VAN KABOUTER FLIP EN ZIJN VRIENDJE WIP. Hoofdpijn - Kiespijn - Gevatte koude TWEEDE BLAD. Schietpartij te hilvarenbeek Eén doode, twee zwaar en vier licht gewonden. Vcffcccraon gel ukken Hebt U hem ook al geprobeerd? HEEMAF STorzuioiR ✓V 90.— Ifii* Mijnharrltjes (dit zijn hartvormige cachet*) halpen snel en goed. Doos 50 ct. Proefdoos 10 ct. slechts door de Kamer zelf beoordeeld kan worden, en een minister immers volgens de wet van 5 Augustus 1880 door een enquête-commissie niet eens ondervraagd kan worden. Daarentegen wordt het onderzoek naar de feiten zoodanig uitgebreid, dat, om het kort uit te drukken, de geheele toestand op politie-gebied ie Oss voorwerp van onderzoek zal zijn. Daartoe had mr. Wendelaar te meer aan leiding, nu twee nieuwe feiten de ongerust heid over de verhoudingen te Oss hebben doen toenemen. Vooreerst het besluit van de krijgsraad om den wachtmeester der ma rechaussee, dest(jds te Oss, die verdacht werd van zedenmisdrijven, onmiddellijk uit de voorlóopige hechtenis te ontslaan. Wan neer een krijgsraad dezen wachtmeester reeds vóór de uitspraak in vrijheid stelt, rijst de vraag of het voor-onderzoek wel met de noodige onbevangenheid is gevoerd. Nóg een overweging. Het tweede feit is, dat er te Oss vol gens een bericht in het Algemeen Han delsblad een onderzoek is ingesteld naar aanleiding van de beschuldigen tegen een wachtmeester der marechaussee, destijds eveneens te Oss, als zou hij een inwoner van Berghem zoodanig hebben geslagen, dat hij daags daarna aan de gevolgen is overleden. Sommige door de gemeentepolitie gehoorde getuigen zouden hun verklaringen niet alleen hebben herroepen, maar hebben mede gedeeld, dat zij die verklaringen onder pressie zouden hebben afgelegd. Mr. Wendelaar deelt niet de meening van een aantal leden, Wat de strafzaak wegens smaadschrift tegen een schrijver in „Het Nationale Dagblad" ongetwijfeld veel licht zal ontsteken. De behandeling voor het ambtenarengerecht van de beroepen der zes onderofficieren der marechaussee, zal slechts beperkte opheldering brengen. Het terrein, dat de enquête-commissie moet bestrijken, is veel ruimer dan bij deze procedures het geval is. Mr. Wendelaar heeft alles willen vermij den, wat aan deze zaak een politiek karak ter kon geven. Daarom heeft hij niet alleen geen samenwerking gezocht met de verte genwoordigers van andere partijen, maar evenmin leden van zijn fractie tot mede werking aangezocht. Alleen zakelijke mo tieven hebben hem bewogen tot het indie nen van zijn voorstel. Hij betwijfelt of het voorstel zou kunnen zijn ingediend door vertegenwoordigers van vele, waaronder ook alle groote fracties. CARBIDVAT ONTPLOFTE. Smid ernstig gewond. Gisteravond omstreeks zes uur was de smid met een knecht in zijn werkplaats aan de Botermarkt te Tholen aan het lasschen, toen door onbekende oorzaak een ledig carbidvat met een hevigen knal ontplofte. De smid werd zeer ernstig aan het hoofd gewond en is in bewusteloozen toe stand naar het Algemeen Burgergasthuis te Bergen op Zoom vervoerd. Zijn knecht werd niet gewond. In de smidse werden de ruiten verbrij zeld. Overigens weru er geen schade aan gericht. INDIE'S ZELFSTANDIGHEID. Schriftelijke vragen. Het Tweede Kamerlid Stokvis (s.d heeft aan den minister van koloniën de volgende vragen gesteld: Is het door den minister geopende over leg met den gouverneur-generaal omtrent ae petitie van den volksraad voor meer zelfstandigheid voor Nederlandsch Indië, sedert de behandeling van de Indische be grooting voor 1938 voldoende gevorderd, opdat de toen van verschillende zijden ge vraagde schriftelijke mededeelingen zou den kunnen worden verstrekt? Is de minister in ieder geval bereid, tijdig aan dit verlangen tegemoet te komen? CONGRES A. N. V. V. V. Jaarlijksche bijeenkomst dit jaar te Oisterwijk. De Algemeene Nederlandsche Vereeni- ging .ur Vreemdelingenverkeer houdt dit jaar haar jaarlijksch congres in Oister wijk (N.-Br.) De meer dan 20C afgevaardigden werden gister door het gemeentebestuur officieel ontvangen. Buxgemeester Verwiel sprak een hartelijk welkomstwoord. De voorzitter van de A.N.V.V., C. R. T. baron Krayenhoff, beantwoordde deze begróetingsrede. BRANDSTOFFEN-OPSLAGPLAATS AFGEBRAND. Felle brand te Winschoten. Gisteravond brak brand uit in een groote brandstoffenloods van de N.V. Noord-Ne- derlandsche machinefabriek te Winschoten. De loods, die een oppervlakte van vijftig bij twintig meter heeft, bevatte een groote hoeveelheid hout en turf. Zij stond in kor ten tijd in lichter laaie. Ge brandweer verscheen spoedig met twee motorspuiten ter plaatse en bestieed Het vuur met vier stralen. Zij moest zich beperken tot het nathouden van de belen dende gebouwen, waarin vele machines waren opgeslagen. De loods is geheel uitgebrand, terwijl de voorraad hout en turf door het vuur werd verteerd. De oorzaak van den brand is onbekend, hoewel de mogelijkheid bestaat, dat een vonk van een passeerende locomotief de riek ''8t langs de spoorbaan den brand heeft doen ontstaan. Gisteravond is het in een café te Hilvarenbeek (N.-Br.), waar op het oogenblik kermis wordt gevierd, tot een ernstige vechtpartij gekomen, waarbij de marechaussée van de re volver gebruik moest maken. Hierbij werden een man gedood, een vrouw en een der politiemannen zwaar en vier anderen licht gewond. Tilburgenaars gingen ter kermis Omstreeks half elf werd in het café van den heer Goes te Hilvarenbeek de hulp van de marechaussée ingeroepen voor het ver wijderen van een viertal Tilburgenaars, die naar Hilvarenbeek waren gekomen, om daar kermis te vieren. Kort hierop verscheen assistentie. De politiemannen, onder wie zich de opper wachtmeester bevoi.d, probeerden den feestvierenden met alk kalmte naer buiten te krijgen, doch plotseling gat een der mannen den opperwachtmeester een klap in het gezicht. Hierdoor ontstond een vechtpartij, welke buiten het café weid voortgezet. De marechaussees trokken de sabel. Eén van de beschonken mannen zag kans, het wapen al te nemen en sloeg daarmede naar de marechaussees, die hierop genoodzaakt waren, hun revolvers te trekken. Door de schoten werd een der Tilbur genaars, een zekere Verhagen, onmiddel lijk gedood. Een vrouw werd g:raakt, ter wijl een der politiemannen en nog vier andere bezoekers eveneens door de schoten werden getroffen. Toen een geneesheer ter plaatse ver scheen, moest hij bij Verhagen den dood constateertn. De vrouw, waarschijnlijk de echtgenoote van den gedooden man, was stervende, terwijl de marechaussee zwaar gewond was. Per ziekenauto werden de twee gewonden en het stoffelijk overschot naar het ziekenhuis te Tilburg overge bracht De overigen, inwoners van Hil varenbeek, werden ter plaatse verbonden en konden haar hun woningen terug keeren. VIERJARIG MEISJE LIEP VAN GRONAÜ NAAR ENSCHEDE. In gezelschap van een buurjongen van twaalf jaar ging de vierjarige Leni Hülscher uit Epe (Duitschland) Zondagmorgen met toestemming van haar ouders op stap naar de Gronauer kermis, aldus Het Volk. Alles ging goed, tot het kind op zeker oogenblik aan de waakzaamheid van den buurjongen ontsnapte en zij moederziel al leen stond in de vreemde omgeving. Op goed geluk is zij toen maar aan het wandelen geslagen, waarbij zij steeds ver der van huis raakte en tenslotte de Hol- landsche grens bereikte. Onopgemerkt door de douane passeerde zij de denkbeeldige streep en sloeg den weg naar Enschede in. Eerst hier werd het kind in den loop van den middag gezien door zekeren V. uit de Pluimstraat, die Leni meenam en de politie van zijn vondst in kennis stelde. Toen tegen den avond de ouders van de kleine niet kwamen opdagen, kwam men op het denkbeeld, dat Leni, die bijna niet sprak, wel eens uit Duitschland afkomstig kon zijn, temeer, waar op haar jurkje Go- thische letters waren geborduurd. De politie heeft daarop bij de Duitsche grensbeambten geinformeerd. of hun iets bekend was van een vermist kind. Het antwoord luidde, dat inderdaad een dergelijke vermissing per radio was bekend gemaakt. Intusschen zat de doodelijk ongeruste va der van Leni op het politiebureau te Gro- nau, waar hij telefonisch aan de Holland- sche politiebeambten het signalement van de kleine opgaf. Toen bleek, dat dit klopte met de be schrijving van het gevonden meisje, is dit door de politie naar Gronau overgebracht. CONGRES ALGEMEENE BOND VAN POLITIEPERSONEEL. Tweejaarl(jksch congres. Gisteren is te Rotterdam in de bovenzaal van Tivoli te Rotterdam het tweejaarljjksch congres van den A;gemeenen Bond van Politiepersoneel in Neüerlandd, dat twee dagen zal duren, geopend- De voorzitter, de heer A. Leeuwis, wees in z'n openingswoord op de gevolgen van de werkloosheid voor het overheidsperso neel en op de beteekenis van het georga niseerd overleg. Hij gaf vervolgens een overzicht van den ontwikkelingsgang van den bond in de afgeloopen jaren, waarbij ook de kwestie met den A. P. B. ter sprake kwam. De heer Leewis hoopte, dat de op lossing van deze kwestie spoedig zou komen. O.m. de heer van Stapele voerde vervol gens namens het A.C O.P. nog het woord. De jaarverslagen van den secretaris penningmeester, den heer A. H. Koenot, vermeldden een teruggang van 2086 leden tot 2000 en een nadeelig saldo van 1220.50. De kascommissie keurde de be scheiden en boeken goed. De voorzitter en de secretaris-penning meester, de heeren A. Leeuwis en A. Koe not, werden bij acclamatie herkozen. VEREENIGING VAN NEDERLANDSCHE GEMEENTEN. Voortgezette vergadering. In de gisterochtend voortgezette vergade ring van de Vereeniging van Nederlandsche gemeenten te Heerlen hebben diverse sprekers het woord gevoerd over de prae- adviezen van mr. P. J. R. Kallen en prof. dr. G. A. van Poelje, uitgebracht over het vraagstuk der gemeentelijke zelfstandigheid. Ook mr. A. Koelma, de vertegenwoordiger van de gemeente Alkmaar, behoorde tot de sprekers. Hij zeide ojh. dat het moeüyk is, te spreken over de zelfstandigheid der gemeen ten op dezen morgen, nu de kranten vol staan met de bedreiging welke den vlieg velden van onze twee grootste gemeenten boven het hoofd hangt. Het prae-advies van mr. Kallen vindt zijn hoogtepunt in een scherp requisitoir. Beide prae-adviezen zijn weinig bemoedigend voor de gemeenten. Naast de drie bestaande instanties heeft zich een vierde macht gevormd, die over de gemeenten heerscht, n.1. de ondergeschikte agenten der uitvoerende macht. Alleen mr. Kallen spreekt over de admi nistratieve rechtspraak, welker functie te genwoordig een miscrediet is. Ook tegen over de kroon en tegenover de colleges van Gedeputeerden zou een instantie als de ad ministratieve rechter gewenscht zijn, zonder dat men de vrees behoefde te koesteren, dat de administratieve rechter zich een oordeel zou willen aanmatigen over het beleid, wel echter over de bevoegdheden. De sprekers werden uitvoerig door den heer van Poelje beantwoord. TEGEN MOTORFIETS GELOOPEN. Vrouw ernstig gewond. Gistermiddag is de 40-jarige echtgenoote van den heer Geerding te Tuindorp Nieuwendam bij Amsterdam, even nadat zij uit een N.A.C.O.-autobus was gestapt, tegen een voorbijrijdende motorfiets ge- loopen. De vrouw bekwam een zwart hersen schudding en is naar het ziekenhuis ver voerd. U moet betlist ken nismaken met den eenigen „tapijtrelni- qer", den Verkrijgbaar bij HEUSEVELDT N.V., Langestr. 24, 76. Achterstr. Houttil, Alkmaar. Telefoon 4170. Voetbal. DE WERELDKAMPIOENSCHAPPEN IN FRANKRIJK. Brazilië wint van Tsjecho-Slowaklje. Brazilië heeft den kwarteindstrijd van het tornooi om het wereldkam pioenschap met 2—1 van Tsjechoslo- wakije gewonnen, waardoor dit land Donderdag a.s. te Marseille voor de halve finale tegen Italië uitkomt. De andere demifinale tusschen Hon garije en Zweden wordt te Parijs ge speeld. De ontmoeting tusschen de Tsjechen en de Brazilianen van Zondag j.1. heeft toch nog groote gevolgen gehad. In de ploegen, welke in den tweeden wedstrijd tegenover elkaar hebben gestaan, waren zoovele wij zigingen aangebracht, dat zij niet meer te herkennen waren. In de Braziliaansche ploegen waren negen spelers vervangen, slechts doelman Walter en midvoor Leoni- das waren opnieuw opgesteld. Bij de Tsjechen ontdekten wij zes andere spelers. O.m. moest Planicka vervangen worden. Hü ligt met een armfractuur in het zieken huis, waarheen ook Nejedly vervoerd is met waarschijnlijk een ernstige voetbles sure. Voor Planicka viel Burkert in, die per vliegmachine uit Praag was gekomen. Ge lukkig droeg de wedstrijd van gisteravond niet hetzelfde onaangename karakter van Zondag. Wij willen daarmede niet zeggen, dat er zachtzinnig gespeeld is, integendeel, maar tot excessen is het in ieder geval niet gekomen. Brazilië was onmiddellijk in de meerder heid maar Burkert toonde zich een waar dige vervanger van Planicka en hield er de felste schoten uit. Ludl moest even het ter rein verlaten wegens een lichte blessure. Onstuimig trokken de Brazilianen weer ten aanval. Doch uit een doorbraak van de Tsjechische voorhoede kwam juist een doelpunt aan de andere zijde. Kopecky pro fiteerde van een mooie kans en schoot na twintig minuten hard en laag in. In de tweede helft waren de Brazilianen over het algemeen sterk in de meerderheid. Het Tsjechische doel werd letterlijk gebom bardeerd. Enkele schoten gingen kort ach ter elkaar vlag langs of over doel. Een voorzét van Britto werd keurig door Leoni- das opgevangen en onhoudbaar ingeschoten 1—1. Met nog een half uur te spelen was de stand weer gelijk. Fel werd er verder ge streden, men voelde intuitief, dat het elf tal, dat nu een doelpunt wist te maken, ook winnaar zou zijn. De druk op het Tsjechi sche doel werd steeds grooter en het leder kwam nauwelijks meer op de Braziliaan sche helft. Een doelpunt van Brazilië werd wegens buitenspel geannuleerd, doch even later gaf Roberto over aan Leonidas, die keurig naar Luizino plaatste. De Braziliaan sche rechtsbinnen schoot buiten bereik van Burkert in het Tsjechische doel. Dit doel punt werd een twintig minuten voor het einde gemaakt. In den resteerenden tijd zetten de Tsjechen er alles op den gelijkmaker te forceeren, doch de Braziliaansche verdedi ging was op haar hoede en speelde zeer voorzichtig. Het einde kwam met een 21 zege der Zuid-Amerikanen. BONDSELFTAL—ZWALUWEN. De voetbalvereeniging „Hollandia" te Hoorn viert dezen zomer haar 40-jarig be staan. De club behoorde het grootste ge deelte van die lange periode tot de sterkste tweede-klassers van Noordholland, maar is eenige jaren geleden naar de derde klasse gedegradeerd. Desondanks viert men het prachtige jubileum met vreugde en het voetbalfestijn, dat ter gelegenheid van dit feit werd georganiseerd, wordt a.s. Zondag geopend met een wedstrijd tusschen de Zwaluwen en een Bondselftal. Deze wedstrijd is mogelijk feworden door de groote medewerking van den K. N. V. B. De elftallen zijn als volgt samengesteld: Bondselftal: Doel: Dijkstra van Z. F. C. Achter: v. d. Heyde van Feyenoord en Pienter van Be Quick. Midden: Hogenbrik van Be Quick, Kuppen van Feyenoord en Been van Ajax. Voor: Draeger van D. W. S., van Spaan- donck van Neptunus, de Boer van K. F. C„ de Vroet van Feyenoord en de Harder van V. U. C. Zwaluwen: Doel: Michel van V. S. V. Achter: Wilders van Blauw Wit en van Serand van Willem II. Midden: Delil van Roermond, van Woer- kum van de Hollandiaan en Blom van H. S. C. Voor: de Winter van Haarlem, Lenstra van Heerenveen, R. Pijpers van Roermond, Smit van Haarlem en Ooms van D. W. V. VOETBALCLUB „ALKMAAR". Zondag werd een aanvang gemaakt met de seriewedstrijden voor de lagere elftallen en hiervoor vonden de volgende wedstrijden plaats: Mevo IAlkmaar II 12 Alkm. Boys IV—Alcm. Victrix V 3—3 (na strafschoppen 87) Petten IAlkm. Boys III 24 Voor Zondag staan thans op het pro gramma: Oudorp ISchoorl I Alkmaar IIIAlkm. Boys V 2e ronde: Alkmaar IIAlkm. Boys III De nederlaagwedstrijden voor het le elf tal worden a.s. Donderdag voortgezet met den wedstrijd: Alkmaar IQ.S.C. I. Q.S.C. komt volledig uit en wij zijn be nieuwd wat Alkmaar tegen de nieuwe 3e klasser zal presteeren. Alkmaar verschijnt in dezelfde opstelling als tegen Alcmaria Victrix II. A t h 1 e t i e k. TWEE KAMPIOENSCHAPPEN BEHAALD. Ab ten Bruggencate uit Egmond aan Zee wist op de te Amsterdam gehouden kam pioenswedstrijden der Kon. Nederlandsche Athletiek Unie bijzonder fraaie resultaten te behalen. Uitkomende in de junioren- nfdeeling, wist hij beslag te leggen op de eerste plaatsen voor discuswerpen en kogel- stooten. Met kogelstooten wierp hij 14,19 M. en met discuswerpen 40.62 M. Cricket. TOETSWEDSTRIJD ENGELAND—AUSTRALIË. In een draw geëindigd. De eerste toetswedstrijd tusschen Enge land en Australië te Nottingham gespeeld, is in een draw geëindigd. Engeland maak te 658 runs voor 8 wickets, Australië in de eerste innings 411 en in de tweede innings 427 voor 6 wickets. In de tweede Innings was Bradman met 144 not out en Bown scoorde 133 runs. Kegelen. HET BERGENSCHE KEGELCONCOURS. De stand in de diverse wedstrijden van het Bergensche kegelconcours, dat de A. K. B. heeft georganiseerd, was gisteravond als volgt: Korpswedstrijd. Afd. A: 1. O. K. A. te Alkmrfar 316; 2. Twee Duifjes te Amsterdam 307; 3. Schagen te Schagen 303; 4. Richten cn Rollen te Haarlem 297; 5. N. W. T. L. te Amsterdam 289; 6. Hout of Fout te Helder 283; 7. De Burg te Alkmaar 277; 8. Hout hakkers te Alkmaar 274; 9. Intiem te Am sterdam 269; 10. Victoria te Alkmaar 261. Afd. B: 1. Richten en Rollen te Haarlem 193; 2. N. W. T. L. te Amsterdam 186; 3. O. K. A. te Alkmaar 183; 4. De Burg te Alk maar 181; 5. Hout of Fout te Alkmaar 179; 6. N. W. T. L. te Amsterdam 170. Vrije baanwedstrijd: 1. C. Goes te Helder 45 4 x; 2. N. P. Visser te Haarlem 45 3xi 3. J. P. Wijers te Haarlem 44; 4. S. de Jong te Helder 43 2x; 5. A. Snep te Amsterdam 43—41—39. In verband met het druk bezette pro gramma in den korpswedatrijd zijn de banen hedenavond reeds vanaf 7 uur opengesteld. Wielre nnen DE RONDE VAN LUXEMBURG. Kuiper in de Nederlandsche ploeg. De Julianadorper Jaap Kuiper is opgeno men in de Nederlandsche ploeg, welke van 22 tot en met 25 Juni a.s. zal rijden in de Ronde van Luxemburg. Deze ronde is ver deeld in vier etappes, welke zeer moeilijk zijn, omdat het terrein buitengewoon sterk bergachtig is. Tal van klims zullen dan ook zeer moeilijk zijn voor de renners. De verdeeling der etappes is: 22 Juni: Luxemburg-Düdelingen, 203 K.M. 23 Juni: DüdelingenDiekirch, 162 K.M. 24 Juni: DiekirchEsch, 169 K.M. 25 Juni: EschLuxemburg, 170 K.M. De Nederlandsche ploeg, samengesteld door Joris v. d. Bergh, bestaat uit Lam- brichts, Theuns, Buuron, Seyen, Bronger en Kuiper. Joris v. d. Bergh beschouwt deze ronde voor de renners als een goede leer school voor de Tour de France en mochten er onder deze renners zijn, die sterk naar voren komen, dan krijgen ze het volgend jaar on getwijfeld een kans, om mee te rijden in de Tour de France. De jonge ploeg van Nederland mag er zijn. De renners zijn allen ongeveer 24 jaar oud, ze zijn goed getraind en kunnen heel wat presteeren. Met belangstelling wachten we de resulta ten af, speciaal van onzen Noordhollander, die het geheele voorjaar in België getraind heeft en daar in diverse wegwedstrijden zoo gereden heeft, dat de aandacht op hem viel. Zoo reed hij dit jaar in de Ronde van Vlaan deren en BrusselLuik, terwijl hij verder nog aan tal van kleinere wegkoersen deel nam. GRAND PRIX DE PARIS. Onder leiding van den chef d'equipe der N.W.U., den heer B. Swaab de Beer zullen aan de Grand Prix de Paris, welke wordt verreden op Zaterdag 2 en Zondag 3 Juli a.s. de volgende amateurs deelnemen: J. J. v. d. Vijver, H. Ooms, Chr. Kropman, J. de Heus en J. Derksen. De renners zullen te Parijs worden ver zorgd door den N.W.U.-trainer Guus Schil ling. TRAINING VAN WIELRENNERS. In overleg met de sportcommissie zijn voorloopig aangewezen, om onder leiding van den N.W.U.-trainer, Guus Schilling, op de Stadion-wielerbaan te Amsterdam te trainen de volgende amateurs: J. van Breda, H. Ooms, J. Derksen, C. Schenk, J. de Heus, P. W. H. Smit en Chr. Kropman. „Ik wist niet, dat ik deze lichte spor tieve ontspanning zóó noodig had." (Een H. L. O.-'er '37) 345. Hartelijk bedankte het drietal hun vriendelijke gastheren, die thans alleen verder trokken. De ooievaars waren heel verwonderd toen ze zich door Flip in hun taal hoorden aanspreken. Eensklaps be grepen ze het. Deze kleine man was een kabouter, en kabouters spreken en ver staan immers de vogeltaai. 346. Flip vertelde de vogels van zijn wetenswaardigheden gedurende de reis en de vogels vertelden op hun beurt van hun leven aan de koele Nijloevers. Waar na de ooievaars aan de vriendjes alle mo gelijke gastvrijheid aanboden. Zo bleven Peter, Flip en Wip nog 'n heel jaar in ooievaarsland, waarna Peter kameeldrij ver werd bij een groote karavaan en dus zijn kleine vriendjes moest gaan verlaten. En toen de ooievaars weer allemaal ver trokken voor hun vlucht naar het hoge Noorden, namen ze Flip en Wip op hun rug mee en brachten ze weer in het ka- bouterbos terug, waar ze nog heel lang en gelukkig leefden. EINDE.

Alkmaarsche Courant | 1938 | | pagina 7