DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Aardschokken in Nederland en België. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. No. 136 Dit nummer bestaat uit drie bladen. Directeur: C. KRAK. Maandag 13 Juni 1938 PRIJS PER GEWONE AD VERTE NTIEN Van 1—5 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. 140e Jaargang In Zuid-West-Nederland het sterkst gevoeld. Oorsprong der schokken in België. Slachtoffers in Vlaanderen. Tweede trilling op Zondagmiddag België werd ernstiger getroffen. Twee dooden en eenige gewonden. De algemeene toestand. Oud-minister Eden heeft Zaterdag in ALKMAARSCHE COURANT. Zaterdag en Zondag heeft Nederland kennis gemaakt met eenige lichte aard schokken, die gelukkig weinig beteeken- den en die alleen hier en daar eenige materieele schade veroorzaakt hebben. Daarnaast is er natuurlijk eenige sen satie verwekt en vooral onder de oud- Indiërs, die weten wat dergelijke schok ken kunnen beteekenen, was de verras sing het meest onaangenaam. De aardschokken werden in ons land het sterkst gevoeld in Zuidholland en Zeeland, maar ook in andere deelen van het land heeft men het trillen der aarde waargenomen, oa. in Alkmaar en onze omgeving. Uit de berichten, die ons bereikten, bleek spoedig, dat de oorsprong der aardschokken gezocht moest worden in Zuid-West België, waar o.a. de stad Gent vrij ernstig getroffen is. Even voor half één de meeste dagbla den waren juist uitgekomen of wel de rota tiepersen draaiden werd een gedeelte van Nederland opgeschrikt door trillingen van de aarde. Het was een ongewoon verschijn sel en velen wisten niet direct, wat dit be- teekende. Zij, die van een aardbeving spra ken, werden uitgelachen, omdat men alge meen meende, dat aardbevingen in ons land niet voorkwamen. Toch hadden de lachers ongelijk, want wel degelijk had de aarde geschud en wel degelijk komen aardbevingen ook hier voor. Tot nog toe waren de trillingen echter zoo zwak, dat alleen de Bilt ze kon registreeren met haar gevoelige apparaten. Thans voor het eerst had men de trillig zelf kunnen waarnemen. De eerste berichten. Om 12.18 uur Zaterdagmiddag registreer den de seismografen van het Kon. Ned. Met. Instituut te de Bilt een vrij krachtige aard schok, die op betrekkelijk korten afstand van ons land zijn centrum moet hebben ge had. Ongeveer 30 seconden nadat de seis mografen in beweging kwamen, toonden zij een grooten uitslag van ca. 2 c.M. en 30 seconden later, te 12.19 uur volgde een twee de uitslag. Ongeveer een kwartier lang ble ven de seismografen in beweging. Uit de berichten, die uit de verschillende deelen van het land binnenkwamen, bleek, dat de schok voornamelijk is gevoeld ten Zuidwesten van de lijn VenloUtrecht Amsterdam. In Zeeland het sterkst. Uit bijna alle deelen van het land bereik ten het Algemeen Nederlandsch Persbureau te ongeveer half één berichten van cor respondenten, waarin melding werd ge maakt van aardschokken, die in hun woon plaatsen waren gevoeld. Uit deze berichten kon worden vastgesteld, dat de schokken in het Zuiden van het land, en vooral in Zee land het sterkst zijn waargenomen. Bijna alle correspondenten deelden mede, dat twee aardschokken werden gevoeld. Geen hunner deed melding van persoonlijke ongelukken, wel echter van materieele schade, doch deze was in geen enkel geval van ernstigen aard. Den Haag trilde. Zoo werden tal van Hagenaren verontrust door trillingen, welke de gebouwen licht deden schudden. Op sommige plaatsen was dit nauwelijks merkbaar, doch op andere Plaatsen waren de trillingen vrij hevig. Zoo zeide men, dat op de Amerikaan- sche legatie aan de Princessegracht een boe kenkast was omgevallen, dat bij de Neder- landsche Reisvereeniging aan den hoek Laan van Meerdervoort-Zeestraat twee menschen van hun stoel waren gevallen, dat op het gerechtshof, in het Palace-Hotel op Scheve- ningen, in verschillende particuliere wonin gen vrij hevige trillingen werden gevoeld. Voorts vernamen we nog, dat op een kan toor de schok wel hevig gevoeld is. Een tele foonautomaat werd ontwricht en degeen, die de automaat bediende, viel van de stoel. Ook in alle departementen, welke in de binnenstad zijn gelegen, werd de beving gevoeld. Vooral van het departement van buitenlandsche zaken werd ons medege deeld, dat daar de schok hevig is geweest, n de keuken van de conciërge waren enkele kasten omgevallen. Zij, die zich op de bovenverdiepingen bevonden, holden in grooten angst naar beneden. gebouw van de Algemeene Lands- ukkerij kon men aan het schudden der zware machines duidelijk merken, dat er iets bijzonders aan de hand was. Enkele der archiefkasten, welke op de bovenste verdie ping waren opgesteld, vielen om. Nader vernamen wij, dat van het perceel Vaillantlaan 409 een binnenmuur is inge stort en dat in dezelfde laan nr. 92 een muur scheef is komen te staan. De Vaillantlaan schijnt dus naar verhouding de hevigste trillingen te doorstaan hebben gehad. Ove rigens is in Den Haag van instortingen nog niets gebleken. Aardschokken te Amsterdam. Te Amsterdam werd slechts een lichte aardtrilling waargenomen, die korten tijd aanhield, doch dit over de geheele stad dui delijk waarneembaar was en die in sommige dichtbevolkte buurten van de hoofdstad on rust verwekte. Tusschen 12.19 uur en kwart voor één werd de brandweer en ook het hoofdbureau van politie van alle zijden op gebeld. Bij de brandweer kwamen zelfs mededeelingen binnen van menschen, die in allerijl hun woningen hadden verlaten, be vreesd dat schokken van ernstiger aard zouden volgen. De brandweer behoefde ech ter in geeii enkel geval uit te rukken. Bij het filiaal van het Kon. Ned. Met. In stituut stond, nadat de aardtrillingen ge voeld waren, de telefoon niet stil. Tientallen menschen wilden de oorzaak weten en men dacht allereerst aan een vér- verwijderde ontploffing. Vele personen in de binnenstad en Zuid belden het filiaal van het meteorologisch in stituut op met de mededeeling, dat meube len in de woning verschoven en lampen en schilderijen licht heen en waar zwaaiden. In het hoofdbureau van politie was een muur gescheurd. Oorsprong in Zuidwest-België. De aardbeving werd in het meteorolo gisch instituut te de Bilt geregistreerd om twaalf uur 18 min. en 3 seconden Ned. tijd (10 uur 58 min. 3 sec. Green- wichtijd). De richting van den oorsprong dezer tectonische aardbeving was ongeveer Zuid 40 graden West, dit is iets bezui den Zuidwest. De afstand was onge veer 200 K.M. Dit gaf als oorsprong Zuidwest-België, bij de Fransche grens (de streek van Doornik). Zondagmiddag te omstreeks kwart voor drie heeft de trilling zich nog maals herhaald. Dezen keer was zij van minder beteekenis. De Bilt registreerde haar om 14 uur 46 min. 20 sec. De beving hield ongeveer 3 minuten aan en was 20 keer zoo zwak als die van Zaterdag middag om 12.18 uur. Ook deze nieuwe trilling werd in verscheidene plaatsen van ons lard waargenomen. Zoo meldde men uit Goes, dat aldaar drie snel op elkander volgende lichte aardschok ken werden waargenomen, die naar schat ting in totaal twee tot drie seconden duur den. Hoewel veel geringer van kracht dan Zaterdag waren de trillingen toch duidelijk merkbaar. In Kortgene heeft men de trillingen even eens waargenomen. In een woning aldaar begon een aan den wand hangende spiegel lichtelijk te slingeren. Dof gerommel. Om kwart voor drie Zondagmiddag werd in Terneuzen een vér verwijderd onder - aardsch gerommel gehoord, dat gedurende ongeveer zes seconden voor het oor waar neembaar was en dat gepaard ging van een lichten aardschok. In sommige huizen begon nen de deuren en ramen te rinkelen en in verschillende straten liepen de bewoners verschrikt naar buiten, hoewel van een paniekstemming uiteraard geen sprake was. Daarvoor was zoowel het op onweersgerom- mel lijkende onderaardsche gedreun als de trilling te gering. De schok, die hier waar genomen werd, maakte den indruk uit de richting van Kloosterzande, dus uit Ooste lijke richting te komen. Buiten Zeeland niets gevoeld? Terwijl de aardschok van Zondagmiddag in Zeeuwsch Vlaanderen duidelijk, zij het ook als een lichte trilling, is waargenomen, heeft men in Noordbrabant niets dergelijks gevoeld. Noch te Breda, noch te Eindhoven en evenmin in het dicht bij de grens gelegen plaatsje Bergeyk is van een aardschok iets bespeurd. Ook in Maastricht kon men niets vertellen over eventueele waarnemin gen van een trilling, zoodat het waarschijn lijk lijkt, dat de beving van gistermiddag niet allen in sterkte veel geringer is ge weest dan die van Zaterdag, maar ook over een veel beperkten gebied haar uitwerking heeft doen gevoelen. Terwijl in Nederland slechts eenige materieele schade kreeg van de aard beving van Zaterdagmiddag, bleek spoe dig, dat België ernstiger bezocht was geworden. Voornamelijk Vlaanderen heeft van de aardschokken te lijden ge had en de schade aan instortingen, bran den e.d. is vrij groot. Eenige slachtoffers zijn eveneens te betreuren, zij het dan niet, dat de beving de directe oorzaak was. Het observatorium te Brussel nam Zater dag om 11.58 uur Belgische zomertijd een zeer sterke aardschok waar. De schok was zoo krachtig, dat de seismografen er door buiten werken werden gesteld. Deze aardschok werd vrij krachtig gevoeld en op verschillende plaatsen zijn muren in gestort en huizen beschadigd, terwijl ook het telefoonverkeer in verschillende streken van het land is gestoord. De schokken herhalen zich. Om 14 uur 8 (Belgische tijd) werd opnieuw een lichte aardschok gevoeld, welke eenige seconden aanhield. Het epicentrum van dezen tweeden schok bevond zich op 60 kilo meter afstand van Brussel. Bevolking snelde de straat op. Uit Gent, Antwerpen, Bergen en Luik stroomden Zaterdagmiddag berichten binnen over de uitwerking van de aard schokken. Er ontstond groote ontstelte nis onder de bevolking. De menschen snelden de huizen uit, de straat op. Vrij wel overal vertoonen de muren scheu ren, ruiten zijn gesprongen, schoor- steenen zijn omgevallen en meubelen zijn omvergevallen. Groote schade in Vlaanderen. Op de Nieuwe Beestenmarkt en in de dok ken te G e n t hebben twee arbeiders steenen op het hoofd gekregen. Zij moesten, daar zij ernstig gewond werden, naar het ziekenhuis worden overgebracht. Ip de Wondelghem-straat is een steenen kruis van ongeveer 300 K.G., dat op de St. Josephskerk was geplaatst, op straat terecht gekomen. Een groot gedeelte van den muur werd vernield. Op verscheidene plaatsen zyn muurversieringen in stukken gevallen. Een brand, welke, naar men meent, ver oorzaakt is door een kortsluiting, die door de aardbeving was ontstaan, heeft een ge deelte van eenige gebouwen verwoest, ter wijl ook artikelen in een cartonnagefabriek een prooi der vlammen zijn geworden. Het vuur heeft zich ook medegedeeld aan een buizenfabriek, waar een schade van naar schatting 200.000 franken werd aange richt. Te St. Amandsberg heeft een man, die door den aardschok van de wijs was ge bracht, zich onder een wagen geworpen. Hij werd op slag gedood. TeKortrijk zijn tal van daken ver nield. De straten liggen er bezaaid met dak pannen. In het Begijnenhof zijn bijna alle huizen gescheurd. Een man, die voor zijn vensterraam stond te kijken, werd op straat geslingerd. Met een gebroken been werd hij opgenomen. ALKMAAR, 13 Juni. De verkiezingen in Tsjecho-Slowakije zijn gisteren geëindigd. Drie Zondagen lang is er gestemd en het merkwaardigste is wel geweest de massale overgang van de Duitsche communisten naar de partij van Henlein. In sommige plaatsen heeft 90 procent der communisten voor Henlein gestemd. Dit resultaat sterkt diegenen in het ge lijk, die beweerd hebben, dat de vooruit gang, die de Sudeten-Duitsche partij de laatste jaren geboekt heeft, vooral in economische en sociale, eerder dan in na tionale overwegingen gezocht moet wor den. Hoewel de definitieve uitslag tot nog toe niet bekend is, blijkt uit de tot nu toe bekende resultaten wel, dat de commu nisten een grcot aantal stemmen hebben verloren, terwijl de sociaal-democraten en de nationale-socialisten iets zijn vooruit gegaan. Ook de Slowaaksche partij van Hlinka is vooruitgegaan, doch zij heeft nergens meer dan veertig tot vijfenveertig procent van de stemmen behaald. Wel blijft deze partij daardoor de sterkste Slo waaksche party, maar niets rechtvaardigt haar bewering, het geheele Slowaaksche volk te vertegenwoordigen. Evenwel, men moet den definitieven uit slag afwachten, alvorens men een uit eindelijk oordeel kan vellen. Men zou intusschen hebben gedacht, dat men in Duitschland tevreden zou zijn met de resultaten. Merkwaardig genoeg echter is het opti misme, dat zich in Duitsche officieele krin gen kenmerkte na het bekend worden van de eerste uitslagen, afgenomen. Toch ver klaart de Völkische Beobachter, dat de „eenheid van de Sudeten weerstand heeft geboden aan de terreur der Tsjecho- Marxisten." Verder constateert het blad, dat het aantal Tsjechische stemmen in het Sude- tenland is toegenomen en het schrijft, dat thans de regeering te Praag of wel zal be sluiten de eischen van de Sudeten-Duit- schers in te willigen, ofwel de oude poli tiek der minderheden zal voortzetten, welke het schip van staat zonder twijfel „mee zal sleuren in de draaikolken van de bolsjewistische chaos." Intusschen lijkt het er thans heel veel op, dat de Tsjechische regeering besprekin gen zal voeren met de Sudeten-Duitschers. De Tsjechische ministerraad heeft Zater dag definitief dit besluit genomen. Als basis voor de onderhandelingen zal eener- zijds het door de regeering uitgewerkte nationaliteiten-statuut dienen en ander zijds het op 8 Juni door de gevolgmachtig- de afgevaardigden van Henlein, Kundt, Peters en Roche aan den minister-presi dent overhandigde memorandum. De onderhandelingen zullen nog deze week beginnen, terwijl de regeering voorts de vertegenwoordigers der Poolsche en Hongaarsche groepen en partijen uitgenoo- digd heeft, om nog deze week te komen praten over de kwesties der nationaliteiten. In Britsche diplomatieke kringen heeft men met de grootste voldoening de berich ten uit Praag ontvangen, inhoudende dat de Tsjechische regeering heeft toegestemd te onderhandelen met de leiders der Sudeten-Duitschers op basis van het me morandum, dat de eischen der party van Henlein bevat. In dit besluit ziet men een nieuw ver zoenend gebaar van het Praagsche kabinet, waardoor een aanmerkelijke ontspanning wordt gebracht in den toestand van Cen traal Europa en wordt bijgedragen tot een bevredigende regeling van het Sudeten- Duitsche vraagstuk. Nader wordt gemeld, dat de onderhan delingen over het nationaliteitenstatuut en het memorandum binnen enkele dagen, waarschijnlijk Woensdag worden geopend. De ministerraad te Praag blijft in zitting tot aan het begin der besprekingen. zijn kieskring Leamington een rede gehou den, waarin hij ten aanzien van den inter nationalen toestand verklaarde, er van overtuigd te zijn, dat er voor het oogen- blik geen grond is, optimistisch te zijn. Eden zeide, dat de vooruitzichten op politiek, noch op handelsgebied, noch op het gebied van het bedrijfsleven een der gelijk optimisme rechtvaardigen. Indien wij onze vrijheden willen behou den zonder langdurigen strijd moeten wij in het igen land een veel grooter '".rachts- inspanning ontplooien dan tot nu toe is geprobeerd. De toekomst zal voor een belangrijk deel afhangen van de vraag, of wy onze nationale eenheid in de volgende paar maanden zullen kunnen voltooien en in hoeverre wij op de basis van die eenheid geestelijk en materieel zullen kunnen her wapenen. Indien wij een ramp willen voorkomen, kan dat slechts door een reusachtige en vereenigde nationale krachtsinspannin0, die voldoende groot moet zijn om die naties, welke nog steeds gelooven in een machtspolitiek te toonen, dat geweld een wapen is, dat den gebruiker er vin niet ten goede kan komen. Niemand, aldus vervolgde Eden, zal den vvensch der regeering een bevrediging van Europa te bewerkstelligen dwarsboomen, maar dat mag niet zyn ten koste van vitale belangen van onze nationale repu tatie of van onze opvatting over een be hoorlijk optreden. Deze bevrediging zou noch werkelijk noch duurzaam zijn, wanneer zjj tot dien prijs zou tot stand komen. Zij zou een wer kelijke pacificatie later veeleer moeilijker maken. Door een politiek van concessies tegenover geweld kan men tydelyk een bevrediging bereiken, doch op die manier zal de vrede niet van langen duur zyn. Het is een ernstig zelfbedrog te veron derstellen, dat dat zou kunnen. Men ziet, dat Eden eerder pessimistisch dan optimistisch gestemd is. En toch, er zit veel, heel veel waars in zijn rede. Misschien moeten we zeggen: helaas., TeKruishouthem werd, naar ge meld wordt, een man, die zich in een in aanbouw bevindend huis bevond, tengevolge van het instorten van een muur, gedood. Naar nog uitMoeskroen wordt ge meld, is ook daar ernstige schade aange richt. Volgens dit bericht zouden te Moeskroen drie en te Kortrijk tien personen gekwetst zyn. Dieren reageerden De aardschokken, welke zich in België hebben voorgedaan, hebben aanleiding ge geven tot interessante waarnemingen, welke gedaan zyn door den eigenaar van den die rentuin te Berchem. Eenige minuten voordat het verschijnsel ontstond, gaven sommige dieren duidelijke teekenen van ongerust heid. De leeuwen brulden niet meer op hun gebruikelijke wijze. Hun geluid kreeg een klagenden klank. De pauwen uitten abnor male klanken, in plaats van hun gebruike- lijken scherpen kreet. Alle runderen, rhino- cerossen, bizons, antilopen, gazellen en her ten draaiden in het rond en drukten hun kop tegen het hekwerk, alsof zij zich in veilig heid wilden stellen. De eigenaar van den dierentuin meende toen, dat een der beesten ontsnapt was en riep al zijn personeel bijeen, om de angstige dieren tot kalmte te brengen. Op dat oogen- blik werd de aardschok gevoeld, en terstond kwamen de beesten tot rust. Merkwaardig is, dat alleen de katachtige en de runderachtige dieren het verschijnsel van tevoren schijnen te hebben gevoeld, ter wijl b.v. de beren en apen geen enkel teeken vgn zenuwachtigheid vertoonden. Aardschokken in Frankrijk. In Frankrijk zijn de aardschokken van Zaterdag gevoeld van Duinkerken tot Ka- merijk. De beving was vrij sterk, want de instrumenten van het meteorologisch insti tuut te Rijssel werden buiten werking ge steld. In sommige wijken van Rijssel ont stonden scheuren in de muren. In Engeland ook gevoeld. Het observatorium van West-Bromwich heeft Zaterdag om 12 uur 9 Ned. tijd een voor de Britsche eilanden „vrij krachtigen" aardschok geregistreerd, waarvan het epi- centum op 200 mijl afstand was. De schok werd duidelijk gevoeld in de Londensche voorstal Woolwhich, waar tegen het voetpad geparkeerde auto's in beweging kwamen. De aardschokken werden door het Brit sche observatorium te Kew gekenmerkt als „een plotselinge hevige aardbeving". Te Kew werden de schokken gedurende bijna vijf minuten waargenomen. Vooral in de -ondensche City schijnt men de stooten te hebben gevoeld. Er ontstond eenige op schudding onder de talrijken, die zich van hun kantoren huiswaarts begaven. In Rams- gate kwamen verscheidene schepen in be weging en in Ipswich was de telefoonver binding eenige minuten gestoord. De trilling van Zondag. Evenals de aardtrilling hier te lande Zon dagmiddag veel zwakker was, was dit het geval in België. In Grammont duurde de trilling twee en drie tiende seconde. Zy was goed waarneembaar en minder krachtig dan de schok van Zaterdagmiddag 14 uur 10. De trilling bewoog zich in de richting Noord- Zuid. Bij de trilling van Zondagmiddag zijn drie pennen van de seismografische installaties in het observatorium stuk geslagen. In Knocke is de b'eving duidelijk gevoeld om 14 uur 25. Hier duurde zij 4 seconden. Wederom aardschokken waargenomen. Het observatorium van Ukkel heeft in den nacht van Zondag op Maandag wederom aardschokken geregistreerd. De eerste schok werd waargenomen te 3.46 uur, deze schok was vry sterk, doch niet zoo krachtig als de schokken van Zondagmiddag te 14.26 uur. De schok duurde ongeveer zeven seconden. De tweede schok, welke minder krachtig was, werd gevoeld te 3.57 uur en duurde twee seconden. De apparaten werden thans niet vernield. De schok werd gevoeld te Braine-leComte, waar hy gepaard ging aan een onderaardsch gerommel, alsmede te Tubize, Soignies en Audenaerde. Sommige menschen meenden, dat de schokken van vannacht heviger waren dan die van Zondag, doch dit was slechts schijn. Zy waren meer gevoelig door de stilte en door hun liggende houding. Nabeving in Zeeuwsch-Vlaanderen. In den afgeloopen nacht tusschen vier uur en half vijf is in Zeeuwsch-Vlaanderen wederom een lichte nabeving waargenomen. Regen en storm in Amerika. - Ver scheidene steden en dorpen in Kansas worden bedreigd door overstroomingen, doordat zes rivieren tengevolge van re genval en zware stormen zeer gezwollen zijn. Ernstig ongeluk met autobus. Een uit Augsburg komende autobus met 34 inzit tenden is tegen een boom gereden, tenge volge waarvan de zijwand geheel opengere ten werd. Vier personen werden gedood, vijf zwaar en elf licht gewond,

Alkmaarsche Courant | 1938 | | pagina 1