DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Overstroomingen in Hidden-China veroor zaken een ramp. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS PER GEWONE AD VERTE NTIEN: Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. No. 139 Dit nummer bestaat uit drie bladen. Directeur: C. KRAK. Donderdag 16 Juni 1938 Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. 140e Jaargang Tal van dorpen volledig weggespoeld. NIEUWE DIJKDOORBRAKEN. Von Fritsch weer in actieven dienst. Bevelhebber van het 12de artillerie-regiment. Hodza's besprekingen. Een aanvullend communiqué. Twee Fransche schepen te Valencia gezonken. De algemeene toestand. De strijd bij Castellon. Nog steeds hevige gevechten. Het lot van Schuschnigg. Ongerustheid te Londen. ALKMAARSCHE COURANT. Arm China! Terwijl de oorlog woedt en duizenden Chineezen vallen voor hun vaderland, terwyl de legers steeds meer achter waarts trekken, omdat de Japansche overmacht te groot werd, is bij deze ramp nog de nieuwe gekomen: de enorme overstroomingen, die misschien de grootste zijn van de laatste honderd jaar. Nog is met geen mogelijkheid te zeg gen, van welk een omvang deze nieuwe ramp is, maar zeker is, dat duizenden menschen reeds zijn verdronken en dat nog meer duizenden bedreigd worden. De eerste berichten, enkele dagen gele den gepubliceerd, wezen er niet op, dat de ze overstrooming zoo ernstig zou worden. Er werd toen alleen maar melding gemaakt van het buiten haar oevers treden van de Gele Rivier op 'n enkele plaats en dit werd toen door de Chineezen met eenig welgeval len gezien, omdat de Japansche opmarsch daardoor in groote moeilijkheden kwam. Spoedig echter veranderde de situatie en thans is het zoover, dat men van een ca- tastrophe moet spreken. De Gele Rivier is een woeste stroom ge worden, en zij heeft haar zwaren dijk op verschillende plaatsen doorbroken met als gevolg, dat een groot gedeelte van de pro vincie Honan onder water staat. Alarmeerende berichten. Het Duitsche Nieuwsbureau meldt uit Sjanghai, dat aldaar ieder uur nieuwe alar meerende berichten over de overstroo- tfrtflgsramp aan de Gele Rivier binnenko men. De Japansche troepen hebben in het noordelijk deel van de provincie Honan alle krijgsoperaties gestaakt en hebben met steun van 300.000 Chineesche boeren en met behulp van alle technische formaties den strijd tegen de ontketende stroomen opgenomen. De 12 meter hooge en 200 M. dikke dijken kunnen op de doorgebroken plaatsen niet meer gedicht worden. Men poogt het uitstroomende water door het op werpen van nieuwe dijken en het graven van kanalen in bedwang te krijgen. Een ommuurd eiland. De hoofdstad van Honan, Kaifeng, die vol vluchtelingen is, lijkt op een ommuurd eiland in een woest meer. Zoolang de mu ren der stad en de met zakken zand ver sterkte poorten standhouden tegen den druk van het water, bestaat geen direct gevaar. Tienduizenden vluchtelingen, die zoo goed als niets hebben kunnen redden, stroomen samen op de niet vernielde deelen van den spoorwegdijk der Loenghailijn. Met hon derden vlotten tracht men drenkelingen te redden. Rondom de stad Tsjoengmon heeft zich een meer gevomd, dat 500 K.M.2 groot en 4 M. diep is. In dit meer drijven tallooze Ujken. De Chineesche boeren vluchten naar het Noorden. Meer rivieren buiten haar oevers. De overstroomingscatastrofe langs de Hoangho heeft, naar het Duitsche Nieuws bureau verder meldt, een algemeenen stil stand der militaire operaties in Midden- China ten gevolge gehad. Ook de wateren van de Jangtse stijgen ramspoedig. Men vreest in vakkringen, dat de Hoangho tij dens de nog te verwachten hoogwatergeva ren zijn loop opnieuw zal wijzigen en zal terugkeeren naar de oude bedding, welke door de rivier in de vorige eeuw verlaten was. Er zouden daardoor belangrijke wijzi gingen ontstaan in de kaart van China zoo wel als in de economische verhoudingen Japansche vliegers, die boven het over- stroomingsgebied vluchten gemaakt heb ben, hebben medegedeeld, dat de eerste uitloopers der overstrooming zich reeds op 50 K.M. ten Zuiden van den Loenghai- spoorweg bevinden en alles vernietigen, wat zü op hun weg tegenkomen. Heele dor pen worden weggespoeld. De verliezen aan menschenlevens zijn niet te ramen. De Hoangho heeft op de plaatsen, waar de dijkdoorbraken zich bevinden, een breedte van vijf K. M. De vloedgolf, zoo wordt ge meld, is verscheidene meters hoog. Het is teohnisch onmogelijk het water te keeren in verband met de sterke strooming. Het gebied, dat overstroomd is, is 2500 vierkanten kilometer groot en werd be woond door 300.000 menschen, van wie meer dan 50.000 vermist worden. Japan sche vliegtuigen laten zandzakken en ander materiaal vallen ter bestrijding van de overstroomingen. De krijgsverrichtingen. Het is begrijpelijk, dat deze natuur ramp van grooten invloed is op de K'ijgsverrichtingen. Vooral in Honan, waar de strijd in hoofdzaak woedde, moeten alle legerplaatsen en loopgra ven geheel onder water staan, zoodat er geen sprake is van een verderen op marsch der Japanners. Deze laatsten ontkennen dit evenwel. Wel geven de Japanners toe, dat de over stroomingen den opmarsch hebben ver traagd, maar niets van het oorlogsmateriaal is vernield of zelfs maar beschadigd en de opmarsch wordt nog steeds voortgezet, ten minste die naar Hankau. Het buiten zijn oevers getreden water van de CFele Rivier scheidt echter thans over een breedte van acht kilometer de Chinee zen en Japansche strijdkrachten tusschen Kaifeng en Tsjengtsjou. De krijgsbedrijven zijn tot stilstand gekomen. Dwars over den Loenghai-spoorweg staat op sommige plaat sen vijf meter water. Zij vluchten in alle richtingen. In Noord-Honan eveneens overstroomingen. Volgens de laatste berichten uit Noord- Hohan vallen daar nog steeds regens. Er treedt steeds meer water buiten de oevers van de Jangtse en ook de snelheid van dit water neemt toe. De Japanners geven thans toe, dat hun troepen zekere verliezen heb ben geleden, doch zij houden nog steeds vol, dat die verliezen slechts gering zijn. Vol gens Domei beslaat het overstroomde ge bied thans 900 vierkante mijlen. Er bevin den zich in dat gebied 2000 dorpen, welke onder water staan. Chineesche benden schieten... Nog steeds blijft ook het water van de Gele Rivier wassen. De Japansche militai ren pogen vergeefs, bijgestaan door Chi neesche boeren, het water te stuiten. Zij worden hierbij ernstig gehinderd door Chi neesche benden, die de werkende soldaten neerschieten. Japansche soldaten en Chineezen werpen thans in allerijl dijken op langs den Loeng hai-spoorweg en naar verluidt, is men thans de overstrooming in Sjantoeng mees ter. De overstrooming heeft zich thans uit gestrekt tot ruim honderd kilometer bezui den Kaifeng. Het Duitsche Nieuwsbureau meldt uit Berlijn: De Leider en hoogste bevelhebber van de weermacht heeft den vroegeren opperbevelhebber van het leger, kolo nel-generaal voh Fritsch, uit waardee ring voor zijn groote verdiensten voor den wederopbouw van het leger in het Derde Rijk benoemd tot chef van het artillerie-regiment 12 in Schwerin. Naar aanleiding van bovenstaand officiëel bericht zij eraan herinnerd, dat de laatste maanden over een aanstaand eerherstel van von Fritsch herhaaldelijk geruchten hebben geloopen. Om de kwestie-von Fritsch nog eens zeer in het kort op te halen: volgens de meest gangbare lezing heeft de generaal, toen hij nog opperbevelhebber van het Duit sche leger was, zich opgeworpen als woord voerder van officierenkringen inzake moei lijkheden, welke tot een crisis kwamen door het huwelijk van den toenmaligen minister van oorlog von Blorfcberg met een dame be neden zijn stand. Afgezien van de bezwaren tegen von Blomberg moet von Fritsch die gelegenheid tevens hebben aangegrepen om tegen Hitier de grieven kenbaar te maken van het leger tegen bepaalde aspecten van het nationaal-socialistische regime. Die bezwaren moeten betrekking hebben gehad op de buitenlandsche politiek en in het bijzonder op die ten opzichte van Oosten rijk. Ook moet de groep-von Fritsch gewaar schuwd hebben tegen politieke propaganda in het leger. De eischen van het leger moe ten Hitier in een moeilijke positie hebben gebracht en als eenige oplossing hebben ge zien, dat onder den vorm van een algemeene reorganisatie van Blomberg, von Fritsch en 13 andere generaals op pensioen zijn ge steld. Inmiddels waren ook tegen von Fritsch persoonlijk beschuldigingen inge bracht door zijn tegenstanders, maar een eereraad onder voorzitterschap van Göring had geen moeilijke taak om vast te stellen, dat deze beschuldigingen ongegrond waren. Als eerste op den weg naar de rehabilitatie heeft Hitier daarop den generaal, die „wegens redenen van gezondheid" met pen sioen was gegaan, een persoonlijken brief geschreven met hartelijke wenschen voor een spoedige beterschap. Dinsdagavond hebben de vertegen woordigers der Sudeten-Duitsche Partij, Kundt, Peters, Rosche, Sebekowsky en Schiketanz, een bezoek gebracht aan Hodzja om kennis te krijgen van het antwoord van Hodzja op het memoran dum der Sudeten-Duitschers. Hodzja verklaarde namens de regeering, dat deze voornemens was zoowel het memo randum der Sudeten-Duitschers als het nationaliteitenstatuut der regeering als basis voor de onderhandelingen in overwe ging te nemen. Om elk der partijen gele genheid te geven haar standpunt te bepalen, zal binnenkort een nieuwe bespreking wor den gehouden. Kundt heeft de gelegenheid te baat geno men om nog eens het memorandum te mo tiveer en. Hij wees in het bijzonder op het feit, dat het memorandum geen theoretische meeningen inhoudt, doch onmisbare punten die na een ondervinding van 20 jaar nood zakelijk zijn voor de veiligheid van het Su deten-Duitsche volk en voor de schepping van een nieuwe politieke orde in den staat. De leiding der partij van Henlein publi ceert hetzelfde communiqué als Ceteka, doch laat dit volgen door den volgenden zin: Naar wij voorts vernemen heeft Kundt doen uitkomen, dat in dezen geest de te Karlsbad door Henlein verkondigde principes een realistische beoordeeling vormen van de gezamenlijke situatie van de nationaliteiten en van den staat. Haven door rechtsche vliegtuigen gebombardeerd. Te kwart voor één gistermiddag heb ben rechtsche vliegtuigen de haven van Valencia gebombardeerd. Het Fransche schip Gaulois werd getroffen en is lek geslagen. De bemanning werkte met man en macht om het schip drijvende te houden. Dit gelukte echter niet, het schip verdween in de golven. Slacht offers zijn niet te betreuren. Tijdens een later bombardement is de Fransche schoener Karbear eveneens getroffen en in brand geraakt. Het schip zonk daarna. Ook hier was geen slachtoffer. ALKMAAR, 16 Juni. Parijs heeft zich opgemaakt, om het Britsche koningspaar waardig te ontvan gen. Versieringen zijn aangebracht, pracht en praal worden tentoongesteld, festivitei ten staan op het programma, kortom, alles klinkt als een klok. En alles kost een hand vol geld. Parijs zal feest vieren en de regeering van Frankrijk zal in dit speciale geval het voorbeeld geven. Zij zal voor enkele dagen de vele zorgen vergeten en misschien even kunnen droomen, dat alles pais en vree is in het land. Maai intusschen blijven de moeilijk heden in werkelijkheid zich opstapelen en blijft de kritiek op het regeeringsbeleid eiken dag vele dagbladkolommen vullen. Terwijl in redevoeringen verteld wordt, hoe Frankrijk wel en hoe het niet gere geerd moet worden. Zoo heeft dezer dagen de Fransche oud minister Flandin te Vienne een rede ge houden, die indruk gemaakt heeft en die in vele kringen reacties veroorzaakt heeft. Echter alvorens iets over de commentaren te zeggen, moge hier een uittrekse. volgen van de rede zelf, waarbij we drie punten noemen, welke bestrijding hebben ge vonden. Flandin zeide dan, dat de ernstigste be dreiging van den vrede en van Frankrjjk's veiligheid is gelegen in Spanje. Het is niet te gelooven, dat een politieke minderheid, meer of minder geinspireerd door Moskou, de natie risico's oplegt, welke voortduren ten koste van de duidelijke belangen van Frankrijk. Gelijk ook Wladimir d'Ormes- son heeft getuigd, aldus Flandin, is het officieele Frankrijk niet neutraal. Het is gul geweest met betuigingen van sympa thie aan het adres van de „rooden" en met betuigingen van vijandschap jegens de nationalisten. De opvolgende regeeringen van het Volksfront hebben niet opgehouden een belangrijken doorvoer van oorlogsmate riaal met bestemming Barcelona en Valencia toe te laten. Schandalige fortui nen, welke door de belastingen op oorlogs winsten moeten worden aangepakt, zijn gevormd en blijven zich vormen door den handel in werktuigen des doods. Het is schijnheilig verontwaardigd te doen over het bombardeeren van pseudo-koopvaar- ders, welke de Spaansche havens niet zouden bezoeken, als zy daar geen ver dachte ladingen moesten afleveren. Wij wenschen dat men een einde maakt aan een politiek, welke den burgeroorlog in Spanje verlengt en welke ons verhindert samen te werken met Italië tot ontspan ning in de Middellandsche zee en in Cen- traal-Europa, een politiek welke oorlogs hitsers aanmoedigt en welke ons vandaag of morgen voor ernstige moeilijkheden in Spanje stelt, waar wij zulke groote belangen hebben, belangen van onzen buitenlandschen handel als van den aan voer van grondstoffen. Veel Franschen, aldus Flandin verder, hebben zich er over verbaasd toen zij hoorden dat op 22 Mei het bevel tot alge meene mobilisatie gereed lag. Minder dan twintig jaar na den wapenstilstand zouden wij die tragische witte aanplakbiljetten weer terug zien? ik houd met kracht vol, dat zulks onmogelijk is, zoolang Frankrijk niet zelf wordt aangevallen en zoolang niet alle middelen van verzoening er. arbitrage zijn uitgeput ter vermijding van een oorlog. Twintig jaar lang hebben de gematigde partijen een eervollen vrede weten te be houden, daar Frankrijk sterk was en ge ëerbiedigd. Gij, aldus Flandin tot zijn toe hoorders, zult niet aanvaarden, dat het Volksfront, na zooveel ruines te hebben veroorzaakt in twee jaren, daaraan die van den oorlog, of die van een nederlaag zon der oorlog toevoegt. De radicale Oeuvre vergelijkt de rede, welke Eden te Leamington gehouden heeft, met die van Flandin. Eden, aldus het radi cale blad, debatteert met Chamberlain niet over een ideologie, doch over de beste wijze waarop Engebnds veiligheid en grootheid is te handhavenDat is democratie! Beraadslagen over de beste manier om het doel te bereiken. Doch men is het dan eens over het doel! En evenzeer is men het daar eens over de constateering van Eden: dat het een dwaling is om, ge lijk in sommige landen geschiedt, te spre ken van de decadentie van de Engelsche democratie. Nooit was Engeland zoo bereid als thans tot alle opofferingen, welke zou den kunnen worden gevraagd ten behoeve van een zaak, waarin men vertrouwen heeft." Welk een verschil in toon van de beide redevoeringen. Niet alleen beschuldigt Flandin de regeering er van zich te ver gissen in de keuze der middelen, doch bovendien beschuldigt hij haar er van „meer of minder te worden geinspireerd" door een vreemde mogendheid. Hij be schuldigt haar er van den oorlog in Spanje te doen voortduren! Flandin, aldus 1'Oeuvre verder, meent dat ons land geen vinger moet uitsteken, als het niet wordt aangevallen. „Wij loopen 90 kansen op de honderd niet te worden aangevallen gedurende een of twee gene raties, als wij Duitschland zich maar laten installeeren van Kiel tot Bagdad, als wij het Marokko afstaan en Tunis aan Italië laten, evenals Indo-China aan Japan". Waarom, aldus besluit 1'Oeuvre, heeft deze man ons, op het voetspoor van Bar- thou en Laval, gewikkeld in een politiek, welke hij thans veroordeelt. De Kerillis schrijft in de rechtsche Epoque: Als op 22 Mei Daladier een ma nifest nopens de algemeene mobilisatie heeft gereed gemaakt, dan heeft hij dit gedaan om de eenvoudige reden, dat Duitschland, divisies samentrekkend te Dresden, zich gereed maakt om Tsjecho- Slowakije aan te vallen, aan welk land wij door een verdrag zijn gebonden. Wat zou Flandin gedaan hebben, als hij aan het hoofd van de regeering had gestaan? Zou hij een andere methode hebben gekozen, en zou hij daarmee het zelfde resultaat hebben bereikt? Bidault zegt in de r.k. Aube: De politiek van Flandin is den laatsten tijd niet alleen verwerpelijk, doch ook onbegrijpelijk. Want bij iedere gelegenheid verwisselt Flandin van standpunt, zelfs op de princi- Pieele punten. Frankrijk is schuldig! Men zou Flandin onbeleefde dingen kunnen zeggen over zijn verleden, over het heden en over de toekomst. Léon Blum betoogt in de s.d. Populaire, dat indien Frankrijk en Engeland er naar gestreefd hebben Duitschland te doen voelen, dat een inval in Tsjecho-Slowakije op een algemeenen oorlog zou kunnen uitloopen, dit slechts geschied is ter ver mijding van een oorlog. Het ernstigst acht Blum, dat Flandin Duitschland aanmoe digt tot een onderneming, welke de zwaar ste risico's van een oorlog met zich brengt. De Gaulois stond te Marseille ingeschre ven. Te Valencia beweert men, dat 't schip 'n lading bevatte, die niet door de niet-inmen- gings-commissie verboden was. Het was een klein vrachtschip, dat bij de kustwacht dienst deed. Om vier uur gistermiddag werd de stad opnieuw door vliegtuigen der rechtschen ge bombardeerd. Ongeveer 90 bommen zijn neergekomen op de wijken Grao, Cabanal en Cantarranas. Zij hebben verscheidene huizen vernield. Dichte rookzuilen zijn tot op groote hoogte boven Grao opgestegen. In de haven werd een Spaansch zeilschip ge troffen. Het schip staat thans in vlammen. Voorts hebben gisterochtend om half tien vier vliegtuigen van de rechtschen veertig bommen op Alicante geworpen. De bommen vielen op de berghellingen en vernielden een aantal huizen. Zeventien personen wer den gewond. Ook twee Britsche schepen gebombardeerd. Gistermiddag zijn in de haven van Va lencia eveneens twee Britsche schepen, de Thurson en de Seafarer, gebombardeerd door vliegtuigen der nationalisten. De Thurson geraakte in brand. Er vielen geen slachtoffers. Volgens een bericht uit Madrid wordt in de buurt van Castellon heftig ge vochten. De rechtsche troepen komend uit Borriol hebben hun opmarsch voort gezet langs den weg van San Mateo. De regeeringstroepen zijn langs de kust een tegenoffensief begonnen gesteund door tanks, en zij hebben de rechtschen op enkele punten genoodzaakt zich terug te trekken. De gevechten duren hier voort De stad Castellon zelf heeft een kalm voorkomen. De laatste haarden van tegen stand in het Zuidelijke deel der stad wer den Dinsdagavond opgeruimd. De plaat selijke commandant heeft strenge voorzorgs maatregelen genomen tegen groepen solda ten, die bun uniformen hebben uitgetrok ken en zich onder de bevolking hebben ge mengd. De gezondheidstoestand en de ravi tailleering zijn geregeld De autoriteiten staan nog niet een vrij binnenkomen en verlaten van de stad toe, daar zij vreezen voor het optreden van regeeringsgetrouwe elementen, die zich in de omstreken hebben verborgen. Uit Burgos wordt gemeld, dat strijdkrach ten uit Galicië de Miajares zijn overgetrok ken en Villareal hebben bezet. Het dorp Almazora is ook geheel in handen der natio nalisten. Oorlogsschepen der rechtschen hebben het vuur geopend op den weg tus schen Castellon en Valencia. Hoewel het voor het oogenblik onmogelijk is nauwkeurig aan te geven hoeveel man regeeringstroepen werden gevangen geno men of omsingeld, schat men, naar Havas meldt, dat gedurende de operaties der beide laatste dagen 7000 man regeeringstroepen in handen der rechtschen zijn gevallen. In de provincie Teruel, in de buurt van Puebla de Valverde, zijn de rechtsche aan vallen met vernieuwde kracht voortgezet in de Sierre Decamarena. Een veertig jacht vliegtuigen zijn in het gevecht gebracht en eveneens bombardementstoestellen. Deze bestoken strategisch belangrijke stellingen in het bergterrein. De regeeringstroepen hebben echter twee aanvallen kunnen af slaan. Het bombardement van Alicante. Een speciale correspondent van de Daily Express heeft een onderzoek ingesteld naar het bombardement van Alicante. Hieruit is gebleken, dat een enkel rechtsch vliegtuig en steeds hetzelfde de Britsche koopvaardij schepen heeft aangevallen. Blijkbaar voert het toestel drie torpedo's tegelijk mee, twee lichte en een zware. Het vliegtuig daalt van groote hoogte in duikvlucht naar het schip, dat het heeft uit gezocht en werpt zijn drie torpedo's. De correspondent bericht verder, dat meer dan honderd bommen noodig waren om de Maryad te vernielen. Dit schip brandde na twaalf dagen nog. De „Times" is ongerust over het lot van den vroegeren Oostenrijkschen bondskanse lier Schuschnigg, welke ongerustheid is toegenomen na het bericht van den dood van oud-burgemeester Schmitz (hoewel dit bericht door Berlijn is tegengesproken). Men weet niets van Schuschnigg, schrijft de „Times", en het blad is verontwaardigd, dat zooveel personen gevangen zitten, zonder voor den rechter te verschijnen en die al leen hebben misdreven door trouw aan het bewind. Men weet zelfs niet, waar Schusch nigg zich bevindt. Volgens sommige inlich tingen zou hij zich nog te Weenen bevinden in hotel Metropole, dat thans het hoofd kwartier en de gevangenis van de Gestapo is.

Alkmaarsche Courant | 1938 | | pagina 1