gr.pl. 11.35 Jazzmuziek (gr.pl.) 11.5512.Gr. platen. HILVERSUM, 1875 en 415,5 M. (Alg. progr. KRO). 8.9.15 Gr.pl. (8.15 Ber.) 10.— Gr.pl. 11.30 Bijbel- sche causerie. 12.Ber. 12.15 KRO- orkest. (1.1.20 Gr.pl.) 2.Orgel concert. 3.Gr.pl. (3.45 Ber.) 4.15 KRO-melodisten, mmv. solist. (5. 5.15 Gr.pl.) 6.Land- en tuin- bouwpraatje. 6.20 Gr.pl. 6.30 Zang met pianobegeleiding. (6.406.50 Gr.pl.) 7.Ber. 7.15 Luchtvaart causerie. 7.35 Gr.pl. 8.ANP-ber. 8.15 KRO-orkest m.m.v. solisten. (9.—9.15 Gr.pl.) 10.— Rep. 10.30 ANP-ber. 10.40 De KRO-boys mmv. solist. 11.10—12.— Gr.pl. DROITWICH, 1500 M. 11.20 Het Orpheus-trio. 11.50 Eric Jeffcote's Rhythm-kwartet. 12.10 Orgelcon cert. 12.40 B. Bissett en zijn Cana- dians, e.a. 1.20 West Country Wa ters, causerie. 1.35 Het New English Trio. 2.20 Gr.pl. 2.35 Pianosyncopa- tions. 2.503.35 Het Canadian Trio. 4 20 Gr.pl. 4.50 Radiotooneel. 5.20 Het Serge Krish-Septet. 5.50 Rep. 6.05 Zang. 6.20 Ber. 6.45 Rep. 7.— Linnaeus-herd. 7.15 BBC-Harmo- nie-orkest. 7.50 B. Frankel's orkest e.a. 8.35 BBC-Symph.-orkest. 9.30 Ber. 9.50 Verv. concert. 10.35 Your visit to Scotland, causerie. 10.50 Het Cellini-trio. 11.20 H. Evans en zijn Band e.a. 11.5012.20 Dansmuziek gramofoonplaten RADIO PARIS, 1648 M. 8.10—9.05, 10.10 en 12.35 Gr.pl. 1.50 Zang. 2.05 Gr.pl. 3.05 Zang. 3.20 Instrumentale duetten. 4.35 Zang. 5.20 Kamermu ziek. 8.35 Vioolvoordr. 8.50 Radio tooneel. 10.50 Gr.pl. 11.2012.50 Nachtconcert. KEULEN, 456 M. 6.50 Gr.pl. 7.30 en 8.50 Tentoonstellingsorkest. 12.20 Osnabrücker Concertorkest. 1.35 Schrammelensemble. 2.30 Populair concert. 3.45 Gr.pl. 4.20 Amuse mentsorkest. 6.30 Lit.-muz. progr. 7.30 Gr.pl. 8.50 Fragmenten uit de opera „Das Liebesverbot". 9.20 Militair orkest. 10.50 Omroeporkest en solisten. 12.20—3.20 Omroep- kleinorkest, E. Börschel's orkest en solisten. BRUSSEL, 322 en 484 M. 322 M.: 12.20 Gr.pl. 12.50 en 1.30 Omroep orkest. 1.50—2.20 Gr.pl. 5.20 Gr.pl. 6.05 Omroeporkest. 7.20 Gr.pl. 7.30 Zang. 8.20 Gr.pl. 8.50 Europeesch— Joegoslavisch concert. 10.5511.20 Gr.pl. 484 M.: 12.20 Gr.pl. 1.— en 1.30 Omroepsalonorkest. 1.502.20 Gr.pl. 5.20 Vioolvoordr. 6.Gr.pL 6.35 Omroepsalonorkest. 8.20 Gr.pl. 8.50 Omroepshymph.-orkest en -koor. 10.30 Gr.pl. 10.45 Omroep- dansorkest. 11.1511.20 Gr.pl. DEUTSCHLANDSENDER, 1571 M. 7.30 Het Grohrock-Ferrari-orkest e.a. 8.20 Gev. concert. 9.20 Maand- revue. 10.20 Ber. 10.40 Hoorbericht. 10.50 Viool en piano. 11.05 Ber. 11.20 EuropeeschJoegoslavisch concert (gr.opn.) 1.352.20 Gr.pl. (1.15—1.26 Tijdsein). GEMEENTELIJKE RADIO DISTRIBUTIE. Lijn 1: Hilversum. Lijn 2: Hilversum. Lijn 3: Keulen 8.10.20, Parijs R. 10.20—11.20, Radio PTT Nord 11.20 —12.20, Brussel VI. 12.20—13.35, Keulen 13.35—15.20, Parijs R. 15.20 15.45, Keulen 15.4518.20, Brus sel VI. 18.20—19.05, Brussel Fr. 19.05—19.20, Keulen 19.20—20.20, Brussel Fr. 20.20—20.50, Brussel VL 20.5022.05, Beromünster 22.05 22.45, Brussel VI. 22.45—22.55, Keu len 22.5524. Lijn 4: Brussel VI. 8.9.20, Lu xemburg 9.2010.35, Lond. Reg. 10.35—17.20, Droitwich 17.20—18.40, Lond. Reg. 18.4019.15, Droitwich 19.1522.50, Lond. Reg. 22.50 23.20, Droitwich 23.20—24.—. Lijn 5: Diversen. rechtvaardige verhoudingen, waarin vele wachtgelders verkeeren, ekomen te verval len; anderzijds wijl uit algemeen maatschap pelijk oogpunt vervroegde pensionneerir.g niet alleen gewenscht maar noodzakelijk ge acht moet worden. Echter staat daar tegenover, dat het pen sioenfonds door dezen maatregel op nog zwaardere lasten wordt gebracht, waar zij geen bezwaar tegen hebben, mits daar tegenover voldoende waarborgen voor een gezond fonds worden geplaatst. De bijzondere situatie echter waarin het gepensionneerde spoorwegpersoneel is ge plaatst, door de zeer onredelijke pensioen korting er. de zonderlinge motiveering welke voor handhaving van deze korting wordt gebruikt, doet het de vraag stellen waar heen wij gaan met deze wijzigingen van de Spoorwegpensioenwet. Men wijst er op, dat de staat in 1912 de volledige risico voor het Spoorwegfonds op zich heeft genomen en toen alle medezeg genschap der deelgenooten in bedoeld fonds heeft afgewezen. Zonderling doet het daarom aan, dat op grond van den minder goeden financieelen toestand van het fonds handhaving van de pensioenkorting wordt gemotiveerd. Te vreezen is dus, dat waar de tegen woordige regeering zich onttrekt aan de ver antwoordelijkheid welke in 1912 door den staat is aanvaard, namelijk „de volledige waarborging der pensioenaanspraken van het personeel" dit bij nog zwaardere belas ting van het pensioenfonds, dit weer a's motief voor handhaving der pensioenkor ting, zal worden gebruikt. Men meent dan ook, dat nu de tijd daar is, dat de in 1912 aanvaarde verantwoor delijkheid voor een onaantastbaar pensioen door den staat opnieuw wordt bevestigd, de tegenwoordige pensioenkorting wordt terug genomen en tevens volledige waarborgen voor de toekomstige pensioenen worden ge steld. Het instellen van een commissie ter bestu deering van het vraagstuk der pensioenen en het pensioenfonds werd door u in over weging genomen. Men oordeelt dat dit alles niet verschoven kan worden naar den tijd dat een commissie daarover uitspraak zal hebben gedaan. Actie voor een landelijke C. A. O. De hoofdbesturen van de drie landelijke gezel- lenorganisaties in het bakkersbedrijf, de algemeene, de roomsch-katholieke en de christelijke, hebben een comité ven actie gevormd om te komen tot een landelijke collectieve arbeidsovereenkomst. De hoofd besturen hebben zich tot de besturen van de bakkers-patroonsbonden gewend, met het verzoek, het overleg daaromtrent ten spoe digste te openen. Door MARK CHANNING ,Nad. ba werking V.oor MARIE [DE BELMONTE 73) Vóór hen lag de schat van Priester Jo- hannis. 't Was ook inderdaad een gezicht om versteld van te staan, een orgie van fonkelende kleuren. Colliers, sieraden, tul banden, pols- en enkel-ornamenten, overal verspreid, schitterden verblindend in het schijnsel van den rookenden fakkel. Wapens en harnassen glinsterden; vazen, kleine tafeltjes, alles met edelsteenen ingelegd, alle kleuren van den regenboog uitstra lend, vervulden tot zelfs de schaduwen met hun veelkleurigen glans. Elk sieraad was een prachtstuk. In fonkelende wanorde lagen daar op presenteerbladen van aarde werk opgehoopt, alsof het gewone kiezel- steenen waren: paarlen, robijnen en sa- phieren. Bekers en doozen, kostelijk be werkt in Byzantynsche cloisonné, verdwe nen half onder ontelbare broches, gespen en massief gouden kettingen, ingezet met groote ongeslepen edelsteenen, volgens den smaak der Oost-Gothen en der Perzische juweliers uit vroegere eeuwen. Zelfs de muren lichtten: op de viex hoeken hingen aan gewone ijzeren haken tapijten met in geweven kostbare steenen. Maar het voorwerp, dat de aandacht ge boeid hield van drie paar verbaasde oogen en waarvan de ongelooflijke pracht den luister van het andere deed verbleeken, was een troon, letterlijk witgloeiend, inge legd met witte diamanten, welke omgeven waren door een rand van enorme robijnen en saphieren een robijn en een saphier, afwisselend met vier diamanten. Gray was van oordeel, dat deze zetel ontelbare mil- lioenen waard was; hij wist, dat een Fran- sche juwelier uit de XVIIe eeuw één van de tronen van den Groot-Mogol van Delhi op ruim twaalf millioen pond ster ling had geschat. „Oh Colin! Wat een prachtige dingen!" „Nu, Di, ik zou maar een paar souvenir- tjes uitzoeken!" zei hy glimlachend, terwijl ze de schatkamer doorliepen naar de vol gende deur. Limbu was blijkbaar van dezelfde opinie. Boven de fries zag Gray een andere in scriptie gegraveerd: Sic Aranait gloria mundi. Die priester Johannis was behalve een potentaat ook een wijsgeer geweest. Van hoe weinig nut waren al die rijkdom men voor hen. Hij wendde zich tot Diana: „Hoe eer we weg gaan, hoe beter het is, Di! Kom mee. Limbu, jij vormt de achter hoede Klaar?" Voorzichtig opende hij de deur en in hun ooren klonken de schrille tonen van een schalmei, dezelfde, die ze in den tuin van de residentie, den avond van de ontvoe ring van Diana, maar veel zwakker, beluis terd hadden. Ze wachtten een paar tellen, klaar voor een aanval of om zich te verdedigen, doch er was niets te bespeuren. Toen de deur wijd open was, kwam hen een scherpe, zure, naar muskus riekende damp tegemoet. Ze stonden op den drempel van een aan Manasa, de godin-slang, gewijden tempel. Te oordeelen naar het schip en de zij beuken was dit van origine een christe lijke kerk, omgevormd door den een of anderen Hindoeschen veroveraar uit het dal. Een rij van twaalf olielampen, waar van de pit brandde in diepe, doorschijnen de groene kommen, verspreidde een lugu ber licht, dat in contrast de fantastische schaduwen, die de dansende vlammen wierpen, nog donkerder deed schijnen. Op wat eens het hoofdaltaar was geweest, stond de reusachtige afbeelding van een cobra met een kap op van verguld hout. Gray kon niet onderscheiden of de oogen twee groene lampen waren of twee enorme geslepen smaragden. De grond maakte een wonderlijken, rom- meligen indruk, want hij lag vol kleine botjes en dingen, die in het onzekere licht stukjes touw schenen te zijn; andere eind jes touw slingerden aan de kapiteelen van de kolommen, alsof ze door een onmerkba- ren tocht werden bewogen. In de zijbeuken lagen dikke kabels opgerold. De deur viel met een harden slag dicht. Aan den binnenkant was geen knop. Nu was het lied van de schalmei duidelijk hoorbaar. Meer herinnerde de wijs Diana aan de aria van den herder in Tristan. Opeens slaakte ze een kreet. Het eindje touw, waarop ze haar voet gezet had, kromp ineen. 't Was een slang. Gray pakte ze vast. En ze kwamen tot de ontdekking, dat al .die stukjes touw een menigte slangen van allerlei soort waren; ze schenen onder verdooving door de mu ziek van de schalmei, want geen enkele, zelfs niet die waarop Diana had getrapt, gaf het minste teeken van kwaad te zijn, ze schenen niet bewust van de tegenwoor digheid der vreemden. Gray probeerde de groote deur van de kerk te forceeren t was tevergeefs. Was er dan geen enkele hoop meer om te ontkomen? Ze hoorden een slag en het knarsen van een ijzeren deur. Met een uitroep van schrik vloog Diana naar Gray toe. In een opening van den muur, een twaalf voet ongeveer boven den grond, vertoonde zich tegen een achtergrond van groenachtig licht de gedaante van den Man- met-den-Sluier. „Ik heb al gezegd, dat jullie niet konden ontsnappen", spotte de in het zwart ge- kleede personage. „Je hebt ons te pakken, de duivel hale je!" vloekte Gray. (Was dit de ontknoó- ping?) „Ik heb jullie kalm in de val laten loo- pen! Dat doen altijd ratten wanneer ze nagezeten worden", luidde het minach tende antwoord. „Vat Jiet op, zooals je wilt", riposteerde Gray, „we zijn je gevangenen. Wat mij betreft, doet het er niet toe. Je kunt met me doen wat je wilt. Maar miss Lindsay moet je laten gaan! Je moet haar vrijlaten! Begrijp je?" De duidelijk merkbare uitdaging beman telde een wanhopigen doodsstrijd. „En waarom zou ik haar vrij laten, in ruil voor wat, hond die je bent?" ant woordde de ander sarcastisch. „De Sirkar zal je beloonen". „Die verwenschte Sirkar van jullie heeft zijn langsten tijd bestaan! „Hoor eens", hield Gray aan in hoogen ernst, „ik zweer, dat ik je alles wat je vra gen zult, zal toestaan!" ,,'t Is gemakkelijk iets te beloven, indien je zeker bent het toch te verliezen! Wat zou je me nu kunnen geven? Dat boekje van je begeer ik niet meer". „Om 's hemels wil, doe wat ik vraag!1* smeekte Gray wanhopig. Indien ik je een schrijven geef voor de Sirkar, waarin ik verklaar, dat je ons geholpen hebt en ver zoek je amnestie te verleenen, zul je de miss sahib dan vrijlaten?" „Neen, Colin, ik laat je niet alleen", riep Diana uit, hem bij den arm grijpend. „Vraag dat niet van me, lieveling!" „Indien ik er zeker van was, dat hü je liet gaan „Zelfs indien hy het beloofde, zou hy zyn woord niet houden!" zei zy opgewon den. „Ik zal me tot het einde toe aan je vastklemmen. Ik zou me eerder dooden dan in zyn handen te vallen". „Het vooruitzicht van dapper te sterven in tegenwoordigheid van de geliefde vrouw die, dwaas als alle vrouwen, zich verkiest op te offeren, moest jou, rat, van vreugde vervullen! Daarna, beloof ilj je, zal ik haar troosten!" De kwaadaardigheid, die sprak uit de op gutturalen toon gesproken woorden, was die van een krankzinnige. De Man-met-den-Sluier verdween uit de opening, die in den muur was aangebracht en het lied van de schalmei, dat al zwak ker werd, zweeg. (Wordt vervolgd).

Alkmaarsche Courant | 1938 | | pagina 6