DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Spoedig 50 millioen Chineezen dakloos? Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2.—, franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. No. 142 Dit nummer bestaat uit drie bladen. Directeur: C. KRAK. PRIJS PER GEWONE AD VERTE NTIEN: Van 1—5 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. Maandag 20 Juni 1938 Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. 140e Jaargang Het water heeft den mensch overwonnen. 3500 DORPEN ONDER WATER. Spaansche steden gebombardeerd. Weer nieuwe slachtoffers. De algemeene toestand. De schrijver verklaart verder, dat niet Sneltrein in de rivier gereden. Vermoedelijk 70 dooden. De Belgische moordenares. Getuigenverhoor brengt niet veel nieuws. Nieuws in 't kort. ALKMAARSCHE COURANT. De overstroomingen van de Gele Ri vier kan een der ernstigste rampen wor den, die in de Chineesche geschiedenis zijn voorgekomen. Wij hebben de vorige week boven staande opmerking reeds gemaakt, maar thans werd ze bevestigd door den woordvoerder van de commissie van toezicht op de Gele Rivier. Deze deskundige gaf voorts tegenover een verslaggever van Reuter uitdrukking aan de vrees, dat de wateren der Gele Rivier de drie provincies, Noordoost-Honan, Noord- Kiangsoe en Noord-Anhwei zouden kunnen overstroomen. Er bestaat ook een stellige mogelijkheid, dat de Hwai en ook de bene den Jangtse buiten hun oevers zullen tre den, ten gevolge van het in deze rivieren stroomen van overstroomingswater. De Gele Rivier is de laatste dagen vier voet gewassen en men verklaart, dat de stroom niet meer onder menschelijke con trole staat. Intusschen bestaat de vrees, dat ook de Jangtse door zijn dijken zal breken, aange zien deze rivier nog steeds wast en reeds een recordniveau heeft bereikt, dat aan zienlijk hooger is dan de laag gelegen dis tricten. De Chineesche autoriteiten zijn druk bezig met het versterken der dijken. De strijd tegen het water verloren. Ingenieurs van het Japansche leger geven thans practisch toe, dat de strijd tegen de wateren van de Gele Rivier in Noord Honan verloren is. De toestand in Noord-Honan, waar het water ruim 1000 vierkante mijlen heeft over stroomd en 2000 dorpen volkomen en 1500 gedeeltelijk onder water heeft gezet, is wanhopig. Zevenhonderdduizend Chineezen, zonder eenige haver of goed, vluchten in alle rich tingen. Sommigen drijven rond op ijlings aaneengebonden vlotten. Duizenden geïso leerde dorpelingen, zoo wordt gemeld, heb ben hun laatste levensmiddelen verteerd: zy eten thans het schors van de boomen. 50 millioen Chineezen weldra dakloos. In buitenlandsche kringen is men van meening dat door de ontzettende overstroo mingen van de Gele Rivier millioenen van hun haardsteden verdreven zullen worden, dat een reusachtige hoeveelheid eigendom men vernield zal worden en de geheele Ja pansche campagne in Noord-China in ern stige mate belemmerd zal worden. De internationale commissie ter bestrij ding van hongersnood vreest, dat over een maand 50.000.000 menschen dakloos zullen zijn, indien men niet tot handelen overgaat. De Japanneezen hebben verklaard, dat da gelijks een gebied van meer dan 380 vier kante mijl overstroomd wordt. Men gelooft, dat Hankau weldra geïso leerd zal zijn door het water van de was sende Jangtse-Kiang. Daardoor zullen, zegt men in kringen van buitenlanders, de Japanneezen wellicht gedwongen worden, hun actie in het noorden op te geven en over te gaan tot een kostbaar offenisef in Zuid-China. Kioekiang gedeeltelijk onder water. Volgens een bericht van Japansche zijde is een derde gedeelte van de stad Kioekiang overstroomd door het water van de Jangtse, die nog gestadig wast. Belemmering der krijgsverrichtingen. Van Chineesche zijde wordt medegedeeld, dat door het feit, dat beide partijen aan weerszijden van den Yangtse staan in de laatste paar dagen slechts weinig wordt gevochten. Aangezien het overstroomde gebied een terugtocht der Japansche troepen in den weg staat, heerscht er eenige bezorgdheid bij de Japansche troepen in Oost-Honan. Intusschen doen de Chineesche autori teiten hun best de slachtoffers der over stroomingen in Honan hulp te bieden. Reeds zijn meer dan honderdduizend slachtoffers opgenomen in vluchtelingenkampen, die ten westen van den spoorweg van Peiping naar Hankau zijn ingericht. Door den verbeter den toestand kon het spoorwegverkeer op de lijnen van Ping Han naar Loeng Hai ge deeltelijk worden hersteld. De reizigers moeten nu wel te Tsjengtsjau overstappen. Ook kon het postverkeer in verscheidene steden van Zuid Sjansi, dat eenige maan den geleden moest worden gestaakt, wor den hervat. Japansche troepen geland. Japansche troepen waren op den zuide lijken oever van den Yangtse tusschen Ta- toeng en Tatoekau op twaalf plaatsen aan land gegaan. Naar officiëel wordt medege deeld, hebben de Chineezen hun daar ern stige verliezen toegebracht. De Chineesche bevelhebber in Noord-Ho nan verzekert, dat de Japansche troepen het in de door hen bezette streek in West-Sjan- toeng en Noord-Honan zwaar te verduren hebben. Chineesche verliezen. In neutrale kringen maakt men melding van het lijden der Chineesche bevolking in de door de Japanneezen bezette, gebieden, die thans zes provincies omvatten: Soey Yoean, Tsjabar, Ho Pei, Sjantoeng en Iangsoe. Voorts 's nog een derde deel van Anh Wei en Honan en de helft van Tsje- kiang door de Japanneezen bezet. In dit gebied wonen 150 millioen zielen, d.L een derde der geheele bevolking. Hier van zijn dertig millioen gevlucht. De overige 120 millioen hebben ernstig te lijden. Be halve, dat hun eigendommen vernield wor den, staan zij ook verder aan groote geva ren bloot. Het engste ;s evenwel de hongers nood. Bedoelde kringen verzekeren, aldus deze door het Chineesche officiëele pers agentschap verspreide mededeeling, dat de hongersnood in hoofdzaak het gevolg is van het vernietigen van den oogst, het requiree- ren van vee en levensmiddelen voor de Japansche troepen. Er is dit week-end bizonder weinig nieuws uit Spanje te melden. Tenmin ste, belangrijk nieuws! Want uit de bin nengekomen berichten blijkt duidelijk, dat de frontgevechten van geen beteeke- nis zijn geweest. Slechts aan het front van Estramadura hebben de troepen van Franco den aanval hervat, welken zij op 15 Juni tegen de stel lingen der regeeringstroepen in den sector Puente de La Arobispo, op de grens der provincies Toledo en Caceres, hadden on dernomen. De druk der tegenstanders is voornamelijk gericht op Carrascalejo Villar del Pedroso. De rechtschen hebben op één dag negen aanvallen ondernomen. Ten slotte moesten de regeeringstroepen de wijk nemen. In de provincie Cordova hebben de recht schen de stellingen van Siërra Penarroyaop 60 K.M. ten noordwesten van Cordova aan gevallen. De regeeringstroepen sloegen drie aanvallen af ten noorden van Penarroya, maar desondanks slaagden de rechtschen er in een doelwit te bezetten. Zie daar de feitelijke „legerberichten". Helaas is er ook nu weer ander nieuws te melden. Luchtbombardementen. De luchtmacht van Franco heeft nl. Zon dagochtend twee uur lang Barcelona ge bombardeerd. Omstreeks 12 uur des mid dags had men reeds 25 dooden en 60 ge wonden geborgen. Op verscheidene plaatsen in de stad waren branden uitgebroken. Verschillende dorpen in de provincie Valencia waren eveneens het doelwit der rechtsche vliegtuigen. Het hevigste bombar dement had plaats op Masamagrell, waar zes inwoners den dood vonden en vijftien gewond werden. Verder werd de haven van Candia ge bombardeerd, waarin zich evenwel geen enkel schip bevond. Niettemin werden acht personen gedood en 24 gewond. Tenslotte hebben vliegtuigen van Franco de havenwijken gebombardeerd van Ali- cante. Hierbij zijn 11 menschen omgekomen en 27 gewond. Radiorede van Negrin. De eerste minister en minister van lands verdediging, Negrin, heeft Zaterdagavond een radiorede uitgesproken, waarin hij zich richtte tot het regeeringsgebied en tot de ALKMAAR, 20 Juni. De Duitsche rijksminister Frank heeft Zaterdag ter gelegenheid van den vijfden verjaardag van de Duitsche academie voor het recht een uiteenzetting gegeven van de rechtskundige opvattingen van het Derde Rijk. Het spreekt vanzelf, dat deze uiteen zetting zeer belangwekkend is en als men de grondwettige beginselen leest, ziet men, hoe enorm groot de macht van Hitier is. De wezenlijke waarden, die door Hitier zijn afgekondigd, zijn ras, bodem en na tionale arbeid. Deze drie eenheden vormen de rechtsbasis, waarvan de volgende be ginselen de grondslagen zijn: 1. Aan het hoofd van het rijk staat voor zijn leven de Führer van de N.S.D.A.P. 2. Hij is Führer van het lijk krachtens zijn kwaliteit van Führer der partij. Hij is hoofd van den Staat en hoofd der regee ring in één persoon. 3. De Führer en rijkskanselier is ge volmachtigd afgevaardigde van het Duit sche volk, dat hem zijn constitutioneele bevoegdheden heeft overgedragen. Hij beslist over iedere politiek en over den tiiterlijken vorm van het rijk, zonder ge bonden te zijn aan formeele bepalingen. De partij, aldus Frank, staat boven den Staat ten opzichte van de gedachte, de leer en de hoogste beginselen der regee- ring. De partij, met haar eigen hiërarchieke organisatie, is volkomen gescheiden van den Staat. Het Rijk is thans het instrument tot uitvoering van de door de partijleiding aangegeven doelstellingen. Het begrip Führer kan nooit onpersoon lijk zijn. Het publieke recht van het Derde Rijk is de juridische formuleering van den historischen wil van den Führer, maar deze historische wil vormt niet de vervul ling van zijn aan de bepalingen van het publieke recht gebonden activiteit. Voortgaande keerde Frank zich tegen de poging om het Derde Rijk te beschou wen als de verwerkelijking van een theo rie, die ergens voor 30 Januari 1933 is uitgesproken. Hij verklaarde dat de rech ter niet gebonden is door formules en dat de Führer de laatste juridische instantie vormt in het Rijk. „Boven de waarden: ras, bodem, arbeid en rijk, straalt aldus spr., de vijfde groote waarde, die den uiteindelijken inhoud vormt van het bestaan der gemeenschap van ons volk, de eer van onze natie." Het strafrecht zal een regeling zijn, die straffen stelt op schending van den plicht tot trouw jegens volk, Rijk, Führer en party. Het schijnt in Oostenrijk nog lang niet in orde te zijn, als men tenminste de be richten, welke zoo nu en dan uit dit voor malige keizerrijk komen, mag gelooven. Zoo schrijft de Fransche „Figaro", dat naar schatting meer dan 50.000 Oosten rijkers sedert 12 Maart naar concentratie kampen zijn gezonden, de meesten moesten hier dwangarbeid verrichten. In het ge heele land heerscht terreur en de Gestapo, een evenbeeld van de Gpoe, trekt rond de bevolking een net van waakzaamheid. De kosten van het levensonderhoud stijgen zonder ophouden, eensdeels omdat het geld met den dag aan waarde verliest, anderzijds omdat de Duitschers in beslag nemen, wat het meest bruikbaar voor hen is. Men heeft zich niet tevreden gesteld de deviezen bij de banken te blokkeeren, men heeft ook reeds de kostbare steenen en metalen in beslag genomen. Seyss Inquart regeert, doch gouwleider Bürckel en Himmler en hij wijst de Sudeten-Duitschers op hetgeen zij kunnen verwachten, wanneer zij „vrijheid" eischen uit naam van de nationaal-socialistische beginselen. De „Republique" schrijft, dat Weenen met geweld werd genomen. Het blad weet niet, of dit den Italianen, Polen en Hon garen bekend is: het blad kan niet begrij pen, dat in de wereld van verbondenen en vrienden van het rassen-Duitschland het verhaal van de daden, welke in Oos tenrijk zijn begaan, geen afgrijzen wekt. En tenslotte vraagt het blad, wat de reactie van het Duitsche geweten is, want het kan niet aannemen, dat de geest van Goethe, Kant, Leibnitz en Beethoven geheel dood is. Geheel anders klinkt natuurlijk de Duitsche stem. Zoo zei minister Göbbels, die gisteren te Weenen een rede hield, o.a. dat het eerst niet zijn bedoeling was ge weest te spreken, doch aangezien in de buitenlandsche pers geschreven was, dat onder de bevolking van Weenen en in de partij-organisaties een ernstige crisis was uitgebroken, wilde hij toch iets zeggen. Hij keerde zich fel tegen de berichtgeving van sommige Londensche en Parijsche journalisten, „die tot eigen geruststelling voortdurend schreven, dat het in de autoritaire staten steeds slechter en in de democratische staten steeds beter ging." Vervolgens behandelde de minister de beteekenis van het volksfeest, betweters zeggen, dat in deze moeilijke tijden eigen lijk geen feest mog worden gevierd. Dat is onjuist, des te moeilijker de tijd is, des te meer reden is er voor de regeering het volk vreugde te verschaffen, daarom heeft de regeering ook de organisatie „Kracht door vreugde" ingesteld. strijders aan de verschillende fronten. Na de heldhaftigheid van de regeeringstroepen in het licht te hebben gesteld, verklaarde Negrin, dat het regeeringsleger voorzien is van al het materiaal, dat het noodig heeft, maar dat de productie van wapenen en mu- nities geïntensiveerd moet worden tot aan de overwinning. Het moreel der troepen en van het land achter het front is uitstekend. Als voorbeeld haalde spr. de hardnekkig heid aan, waarmede de drie-en-veertigste divisie zich verdedigd heeft, welke divisie weer in het regeeringsleger is ingelijfd. „Dit bewijst de wereld, achter wie het Spaansche volk staat". Negrin noemde vervolgens de redenen voor den verbeten weerstand der regee ringstroepen op: „wij stryden voor de onaf hankelijkheid van Spanje, voor zijn onaan tastbaarheid, voor een democratische volks republiek, opdat de grond aan hem zij, die hem bewerkt, voor de ontwikkeling van een nationale industrie, voor den wederopbouw van een vrij en welvarend Spanje". De radiotoespraak, die 35 minuten duur de, werd door verschillende zenderposten gestoord. Bij Sangers in Amerika, ten Oosten van Miles City (Montana) is de „Olym- pian Express" in de rivier gereden. Het ongeluk werd veroorzaakt, doordat het water van de sterk gezwollen rivier Custer een peiler van de metalen spoor brug heeft ondermijnd, tengevolge waarvan het middenstuk der brug is ingestort. De spoorlijn passeert de rivier na een lange bocht, hetgeen verklaart, dat de machinist de vernielde brug niet heeft kunnen zien. De trein had Vrijdagavond Chicago verlaten en zon Zondagochtend te Ta- coma hebben moeten aankomen. De ramp heeft tal van slachtoffers geëischt. Terwijl eerst het aantal dooden op ongeveer 20 werd geschat, bleek, dat minstens 70 dooden te betreuren zijn. Bovendien zijn er minstens 50 ernstig gewond. De trein bestond uit twaalf rijtuigen, waarvan de locomotief, de bagagewagen, het postrijtuig en twee slaapwagens in de rivier stortten. In de gerechtszitting van Zaterdagmorgen zyn verscheidene getuigen gehoord over den dood van Lambert Beyer, den „verloof de" van de verdachte. De kamerverhuur ster bij wie deze Beyer zijn maaltijden ge bruikte, verklaarde, dat hij goed gezond was en flink kon eten. Toen hij ziek werd, dacht zij dat hij griep had. Zij bezocht hem en hij sprak geen woord kwaad van mevr. Becker. Zij acht het echter niet mogelijk, dat hij de verdachte 12.000 francs geleend heeft, want daarvoor was hij te zuinig van aard. De volgende getuige, een vriend van Beyer, verklaart, dat Beyer hem verteld heeft, dat mevr. Becker hem met zorg verpleegde en dat hij uit erkentelijkheid een streep had gehaald door de schuld van 12.000 francs, welke hy haar geleend had. Beyer scheert de verdachte lief te hebben en hij had ge zegd het kwaad dat men van haar vertelde niet te kunnen gelooven. Vervolgens spre ken de getuigen a charge en decharge el kaar tegen en het verhoor brengt geen ver dere opheldering. Het blijkt echter, dat de verdachte voor Beyer tijdens zijn ziekte thee heeft gezet, dat zy vaak aan zijn ziekbed is geweest en dat hij dezelfde ziekteverschijnselen heeft vertoond als de andere slechtoffers. Portugeesch stoomschip door piraten geplunderd. - De Britsche mijnlegger „Ad- venture, welke opdracht had nasporingen te doen naar het Portugeesche stoomschip „Don Pedro", is onverwacht te Ningpo, op 160 K.M. ten Zuiden van Sjanghai, aan gekomen. De commandant van de „Adventure" heeft bevestigd, dat de „Don Pedro" geplun derd is. Het terrorisme in Palestina. - De onrust in Palestina duurt voort. In de laatste 48 uur zijn in geheel Palestina 5 personen gedood en 2 gewond. Op zeven verschillende plaat sen kwam het tot schietpartijen, terwijl 16 deels ernstige daden van sabotage gepleegd werden. Vier personen zijn gearresteerd. Treinontsporing in Mexico. - De trein Mexico-Guanajuato is by het station Taran» dacuan ontspoord. Drie wagens liepen uit de rails. Twintig menschen werden gewond. Zes menschen verdronken. - Op de Widnes in Lancashire is een bootje omge slagen, tengevolge waarvan alle achttien in zittenden te water geraakten. Zes hunner, waaronder vijf kinderen, verdronken. Overleden na het eten van vergiftigd vleeseh. - In het Roemeensche dorp Recea in het departement Balzië zijn veertig per sonen ziek geworden na het eten van het vleeseh van een dollen stier. Vijf personen zyn overleden. Reservisten naar huis gestuurd. - Naar wordt medegedeeld, zijn de reservetroepen van Tsjecho-Slowakije, die eind Mei waren opgeroepen voor het verrichten van buiten gewone oefeningen, dezer dagen weer naar huis gezonden. De opleiding der reserves ge schiedt thans wéér onder normale om standigheden. Duitscher ontvoerd. - Het Tsjecho-Slo- waaksche persbureau Ceteka deelt in een officieel communiqué mede, dat in het nabij de Beiersche grens gelegen plaatsje Horni Svetle Hory een 33-jarige Duitscher, Joseph Schmidt genaamd, op 17 Juni tegen midder nacht met geweld uit het huis, waar hy sliep, is weggevoerd en medegenomen naar Beieren. Schmidt, die uit Schnelzipf in Beieren afkomstig is, had by zijn ouders in Bohemen zyn intrek genomen, omdat hy in Beieren met arrestatie werd bedreigd. Uit de sporen, die men heeft gevonden, blijkt, dat Schmidt door zyn belagers is gewond. Men heeft kunnen vaststellen, dat hy door vier personen is weggevoerd. Vier personen terechtgesteld. - Vier personen, drie mannen en een vrouw, zijn hedenochtend te Berlijn terechtgesteld. Zy waren ter dood veroordeeld wegens land- en hoogverraad. Zy hebben gepoogd in Zuid- Duitschland een communistische organisatie op te bouwen en hebben hiertoe in verbin ding gestaan met communistische function- narissen in het buitenland en hebben tevens militaire geheimen aan het buitenland ver raden. Alkmaar, Maandag. EEN EERVOLLE BENOEMING. Onze correspondent uit Egmond aan Zee schrijft ons: Het Metropolitaan Kapittel van Utrecht heeft tot president van het oud-katholiek seminaire te Amersfoort gekozen pastoor B. A. van Kleef, pastoor te Egmond aan Zee, als opvolger van professor C. Wyker, die als zoodanig ontslag heeft gevraagd. Pastoor van Kleef heeft deze eervolle benoeming aangenomen. De nieuwbenoemde hoogleeraar werd in 1889 te Culemborg geboren. Hy bezocht het Stedelijk Gymnasium te Amersfoort en ont ving zijn theologische opleiding aan het oud-katholiek seminarium aldaar. Na in 1916 tot priester te zyn gewijd, werd hy als kapelaan te Haarlem werkzaam gesteld by den toenmaligen bisschop van Haarlem, mgr. N. Prins. Pastoor van Kleef werd, na achtereen volgens nog als pastoor werkzaam geweest te zijn te Messkirch (Duitschland), Zaandam en Amsterdam, met ingang van 1 October 1926 benoemd tot pastoor der oud-katholieke gemeente te Egmond aan Zee, waar hij pas toor van der Oord opvolgde. Na diens overlijden was pastoor van Kleef pastoor te Messkirclc (Baden) tot 1922, in welk jaar het coelibart by de oud-kath. kerk in Nederland werd opgeheven, waarna hy tot pastoor te Zaandam werd benoemd. In 1923 volgde zyn benoeming tot pastoor der gemeente aan de Brouwersgracht te Am sterdam, welke hij in 1926 met die van Eg mond aan Zee verwisselde, waar hy tot heden werkzaam is. Pastoor van Kleef heeft zich op velerlei kerkelijk terrein bewogen. Hij is de op richter van den Bond van Vereenigingen van Jonge Oud-Katholieken, stichter van het Jeugdblad „Geloof en Leven", waarvan hij eenige jaren de redactie waarnam, ter wijl hij in Egmond een eigen gemeenteblad verzorgt. Tijdens zyn verblijf te Egmond aan Zee richtte hij het oud-katholieke vakverbond op, waarvan hij thans geestelijk adviseur is. Voorts is hy lid van den bisschoppelijken raad, voorzitter van de Vereeniging van

Alkmaarsche Courant | 1938 | | pagina 1