SAMBO DE OLIFANT TERSCHELLING EN DE KARIMATA Wissellooper overvallen. Beroofde ernstig gewond. Een overstapje is een levensgevaarlijk werk. Vestigingsbes'uit brood- bedrijven. TWEEDE BLAD. 3 Gistermiddag is in het Putterveld nabij Puth (Limb.) de 30-jaiige wis sellooper Schaekens van het bijkan toor der Twentsche bank te Sittard door twee onbekende personen over vallen en van zijn ingezamelde gelden beroofd. Sch. werd zoodanig toegetakeld, dat hij in bewusteloozen toestand naar zijn woning te Sittard is overgebracht. Nadere bijzonderheden. Het slachtoffer had den geheelen mor gen in Amstenrad* en Schinnen wissels ceind en reed per rijwiel op een binnenweg te Puth (gem. Schinnen) toen hij plotse ling door een gemaskerden man, die uit het struikgewas te voorschijn kwam, werd overvallen. Deze gaf hem met een gummi stok een slag op het hoofd, waarop hij van zijn rijwiel sloeg. Een tweede persoon van kleinere gstalte kwam hierop toesnellen en bracht een snede toe in den achterband van de fiets van den wissellooper, waarop hij de tasch met geld, welke tusschen het frame hing, greep om ermede van door te gaan. S. richtte zich van de straat op, doch nauwelijks stond hij weer overeind of een der onverlaten bracht hem een tweeden slag toe, waarbij een diepe wonde aan het hoofd ontstond. S. viel neer, terwijl de daders zich uit de voeten maakten. Korten tijd later strompelde de wissellooper met de fiets aan de hand naar de in de on middellijke omgeving gelegen woning van pastoor Alberts. Deze stelde zich in ver binding met de politie en den geneesheer Hermans te Schinnen, die eenigen tijd later aankwam en de wonden van het slachtoffer verbond. S. werd vervolgens naar zijn woning overgebracht. De politie heeft dadelijk de omgeving afgezet en overal gespeurd doch tot nog toe zonder succes. Het bedrag, dat vermist wordt, bedraagt omstreeks vier honderd gulden. HET TAXI-CONFLICT TE AMSTERDAM. Incidenten op het Bellamyplein. Gisteravond is het op het Bellamyplein te Amsterdam zeer rumoerig geweest, zoo dat de politie herhaaldelijk moest chargee ren. De aanleiding hiervan was het nog steeds voortdurende taxiconflict. Groote groepen taxichauffeurs in totaal waren er meer dan twee honderd op het plein bij elkaar vielen eenige werkwilligen lastig, die daar in de buurt wonen. De politie moest herhaalde malen met den gum mistok de menigte verspreiden. Ook het publiek mengde zich in het geval, wat het werk der politie aanzienlijk bemoeilijkte. Motorrijders en ruiters hadden betrekkelijk spoedig de orde hersteld. Ook leden van de hondenbrigade waren met hun dieren aan wezig. Een man liep een beet op van een der honden. Een agent, is, doordat hij een duw kreeg, gevallen. Hij bezeerde zijn knie. Er zijn geen arrestaties verricht en niemand heeft ernstige verwondingen opgeloopen. Tegen half tien was de rust in dit stadsge deelte teruggekeerd. DOOR AUTO OVERREDEN EN GEDOOD. Leidsch metselaar aangereden. Gisteren is de 56-jarige metselaar M. M. op den Stationsweg te Leiden door een hem achterop rijdende personenauto, bestuurd door een 27-jarigen inwoner van Voorhout, aangereden. M. werd zwaar gewond naar het acade misch ziekenhuis overgebracht, waar hy na aankomst is overleden. AALSTROOPERIJ OP HET IJSELMEER. Visschersvaartuigen in beslag genomen. De strooken langs de kust van het IJsel- meer, waarin het verboden is met de kuil te visschen, zijn dit jaar wederom uitgebreid, zoodat de visschers uit Spakenburg en Nij- kerk, een grooteren afstand moeten afleggen alvorens zij de kuil mogen gebruiken. Niet temin neemt de aanvoer van paling en aal steeds toe, als gevolg van het visschen in verboden water. Tengevolge van dezen aan voer van stroopaal, is de bedrijfstoeslag voor de visschers verleden week door den rijksdienst reeds met een derde verminderd, waarvan de bona fide visschers het slacht offer worden. De visscherij-inspectie oefent derhalve een strenge controle uit. Gisteren ontdekte de „Jacoba", aan boord waarvan zich een opziener de visscherij en een rijksveldwachter bevonden weer vis schers, die met kuilvisscherij in het ver boden gebied bezig waren, aan boord van twee Spakenburger botters, de B.U. 78 en de B.U. 141. De met de controle op de naleving der IJselmeervisscherij-reglenvinten belaste ambtenaren, liepen met de „Jacoba" Harder wijk binnen, begaven zich over land naar Nijkerk, en overvielen vandaar met een motorvlet, die uit de verte niet door de visschers herkend kon worden, de twee stroopende vaartuigen. De visschers hadden noch acte, noch vergunning en voor de eer ste maal werden de beide vaartuigen zelf in beslag genomen. De visscherij beambte en de rijksveldwachter begaven zich ieder aan boord van een der botters die vervolgens naar Nijkerk werden opgebracht. Bij aankomst te Nijkerk was er op de sluis en op de kade een oploop van Spaken burgers, die van de in beslag neming had den gehoord en per rijwiel en vrachtauto naar Nijkerk waren gekomen. Bij het bin nenvaren van den eersten botter, waarop zich de opziener bevond, begonnen de Spa kenburgers te joelen en namen zij een min der vriendelijke houding, waarop de rijks veldwachter, die met den tweeden botter arriveerde, gewapend met zijn karabijn, cfe sluis en de havenkade deed ontruimen. De „Jacoba" werd uit Harderwijk ont boden en nam de twee in beslag genomen visschersvaartuigen op sleeptouw, om ze over het IJselmeer te vervoeren naar Hoorn, waar de vischerij-inspectie voor het IJsel meer haar standplaats heeft. CONGRES A.N.V.V. TE OISTERWIJK. De eerste dag. Gistermorgen opende de voorzitter de heer C. R. T. baron Krayenhoff de eerste verga dering van het congres der A.N.V.V. in dé groote zaal van den Kunstkring te Oister- wijk, met een woord van welkom tot de congressisten. Jaarverslag. Het jaarverslag is in hoofdzaak gewijd aan de reorganisatie, waardoor de A.N.V.V. zich zal kunnen ontplooien tot een organi satie, die de propaganda voor het vreemde lingenverkeer naar Nederland en zijn over- zeesche gewesten op ruime en zakelijke basis zal kunnen voeren. Het bedrag waarover de A.N.V.V. over 1937 de beschikking had, ruim 127.000 gulden, wijst erop, dat de practische uitvoering geen gelijken tred heeft gehou den met de formeele. Het verslag werd na een korte opmerking van den afgevaardigde van Bergen goed gekeurd. Naar aanleiding van het financieel verslag vroeg de afgevaardigde van Bergen inlichtingen over de bijdrage van de provincie Noordholland. De directeur mr. Planten zeide, dat Provinciale Staten van Noordholland de bijdrage groot 1800 gulden ter beschik king hebben gesteld van Ged. Staten ter bevordering van het vreemdelingenver keer. Ged. Staten zouden wel bereid zijn 'dit bedrag ter beschikking te stellen van een provinciale organisatie van V.V.V., welker oprichting inmiddels in voorbe reiding is. Bestuursverkiezing. Hierna werd overgegaan tot de verkiezing van de leden van het hoofdbestuur voor zoo ver die door de afgevaardigden worden aan gewezen. Zitting in het hoofdbestuur hebben thans o.m.: dr. W. L. Groeneveld Meyer, den Haag, regeeringscommissaris, D. Hud.g, Am sterdam, A. van der Pauw en S. van Zwa nenberg, den Haag, aangewezen door de re geering en mr. D. Breebaart, voorzitter fede ratie van V.V.V.'s in Noordholland boven 't IJ. Voorts werd gekozen uit de leden o.m. mr. J. P. Bosman, Alkmaar. Na een vergadering van het nieuwe hoofd bestuur werd het dagelijksch bestuur als volgt samengesteld: C. R. T. baron Krayen hoff, voorzitter, mr. H. A. H. Canter Cre- mers, onder-voorzitter, Th. de Meester, mr. E. Polis, H. W. de Monchy, mr. J. P. Bos man, dr. P. Th. Posthumus Meyer, D. Hudig, A. van der Paauw, S. van Zwanenburg. Directeur mr. H. M. Planten, onder-direc teur binnenland M. C. Westerman, den Haag, secretaris-penningmeester jhr. C. L. H. Quarles van Ufford. De voorzitter dankte tenslotte de leden van de commissie voor de herziening van de statuten, de heeren mr. J. P. Bosman, D. Hudig en mr. J. A. Willinge, voor den om vangrijken arbeid door hen verricht. Tweede vergadering. In de tweede congresvergadering sprak de heer De Meester over „Propaganda in Ame rika", waarna de voorzitter mededeelde, dat het H.B. besloten had een blijvend geschenk aan te bieden voor het nieuwe bondsgebouw waarvoor het bestuur een belangrijk bedrag heeft beschikbaar gesteld. De voorzitter dankte het H.B. voor deze geste. Vervolgens hield de directeur mr. H. M. Planten een beschouwing over het werk der A.N.V.V. In de vergadering van hedenmorgen hield de commissaris van de koningin in de pro vincie Groningen, mr. J. Linthorst Homan, een inleiding over het vreemdelingenverkeer in provinciaal verband. PAUZE. (Van onzen bijzonderen verslaggever.) West-Terschelling, 15 Juni. De motorvlet danst en zwenkt naast de Neptunus. Zoo is zij links onder de verschan sing van het schip, dan dreigt ze te pletter te slaan tegen het ijzeren boord. Zware zee gang, hoogoprijzende, trillende golven, blauw-groene, van schuim warrelende water massa's Men kan beter een overstapje op de tram nemen, in plaats van een „stap" van de Neptunus op de motorvlet, die ons naar de Karimata zal brengen. De molen deint weldadig kalm voor ons onrustig ge worden oog golven en wind ten spijt op de Wester Gronden. Een omhoog gesmeten vlet, een luide kreet, „ja!"één, twee, drie, in godsnaam dan maar, en een harde doft is het loon na hard werken. Meters ver is de slingerende vlet weer. Het scherpe oog van stuurman Sperling speurt naar nieuwe kansen, die nog tweemaal benut kunnen worden. De andere opvarenden van de Neptunus hebben te wachten, het signaal is gegeven voor ons nog net te laat dat overkomen aan boord van de Karimata levensgevaar oplevert. Be rustend gaat de Neptunus voor anker, slin gerend en stampend in de aanstormehde gol ven. Maar de vlet breekt zich een weg naar den molen, waar nieuwé moeilijkheden zich waarschijnlijk zullen opdoen. Later bleek, dat degenen, die het eerst de Karimata be reikt hadden, zich gelukkig mochten prijzen, ondanks de meerdere gevaren, die toen in verband met wind en golven zich voordeden, want de achtergeblevenen hebben geen pret- tigen tijd aan boord van de Neptunus gehad. Eenigen, die zich reeds niet erg prettig ge voelden, werd het leven nog zuurder ge maakt, door de „welgemeende" raadgevin gen van menschen om toch vooral flink war me rookworst, slagroom en vet spek te ge bruiken, met als slot een dikke zware rigaar. Niet onbegrijpelijk is daarom de uitlating van een der achterblijvers, dat dit schip voor hen een zeer modern, maar ook zeer ver schrikkelijk martelwerktuig beteekend heeft. Bij het betreden wil men het hangende, springende en vallende aan boord komen als zoodanig betitelen van de Karimata, valt het op hoe rustig de molen zich in dit weer houdt. Een lichte deining op de zware golven, die steeds verwoed hun aanvallen inzet ten, maar zich slechts breken op de pon ton, die overdekt wordt met schuim en zeewater. Een machtig schouwspel is het wat men ziet. Koppige, kruivende gol ven, zoover het oog reikt. Met meer ac cent nog op die plekken waar de zee on diep is. De Karimata werkt niet. De arbeid is gestaakt, het zou te riskont zijn den molen te laten op de plaats waar hij zijn werk zoo uitnemend verrichtte. In den afgeloopen nacht heeft de ladder zijn baggerend werk nog gedaan van drie tot ze ven uur, daarna is de molen naar dieper wa ter gehaald. Dat het onder de gegeven om standigheden riskant was voor het vaartuig zich in meer of minder ondiep water te be vinden, is wel bewezen door het feit, dat in den nacht van Maandag op Dinsdag, om streeks het middernachtelijk uur, de anker kettingschijf van het stuurboordanker door een grondzee is stukgeslagen. Vijftien vadem ankerketting ging teloor. Men heeft twee boeien opgestoken op de plek, waar het uit einde van de ankerketting vermoedelijk ligt. Bij intredend goed weer zal men het anker en de ankerketting bergen. Ook de Storte- melk heeft hedenochtend een anker ver speeld. Als men nu nagaat, dat in den afge loopen nacht de windkracht varieerde tus schen zes en zeven, kan men niet anders dan de zeewaardigheid van den molen prijzen. De heer Doeksen, die zich aan boord be vindt, deelde mede, dat reeds een nieuw an ker was uitgebracht. De Karimata heeft zich op zijn staaldraden opgetrokken en het re- serve-anker werd uitgeworpen, waarna de molen zijn oude ligplaats weer opzocht. In plaats van het voorloopig verlorene vijf- ponds-anker is thans een drie ponds-anker uitgeworpen. Mede in verband hiermede heeft men besloten de werkzaamheden met het oog op de ruwe weersomstandigneden voor eenigen tijd, zeker tot Woensdagmor gen, uit te stellen. Men wenschte elk risico te vermijden. Voor hen, die het gevaarte bezoeken, is het niet onaangenaam dat er niet gewerkt wordt. Immers, thans heeft men de gelegenheid, het interieur van den molen rustig en op zijn ge mak te bekijken, kan men van binnen aan schouwen de zeeftrommel, v/aarin men na eenige weken de begeerde schat hoopt te kunnen aantreffen, kan men zich overtuigen van de enorme solide constructie van het ge vaarte. In den hoek nabij" de zeeftrommel liggen de tropheeën van de afgeloopen da gen. Veel is het niet, maar er bevinden zich toch eenige Lutine-stukken bij, alsmede dee- len van nalatenschappen van die schepen, die reeds eerder hun krachten beproefder, op het geldschip. De goudschat niet weggezakt. Duidelijk ziet men van de Karimata af de roode boei, waarmede de ligplaats van de Lutine is aapgegeven. Even terug duidt een zwarte boei de plaats aan, waar de toren van Beckers eertijds werkte. Men heeft zich wel eens afgevraagd een vraag die wij den heer Bol, leider der werkzaamheden, voorlegden of er kans bestaat, dat de goudschat zich niet alleen door de zandlaag, maar ook door de daaronder gelegen kleilaag gewerkt heeft. De heer Bol beantwoordde dit ontkennend. Hij zeide, dat geologen het als onmoglijk beschouwen, dat het goud door deze kleilaag heen gewerkt was. Talloos en veel zijn de werkzaamheden, die aan boord verricht moeten worden. Tal loos zijn de kranen, krukken en handles, die zich op dit stalen gevaarte bevinden en zij werken niet anders dan duizelend op den leek, die het in de kombuis van den kok on der deze omstandigheden veel prettiger vindt, waar hem koffie en koek wordt ge geven in ongelimiteerde hoeveelheid, gelijk dat ook het geval is voor eiken opvarenden van de Karimata. Constructieproeven. Een bijzonderheid is, dat nu op den mo len proeven worden genomen in verband met de constructie van het schip. Thans heeft men de gelegenheid zulks te doen, in tegen stelling met vroeger, toen direct eigenlijk r.a den afbouw de molen versleept werd naar Indië, waar geen gelegenheid was oni constructieproeven te nemen tijdens het be drijf door deskundiger, op dit gebied. Twee deskundigen onderzoeken thans met behulp van zelfregistreerende spanningmeters naar constructiefouten, die zich tijdens het bag geren tijdens zeegang, in groote of in geringe mate kunnen voordoen. Overal in den molen zijn geheimzinnige kastjes geplaatst, waarin zich de instrumenten bevinden. Naar een der deskundigen ons mededeelde blijkt de constructie van den molen buitengewoon sterk te zijn. Zoo ligt de molen thans nog te wachten op beter weer. Op een desbetreffende vraag, of het afge graven stuk door het stopzetten van de werkzaamheden weer dicht zal slibben, ant woordde men, dat men dienaangaande nog geen ongerustheid behoeft te hebben. Sombere weerberichten. De weerberichten voor de komende dagen zijn somber. Vlagen gieren over Terschelling en een fijn motregentje verwaait over het eiland. De windkracht is ruim zeven en de windrichting blijft Noord-Noordwest. Reden waarom de molen tot werkloosheid gedoemd is en thans nog steeds een goede honderd meter verwijderd van de Lutine een dieper en veiliger ligplaats gevonden heeft. Niet alleen, dat de baggerwerkzaamheden gestaakt moesten worden, het weer heeft bo vendien als ongemak met zich meegebracht, dat niet immer op den daarvoor vastgestel- den tijd, de wacht aan boord afgelost kan worden. Slechts bij lrag water neemt het golvengeweld in kracht af, maar op andere tijden is het een levensgevaarlijke reis, die men zal maken. De Billiton Maatschappij heeft dan ook maatregelen getroffen, waardoor degenen, die aan boord werken, op geriefelijke wijze een nacht kunnen overblijven, indien de weersomstandigheden zulks zouden noodig maken. Een houten loods wordt gebouwd op de Karimata, waar logiesruimte in wordt klaargemaakt. Ook in de voorziening van levensmiddelen heeft men maatre gelen getroffen, waardoor steeds voedsel in ruimschoots voldoende mate voor handen is. De eerste belangstelling voor de Karimata- expeditie is geluwd. Het sleepen van den molen naar Terschelling en vervolgens de eerste werkzaamheden op het terrein van den strijd om het goud, hebben de eerste phase afgesloten. De eerste Lutine-vondsten zijn erhet zal dagen duren aleer men het meest begeerde in zijn macht zal hebben gekregen. Vier weken baggeren. Vier weken zullen we moeten bagge ren, zoo zegt de heer Bol, de leider van de werkzaamheden. Maar dan ook bag geren, niet liggen niets doen, zooals dat ons nu wordt opgelegd door het weer. Hotel Nap is weer gevallen in de betrek kelijke rust van voorheen. Slechts zij, die direct bij het groote werk betrokken zijn, blijven er en zullen er nog wekenlang ver toeven. Het nieuwe weerbericht is net doorgeko men door de radio en is met spanning be luisterd. Krachtige Noordelijke tot Noord westelijke windDus werkloosheid voor de Karimata. Hedenavond is de wacht, die zou opkomen, op het eiland gebleven. Het bleek ondoenlijk de communicatie tusschen de sleepboot en den molen per motorvlet te doen blijven ge schieden. Het voorspel is gespeeld, de pauze is inge treden. Rijst de vraag, wanneer het doek we derom opgehaald wordt voor de opvoering van het Lutine-spel. ACTIE TEGEN WERKWILLIGEN. De staking in het haringvisschers- bedrijf. Ondanks de staking, welke de roomsch- katholieke en de centrale bond van trans portarbeiders in het haringvisscherijbedrijf hebben geproclameerd, nemen ruim dertig Katwijksche loggers aan de dryfnetharing- visscherij deel. De bemanningen van deze schepen varen op een loonregeling, welke is vastgesteld door de reedersvereeniging voor de Neder- landsche haringvisscherij en verdienen in verband met den geringen aanvoer van de „Hollandsche nieuwe", hooge gages, terwijl de betrokken reederijen de winst in een gemeenschappelijke kas storten. De stakers stellen bij het binnenkomen of vertrek der loggers steeds pogingen in het werk de bemanning der schepen over te halen het werk neer te leggen. Wanneer zulks niet gelukt, tracht men meestal langs minder vriendschappelijken weg dit doel te bereiken. Dit is ook gistermiddag geschied Toen de „Katwijk 58" naar zee wilde vertrekken, hadden zich ruim tweehonderd stakers bij dit schip verzameld. Zij riepen ''lip was de zoon van ouders, die niet veel geld voor pieiziertjes konden uitgeven, en dat vond Flip erg jam- H f"t want h'j zat vol plannen om op reis te gaan. Het ollf rZ°£ hl' een wereldreis maken op de rug van een rio h'1 otn keek hij elke morgen door het hek van dlei'entiun verlangend naar Sambo. scheldwoorden en wierpen met steenen. De politie greep hierop in en veegde met gummistokken en sabels de haven schoon, waarna de logger ongemoeid de reis naar zee kon aanvaarden. 2. Flip had een vriend, die door al de buurtjongens „Lange Jan" werd genoemd. Lange Jan wist van de grote plannen van Flip en daarom zon hij op een middel om eens met Flip samen in de dierentuin te komen. Na tuurlijk niet door de ingang, maar op een goed plaatsje wilden ze over het hek klimmen. De minister van economische zaken heeft bij beschikking van 15 Juni 1938 de lijst der diploma's vastgesteld welke algeheele vrij stelling geven van het examen handelsken nis (vereischt voor de vestiging van een broodbedrijf) gepubliceerd in de Ned. Staats courant van 15 Juni 1938: Deze zijn: einddiploma H.B.S. a of b 5- jarige cursus; einddiploma gymnasium; eind diploma 5-jarige hoogere handelsschool; slaatspractyk-diploma boekhouden; acte M. O. boekhouden; acte L.O. handelskennis en het einddiploma eener door den minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen erkende 3- of 4-jarige handelsdagschool. Gedeeltelijke vrijstelling. In de tweede plaats is thans vastgesteld, dat de navolgende diploma's etc. voor het examen handelskennis gedeeltelijke vrijstel ling zullen geven: 1. voor boekhoudenen handelsre ken e n, het praktijk-diploma boekhouden dcor een 5-tal met name genoemde vereeni- gingen. 2. voor Nederlandsche taal en handelscorrespondentie: het over- gangsbewijs naar de 4e klasse H.B.S., diplo ma 3-jarige H.B.S., praktijkdiploma voor een der talen, einddiploma (M.)U.L.O. school, overgangsbewijs naar de 4e klasse gymna sium of lyceum en de acte L.O. Vakbekwaamheiddiploma's. Ten slotte is als diploma vakbekwaamheid voor de broodbakkers en -verkoopers aange wezen resp. het diploma vakbekwaamheid voor broodbakkers en dat voor verkoopers van de stichting voor vakopleiding en exa mens in het bakkersbedrijf, voor welk di ploma op ongeveer 70 cursussen in het ge- heele land wordt opgeleid. De minister maakt voorts gebruik van de hem bij het vestigingsbesluit broodbedryven gegeven bevoegdheid om een verklaring af te geven dat men aan de minimumeischen van handelskennis voldoet. Ministerieele verklaring. Voor een ministerieele verklaring kunnen in aanmerking komen: zij, die geboren zijn vóór 1 Juli 1906 en bovendien voldoen aan de volgende voorwaarden: a. personen, die op 1 Januari 1938 geves tigd waren als zelfstandige ondernemer en die 5 jaar in detailhandel, ambacht of kleine nijverheid, werkzaam zijn geweest. b. zoons of dochters van een gevestigae(n) ondernemer, ten aanzien van de onmiddel lijke opvolging van den vader of de moeder, en die 5 jaar in een van bovengenoemde groepen werkzaam zijn geweest. c. personen, die op 1 Januari 1937 optraden als vennooten onder een firma in een geves tigde onderneming en die 5 jaar in het vak (zie a) werkzaam zyn geweest', d. beheerders(sters) die op 1 Januari 1938, als zoodanig optraden en die 5 jaar in het vak (zie a) zyn werkzaam geweest. 2e. filiaalbeheerders(sters), die in het bezit zijn van het diploma handelskennis voor filiaalhouders(sters) in het broodverkoopers- bedrijf, afgegeven door de stichting voor vakopleiding en examens in het bakkersbe drijf. T.a.v. de vakbekwaamheid voor de brood bakkers kunnen voor een ministerieele ver klaring in aanmerking komen zy die geboren zijn vóór 1 Juli 1906 en bovendien tot een van de volgende groepen behooren: personen, die op 1 Januari 1938 gevestigd waren als zelfstandige ondernemer; zoons of dochters van een gevestigde(n) ondernemer (ten aanzien van de onmiddellijke opvolging van den vader of de moeder); personen, die op 1 Januari 1937 optraden als vennooten onder een firma in een gevestigde onderne ming: beheerderssters) die op 1 Jan. 1938 als zoodanig optraden. De 4 groepen moeten gedurende de laatste 10 jaren ten minste 7 jaren in volledigen werkkring of volledige betrekking in het bedrijf werkzaam zijn geweest. T.a.v. de vakbekwaamheid voor de brood- verkoopers kunnen voor een ministerieele verklaring kunnen in aanmerking komen zij, die geboren zijn vóór 1 Juli 1906 en boven dien tot een van de volgende groepen behoo ren: personen, die op 1 Januari 1938 geves tigd waren als zelfstandig ondernemer; zoons of dochters van een gevestigde(n) on dernemer (ten aanzien van de opvolging van den vader of de moeder); personen, die op 1 Januari 1937 optraden als vennooten onder een firma in een gevestigde onderneming; heheerders(sters) die op 1 Januari 1938 als zoodanig optraden; de drie groepen moeten gedurende de laatste 5 jaren ten minste 2 jaren in volledigen werkkring of volledige betrekking in het bedrijf werkzaam zyn ge weest.

Alkmaarsche Courant | 1938 | | pagina 7