DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. FRANCO GAAT DOOR MET ZIJN LUCHT BOMBARDEMENTEN. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS PER GEWONE AD VERTE NTIEN Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. No. 134 Dit nummer bestaat uit drie bladen. Directeur: C. KRAK. Vrijdag 10 Juni 1938 Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. 140e Jaargang Opnieuw twee schepen getroffen en daarbij o.a. een waarnemer gedood. VATICAAN BETREURT DE BOMBARDEMENTEN. Japansche opmarsch langs den Loenghai-spoorweg. Dijken van de Gele Rivier opgeblazen. Het Luiksche gifmengster-proces. Nog steeds verhooren. De algemeene toestand. Nieuws in 't kort. ALKMAARSCHE COURANT. Ondanks de waarschuwingen, welke Franco reeds mocht ontvangen, ondanks ook de actie, der Engelsche regeering, die er op aandringt, om een einde te maken aan de luchtbombardementen, en tenslotte ondanks de wenken van het Vaticaan, gaat de luchtmacht van Franco door met het uitvoeren van luchtbombardementen. En zoo moeten wij thans weer gewag maken van twee schepen, die getroffen zijn, een Fransch en een Britsch schip. Opnieuw zijn er dooden te betreuren en onder de gevallenen bevindt zich een waarnemer, die uitgezonden was door de niet-inmengingscommissie. Allereerst werd uit Madrid gemeld, dat een schip van onbekende nationaliteit in de haven van Benicasim, op 15 K.M. ten Noorden van Castellon, werd gebombar deerd. Volgens de eerste berichten zouden er bij dien aanval tien personen gedood en negentien gewond zijn. Verder werd uit Castellon gemeld dat de luchtmacht der nationalisten in de haven aldaar het Engelsche schip Isadora, aan boord waarvan zich een waarnemer der niet- inmengingscommissie bevond, heeft gebom bardeerd. De projectielen hebben aan het schip ernstige schade toegebracht, hoewel er geen slachtoffers zijn te betreuren. Later werd vastgesteld, dat bij het bom bardement in Benicasim het Fransche schip Brisbane getroffen werd. Daarbij werden twee Engelschen gedood en wel behalve John Edwards, de waarnemer der niet- inmengingscommissie, een scheepsagent, Bullock genaamd. Verder werden vijf leden der bemanning gedood en vier ernstig ge wond. Zes opvarenden werden licht ge wond. Het vliegtuig, dat alleen was, wierp vier bommen op het schip, dat in het maanlicht goed zichtbaar was en beschoot het schip vervolgens met zijn mitrailleurs. Naar vernomen wordt, is het schip zinkende. De Brisbane was negen dagen geleden uit Algiers naar Valencia vertrokken. Reuter meldt uit Valencia, dat de over tuiging thans veld wint, dat de opstande lingen weloverwogen aanvallen doen op neutrale schepen om te probeeren door een blokkade en terrorisatie der burgerbevolking de overwinning te behalen, waarin zij tot nog toe met de wapenen niet konden slagen. In de laatste 24 uur zijn drie havens gebom bardeerd, n.1. Denia, Alicante en Castellon. Fransche torpedojager naar Alicante. Een Fransche torpedojager is gisteren te Alicante aangekomen om een onderzoek in te stellen naar aanleiding van het bombar dement van het s.s. „Brisbane". Hierbij voegde zich later nog een andere torpedo jager. Zes gewonden zijn aan boord van de oorlogsschepen gebracht, terwijl de dooden op het kerkhof van Denia zijn begraven. Uit het voorloopige onderzoek is gebleken, dat de „Brisbane" getroffen is door vier bommen, waarvan twee brandbommen, en dat het aanvallende rechtsche watervlieg tuig vervolgens twee- tot drieduizend mi trailleurkogels op het schip afzond. Het schip is op het strand gezet. In den zijwand bevindt zich een groot gat. De strijd aan de fronten. De aanval der opstandelingen aan de fronten in de provincies Teruel en Castellon was gisteren buitengewoon hevig. Het was een offensief op groote schaal, dat ten uit- voer werd gelegd met machtige materieele middelen, waaraan de regeeringstroepen met heldenmoed het hoofd boden. Op vele plaatsen hebben zij alle pogingen van den vijand gefnuikt. De opstandelingen zijn in den sector van Teruel 15 K.M. van de provincies Valencia en Cuenca verwijderd. De regeeringstroepen maken het den opstandelingen onmogelijk door te dringen in de richting van Lucena Del Cid. Zoo luiden de berichten van regeerings- zijde. Van de zijde der opstandelingen wordt daarentegen het volgende gemeld: De rechtsche strijdkrachten hebben het gisteren ingezette offensief voortgezet. Tegen den middag waren zij ten Westen van Val- bona 4^K.M. opgerukt. De druk duurt voort. De operaties van gister zijn wegens haar mogelijke gevolgen belangrijker dan alle andere operaties in de afgeloopen maand. Aan het Levante-front. In het legerbericht der regeering wordt van het Levantefront gemeld, dat de op standelingen het offensief in alle sectoren hebben voortgezet. Gesteund door tanks, artillerie en vliegtuigen hebben de recht- schen in den sector van Valla Hermosa den berg Panagolose en Sanahuja bezet. Tijdens een luchtgevecht tusschen 41 jachtvliegtuigen der regeering en 53 vlieg tuigen der rechtschen werden tien der laatste neergehaald. De regeering verloor drie vliegtuigen. Aan het front in Estremadura. Aan het front in Estremadura zetten de regeeringstroepen de offensieve actie voort, welke zij in Mei zijn begonnen in den sector van Puenta Del Arzobispo, dat op 30 K.M. ten Westen van Talavera is gelegen. In het bergachtige terrein werd gisteren opgerukt in de richting van Rio Gualija. De heuvels La Olla en Las Beutistas werden bezet. In den sector van Villa Nucva de la Serena hebben de regeeringstroepen hun linies bij de provincies Badajoz en Caceres moeten herzien. De vreemde vliegtuigen boven Frankrijk. De Fransche minister-president Daladier heeft in de Kamer naar aanleiding van op merkingen van eenige leden ten aanzien van de vluchten van vreemde vliegtuigen boven het zuidelijk deel des lands o.m. ver klaard, dat voor het oogenblik nog niets gezegd kan worden omtrent den oorsprong der vliegtuigen, die 26 bommen hebben laten vallen. De scherven zijn door technici verzameld. Zij dragen inscripties, die goed dienen te worden bestudeerd. Dit delicate werk kan ernstige consekwenties mede brengen. Het onderzoek geschiedt in het arsenaal van Toulouse. Hoe de conclusie der met het onderzoek belaste technici ook moge uitvallen, aldus Daladier, bij voorbaat zal ik haar aanvaarden. Het belangrijkste is de aan de grens ge nomen maatregelen te voltooien om een einde te maken aan de lankmoedigheid, welke reeds te lang heeft geduurd. Batterijen luchtafweergeschut hebben waarschuwingsschoten gelost of seinen ge geven. Voortaan zal, zoodra een vliegtuig, van welke nationaliteit dan ook, de grens zal overkomen, direct het vuur worden geopend. Ik zelf, aldus Daladier, heb daartoe op dracht gegeven en ik heb de zekerheid, dat de bevelen a uilen worden uitgevoerd. Een te Tokio ontvangen telegram van het Japansche front bij den Loenghai-spoorweg behelst, dat de Japanners zijn voortgedron gen tot ongeveer 10 K.M. ten Noorden van Kaifeng. Zij hebben Lioejoeankou aan de Gele Rivier bezet en nog twee plaatsen op de oude route van Nanking naar Peking. Dit zal den tocht der Japanners over de Gele Rivier vergemakkelijken. Gisteren hebben 10.000 man Chineesche troepen een tegenaanval gedaan op Kaifeng, maar zij werden volgens dit Japansche be richt met zware verliezen teruggeslagen. Volgens de Japanners zouden de Chineezen 2000 dooden hebben. Uit Hankou wordt gemeld, dat de op marsch der Japansche troepen langs den Loenghai-spoorweg de vorige week op een nieuwe hinderpaal is gestuit: de zich terug trekkende Chineesche troepen hebben op 3 Juni verscheidene dijken tusschen Tsjeng- tsjou en Tsjoengwou vernield en daardoor een groot gebied onder water gezet. Waar schijnlijk werden ook andere dijken van de Gele Rivier met dynamiet verwoest, doch deze tactiek kan voor het oogenblik niet een volledig effect sorteeren, daar de periode van hoog water pas in Juli begint. Daaren tegen zullen de overstroomingen een zeer be langrijke rol spelen in de Chineesche ver dediging, tenzij de opmarsch der Japanners naar Hankou met bliksemsnelheid zou ge schieden, hetgeen niet waarschijnlijk is. De Chineezen ontveinzen zich niet, dat het door steken van dijken ook den ondergang zou beteekenen van honderdduizenden boeren, die in deze zeer dicht bevolkte streek wonen. Spoorlijn PekingHankau opgeblazen. Volgens officieuse -Japansche rapporten is een Japansche mobiele colonne erin ge slaagd de spoorlijn PekingHankau op te blazen, ergens ten zuiden van Tsjengtsjou. Buitenlanders te Tsjengtsjou. Een aantal buitenlandsche doktoren en zendelingen heeft geweigerd Tsjengtsjou te verlaten, toen de laatste trein vertrok. Zü willen de zieken en gewonden blijven bij staan. De stad is thans geheel geïsoleerd, alle spoorweg- en telegrafische verbindingen zijn verbroken. De hoofdmacht van de Chineezen trekt zich terug en men verwacht, dat de Japan sche troepen zonder veel moeite de stad zullen kunnen nemen. Tsjang Kai Sjek vol moed. Nader wordt gemeld, dat de Chineesche troepen Woensdagavond Tsjengtsjou hebben ontruimd. Tsjang Kai Sjek heeft op vragen van journalisten schriftelijk geantwoord, dat „dank zij onze troepen die sinds het begin van den zomer verleden jaar in aantal ver dubbeld zijn, de belangrijkheid en de kwali teit van ons materiaal, de aanzienlijke ver betering van het moreel der Chineesche be volking, hij, Tsjang Kai Sjek, in staat is aan alle strategische eischen te voldoen en de operaties te leiden, zooals hij dat van plan was. De bombardeering van Chineesche steden, welke beoogt het moreel van het Chineesche volk te vernietigen, heeft in tegendeel tot effect, dat het de verontwaar diging wekt van de 450 millioen Chineezen, die vastbesloten zijn den oorlog tot het ein de vol te houden, met als einde de overwin ning. Wij hopen, aldus besloot Tsjang Kai Sjek, dat de bevriende mogendheden alle verplichtingen zullen nakomen, die voort vloeien uit de geldende verdragen en China zullen helpen." De toestand te Sjanghai. De Japansche regeering heeft besloten het bezit van de Amerikanen te Sjanghai, dat door de Japanners bij hun bezetting van de stad was verzegeld, aan de eigenaars terug te geven. In een verklaring, hierover afge legd door den woordvoerder van het depar tement van buitenlandsche zaken te Tokio, wordt eraan herinnerd, dat bij het uitbre ken van de vijandelijkheden te Sjanghai j.L zomer de Chineesche legers verscheidene inrichtingen aldaar hadden bezet en ge bruikt voor militaire doeleinden. Daaronder was ook de school van de Baptistenzending, die Amerikaansch bezit was en gelegen was buiten Tsjapei. Toen de Japanners het ge bied van Sjanghai hadden bezet, was de school in gebruik als voorraadschuur. De Japanners hebben haar nu op 1 Juni terug gegeven, omdat te Sjanghai rust en orde zijn teruggekeerd en de toestanden normaal zyn geworden. Een ander Amerikaansch ge bouwencomplex, n.1. dat van de Sjanghai* sche universiteit te Jangtsepoo, dat eveneens door de Chineesche strijdkrachten voor mili taire doeleinden was gebruikt en dat later door de Japansche troepen was in bezit ge nomen, zal thans aan de Amerikanen wor den teruggegeven. Dit zal binnen de maand gebeuren. Een Amerikaansche stap te Tokio. Grew, de ambassadeur der Vereenigde Staten te Tokio, heeft er bij de Japansche regeering op aangedrongen maatregelen te nemen om een einde te maken aan de bom bardeering van de bezittingen van niet-strij- ders in China. Volgens het departement van staat had Grew opdracht het Japansche ministerie van buitenlandsche zaken in ken nis te stellen van den gisteren door Japan sche vliegtuigen uitgevoerden aanval op het complex der universiteit van Lingan. Grew heeft het departement van staat doen weten, dat hij stappen heeft genomen en aangedron gen heeft op maatregelen ten einde her haling der incidenten te voorkomen. Chineesche stap bij den Volkenbond. De gedelegeerde van China bij den Vol kenbond heeft den secretaris-generaal een nota overhandigd, waarbij diens aandacht wordt gevestigd op het feit dat de Japansche mobilisatiewet van toepassing is op de eilanden, welke onder mandaat staan van dit land en wel de Marshall-eilanden en de Carolinen. Dit is in tegenstelling met het pact. Een administratief onderzoek inzake de eilanden onder Japansch mandaat is thans in de zitting van de mandaatcommis sie niet aan de orde. In de zaak tegen de wed. Becker heeft de president van het Hof gistermorgen bekend gemaakt, dat hij een schrijven heeft ont vangen, onderteekend door mevrouw Dau- mens. De president gaf daarbij uiting aan de verontwaardiging, die bij hem gewekt is door dezen smakeloozen grap. Thans wordt vernomen, dat er sprake van zou zijn vandaag of morgen over te gaan tot opsporing van den schrijver van dezen mei „mevr. Daumens" onderteekenden brief. De zitting werd gistermiddag gekenmerkt door het feit, dat reeds bij den aanvang van weerskanten nieuwe personen zich civiele partij gesteld hebben. In het eene geval geschiedde dit voor de ouders van mej. Stevart, in het andere voor de moeder van mevr. de wed. Castadot. In beide gevallen wordt één franc schadevergoeding met rente geëischt. Het verhoor van de beklaagde is intus- schen vooratgezet. De weduwe Becker bleef het hoofd bieden aan de vragenreeks van den president, waarbij zij zich met groote ALKMAAR, 10 Juni. Ook vandaag hebben wij weer melding moeten maken van luchtbombardementen, bedreven door de luchtmacht van Franco. En opnieuw zijn schepen van vreemde mo gendheden in kwestie Frankrijk en En geland daarbij getroffen. Voor het eerst is thans ook een waarnemer van de non interventie-commissie doodelijk gewond: een Britsch onderdaan op een Fransch schip, dat bestookt werd en in zinkenden toestand werd gebracht. Wat die jongste luchtbombardementen be treft, voor de bijzonderheden verwijzen wij naar de berichten uit Spanje zelf. Wij zul len ons hier bezig houden met de houding der Britsche regeering en de kritiek in het Vaticaan op deze luchtbombardementen. In over het algemeen goed ingelichte officiëele Britsche kringen blijft men een stilzwijgen in acht nemen omtrent hetgeen gedaan zal worden om de antwoorden op de aanvallen der vliegers op Britsche schepen en eigendommen. Lord Halifax heeft zich over deze aange legenheid telefonisch verstaan met den mi nister-president, die nog steeds in Hamshire vertoeft. Men is in Londen van gevoelen, dat de actie der rechtschen ten doel heeft den be manningen der Britsche schepen er toe te brengen te weigeren naar havens te ver trekken, welke bloot staan aan bombarde menten uit de lucht en de verzekerings premies zoodanig te doen opvoeren, dat het ondoenlijk is te varen. In welingelichte kringen blijft men on danks dit alles hopen, dat de vandaag te houden vergadering der niet-inmengings commissie zal veroorloven, dat aanzienlijke voortgang kan worden gemaakt met de te rugtrekking van vrijwilligers. De energieke reactie der Britsche open bare meening op de bombardementen op Britsche schepen door de rechtsche Spaan- sche luchtmacht heeft eenigen indruk ge maakt te Rome waar men niet zonder er gernis constateert, dat deze bombardemen ten hun uitwerking niet gemist hebben in zekere conservatieve kringen, die Franco het best gezind waren. De Italiaansche bla den laten de mogelijkheid doorschemeren van een op handen zijnde actie van het Londensche kabinet in de verschillende Europeesche hoofdsteden. Zij schrijven de Britsche regeering verscheidene plannen toe, in het bijzonder het plan tot bijeenroe ping van een conferentie der staten, die de conventie van Nyon hebben onderteekend. In 'n artikel van den Londenschen corres pondent schrijft de „Tribuna", dat men zich in Engeland ten onrechte verontwaardigt over het bombardeeren van een paar koop vaardijschepen. Hieraan wordt toegevoegd, dat de Britsche rceders en kooplieden wel weten, dat „men niet in den regen loopt, zonder nat te worden". Ten slotte schrijft het blad: „het anti-fascisme is er in ge slaagd zich aan te dienen onder den dek mantel van de vaderlandsliefde en het zou ijdel zijn te willen verheelen, dat de inci denten der laatste dagen Franco veel sym pathieën hebben doen verliezen, die hij had weten te verwerven in rechtsche Britsche kringen". Ook de „Osservatore Romano", het blad van het Vaticaan, bespreekt den oorlog in Spanje en in het bijzonder de kwestie van de luchtbombardementen en de Fransch Britsche pogingen den oorlog minder on- menschelijk te maken, de Engelsche voor stellen inzake bemiddeling en de vluchten van onbekende vliegtuigen boven Fransch gebied. De „Osservatore Romano" schrijft: „De protesten tegen luchtbombardementen zijn gerechtvaardigd. De gebombardeerde centra hebben geenerlei militaire beteekenis. Zij liggen niet in de buurt van militaire centra noch van openbare gebouwen, die voor den oorlog van nut zijn. De afslachting van de burgerbevolking heeft nogmaals het moeilijke vraagstuk der „humaniseering" van den oorlog, welke zelf onmenschelijk is, op den voorgrond ge bracht. Dit feit ontslaat echter niet van den plicht al het mogelijke te probeeren om de gevolgen van den oorlog te verzachten en vooral onschuldige menschenlevens te spa- ren Het blad is van meening, dat ondanks de moeilijkheden, welke de verwezenlijking medebrengt, een overeenstemming tusschen de strijdende partijen op dit punt nog steeds gewenscht is, daar iedere aanval op onverdedigde centra slechts een nieuwe daad van agressie beteekent. Het blad is echter verplicht te constateeren, dat de Britsche voorstallen om het militaire karak ter der bedoelde centra te bepalen, geen gunstig onthaal hebben gevonden, zoomin als het eveneens Britsche initiatief, dat be oogt een bemiddeling tusschen beide vijan delijke kampen tot stand te brengen. Zooals gemeld doen geruchten de ronde, dat de Heilige Stoel tusschen beiden zou ko men bij de regeering van generaal Franco om dezen er toe te brengen te vermijden dat burgerbevolkingen verder te lijden zullen hebben van luchtbombardementen. Dit initiatief is een nieuw in de reeks van denzelfden aard, welke het Vaticaan, ge trouw aan zijn humanitairen geest en zen ding, herhaaldelijk heeft genomen in den loop van den bloedigen strijd in Spanje, met het doel de gruwelen van den oorlog te verzachten. Er zouden reeds instructies zijn gezonden aan mgr. Gaetano Cicognani, die den Heili gen Stoel te Salamanca vertegenwoordigt. Het spreekt vanzelf (aldus voegt het Ha- vas-bericht, waaraan wij bovenstaande ont- leenen, er aan toe) dat het initiatief van het Vaticaan geenszins mag worden voorgesteld als een protest en dat het alleen gaat om een gebaar, ingegeven door gevoelens van christelijke naastenliefde en dat het boven dien niets onvriendschappelijks bevat voor de regeering tot hetwelk het wordt gericht. handigheid van zekere punten der beschul diging wist vrij te pleiten. Tot aan het einde van de zitting heeft zich geen enkel incident voorgedaan. Men verwacht, dat ook vandaag nog be steed zal worden aan het verhoor, en dat het Hof Zaterdagmiddag geen zitting zal houden. De rechter van instructie in de zaak-Becker zal eerst Maandag gehoord worden. Opvarenden van sleepboot verdronken. - Op de Theems nabij Tilbury is een sleep boot na een aanvaring gezonken. Gemeld wordt, dat verscheidene opvarenden van het vaartuig, dat naar men gelooft de „Ocean Cock" is, verdronken zijn. Incident aan Bulgaarsch-Grieksche grens. - Naar pas thans bekend is geworden, heeft zich twee dagen geleden aan de Grieksch-Bulgaarsche grens een bloedig in cident afgespeeld. Bij een schietpartij, die door tot nu toe onopgehelderde oorzaak tus schen een Bulgaarschen en een Griekschen grenspost ontstond, werden twee Grieksche grenswachten gedood. Beiden hadden zich volgens de lezing, die men te Sofia van het voorgevallene geeft, op Bulgaarsch gebied bevonden. Ontvoerd knaapje waarschijnlijk ge wurgd. - Omtrent de ontdekking van het lijkje van den ontvoerden vijfjarigen James Cash wordt nog gemeld, dat dit reeds in zoodanigen staat van ontbinding verkeerde, dat het nog slechts aan de pyjama kon wor den herkend. Men neemt aan, dat het kind gewurgd is. Mevrouw Griebl in arrest. - De echtge noot van den uit Amerika naar Duitschland ge vluchten dr. Griebl, mevrouw Maria Griebl, wordt als getuige vastgehouden. Zij heeft een borgstelling van 5000 dollar moeten storten. De autoriteiten hadden ver nomen, dat zij reeds haar passagebiljet had genomen voor de eerstvolgende Duit- sche boot om eveneens naar Duitschland te gaan. Vliegtuigongelukken in Tsjecho-Slo- wakije. - Gisteren hebben zich twee ernsti ge vliegtuigongelukken voorgedaan. Nabij Nitra in Slowakije is een jachtvliegtuig neergestort, waarbij de twee inzittenden ge dood werden. Bij Jenc in Bohemen is een tweede jachtvliegtuig bij een noodlanding zóó ongelukkig neergekomen, dat de beide inzittenden ernstig gewond werden. Uitgehongerde wolven vallen kinderen aan. - Polesie in Polen wordt de laatste dagen geteisterd door benden uitgehongerde wolven. Nabij Luniniec hebben zij een groep spelende kinderen aan den rand van 't dorp aangevallen. Vijf kinderen werden ernstig gewond. Tragisch ongeluk in Stiermarken. - In het Dachsteingebied in Stiermarken is Dins dag een tourist verongelukt. Gistermorgen vroeg is een ploeg mannen uitgetrokken om het lük van den neergestorten tourist naar het dal te brengen. Tijdens het bergings werk kwamen twee leden van den ploeg op een overhangende sneeuwmassa te staan. De sneeuw bezweek en de beide mannen verdwenen in den afgrond.

Alkmaarsche Courant | 1938 | | pagina 1