Huidonzuiverheden, vetwormpjes, vlekjes, pukkels en uitslag DC BAAS. OPEL vanaf f 1195- QetneetUecadeti GEMENGD NIEUWS. Een trouwe vriend bij uw examen Gew. 800 K.G. Benz. 1 op 12. Nassau Garage Alkmaar. ZIJ, DIE ZICH MET 1 JULI VOOR MINSTENS 3 MAANDEN OP DIT BLAD ABONNEEEEN. ONTVANGEN DE TOT DIEN DATUM VERSCHIJ NENDE NUMMERS FRANCO EN GRATIS. DE DIRECTIE. OUDE NIEDORP HET ASCHBAKPROBLEEM OPGELOST. 3 verdwijnen door de huidzuiverende, huidvoedende en huidverfraaiende kracht, die Purol in hooge mate bezit. Doos 30, 60 ct. Tube 45 ct. Bij Apoth. cn DiogiMen. HET PRINSELIJK PAAR OP HET FEEST VAN DE ZYVEEDSCH-NEDERLANDSCHI. VEREENIGING. Op onze bovenste toto ziet men: v.l.n.r. H.K.H. Prinses Juliana, mevrouw Sjóborg, echtgenoote van den Zweedschen gezant, Z.K.H. Prins Bernhard, en de Zweedsche gezant. Onder: aan het diner tijdens het spelen der volksliederen; v.l.n.r.: de Zweedsche gezant, Z.Exc. Sjöborg, mevr. Olmer, echtgenoote van den Noorschen consul-generaal in Nederland en de heer D. Fritze, voorzitter der Zweedsche vereeniging. TWEEDE BLAD. DE REGEERING OVER DE LUCHTBESCHERMING. Elk jaar 500.000 gulden. In een nota naar aanleiding van het verslag nopens het wetsontwerp tot wijziging en verhooging van het vijfde hoofdstuk der rijksbegrooting voor het dienstjaar 1937, deelt de mi nister van Binnenlandsche Zaken mede, dat het hem zeer verheugt, te vernemen, dat het algemeen voldoe ning had gewekt, dat opnieuw een bedrag ten behoeve van de luchtbe scherming wordt aangevraagd. Aansluitende aan deze gedachte om trent het betrekkelijke van alle pogingen tot bescherming, zette de minister ten ant woord op de geoefende critiek, het stand punt der regeering ten opzichte van het luchtbeschermingsvraagstuk in het alge meen uiteen. Het algemeen uitgangspunt der regee ring is, dat de bescherming van de bur gerbevolking tegen aanvallen uit de lucht in de eerste plaats moet worden gezocht in de active luchtverdediging, (luchtdoel geschut en luchtmacht), en dat daarnaast de passieve luchtbescherming noodig is. Voor zooveel noodlijdende gemeenten betreft, zal de minister zich niet verzetten tegen het treffen van die maatregelen, welke in het werkplan van de gemeente, gezien haar karakter, passen, zij het ook, dat wellicht het bereiken van een volle dige voorziening binnen het kader van het geheel moet worden verdeeld over eenige jaren. Voor de grootere bevolkingscentra en de gemeenten uit de eerste en tweede ge- varenklasse moet van Rijkswege steun worden verleend om den arbeid, o. a. van brandweer en andere hulpdiensten (ver zorging gewonden), te organiseeren en te outilleeren, alsmede om in het dooven van de verlichting en de alarmeering te voor zien. Op de basis van het bovenstaande stelt de regeering zich voor, telkenjare een be drag van 500.000 aan te vragen om aan de luchtbescherming ten koste te leggen. Wat betreft den bouw van schuilplaat sen, zegt de regeering dat veeleer maat regelen dienen te worden getroffen tegen aanvallen met brisant- en brandbommen, dan met gas, waarvoor speciaal ingerichte schuilkelders moeten worden ingericht. De minister waarschuwt tegen het trek ken van conclusies uit vergelijkingen met het buitenland. Dat een gemeente eigener beweging zich materiaal verschaft, hetwelk volgens de regelen voor rekening van het rijk dient te komen, doch thans nog niet kan worden bekostigd, mag volgens de regee ring niet worden gezien als een lastenver schuiving, maar als een loffelijke voortva rendheid van de gemeente. De vraag in hoeverre de Nederlandsche industrie in staat is, in de behoefte aan gaskleeding en volksgasmaskers volledig te voorzien, kan de minister daarom niet met zekerheid beantwoorden, omdat deze behoefte nog niet geheel kan worden be paald. Een onderzoek daarnaar is in ge vorderd stadium. WADD1NXVEEN WORDT WEER VERSTANDIG. Voortaan weer gemengd publiek bij zwemwedstrijden toegelaten. In de gisteren gehouden zitting van den gemeenteraad van Waddinxveen is met 7 tegen 4 stemmen besloten het raadsbesluit van 27 April waarbij de verbodsbepaling werd vastgesteld, dat bij zwemwedstrijden, ook van de reddingsbrigade en van de schooljeugd, geen gemengd publiek mocht worden toegelaten, in te trekken. Het voorstel om het verbod alleen te doen gelden, wanneer dameszwemwedstrijden worden gehouden, werd met 7 tegen 3 stem men en 1 blanco verworpen. Thans zijn dus alle zwemwedstrijden in Waddinxveen, zoowel voor dames als voor heeren, toegankelijk. GUNSTIG BAGGERWEER. De „Karimata" vanmorgen weer aan den slag? Nu er een gunstige wending in de weers omstandigheden schijnt te komen, is de ..Karimata" gisterennamiddag uit het diepe water, waar de baggermolen ligging had genomen, toen het ruw weer dreigde te worden, weer naar de plaats van het wrak der „Lutine" verhaald. Tegen den avond lag het gevaarte weer boven het wrak, doch de werkzaamheden zijn niet terstond hervat. De zee was nog vrij ruw, doch men verwachtte dat ook de zeegang zou afne men en dat men in den loop van den nacht of hedenmorgen het baggerwerk zou kun nen hervatten. DE INSTANDHOUDING VAN DEN WISENT. Er zijn nog maar honderd van deze dieren op de wereld. Deze week was er in Duitschland een bij eenkomst van de Internationale Vereeniging tot het behoud van den Wisent, in welke vereeniging een 20-tal nationaliteiten ver tegenwoordigd waren. Was het aantal op de geheele wereld nog levende wisenten ruim 10 jaar geleden ge slonken tot slechts 46, thans bedraagt het aantal levende vertegenwoordigers van deze diersoort reeds weer 101. Van deze 101 zijn er een kleine 40 in Duitschland en ongeveer 30 in Polen. Daarna komen Engeland, Ne derland en Zweden met elk ongeveer 8 dieren, dan Zwitserland met 2 stieren en nog een aantal landen, die elk slechts één stier bezitten. Toename van het aantal wisenten vindt dus slechts plaats in Duitschland, Engeland, Nederland, Polen en Zweden. Zondag 12 dezer vergaderde de Internati onale Vereeniging te Berlijn in één der ver- gadeizalen van den zoölogischen tuin, aldaar. Bij die gelegenheid moest een nieuw bestuur der vereeniging gekozen worden. Daarbij werden prof. dr. Lutz Heek, directeur van den zoölogischen tuin te Berlijn, tot presi dent, dr. Jan Zabinski, directeur van den tuin te Warschau, tot lsten vice-president en dr. A. L. J. Sunier, directeur van Artis te Amsterdam, tot 2den vice-president be noemd. Daarna benoemde de vergadering gene- raal-veldmaarschalk Göring, die zeer veel gedaan heeft voor het in stand houden en zich weer doen vermeerderen van den wisent, tot beschermheer der vereeniging. Maandag 13 dezer bezochten de deelnemers aan de bijeenkomst het natuurreservaat ..Schorfheide", gelegen tusschen Berlijn en Stettin. In dit reservaat, dat niet minder dan 52.000 H.A. groot is, wordt gefokt met bastaard-wisentkoeien, ontstaan door krui sing van den wisent met den Amerikaan- schen bison, en zuivere wisentstieren. Alle stierkalveren, die geboren worden, verwij dert men uit de kudden, voordat zy zich kunnen voortplanten. Daardoor naderen de opeenvolgende generaties steeds meer tot het type van den zuiveren wisent. Op de Schorfheide zijn voor deze bastaard-wisenten en zuivere wisentstieren vier terrein afgezet en gereserveerd, resp. groot 45, 60, 400 en 1500 H.A. Dinsdag 14 dezer werd een bezoek ge bracht aan het „Staatsreprasentatieves Jagd- revier" te Springe bij Hannover. Dit terrein, het voormalige „Saupark Springe" werd in 1838 door den toenmaligen koning Ernst August van Hannover omringd met een 16)^ K.M. lange muur. Binnen deze muur is 60 H.A. gereserveerd voor de zuivere wisenten, die het Duitsche rijk bezit. De hier levende wisenten verkeeren in voortreffelijken toe stand en vermeerderen zich sterk. Het is een schitterend gezicht deze reeds min of meer verwilderde groote runderen in kudden door weiland en bosch te zien trekken. De gevaren verbonden aan het in groote natuurlijke terreinen vrij laten rondloopen van kudden van deze dieren, hetgeen mede brengt, dat ziekte- en sterftekansen veel grooter worden dan in een goeden zoölogi schen tuin, waar men de dieren veel beter verzorgen en controleeren kan, heeft men te Springe van te voren terdege onder oogen gezien. Ter voorkoming van infectie met leverbotten heeft men gezorgd dat in het gebied, waar de dieren leven, geen water aan de oppervlakte komt, terwijl ter ver mijding van infectie van den bodem, de dieren geregeld na een tijdsverloop van 8 weken in een nieuw terrein gebracht wor den, waarna het juist verlaten terrein met kalk bewerkt wordt, ter desinfectie. Ook wordt geregeld de mest van alle dieren onderzocht. Op de Schorfheide en te Springe is iets tot stand gebracht, waarop men in Duitsch land met het volste recht zeer trotsch is. INSTORTINGSGEVAAR TE ROTTERDAM. De Atjehstraat gedeeltelijk afgesloten. Vrijdag heeft men ontdekt, dat in de mu ren van de panden 55 en 57 aan de Atjeh straat te Rotterdam dusdanige scheuren kwamen dat men vreesde voor instorting. Onmiddellijk zijn vanwege de bouwpolitie de noodige maatregelen genomen. De Atjeh straat is door middel van borden afgesloten voor alle rijverkeer van de Vondelstraat tot den Sumatraweg. In verband met eventueel gevaar voor instorting is een afzetting in de straat zelf voor de panden gevormd, zoodat ook het voetgangersverkeer niet meer recht door kan. De beide panden, die niet bewoond waren, zullen binnen zeer korten tijd wor den gesloopt. DE PENSIOENEN SPOORWEG AMBTENAREN. Voorloopig verslag ontwerp wijziging der pensioenwet. Aan het voorloopig verslag over het wets ontwerp tot wijziging van de pensioenwet voor de spoorwegambtenaren 1925 wordt het volgende ontleend. Vele leden verklaarden, zich met dit wetsontwerp in het algemeen te kunnen vereenigen, temeer omdat er overeenstem ming is verkregen tusschen personeelraad en directe. Vele leden betreurden, dat de korting op de spoorwegpensioenen nog altijd wordt gehandhaafd. Nu de korting op de Indische pensioenen geen voortgang heeft gevonden, is het niet billijk, dat alleen de korting op de spoorwegpensioenen wordt gehandhaafd. Tegenover dezen aandrang tot ongedaan- making van de pensioenkorting wezen vele andere leden op den zorgelyken toestand, waarin het spoorwegpensioenfonds verkeert. Indien dit fonds niet spoedig gesaneerd wordt, dreigen er gevaren. Onbillijk konden deze leden de korting op zichzelf niet vin den: de gewijzigde omstandigheden recht vaardigen nog steeds een korting, zij het niet een uniforme. Een breede herziening achtten zij daarom geboden. De toestand van het spoorwegpensioenfonds maakt zulk een herziening wel bijzonder urgent. Enkele leden wezen er op, dat by N S. herhaaldelijk personeel voor bepaalden tijd in dienst wordt genomen. Deze tijdsduur is als regel veel korter dan 10 jaren, zoodat dit personeel na afloop van den diensttijd geen pensioenaanspraken heeft, hoewel van hun salarissen 8% pet. als pensioensbijdrage werd ingehouden. Deze leden drongen er op aan, dat in deze gevallen de pensioensbijdragen zullen wor den teruggegeven. MEISJE DOOR AUTO GEGREPEN. Hedennacht overleden. Toen gisteravond het dienstmeisje Henny ten Brink te Hattem zich per autobus van haar dienst naar huis wilde begeven en uit de Eper-autobus nabij haar woning stapte, lette zij niet op het verkeer, liep om de bus heen en werd door een juist passeerende auto gegrepen. Zwaar gewond werd zij op medisch advies overgebracht naar het ziekenhuis \i Zwolle, waar zij hedennacht aan de bekomen ver wondingen is overleden. OMVANGRIJKE GRAANDIEFSTALLEN. Vier personen gearresteerd. De gemeentepolitie van Alphen aan den Rijn is er in geslaagd de daders te ontmas keren van belangrijke diefstallen van gra nen, welke reeds sinds 1921 zijn gepleegd. Eenige leden van het personeel van een beurtvaartbedrijf aldaar, die inmiddels zijn ontslagen, hebben zich hieraan schuldig ge maakt. De daders, twee schippers en hun knechts, hebben gedurende al die jaren kans gezien om van de ladingen graan, die zij van de importeurs en groothandelaren te Rotter dam naar verschillende kleinhandelaren in de Rijnstreek vervoerden, groote hoeveelhe den te ontvreemden. Als vaststaand mag wel worden aangenomen, dat daardoor honderd duizenden kilo's de plaats van bestemming niet hebben bereikt. Daar door de betrok ken handelaren de ladingen niet werden na gewogen, kon het jaren duren voor de dief stallen eindelijk aan het licht kwamen. Ano nieme brieven, welke de gedupeerden den laatsten tijd ontvingen, hebben tot de ont dekking geleid. De twee schippers, zekere A. B. en M. H. en de twee dekknechts J. van L. en J. O., allen uit Aiphen, zyn gearres teerd. Zij hebben bekend zich aan de dief stallen te hebben schuldig gemaakt. Ook een groot aantal helers in verschillende plaatsen in de Rijnstreek is hierbij betrok ken. De waarde van de gestolen granen loopt in de duizenden guldens. De prijsstijging der aardappelen. - De Bond van Nederlandsche grossiers in Malta-, Italiaansche-, Spaansche- en Canarische aardappelen heeft de aandacht van den mi nister van economische zken gevraagd voor de prijsstijging der aardappelen van den nieuwen oogst in Noordhollandsche veilin gen op 16 dezer en dringt deswege aan op annuleering van de verhooging der mono polieheffing per 20 Juni a.s. wegens geringe aanvoeren op de producentenveilingen en de vraag naar aardappelen van Belgische zyde acht de bond het overblijvende aanbod voor de binnenlandsche consumptie te ge ring. Hij verzocht den minister te overwegen de monopolieheffing op aardappelen voor loopig te annuleeren met restitutie op de voorradige hoeveelheden geïmporteerde aardappelen. Aardappelen van den oogst 1937 zijn prac- tisch niet meer beschikbaar. Postzegels voor bijzondere vluchten. - Naast het bekende driehoekszegel van f 0.30 is er een nieuw regel uitsluitend voor bij zondere vluchten aangemaakt in de waarde van 12 yi cent. Het ontwerp is van den gra- fischen kunstenaar Aart van Dobbenburgh, voorstellende een zich in de vlucht oriëntee- rende kraai, de vogel die om zyn uitnemen de vliegeigenschappen bekend is. De uitvoering is geschied in rotogravure in de kleuren blauw-grijs-bruin; de afmetin gen zijn 28 bij 39 Y, m.M. Deze zegel zal Voor het eerst worden ge bezigd voor de frankeering van stukken, te verzenden met de vlucht van het K.L.M.- vliegtuig tegen het einde van het jaar naar Zuid-Afrika, ter gelegenheid van de herden king van Dingaansdag. Omtrent de verkrygbaarstelling op de kantoren, welke eerst over eenige maanden te verwachten is, zullen t.z.t. nadere berich ten volgen. ALGEMEENE VERGADERING „KERK EN VREDE". Ds. v. d. Voet spreekt. Gisteren werd te Apeldoorn de veertien de algemeene vergadering van Kerk en Vrede onder leiding van dr. v. d. Voet op de gebruikelijke wijze geopend. De voorzitter besprak den internationalen toestand, die een beeld van ontwrichting te zien geeft. Toen prof. Heering zijn boek schreef over de zondeval van het christendom leefden we in een optimistische stemming. Thans staan wy voor het brutaal geweld van de feiten, die spreken voor het recht van de sterkste. Er is een groep die nu bezield is van een Neem 'n "Akkertje" is ook vóór hel examen terecht het gebruikelijke gezegde. bravour- en paradestemming, om straks frisch en vroom van zich af te slaan. Zijde lings wordt deze stemming door de kerk gevoed. Een tweede groep breekt met de oorlogs- romantiek en voelt den oorlog als een ont zaggelijk last. Oorlog is zonde. Ook de ver dedigingsoorlog. Maar het kwaad van den oorlog moet volgens hen aanvaard worden. De derde groep zijn zij, die van overtui ging zyn, dat oorlog onder alle omstandig heden zonde is. Tot leden van het hoofdbestuur werden met algemeene stemmen gekozen ds. L. H. Ruitenberg en ds. S. Coolsma (periodiek aftredend) en ds. M. Hinloopen. Het voorstel-Assen, dat van het H.B. een standpunt inzake de pacifistische volks handhaving vraagt, werd aangenomen. Het vóorstel-Nijmegen betreffende sa menwerking met alle landelijke vredes organisaties werd verworpen. Het H.B. wees er op, dat niet alle vredesbewegingen anti- militairistisch zijn. Overigens wordt zooveel mogelijk contact gezocht. Het beleid van het hoofdbestuur werd goedgekeurd. De voorzitter deelde mede, dat de studiecommissie voor pacifistische volkshandhaving met haar rapport was klaar gekomen. Het H.B. meende, dat dit probleem nog te zeer in status nascendi ver keert om dit voorloopige rapport reeds nu te publiceeren: ds. Ruitenberg zal het onderwerp „pacifistische volkshandhaving" op deze jaarvergadering uitvoerig behande len. Het rapport zal met het prae-advies van het H.B. aan de afdeelingen worden toege zonden. Vrijdag vergaderde de raad. B. en W. geven den raad kennis: Dat bij besluit van 4 Mei 1938 door Ged. Staten van Noordholland is vastgesteld het quotiënt, bedoeld in het tweede lid van ar tikel 16 van het Financieele-Verhoudings- besluit, over 1935 op 11.9087; dat door de ministers van Binnenlandsche Zaken en van Financiën, de uitkeering, be doeld in artikel 3, letter b, der wet van 15 Juli 1929, is vastgesteld op 2625; dat, blykens het voor de leden van den raad ter lezing liggend proces-verbaal van aanbesteding van het vernieuwen in ge wapend beton van de Oude-Niedorper brug, bij de op 1 Juni j.1. gehouden aanbesteding de laagste inschrijver was de heer G. C. van Hoften te Haarlem, voor de som van 11.260 en dat zy het werk aan dezen hebben ge gund. De raad besloot tot vaststelling van het voorstel van B. en W. tot het aanvaarden der door de regeering gestelde voorwaarden voor het verkrijgen van rykssteun in de kos ten der gemeente-huishouding over 1938 en tot vaststellen van een suppletoire begroo ting voor den dienst 1938. Tot vaststelling eener suppletoire begroo ting voor den dienst 1937 werd door den raad besloten. B. en W. stelden voor hen te machtigen tot het verstrekken van steun aan kleine tuinders overeenkomstig de regeling van de ministers van Sociale en Economische Zaken van Mei 1938. De regeling is met 1 Juni ingegaan en zal dus in 1938 over 30 weken loopen, tegen gemiddeld ongeveer 40 per week of 1200 tot het eind van 1938. T. z. t. by suppletoire begrooting te regelen. De raad besloot met algemeene stemmen B. en W. te machtigen steun aan kleine tuinders te verstrekken. Ziet gy muggen, lang van poot, Aarzelt niet, maar slaat ze dood. De H. L. O.gedachte breidt zich steeds meer uit. Harmonische lichaamsontwikkeling voor iedereen.

Alkmaarsche Courant | 1938 | | pagina 7