VAN KABOUTER FLIP EN ZIJN VRIENDJE WIP. KRUSCHENSALTS l°9 >r. ttmrlt DAT ARME KLEINE BOOMPJE, Neem de oorzaak weg. Uw rheumatische pijn verdwijnt voor goed. DE BAAS. Verkeersongelukken GEMENGD NIEUWS. JlecfU&zaketi Alkmaarsche Politierechter n Ideaal Laxeermiddel FOSTERs MAAGPILLEN QetHeetUecadm BEPGEN Glimlachje Rheumatliche pi)n, «pit, licht, «te. worden veroorzaakt door onzuiver bloed. De zet minerale zouten In Krutchen Solt. zuiveren Uw bloed door de verschillende afvoer- organen krachtig aan te «poren. Krutchen Solt» zal ook U «nel en afdoende helpen. STRALENDE GEZONDHEID VOOR I CENT PER QAQ SUPPLETOIRE BEGROOTING INGEDIEND. Voor Hoofdstuk V der Rijks- begrooting. Ingediend is een wetsontwerp tot wijzi ging en verhooging van het vijfde hoofdstuk der rijksbegrooting voor 't dienstjaar 1937. Voor rijkssteun aan noodlijdende gemeen ten is in de begrooting voor 1937 uitge trokken 3.450.000. Op grond van de thans beschikbare gege vens kan worden verwacht, dat voor het dienstjaar 1937 in totaal 4.450.000 aan rijkssteun voor noodlijdende gemeenten be- noodigd zal zijn. Voorgesteld wordt het meerdere bedrag ad 10.000.000 thans a fonds perdu be schikbaar te stellen ten einde, bij het naar verhouding niet groote verschil tusschen behoefte en beschikbare middelen, niet meer dan onvermijdelijk is, lasten naar de toekomst te verschuiven. Op deze wijze wordt tevens aangesloten bij de gedrags lijn, welke voor 1938 wordt gevolgd. Mits dien wordt voor 1937 een verhooging met 10.000.000 gevraagd. FABRIEKSDIRECTEUR MISHANDELD. Arbeider ontstak in drift. Gisteren maakte in de machinale-kuiperij A. de Neeff N.V., te Maassluis de arbeider van der S. zich bij het vernemen van de mededeeling, dat hij naar een andere afdee- ling in de fabriek was overgeplaatst, hetgeen voor hem op loonsverlaging neer kwam hierover zóó driftig, dat hij een zwaar handijzer nam en den directeur, der heer W. van Doesburg een slag op het ach terhoofd toebracht, waardoor een blosden- de wonde van zes c.m. lengte ontstond. De heer van Doesburg zakte ineen. De arbeider wilde zijn slachtoffer nog een tweeden slag toebrengen, doch toegeschoten arbeiders wisten dit te verhinderen. De gewaarschuwde politie arresteerde den man onmiddellijk. Volgens den dokter dankte de heer van Doesburg, die hevig aan het hoofd bloedde, zijn leven aan zijn hoed. die den slag brak. De heer van D. werd op kantoor voorloopig verbonden. Daarna heeft hij zich naar zijn woning te 's-Gravenhage begeven. Zijn toestand is gunstig. De dader staat te Maassluis gunstig be kend. JAARVERGADERING VER. VAN NEDERLANDSCHE GEMEENTEN. Gistermiddag is te Heerlen de algemeene vergadering begonnen van de Vereeniging van Nederlandsche Gemeenten. De vergade ring, die werd bijgewoond door vertegen woordigers van ruim driehonderd leden der vereeniging, werd geopend met een rede van den voorzitter, mr. P. Droogleevef Fortuyn, burgemeester van Rotterdam. Uit het jaarverslag, dat geen reden gaf tot bijzondere aanmerkingen, blijkt o.m., dat het aantal leden der vereeniging op 1 Januari 1938 bedroeg 1013, zoodat slechts 52 gemeenten geen lid van de vereeniging zijn. Alle gemeenten boven 15000 inwoners zijn lid van de vereeniging. ALGEMEENE NEDERLANDSCHE METAALBEWERKERSBOND. Bondsvergadering te Amsterdam. De Algemeene Nederlandsche Metaalbe- werkersbond houdt gister, vandaag en mor gen zijn driejaarlijksche bondsvergadering in het A.M.V.J.-gebouw te Amsterdam. De voorzitter, de heer H. J. v. d. Bom, hield een openingsrede. Spr. meende in den loop van dit jaar eerder op een stijgend dan op een dalend werkloosheidspercentage in de metaalindustrie te moeten rekenen, Dit is des te erger als men rekening houdt met het feit, dat de bond per 1 Mei nog ruim 11.000 werkloozen stelde, hetgeen 32.1 pro cent van het ledental is. De vakbeweging maakt een periode van sterken groei door. Van 1934 af steeg het I.V.V. van een leden tal van ruim 8 millioen tot op het oogenblik bijna 20 millioen leden. Was het ledental van den Algemeenen Nederlandschen Metaal be- werkersbond 1 Januari 1936 rond 40.500, op 1 Juni 1938 zal dit zeker 49.000 bedragen. De aftredende hoofdbestuursleden, de hee- ren P. van Eek, M. J. Goedee, D. W. van Hattem, J. Wacht en W. van Zijll, werden herbenoemd. ZWEEFMOLENSCHUITJE RAAKTE LOS. Twee ernstig, twee licht gewonden. De drukke zomerkermis te Brunssum (Limb.) werd gisteravond verstoord door een ernstig ongeluk. In volle vaart ge raakte een schuitje van een z.g. trekschuit molen los, met het gevolg, dat de vier personen, die zich daarin bevonden, op den grond vielen. Hoewel onmiddellijk met volle kracht geremd werd, kon niet wor den verhinderd, dat de andere schuitjes over de menschen heen vlogen. Van hen werden twee ernstig en twee licht gewond. Surveilleerende leden van de plaatselijke afdeeling van het Roode Kruis verleenden de eerste hulp. Van de slachtoffers had de heer D. uit Heerlen behalve verschillende vleeschwonden een hersenschudding opge- loopen, terwijl mej. H., eveneens uit Heer len, een knieschijf brak en ernstige been kneuzingen kreeg. De beide anderen had den hoofdzakelijk schaafwonden bekomen. Een geneesheer uit Heerlen heeft de ge wonden behandeld, waarna de twee eerst - genoemden naar het ziekenhuis zijn ver voerd. Het ongeluk moet worden toegeschreven aan het losraken van een kabel. T>w LEUSDENSCHE ADVERTENTIE WAS ONJUIST. Schriftelijk beantwoorde vragen. Or> de vragen van den heer Wendelaar Oib.) betrefTende een advertentie van de gemeentebesturen van Leusden en Stouten- burg, waarin sollicitanten werden opgeroe pen voor de betrekking van eersten ambte naar ter secretarie, heeft de minister van binnenlandsche zaken als volgt geantwoord: Hoewel de bijvoeging r. k. inderdaad den indruk zou kunnen maken, dat strijd met het bepaalde in artikel 176 der grondwet aanwezig moet worden geacht, is den mi nister by onderzoek gebleken, dat het niet de bedoeling der betrokken gemeentebestu ren is uitsluitend de belijders van een be paalden godsdienst voor het vervullen van gemeentebetrekkingen in aanmerking te doen komen. De gemeentebesturen erkennen inmiddels, dat de vorm der advertentie onjuist was en hebben zich bereid verklaard een nieuwe oproeping te plaatsen, waarin de geïncrimi neerde toevoeging zal zijn weggelaten. Voor het doen van verdere stappen bestaat mitsdien geen aanleiding. DOOR AUTO GEGREPEN. Ernstig ongeluk te Maassluis. Gisteravond is de zestienjarige wielrijder J. van Leeuwen uit Maasland, toen hij plot seling van achter een auto vandaan kwam om deze te passeeren, door een uit de te genovergestelde richting komende perso nenauto gegrepen en tegen den grond ge smakt. De jongen werd zeer ernstig gewond. In levensgevaarlijken toestand is het slachtoffer naar het Sint Hippolytuszieken- huis te Delft overgebracht. DAME ONDER DEN TREIN GERAAKT. Op 't station te Haarlem. Op het station te Haarlem is gisteravond om half elf een ernstig ongeluk gebeurd Een dame, de vijftigjarige mevr. A. uit Heemstede, die een uit IJmuiden komenden electrischen trein trachtte te verlaten, ter wijl deze nog niet stilstond, viel tusschen het perron en den trein, waardoor haar linkerbeen werd afgereden. Een mede-pas sagier had nog geprobeerd haar tegen te houden, door haar bij den mantel te grij pen, maar de dame stapte toch uit. Toen zij viel, heeft men nog aan de noodrem ge trokken, doch dit kon natuurlijk niet hel pen. Het onderstel van den laatsten wagen ging over het been van de vrouw. Een dokter, die zich in den trein bevond, ver leende de eerste hulp. Daarna verschenen nog een geneesheer uit Haarlem en leden van de E. H. B. O. Het duurde ruim een half uur voor men de ongelukkige had be vrijd. Zij is naar het Diaconessenhuis ver voerd, waar onmiddellijk operatief werd ingegrepen. De toestand van het slachtoffer is zeer ernstig. Jongen verdronken. - Gisteren begaf de 13-jarige J. v. d. Mark te Vlis«ingen zich naar het bootje van zijn oom, dat in de Vlaardingsehe vaart lag. De jongen, die aan toevallen leed, is daarbij te water geraakt en verdronken. De distributie van gehakt in blik. - De minister van sociale zaken heeft bepaald, dat te rekenen van 5 Juni voor die ge meenten, welke het gehakt in blik door be middeling van de slagers (en c.q. grossiers) aan de betrokken consumenten verkoopen, de prijs met 1 cent per blik zal worden ver laagd, welke cent in die gemeenten aan de slagers (en c.q. grossiers) boven de thans voor hen vastgestelde vergoeding behoort te worden uitgekeerd. Derhalve bedraagt deze vergoeding dan in totaal 2% cent per blik, resp. 2% cent. Voor de overige gemeenten blijft de prijs van het gehakt op 31 cent per blik gehand haafd. Biggenmerken. - Het aantal biggen- merken, dat van 23 tot 28 Mei is aange bracht, bedraagt 41985, tegenover 43434 in de overeenkomstige periode van 1937. Van de toekenning 1938 zijn tot 28 Mei 1.1. ge bruikt 606076 merken, tegenover 647402 merken van de toekenning 1937 op het over eenkomstige tijdstip van. het vorige jaar. Voor een juiste beoordeeling diene dat van 1 Januari tot genoemden datum in totaal zijn gemerkt 868805 biggen, welk aantal voor hetzelfde tijdvak van 1937 bedroeg 797541. Hoewel van de in Mei gehouden land- en tuinbouwinventarisatie nog geen volledig resultaat bekend is, blijkt uit de voorhanden gegevens reeds duidelijk, dat het aantal fok- zeugen ten opzichte van vorige jaren zeer aanzienlijk is uitgebreid. De verwachting is dan ook gewettigd dat het aantal biggen- geboorten in de eerstvolgde maanden sterk zal stijgen. Knaapje verdronken. - Gisteravond is te Jutfaas de achtjarige B. Veldhuizen bij het spelen langs den Vaartschen Rijn te water geraakt en verdronken. Een honderdjarige te Vierhuizen. - Gis teren vierde de weduwe W. Brinkvan Boven, wonende in de buurtschap Vierhuizen te Oldebroek, haar honderdsten verjaardag. De burgemeester van Oldebroek, de heer A. Bakker en diens echtgenoote, de beide wet houders en de gemeente-secretaris kwamen het oudje persoonlijk gelukwenschen. De weduwe woont in bij haar eenige nog in leven zijnde 61-jarige dochter. Sedert haar geboorte woont de weduwe Brink in het zelfde huis. Twee muziekkorpsen brachten de jarige gisteravond een serenade. Ook in 1930 telde Oldebroek onder haar inwoners een honderdjarige. Staatsplanken zijn duur. De zitting van den Alkmaarschen politie rechter werd Maandag voor de verandering eens waargenomen door mr. Krabbe. Een van de eersten, die voor hem moesten ver schijnen, was de landarbeider C. O. uit Anna Paulowna, die op 24 April te Ewyck- sluis een paar ijzeren beugels van een roei boot en een stuk plank van een steiger had weggenomen. De beugels waren van J. Wiggers en de plank behoorde aan den Staat der Nederlanden. Verdachte gaf tce dat hij dat allemaal ge daan had, maar hij meende, dat de roeiboot, waartoe die beugels behoorden, afgedankt was, want het vaartuig lag ergens op het strand en wat die plank betrof: de steiger waaraan die plank vast zat, was al half af gebroken en de plank zat er maar los aan. De beugels had hij, toen de eigenaar hem had gezegd, ze niet te willen missen, direct terug gegeven; de plank had hij gebruikt voor zijn kano. Overigens had hij niets kwaads in den zin gehad. De verklaringen van de getuigen spraken zijn beweringen niet tegen, zoodat de offi cier kon volstaan met een malsch requisitoir en een eisch van 20 boete of 10 dagen hechtenis, waartoe mr. Krabbe den ver dachte ook veroordeelde. Vijftien weken op zwart zaad. Een minder goede beurt maakte de 19- jarige landbouwerszoon D. J. uit Boven- karspel, die zijn in een pofbroek en polo hemdje gehuld slungelig lichaam voor den politierechter maar wat heen en weer deed zwaaien en naar den zin van laatstgenoem de en den officier wel wat al te vrijmoedig optrad. Met een kameraad was hij in den avond van 19 April den winkel van den heer v. d. Broek te Bovenkarspel binnen komen vallen, om den winkelier wat voor den mal te houden. Die was daar natuurlijk niet van gediend en beval de jongelui zijn winkel te verlaten, wat zy deden, maar waarbij J. den winkelier een klap in het ge zicht gaf en hem dusdoende verwondde. De jongeman beweerde nu wel uit zelf verdediging te hebben gehandeld, omdat de winkelier hem had willen afrossen, maar zijn bewering werd door niets gestaafd en de officier sprak van opgeschoten branies en vorderde 15 boet' of tien dagen van den jongeman, die een gulden zakgeld per week heeft. Het vonnis was conform. Een sportieve jonge dame. Op 24 April werd te Egmond aan Zee door een ambtenaar der belastingen, in ge zelschap van den veldwachter, controle uit geoefend op de rijwielbelasting. Mej. M. V. uit Egmond-Binnen had de ambtenaren bij tijds in de gaten en maakte, wijl ze geen plaatje bij zich had, als de duvel rechts omkeer om hard naar huis te rijden en haar plaatje op te halen. De ambtenaren waren echter ook niet kippig en reden haar achter na, roepende, dat ze moest afstappen. De juffrouw keek wel om, maar reed nog harder, zoodat de mannen moesten trappen als een Pijnenburg in een Zesdaagsche wilden ze haar inhalen. De juffrouw begreep niet, dat ze zich aan een zwaar misdrijf had schuldig gemaakt, dat dikwijls met een gevangenisstraf wordt gecorrigeerd. Ze vond hetgeen ze gedaan had, dom, maar begrijpelijk. De officier vond het echter een afkeurenswaardige oppositie houding van verdachte, dat ze nog niet schier op de knieën was gezonken van be rouw en hy vond het jammer, dat hij zulks moest constateeren bij een jongedame. Hij voelde veel voor een gevangenisstraf, maar hij wilde het nu nog bij een fiksche geld boete laten. De eisch was derhalve 35 of 25 dagen, mede, omdat de juffrouw niet be paald tot de armen moest worden gerekend. Mr. Krabbe maakte er 30 of 20 dagen van. Een afbetalingssysteem dat fout liep. De aan vrouws Justitia niet onbekende Jacob W. uit Den Helder, los-arbeider van beroep, kwam na een pauze van zes jaar weer eens voor den politierechter te staan en wel omdat hy van zijn baas, den smid T. Lanser, een fietsband van 2 had gestolen en een fietsdynamo van 3,50. Verdachte hing een uitvoerig maar zeer onsamenhangend verhaal op om aan te tconen, dat hy eigenlijk volkomen onschuldig was. De band had hy gebruikt voor zijn eigen fiets, na daartoe vooraf van den baas verlof te hebben gevraagd en wat die dyna mo betrof: die had hy alvast maar genomen, om het instrument later bij stukjes en beetjes af te betalen. Waarom hy onmid dellijk na den diefstal van zijn baas weg liep en die maar alleen met het werk liet zitten, wist hij niet behoorlijk te verklaren. Uit hetgeen de smid vertelde bleek echter, dat die nimmer verlof had gegeven aan zijn knecht om zonder betalen een band te con- fiskeeren, noch een dynamo op afbetaling. Overigens was W. geen al te beste knecht gebleken. De officier noemde de houding van den Heldenaar met zijn fantastische praatjes het toppunt van eigengereedheid en eischte 2 maanden gevangenisstraf. De politierechter wilde direct geen vonnis wijzen en besloot over 14 dagen schriftelijk uitspraak te doen. Een gevaarlijk experiment. De werklooze timmerman uit Heiloo, T. B., had onder een tweetal werkgeversver klaringen eigenhandig de handteekeningen gezet van twee vroegere patroons en die formulieren ingediend om zoodoende voor steun in aanmerking te komen. Den wethou der Akkerman was het tweetal handteeke ningen echter twijfelachtig voorgekomen en een onderzoek maakte uit, dat ze valsch waren. vormen Foster's Maagpillen, doordat zij zoo zacht en toch zoo afdoend werken. Geen 'laat meer van yerstopping en slechte spijs vertering, of van dë* eruit voortkomende hoofdpijn,humeurigheid,lusteloosheid, maag* stoornissen, enz. Alom verkrijgbaar a f 0.65 Verdachte erkende het feit, maar zei niet de bedoeling te hebben gehad oneer lijk steun te trekken; de verklaringen wa ren juist, maar uit gemakzucht had hij maar even de formulieren zelf ondertee kend. Uit de getuigenverklaringen bleek, dat de opgaven inderdaad wel juist waren, maar ja, die valsche handteekeningen! De officier was van meeninft dat uit dergelijke handelingen de mogelijkheid tot nadeel had kunnen ontstaan en dat reeds is voldoende, om de handeling strafbaar te doen zijn. De eisch luidde derhalve: 1 maand in de gevangenis. Verdachte verweerde zich nog wat. het was alleen maar gemakzucht geweest en het was in Heiloo de gewoonte zoo te doen, maar dat alles kon niet verhinderen, dat het vonnis conform den eisch was. De raad kwam hedenmorgen onder voor zitterschap van wethouder Macdonald bijeen. Van de heeren Hemelryk, Voute, Vrije en Den Das was bericht van verhindering inge komen. Van den burgemeester een dankbetuiging voor de ontvangen wenschen voor een spoe dig herstel. Deze stukken, alsmede eenige goedkeurin gen van Ged. Staten, werden voor kennis geving aangenomen. In verband met de daaraan verbonden kosten 165 werd besloten af te zien van aansluiting bij een voor- en nazorgdienst van geesteszieken in Noordholland. In handen van B. en W. werd gesteld een adres van den heer L. Leemhorst te Ensche de, waarin vergunning werd verzocht voor den aanleg van een weg van den Buerweg naar het Wierdykje. Naar aanleiding van een schrijven van den heer J. H. Elfring werd medegedeeld, dat het resultaat van het onderzoek naar de huur schuldkwestie van den heer Sliggers aan gemachtigde was medegedeeld. Aangezien de minister van binnenlandsche zaken, met het oog op consequenties voor an dere gemeenten, het salaris van den chef veldwachter niet hooger bepaald wenschte te zien dan 15001900, werd conform be sloten. Overeenkomstig de wenschen vjn Ged. Staten werd besloten eenige redactioneele wijzigingen aan te brengen in de verorde ning op het beheer van den gemeentelijken woningdienst. Aan mevr. A. J. A. van ReenenJurriaans, werd, overeenkomstig haar verzoek, eervol ontslag verleend als lid der Museum-com missie, onder dankzegging voor de aan de gemeente bewezen diensten. Met algemeene stemmen werd in haar plaats benoemd mevr. bar. Taets van Ame- rongen. Conform het voorstel van B. en W. werd besloten de huur voor de woning boven het politiebureau van 13 April af op 4.50 per week te stellen. Hierna volgde sluiting en toog de. raad op weg voor den Bonefaasschouw. U HEBT IETS OP TE RUIMEN? Een „Vraag en Aanbod 35 cent p. 5 regels contant. WOENSDAGS en ZATERDAGS. 343. Daar begreep Peter niets van. Hij zag het toch duidelijk voor zich. Doch tot zijn grote verbazing lostte het tafreel zich voor hem steeds meer en meer op naar mate de zon hoger steeg en weldra was er van het prachtige schouwspel vóór hem niets meer te zien. De leider trachtte hem daarop duidelijk te maken, dat, hetgeen hy zojuist gezien had op een verschijnsel berustte dat in de woestijn dikwijls voorkomt. 344. En verder ging de tocht weer. Na enige dagen zagen ze opnieuw een mooi panorama voor zich. Prachtige palmen tekenden zich op het dorre zand af. Thans bleek het werkelijkheid te zyn, en de verheugde vrienden konden thans consta teren dat het doel van hun reis voor hen lag. Ze waren thans aangekomen op de plek waarvan de ooievaar in het bos op Flip's verjaardag had verteld.

Alkmaarsche Courant | 1938 | | pagina 7