Een pleizierjachtvan Fokker in Amerika te water gelaten. „Geslaagd" £uchtuaact 3Uek 6. School ftecfUsiakeu fjgnds en Jhovwciaal 1lieuws De moeder van den heer Fokker verricht te Bergen de plechtigheid. Telefonisch gedoopt. ALKMAARSCHE WIELERCLUB. De trainingswedstrijd, welke morgen avond op de Alkmaarsche wielerbaan ge houden zullen worden, beloven zeer in teressant te worden. Morgenavond komt o.a. een groep Haarlemsche renners zich meten met de Alkmaarders, terwijl bovendien een groepje Wieringers den strijd tegen de Alk maarders zal aanbinden. Tenslotte moet Dirk Veld het opnemen tegen Klink, die hem voor de achtervolging heeft uitgedaagd. Dat zal een zware strijd worden voor Veld, die tot nu toe eiken aanslag afsloeg. Zeilen. WEDSTRIJDEN OP HET ALKMAARDER MEER. Onder begunstiging van fraai zeilweer zijn op het Alkmaarder Meer wedstrijden gehouden door de Zaansche Zeilvereeniging De Onderlinge. Een honderd vaartuigen verscheen aan den start. De uitslagen luiden als volgt: B.M.-klasse C. 1. Stella van A. v. d. Stadt, Zaandam; 2. Tempo van J. Fraay; 3. Rakker van K. de Groot; 4. Koet van S. Jongeneel, Krommenie; 5. Wight-C-argo van J. Scholte, Wormerveer. 6 M. B.M.-klasse C: 1. Alcyon van G. v. d. Meer, Koog a/d Zaan; 2. Ans van K. Veenis, Zaandam; 3. Lia van J. P. Groot, Alkmaar; 4. Cacaucla van Bosman, Alkmaar; 5. Argus van J. Swart, Koog a/d Zaan. Gemengde klasse A: 1. Germet van H. Bone, Zaandam- Gemengde klasse B: 1. Anfau van A. de Ridder, Koog a/d Zaan. B.M.-klasse B: 1. Zaankanter van P. Jon gens, Wormer; 2. Spatter van G. Brasser; 3. Snaak van S. Schoen, Zaandam; 4. Tuime laar van G. van Walbeek, Krommenie. 6 M. B.M.-klasse B: 1. Anwibeja van J. van Leeuwen, Westzaan; 2. Zwarteboek van Vleeschman, Uitgeest; 3. Woelwater van C. Zandt, Zaandam; 4. Tineke van C. Groot, Alkmaar. 6 M. B.M.-klasse A: 1. Gamma van K. Starreveld, Uitgeest; 2. Bep van Exalto, Zaandam; 3. Kemphaan van J. Koreman, Zaandam. B.M.-klasse A: In deze klasse had de Glad oor van D. Stelling, Wormerveer, de leiding, doch bij ronding van een boei pikte hij van een omgeslagen boot een lid van de beman ning op, waarna de mededingers uit spor tiviteit de race staakten. Zaanklasse: 1. Avanti II van L. Lemstra, Zaandam; 2. Meeuw van K. Kunst, Zaan dam; 3. Allegro van H. Brouwer, Zaandam. 12 M2. Sharpies: 1. War-dy van J. Vorst, Zaandam; 2. Slee van C. Mohr, Heiloo. Schaken. HET INTERNATIONAAL SCHAAK- TORNOOI TE NOORDWIJK. De afgebroken partij uit de zevende ronde tusschen dr. Euwe en Landau is gisteravond te Amsterdam verder gespeeld en eindigde na drie zetten in remise. De afgebroken partij uit de achtste ronde tusschen Bogoljubov en dr. Tartakower werd opnieuw afgebroken. De stand van het tornooi luidt thans; 1. Eliskases, 6 'A punt. 2. Keres, 6 punten, 3 en 4. dr. Euwe en Pirc, ieder 5 punten. 5. Landau, 4 punten. 6. Sir Thomas, 3 K punt. 7. Bogoljubov, 3 punten, plus 1 afgebro ken partij. 8-, Dr. Tartakower, 2 punten, plus 1 afge broken partij. 9 en 10. Spielman en Schmidt, ieder 2 punten. Motorrennen. DE INTERNATIONALE ZESDAAGSCHE. De sportcommissie van de K.N.M.V. heeft de teams, die van 1116 Juli a.s. aan de In ternationale Zesdaagsche in Wales zullen deelnemen, samengesteld. Van het A-team maken deel uit; A. P. van Hamersveld, J. Roest, J. Bovee (allen B.M.W.) en van het B-team: Jaap Fijma (Ariel), D. Renooy (Eijsink) en F. H. Meierdres (Ariel). Voetbal. DE WERELDKAMPIOENSCHAPPEN. Financieel succes. Na den eindstrijd van het tornooi om het wereldkampioenschap voetbal, welke Zon dag j.L te Parijs is gespeeld, heeft de Frar.- sche voetbalbond de balans opgemaakt. Het financieel succes heeft de verwachtingen verre overtroffen. De totaalrecette van alle in Frankrijk gespeelde wedstrijden in de verschillende finales bedraagt 5 millioen 866.000 francs, waartegenover uitgaven staan van 4 millioen 500.000 francs, zoodat er een bruto-winst is gemaakt van 1 millioen 366.000 francs. De eindstrijd tusschen Italië en Hongarije Zondag j.L in het Colombesstadion was niet de drukst bezochte. Er waren 45.124 beta lende bezoekers aanwezig, die een recette opbrachten van 808.268 francs. De meest op brengende wedstrijd was die tusschen Frank rijk en Italië, welke in de kwarteindstrijden 'n "Akkertje" genomen, doodkalm gebleven Glansrijk geslaagd I op 12 Juni j.1. in het Colombesstadion is ge speeld. Met een aantal toeschouwers van 58.455 en een recette van 875.813 francs heeft deze wedstrijd £^Jle in Frankrijk gel dende records gebroken. HET ALKMAARSCHE BOYS-FEEST. Ons verslag over het promotie-feest der Alkmaarsche Boys behoeft een kleine aan vulling. De rij der sprekers moet n.1. nog aange vuld worden met den naam van Groot, die als voorzitter van de voetbalclub der Gem. Reiniging de Boys feliciteerde. De bloemen dezer vereeniging waren reeds aangeboden op den promotiedag zelf. Athletiek. A.V.A.-NIEUWS. v. d. Wilk A-klasser. Aan de athletiekwedstrijden, welke Zon dagmiddag speciaal voor nieuwelingen uit het district Noordholland van de K.N.A.U. op de sintelbaan te Amsterdam gehouden werden, nam voor A.V.A. '37 o.m. G. v. d. Wilk deel. En hij heeft ook dezen keer den naam van onzp plaatselijke athletiekver- eeniging hoog gehouden. Hij startte als C- klasser op de 100 M., waarbij hij zich gemak kelijk voor de finale wist te plaatsen. De finale bood een mooien strijd tusschen den Quick-man W. Kips en v. d. Wilk. De eerste won in den fraaien tijd van 11 sec., terwijl de Alkmaarder tweede werd in den even eens uitstekenden tijd van 11.1 sec. Derde werd L. Voskuilen (A.A.C.) in 12 sec. Door hun prachtigen tijd zijn zoowel Kips als G. v. d. Wilk rechtstreeks naar dé A-klasse ge promoveerd. Bij de sportwedstrijden tusschen de uni versiteiten van Amsterdam en Miinster te Münster zou het A.V.A.-lid C. Berkhouwer op de 3000 M. uitkomen. Door een program mawijziging, waardoor de 3 K.M. vBn 's avonds naar 's morgens verplaatst werd, kon Berkhouwer hiervoor niet starten en heeft hij, hoewel getraind voor de 1500 en 3000 M., aan den 800 M.-loop deelgenomen; hierbij werd hij zevende in den zeer goeden tijd van 2 min. 9,7 sec. De gemeente Haarlem organiseert van 13 tot 20 Juli a.s. een sportweek. Tijdens den sluitingsavond, Woensdag 20 Juli, komt de K.N.A.U. met een keur-collectie athleten uit. Voor deze wedstrijden, die op het Haar lem-terrein plaats vinden, zijn o.m. ge- inviteerd de A.V.A.-leden G. v. d. Wilk voor de 100 M. en C. Berkhouwer voor de 1500 M. Mogen wij tenslotte de athletiekliefheb- bers uit Alkmaar en omgeving nog eens mededeelen, dat de A.V.A. '37 's Maandag avonds op het Sportpark traint en dat het secretariaatsadres nog altijd Verdronken- oord 53 is? ONZE POSTVLUCHTEN. Uitreis: Ibis te Jodhpoer; Nandoe te Singapore. Thuisreis: Gier te Jodhpoer; Oehoe te Athene. Hedenmorgen is de Reiger naar Indië vertrokken met als gezagvoerder Steinbeck. Aan boord bevindt zich: 177 K.g. vracht, 348 K.g. briefpost en 11 K.g. pakketpost. Er hebben vyf passagiers vanuit Amster dam geboekt, resp. naar Budapest, Karachi, Rangoon, Medan en Batavia, vervolgens 1 passagier Halle-Leipzig-Bandoeng, 2 Buda- pest-Calcutta en 1 Bangkok-Singapore. POOLSCH VLIEGTUIG VERONGELUKT. In de nabijheid van de stad Piaseczno, 20 K.M. bezuiden Warschau, is een vliegtuig, dat meteorologische waarnemingen ver richtte, omlaag gestort. De piloot en twee andere inzittenden kwamen om het leven. De piloot was met zijn valscherm uit het toestel gesprongen, doch dit functioneerde niet en de man viel te pletter. Mej. B. Kuiper te Alkmaar, is door het bestuur der chr. school te Bergen als kwee- kelinge met akte aangesteld. Ds. Krijger te Beverwijk heeft be dankt voor het beroep naar de herv. kerk te IJselmonde. DE „LAMME CONSUL" TREKT ZIJN HOOGER BEROEP IN. Naar wij vernemen, heeft A. de V., bij genaamd de „lamme consul", die door de Amsterdamsche rechtbank wegens verval- sching van postwissels op groote schaal eenige maanden geleden is veroordeeld tot drie jaar gevangenisstraf met aftrek van voorarrest, zijn hooger beroep ingetrokken. De man, tegen wien de officier van justitie vijf jaar gevangenisstraf had ge- eischt, bevindt zich reeds geruimen tijd in het Huis van Bewaring. Hij is nog steeds ziek. DELFTSCH ADVOCAAT VOOR DE RECHTBANK. In hooger beroep zelfde eisch. Voor het Haagsche gerechtshof stond gisteren in hooger beroep terecht de DelftschÉ'"advocaat mr. M. G. J. B„ die in die stad ook de functies heeft gekleed van wethouder en kantonrechter-plaatsver- vanger, en wegens het doen van onjuiste aangifte voor de inkomsten- en vermogens belasting door de Haagsche rechtbank was veroordeeld tot een gevangenisstraf van drie maanden. De te lage aangiften dateerden van tal van jaren her en beliepen eenige tiendui zenden guldens. De procureur-generaal, mr. L. B. J. Ver meulen, zeide in zijn requisitoir, dat ver dachte reeds in eerste instantie volledig heeft bekend. De reden van het hoogere beroep kan alleen maar zijn: clementie voor hem en zijn gezin. Om velerlei redenen achtte spr. de zaak zeer ernstig. De bedragen, welke zijn ver zwegen, zjjn zeer hoog. de verzwijgingen loopen over geruimen tijd en vooral met het oog op verdachte's positie zijn deze han delingen zeer laakbaar. De straf, welke de rechtbank heeft opge legd, is inderdaad zeer zwaar en misschien zou verdachte wel voor eenige clementie fn aanmerking komen, ware het niet, dat deze zaak om de genoemde redenen zoo ernstig is. Daarom kon spr. niet anders dan bevesti ging van het vonnis van de rechtbank vragen. Uitspraak op 27 Juni. DE BESTRIJDING DER DRAAIHARTIGHEID. Nü spuiten. De Plantenziektekundige Dienst deelt ons mede: Volgens de waarnemingen van dr. Leef- mans is de hoofdvlucht van de mug, die de draaihartigheid bij kool veroorzaakt, in de Noordhollandsche koolstreek begonnen. Uiterlijk binnen enkele dagen moet aldaar dus nu de kool in het hart bespoten worden met 2 procent pyridine en 1 yt procent zachte zeep (dus 20 gram pyridine en 15 gram zeep per liter vloeistof) of met 1/10 procent nicotine en 1 '/i procent zachte zeep (dus 1 gram nicotine en 15 gram zeep per liter vloeistof). Dit moet met tusschenpoo- zen van 3 a 4 dagen, dus tweemaal per week, gedaan worden. Voor het controleeren van de resultaten worden alle koolbouwers, die deze bestrij ding uitvoeren, verzocht op te schrijven waarmede en wanneer zij gespoten hebben. De plantenziektenkundige dienst houdt zich gaarne rechtstreeks of door bemidde ling van zijne ambtenaren aanbevolen voor mededeelingen over de resultaten, die met de bespuitingen verkregen zijn. Uit den aard der zaak kunnen deze resultaten eerst ever eenigen tijd worden vastgesteld, ter wijl daarvoor noodig is, dat groepen bespo ten planten met groepen onbespoten plan ten worden vergeleken Zoodra de gevaarlijke vlucht der draai- hartigheidsmuggen voorbij is, en dus het spuiten gestaakt kan worden, zal dit we derom bekend gemaakt worden. EXAMEN GEMEENTE-ADMINISTRATIE. Voor het te den Haag gehouden examen ter verkrijging van het diploma gemeente administratie zyn o.a. geslaagd L. Bakker te Oudkarspel, P. Beemster te Venhuizen en G. Blom te Nibbixwoud. GEEN GYMNASTIEKFEEST TE UITGEEST. „Onzedelijke" kleeding. De gymnastiek-vereeniging „Uitgeest", die dit jaar haar vijfjarig bestaan viert, koes terde het voornemen ter gelegenheid van dit feit op 26 Juni een openlucht-demonstratie te geven op het terrein tegenover hotel „De Ooievaar". De toegang tot deze demonstratie was vrij en het bestuur had zich van de medewerking verzekerd van de harmonie „Onderlinge Oefening" en de zangvereeni- ging „Kunst na Arbeid". Toen echter, zoo vertelt het Hbl., aan den burgemeester ver gunning werd gevraagd, berichtte deze, dat mede in verband met de Zondagsrust op Zondagen geen vergunning kon worden verleend, wel op iederen anderen dag in de week. In een vergadering van B. en W. ver klaarde burgemeester Van» der Ven, des gevraagd echter, dat de uniformen onzede lijk z(jn. Wel kon vergunning verleend worden op Zondag, indien de demonstratie buiten het dorp op het voetbalterrein van V. V. U. werd gehouden, waar echter de medewerkenden zich in de openlucht moeten verkleeden. Men herinnert er nog aan, dat de burgemeester in den afgeloopen winter aan de Gymnastiek Vereeniging vroeg om medewerking te verleenen aan de uitvoering ten bate van het Kleeding-, Dekking- en Schoeiselfonds, hetgeen de G. V. U. deed in dezelfde uniformen! Men is nu in Uitgeest zeer ontstemd, maandenlange oefeningen en voorbereidingen zijn tevergeefs geweest. Duizenden kilometers hier vandaan lag een hyper-modern jacht op de hel ling en vanuit Bergen werd de doop plechtigheid van dit schip verricht! Een unieke gebeurtenis, waarbij wij tegenwoordig waren en die zoo interes sant was, dat wij hier de plechtigheid meenen te moeten verslaan. 3 Juni werd bericht, dat den volgenden dag in Amerika een zeer eigenaardig jacht, bestemd als pleizierjacht voor Anthony Fok ker, geheel volgens zijn aanwijzingen en ideeën gebouwd, te water zou worden ge laten. Van bevriende zijde vernamen wij, dat de doopplechtigheid door de moeder van Fok ker, die in Bergen woont, zou worden ver richt. Wij stelden ons met mevrouw Fokker in verbinding, die ons mededeelde, dat de plechtigheid wegens het nog niet gereed zijn van het jacht tot nader order was uitge steld en op ons verzoek verklaarde zij zich bereid, ons te waarschuwen, wanneer de ge beurtenis zou plaats hebben. Gistermiddag ontving zij een telegram van haar zoon, met aanwijzingen, en de mededee- ling, dat zij zich gereed moest maken om te acht uur twintig de handeling te verrichten. Wij zorgden ervoor, vroegtijdig in haar land huis „At Last" aan de Wilhelminalaan aan wezig te zijn. Mevr. Fokker, die begrijpelijk v.-el een weinig geagiteerd was, ontving ons allervriendelijkst en stelde ons voor aan me vrouw De Loo, wier dochter toevallig bij Fokker logeerde, met nog enkele andere gasten. Op gezellige wijze vertelde mevr. Fokker ons een en ander van het groote buiten te Najack in New-Yersey aan de Hudson, dat door haar zoon wordt bewoond. Een jaar geleden had zij daar een bezoek gebracht en hoewel haar zoon den wensch te kennen had gegeven, dat zij ook nu weer naar Ame rika zou komen om de doopplechtigheid van het nieuwe jacht, waarvan hij vol was, te verrichten, had zij daarvan, met het oog op de vermoeienissen, afgezien. Anthony Fokker had er echter op gestaan, dat zijn moeder het jacht zou doopen en hij was daarom met haar overeengekomen, dat zij dit telefonisch zou doen. Met behulp van luidsprekers zou den haar woorden voor de aanwezigen bij de plechtigheid in Amerika verstaanbaar wor den gemaakt. Om kwart over acht ging de telefoon voor de verbinding met New-York en zeven mi nuten later volgde een familiegesprek, dat ongeveer drie minuten duurde. Fokker was verheugd, te vernemen, dat een neef en diens verloofde, die juist zijn gasten in Ame rika waren geweest, des middags een bezoek aan zijn moeder hadden gebracht. Verrukt vertelde hij, wie er al zoo op de scheepswerf aanwezig waren en toen hij met enthousias me mededeelde, dat het prachtig weer was, haastte mevr. Fokker zich hem te vertellen, dat dit ook in Holland het geval was. Op zijn woorden: „Give the sign", zeide zij: „Now let her go", waarna zij onmiddellijk een electrische schel liet hooren. Hierop sprak zij de woorden: „I christen thee Q.E.D.", hetgeen beteekent: „Ik doop je me de Latijnsche letters Q.E.D. (Quod erat demonstrandum), dat wil zeggen: „Wat te bewijzen is." Vier minuten later deelde Anthony Fokker zijn moeder mede, dat de boot met goed ge- OPHEFFING VAN SPOORLIJN ZAANDAM—HOORN? Eventueel alleen voor het reizigers- vervoer. Naar aanleiding, van geruchten, dat de directie van de Nederlandsche Spoorwegen zou overwegen om de spoorlijn Zaandam- Hoorn via Purmerend geheel op te heffen, eeft „Het Volk" zich tot den inspecteur van het Vervoer der N.S. om inlichtingen ge wend. Deze deelde haar mede, dat bij de inspectie officieel niets bekend is over een dergelijk voornemen van de directie van het spoor wegbedrijf. De mogelijkheid bestaat even wel, dat in overweging is om het reizigers- vervoer van Zaandam naar Hoorn over Alkmaar te leiden, doch een algeheele op heffing van de lijn Zaandam—Hoorn achtte de inspecteur hoogst onwaarschijnlijk. Voor het goederenvervoer zou deze lijn toch in elk geval behouden blijven. Voor het reizigersvervoer heeft zij veel aan beteekenis ingeboet, zooals ook wel gebleken is uit de s uiting per 15 Mei j.1. van verschillende stations aan de lijn ZaandamHoorn voor het reizigersvervoer. Anthony Fokker volg te water was geloopen, dat allen haar woorden goed hadden verstaan en verrukt waren over de rank op het water liggende gestroomlijnde boot. Met vreugde wenschte mevr. Fokker haar zoWn van harte ge luk, waarna nog een praatje met bekende gasten volgde. Om tien minuten over half negen werd het gesprek beëindigd. De moeder had de hartewensch van onzen grooten vliegtuigbouwer vervuld en zij zette zich daarna weer, ietwat opgewonden over de ongewone gebeurtenis, voor het raam, haar blikken gericht op het oude Maesdam, waar nog de rust van voorbije eeuwen heerscht. Het jacht een drijvend laboratorium. Het jacht, dat zoo juist te water was gela ten, is 34 M. lang, 6 M. breed en heeft een gemiddelden diepgang van 2 M. Het uiterlijk van 't jacht is daarom zoo eigenaardig, omdat het geheele schip gestroomlijnd is; geen sloepen, geen davits zijn van buiten af te zien. Alles is opgeof ferd aan de snelheid. Fokker heeft al zijn kennis van vliegtuigen benut bij de constructie van dit schip. Licht, doch uiterst sterk materiaal is gebruikt, om dat de heer Fokker gewichtsbesparing van nog meer belang achtte voor de opvoering van de snelheid dan de stroomlijn. Óok on der de waterlijn heeft hij belangrijke veran deringen aangebracht Zoo is b.v. ook de schroef gestroomlijnd. Nieuw is ook de ge heele machine-installatie van het jacht. Het schip wordt voortgestuwd door drie motoren, die ieder een schroef aandrijven. De middelste motor is een Diesel, die dient voor den langen afstand, waarop een econo misch gebruik van de brandstof wordt ge maakt, terwijl de twee buitenste motoren luchtgekoelde vliegtuigmotoren zijn, die ge durende korten tijd het schip een zeer groote snelheid kunnen geven. De machinekamer en de technische installatie van het jacht doen ook meer denken aan een drijvend la boratorium dan aan een pleizierjacht. Ook de cabines en de stuurhut bevatten allerlei nieuwe, door Fokker uitgevonden details, waardoor Fokker nieuwe ideeën aan de hand heeft gedaan, die door de praktijk van de aviatiek zwaar genoeg zijn bevonden. In Amerikaansche vliegkringen verwacht men, dat dit jacht ook zijn stempel zal druk ken op de vliegtuigen, omdat men vermoedt, dat Fokker het principe van geheel inge bouwde, luchtgekoelde motoren ook in de lucht zal toepassen. I Hiertoe behoorde o.a. ook het station Oostzaan. Purmerend is het voornaamste station op de lijn naar Hoorn en hier stoppen de treinen dan ook nog voor het opnemen en uitlaten van reizigers. De inspecteur van het vervoer acht de kans derhalve niet denkbeeldig, dat in na volging van zo vele andere minder rendabele lijnen ook de lijn ZaandamHoorn voor het reizigersvervoer zal komen te vervallen, doch een beslissing is nog niet genomen. Zullen in de toekomst alleen de prozaïsche goederentreinen rijden door het wijde pol derland van de Zaan naar Hoorn? BERGEN (10-19 Juni). Geboren: Anny d. van P. E. W. van der Mandele en M. Hartong. Overleden: Herman Lindeboom, 65 j„ echtg. van T. P. J. Pronk (te Alkmaar). Elisabeth Catharina Penters, 58 j. (te Alk maar). Dirk Bijvoet, 63 j. Hendrik Springer, 75 j., wed. van T. Bakker (te Cas- tricum). Maria Hartong, 45 j., echtg. van P. E. W. van der Mandele. Ondertrouwd: Jan Franciscus de Moor, wonende te Alkmaar en Trijntje van den Berg. BRAND AAN BOORD VAN DE „TJISALAK". Een foto van het schip aan boord waarvan hedennacht te Hongkong brand uitgebroken is. H$t vuur is inmiddels weer gebluscht.

Alkmaarsche Courant | 1938 | | pagina 8