i Stad e* OmgeoiMQ. Rechtszaken De aardbeving van Zaterdag. £uchUtaact JkowHciaat Tlieum Nieuws in 't kort. Zomersproeten SPRUTOL Kantongerecht te Alkmaar. BERGEN Glimlachje LIMMEN HEILOO Overstroomingen in Zweden. - In de overstroomde gebieden van de provincie Norrland is de toestand verergerd. Het water heeft een groote opslagplaats van timmerhout weggespoeld, meer dan twee millioen balken werden tegen de groote spoorbrug van Vaennaes gedreven en men vreest, dat deze thans zal instorten. De spoorwegverbindingen zijn onderbroken en de autoriteiten zijn begonnen het dorp Spoeland te ontruimen. Dorp door een tornado geteisterd. Het dorp Clyde, in Texas, is door een tor nado geteisterd, welke twintig huizen heeft vernield, waaronder de school. Men vreest, dat vijftien menschen om het leven zijn gekomen. Reeds zijn vijf lijken gevon den. Verscheidene schoolkinderen worden vermist. De tornado ging gepaard aan een elec trischen storm. Groote veen- en boschbrand. - Het Estlandsche eiland Dagoe wordt op het oogenblik geteisterd door een geweldigen bosch- en veenbrand. Een gebied van ze ven kilometer lang en twee kilometer breed staat in vlammen. Het dorp Tubela wordt ernstig bedreigd. Letlandsche stad door brand geteis terd. - De stad Ludsen, in Oost-Letland, niet ver van de Russische grens gelegen, is Zaterdag geteisterd door een brand, zooals Letland nog niet gekend heeft. Ongeveer een derde der stad, 212 huizen, zijn vernield, waaronder 17 openbare ge bouwen, twee kerken, de kazerne van een regiment infanterie, bestuurs- en politie gebouwen. Meer dan honderd menschen hebben verwondingen opgeloopen; som mige zijn ernstig gewond. Het aantal dak loozen bedraagt meer dan 2000. In de verwoeste roomsch-katholieke kerk zijn vele kostbare schilderijen en andere voor werpen verloren gegaan. De brand schijnt in een bakkerij ontstaan te zijn. NOORDHOLLANDSCHE WATERSCHAPPEN. Hedenmorgen ten 10 ure kwam de Vereeniging van Noordhollandsche Water schappen in de schouwburgzaal „De Har monie" bijeen, onder voorzitterschap van den heer J. Commandeur, die in de groote opkomst een bewijs zag van een groeiende gemeenschapszin en een waardeering voor de activiteit van het bestuur voor de be hartiging van de belangen van de water schappen in Noordholland. Spr. deelde mede, dat het bestuur de leden zal bijeen roepen, die belang stellen in het gemeenschappelijk inkoopen van stookolie. Voorts werd medegedeeld, dat na indie ning van het rapport van de studiecommis sie onder leiding van prof. Scheltema, Ged. Staten geen reden hebben gevonden voor stellen te doen tot invoering van pachters- steunrecht in de waterschappen. Nu de waterschappen verplicht zullen worden een regeling vast te stellen omtrent de verzekering tegen schade, welke voor de betrokken lichamen mochten voortvloeien uit handelingen of nalatigheden van den penningmeester, adviseerde het bestuur daarvoor verzekeringen aan te gaan bij de Nationale Borgmaatschappij voor 4.75 per 1 1000 met een minimum van 7.50. De polis dekt zoowel frauduleuze handelingen als nalatigheden van dezen. De tertiaire wegen. De in samenwerking met den Zuidhol- landschen Waterschapsbond gevoerde actie tegen het wetsontwerp tot financiering van de tertiaire wegen heeft niet het ge- wenschte resultaat gehad. Noordholland, Zuidholland en Utrecht krijgen ten behoeve van deze wegen een belangrijk minder bedrag aan ontvangsten, dan in uitzicht was gesteld. Het bestuur verwacht, dat de onbillijk heid van het gevolgde verdeelingssysteem na enkele jaren wel sterk naar voren zal komen. Het bestuur zal dan niet nalaten, daarop de aandacht te vestigen. Voor 1937 en 1938 blijft het aanvullend wegenplan ongewijzigd. Voor 1939 en vol gende jaren zal een nieuw plan worden vastgesteld. Het bestuur is van oordeel, dat een weg eenmaal op het wegenplan geplaatst, ook verder voor een uitkeering in aanmerking dient te komen, wanneer die weg van het plan wordt afgevoerd. Voor wegen, die niet op het wegenplan voorkomen, maar toch van genoegzaam belang zijn, is door de provincie 50.000 op de begrooting geplaatst. Het bestuur oordeelde dit een stap in de goede richting. De onderhoudsplichtigen moeten, alvorens voor een bijdrage voor de tertiaire wegen in aanmerking te komen, eerst 500—600 per K.M. uit eigen middelen bijdragen. De subsidie moet een prikkel blijven om de wegen in goeden staat te brengen. Het jaarverslag werd conform vastgesteld evenals de rekening over 1937. Ontvangsten 6173.81, uitgaven 5721.91, voordeelig saldo 451.90. Zonder eenige bespreking werd de be grooting vastgesteld in ontvangsten en uit gaven op 3590. De aftredende bestuursleden J Hoek Spaans en C. G. de Jongh Az. werden her kozen. Na afloop der vergadering volgde een rondrit door de Wieringermeer met bezich tiging van een akkerbouwbedrijf, een wei- debedrijf en het veenbedrijf van het Hoog heemraadschap Noordhollands Noorder kwartier. DISTRICTS-ARBEIDSBEURS. Doelenstraat 30. Tel. 4395. De directeur van bovengenoemd bureau deelt mede, dat op 11 Juni stonden inge schreven: Groep bouwvakken: 1 bouwk. teekenaar, 2 glas in loodzetters, 1 glazenwasscher, 1 steenbikker, 2 stratenmakers, 2 stratenm. verdwijnen spoedig door een pot Bij alle Drogisten opperlieden, 2 stuc. opperlieden, 1 tegel zetter, 1 granietwerker, 1 steenzetter, 4 betonwerkers, 15 voegers, 25 opperlieden, 9 stueadoors, 17 schilders, 107 grondwer kers, 23 metselaars, 43 timmerlieden. Groep metaalindustrie: 2 afbramers, 6 bankwerkers, 4 blikslagers, 1 carrosserie bouwer, 1 constructiewerker, 11 electri- ciens, 2 fitters, 2 instrumentmakers, 3 kernmakers, 1 ketelmaker, 4 klinkers, 1 kopergieter, 15 loodgieters, 2 lijn werkers, 4 machinisten, 2 machineteekenaars, 6 metaaldraaiers, 1 metaalvijler, 1 metaal slijper, 1 modelmaker, 15 monteurs, 4 or gelmakers, 1 ovenist, 1 pianostemmer, 2 plaatwerkers, 3 rijwielherstellers, 1 rijwiel likker, 1 scheepsbouwer, 2 scheepswerk- tuigkundigen, 10 smeden, 9 stokers, 1 tandtechniker, 1 voorslaander, 4 vuurwer kers, 2 wagenmakers, 6 ijzerwerkers, 2 zandbereiders, 1 ijzerboorder, zandvor- mers. Groep verkeerswezen: 60 chauffeurs, 13 schippers, 1 kapitein- en 1 machinist bin nenvaart, 2 exped. knechten, 7 koetsiers, 17 pakhuisknechts, 26 magazijnbedienden, 1 emballeur, 4 kellners, 3 loopknechten, 1 hotelknecht, 1 buffetbediende. Groep voedings- en genotmiddelen: 56 sigarenmakers, 5 sorteerders, 1 stripper, 4 tabaksbewerkers, 8 slagers, 9 chocoladebe werkers, 1 koffiestroopbrander, 2 bierbot- telaars, 1 ouwelbakker, 3 zuivelbereiders, 20 bakkers. Groep houtbewerking: 15 meubelma kers, 4 stoffeerders, 5 mach. houtbewer kers, 2 kistenmakers, 4 borstelmakers, 1 beitser, 1 beeldhouwer, 1 biljartmaker, 1 fabriekstimmerman. Groep handel: 21 vertegenwoordigers, 2 colporteurs, 3 winkelbedienden. Groep boek- en steendrukkerijen: 5 let terzetters, 2 drukkers. Groep land- en tuinbouwbedrijven: 14 tuinlieden, 25 landarbeiders, 2 bloemisten. Overige beroepen: 7 boekbinders, 4 was- schers, 6 schoenmakers, 1 port. huisknecht, 1 verfbereider, 3 kalkbranders, 1 huiden- zouter, 1 onderwijzer, 2 controleurs, 1 be drijfsleider, 1 batikker, 1 administrateur, 2 boekhouders, 2 incasseerders, 1 verzeke ringsagent, 4 zakkenstoppers, 1 reclame- teekenaar, 1 landmeter, 13 kantoorbedien den, 38 transport- en 245 los-arbeiders. Gedeeltelijk werkloos: tabaksindustrie 8 overige beroepen 3. Jeugdige werkzoekenden beneden 18 jaar in diverse beroepen: 25. Vrouwelijk personeel: 5 kantoorbedien den, 1 verkoopster, 2 naaisters, 4 werk sters. VERTROKKEN PERSONEN. M. Vrouwe, R.K., z. b., van Dahliastr. 8 naar Haarlem. J. Mulder, geen, tuinders- knecht, en gezin, v. de Ruijterstr. 31 n. Putte. H. de Jonge, N.H., wed. v. H. Willemsen, z. b., van van der Woudestr. 30 naar Oudorp. C. Balk, geen, z. b., en kind, van Geester singel 37 naar Bergen. E. M. Groot, R.K., dienstbode van Baansingel 9 naar Bergen. C. de Groot, geen, chauffeur, van Heem- raadstr. 13 naar Heiloo. P. Poelstra, N.H., winkelbediende, van Oosterkolkstr. 23 naar Amsterdam. A. van Zon, geen, dienst bode, van Liefdelaan 34 naar Bergen. W. F. K. Singeling, N.H., los arbeider, en echtg., R.K., van Kennemersingel 18 naar Amster dam. F. Schlenger, R.K., mach.bankwer ker, en gezin, D.G., van Hooftstr. 27 naar Gonsenheim (Dtl.) C. Tromp, N.H., groentenhandelaar, van Laat 61 naar Heiloo. M. Suiker, R.K., z. b., van Nassaulaan 9 naar Warmenhuizen. S. Kraijenhoff van de Leur, geen, leerl.verpleegster, van Ken- nemerstraatweg 79 naar Amsterdam. L. Lips, R.K., leeraar wiskunde, en gezin, van Bergerweg 78 naar Ned.-Indië. A. Orge list, N.I., musicus, en echtg., van Langestr 42 naar Bergen (N.H.) J. de Groot, R.K., bloemenhandelaar, van Voormeer 18 naar Bloemendaal. J. Vader, N.H., dienstbode, van Prinses Julianalaan 14 naar Schermer- horn. J. C. Hagens, R.K., steno-stypiste, van Achterstr. 14a naar Velsen. W. Bruinvis, geen, gymnastiekleeraar, van Metiusgracht 4 naar Ned.-Indië. A. C. Wessels, R.K., kapster, van Koorstr. 41 naar Obdam. I. de Haan, N.H, boerenknecht, van Westerhofje 22 naar Rauwerderhem. N. J. Smit, N.H., z. b., en broer, van C. W. Bruinvisstr. 17 naar Heiloo. C. Plaizier. geen, scheepsbouwer, van Uitenboschstr. 85 naar Haarlem. E. C. Duinker, geen, wed. van A. de Jong, z. b., van Jan van Scorel- kade 75 naar Den Helder. N. Zonneveld, R.K., z. b., van Fnidsen 76 naar Egmondbin- nen. T. B. P. Geurts, R.K., verpleegster, van C. W. Bruinvisstr. 43 naar Utrecht. T. B. van Veen, R.K., banketbakker, en ge zin, van Appelsteeg 1 naar Amsterdam. C. Siewers, geen, z. b., en gezin, N.H., van Stuartstr. 89 naar Den Helder. J. C. W. Mooij, R.K., bakker, van Koorstr. 24 naar Schagen. M. Schermer, R.K., dienstbode, van Emmastr. 36 naar Castricum. B. Baars, G.D., kappersbediende, van Hooft str. 7 naar Enschedé. J. M. Stofregen, L.d.H., officier Leger des Heils, van Limmer- boek 40a naar Weesp. J. Prosper, Ger.K., dienstbode, van Boterstr. 20 naar St. Maar- ten- T. M. C. de Waard, geen, echtg. v. H. G. A. Tondera, van Laat 72a naar Win- nenthal (Dtl.) W. Vledder, H.A.Z.E.A., echtg. v. J. Laan, z. b., van Mient 8 naar Heiloo. A. van der Molen, N.H., echtg. v. P. Betlem, z. b., van Vrouwenstr. 11 naar Amsterdam. J. van Zalinge, N.H., groen tenhandelaar, van Laat 61 naar Heiloo. GEVONDEN VOORWERPEN. Aanwezig aan het bureau van politie, Kerkplein en aldaar te bevragen op Woens dag en Zaterdag van 11 tot 1 uur de navol gende van 311 Juni 1938 gevonden gede poneerde voorwerpen: hondenhalsband met penning 822, gele handschoen, bewijs toek. ouderdomsrente van C. Groot te Limmen, belastingmerk, bosje bruggeld kaartjes, portefeuille met papieren, wit Nappa hand schoen, bruine ceintuur, tasch met badgoed, fietsstallingskaart van A. Dijkstra, porte- monnaie met rommel, zakje met 2 kaartjes wol, groene ceintuur, 1 paar kousen, taschje met rommel, blauw grijze jas, voetbal. Aanwezig en te bevragen bij de navol gende ingezetenen: W. Sterk, Drebbelstraat 16, actentasch; F. Struijs, Liefdelaan 12, bruin leeren actentasch; W. van Roekei, woonschip G 4175, Oudegracht, schroefsleu- tel; J. Visser, Baansingel 46a, zilveren ro zenkrans in étui; J. Dekker, Ooievaarstraat 5, rijwielbelastingmerk; J. de Buijzen, le Tuindwarsstraat 13, rood kindertaschje; C. de Waard, Ramen 6, gele dameshandschoen; H. Stikvoort, Achterdam 8, wit ceintuur; J. J. Schreuder, Snaarmanslaan 69, belasting- merk; H. Scheman, K. v. 't Veerstraat 70, belastingmerk; J. Staa, 2e Kabelstraat 12, Fransche huissleutel; Gebr. Zandbergen, Helderscheweg, melkbus met wei; A. Prink, 2e Landdwarsstraat 27a, bruine tasch met fototoestel; J. Met, Egmondermeer 477, rij wielbelastingmerk; F. Dekker, Bleekerskade 111, vegertje; R. Veraar, Rochdalestraat la, bril; J. Joosten, Stationsweg 60, sjaaldas; A. de Wit, Langestraat 2,, portemonnaie met inhoud; J. Pranger, Leeuwerikkade 19, rij wielbelastingmerk; J. Koeman, Liefdelaan 16, jas; A. Boxum, Westerweg 350, pols horloge; Postkantoor, wandelstok met knop; P. Piersma, Troelstrakade 48, belasting merk; J. Deurloo, Spoorstraat 67, koperen dasspeld; M. v. Slooten, 2e Kabelstraat 19, ring met sleutels; Bouwmans, Fontein Ver schuurstraat 25, gebroken kunstgebit; S. Thoes, Eikelenbergstraat 24, hondenpen ning 71; A. J. Puttenaar, Akerslaan 35, horlogeglas met rand; J. C. Pureveen, Zeglis 31, licht ceintuur; brugwachter Vlotbrug, rol goud-papier; N. Hoogeboom, 2e Kabel- straat 21, zwart vulpotlood; H. Deen, Wolle- brandtstraat 17, licht grijze regenjas; T. Wiegman, Koorstraat 4, rood broche; P. Kruijsen, Payglop 2, rijwielbelastingmerk; Krol, Noorderkade 4, nummerplaat GZ 11387; Rijks, Cabeljaustraat 5, jonge bok. Wanneer men weder in het bezit is van het verloren voorwerp wordt men verzocht hiervan kennis te geven aan het bureau van politie alhier. Uitspraken van de strafzitting van Vrijdag 10 Juni 1938. Overtredingen van de Motor en Rijwielwet: J. F. F. te Beverwijk, 1 boete of 1 dag hechtenis. J. M. te Zuidscharwoude, 2 boete of 1 dag hechtenis. J. N. C. H. te Den Helder, M. S. K. te Leiden, ieder 2 boete of 2 dagen hechtenis. K. H. B. te Alkmaar, P. A. S. te Egmond-Binnen, C. V. te Wormerveer, 2.50 boete of 2 dagen hechtenis. J. de K. te St. Maarten, H. F. H. te Rotterdam, P. F. te Heiloo, P. K. te Alkmaar, M. B. te Wierin- gerwaard, J. v. H. te Assendelft, ieder 3 boete of 2 dagen hechtenis. W. V. te Amster dam, J. J. M. B. te Bergen, J. Fr. H. te Krommenie, R. B. K. te Groningen, ieder 3 boete of 3 dagen hechtenis. A. H. te Am sterdam, C. V. te ter Aar, H. B. te Noord- scharwoude, ieder 4 boete of 4 dagen hechtenis. N. W. te Harenkarspel, 5 boete of 3 dagen hechtenis. J. F. K. te Hoorn, 2 3 boete of 1 en 2 dagen hechtenis. G. P. te Amsterdam, 6 boete of 4 dagen hechtenis. H. H. te Den Helder, 6 boete of 4 dagen hechtenis. W. A. P. F. D. te Schoorl, 7.50 boete of 5 dagen hehctenis. Th. N. B. te Heerhugowaard, 10 boete of 8 dagen hechtenis. Overtredingen van de Poli tieverordeningen: J. L. Jcz. te Castricum, 1 boete of 1 dag hechtenis. Th. H. te Alkmaar, 2 boete of 2 dagen hechtenis. J. J. K. te Alkmaar, J. C. de K. te Alkmaar, J. C. de K. te Alkmaar, J. V. te Rotterdam, G. J. de R. te Bever wijk, O. H. te Beverwijk, ieder 3 boete of 2 dagen hechtenis. J. C. de K. te Alkmaar, 3 boete of 3 dagen hechtenis. P. v. W. te Alkmaar, C. v. d. L. te Alkmaar, 4 boete of 2 dagen hechtenis. A. P. te Harenkarspel, 6 boete of 4 dagen hechtenis. M. W. te Alkmaar, 6 boete of 6 dagen hechtenis. Overtredingen van Artikel 453 van het Wetboek van Straf recht (openbare dronkenschap) F. K. te Alkmaar, P. J. S. te Amsterdam, ieder 6 boete of 6 dagen hechtenis. Overtredingen van de wet op de openbare vervoermid delen: M. T. te Beverwijk, 2 boete of 2 dagen hechtenis. J. K. te Beemster, 2.50 boete of 2 dagen hechtenis. Overtredingen van de Win kelsluitingswet: J. F. K. te Alkmaar, W. M. te Alkmaar, ieder 4 boete of 4 dagen hechtenis. Overtredingen van de Ar beidswet: A. G. te Sint Maarten, 2 boete of 1 dag hechtenis. P. C. te Alkmaar, 3 boete of 3 dagen hechtenis. Overtredingen van de Vogel- wet: P. O. te Koedijk, teruggave aan de ouders zonder toepassing van straf. Overtredingen van de Vis- scherijwet: P. B. te Amsterdam, 0.50 boete of 1 dag hechtenis met bevel tot teruggave van de in beslag genomen hengel. A. M. K. te Amsterdam, 3 boete of 2 dagen hechtenis. C. W. te Uitgeest, 8 boete of 6 dagen hechtenis. Overtreding.en van de Spoor wegwet: N. S. te Harenkarspel, 3 boete of 2 dagen hechtenis. B. V. te Amsterdam, 5 boete of 3 dagen hechtenis. Overtredingen van de Vuur- wapenwet: J. G. te Schermerhorn, C. de W. te Zijpe, ieder 6 boete of 4 dagen hechtenis met verbeurdverklaring van het in beslag geno men geweer, resp. pistooL Een kijkje in de Hazerswoudsche bakkerij in de van Neerstraat te den Haag waar door de aardbeving een betonnen vloer gedeeltelijk inzakte en waarbij een gat van één bij twee meter ontstond. ONZE POSTVLUCHTEN. De positie der postvliegtuigen was giste ren: Valk (uitr.) te Basra; Gier (uitr.) te Ban- doeng; Buizerd (uitr.) te Akyab. Torenvalk (thuisr.) te Rangoon; Reiger (thuisr.) te Amsterdam; Pelikaan (thuisr.) te Basra. H. L. O.-diploma kan by solliciteeren den doorslag geven. VLIEGTUIG VERONGELUKT IN TANGANYIKA. Op vijftig mijl van Singide in Tanganyika is een vliegtuig neergestort. De drie inzitten den kwamen om het leven. Een der drie in zittenden was directeur van het tsetse- onderzoek in Tanganyika, Swinnerton. De machine was door het bestuur van Tan ganyika gecharterd en werd Woensdag j.1. vermist. Eerst gisteren slaagden vliegtuigen der Royal Airforce na uitgebreide onder zoekingen er in het toestel te ontdekken. De beide inzittenden waren een botanicus en de bestuurder. Een sportvlieger verongelukt. Op het vliegveld Haren in België is een Belgisch sportvliegtuig neergestort en in brand geraakt. De bestuurder is om het leven gekomen. Vertrokken personen. M. Wijdenes, (wed. van W. de Geus), N.H., zonder, naar 's-Gravenhage. F. Oost, geen, dienstbode, naar Den Helder. J. van Wonderen, r.k., veehouder, naar Ab- bekerk. T. G. Lering, r.k., dienstbode, naar Alkmaar. E. G. Scholten, r.k., landarbeider, naar Uitgeest. D. Nap, N.H., makelaar, naar Amsterdam. C. van der Peet, r.k, winkeljuffrouw, naar Alkmaar. A. Bouwens, N.H., bakker, naar Noord- Scharwoude. W. Philippus, N.H., han delsreiziger, naar Alkmaar. J. H. C. Fijn, N.H., commies ter secr., naar Alkmaar. H. C. Bakker, N.H.. zonder, naar Aartswoud. H. Kraan, r.k., zonder, naar Alkmaar. M. Bijl, r.k., zonder, naar Oudorp. J. A. Schnijt, geen, diensbode, naar Enkhuizen. N. M. Groen, r.k., landbouwer, naar Cal- lantsoog. C. Pater, r.k., boerenknecht, naar Callantsoog. E. Zwarekamp (wed. van Bruist), N.H., zonder, naar Brunssum. E. J. W. Koelman, r.k., zonder, naar Amsterdam. A. van Stuivenberg, Ger.K., assistente, naar Alphen aan den Rijn. C. Schoen, N.H., veehouder, naar Zijpe. S. F. Lawerman, geen, leerl. verpleegster, naar Amsterdam. S. Groot, r.k., dienst bode, naar Castricum. N. J. J. Akker man, N.H., zonder, naar Deventer. J. C. Keurschot, N.H., dienstbode, naar Schoorl. P. Maria Thie, N.H., zonder, naar Alk maar. T. C. Commandeur r.k., zonder, naar Obdam. A. J. Oud, r.k., kapper, naar Den Helder. G. M. Karskens, r.k., zonder, naar Heiloo. M. Kiersch, geen, geleidster, naar Amsterdam. W. C. Pesie, N.H., zonder, naar Rotterdam. J, T. Schoot, r.k., zonder, naar Voorburg. M. Oud, r.k., dienstbode, naar Ursem. G. Moerbeek (echtgen. van v. 't Hof), N.H., zonder, naar Alkmaar. E. Kulboer, r.k!! dienstbode, naar Harenkarspel. H. L. Last, EvL., zonder, naar Heemstede. H. Hendriks, N.H., chauffeur, naar Amster dam. C. C. van der Peet, r.k., kraamver zorgster, naar Limmen. C. J. M. Hermes, r.k., zonder, naar Schermerhorn. J. C. T. de Vries, r.k., zonder, naar 's-Gravenhage. „Ga heen en arresteer iemand, die kan bridgen!" Een huldiging bij een jubileum. De Coöp. Boerenleenbank hield Vrij dagavond jaarvergadering in het „Wapen van Limmen". 127 leden waren aanwezig. De voorzitter van den Raad van Toezicht, de heer D. D. Swart opende met een woord van welkom. Aan de bestuurstafel was een ledige plaats. De secretaris, de heer Koot, is zwaar ziek en spr. wenschte hem spoedig en algeheel herstel. De toestand van de bank is gunstig. Daarentegen is land en tuinbouw ongunstig. Iets beter is het gesteld met de zuivel- en bloembollencultuur, maar de ge- wenschte oplichting, die we hoopten, is niet gekomen. Het bestuur heeft het noodig ge oordeeld (besluit vorige vergadering) om de rente te verlagen. Dat was noodig om solide hypotheken af te sluiten. Ook besloot zij om geen spaargelden aan te nemen voor per sonen of zaken buiten de gemeente. Het le dental liep iets terug, n.L 178 (vorig jaar 183). In omloop zijn 302 spaarbankboekjes (vorige jaar 349). Spr. eindigde met de beste wenschen voor 1938. De voorzitter wendde zich tot den heer J. Valkering Tzn. die 25 jaar bestuurslid was, waarvan 22 jaar voorzitter en direc teur. In den breede weidde spreker uit over de verdienste van den jubilaris en zyn vele werk, vooral in de ernstige crisis die de bank had doorgemaakt; crisis door de opheffing van de Centrale te Alkmaar, crisis in de oorlogsjaren. Ik meen, aldus de voorzitter uit naam van de vergadering te spreken als ik u hartelijk dank zeg voor uw vele werk in het belang der bank verricht en wensch u toe nog vele jaren in voorspoed en gezond heid voor u en de uwen, in het belang van de bank (applaus). Op den datum van uw ju bileum heeft het bestuur (geheel in uw geest) het op bescheiden wijze herdacht en u als blijk van belangstelling en erkentelijk heid een rooktafel aangeboden. Spr. vroeg goedkeuring van de vergadering (spontane instemming). De heer Valkering was blijk baar verrast voor het spontane applaus waarmede de vergadering op het gesproken woord en het cadeau reageerde. Spr. was zeer dankbaar en memoreerde den prettigen omgang onderling en het vertrouwen dat de leden in hem stelde en gaf een dankbaar bescheid op het angeboden cadeau. Spr. hoopte dat de wenschen van den voorzitter in vervulling zullen gaan (applaus). Hierna bracht de accountant, de hoer Keesom te Alkmaar, een lijvig rapport uit. Hieruit teekenen we aan, dat het beheer der geldmiddelen, vooral in dezen tijd met een overvloed van geld, geen sinecure is. De liquide middelen zijn bijzonder gunstig. Het laat zich aanzien, dat 1938 ook een jaar van grooten zorg zal zijn en spr. wekte de leden op om het bestuur en den raad van toezicht naar vermogen te steunen. Groote dank is men verschuldigd aan het bestuur en vooral aan den kassier. De rekening over 1937 heeft in ontvang sten en uitgaven een bedrag van 516862.64. De balans wijst in actief en passief een be- van 377813,80 aan. De rekening en de balans werden goedge keurd. Hierna stelde de voorzitter voor om de winst, groot 1052,10, aan de reserve toe te voegen. De rente voor voorschotten en voor hypotheken werd voorgesteld op 4 pet. en voor spaargelden op 2,4 pet en voor niet- leden met een korting van 5 pet. Goedge keurd. Daarna werd voorgesteld om het bestuur te machtigen (tot de jaarvergadering 1939) om den rentevoet te mogen wijzigen als het noodig blijkt. Dit belangrijke voorstel werd goedgekeurd. Hierna kwam de bestuursverkiezing. De heer D. D. Swart werd met 121 stemmen en de heer J. P. Kuijs met 95 stemmen gekozen. Tot afgevaardigde naar de algemeene ver gadering werden benoemd de heeren D. D. Swart en J. Valkering Tzn. Na de behandeling van interne zaken en rondvraag volgde sluiting. Wraakneming. In den nacht na Hemelvaartsdag is, zooals we destijds berichtten, bij den heer Th. W. een ruit vernield. Reeds dadelijk dacht men aan wraakneming. De politiehond heeft den vermoedelyken dader aangewezen. De man zal Dinsdag a.s. terecht moeten staan. Vernieling. Aan de opslagplaats van de gemeente by het N.H. Kanaal is de lieve jeugd bezig om de opgeslagen rioolbuizen te vernielen. De gemeente-opzichter, hiermede in kennis gesteld, deelde ons mede, dat het afgekeurde buizen zijn en zonder waarde. We vernamen ook, dat de leverancier en de gemeente een proces voeren over de levering. Niettemin ergert men zich over de vernieling.

Alkmaarsche Courant | 1938 | | pagina 8