Agenda DE GRONINGER LANDDAGEN 1938 R00DE*STER H. W. HOLSMULLER De Molleboonen te Alkmaar ontvangen hun vrienden uit het gansche land. De algemeene vergadering Wie noten mist of zich vergist. De tweede dag. EERSTE BLAD. Alkmaar, Maandag. AUTO DRIEMAAL OVER DEN KOP GESLAGEN. Zaterdagmiddag te half 5, heeft zich op den Bergerweg, even voorbij de zuivelfa briek, een auto-ongeval voorgedaan, dat buitengewoon goed is afgeloopen. Volgens ooggetuigen, kwam een perso nen-auto, komende uit de richting Bergen, in aanraking met een voor haar uitrijdende auto. Vermoedelijk ten gevolge van de groote snelheid (circa 100 K.M.) sloeg de wagen 3 maal over den kop en kwam op den berm van den weg terecht. Wonder boven wonder bekwam de eenige Inzittende geen letsel De zwaar gehavende wagen is later op den berm weggesleept. Men bericht ons nader dat het een won der mag heeten, dat de bestuurder van de over den kop geslagen auto, de heer P. uit Alkmaar, er zoo goed is afgekomen. De auto welke aan de achterzijde werd aangereden was een lesauto van den heer Dam, garagehouder te Alkmaar. Deze auto werd aan de achterzijde beschadigd. Er zat een leerling in met een instructeur en, dank zij het feit, dat deze les-auto dubbele besturing en dubbele remmen heeft, zoodat ook de instructeur te allen tijde kan ingrij pen, werd de auto wel van den weg op het rijwielpad geworpen, maar kon daar on middellijk tot stilstand worden gebracht. DE AARDBEVING IN ALKMAAR EN OMGEVING. Het is een eigenaardig onderwerp waar over wij thans nog iets moeten zeggen, dat wil zeggen, het onderwerp is een natuur verschijnsel dat herhaaldelijk in onze cou rant is vermeld, maar het eigenaardige is, dat wij er ditmaal onder stadsnieuws over moeten schrijven. Want er mag in Alkmaar nog zoo veel gebeuren en gebeurd zijn, over aardbevin gen heeft men hier niet te klagen. Men beeft hier wel eens, maar dan beeft de aarde niet mee. Wij leven hier op een veilig stukje grond tusschen twee zeeën en wy zijn ban ger voor het water dan voor den grond. Maar toch Maar toch is men Zaterdagmiddag ook in onze gemeente opgeschrikt door een eigen aardige beving. In het politiebureau hebben schrijftafels getrild en als men nagaat welk een zware kubus de heer Kropholler van ons politiebureau gemaakt heeft, dan is het duidelijk, dat er een enorme kracht aan het werk is geweest om dit gevaarte aan het trillen te brengen. Trouwens niet alleen op het politiebureau heeft men het voelen trillen, ook uit andere deelen van onze stad kwamen berichten die van een schokje of een stootje hebben ge sproken. Men heeft hier en daar het gevoel gehad, dat er iemand aan een bed schudde of een duwtje tegen een stoel gaf, maar dat is dan ook alles geweest en eigenlijk niet de moeite om er over te spreken. Ook onze omgeving heeft maar matig meegeleefd. Uit Limmen werden wij opge beld met de vraag „of men goed gevoeld had" en bij onze wedervraag wat men dan eigenlijk gevoeld had kwam de mededeeling, dat men een bevend gevoel had gekregen en dat 't net was of de aarde niet heelemaal stil stond. Dat beverig gevoel was wel in orde, maar de aarde draait gelukkig nog. Als die plot seling stil gestaan had zou men waarschijn lijk niet eens kans gehad hebben uit Lim men te telefoneeren. Uit Groot Schermer wordt ons gemeld, dat om 12.20 Zaterdag eenige bewoners ver schrikt naar buiten zijn geloopen, doordat de huizen begonnen te trillen. Een electri- sche bel begon te rinkelen zonder dat een bakker of een kruidenier op het knopje ge drukt heeft en een openstaande deur is dichtgeslagen. „Wat is de oorzaak?" vraagt men ons? En wij antwoorden heel gewichtig: een aardbeving, of liever een aardverschuiving of nog liever een natrillertje van een uit- loopertje van een aardverschuiving. Behalve natuurlijk die dichtgeslagen deur, want dat kan wel door den tocht zijn ge komen. TE LAAT DE AUTO GEZIEN. Gistermiddag heeft een aanrijding plaats gevonden op het Varnebroek nabij het standbeeld van mevr. Bosboom Toussaint tusschen een personenauto en een wiel rijder. De auto kwam uit de Wilhelminalaan en de bestuurder wilde in de richting van het Varnebroek verder rijden. Voor hem uit reeds een andere personenauto over den Kennemerstraatweg in de richting van de stad. De autobestuurder had tijdig den lin kerrichtingaanwijzer uitgestoken en signalen gegeven. In de wending naar het Varnebroek kwam de auto in botsing met een vanuit de rich ting Vierstaten rijdenden wielrijder. Deze had volgens zijn eigen verklaring de auto te laat opgemerkt. Het was een 42-jarige man uit Uitgeest. Na een vrij ernstigen val van zijn rijwiel werd hij in het Burgerweeshuis binnengedragen. Hij is per ziekenauto naar het Centraal Ziekenhuis overgebracht, na dat door den directeur van den geneeskun digen dienst de eerste hulp was verleend. Het bleek, dat zij linkerarm ontwricht was. Het onderzoek door de politie naar de schuldvraag is gaande. EINDEXAMEN RIJKSKWEEKSCHOOL TE ALKMAAR. Groep I. Geëxamineerd zes vrouwelijke candidaten, afgewezen één. Geslaagd de dames: W. Boekei te Zuid- Schermer, A. Hazes en E. Schut te Alk maar, S. Urbanus te Bergen en J. Vennik te Heiloo. EEN ZILVEREN JUBILEUM. Op 16 Juli 1938 hoopt de heer A. Slende- broek, bewaarder bij het Huis van Bewaring alhier, den dag te herdenken waarop hij 25 jaar geleden bij het gevangeniswezen in dienst trad. Na 5 jaar verbonden te zijn geweest aan de strafgevangenis alhier werd hij met in gang van 20 Juli 1918 overgeplaatst naar het Huis van Bewaring, waar de a.s. jubi laris zijn taak op alleszins lofwaardige wijze vervult. BLOEMPJESDAG. De speldjesverkoop ten bate der steunkas van de r.k. bond voor groote gezinnen, afd. Alkmaar, heeft opgebracht 184.60. Voor dit resultaat zegt het bestuur alle hartelijk dank, in het bijzonder de jongedames, welke met zoo grooten ijver speldjes hebben ver kocht. OPGEBRACHT. Door de politie is Zaterdag in de stad een man aangehouden, die in het Algemeen Politieblad stond gesignaleerd tot het onder gaan van hechtenisstraf. Hij is daartoe naar het Huis van Bewaring overgebracht. AUTOTOCHT VOOR OUDEN VAN DAGEN. Het comité „Autotocht voor ouden van dagen" maakt bekend dat reeds de noodige maatregelen worden getroffen om dezen tocht ook dit jaar weer te doen slagen. Ruim 300 circulaires werden verzonden en hiervan kwam reeds een behoorlijk aan tal ingevuld terug. Eenigen stelden reeds hun auto meest al door henzelf te besturen beschikbaar. Anderen gaven een bedrag voor het bestrij den der kosten voor de huur van auto's. Terwijl de vereeniging van Huisvrouwen evenals vorige jaren weder een autobus voor 25 personen toezegde. Een aantal winkeliers en bedrijven deden aanbiedingen van versnaperingen, broodjes, bloemen, eau de cologne, enz. Omtrent het doel der tocht worden nog besprekingen gevoerd, die naar verwacht mag worden tot het gewenschte resultaat zullen leiden. De tocht is vastgesteld op Woensdag 6 Juli a.s. Gaarne zag het comité daarom de overige circulaires zoo spoedig mogelijk ingevuld tegemoet, teneinde tijdig te kunnen nagaan hoeveel personen moeten worden uitgenoo- digd om aan de tocht deel te nemen. Nu voor velen de vacantietijd is aange broken, zal het voor een ieder die daartoe nog in staat is, zeker een vreugde zyn ook de ouden van dagen een prettige reis te be zorgen Het comité stelt zich voor een dezer da gen voor dit doel nog aan te kloppen bij hen, die door het afstaan van gaven „in natura" hun medewerking willen verleenen. Mogen velen daartoe bereid gevonden worden. CENTRALE WERKPLAATS. Voor jeugdige werkloozen van 14 tot 25 jaar. Over de week van 5 Juni tot en met 11 Juni werden door bemiddeling van de Ar beidsbeurs geplaatst bij een patroon: 1 timmerman, 2 bankwerkers. Aan de Centrale werkplaats kunnen worden geplaatst: 2 bankwerkers, 1 teeke naar, 3 kantoorbedienden, 6 timmerlieden, 4 metselaars, 3 schilders, 3 in andere vak ken. KAMPIOENSPRIJS BEHAALD. Op de Zaterdag en Zondag te Amsterdam gehouden internationale kampioenstentoon stelling in de Apollo-hal te Amsterdam, uitgaande van de „Kynologenclub Amster dam", behaalde de midden schnauzer Maja van den Zonneheuvel van den heer Göddeke te Alkmaar den kampioensprijs. VERKOOP GROND AAN DE REMBRANDTSTRAAT. In bijlage no. 82 schrijven B. en W.: De heer J. Zijp, alhier, heeft verzocht voor zich of zijn lastgevers van de ge meente te mogen koopen een perceel bouwterrein, gelegen aan de Rembrandt- straat, groot ongeveer 300 M2., voor den prijs van 2250.— In totaal, ten einde daarop tweew oningen te bouwen. B. en W. bieden in verband .daarmede een ontwerp-besluit ter vaststelling aan. De heer P. Dekker, alhier, heeft verzocht voor zich of zijn lastgevers van de ge meente te mogen koopen een tweetal per ceelen bouwterrein, gelegen aan de Rem brandtstraat, tezamen groot ongeceer 300 M2., voor den prijs van 2250 in totaal ten einde daarop twee woningen te bou wen. De heer Dekker heeft bereids aan H. M. de koningin vrijstelling verzocht van het verbod, bedoeld in artikel 1506 van het Burgerlijk Wetboek. In verband daarmede bieden B. en W een ontwerp-besluit ter vaststelling aan. De heer G. Liefhebber, alhier, heeft verzocht voor zich of zijn lastgevers van de gemeente te mogen koopen een percee bouwterrein, gelegen aan de Rembrandt- straat, alhier, groot ongeveer 150 M2„ voor den prijs van 1125 in totaal, ten einde daarop een woning te bouwen. Dit perceel is op de bij de stukken gevoegde teekening in roode kleur aangegeven. Tegen verkoop van eerder genoemd perceel bestaat bij ons geen bezwaar, terwijl de grondprijs ii overeenstemming is met de prijzen door d commissie van bijstand voor het grondbe drijf voor het ter plaatse gelegen terrein in overweging gegeven. B. en W. bieden den raad in verband daarmede een ontwerp-besluit ter vastel ling aan. Tentoonstelling. Kunstzaal Boendermaker, Loudelsweg te Bergen, werken van Leo Gestel; dagelijks behalve Zondags, van 104 uur. Bioscopen. Bioscoop Harmonie, 7.30 uur, hoofdnum mer De nachtsleutel (rom.-sens.); hoofdrol len Boris Karloff, Jean Rogers e.a. Toegang boven 18 jaar. Woensdagmiddag, half 3, matinee. City-theater, 8 uur, hoofdnummer Paljas (opera); hoofdrollen Richard Tauber, Steffi Duna en Diana Napier. Toegang boven 14 jaar. Woensdagmiddag, half 3, matinee. Victoria-theater, half 8, hoofdnummer M'n man is detective (blijspel); hoofdrollen William Powell, Myrna Loy en de hond Asta. Toegang boven 18 jaar. Woensdagmiddag, half 3, matinee. Maandag 13 Juni. Kermis Schoorl, dansen bij Schuyt. Woensdag 15 Juni. 8.15 uur, Groote Kerk, uitvoering orato rium „Die Schöpfung" door het vryz. herv. zangkoor. 110 NED. INSTITUUT v. ACCOUNTANTS BLEEKERSKADE 4 ALKMAAR BELASTINGZAKEN N.V. NOORDERSTOOMTRAMWEG- MAATSCHAPPIJ. Aan het jaarverslag over 1937 van deze te Alkmaar gevestigde instelling ontleenen wij het volgende: De uitkomsten der exploitatie over het afgeloopen jaar 1937 zijn, wat het goederen vervoer aangaat, iets gunstiger dan over het jaar 1936. De opbrengst van het reizigers- vervoer is vrijwel onveranderd gebleven, 10.299,79 tegen 10.495,28 in 1936, terwijl de opbrengst van het goederenvervoer heeft bedragen/ 5.546,60 tegen 4.441,46 in 1936. Dientengevolge bedraagt de totale opbrengst 16.426,17 tegen 15.506,86 in 1936 of ruim 900 meer. De in onze vorige verslagen uitgesproken meening, dat alleen by verbetering in den algemeenen toestand, een gunstiger exploi tatie van onzen spoorweg mag worden ver wacht, is ook thans nog van kracht. De perceelen grond, liggende aan den Ruigenweg in de Zijpe, welke onverkocht zijn gebleven tijdens de likwidatie van het baanvak WarmenhuizenSchagen, hebben wij verkocht. De overdracht hiervan zal ver moedelijk in den loop van het jaar 1938 plaats hebben. Het reizigersvervoer bracht 10.299,79 op, het vrachtvervoer 5.546,60, diversen 579,78, totaal 16.426,17. Van de Hollandsche IJzeren Spoorweg Maatschappij werd ontvangen 16.51796, af te trekken f 48.012,19, blijft te verdeelen nihil. Daar ook nu weder het geval zich voor deed, dat de belastingen, welke op onzen spoorweg drukken, niet uit het bedrag der extra bijdragen boven 9900 kunnen wor den betaald, ontvingen wij van onze exploi- tante ook het bedrag dier belastingen, ge heven op den Spoorweg Warmenhuizen Alkmaar, ad 411,09. Het bestuur bestaat thans uit de heeren: jhr. mr. F. H. van Kinschot, Alkmaar, voor zitter; S. G. L. F. baron van Fridagh, Schoorl; H. Nolet, Warmenhuizen; K. Mole naar, Warmenhuizen en W. Bruin, Alkmaar, secretaris-penningmeester. De balans geeft in debet en credit een totaal van 1.309.004,97, de winst- en ver liesrekening 10.429,86 met een winstsaldo van 8036,88. Aan aandeelhouder wordt 2.4 uitge keerd nml. 7.920 en op nieuwe rekening wordt 116,88 overgebracht. tfo R.K. HARMONIE ST. C^CILIA. Bovengenoemde Harmonie zal Donder dagavond haar dirigent den heer P. N. Joosen huldigen naar aanleiding van het groote succes behaald op 2den Pinksterdag te Aalsmeer. De Groninger Landdagen, wat zijn dat? In geheel Nederland en zelfs daar buiten hebben de Groningers in den loop der tijden vereenigingen opge richt, die ten doel hadden, den band, welke hen bond te verstevigen en het losse contact, dat misschien bestond, hechter te maken. Later werd het doel grootscher en schooner: de vereenigingen trachtten de Groningsche folklore, de zeden en gewoonten van de provincie te be waren en zij deden dat op hun samen komsten door middel van tooneeluit- voeringen of van oude spelletjes, welke men als kind geleerd had. Uit die losse vereenigingen is 20 jaar ge leden een meer nationale vereeniging ont staan, mede dank zij den bekenden Groningschen industrieel Scholten, die het aandurfde, om er voor uit te komen, Gro ninger te zijn, en die misschien wel den eersten stoot gaf tot de oprichting van de vereeniging Groningen. En thans? Thans zijn ruim 30 af dee lingen bij deze groote vereeniging aange sloten, waarbij als zeer merkwaardige bizonderheid nog kan worden gemeld, dat de Groningers in hun eigen gewest tot nog toe niets voelden voor dergelijke ver eenigingen. De Groninger vereenigingen treft men dus aan buiten de provincie zelf. Welnu, jaren geleden besloot men,- om ééns in de twee jaar een z.g. landdag te organiseeren. Dan zouden de afgevaardig den van alle vereenigingen bij elkaar op bezoek komen en zij zouden dan niet alleen maar vergaderen, maar vooral ook gezellig en ongedwongen onder elkaar zyn. En zoo kreeg dan de Alkmaarsche afdee- ling, De Molleboonen, dit jaar deze land dagen twee in getal te verzoreen. Eensdeels beteekende dit dus, dat de algemeene vergadering in onze stad zou worden gehouden, anderdeels beteekende 't, dat de Molleboonen hun „landsluu" zou den ontvangen en zich zouden uitsloven, om hen een paar zoo prettig mogelijke dagen te bezorgen. De algemeene vergadering. begon reeds Zaterdagmorgen en al dadelijk kwamen de afgevaardigden in de goede stemming, want het Gulden Vlies, het vereenigingsgebouw der Molleboonen, was in feesttooi gestoken. Buiten wapperden de vlaggen, binnen in de groote zaal hin gen de wimpels en schilden der Groninger gemeenten, terwijl bloemen het geheel nog aanmerkelijk verfraaiden. Het spreekt welhaast vanzelf, dat de voorzitter der afdeeling Alkmaar, de heer J. Barkman, bij den aanvang der vergade^ ring, een kort welkomstwoord sprak, waarin hij gewaagde van de groote op komst en waarin hij mede de gasten een paar prettige dagen in Alkmaar toe- wenschte. Vervolgens heeft de heer K. ter Laan, algemeen voorzitter, de openingsrede ge houden. Spr. begon met er aan te herin neren, dat de Groningers een dubbel feest vierden: de landelijke vereeniging bestond juist 26 jaar en de ontvangende afdeeling herdacht juist haar 15-jarig bestaan. Toch was spr. met deze jubilea niet tevreden, want er waren nog altyd teveel steden in ons land, waar geen Groninger afdeeling is, terwijl toch het belang der Groninger beweging het eischte, dat overal, in elke provincie en zeker ook in de provincie Groningen zelf, af deelingen zouden komen. Spr. herinnerde voorts aan het pioniers werk, verricht door wijlen den heer Schol ten, den eersten voorzitter der vereeniging Groningen, en mede aan het baanbrekende werk, dat verricht werd door de verschil lende redacties van het maandblad Gro ningen. Het afgeloopen jaar was voor de lande lijke vereeniging een goed jaar geweest. Helaas moest de heer Melles uit Rotterdam als hoofdbestuurslid bedanken wegens drukke bezigheden, maar gelukkig kreeg men in dr. Steenhuis een uitstekenden op volger. Toch sprak spr. de hoop uit, dat de heer Melles mettertijd weer zijn rol zou kunnen vervullen in het hoofdbestuur. Hulde bracht spr. voorts aan den heer Riddering uit Utrecht, die zoovele jaren de financiën beheerd heeft, maar die daar naast nog onnoemelijk veel voor de Gro ninger beweging heeft gedaan. Het was verheugend, dat de bibliotheek goed gevuld is en dat er veel gebruik van wordt gemaakt. En even verheugend was het, dat de zang een grootere plaats by de Groningers heeft ingenomen. Het jaar 1938 is een belangrijk jaar ge weest voor wat betreft nieuwe uitgaven. Spr. herinnerde in dit verband aan de uitgave van de Kroniek van Wittewierum, waaraan veertien jaar lang gewerkt is en waaraan dr. Zuidema zyn beste krachten heeft gegeven tot hij niet meer kon en een ziekte hem noodzaakte, het werk, dat nog niet beëindigd was, stop te zetten. Geluk kig is een ander bereid gevonden, het een maal begonnen werk te voltooien, zoodat het thans in druk kon verschijnen. Verder noemde spr. het zeer belang wekkende werk van den heer R. J. Kwa- kenbrug, die bezig is aan het te boek stel len van de geschiedenis van Groningen. Tenslotte wees de heer ter Laan op de Groninger poëzie en noemde in dit verband den Groninger dichter Jan Boer, die met zijn werk kan wedijveren met het beste, dat in de Nederlandsche taal verscheen en die bewezen heeft, dat het Groningsch zich uitstekend leent voor gedichten. Spr. herdacht vervolgens het lid van verdienste, wijlen den heer Marema uit Haarlem, die heel veel voor de Groninger beweging heeft gedaan en die dit jaar overleed. Spr. verzocht de aanwezigen, door op te staan een stille hulde te brengen aan dezen voorvechter van de beweging, Nadat aan dit verzoek was voldaan, kwam de voorzitter tot zyn slotwoorden: wij kennen in onze vereeniging geen rang en stand of wat dan ook, wy hebben slechts één doel, den groei en bloei der Groninger gedachte te bevorderen. Ons gewest be leeft moeilijke dagen, maar er zullen betere dagen aanbreken. Tot zoolang aldus spr. „kop d'r veur". Een langdurig applaus klonk na deze rede op en onmiddellijk werd het Gronin ger lied van Geert Teis ingezet, dat door allen staande werd gezongen. Jaarverslagen. Vervolgens werden met bekwamen spoed de diverse verslagen uitgebracht. De secretaris, de heer G. R. de Jager uit Bussum, herinnerde er in zijn verslag nog Wordt van zijn leven geen solist! Solist kun je alleen maar zijn Als je wat kan op je terrein. Dus, zoo bezien, is onbetwist Ook Roode Ster Tabak solist! NIEMflJER'S 6, 10, 13 ct. per half ons. Zeldzaam zacht en licht in de pijp. maals aan, welke werken thans werden en worden uitgegeven, wees er op, dat de bibliotheek nieuwe aanwinsten kreeg, en dat het Groninger lied in groote oplaag was verspreid. Een afdeeling, Het Schienvat te Amers foort, werd opgeheven, maar het hoofdbe stuur tracht in Am- rsfoort de levensgeesten der afdeeling weer op te wekken. Thans telt de vereeniging 32 afdeelingen met on geveer 3900 leden. Uit het verslag van den penningmeester, den heer Riddering, noteerden wij het be drag van inkomsten en uitgaven, zijnde 1255.31, waarbij een batig saldo van 646.19 (v. j. 256.41). De financieele commissie bracht een schriftelijk verslag uit en adviseerde, om den penningmeester decharge te verleenen, welk advies natuurlijk werd opgevolgd. Op voorstel van den voorzitter, die eerst nog den heer Riddering had dank gebracht voor zijn financieel beheer, werd de afdee ling Alkmaar aangewezen, om de beschei den van den penningmeester over het komende boekjaar na te zien. De begrooting 1938, welke reeds in het Januari-nummer van het Maandblad was gepubliceerd, werd goedgekeurd. Historisch leesboek. De voorzitter kwam nogmaals terug op het werk van den heer Kwakenbrug, met welke historische studie het gewest plot seling zeer rijk geworden is. De auteur heeft al zyn werk belangeloos gedaan, zoo dat op de Groningers de dubbele taak rust, om te zorgen, dat het aantal inteekeningen op dit historisch werk de uitgave er van mogelijk maakt. Het is een studie, die tot de alledbeste van ons land behoort. Prijsvraag tooneelstukken. Na een korte discussie werd besloten voor dit jaar bij de prijsvraag voor Gro ninger tooneelstukken de auteursrechten niet op te eischen, maar deze aan de schrij vers te laten. De vergadering werd daarna geschorst tot Zondagmorgen IC uur. Het schrijven in eigen taal. Zondagmorgen om 10 uur werd de ver gadering voortgezet. De voorzitter stelde allereerst aan de orde een voorstel inzake de schrijfwijze in de verslagen in het Maandblad. Voordat hij de debatten hierover opende, deelde de voorzitter mede, dat de idee, om in het maandblad in het Groningsch te schrijven, zeer viel toe te juichen, maar. dan diende dit ook werkelijk Groningsch te zijn. Om dat te bereiken zou het hoofd bestuur weer beginnen met zoogenaamde schrijflessen te geven in het maandblad. De heer Buitenwerf (Eindhoven) open de daarop als indiener van het voorstel de debatten. Hij verwachtte niet veel van die lessen, omdat zij ook reeds vroeger werden gegeven door meester Kriet. Al te spoedig bemoeide de redactie van „Groningen" zich er mee en meester Kriet stopte met zijn lessen. In dit opzicht verwachtte spr. dan ook niet veel van de huidige redactie van het maandblad. Wat het voorstel zelf betrof, de afdeeling Eindhoven was er toe gekomen omdat ar tikel 2 der statuten o.m. bevatte het in stand houden der Groninger taal. Om deze in stand kunnen houden, moeten we haar zoo dikwijls mogelijk gebruiken, zoo wel mondeling als schriftelijk. Nu is er den laatsten tijd herhaaldelijk van de zijde van het hoofdbestuur drang uitgeoefend op de afdeelingen, om haar verslagen in het Nederlandsch te schrijven. Dat is natuur lijk precies verkeerd. Nog erger is het, dat de redactie van „Groningen" steeds minder ruimte open laat voor artikelen in 't Groningsch en dat zij slechts aan enkele gunstelingen toestaat, de Groninger taal in de redactionneele ko lommen te gebruiken. De afdeeling Leeuwarden vond dit alles al even merkwaardig. Typeerend vond zó het, dat Zaterdag op deze vergadering af wisselend Groningsch en Nederlandsch werd gesproken Hoe wil men op zoon wijze de Groninger taal protfageeren? De afdeeling Deêmter en d'r om tou te Deventer had tot nog toe altijd haar ver slagen in het Groningsch geschreven, om dat men daar meende, dat het zoo hoorde. Maar als de redactie van het maandblad haar houding niet verandert en als zij niet meer ruimte open laat voor het Gro ningsch, dan moest mer. van Deventer geen propaganda meer voor het blad verwach ter.. Utrecht was het in groote trekken met de andere afdeelingen eens, maar wees op

Alkmaarsche Courant | 1938 | | pagina 2