SAMBO DE OLIFANT Spoct 5iidsduifUii Radio in dienst van den vrede. Wetsontwerp ingediend. Glimlachje de baas. ARCHAEOLOGIE VAN PROF. BAARDMANS. GEMENGD NIEUWS. H.L.O.-WANDELTOCHT. TWEEDE BLAD. 3 Ingediend is een ontwerp van wet, houdende goedkeuring van het verdrag van 23 September 1936 nopens het ge bruik van den radio-omroep in het belang van den vrede. Ter toelichting zegt de regeering o.a. het volgende: Naar aanleiding van een initiatief van de Poolsche regeering heeft de ontwapenings conferentie zich bezig gehouden met het vraagstuk van het gebruik van den radio- omroep in het belang van den vrede. Onge veer gelijktijdig had de vergadering van den Volkenbond van 1931 den wensch te kennen gegeven, dat het internationaal instituut voor intellectueele samenwerking te Parijs, het welk verschillende vragen, verband houden de met den radio-omroep in studie had ge nomen, eveneens zijn aandacht zou schen ken aan alle vragen, welke zouden kunnen rijzen in verband met het gebruik van den radio-omroep uit een oogpunt van goede betrekkingen tusschen de volkeren. Aldus kwam in Februari 1933 op initiatief van bovengenoemd instituut tc Parijs bijeen een comité van deskundigen, belast met het be- studeeren van de mogelijkheid om een ont werp op te stellen voor een internationale regeling te dezer zake. Op 9 Februari heeft de secretaris-generaal van den Volkenbond aan de verschillende regeeringen doen toe komen een ontwerp-verdrag betreffende deze materie. Naar aanleiding van de inge komen antwoorden is het ontwerp-verdrag door bovengenoemd comité herzien en wederom aan de regeeringen toegezonden. Vervolgens is op 3 September 1936 te Genève een conferentie bijeengeroepen om te komen tot het vaststellen van een verdrag ter zake. De Nederlandsche regeering, die van den aanvang af in beginsel haar instem ming had betuigd met het ontwerp van een verdrag als hier bedoeld, heeft de uitnoodiging tot deelneming aan boven bedoelde conferentie aangenomen. De conferentie is er in geslaagd een verdrag op te stellen, dat door 22 staten is onderteekend, ook de Nederlandsche vertegenwoordiger is tot de onderteeke- ning overgegaan. Verplichtingen. De verdragstaten nemen bepaalde ver plichtingen op zich. In de eerste plaats zullen de regeeringen moeten zorg dragen, dat geen uitzendingen zullen plaats hebben, welke de bevolking van een of ander land kunnen opwekken tot handelingen in strijd met de binnenlandsche orde of met de veiligheid van het betreffende grondgebied van een anderen staat. Vervol gens zal moeten worden voorkomen, dat uitzendingen aansporen tot oorlog tegen een anderen verdragstaat of tot handelingen, wélke tot oorlog zouden kunnen leiden. Ten slotte zullen de staten moeten tegengaan, dat door onjuiste berichtgeving de goede internationale verstandhouding in gevaar wordt gebracht. Wat de positieve verplichtingen be treft, welke in het verdrag voorkomen, deze bepalen zich ertoe, dat de ver dragsluitende party en zich verbinden wederkeerig er voor zorg te dragen in het bijzonder in tijden van crisis dat berichten zullen worden uitgezonden nopens de internationale betrekkingen, waarvan de juistheid zal zijn gecontro leerd door de personen, die verantwoor delijk zijn voor de uitzending, terwijl voorts iedere verdragstaat zich verbindt aan een anderen verdragstaat, die dit vraagt, gegevens ter beschikking te stellen, ten einde te bevorderen, dat door den radio-omroep betere kennis wordt verspreid nopens het eerstge noemde land. Opgemerkt dient, dat geen enkele ver plichting voor de staten is opgenomen om op hun gebied radio-omroepuitzendingen uit andere staten, waartegen zij bezwaar heb ben, ongehinderd toe te laten. Ten einde aan de verplichtingen, welke uit dit verdrag voortvloeien, volledig effect te verzekeren, is tenslotte een bepaling op genomen, krachtens welke de verdrag sluitende partyen zich verbinden maatrege len te nemen ertoe strekkende, dat degenen, die met de verzorging van den radio-omroep zijn belast, de bepalingen van dit verdrag zullen nakomen. De romantisch aangelegde kapi tein! Oók de overzeesche gewesten. Krachtens art. 14 zal het verdrag, behou dens een nadrukkelijke verklaring in tegen gestelden zin, uitsluitend gelden voor het moederland en niet voor de overzeesche ge westen. Een onderzoek leidde tot de conclusie, dat tot aanvaarding van het verdrag voor Ned. Indië, Suriname en Curagao geen bezwaren zouden bestaan. Art. 3 van het onderhavige wetsontwerp stelt derhalve voor, het verdrag eveneens toepasselijk te doen zijn op deze gebieden. Tot dusver is het verdrag bekrachtigd door Brazilië, Britsch-Indië, Denemarken, Frankrijk, Groot-Britannië (tevens voor Birma en Rhodesia), Luxemburg en Nieuw- Zeeland, terwijl zyn toegetreden Australië en Zuid-Afrika, op 2 April 1938 is het ver drag in werking getreden. BIJ HET ZWEMMEN VERDRONKEN. Gistermiddag is de ruim twintigjarige A. Korenbrik uit Vorden, die met zijn broertje in de Hackfortsche beek aan het zwemmen was, verdronken. Een politieman, die spoedig aanwezig was, heeft zich te water begeven. Na langen tijd gedregd te hebben, heeft men het lijk van Koren brik opgehaald. Dc stroom maakt een slachtoffer. Gister is tegen den avond nabij Scheve- ningen en Kijkduin de elfjarige H. J. O., wonende aan de Soestdijkschekade 442 te s-Gravenhage, die in zee was gaan baden, door een stroom weggetrokken en verdron ken. Eenige andere kinderen, die wat verder op in zee waren gegaan, hadden den knaap uit het oog verloren. Een half uur later spoelde het lijk van het slachtoffer op het strand aan. BIJ HET SPELEN TE WATER GERAAKT. Jongen verdronken te Rotterdam. De 7-jarige W. L. A. van Esch wonende aan de Johan Idastraat te Rotterdam is gis teren by het spelen aan de zijde van de Ceintuurbaan bij het Noorderkanaal tus schen de Rotte en den Bergweg te water geraakt en verdronken. Direct nadat de knaap in het water was gevallen verdween hy in de diepte, waardoor de onmiddellijk toegeschoten hulp het lichaam van den jongen niet kon vinden. Verscheidene ma len doken twee personen tevergeefs naar het slachtoffer. De politie slaagde er na twintig dreggen er in den drenkeling aan wal te brengen. Nog geruimen tijd heeft men door kunst matige ademhaling en het toedienen van zuurstof getracht den jongen bij te brengen doch alle pogingen waren vergeefsch, de levensgeesten waren geweken. VAN 10 METER HOOGTE GEVALLEN. Havenarbeider op slag gedood. Aan boord van het Duitsche s.s. „Planet", dat aan boei 13 in de Maashaven te Rotter dam ligt, heeft zich gisteren een ernstig ongeluk voorgedaan, dat den 51-jarigen havenarbeider J. Q. Kern, wonende aan de Pupillenstraat, het leven heeft gekost. De man had juist aan de zuigbuis van een elevator een strop bevestigd, toen bij het omhooghalen van de buis de knoop los schoot. De man, die juist naar het geopende ruim stond, kreeg een klap van de vallende buis. Hy verloor het evenwicht en sloeg van ongeveer tien meter hoogte op den bo dem van het schip neer. Hij liep een sche- delbasisfractuur op en was vrijwel op slag dood. De vlam in de pan. In de keuken van de woning op de tweede verdieping van het perceel Borgerstraat 175 te Amsterdam sloeg gistermiddag de vlam in een pan met vet, waardoor een kleine binnenbrand ontstond, welke ook de gordijntjes aantastte. De bewoonster, de 34-jarige A. W., liep by haar pogingen om het vuur te stuiten niet ernstige brandwonden aan gelaat en rechter arm op. Zij werd door de brandweer ver bonden. De Tollens-prijs toegekend aan Herman de Man. - De bestuurders van het Tollens- fonds, gevestigd te Amsterdam, hebben den Tollens-prijs toegekend aan den schrijver Herman de Man, van wiens hand laatstelijk zijn verschenen: „De barre winter van negentig", „De scheepswerf de Kroon prinses" en „De koets". Woningtoezicht in Amsterdam voldoen de. - Ter beantwoording van vragen van de raadsleden Woudenberg en Kitsz in varband met het ongeval, waarbij twee meisjes door een vallenden gevelsteen werden gedood, deelan B. en W. van Amsterdam den raad o.m. mede, dat zij van dit ongeval met diep leedwezen kennis hebben genomen. Het ongeluk is, naar de meening van B. en W., niet te wijzen aan „revolutiebouw". De uitvoering van dezen bouw heeft op nor male wijze plaats gehad. Of eenige aansprakelijkheid voor het on geval nog is vast te stellen, kunnen B. en W. niet beoordeelen. Dit betreft een zaak van de justitie. De vraag, of het toezicht van het gemeen telijk bouw- en woningtoezicht by dezen bouw voldoende is geweest, beantwoorden B. en W. volgens ter beschikking staande gegevens bevestigend. Protest tegen het gehouden asyl recht - Het besturend comité van het kunstenaars centrum voor geestelijke weerbaarheid, be sloot na de in het parlement gehouden be sprekingen inzake het asylrecht, de volgen de motie ter kennis van de regeering te brengen: Het besturend comité van het kunstenaars centrum voor geestelijke weerbaarheid heeft met zorg kennis genomen van de houding der overheid tegenover om geloof of ge zindheid verjaarde en berooide menschen. Het vertolkt de gevoelens van het voor naamste deel der Nederlandsche kunste naars, door te verklaren, dat daardoor aan waardigheid en cultuurtraditie van Neder land aanzienlijke schade is toegebracht. Deze nieuwe interpretatie van het aloude asyl recht wordt in strijd geacht met de begin selen van menschelijkheid en verdraag zaamheid, beide hoeksteenen van de be schaving. Van de trap gevallen. - De dienstbode van de fam. Pistorius, wonende aan den Hoogeham te Dongen had het ongeluk van een trap te vallen, wardoor zy zeer ernstige verwondingen opliep, o.m. een schedelbasis- fractuur. In zeer zorgwekkenden toestand is het meisje per brancard naar het zieken huis te Dongen vervoerd. Prins Bernhard eere-voorzitter Kolo niaal Insituut. - Naar wij vernemen, heeft Z.K.H. prins Bernhard zich bereid ver kaard het eere-voorzitterschap van de ko ninklijke vereeniging „Koloniaal Instituut" te aanvaarden. Prof. v. Everdingen onderscheiden. - Bij K.B. is benoemd tot commandeur in de Orde van Oranje-Nassau prof. dr. E. van Everdin gen, te de Bilt, hoofddirecteur van Konink lijk Nederlandsch Meteorologisch Instituut. Motorrijden. DE NATIONALE RACES IN LIMBURG. Vele inschrijvingen. Er blykt voor de nationale races die a.s. Zondag onder auspiciën van de K.N.M.V. op het circuit van Limburg zullen worden ver reden, zeer veel belangstelling te bestaan. De inschrijving is thans gesloten en de deelnemerslijst bevat niet minder dan 65 namen, terwijl eenige rijders zich officieus hebben opgegeven, daar zy nog niet defini tief de beschikking over een goede machine hadden. Er mag dan wel worden aangeno men, dat een zeventig renners aan de start zullen verschijnen; met dit aantal zullen de Roermondsche organisatoren zeker tevreden zijn, vooral wanneer men bedenkt, dat dit de eerste maal is, dat een dergelijk evene ment wordt gehouden. Er rijden twee categorieën: seniores en juniores. Bij de seniores treffen wij vele bekende rijders aan, n.1. Ravenhall, Hardebelt, Zij laard, van Schravendijk, Verkerke, Iesberts, van Banning, Westerop, van Dalsum, Knij- nenburg, Roest, van Dinter, Fijma, Schot, Bovee, van Gent, de Ridder, Bosman, Renooy en van Aartsen. Er zullen 4 afzonderlijke wedstrijden wor den verreden en wel om 11 uur: 125 cc. 250 cc. juniores; 12.30 uur: 350 cc.500 cc. juniores; 14.30 uur: 125 cc.250 cc. seniores; 16 uur: 350 cc.500 cc. seniores. Schaken. EL1SKASES WINT HET TORNOOI TE NOORDWIJK. De uitslagen van de negende en laatste ronde van het tornooi te Noordwijk luiden: SchmidtBogoljubov afgebroken. Euwe verliest van Eliskases. Spielman remise met Sir Thomas. Pirc remise met Landau. Tartakower remise met Keres. Door zijn overwinning op Euwe heeft Eliskases dit tornooi gewonnen met de fraaie score van 7*4 punt uit negen par tijen. Keres werd met een vol punt ver schil tweede. Daar de uitslag van de afgebroken par tij SchmidtBogoljubov, welke heden wordt afgespeeld, in het definitieve eind resultaat nog veranderingen kan opleve ren, volgt hier het voorloopige resultaat: 1. Eliskases, 7*4 punt. 2. Keres, 6*4 punt. 3. Pirc, 5*4 punt. 4. Euwe, 5 punten. 5. Landau, 4*4 punt. 6. Bogoljubov, 4 punten plus een af- afgebroken partij. 7. Sir Thomas, 4 punten. 8. Spielmann en 9. Tartakower, ieder 2*4 punt. 10. Schmidt, 2 punten plus een afge broken partij. Athletiek. SCHOOLWEDSTRIJDEN VOOR H. B. S.'ERS. In Haarlem zijn dezer dagen de district- schoolwedstrijden voor athletiek gehouden, waaraan acht middelbare scholen deelna men, Het programma bestond uit een vier kamp: ver-springen, kogelstooten, 100 M. en 4 x 100 M. De ploeg der Alkmaarsche R. H. B. S. veroverde in dezen vierkamp den tweeden prijs, waardoor zij mag deelnemen aan de nationale school wedstrijden, welke 9 Juli a.s. te Utrecht zullen worden gehouden. Waterpolo. D. A. W. III—KROOSDUIKERS I 0—2. D. A. W. III heeft ook in den tweeden competitie-wedstrijd nog geen succes kun nen behalen, waartoe de tegenstanders overigens ook geen gelegenheid gaven door hun wel zeer „vasthoudend" spel, waardoor van polo nauwelijks spreken kon zijn. In het begin ging het nog, niet zoodra echter waren twee schoten van de D. A. W.- voorhoede tegen de bovenlat afgestuit, of het lieve leven begon. Gedurende het ver dere deel van den wedstrijd waren de Kroosduikers er nog uitsluitend op bedacht om eerst den man en dan den bal te spelen, waardoor wij een gedetailleerd verslag dit maal beter achterwege kunnen laten, aan gezien het spel door de vrye worpen bij na alle voor D. A. W. onophoudelijk on derbroken moest worden. D. A. W. II—H. V. G. B. III 2—2. Gelukkig was de tweede wedstryd van een beter gehalte. Door het sterk aanval lende spel van de D. A. W.-achterhoede werden de Haarlemmers in de verdediging gedrongen. Een schot van Koel bleef helaas juist op de doellijn liggen en flitsende schoten van Caarls en Wulp vlogen juist naast. H. V. G. B. bepaalde zich tot uitvallen, meestal geleid door den gevaarlijksten man, middenvoor J. Rol, die echter zelden door een gevaarlijk schot werden besloten, dank zij tijdig ingrijpen van de D. A. W.-achter hoede. Voor de rust werd niet gescoord, maar direct na de hervatting was het raak. Mays was het eerste bij den bal, waarvan Imhul- sen II gebruik maakte om als vierde mee naar voren te gaan, hetgeen voor de aoo- veelste maal prachtig gelukte. (10). Een prachtige doorslag van Mays en een hard schot van van der Wilk werden keurig gestopt, waarna een hoog schot van den H. V. G. B.-rechtsvoor in de bovenhoek de gelijkmaker beteekende. Onvermoeid zette D. A. W. de aanvallen voort, Caarls schoot tegen de lat en juist toen hy den teruggesprongen bal opnieuw wilde inschieten, trok de H. V. G. B.-kee per het doel omlaag. Tot aller verwonde ring zond de scheidsrechter den doelman echter niet het water uit, waardoor D.A.W. een zekere goal ontging. Even later namen de Alkmaarders echter toch weer de leiding, waarvoor opnieuw een achterspeler, namelijk Koel, zorg droeg. Helaas nam de de achterhoede hierna te veel risico, waardoor by een vrije worp een der Haarlemmers geheel vrij liggend op het laatste oogenblik toch nog weer gelijk maakte. Voor opnieuw uitzwemmen was zelfs geen tijd meer. Eindelijk dan toch de goede temperatuur voor athletiek-beoefening. 't Was nu werkelijk gezellig op het H. L. O.-veld, waar de nationale jeugdkampioen der K.N.A.U. den kogel meer dan tien meter wierp, waar verschillende spron gen de 5 M.-grens verre overschreden en waar een paar dames met verbluffend gemak 1.50 M. haalden bij het hoog springen. Maar.de H. L. O. doet niet aan top prestaties, al heeft het zyn nut, om een enkelen goed getrainden athleet te zien werken. Immers, ook van het zien kan men leeren. De animo der deelnemers was groot en vrywel alle H. L. O.-ers bleven oefenen tot het einde. En gelukkig waren de meesten zoo verstandig, om de zaak niet te forceeren. Geleidelijk aan moeten immers de prestaties stijgen. De oefenavond van gisteren werd be sloten met een nummertje vrye oefenin gen, waarbij alle ledematen en alle spie ren nog een extra-beurt kregen. En toen werd nog gauw een wandeltocht in elkaar gezet! Dinsdag a.s., 28 Juni dus, zal er niet ge oefend worden op het athletiekveld, maar dan zullen alle H. L. O.-ers en zij, die het willen worden, een avondwan deling maken van 15 K.M. De start vindt plaats om 7.15 uur pre cies en wel bij de fietsenbewaarplaats op het sportpark. De deelnemers kunnen dus hun fiets daar stallen (deze blijven onder toezicht) en zich daarna opstellen voor den marsch, die uitsluitend langs goede wegen zal gaan. H. L. O.-ers, U komt natuurlijk allemaal Dinsdagavond! Maar zorgt voor goed schoeisel en goede sokken, die niet te dun moeten zijn en die liefst niet gestopt zijn. Een gezellige avond staat de deelnemers te wachten! De sfeer der H. L. O Apartgezellig. „In weer en wind". „In weer en wind", maandblad gewijd aan natuurleven, reizen, volkskunde en buitensport, onder redactie van Rinke Tol man en ds. J. I. van Schaik, een uitgave van W. L. en J. Brusse N.V. te Rotterdam heeft in deze nieuwe aflevering, het Juni- nummer, haar vooraanstaande plaats als maandblad op dit gebied weer ten volle bewezen. Wie zich het vorige nummer nog herinnert, weet, dat er moeilijk een over- treffene trap kan zijn voor een dergelijk schoon geheel, voor zoo'n rijkdom aan fo to's die het mooie Nederlandsche land schap in al haar pracht toonden. Als we „In weer en wind" van deze maand bekijken, dan weten we echter wel dadelijk, dat deze aflevering zeker niet voor haar voorganger hoeft onder te doen. En dat is een groote verdienste: het bewijst, dat die mooie tijdschrift vol afwisseling in foto's en inhoud, het hooge peil door inhoud èn vorm blijft handhaven. De uiterst deskun dige medewerking van vele prominenten op het gebied van volkskunde en natuur leven (o.m. Jan P. Strijbos schrijft een ar tikel met prachtige foto's in dit nummer) zyn hier trouwens een garantie voor! tl I 11. Met gebalde vuist vloog hy op Sambo toe, en „pas op, pas op riep Jan nog, maar Flip luisterde niet in zijn woede, en sloeg Sambo op de lange slurf. Maar nu werd Sambo kwaad. 12. Sambo nam Flip met zijn slurf op en slingerde hem woedend heen en weer. Flip gilde het uit van angst. Jan stond er by en wist niet hoe hij zijn vriendje moest hel pen. En wat het ergste was?! Sambo liep met Fliip de dierentuin uit.

Alkmaarsche Courant | 1938 | | pagina 7