Luchtaanvallen LAATSTE BERICHTEN. AMSTERDAMSCHE BEURS y/m Jkowndaal Tlieuws QemeeMteeadeH £xuuU enJjiiM&ouw met Brandbommen HEILOO NOORDSCHARWOUDE WIERINGERWAARD BURGERVLOTBRUG SCNAGERBRUG EGMOND AAN ZEE TEXEL Wist U, dat bij de best uitgeruste brandweer niet in staat is alle branden tegelijk te blusschen en daarom de ge* heele bevolking moet trachten in eigen huis zelf ieder begin van brand te blusschen EERSTE BLAD. (ONGECORRIGEERD). DE ZAAK-HANSEN IN HOOGER BEROEP. Gegijzelde journalist voor het Haagsche gerechtshof. Voor het Gerechtshof te 's-Graven- hage diende heden in hooger beroep de zaak tegen den journalist C. L. Hansen, die geweigerd heeft den naam te noemen van dengene, van wien hij inlichtingen omtrent een geheime zitting van den Haagschen gemeente raad zou hebben gekregen. Naar men zich zal herinneren verscheen in het ochtendblad var. „Het Vaderland" van 21 September 1937 in het raadsover- zicht een gedeelte, over een geheime raads zitting waarover de burgemeester van den Haag, mr. S. J. R. de Monchy, van den schrijver van het overzicht den journalist C. L. Hansen, nadere verklaring vorderde hoe hij aan de gegevens voor dit stuk was gekomen. Hansen weigerde den naam van zijn zegsman te noemen en bleef in die houding volharden, ook toen er een gerechtelijke instructie tegen het gemeenteraadslid N. N. werd geopend wegens schending van ge heimen (art. 272 wetb. van strafrecht) en Hansen op grond van artikel 221 wetboek van strafvordering aL weigerachtige ge tuige werd gegijzeld. Deze gijzeling duurde van begin December tot het eind van die maand. Daarna heeft Hansen voor de Haagsche rechtbank moeten terecht staan wegens overtreding van art. 192 wetboek van strafrecht (het als getuige opzettelijk niet voldoen aan zijn verplichtingen, welke men als zoodanig te vervullen heeft). De officier van justitie eischte een geld boete van 300 subs. 190 dagen hechtenis. Veertien dagen later sprak de rechtbank een veroordeeling uit en wel een geld boete van 190 subs. 50 dagen hechtenis. Hoewel de officier van justitie de zaak ni e t als een principiëele beschouwde, teekende Hansen toch hooger beroep aan, hetgeen eenige dagen later gevolgd werd door appèl van verdachte. Na een uitvoerig requisitoir vorderde het O.M. bevestiging van het vonnis van de rechtbank 100 boete). Hierna was het woord aan den verdediger mr. G. A. Boon. van Woensdag 15 Juni 1938. OPGAVE VAN NOOKDHOLLANDSCH LANDBOUWCREDIET N.V. Vorige laatste koers 2.45-3.00 STAATSLEENINGEN. 33)4 NederL 1938 lOltyis 101'/, 3 Ned.-Indië 1937 100% 100% 5)4 DuitschL '30 m. verkl. 29 28'/4 BANK-INf "LL1NGEN. Amsterd. Bank 14074 141 Handel Mij. Cert. v. 250 1447, 1457, Koloniale Bank 1297, 131»/4 Ned Ind. Handelsbank 130 1297, 1NDUSTR. OND. BINNENL. 35'/. 35'/, Alg. Kunstzijde Unie Calvé Delft Cert. 8878 897, Nederl. Ford 296 2997, Philips Gloeil. Gem. Bezit 262 2663/4 Unilever 1503,lt 151i/,-f 1NDUSTR. OND. BUITENL. 25'/, Am. Smelting 267, Anaconda 1T3/.6 17-% Bethleh. Steel 31% 32% Cities Service n/i» Generaal Motors 21Vl6 Kennecott Copper 217i6 21%* Republic Steel 97i, 95/, Standard Brands 5% Steel cofflm. 307] 8 3174-7, U. S. Leather 37I« 3 CULTUUR MAATSCH. H. V. A 434'/, 440-7, Java Cultuur 151 153 Ned. Ind. Suiker Unie 168 Vereen. Vorstenlanden 603/, 62'/4-3 MIJNBOUW. Alg. Ezplor. Mij.. 687, 697, Redjang Lebong 1671/, 1677, PETROLEUM. Dordtsche Petr 3057, 310 3211-21 Perlak 767, 237, 93/18 4 RUBBERS. Amsterd. Rubber 186 190 Deli Bat. Rubber 120% 125 Hessa Rubber 93 97 Oostkust 121 120 Serbadjadi 857, 87 Interc. Rubber 2Yi6 2'/, SCHEEPVAARTEN. HollandAmerika lijn 1007, 100 JavaChinaJapan lijn 82'/, 83 Kon Ned. Stoomboot 1047, 1057, Scheepvaart Unie 117'/, 1187, TABAKKEN. Deli Batavia 213 212 Oude Deli 275 279-82 Senembah 2471/, 249 AMER. SPOORWEGEN. 19 Atchison Topeka 18'/, Southern Pacific 83/16 85/, Southern Railw. Cert. 57, 574 Union Pacific 473/4 47 Canadian Pac 3'/, 37. §Noteering per 50. x) ex-coupon tExclaim. *Exdividend. Prolongatie vorige koers heden Y> pCt. WISSELKOERSEN AMSTERDAM OFFICIEEL. Vorige koers 1.80'/i» 8.96 72.70 5.02 New-York Londen Berlijn Parys Brussel (Belga) 30.64 Zunch 4134 Kopenhagen 40.90 Stockholm 43 20 0810 45J)2)4 heden 1.79"/,» 8.957, 72.77 y, 5.02 30.65 41.38 40.00 46.20 45.02 X DE SCHIETPARTIJ TE HILVARENBEEK. Toestand der slachtoffers. De toestand van de beide slachtoffers van de schietpartij te Hilvarenbeek, die in het ziekenhuis te Tilburg verpleegd worden, was hedenochtend goed. De gewonden blij ken te zijn: mejuffrouw Verhagen, echtge- noote van den gedooden man, en de mare- chaussée Vlemingh uit Hilvarenbeek. De opperwachtmeester werd niet gewond. Uit het onderzoek is gebleken, dat de ma- rechaussée's uit zelfverdediging hebben ge handeld. Eenige mannen zijn van hun bed gelicht. Het slachtoffer Verhagen was vader van acht kinderen. LEEGSTAANDE WONING UITGEBRAND. In den afgeloopen nacht is brand uitgebro ken in een groote leegstaande woning in de Wagelerdwarsstraat te Enschede. Het huis, dat den laatsten tijd dienst deed als berg ruimte voor de materialen van eenige sport- vereenigingen en eigendom is van de ge meente, brandde in zeer korten tijd volko men uit. Het belendende perceel kreeg wa terschade. De oorzaak van den brand is onbekend. SCHIPPER VERDRONKEN. Doordat het roer van het schip, waartegen hij geleund stond, plotseling afbrak, geraakte vanmorgen ongeveer elf uur de 26-jarige on gehuwde schipper E. H. bij Sappemeer in het Winschoterdiep. Een passeerende melkrijder, die het onge luk zag gebeuren, kwam den drenkeling met een bootje te hulp, doch hoewel het hem gelukte den schipper spoedig op het droge te krijgen, bleken de levensgeesten reeds te zijn geweken. IN VLEESCH GESTIKT. De vijftigjarige C. van Vliet, uit de Lange- lijnstraat te Rotterdam, kreeg in zijn woning bij het eten een stuk vleesch in het keelgat. Een onmiddellijk ontboden geneesheer kon slechts den dood constateeren. INTERESSANTE VONDST IN EEN KELDER. 3700 gevonden. Gistermiddag is in Wolvega bij het afbre ken van een bouwvallige woning in een kelder in een oude bus een bedrag van 3700 aen bankpapier gevonden. Het geld bestcnd hoofdzakelijk uit briefjes van 10. Het was allemaal nieuw bankpapier, zoodat hieruit opgemaakt kan worden, dat de eige- nar regelmatig zijn schat heeft nagezien. Tegen de mot had hij kamfer in de bus ge daan. De woning was het laatst bewoond door den 65-jarigen W. van der Molen, die altijd in behoeftige •'omstandigheden had verkeerd, maar zich wel steeds zelf had gered. Hij was in Maart overleden en toen men na de be grafenis zijn woning nazocht, werd door de erfgenamen reeds een bedrag van 400 aan zilver geld en een bedrag van 125 aan bankpapier gevonden, benevens een spaar bankboekje met een bedrag van ongeveer 1000. Na den dood van Van der Molen is de woning, die zijn eigendom was, verkocht en aanvankelijk zou deze worden bewoond, doch op last van het gemeentebestuur moest zij worden afgebroken. Toen werklui hiermede gisteren bezig waren, vonden zij de bewuste schat in den kelder, welke aan de rechtmatige erfgena men, die dit geld best kunnen gebruiken, ter hand zal worden gesteld. DE BESPREKINGEN VAN HODZA MET DE SUDETEN. Na de besprekingen van Hodza met de vertegenwoordigers van Henlein weigerde men in officieele kringen iets te zeggen. Men verwacht, dat vandaag een commu niqué zal worden gepubliceerd, doch men verwacht niet, dat hierin veel zal worden gezegd, aangezien men overeen is gekomen de strengste geheimhouding in acht te ne men. Het schijnt evenwel, dat het ontwerp van de nationaliteiten-regeling niet aan de vertegenwoordigers van Henlein is voorge legd. De indruk, welke men heeft gekregen na de besprekingen was zeer gunstig. De moeilijkheden blijven natuurlijk groot, doch men acht het een gunstig teeken, dat een nieuwe bijeenkomst is afgesproken en ook acht men het gunstig, dat de beide deskundigen Sebekowsky en Sohiketanz, aan de besprekingen deelnemen. DE NATIONALITEIT VAN JODEN. Nieuwe golf van onrust. In de verklaring van staatssecretaris dr. Stuckat, inzake de nationaliteit van Duit- sche joden wordt gezegd, dat de joden, die op het oogenblik in Duitschland wonen, gemachtigd kunnen worden hun Duitsche nationaliteit te bewaren, doch het is nood zakelijk, aldus dr. Stuckat, voor goed de elementen met een buitenlandsch karakter uit de Germaansche gemeenschap te stoo- ten. Bovendien zal bij de komende rassen wetten maatregelen worden genomen, dat een buitenlandsche vrouw, die met een jood is gehuwd, geen Duitsche wordt. Ook zal 'n vrouw, die van de Duitsche nationaliteit vervallen is verklaard, deze niet terug kun nen krijgen door een Duitscher te huwen. Door deze maatregelen is een nieuwe golf van onrust over de joden in Duitschland gekomen. De mogelijkheid het levensonder houd te verdienen wordt steeds meer be perkt en de voorwaarden om te emigreeren worden steeds zwaarder. De anti-semie- tische agitatie in het binnenland is feller dan ooit. Göring heeft thans bepaald, dat alle „niet-Ariers" voor 1 Juli nauwkeurig hun vermogen moeten opgeven opdat deze gelden, indien noodig, in dienst van den staat kunnen worden gesteld voor het uit voeren van het vier-jaren-plan. De betrok kenen zullen in dit geval schatkistbiljetten toegewezen krijgen. 500 CANDIDATEN VOOR EEN ERFENIS. In Torun is zoojuist een merkwaardige bijeenkomst gehouden. 500 personen, die bev/eren familiebanden te hebben mèt een twee jaar geleden gestorven millionnair in Chicago, Henryk Duszynski, hadden een vergadering belegd om zich te verstaan over het nemen van gemeenschappelijke stappen, teneinde in het bezit te geraken van diens erfenis, ten bedrage van niet minder dan 86 millioen dollar, ondergebracht bij Ame- rikaansche banken. Men besloot de Poolsche regeering te verzoeken de erfgenamen te helpen bij het opeischen van de erfenis, op dat zij zou worden overgemaakt aan de Poolsche schatkist en deze het bedrag onder de rechthebbenden zou verdeelen. Men kwam overeen, dat vijf procent van de erfe nis gestort zal worden in het nationale ver dedigingsfonds. VALSCHE SCHILDERIJEN. De politie heeft een inval gedaan in een bekend veilingslokaal te Rome en daar 350 schilderijen van een beroemde verzameling, die verkocht zouden worden, in beslag ge nomen. De politie is van meening, dat de schilderijen, welke worden aangeprezen als werken van oude meesters en bekende mo derne schilders, valsch zijn. Twee menschen zijn in hechtenis genomen, terwijl twee an dere personen gezocht worden. ONZE POSTVLUCHTEN. Uitreis: Valk te Rangoon, Wielewaal te Athene, Buizerd te Bandoeng; thuisreis: To renvalk te Basrah, Emoe te Medan. Verboden staanplaats. Zondag en ook Dinsdag is de rijks- en de gemeentepolitie andermaal opgetreden tegen Th. B. B., die wederom zonder vergunning een standplaats innam voor den verkoop van ijs. Een aardig idee. Dezer dagen werd de heer P. Hink als lid van het Bondskeuringsinstituut voor zaai zaden (B.K.Z.) ingeschreven. Naar aanlei ding van deze inschrijving deelde de direc teur van dit instituut mede, dat hij als 1500e lid was ingeschreven. Als een blijvende herinnering werd hem een stuk practisch tuindersgereedschap aan geboden. Ook een rookertje bleef niet achter wege. Dit was zeker een aardig idee. De Slikker-kermis. De Slikkerkermis 1938 behoort wederom tot het verleden. Kramerij was er heel weinig. Gelukkig voor de kinderen arriveerde op het laatste oogenblik nog de zweefmolen met de schuitjes. De eerste dag kenmerkte zich door een gezellige drukte. We hadden drie diverse voetbalwedstrijden, waarna in de beide café's druk werd gedanst. In café Zeeman werd dit jaar geen bal gegeven. Maandagavond werd door de tooneelver- eeniging „Ormenio" te Anna Paulowna in de zaal van den heer Breed met zeer veel succes opgevoerd: ,,'n Wespennest", vroolijk spel van vacantiegeneugten in drie bedrij ven door v. d. Heiden en Henk Bakker, een gezellig kermisstuk, temeer wanneer de op voering geschiedt op een manier zooals „Ormenio" dat gedaan heeft. Bij den heer Schenk werd vanwege de muziekvereeniging „Ons Genoegen" voor de 2e maal ten tooneele gebracht de revue O. K. E„ waarmee onlangs bij het le lus trum der vereeniging zoo'n mooi succes was behaald. De inhoud was nu eenigszins gewijzigd. Ook hier was de zaal tot in de uiterste hoeken bezet. De voetbalwedstrijd Wieringerwaard I B. K. Z. I om den wisselprys, thans in het bezit van Wieringerwaard, welke Dinsdag avond werd gehouden, bracht weer veel volk op de been. Deze wedstrijd werd een 42 overwinning voor B. K. Z. Na dezen wedstrijd liepen de café's weer vol om den laatsten avond met zang en dans te doen eindigen. Er is prettig kermis gevierd. Mond- en klauwzeer. Onder het vee van den heer H. Rijs is mond- en klauwzeer geconstateerd. Het is te hopen, dat deze zoo besmettelijke ziekte zich niet verder uitbreidt, aangezien waar al het vee nu in de weide loopt een epi demie is te verwachten. Kind gered. Het 6-jarig zoontje van mevr. wed. W. Broens alhier, geraakte Maandagmiddag j.L al spelende voor de ouderlijke woning te water. Toevallig passeerde onze plaatsge- noote, méj. Bets Doorn, die zich zonder dralen in de breede en diepe Grootesloot begaf en het genoegen had de kleine dren keling nog juist tijdig op 'het droge te bren gen. Hulde voor haar kordaat optreden. Seizoenregelingen. Op 15 Juni treden verschillende sei zoenregelingen in werking. Zoo zal de post dienst eenigszins worden uitgebreid, alleen voorzoover de verzending betreft, de open stelling van het kantoor blijft onveranderd tot 15 Juli, wanneer de regeling voor het hoogseizoen ingaat. Ook de autobusdiensten worden 15 Juni uitgebreid, speciaal voor zoover de dienst op Castricum betreft. De café's zullen vanaf 15 Juni iederen dag tot 12 uur des nachts open mogen zyn tot 1 September. De winkels tenslotte zullen tot 1 Septem ber op werkdagen, behalve des Zaterdags, tot 9 uur des avonds open mogen zyn en op Zaterdag tot 10 uur. Op Zondag zullen voorts bovendien tot 8 uur des avonds open mógen zyn de winkels, waar uitsluitend of in hoofdzaak worden verkocht souvenirs, foto-artikelen, brood, suikerwerk en choco lade, fruit, tabaksartikelen, badartikelen en speelgoed en kleine consumptie-artikelen, als croquetten, slaatjes e.d. Verlenging werkverschaffing. De minister van sociale zaken heeft goedgevonden dat de werkverschaffing, be- staandein diverse werkzaamheden, als af graven van duinen, wegbermen enz., we genverharding e.d. wordt voortgezet, voor- loopig vanaf heden tót 29 October a.s. In tegenstelling met vele andere gemeenten, zal de werkverschaffing dus niet tijdens het zomerseizoen worden stopgezet. De raad dezer gemeente vergaderde Dinsdagmiddag voltallig ten raadhuize te Den Burg. Ingekomen was een voorgestelde regeling van den schoolartsendienst door verschil lende gemeenten in Noordholland. Besloten werd met deze regeling accoord te gaan, alleen zal een aanmerking op te hoog gesteld salaris, eerst nog in comitévergadering worden besproken. De raad dezer gemeente besloot in Maart van dit jaar tot aanleggen van verschillende rijwielpaden in belang van het vreemde lingenverkeer, op voorwaarde, dat het dag. bestuur zou trachten van verschillende lichamen subsidie te krijgen tot het volle ge raamde bedrag, ruim 13000. Reeds was toen door T. E. S. O. en anderen een bedrag als subsidie in het zicht gesteld, doch 1200 bleven nog ongedekt. Thans hebben ook het polderbestuur van de 30 polders en de A. N. W. B. een bedrag beschikbaar gesteld. B. en W. stelden nu den raad voor het res- teerend bedrag ad 250 voor eigen rekening te nemen, daar intusschen ook van den minister bericht was ontvangen, dat het werk voor subsidieering als werkverschaf fing in aanmerking zou komen. Volgens voorstel van B. en W. werd be sloten, doch de heer Parlevliet waarschuwde de gemeente in deze voorzichtig te zijn, en ook te trachten voor het onderhoud van ver schillende instanties bijdragen te krijgen, daar de kosten voor de gemeente anders veel te hoog zouden worden. De raad nam vervolgens het besluit om de aan de gemeente toebehoorende wegenwals met gebruik van olie en benzine gratis be schikbaar te stellen aan de besturen van de polders Eierland en Prins-Hendrik voor het verbeteren van eenige wegen in die polders, welke verbeteringen in het belang van het Vreemdelingenverkeer kunnen worden ge acht te zyn. Daar de gemeente bericht had ontvangen, dat over 1938 de U. L. O. school te Den Burg geen aanspraak kon maken op de ryksver- goeding ad 9750, omdat gedurende 1938 gemiddeld 4/10 leerling te weinig in de 2e klasse was geweest, zouden de kosten dus geheel voor de gemeente komen, die deze niet kon dragen, zoodat tot opheffing van de school zou moeten worden besloten. B. en W. hebben den minister echter den toestand uiteengezet, en toen bericht ontvangen; dat verzoek om schadeloosstelling in welwillende overweging genomen zou worden, indien bleek, dat in 1939 aan de eischen van rijks- vergoeding zou zijn voldaan. Daar in over leg met het hoofd der school en na toe zegging van ouders gebleken is, dat op den teldatum thans nog 1 leerling meer dan vereischt wordt, in deze klas zal zijn, besloot de raad niet tot opheffing over te gaan. DE PRIJSREGELING VOOR GOEDGEKEURDE POOTAARDAPPELEN. De prijsregeling voor goedgekeurde poot- aardappelen, waarmede verleden jaar een proef is genomen, was Dinsdagmiddag in een vergadering van de Prov. Commissie uit de Veilingen in Noordholland met vertegen woordigers van standsorganisaties en han del een onderwerp van breedvoerige be sprekingen. De voorzitter, de heer Nijssen, heeft in zijn openingswoord een uiteenzetting gege ven van het doel dezer vergadering, welke was belegd om de vraag te bespreken of men dit jaar wederom prijsregelend zou optreden voor de pootaardappelen, of niet. Er wordt over de regeling, welke verleden jaar heeft gegolden, nogal verschillend ge dacht. Verscheidene tuinders hebben de verleiding niet kunnen weerstaan om een afspraakje met den handel te maken en de poters tegen een iets lageren prijs dan de vastgestelde te verkoopen. Dit heeft aan de regeling afbreuk gedaan. Bij de hierna volgende besprekingen zeide de heer J. Kramer namens de vereen, de Koophandel, dat het zeer betreurd zou worden, wanneer men weer prijsregelend zou optreden. Verleden jaar heeft dit tot gevolg gehad, dat zeer veel aardappelen, welke anders in Noordholland zouden zijn gekocht, elders zijn gekocht. De heer K. Molenaar van Warmenhuizen zeide, dat het niet zoo gemakkelijk ging. Men moet voor het kwantum pootaardappe len, dat er is, een zoo goed mogelyken prijs trachten te bedingen. Centrale verkoop zou tegenover den een trek n inkoop in Duitsch land in overweging zijn te nemen. Spreker wilde de prijsregeling handhaven. De heer P. Tromp, Heerhugowaard, voeg de hieraan toe, dat de moeilijkheid is, om de menschen er toe te krijgen, niet beneden de vastgestelde prijzen te verkoopen. Verleden jaar kon men telkens wel voor een paar dubbeltjes beneden deze prijzen verkoopen. Dit werd door den voorzitter zeer be treurd. Men zou misschien door en bloc veilen deze menschen tegen zichzelf kun nen beschermen. Het zijn domme menschen, die niet van de regeling gebruik maken om een goeden prijs te bedingen. Wanneer men den minimumprijs gelykzou stellen met den garantieprijs, verwacht de heer Verkuil, CBTB, dat er geen hoogere prijs te maken zal zijn. Laat ons de regeling van verleden jaar, ondanks de gebreken, nog eens probeeren. De heer Kaan meende, dat men niet bui ten eenige ordeningsmaatregelen kon bij den afzet van de poters. Men heeft daarbi.i de medewerking van den handel noodig. Spr. vestigde de aandacht op een centralen verkoop, met inschakeling van den handeL Volgens den heer Molenaar van Warmen huizen geeft de regeling van verleden jaar de oplossing. Hij zag geen bezwaren in het en bloc veilen. De heer Kramer merkte op, dat er verle den jaar wel meer handel zou zijn geweest als de minimumprijzen direct met den garan tieprijs gelijk waren gemaakt. Zoolang de minimumprijzen nog iets kunnen dalen, koopt de handelaar niet, wanneer er weinig vraag is. De secretaris, de heer Klant, vond hand having van de minimumprijzen niet zoo moeilijk, als deze gelijk werden gesteld met de garantieprijzen. Centrale verkoop zou inschakeling van den landbouw noodzake lijk maken, waarvoor de landbouw echter niet zal gevoelen. De heer Reus, Hoogkarspel, zeide, dat sommige menschen hun poters moeten ver koopen wegens geldgebrek. Hieraan zou al licht zijn tegemoet te komen door een voor schot van bijv. 50 pCt., te verleenen door de Ned. Groenten- en Fruit-centrale. De heer van Balen Blanken, uit Anna Paulowna, deelde mede, dat de landbouw niet voor centralen verkoop gevoelt. Ook deze spreker was bang, dat de prijzen om den garantieprijs zouden zweven, als de minimumprijs hiermee direct gely'k werd gesteld. Hij adviseerde, in overleg te treden met den handel voor de vaststelling der mi nimumprijzen. De handel heeft echter geen zitting in de commissie genomen, omdat men voorkomen wilde, dat misschien be vooroordeelde adviezen werden gegeven. De voorzitter stelde na zeer vele bespre kingen voor, den garantieprijs tevens als minimumprijs vast te stellen en by event. ontduiking der regeling het verplicht en bloc veilen van de poters voor te schrijven. De N.T.B. en de C.B.T.B. stemden met dit voorstel in. De LTB bleef aandringen op handhaving van de prijsregeling. Het bestuursvoorstel werd aangenomen. Er werd ook nog gestemd over het direct in voeren van de en bloc-veiling. Hiervoor was echter geen meerderheid; er stemden 8 tegen en 6 voor. De N.G.F.C. zal verzocht worden, ook voor de andere provincies een dergelijke regeling voor te schrijven, opdat men voor de op tuinbouwteeltvergunning geteelde pootaardappelen een regeling heeft. De heer Glas wilde bevorderd zien, dat drielingen mogen worden geëxporteerd, in verband met den grooten oogst van kleine aardappelen. De voorzitter gaf een toelichting van het U.C.B., waardoor de uitvoer verboden is. Afwijking hiervan zal niet wel mogelijk zijn. Wel zal gevraagd worden, op aandringen van den heer Schoenmaker, den ophoudprys voor de drielingen gelijk te stellen met de groote aardappelen en dezen heelemaal te doen uitbetalen. Men zal trachten te voorkomen, dat de maat van de aardappelen vergroot zal wor den, wanneer ze beginnen door te draaien. KENNEMERLAND. De markt toonde een beeld van den naderenden zomer en alles wat de zomer biedt was aangevoerd. De snyboonen en spercieboonen zyn kasproducten, doch ze zijn er, zij het dan by kleine kwantums. De prijzen van de producten vielen tegen. Wel zijn er uitzonderingen, doch over het geheel genomen was de handel lui en de prijzen stonden aan den lagen kant. Bloemkool maakte een slechte week door. Veel aanvoer en allerminst toonbare kwali teit, waarbij 2e en 3e soort domineerde. Mooie bloemkool (maar dan le soort van onberispelijke kwaliteit) kon het niet verder brengen dan 6—9 per 100, het restant bracht óf belachelijk lage prijzen op óf draaide door. Spinazie heeft afgedaan, doch le soort was duur; de prijzen waren 0.10 0.60 per kist (8 K.G.) Postelein was niet gewild en maakte een prijsje van 0.08— 0.14 per kistje. Ook sla was weinig ge vraagd en leverde prijzen van 0.601.30 per 100 stuks. Andijvie was beter in trek en gold 0.803.30 per 100 stuks. Bosgroente was, voor zoover behoorlijke kwaliteit, gewild met de prijzen aan den hoogen kant. We noteerden: rabarber 5— 9, raapstelen 1—2, selderie 2—4.50, peterselie 1—4, bospeen 6—11.50, alles per 100 bos. Asperges waren meer ge vraagd en de prijzen lagen iets hooger. le s. wit gold 28—31, idem blauw 15—22, per 100 bos. De aanvoer van tomaten wordt al van beteekenis en de prijzen blijven op peil, nL 15—30 cent per K.G. Snyboonen golden 3050 cent, dikke boonen 4654 ct. per K.G. De aanvoer van aardbeien is be duidend grooter, daar de eerste van den kouden grond zijn aangevoerd. De prijzen waren onzeker, doch allerminst hoog. De aardbeien Deutsch Evern en Moulin Rouge maakten een prys van 60—95 cent per slof. De laatste bakaardbeien golden 5—12 cent per doosje. De overige aanvoer onverander de prijzen. De sfeer der H. L. O. Apartgezellig.

Alkmaarsche Courant | 1938 | | pagina 3