fitmmeums Het hooge bezoek, dat Parijs wacht. I Kieuws in t""i- DERDE BLAD. De volgende week komt hot Engelsche koningspaar. Rigoureuze ordemaatregelen. HULPVERLEENING AAN DE GEWONDEN OP HET SLAGVELD VAN HET VERKEER. ALKMAARSCHE COURANT VAN DONDERDAG 16 JUNI 1938. IA Uninx mlllrt Omnlr in Pnm Koning: George VI Sedert Voltalre meer dan driehonderd jaar geleden uit Engeland terugkeerde, kennen de Franschen de uitdrukking: „anglomanie", en als er ooit sprake kon zijn van anglomanie dan is het thans. Hier te Parijs spreekt men nergens meer over dan over het aanstaande bezoek van het Engelsche koningspaar; men heeft nog slechts oog voor den Union Jack, de Britsche vlag, die, naast de tri colore, in eiken winkel welhaast is ge- etaleerd. Men behoeft niet verblind te zijn door al die reclame om te erkennen, dat dit offi- cieele bezoek, het eerste, 't welk de Engel sche koning bij een andere mogendheid af legt, van groot gewicht is. Of men eraan politiek beteekenis moet toekennen blijve in het midden. Het verband, dat van Duit- sche zijde tusschen deze visite op 28 Juni en den verjaardag van het verdrag van Ver- sailles 28 Juni 1919 is gelegd, schijnt wat ver gezocht. Een feit is echter, dat de vriendschapsbanden tusschen Engeland en Frankrijk de jongste maanden wel zeer nauw werden aangehaald. Voor wie tusschen de regels vermag te lezen zal onlangs de simpele mededeeling, volgens welke de Fransche ministers bij hun verblijf in Enge land op het kasteel van Windsor logeerden dit geschiedde in 1903 voor het laatst iets hebben gezegd. Trouwens, wat er nader bekend is geworden over de innige samen werking tusschen beide landen op politiek-, monetair- en militair terrein, heeft dit ver moeden volkomen bevestigd. In Amerika, waar men minder gewend is een blad voor den mond te nemen, spreekt men openlijk over een manifestatie van de eensgezindheid der groote democratieën; men beschouwt dit bezoek als een prompt antwoord aan Hitier en MussolinL Wat ook weer overdreven schijnt. Programma der feestelijkheden. Natuurlijk is het program van het bezoek al bekend. Er werden zelfs zooveel program ma's gepubliceerd, dat men er niet recht meer wijs uit kan worden. Echter staat wel vast, dat koning George en koningin Eliza- beth in den namiddag van 28 Juni aan het station van het bosch van Boulogne te Parijs zullen arriveeren. Per auto rijdt men vervol gens naar het Palais d'Orsay, 't welk voor deze gelegenheid van binnen en buiten is opgeknapt. Een groot diner in het Elysée zal den eersten dag besluiten. In den morgen van den tweeden dag zal het koninklijke paar een krans neerleggen op het graf van den onbekenden soldaat onder de Are de Triomphe; daarna maakt men met één der booten, die tijdens de wereldtentoonstelling dienst deden, een tochtje op de Seine, vanaf de Alexanderbrug naar het stadhuis, waar de hooge gasten het middagmaal zullen ge bruiken. 's Middags wordt de tentoonstelling van Engelsche schilderkunst in het Louvre bezocht, waarna in „Bagatelle", in het bosch van Boulogne, een „garden party" wordt ge geven. In de Engelsche ambassade bieden de koning en de koningin den president der Fransche republiek en mevrouw Lebrun een diner aan, na afloop waarvan men gezamen lijk in de Parijsche opera een acte van „Cas- tor en Pollux" zal bijwonen. Op Donderdag 30 Juni vertrekt koning George naar Versailles om een militaire pa rade te schouwen; meer dan vijftigduizend Franschen nemen deel aan het défilé, dat de militaire revue bekroont. Intusschn zal de koningin het Fransch-Engelsche hospitaal te Neuilly sur Seine bezoeken en zich pas te gen den middag naar Versailles begeven. In het beroemde kasteel van den Zonnekoning wordt het déjeuner genuttigd; alle ministers en het geheele corps diplomatiqué zullen aan dien maaltijd aanzitten. Het diner vindt 's avonds plaats in het paleis aan de Orsaykade te Parijs, het ministerie van buitenland- sche zaken waar dan minister en mevrouw Bonnet als gastheer en gastvrouw zullen op treden. Den volgenden morgen verlaten de ko ninklijke bezoekers Parijs om te Villers-Bre- torneux het monument voor de in den we reldoorlog gevallen Australiërs te onthullen, en tenslotte via Calais weer naar Londen te vertrekken. Vroegere vorstelijke bezoeken. Vroegere vorstelijke bezoeken? In 1431 bracht de Engelsche koning Hendrik een be zoek aan Parijs en ontving aan de poort öamt Denis uit handen van een amazone de i<foAtels Van dit toenmalige voorstadje. In tozO ontmoetten Hendrik de Achtste en Frans de Eerste elkaar in het „Camp du .ap d or". in 1855 en 185g brachten ko ningin Victoria en prins Albert van Saksen uoburg een visite aan Parys. In 1903 werden e Engelsche koning Eduard de Zevende en Koningin Alexandra te Parys ontvangen on- Koningin Elisabeth der den kreet: Vivant les Boërs, leve de boeren. Koning George de Vijfde heeft twee maal Parijs bezocht, namelijk in 1914 met koningin Mary even voor den wereldoor log; de entente cordiale werd toen gesloten en in 1918, toen de vorst vergezeld was van prins Albert. Beide malen was Poincaré president der Fransche republiek. Als hertog en hertogin van York hebben koning Goerge en koningin Elizabeth Parijs meermalen met een bezoek vereerd. Zoo in Juli 1931 ter ge- lgenheid der koloniale tentoonstelling, en laatstelijk nog in 1935 bij een bal van de Société Caledoniènne de France. Voor het thans op handen zijnde vorstelijk bezoek zijn talrijke ordemaatregelen getrof fen, waarvan er enkele reeds vandaag van kracht werden. Vanaf heden bijvoorbeeld moet ieder, die aan- den weg woont waar langs de koninklijke stoet zal trekken, voor zien zijn van een toegangsbewijs tot zijn wo ning; een dertigduizend ramen en vensters valt onder het „uithangverbod", warenhui zen moeten worden gesloten als de stoet pas seert, de caféhouders hebben alle zalen, wel ke niet gelijkvloers liggen, niet te verhuren zonder speciale vergunning van de politie. Er wordt reeds thans een rigoreuze controle uitgeoefend op de hotels en de stations van Parys, de particuliere radiozenders in Parijs en straks zelf den hemel boven Parijs. De gewone politie, de mobiele garde en de re- publikeinsche garde worden gemobiliseerd; bij het passeeren van den optocht zal rugge lings langs den weg een cordon staan van soldaten, met het gezicht naar de voorbij rijdende koninklijke auto, en politie, met het gelaat naar de menigte gekeerd. Men heeft hier een tikje den spot gedre ven met deze ten top gevoerde orde-organi satie, doch de Fransche regeering wenscht niets te riskeeren; zy is het drama van Mar seille, waar een koning en een Fransch mi nister werden doodgeschoten, niet vergeten. De Parijsche politie werkt reeds maanden samen met de autoriteiten van Scotland Yard. Men zal de wereld toonen, dat te Pa rijs, nog niet lang geleden een broeinest van allerhande geboefte, orde heerscht. Waardige ontvangst. Frankrijk maakt zich op om zyn konink lijke gasten waardig te ontvangen. Zij zul len logeeren op de eerste etage van het Pa lais d'Orsay, dat, naar gezegd, van binnen en van buiten is gerestaureerd. De kamers, waarin de koning en de koningin hun intrek zullen nemen, zien uit op de tuinen van den linkeroever; aan den voorkant zal men het gezicht hebben op de verlichte fonteinen van de wereldtentoonstelling. Het eerste, wat de koningin in haar slaapkamer zal waarnemen, zijn de portretten van den koning en van de beide princessen, haar kinderen. Een werke lijk roerende attentie van de echtgenoote van den president, madame Lebrun, die zelf moe der en grootmoeder is. In de kamer van den koning vindt men beide afbeeldingen even eens, naast het portret van koningin Eliza beth. Voorts heeft men de kieschheid gehad het vertrek, dat koning George den Vijfden tot verblijf heeft gediend, in den ouden staat te brengen, doch niet te doen bewonen. Uiteraard heeft in alle boulevardbladen gestaan, dat de koning zal rusten in het bed van keizer Napoleon, dat het bad van ko ningin Elizabeth van zilvermozaïek en dat van den koning van goudmozaïek is, en de film gaf de rest te aanschouwen. Van ver dere onbescheidenheden mogen wij ons wel ontslagen achten; ook van die inzake de me nu's der koninklijke maaltijden. We vermel den slechts, dat de koning en de koningin te kennen hebben gegeven op z'n Fransch te willen eten, „zooals eiken willekeurigen gast der Franschen betaamt". Indien zulks nog niet het geval was, heeft het vorstelijk paar met die geste het hart van eiken rechtgeaar- den Franschman en elke Fransche gewonnen. Wie met mij eet is myn vriend, zegt men in Parys. Dat het Engelsche koningspaar in Parijs een enthousiaste ontvangst ten deel zal val len, is aan geen twijfel onderhevig. En, op ons uitgangspunt terugkomende, men kan zich daarover verheugen, zonder aan anglo manie te lijden. Tenslotte, als het bezoek dan toch een beetje een politiek doel moet heb- Abessiniër maakt amok in Rome. - Bij het zien van den gouden leeuw van Juda, welken de Italianen in Triomph van Addis Abeba naar Rome hebben gebracht, is giste ren plotseling een Abessiniër amok gaan maken. Met zijn zwaard verwondde hy een Door de uitzetting van een zestigtal hulp posten van het Roode Kruis in eenige dee- len van Zeeuwsch-Vlaanderen, Noord-Bra- aantal personen. Tenslotte werd hij door bant, Noordholland en Overijsel wordt dezer leden van de fascistische militie met revol- dagen het netwerk van ruim 600 hulpposten vers neergeschoten. Men verwacht niet, dat langs de hoofdverkeerswegen in Nederland hij het leven zal behouden. Cholera m Afghanistan. - In de laatste tien weken zijn in Afghanistan 25.000 geval len van cholera voorgekomen, waarvan 12.000 een doodelijken afloop hadden, aldus melden berichten uit de Vereenigde Provin cies. Andere deelen des lande zijn in min dere mate door de epidemie aangetast. Men .verwacht, dat het vroege begin van de moes son uitbreiding der epidemie zal stuiten. De spionnage-affaire in Amerika. - De politie te New York heeft een jonge Duitsche [ivrouw, Senta von Wanger, in preventieve 'hechtenis genomen. Zij zou onlangs aan een vriend verklaard hebben, dat zij meer wist van de spionnagezaak en voor de federale jury bepaalde geheimen zou onthullen. Op haar kamer heeft de politie een plan van het vliegveld Mitchell Field gevonden. Treinbotsing eischte 25 dooden. - Bij de treinbotsing, die zich gisteren in de prefec tuur Okoyama (Japan) heeft voorgedaan, zijn 25 personen gedood, waaronder 18 schoolkinderen, die een uitstapje maakten. Veerboot nabij Novossibirsk omgesla gen. - De Sovjet Skaja Sibir verneemt, dat den eersten Mei een veerboot, die zestig arbeiders vervoerde, op de Ina nabij Novos sibirsk is omgeslagen. Hierbij zijn 24 per sonen verdronken. De vier verantwoorde lijke personen, waaronder de stuurman van de veerboot, zijn gefusilleerd. Een ander werd tot 15 jaar gevangenisstraf veroordeeld. Doodvonnissen te Chabarowsk. - Het Duitsche Nieuwsbureau meldt uit Moskou, dat volgens een mededeeling van de krant Tichrekeanskaja Swjesda uit Chabarowsk, aldaar door een bijzondere rechtbank van het opperste gerechtshof der Sowjet-Unie 17 personen ter dood zyn veroordeeld. Ze waren ervan beschuldigd tot een Trotzkis- tische organisatie te hebben behoord en zich met anti-Sowjettistische bezigheden, sabo tage en spionnage te hebben opgehouden. De 17 doodvonnissen zouden reeds vol trokken zijn. Onder de terechtgestelden be vonden zich de vroegere functionnarissen Wolsky, Slinkin, Schwer, Lebe en Sedin, die tot voor kort nog de belangrijkste partij - functies in het Sowjetgebied van het Verre Oosten hadden bekleed. MEVROUW BLIJFT ONTBIJTEN. City-theater. Deze week komt in City-theater: „Break fast for two", een klucht vol dwaze en ko mische situaties, een lachschlager van de eerste groote, in één woord een vlotte film. De persoordeelen zijn dan ook zéér gun stig getuige de volgende bloemlezing. De Telegraaf schrijft o.m.: voltooid De lijst der „gevallenen". Welk een buitengemeen nuttig en mensch- lievend werk deze organisatie van hulppos ten langs den weg is, springt duidelijk in het oog, wanneer men een blik slaat in de sta tistiek der verkeersongevallen langs de groote wegen, waarbij door posthouders van het Roode Kruis hulp werd verleend en ge bruik werd gemaakt van het in eiken hulp post aanwezige verband- en transportmate riaal. (Sedert kort beschikt elke hulppost ook over twee roode lantaarns, ten einde by avond de plaats van een verkeersongeval aan te geven en te voorkomen, dat veronge lukten nogmaals overreden of hun helpers aangereden of overreden worden.) In 1937 werden 33 weggebruikers gedood en 077 gewond, in 1936 waren deze cijfers resp. 34 en 967. Bovendien moet men bedenken, dat deze cijfers aan den zeer lagen kant zijn. Vele posthouders die overigens hun werk ge heel belangeloos verrichten, zooals het Roo de Kruis al het materiaal en de geheele or ganisatie gratis ter beschikking stelt laten nog wel eens na, van door hen verleende assistentie rapport te maken, zoodat men niet ver van de waarheid af zal zijn, wanneer men aanneemt, dat jaarlijks een kleine twee duizend personen profiteeren van de hulp posten en van de liefderijke hulp, welke vaak bij nacht en ontij en dikwijls nog met persoonlijke offers van de posthouders (de kens, kussens, kleeren enz.) wordt verleend. Dankbetoon en misverstand. Nu zou men meenen, dat er toch dagelijks minstens een paar stortingen op postgiro 22120 van het hoofdbestuur van het Neder- landsche Roode Kruis (Prinsessegracht 27, 's-Gravenhage) worden verricht door dank bare menschen, die bij een verkeersongeval van een hulppost van het Roode Kruis de eerste hulp ontvingen, waardoor wellicht hun leven werd gered. Men moet niet vergeten, dat de hulpposthouder ook over telefoon be schikt en hij dus onmiddellijk medische en zoo noodig geestelijke hulp kan inroepen. Doch nu doet zich een heel merkwaardig geval voor: van eenige dankbaarheid in tast baren vorm is vrijwel nimmer sprake! Dat iemand lid wordt van een Roode Kruis- afdeeling in zijn woonplaats (het lidmaat schap bedraagt minimum slechts 1) of een bedrag stort op postgiro 22120, of nogeens een posthouder die hem de eerste hulp ver schafte de hand komt drukken, behoort tot de schaarsche uitzonderingen. Verklaring van een vreemd symptoom. Men zal de oorzaak moeten zoeken in ge brek aan inzicht in het werk van het Roode Kruis in het algemeen of in een onjuiste op vatting daaromtrent. Velen verkeeren name lijk in den waan, dat het Roode Kruis een soort van staatsinstelling is, die eenvoudig door de overheid gefinancierd wordt. Doel van het Roode Kruis. „Geboren te midden van oorlogsleed, ge dreven door naastenliefde, stelt het Roode Kruis zich ten doel, zoowel in tijd van vrede als in tijd van oorlog de menschheid te die nen door hulp te verleenen aan zieken, ge wonden, zwakken en hulpbehoevenden en door mede te werken aan alle maatregelen, waardoor menschelijk leed kan worden voor komen en verzacht". En het Roode Kruis tracht dit doel te be reiken door, zooals o.m. in art. 4 der statuten is bepaald, „bij rampenhulp te verlee nen met alle hem ten dienste staande midde len, o.m. door het beschikbaar stellen van zijn personeel en materieel, voorts door alle pogingen aan te wenden om die middelen te verkrijgen, die noodig zijn om den ontstanen nood te lenigen" en door „het aanwenden van alle middelen, waardoor de belangstel ling in zijn streven bij de natie opgewekt en wakker gehouden wordt, het vermeerderen van zjjn ledental, het vormen van kapitaal, voorts zich de noodige hulpmiddelen te ver schaffen, die noodig zyn, om zijn practische waarde te verhoogen". Een grootsche humanitaire taak. Naast de groote taak in oorlogs- of mobi lisatietijd van het inrichten van ziekenhui zen, hospitalen, noodhospitalen, de verzor ging van vluchtelingen, hulp bij uitwisse ling van krijgsgevangenen, gereed maken van ambulances, enz. heeft het Roode Kruis in vredestijd de niet minder omvangrijke en humanitaire taak van het opleiden van hel pers en helpsters, hulpverleening bij ram pen van algemeenen aard, watersnood, spoor wegongelukken, mijnrampen, stormrampen, verkeersongevallen, organisatie van een bloedtransfusiedienst Steeds nieuwe middelen noodig. Men ziet hieruit, dat de inrichting van het netwerk der hulpposten langs de verkeers wegen, hoe omvangrijk dit werk ook is en welke kapitalen daar ook mee gemoeid zijn, nog slechts een klein onderdeel vormt van het groote werk der menschlievendheid dat het Roode Kruiswerk is. Wijs beleid in de besteding der geldmid delen heeft er in de laatste jaren wel eens toe geleid, dat de uitbreiding van het net der hulpposten langs den weg wat stag neerde. Met de jongste uitbreiding van de hulp posten is het voor dit doel beschikbare be drag nagenoeg opgebruikt, zoodat voor nieu we hulpposten langs de wegen die momen teel nog in aanbouw zijn, ook weer nieuwe middelen zullen moeten worden gevonden. De „goede Samaritanen" van den verkeersweg. Zoo staan dus als bakens te midden van de rumoerige zee van het moderne snelver keer de zeshonderd blauwe borden met rood kruis op wit veld en beduiden den voorbij ganger, dat by deze posten hulp in nood ver kregen kan worden en dat alle materiaal voor deskundige eerste hulp aanwezig is. Maar het blauwe bord met rood kruis op wit veld is evenzeer een Mene Tekel, een ern stige vermaning, om bij het snelverkeer de grootst mogelijke voorzichtigheid in acht te nemen. Aldus moet er ongetwijfeld ook een opvoedende werking uitgaan van de Roode Kruisborden, die als 't ware het embleem vormen van een onzichtbaren bond van „goede Samaritanen" van den weg. Barbara Stanwyck is die energieke jongedame en ze is het met humor en gratie. Haar tegenspeler is Herbert Marshall, een der meest talentvolle attractieve spelers van den laatsten tijd. Een der natuurlijke menschen van het projectiedoek. Handelsblad:De uitwerking is pret tig en vol goede oogenblikken en vondsten. Een film die voortdurend boeit e doet lachen, met veel goeden humor. Het Volk: Het is niet in de eerste plaats het gegeven, waaraan de geestige filmco- medie haar verrukkelijke kwaliteiten dankt. Het is de rijkdom aan detail vondsten, de prijzenswaardige regie van Alfred Santell en het voortreffelijke spel van Herbert Marshall en Barbara Stanwyck. „DE ONWEERSTAANBARE". Harmonie. André Vallier heeft een rijken papa, een nog al zwak karakter en een vooral voor vrouwen zeer aantrekkelijk uiterlijk. Opeens krijgt hij van zijn boemelleventje genoeg, mermeisje naar het Midinette-bal. Tot groote ergernis van Madame Midi wordt Claudette ten slotte tot koningin van het I feest gekroond en wat is logischer dan dat André haar uitverkoren prins-gemaal wordt? Deze keuze kost André z'n baan by Madame Midi. Een verschrikkelijke mede ben, laten wy dan hopen, dat het in het be- hy zegt papa adieu en gaat zonder een cent deeling, n.L de publieke aankondiging van lang zij van den wereldvrede. Dit is: in het belang van Franschen en Engelschen zoo goed als Duitschers en Italianen, in het be lang van alle rassen en alle klassen. Het programma der Duitsche nationale kerk. - Het Duitsche Nieuwsbureau meldt: Een groot deel der buitenlandsche pers pu bliceert een bericht uit Berlijn over een programma der nationale kerk van het Duit sche Rijk. Dit bericht berust op een mystifi catie. Een geestelijk gestoorde heeft een programma van een door hem uitgevonden nationale kerk van het Duitsche Rijk in eenige exemplaren vervaardigd en verspreid. De man is in hechtenis genomen en zal waarschijnlijk in een krankzinnigengesticht worden opgenomen. op zak naar Parijs. Door z'n werkelijk ver en overbluffende flux de bouche en z'n groote charme op het zwakke geslacht heeft hy spoedig een baantje gevonden, maar wordt weer even spoedig ontslagen, als zyn „aantrekkelijkheid" te sterk blijkt te zijn. Hij brengt het tenslotte tot leider van Ma dame Midi's modehuis. Madame blijft ook niet ongevoelig, maar André wordt verliefd op een alleraardigst meisje, dat hy voor een nieuwe mannequin aanziet, doch dat in werkelijkheid juffrouw Rengé, de eigenares van een groote schoenenfabriek is. Zy maakt een afspraak met André om naar het jaarlijksche bal der Midinettes te gaan. Zij laat haar kamermeisje naar de af spraak op het diplomatenbal gaan en gaat zelf m een geleend japonnetje van dit ka- haar verloving met de voor haar bestemde Markies de Rossignol, doet haar besluiten met Andrë er tusschen uit te gaan. Claudette zoekt André op en de liefdes idylle zou het gewone verloop gehad hebben, bracht niet een op de verkeerde plaats ge ledigde kop koffie de heele zaak in de war. Hoe nu Claudette Regné, via het politie bureau en een mislukte bruiloft, toch Ma dame VallierRegné wordt, is te kostelijk om te verklappen Men ga het zelf zien! DE SCHRIK VAN BRIMSTONE. Victoria-theater. Een film, die uw bizonderen aandacht alleszins waard is! De perscritieken spreken voor zich zelf: De Telegraaf: Het is een film die voortdurend aan Viva Villa doet denken. Iedereen kan zijn hart ophalen aan dit ver haal.... (Lewis Stone) speelt opmerkelijk goed Handelsblad: Wallace Beery op zijn bestsla deze film niet overeen spannende film. Het Volk: Wallace Beery speelt een der beste rollen uit zijn carrière. Een sterke film, sterke gespeeld door voortreffelijke artisten. technisch uitstekend gemaakt, met ver rassende 'opnamen De Cetem: ....opmerkelijk goede re gievondstenstuk voor stuk uitmunten de creaties. D e T ij-d: Zeer spannende en sensationeele film. Nieuwe Rotterdamsche Cou rant: „De Schrik van Brimstone" is een Wild-West-geschiedenis zooals men zich maar wenschen kan

Alkmaarsche Courant | 1938 | | pagina 9