Het enquête-voorstel-Wendelaar gesneuveld nder de aanwezigen PARLEMENT Den minister een nota inzake Oss gevraagd. Jiadiopcoguuttma ©®®o©o©| Luchtbeschermings-ontwerp goedgekeurd. 'J^inmntavuL Verheers ongelukken Auto uit de bocht gevlogen. Twee personen op slag gedood, één licht gewond. Jteuilfelm TWEEDE BLAD. 2 - Vrijdag 24 Juni. HILVERSUM, 301,5 M. (8.—12.— 4.—7.30 en 9.—12.— VARA. de AVRO van 12.-4.— en de VPRO van 7.30—9.— uur). 8.— Gr.pl. (8.16 Ber.) 10.— VPRO-morgenwij- ding. 10.20 Deel. 10.40 Tenor, piano' en gr.pl. 11.10 Verv. deel. 11.30 Or gelspel. 12.— Het Kovacs Lajos- orkest. 12.45 Gr.pl. 1.15 Verv. con cert. 2.Pianovoordr. In de pauze gr.pl. 2.30 Deel. 3.— Variété-progr. 4.Gr.pl. 5.Kinderuurtje. 5.30 Gr.pl. 6.30 Politiek radiojournaal. 6.50 Esmeralda-Septet en solist. 7.20 ANP-ber. 7.30 Ber. 7.35 Reorgani satie in de Ned. Herv. Kerk. 8. Sopraan en piano. 8.30 Causerie over de tentoonstelling Goudsche glazen 1938. 9.— Zang, accordeon en piano. 9.30 Orgel, trompet en piano. 10.De Ramblers. 10.30 ANP-ber. 10.40 VPRO-avondwij- ding. 11.Gr.pl. 11.30 Jazzmuziek (gr.pl.) 11.55—12.— Gr.pl. HILVERSUM, 1875 en 415,5 M. (Alg. progr. KRO). 8.9.15 Gr.pl. (8.20 Ber.) 10.— Gr.pl. 11.30 Bijbel- sche causerie. 12.Ber. 12.15 Gr.pl. (1.15 Ber.) 2.KRO-melodisten en solist. (2.45—3.— Gr.pl.) 3.30 Gr.pl. (Ca. 4.— Ber.) 4.15 KRO-Kamer- orkest. 5.Gr.pl. 5.15 KRO-orkest. 6.Land- en tuinbouwcauserie. 6.20 KRO-melodisten en solist. 7. Ber. 7.15 Causerie over beroeps keuze. 7.35 Musica Catholica. 8. ANP-ber. 8.15 KRO-orkest, de KRO-boys en de KRO-melodisten en gr.pl. 10.30 ANP-ber. 10.40— 12.— Gr.pl. DROITWICH, 1500 M. 11.4011.50 Pianovoordr. 12.10 Orgelconcert. 12.40 Brian Lawrence en zijn orkest e.a. 1.20 My People the Mao- ris, causerie. 1.352.20 Het New English kwartet. 4.20 BBC-Midland orkest. 5.20 Sportrep. 5.30 Gr.pl. 5.50 Sportrep. 6.Gr.pl. 6.20 Ber. 6.45 Sportrep. 7.Alt en piano. 7.20 Het New Georgian Trio. 7.50 BBC-Zangers. 8.20 Music-Hall- progr. 9.20 Ber. 9.40 Your Visit to Scotland, causerie. 9.55 BBC-orkest en solisten. 11.Joe Marsala en zijn Band (gr.opn.) 11.35 J. Harris en zijn Band. 11.5012.20 Dansmu ziek (gr.pl.) RADIO PARIS, 1648 M. 8.10—9.05, 10.10 en 12.35 Gr.pL 1.50 Zang. 2.05 Gr.pl. 3.05 Zang. 3.20 Pianovoordr. 4.35 Zang. 5.20 Kamermuziek. 8.35 Zang. 8.50 Radiotooneel. 10.50 Gr, pl. 11.20—12.50 Nachtconcert. KEULEN. 456 M. 6.50 Gr.pl. 7.30 Tentoonstellingsorkest. 12.20 Om roeporkest. 2.30 Populair concert. 4'.20 Concert. 6.50 Pianovoordr. 7.30 Omroeporkest. 9.15 Gr.pl. 9.35 Pro gramma voor studenten. 10.35 Gr.pl. 10.50 O. Fricke's orkest en solisten. 12.20—3.20 E. Börschel's orkest. BRUSSEL, 322 en 484 M. 322 M.: 12.20 Gr.pl. 12.50 Omroepsalon- orkest. 1.30 Omroepdansorkest. 1.50 —2.20, 5.20, 6.50 en 7.20 Gr.pL 8.20 Nat. orkest en soliste. (9.059.20 Causerie). 10.30—11.20 Gr.pl. 484 M.: 12.20 Gr.pl. 12.50 en 1.30 Om roep kleinorkest. 1.502.20 Gr.pl. 5.20 Omroepkleinorkest en zang. 6.38 Gr.pl. 6.50 Cabaret-progr. 8.20 Stafmuziek der Grenadiers en so list. 8.50 Radiotooneel. 9.20 Vervolg concert. 10.30 Gr.pl. 10.45 Dansmu ziek (gr.pl.) 11.15—11.20 Gr.pL DEUTSCHLANDSENDER, 1571 M. 7.30 E. Olschwski's orkest en solis ten. 8.20 Omroep-Amusements- orkest. (9.20—9.35 Duitschland- echo). 10.20 Ber. 10.40 Sportrep. 10.50 Kwartetconcert. 11.05 Ber. 11.20 De Kapel Klaus en solist. 12.15 Rep. 12.202.20 Gev. concert. GEMEENTELIJKE RADIO DISTRIBUTIE. Lijn 1: Hilversum. Lijn 2: Hilversum. Lijn 3: Keulen 8.10.20, Parijs R. 10.20—12.05, Radio PTT Nord 12.05 —12.20, Keulen 12.20—13.20, Brus sel VI. 13.20—13.30, Keulen 13.30— 15.20, Danmarks Radio 15.2016.20, Droitwich 16.2017.20, Brussel Fr. 17.20—18.20, Lond. Reg. 18.20— 19.05, Brussel VI. 19.05—19.50, Lon- don Reg. 19.5021.20, Keulen 21.20 —22.20, Brussel VI. 22.20—22.30, Brussel Fr. 22.3022.50, Keulen 22.5024. Lijn 4: Brussel VI. 8.9.20, Lu xemburg 9.2010.35, Lond. Reg. 10.35—17.20, Droitwich 17.20—18.40, Normandië 18.40—20.20, Droitwich 20.20—21.40, Lond. Reg. 21.40— 21.55, Droitwich 21.5524. Lijn 5: Diversen. (Van onzen parlementairen medewerker.) Zooals te verwachten was, heeft de heer Wendelaar (lib.) het niet kunnen bolwer ken. Dat de Kamermeerderheid hem zelfs miet 'n eervollen aftocht heeft vergund en de gelegenheid gelaten om schorsing van de beraadslaging te vragen, is wel zeer teleurstellend voor den voorsteller van de enquête in de Oss-sche aangelegenheid geweest. Niet alleen voor hem, maar voor de gehesle linkerzijde, die dezen keer door de groepjes van ds. Kersten en den heer van Houten werd gesteund. Van intrekken van het voorstel wilde mr. Wendelaar niet weten. In zijn repliek merkte hü op, dat de meerderheid hem eigenlijk de keus gelaten had tusschen zelf in den afgrond te springen of zich erin te laten gooien; aan het laatst.e gaf hij dan maar de voorkeur! En zoo is het dan gebeurd, nadat bij stemming was uitgemaakt, dat eerst over het voorstel en daarna over de motie- Albarda zou worden beslist, dus in afwij king van de gebruikelijke volgorde. De heer Schouten (a.r.) stond daar sterk op, zooals we eergisteren hebben medegedeeld en blijkens de stemming had hij de frac ties der a.r., c.h. en r.k. geheel en al achter zich. Met 49 tegen 39 stemmen (die der overige partijen) kreeg de heer Schouten zijn zin, geheel in overeenstemming met den wensch van jhr. de Geer. Met 50 tegen 37 stemmen sneuvelde daarna het enquête-voorstel, ondanks de energieke pogingen van mr. Oud (v.d.), ir. Albarda (s.d.) en den voorsteller, om het als ultimum remedium achter de hand te houden. De rechterzijde bleef er echter een geste van wantrouwen in den minister in zien om met de enquête in reserve, hem een nota met inlichtingen te verzoeken. De n.s.b. stemde met de rechterzijde tegen het voorstel; de heeren Rutgers van Rozenburg en Bakker (c.h.) stemden bij vergissing vóór! Na dezen uitslag viel het niet te ver wonderen, dat de motie van de heeren Albarda en Oud, ten behoeve van een nota van den minister aan de Kamer, met groo- te meerderheid werd aangenomen, met 84 tegen 3 stemmen, die der nat.-soc. Rost van Tonningen, Dieters en Woudenberg; de heer d'Ansembourg was afwezig. De aangenomen motie. Bij nadere overweging was het den heeren Albarda en Oud beter voorgekomen hun motie nog iets anders te redigeeren, zoodat deze er ten slotte aldus uitzag; „De Kamer verzoekt den minister van justitie, ter voorbereiding van een nadere gedach- tenwisseling, haar een schriftelijke uiteen zetting te geven van de feiten en de om standigheden, op grond waarvan hij op 1 April 1.1. aan de brigade der Koninklijke Marechaussee te Oss de opsporingsbe voegdheid heeft doen ontnemen, alsmede van het oordeel der regeering over het •beleid van de gemeentelijke politie te Oss en voorts van al datgene wat hij verder in verband met een en ander van belang acht en gaat over tot de orde van den dag." Gelijk uit een mededeeling van den voorzitter is gebleken, zal de nota van den minister in handen van een bijzondere commissie van vijf leden worden gesteld, welke nader door hem zullen worden aan gewezen, tenzij de Kamer de benoeming aan zich wenscht te houden. Tweede interpellatie afgewezen. De woordvoerders der n.s.b. in de Kamer hebben er herhaaldelijk op aange drongen, dat een tweede interpellatie zou worden gehouden. De heer Rost van Ton ningen deed er nog geen maand geleden een poging toe, welke door de Kamer, daar het enquête-voorstel inmiddels was inge diend, werd afgewezen. In het debat over het voorstel van mr. Wendelaar hebben zij nogmaals daarvoor gepleit en toen de motie voor een nota een goede kans scheen te zullen maken, kondigde de heer Rost (gisteren, na één dag uitsluiting van de vergadering, weer aanwezig) een tweede poging van hem aan. Deze moest, nadat de Kamer zich voor een nota had uitgesproken, natuurlijk mislukken. De voorzitter kon dan ook geen vrijheid vinden aan de Kamer te adviseeren het interpellatie-verzoek toe te staan. Met 80 tegen 3 stemmen (die der n.s.b.-ers) werd des voorzitters voorstel, om het verzoek niet toe te staan, goedgekeurd. Luchtbescherming. Het Oss'sche drama krijgt in de Kamer althans voorloopig eenige rust. De rest van den middag is besteed aan de behandeling van een aanvullende begrooting van Bin- nenlandsche Zaken voor 1937, waarbij de regeering 75.000 méér vraagt voor lucht beschermingsdoeleinden. Naar aanleiding van het voorloopig verslag gaf minister van Boeijen een uiteenzetting van de in zichten der regeering met betrekking tot de luchtbescherming. Zoo is zij voorne mens jaarlijks een bedrag van een half millioen voor de luchtbescherming op de begrooting te brengen en is zij van oordeel dat de beschermingsmaatregelen meer ge richt moeten zijn op afweer van aanvallen met brisant- en brandbommen dan met strijdgassen, met het oog waarop de aanleg van loopgraven de voorkeur verdient boven den bouw van zeer dure openbare vlucht- kelders. De ervaring in het buitenland leert, dat men ook daar de gedachten van de bom- en gasvrije kelders afkeurt. Deze mededeelinger in de memorie van antwoord zijn gistermiddag in een tame lijk beknopt debat door de Kamer in twij fel getrokken. Zoo achtten de heeren van der Zaal (a.r.) en Tjalma (a.r.) schuilkel ders onontbeerlijk. Laatstgenoemde wees er op, dat loopgraven slechts diensten be wijzen kunnen tegen vlakbaangeschut. Beide afgevaardigden bepleitten grootere activiteit op het gebied der luchtbescher ming en vroegen, meer geld beschikbaar te stellen; een half millioen vonden zij te weinig. Aan gasmaskers heeft de bevol king in het bijzonder behoefte. Zij waren 't er ook over eens, dat grootere bijdragen noodig zijn voor de vereeniging voor luchtbescherming; dat deze vereeniging een loterij ter versterking van haar inkom sten mag organiseeren, keurden zij af. In een kort, zakelijk betoog plaatste de heer Drees (s.d.) den minister voor een groot aantal vragen betreffende de finan- cieele lasten en de verdeeling daarvan. Hij was m'ar al te zeer bevreesd, dat de re geering het grootste deel op de gemeenten zou afwentelen. De heer Wendelaar (lib.) drong er op aan, dat de Nederlandsche industrie de levering van allerlei materiaal zou krijgen, bijv. van gasmaskers en gaskleeding. Met betrekking tot de vraag of een half mil lioen jaarlijks voldoende zou zijn voor de luchtbescherming, wenschte hij een af wachtende houding aan te nemen; insge lijks deed de heer Tilanus (c.h.) Ir. Bongaerts (r.k.) vroeg inlichtingen over organisatorische kwesties en wilde eveneens weten waar de gemeenten finan cieel aan toe zijn, vooral met het oog op de aanschaffing van kleine brandweerwa gens voor de stadswijken. Voor den heer v. Houten (c.d.u.) schijnt de beslissing of 'n christen aan de passieve luchtbescherming mag meedoen, nu ge vallen te zijn. Hij aanvaardt deze althans, onder eenige voorwaarden echter. Wan neer ze een integreerend deel van de actie ve luchtbescherming (afweer met vliegtui gen en geschut) gaat uitmaken, zou hij zich daartegen moeten verzetten. Toege geven, dat de passieve luchtbescherming nooit veiligheid in alle opzichten aan de burgerbevolking kan verschaffen, mag erkend worden, dat men beschermings maatregelen moet organiseeren en oefenen; menschen die gewetensbezwaren hebben, mogen evenwel niet gedwongen worden tot diensten. Minister van Boeijen deelde in zijn ant woord o.m. mede, dat zooveel mogelijk materiaal hier te lande zal worden ge maakt; zoo is onL.ngs een order van 25000 gasmaskers geplaatst; men zoekt nog naar de meest doelmatige gaskleeding. Binnen kort zal aan de gemeenten der le en 2e gevarenklasse worden medegedeeld waar op zij te rekenen hebben. De regeering moet echter zeer geleidelijk op het gebied der luchtbescherming voortgaan, ook om financieele redenen. De gemeenten dienen dus ook te weten, dat het Rijk de kosten over een aantal jaren moet verdeelen. Wat de vereeniging voor luchtbescherming aangaat, deze zal zich zelf geheel moeten leeren bedruipen. Nadat de Kamer dit ontwerp z. h. s. had goedgekeurd deed ze nog. zonder discus sie en z. h. s., een handelsverdrag met Ecuador af, waarna zij op recès ging. Op den Grebbeberg bij Rhenen is vanmorgen te omstreeks kwart over negen een personenauto, die met vry groote snelheid reed, uit de bocht gevlogen en in botsing gekomen met een autobus van de Nederlandsche Buurtspoorweg Maatschappij. In de auto zaten drie personen. De bestuurder en één van de twee per sonen, die zich achterin bevonden, werden op slag gedood. De derde in zittende werd licht gewond. De lijken zijn naar het ziekenhuis te Rhenen overgebracht. De chauffeur van de autobus, die geheel rechts van den weg reed, kon het ongeluk niet voor komen. VRACHTAUTO TEGEN DE TRAM. Trambestuurder gewond. Gistermiddag zyn op den hoek van de J. P. Heyestraat en Jacob van Lennepstraat te Amsterdam een motorwagen van lijn 23 en een met zand geladen vrachtauto met elkaar in botsing gekomen. De aanrijding was zoo hevig, dat het voorbalcon van den motorwagen geheel werd ingedrukt. De bestuurder liep ver schillende verwondingen pp en is per zie kenauto naar zijn woning vervoerd. De chauffeur van de vrachtauto kwam met den schrik vrij. Zijn wagen werd zwaar geha vend. De politie heeft na het ongeluk kunnen vaststellen, dat de remmen van de vracht auto niet deugdelijk waren. AANRIJDING MET DOODELIJKEN AFLOOP. Zonder uitkijken overgestoken. Op den Soesterbergscheweg te Baarn is gistermiddag de 62-jarige wielrijder Hento uit Soestduinen, toen hy uit het bosch ko mende zonder uit te kijken den rijweg over stak, onder een uit Soest komende vracht auto geraakt. Met een bekkenfractuur en verwondingen aan het hoofd werd het slachtoffer naar het St. Elisabethgasthuis overgebracht, waar hy eenige uren na aankomst overleed. DOOR IJZEREN DEUR GETROFFEN. Jongen op slag gedood. Toen gistermiddag de 14-jarige arbeider de R., wonende te Breda, de machinefabriek van d firma Backer en Rueb in den Bel- crumpolder wilde verlaten, werd plotseling een zware ijzeren deur achter den jongeman dichtgesmeten. Het jongmensch kwam te vallen en geraakte met het hoofd tusschen de deur en de deurstijl. Een ontboden geneesheer kon slechts den dood constateeren. VREEMDELINGEN IN HET KLEEDING- BEDRIJF. Op 1 Augustus een vergunning noodig. Bij Kon. besluit van 14 Mei 1938 werd de wet tot regeling van het zelfstandig uitoefe nen van beroepen en bedrijven door vreem delingen, van toepassing verklaard op het kleedingbedryf. Ingevolge genoemd Kon. besluit moeten o.a. alle vreemdelingen (bestuurders van rechtspersonen hieronder begrepen), die hier te lande reeds gedurende korteren of langeren tijd zelfstandig in het kleeding bedryf gevestigd zijn, op 1 Augustus 1938 voorzien zijn van een vergunning op grond van bovengenoemde wet. Dezelfde verplichtingen rusten ook op die vreemdelingen, die buiten Nederland het kleedingbedryf zelfstandig uitoefenen, doch in Nederland in die uitoefening werkzaam heden verrichten, ten behoeve van derden, en tevens op de buiten Nederland gevestigde lichamen (vreemde ondernemingen), welke hier te lande bijkantoren of andere neder zettingen hebben. Belanghebbenden wordt er met nadruk op gewezen, dat aanvragen ter verkrijging van de genoemde vergunningen zoo spoedig mogelijk moeten worden ingediend bij het departement van economische zaken, Be- zuidenhoutscheweg 30 te 's-Gravenhage, daar anders niet kan worden gegarandeerd, dat de gevraagde vergunningen voor 1 Aug. zullen worden verstrekt, de desbetreffende formulieren zyn verkrijgbaar bij de Kamers van Koophandel en Fabrieken. In verband hiermede wordt er aan her innerd, dat zy, die op of na 1 Augustus 1938 niet in het bezit zijn van de vereischte ver gunning, zich blootstellen aan een strafver volging wegens overtreding van de wet van 22 April 1937. BOND VAN PERSONEEL IN OVERHEIDSDIENST. Gistermorgen is het congres van den Ne- derlandschen Bond van personeel in Over heidsdienst, dat in de groote zaal van de Rotterdamsche Diergaarde wordt gehouden, met behandeling van voorstellen over de interne organisatie voortgezet. Een voorstel betreffende het verstrekken van een belooning of geschenk aan hen, die 25 jaar lid zijn van de moderne vakbewe ging, werd teruggenomen, nadat het be stuur had toegezegd deze zaak by het N. V. V. aanhangig te maken. Voorts nam het hoofdbestuur een voorstel over aangaande het verleenen van rechts kundigen bijstand aan leden, die door de uitoefening van hun beroep met den straf rechter in aanraking zyn gekomen, met dien verstande, dat uit het feit, dat er rechtskun dige bijstand was verleend, niet de conclu sie zou worden getrokken, dat het bestuur aansprakelijk zou zijn voor de eventueel uit een veroordeeling volgende boete. Hier mede in verband werd het bestuur vol macht voor een wijziging der statuten en het huishoudelijk reglement verleend. Tot slot van het congres werd de heer A. A. Luhrs, die sinds 1910 lid van het hoofd bestuur is en zyn functie in Februari wegens pensionneering zal verlaten, door den voorzitter gehuldigd. Uit het Engelsch v*n ARTHURSOMERS ROCHE DoorMr. P.v. D. 6) „Kom, laat ons niet zooveel praten", riep Greco uit. „Blystein" hij noemde den pandjesman van Chattam Square „doet zaken met ons. Hij liet doorschemeren, dat een fijn gekleede jonge man zaken met hem dreef. Een paar dagen geleden liet hy ons komen. Sprak er van, dat het gerucht ging, dat de paarlen oorring van mevrouw Paul Minching gestolen was. Hij had het gerucht van de klabakken gehoord. Hij vertelde ons, dat zijn jonge fijn gekleede vriend de parel bij hem had achtergelaten. Wel, hij heeft voldoende belang in je ge steld om je te volgen, wist ook, wie je wer kelijk was. En daarom zijn we hier". Hy keek my aan. „Snap je het nu? Zoo niet, dan kost het ons maar een woord aan de politie, en identificatie door Bly stein volgt Wat heb je hierop te zeggen?" Wat kon ik zeggen? Het ging om ontmaskering en gevange nis, of geld en vrijheid. Ik koos het laatst genoemde. Ik zal niet zeggen, dat ik vrij willig of blij deze keuze deed. Ik zal niet ontkennen, dat er in het laatste half dozijn jaren oogenblikken zijn geweest, waarop ik mijzelf dood wenschte. Maar ik was niet dood gegaan. In plaats daarvan was ik verder en verder gegaan. Ik had het voorkomen, dat zij noodig hadden. Ik wist de partijen, waarop de rijkste juweelen zouden worden gedragen, kende den plattegrond van de huizen. Laat ik volstaan met te zeggen, dat ik mijn ge wone leven leidde, verkondigend geld te hebben verdiend op de effectenbeurs, reis de, bridge speelde, en mij amuseerde. Be halve de momenten, waarin mij wroeging overviel. Maar nooit was een van die oogenblikken te vergelijken geweest met de slapelooze uren, die ik op de Majestic door leefde. Terwijl ik de dagen in het gezel schap doorbracht van het liefste meisje, dat ik ooit gekend had, waren mijn nachten verschrikkelijk. Omdat, hoe eerloos en diep gezonken ik ook was, ik wist, dat ik er niet naar zou streven de liefde te behouden, die ik gewonnen had. En toen, den avond voor dat wij binnenliepen, keerde zy zich naar my toe, stak haar lippen uit naar de mijne, en beging ik de meest schandelijke daad van myn leven. Ik kuste haar, ik liet toe, dat zy mij kuste. En by die gelegenheid, op het oogen- blik van myn opperst geluk leed ik de grootste kwelling. Want ik besefte, dat ik haar niet meer moest zien. Wy stapten aan wal. De omkoopbare in specteur speelde zijn rol. De juweelen van de hertogin van Grammont werden jn baar geld omgezet. Ik nam mijn aandeel en kele honderden meer dan de zevenduizend, die ik mij had voorgesteld en sprak tot mijn drie metgezellen. „Jongelui, ik ben op Greco knikte somber. „Ik zei het je al, Pots, en ook jou, Andy, dat uit die scharrelpartij van den jongen met die lieve juffrouw Seeley niets goeds kon groeien. „Vrouwen keeren een zacht- geaarden jongen binnenste buiten. „Vergeet het", wierp Slavini er tusschen. „Hoe heb ik het met je, jongen?" vroeg hy my. „Het meisje bracht je hoofd op hol „Laat haar er buiten", zei ik. „Is het denkbeeld in je dwaze kersenpit gekomen, dat, indien je je rehabiliteerde, hiermee alles in orde zou zijn?" hiel hy aan. „Je dacht zeker, dat we je zouden laten schieten? Niks hoor, jongenlief", zei hy met nadruk. „We bemoeien ons immers niet met je! Wij mengen ons toch nergens in? Wij gooien toch geen roet in het eten, wanneer je met den een of anderen fijnen meneer uit bent door je de vijf te geven of iets van dien aard? Buiten ons vieren weet geen ziel ter wereld, dat we kameraden zijn en compagnons. En bang voor de de tectives ben je ook niet Lacy. Wat te drom mel is er dan toch?" „De jongen wordt week als was voor een meisje. Een buitenkansje, wanneer ze je wil hebben". „Hou op", zei ik. „Ik heb er genoeg van", „Heusch". Pots Slavini werd kwaad. „En hoe moet het dan met ons? Wij hebben er nog niet genoeg van. Wij zyn niet tevreden, omdat wy het hebben klaar gespeeld een halve ton of zooiets te sparen. Jij bent on ze goudmijn, kerel. Wy zijn niet van plan je op te geven". „Niet? Je zult wel moeten", zei ik. „Werkelijk?" riep Greco uit. „Kom, laten we eens aannemen, dat we de politie te verstaan geven, dat jy de juweelendief bent, die zes jaar lang in binnen- en bui tenland de fijne lui heeft afgedroogd". „Dat zul je wel laten", riep ik uit. „Dat zullen we om den drommel niet", zei Andy Hom. „Dan verraad ik juUie ook", gaf ik hun te versaan. „Wat je zegt!" hoonde Pots Slavini. „Ge loof je heusch, dat we daaraan niet gedacht hebben? Maar wat hebben we te verliezen in vergelijking met jou? Wy leiden geen leven in Ritz-hotels; wy brengen ons week end niet op Long Island door; wy reizen niet in particuliere treinen om de Ken- tucky Derby bij te wonen. Neem aan, dat we in de nor komen. Dat doet geen afbreuk aan onze sociale positie. Onze vrienden zullen ons niet met den nek aanzien, wan neer we eruit komen. Maar hoe staat het met jou?" Hij keek zijn twee metgezellen aan, die vol bewondering hun instemming met zyn betoog deden blijken. Je zegt, dat, wanneer we jou chantee- ren, jij hetzelfde met ons zult doen. Maar, jongeman, dat laat ons koud. Jij bent ons een millioen dollar waard, en we kunnen geen kwartje zonder jou opbrengen. Daar zijn we nu wel achter. Wij zijn niet van plaa opnieuw in West End Avenue flats te gaan inbreken. Nee, Lacy, je zult bij ons moeten blijven". In één opzicht had ik in den loop der jaren Pots Slavini leeren kennen. Hij mag zich misschien niet altijd aan zyn woord hebben gehouden, maar zyn dreigementen maakte hy waar. „Gebruik je verstand. Lacy", zei Andy Hom. „Indien er ook maar de geringste verdenking tegen jou bestond by de politie, by je vrienden, of by wien ook, zou ik je kunnen begrijpen. M^ar je bent niet van het hout gesneden om je brood te verdienen. Dat is niet het soort van leven, waaraan je gewend bent, jonge vriend. Thans besef ik, wat er is gebeurd. In de eerste plaats moet ik toegeven, dat ik je onjuist beoordeelde. Ik dacht, dat de kennismaking met de jonge dame ..Laat haar buiten spel", siste ik. Hij schudde knorrig het hoofd. „Wy kunnen haar er niet buiten laten, Lacy. Jij hebt het wel niet toegegeven, maar wy weten, dat je vriendschap met juffrouw Sceley je tot je besluit, om het rechte pad te gaan, heeft gebracht. Eerst had ik de gedachte, dat je haar het hof maakte met het denkbeeld om haar, of haar moeder, ven haar juweelen te ontdoen „Wel. natuurlijk", wierp Pots Slavini in het midden. „En dat is juist het plannetje, dat we je vandaag wilden voorstellen. De smaragden van de oude dame „Maar daarna", vervolgde Hom, wien deze interruptie kennelijk ontging, „kwam ik op het denkbeeld, dat je het er misschien op toelegde geld te trouwen". „Net iets voor jou om op dat idee te komen", zei ik bitter. „Maar met wat nadenkei. liet ik dit denk beeld varen", zei Hom. „Je mag dan een dief zijn, Lacy, maar je bent een man van eer." (Wordt vervolgd).

Alkmaarsche Courant | 1938 | | pagina 6