Vraag en aanbod SAMBO DE OLIFANT De „Karimata" zet haar werk voort. Rechtszaken Jeugdlectuur i OPEL vanaf f 1195.- Nassau Garage - Alkmaar. Glimlachje EEN ROTSJE VOOR DE VISSCHEN. De storm der vorige week had geen nadeeligen invloed. BAGGERDIEPTE ZESTIEN METER Denkt U er aan Uw voor Woensdag op te geven? DERDE BLAD. Gew. 800 K.G. Benz. 1 op 12. Notarieel examen. - Voor deel 1 van het notarieel examen zijn Zaterdag geslaagd de heeren J. R. ter Horst te Purmerend en P. W. Bijlsma te Medemblik. Het tekort in het spoorwegpensioen fonds. - Door de ministers van financiën en van waterstaat is een commissie ingesteld, aan welke is opgedragen van advies te die nen omtrent de maatregelen, welke noodig zijn ter voorziening in het tekort van het spoorwegpensioenfonds. Zaterdag is zij door minister de Wilde geïnstalleerd. De rijwielnijverheid in 1937. - De pro ductie van rijwielen was in 1937 hier te lande 10.500 stuks grooter dan in 1936; bij de rijwielmontage-inrichtingen was de pro ductie 4800 stuks kleiner dan in 1936. Ook van een tweetal andere producten der rijwielnijverheid n.L tweefietsen (tandems) en motorrijwielen was in 1937 de productie grooter. Hiertegenover staat echter een be langrijk kleinere productie van transport driewielers (z.g. carriers), waarvan er 1400 minder werden vervaardigd dan in 1936 en van rijwielen met hulpmotor waarvan er in 1937 nog slechts 110 stuks n.L 5 pet. der productie in 1935 werden gebouwd. Bank ter herinnering aan koningin Emma. - Op het Lange Voorhout te Den Haag, dicht bij het paleis van wijlen konin gin Emma, heeft Zaterdagmiddag de over dracht plaats gehad van den door de Orde van Vrijmetselaren aan de gemeente 's-Gra- venhage aangeboden monumentale bank als blijk van hulde aan de nagedachtenis van koningin Emma. Dr. Philips weer terug. - De heer en mevróuw A. F. Philips, die een reis van vijf maanden gemaakt hebben door Ned.-Indië, Japan en Noord-Amerika, zijn Zaterdag met de Nieuw-Amsterdam te Rotterdam aange komen, waar zij door vele belangstellenden zijn begroet. De Nederlandsch-Duitsche transfer besprekingen. - De Duitsche delegatie, die te 's-Gravenhage onderhandelde over het transfervraagstuk, is Zaterdag naar Berlijn vertrokken. Zij wordt binnenkort terug ver wacht ter voortzetting van de besprekingen. Twintig jarig bestaan der burgerwach ten. - De nationale burgerwachtdag, gehou den op het vliegveld Ypenburg te Rijswijk, had deze maal een bijzonder karakter. Het 20-jarig bestaan van de burgerwachten in Nederland werd tevens gevierd. De dag mag in alle opzichten geslaagd worden genoemd. Duizenden hadden zich op het vliegveld ver zameld en zeer vele autoriteiten hebben aan de uitnoodiging de demonstraties bij te wonen, gehoor gegeven, o.a. de ministers van binnenlandsche zaken en van financiën en "de commisasris van de koningin in Zuidhol land. Het woord werd gevoerd door den voorzitter van den Nederlandschen Bond van Vrijwillige Burgerwachten en voorts door minister Boeyen en pater Borromeus de Greeve. 25-Jarig bestaan reclasseeringsinstel- lingen. - De Nederlandsche Vereeniging van Reclasseeringsinstellingen herdacht Zater dag haar 25-jarig bestaan in een drukbe zochte bijeenkomst in het Jaarbeursgebouw te Utrecht. De voorzitter, mr. J. Kranen burg, heeft een herdenkingsrede gehouden. De heer Bakker, vertegenwoordiger van den minister van justitie, bracht de felicitaties en dank over van het departement. Prof. mr. W. P. J. Pompe sprak over de jeugdge vangenis, zich daarbij meer specialiseerend tot de theorie van dit voor ons land zoo actueele vraagstuk. De heer H. Th. v. Schotsman, directeur van de jeugdgevange nis te Zutfen, besprak daarop het leven der gedetineerden, die in deze inrichting een goede strafpaedagogische opvoeding genie ten. Kerk en vrede. - Zaterdagochtend werd de algemeene vergadering van Kerk en Vrede te Apeldoorn voortgezet met een inleiding van ds. J. J. Buskers over „Kerk en Vrede en de luchtbescherming". Des middags sprak ds. L. H. Ruitenberg over „Kerk en vrede en de pacifistische volkshandhaving". Na deze inleiding volgde discussie. Er werd gewezen op het belang van samenwerking met andere vereenigingen om gezamenlijk te komen tot een bezinning op en actieve deelname aan anti-militairis- tische verdedigingsmiddelen, ter bescher ming van de cultuurgoederen van ons volk. De voorzitter drong er op aan, dat aan de hand van het door de studiecommissie op gestelde rapport het onderwerp „Pacifisti sche volkshandhaving" in de afdeelingen aan de orde gesteld zou worden. „Ja, nu weet ik werkelijk niet, welke van die twee ik zal nemen!" Sedert den nacht van Vrijdag op Za terdag heeft de reusachtige tinbagger molen „Karimata" zijn werkzaamheden boven het „Lutine"-wrak hervat, nadat deze ruim drie dagen onderbroken wa ren tengevolge van den storm van de vorige week. Inderdaad: saevis tranquilis in undi, vol komen onbewogen temidden der golven lag de „Karimata" gedurende deze storm. De „Karimata" is de geheel week niet van zijn plaats weg geweest. De vier sleepbooten van Doeksen, die in de onmiddellijke nabij heid ligen om hulp te verleenen, wanneer dat noodig is, hebben tot nog toe werkeloos gelegen, en de trossen, waaraan de „Kari mata" met een aantal 2-, 3- en 5-tons an kers verankerd ligt, zijn nog geen moment losgeweest. Wel heeft men tijdens den storm een anker verspeeld, maar dat heeft men al weer opgevischt, en zijn twee boeien losge slagen en op drift gegaan naar de Friesche kust, vanwaar men reeds bericht heeft ont vangen, dat ze eerlijk teruggezonden wor den. De geul had door den storm niet geleden: op 12 meter diepte baggerde de „Karimata" toen verleden week het werk werd stopgezet en op 12 meter diepte heeft men Vrijdag nacht het baggeren hervat. De eenige reden, waarom men tijdens den storm niet is blijven baggeren, ligt hierin, dat wanneer de emmerladder 12 meter on der den molen uitsteekt en vast gewerkt is in den zeebodem, elke nog zoo geringe be weging van den molen als gevolg van de deining een zoodanige torsie kan veroorza ken, dat men den emmerladder niet noode- loos daaraan wil blootstellen. Het werk aan boord. Beneden, in het machinegedeelte, ziet al les er uit als in een groote fabriek, met keu rig onderhouden, breede loopgangen tus- schen de machines, die links en rechts zijn opgesteld. Nog sterker wordt die .indruk, wanneer men komt in de electrische centrale, een groote ruimte, waar men naast elkaar de van roode en groene controlelampen voor ziene transformatorkasten zich rijen, en waar twee krachtige Heemaf-dynamo's alle electrische energie opwekken, die voor het in beweging brengen der machtige machine rie en voor de verlichting aan boord noodig is. Zij worden in beweging gebracht door twee Dieselmotoren, die met olie worden ge voed. Voor het eerst sedert de molen aan het werk is, zal Woensdag a.s. de olie-voor- raad van de „Karimata" worden aangevuld. Een tankboot van de B.P.M. zal tachtig ton olie brengen, waarmee men weer twee a drie weken voort kan. De aandacht concentreert zich behalve op deze machines, op de stortplaats waar de naar boven gekomen baggerbakken hun inhoud storten. Rustig en zeker gaan de menschen aan boord hun gang. Zekerheid, onaandoenlijke zelfverzekerdheid is de suggestie, die van de werkende „Karimata" uitgaat. Onafgebro ken draaien de machines en brengen de met zand en schelpen gevulde bakken die Za terdag voor de eerste maal ook klei bevat ten omhoog. Dreunend, knarsend en pie pend rolt de emmerladder over raderen en assen naar boven, tot zij, bij de stortplaats gekomen, kantelen en hun inhoud prijs geven, terwijl machtige waterstralen als van een waterkanon ervoor zorgen, dat het opge baggerde zand snel langs den draaienden zeeftrommel vloeit, om bruisend cis een waterval in twee breede goten terecht te komen, vanwaar het door de stort gaat, die elk voorwerp echter, hoe klein ook, dat op gebaggerd wordt, wordt door den zeeftrom mel opgevangen en tegengehouden. Het zijn tot nog toe in overweldigende hoeveelheid schelpen, met af en toe stukken wrakhout of stukken ijzer, hetzij van de „Lutine" zelf, hetzij van de „toren van beckers" afkom stig. De gevonden koperen spijkers en klink nagels bewijzen wel, dat niet aan het scherp ziend oog der arbeiders, die met het toezicht zijn belast ontsnapt. Het einde eener legende. De resten van den toren van Beckers zij vormen een recente herinnering aan alle vorige, nooit-geslaagde pogin gen tot berging van het „Lutine"-goud. Is het werk van de „Karimata" een zoo- veelste poging, die men aan deze reeds kan toevoegen? Stellig niet. Alle vorige pogingen waren opgezet als avontuur of berusten op fantaster ij. En de enkele maal, dat dit niet het geval was, wa ren de technische hulpmiddelen waarover men beschikte, verreweg onvoldoende om het hoofd te bieden aan de moeilijkheden, waarmee de Schellinger gronden tot nog toe elke poging, om hun hun prooi te ont rukken, afsloegen. Maar ditmaal is 't ernst, de „Karimata" is op het gebied van bagger machines de grootste en machtigste ter we reld, de organisatie is in handen van een maatschappij met een wereldreputatie en de technische opzet is van een wetenschap pelijke nauwgezetheid, welke elk avontuur uitsluit. Onaandoenlijk en meedoogenloos zet de „Karimata" zijn werk voort. Als tanden van een moloch dringen de baggerbakken steeds dieper in den zeebodem. Deze molen maalt langzaam maar zeker. Zooals men weet ligt het in de bedoeling, rondom de plaats waar een roode boei de ligging van het „Lutine"-goud aangeeft, den zeebodem uit te baggeren over een breedte van 100 meter en een lengte van 100 meter. Aan de trossen, waarmede de „Karimata" verankerd is, schuift de molen zich zelf over de geheele breedte van 100 meter voort. Zoo als de ploeg over een akker gaat en voor naast voor snijdt zoo graaft de „Karimata" de eene geul naast de andere, telkens dieper komend, zoodat het geheele terein systema tisch wordt afgezocht. Wrakstukken, stuk ken ijzer, graniet- en zelfs betonblokken, worden door de bakken onder water aan stukken gehakt en door den emmerladder naar boven gebracht. Op het oogenblik is men over de volle breedte van 100 meter reeds 25 meter ge vorderd, terwijl men Zondag reeds ruim 16 meter diep zat Het zal misschien nog twee of drie weken duren voor men tot het mid den is genaderd van de kuil, die men onder het wateroppervlak graaft. Het staat wel vast, dat de „Karimata" alles naar boven zal brengen, wat zich in het af te baggeren gebied op den zee bodem bevindt, of het „Lutine"-goud, wanneer dat er inderdaad is Want mocht de „Karimata" zijn doel niet bereiken, dan mag men aannemen dat de goudschat nooit aanwezig is ge weest of op een legende berust, of dat hij voor goed uit het menschelijke be reik is verdwenen, Daarom zal de „Ka rimata", hoe ook het resultaat van het werk zal zijn, voor goed een einde ma ken aan de meer dan een eeuw „Lu- tine"-legende, zooals die op terschelling leeft en waarvan Terschelling 7,00 dik wijls heeft geleefd als een nieuwe ber gingsexpeditie leven en vertier op het eiland bracht. De Schellingers beseffen dit thans en in hun hart zullen velen er om treuren. Maar de „Karimata" dwingt deze mannen, die de gevaren van het Wad zoo goed kennen, respect af, zooals het gevaarte nog en onbe wogen zijn werk voortzet, dag en nacht. Alléén 2de handsch goederen. 35 et. p. 5 regels, uitsluitend a contant. HET „UITHANGEN" VAN VARKENS. Bij K. B. van 1920 ter uitvoering van de artt. 18 en 25 van de vleeschkeuringswet wordt bepaald, dat het afslachten van var kens ononderbroken moet geschieden, zoo dat er geen groote tijdsruimten tusschen de verschillende handelingen van het af slachten mogen bestaan. De gewoonte van vele slagers is even wel om tusschen het opensnijden van het varken en het doormidden hakken, ten einde het beest voor de keuring gereed te hebben, eenige uren te wachten, want hierdoor wordt het vleesch mooi blank en stijgt in prijs. Wanneer deze laatste handeling, het doorhakken, evenwel als een deel van het afslachten wordt beschouwd, is de wijze van slachten van genoemde slagers in strijd met de vleeschkeuringswet en dus onge oorloofd. Met deze vraag heeft de Haagsche recht bank zich in hooger beroep bezig gehouden. De kantonrechter had het doorhakken niet als slachtingshandeling gezien en drie slagers, die wegens overtreding van de vleeschkeuringswet hadden terecht ge staan, vrijgesproken. Van dit vrijsprekend vonnis teekende de ambtenaar van 't O. M. hooger beroep aan. De directeur van het Haagsche slacht huis, dr. Warnecke, deelde voor de recht bank als getuige-deskundige mede. dat z.i. het onmiddellijk doorsnijden na h2t doo- den een hygiënische maatregel is. Het ge- doode varken koelt dan veel sneller af, wat voor de houdbaarheid van het vleesch van groot belang is. Volgens hem was het door uithanging verkregen mooie, blanke vleesch dus minder houdbaar, al hebben de consumenten dat liever. Bij andere dieren is dat doorhakken niet zoo belangrijk, om dat die minder vet hebben, waardoor ze uiteraard al sneller afkoelen. De officier van justitie, mr. P. R. Blok, was van meening, dat het vrijsprekend vonnis van den kantonrechter niet ge handhaafd kon blijven, daar z. i. onder het afslachten ook het doorhakken moest ver staan worden. Spr. vorderde vernietiging van dit vonnis en veroordeeling van de slagers tot ieder een geldboete van 25 subs. 10 dagen hechtenis. De uitspraak is bepaald op 28 Juni. DE ZAAK TEGEN DEN WACHTMEESTER. Hooger beroep aangeteekend. De aud.-militair mr. J. S. L. Aghina, heeft hooger beroep aangeteekend tegen 't vonnis van den krijgsraad voor de landmacht te 's-Hertogenbosch, waarbij A. van der W., wachtmeester der korinklijke marechaus see te Terneuzen, werd vrijgesproken van de hem ten laste gelegde zedenmisdrijven, onder verwijzing van de zaak ter verdere behandeling naar den tot straffen bevoeg den commandeererden officier. De auditeur-militair had in deze zaak tegen den beklaagde drie maanden gevan- geniss'raf, met verlaging tot den stand van soldaat en met aftrek van voorarrest, ge- eischt. Gebr. Kluitman in Alkmaar hebben 'n re putatie op te houden. Zij zijn uitgevers van jongens- en meisjesboeken en Kluitman's boeken hebben vele jaren geleden al kinde ren blij gemaakt, die nu volwassen mannen en vrouwen zijn geworden en goede boe ken voor hun eigen kinderen kiezen. Er verschijnt op dit gebied heel wat, en elke uitgever doet zijn best niet alleen te zorgen, dat de boeken goed en spannend zijn, maar ook, dat ze er keurig uitzien. We hebben vroeger eens opgemerkt, dat de uitgaven van Gebr. Kluitman papieren ju weeltjes zijn. De druk, de illustraties en de fleurige en stevige banden, het ziet er alles even welverzorgd uit en het bewijst, dat deze uitgevers op het gebied van jongens- en meisjesboeden het beste van het beste kunnen leveren. Daar is b.v. het nieuwe boek van Ems I. H. van Soest, getiteld: „Alleen in 't volle leven", eert boek voor groote meisjes en we zouden haast zeggen „ook voor jonge vrou wen". Want de Hans in dit boek is een meisje, dat haar schooljaren achter den rug heeft en naar Indië gaat waar haar ver loofde werkt. Zij ontmoet hem daar maar er komt niets van trouwen want er is sedert het afscheid in Holland in beide jonge menschen iets veranderd. Dan zoekt Hans haar eigen weg en plotseling beseft zij hoe zü haar ouder wordenden vader eenzaam in Holland heeft achtergelaten en keert terug omdat zij dit als een plicht voelt. Op zeer boeiende wijze heeft Ems van Soest de le vensgeschiedenis van Hans verteld en over al, vooral tijdens de bootreis naar Indië, weet de schrijfster menschen, karakters en toestanden zoo interessant te beschrijven dat het boek ook voor anderen dan groote meisjes tot een spannend verhaal is gewor den. Onder de meisjesboeken van dezen tijd, neemt dit werk een zeer bijzondere plaats in. In de serie „De Nieuwe Leeskring" van deze uitgevers verscheen een jongensboek van A D. Hildebrand, getiteld „Vier Hól- landsche jongens in de Alpen". Het goede van boeken als dit is, dat ze niet alleen een prettig verhaal geven, maar bovendien bij zonder leerzaam zijn. Wie de vacantie met den heer en mevrouw Sixma en de vier jongens in gedachten meemaakte, krijgt een interessante en wetenswaardige beschrij ving van Zwitserland en van allerlei dingen, welke met land en volk in verband staan. De dikke Willie Wekker uit dit boek is een tweede Dik Trom, maar hij eet nog veel meer dan de held uit de boeken van Kievit. In dezelfde serie verscheen De Woestijn piloten, door Walter Tomson. Het boek geeft de avonturen weer van twee jonge Engelsche officieren, die als vlieger naar Egypte zijn gegaan. Spannende vliegtochten boven de woestijn, ontvoe ringen door Arabieren en allerlei andere avonturen houden hier de belangstelling van de jongens gaande. Blijkbaar een boek van vreemde afkomst maar in een uitmun tende Hollandsche vertaling. Een meisjesboek in deze serie is Het hoofd omhoog, van Truida Kok. Truida Kok weet wat de vrouwelijke jeugd van een goed boek verlangt en de ge schiedenis van Hes, de hoofdpersoon, is een spannende historie geworden. Een moeder loos meisje, dat op een gymnasium gaat en bij een paar ouderwetsche tantes woont, kan met haar vriendinnen en vrienden heel wat beleven, dat meisjes kan interes seeren. Wij leven met Hesje mee als haar vader financieele moeilijkheden krijgt en zij niet kan studeeren, maar des te prettiger is het later als alles weer in orde is gekomen en bovenal als Hugo, de beste jongen uit de vriendenclub, juist Hes en niemand anders tot zijn vrouw wil maken En dan ligt hier nog Suikeren Pietje van Marie Schmitz, uitgegeven door Van Hol- kema Warendorf's Uitgeversmaatschappij Suikeren Pietje is een boek voor kleine jongens, die zich ten zeerste voor zijn avon turen interesseeren. Want Pietje van den banketbakker is het eenige jochie van de school, die een gebrekkig meisje durft hel pen als alle andere jongens haar kwaad willen doen. En ten slotte blijkt Pietje geen klikspaan te zijn en wint door zijn ferme houding de sympathie van alle jongens uit de klas. Weest voorzichtig met vuur In bosch en heide. dacht aan niets anders meer dan aan Sambo Hij kon bijna niet wachten tot de volgende morgen Heel vroeg ging hij die avond naar béd en toen droomde hij Sambo stapte boven op de deken enhij zag zichzelf op de rug van Sambo zitten met een krans veren om ziin hoofd. Eindelijk was de nacht om. J 8. De volgende morgen was Flip al vroeg bij het hek van de dierentuin. En meteen kwam Sambo aan en blies ook Flip hard om de oren. Het duurde maar even en toen had hij net zulke oren als Jan. Danéén zwaai. Flip voelde zich opgenomen en meteen zat hii od de rug van Sambo.

Alkmaarsche Courant | 1938 | | pagina 10