Spoct WeecBecicfd CREHE m DE BAAS. Schriftelijk beantwoorde vragen. Het centrale vliegveld. Spreekverbod voor Grammens. GEMENGD NIEUWS. ZIJ, DIE ZICH MET 1 JULI VOOR MINSTENS 3 MAANDEN OP DIT BLAD ABONNE*T>N. OVTVANGEN DE TOT DIEN DATUM VERSCHIJ NENDE NUMMERS FRANCO EN GRATIS. DE DIRECTIE. Schitterend vuurwerk en enthousiast publiek. Méér dan een trainingswedstrijd, véél meer. nr American Cigarettes V Dok voor U/ Hoe eerder. hoe beter/ 20 stuks 25 ets Het Wimbledon-tornooi. Nederlandsche overwinning. Verwachting Buitenlandach weeroverzicht. Het schaaktornooi te Noordwijk. De eind-uitslag. HET V1SCHJE MOET OOK LEUTIG ZIJN. TWEEDE BLAD. Op de vragen van den heer Van den Tempel (s.d.) betreffende de stichting van een centraal vliegveld voor de bur gerlijke luchtvaart heeft de minister van waterstaat, mede namens den minister van defensie als volgt geantwoord: Nu de regeering in beginsel heeft be sloten de stichting te bevorderen van een luchtvaartterrein, dat centraal zal zijn gelegen ten opzichte van Amsterdam, Rotterdam en 's-Graver.hage, heeft zij uiteraard de maatregelen in overweging genomen, welke ter uitvoering van haar voornemen voor de naaste toekomst moeten worden getroffen. Behoudens voortzetting van voorbereidende werk zaamheden, als verkenning en bodem onderzoek, ligt het niet in de bedoeling in de naaste toekomst reeds maatregelen van uitvoering te treffen. De regeering zal geen maatregelen treffen, welke op een beslissing van den wetgever kunnen prejudiceeren. Op de vragen van den heer Rost van Ton ningen (n.s.b.) betreffende het spreekverbod voor den Vlaming Florimond Grammens, antwoorden de ministers van justitie en buitenlandsche zaken, dat zij inderdaad ken nis hebben genomen van de rede van mr. F. van Cauwelaert. Zij vinden echter in het feit, dat de heer van Cauwelaert wèl in de gelegenheid was in Nederland te spreken, geen aanleiding, het spreekverbod voor Grammens op te heffen. Integendeel, dat er veeleer aanleiding is om de waakzaamheid t.a.v. door vreemdelingen te vervullen spreekbeurten te verscherpen. De ministers hebben temeer geen aan leiding dit spreekverbod op te heffen, omdat de door Grammens uit te spreken rede een onmisbaar politieke strekking had. De veronderstelling, dat het spreekverbod zou zijn uitgevaardigd nadat dit van Belgi sche zyde zou zijn verzocht, is onjuist. „BRABANTIA NOSTRA" IN BESLAG GENOMEN. Beleedigende inhoud voor de Ossche marechaussée. Op last van den officier van justitie te Breda zijn gisteren te Tilburg in beslag ge nomen alle nog aanwezige exemplaren van het tijdschrift „Brabantia Nostra", wegens hoogst beleedigenden inhoud voor de mare chaussee te Oss. OP WEG NAAR ZIJN SCHIP TE WATER GERAAKT. In den afgeloopen nacht is een stoker van het bij de hoogovens te IJmuiden liggende Engelsche s.s. „Batna", op weg naar zijn schip, in de middensluis te water geraakt en verdronken. Het lijk, dat tien minuten later werd op- gevischt, vertoonde een gapende hoofd wonde, zoodat de man vermoedelijk in zijn val met het hoofd tegen de sluisdeur of den sluismuur is terecht gekomen. Het lijk is naar de Algemeene Begraafplaats overge bracht. Ook Amsterdam dringt aan op prijs verlaging der aardappelen. - Door verschil lende omstandigheden zijn de prijzen van nieuwe aardappelen thans hooger, dan ze in andere jaren plegen te zijn gedurende den overgangstijd, wanneer de voorraad oude aardappelen uitgeput raakt en de nieu we nog niet in voldoende hoeveelheid wor den aangevoerd. Ook de burgemeester en wethouders van Amsterdam hebben hierin aanleiding gevonden, op 21 dezer den mi nister van economische zaken telegrafisch dringend te verzoeken, maatregelen te nemen, die leiden tot verlaging van den prijs van aardappelen. Duitsche vliegboot van Terschelling vertrokken. - Een Duitsche vliegboot, die Dinsdag bij de „Karimata" was gedaald, is gistermiddag om één vertrokken. Nadat de marinestaf van het departement van defensie gisterochtend ter plaats een onderzoek had ingesteld, is toestemming tot het vertrek gegeven. Staking bij lompensorteerderij. - Een twintigtal leden van het personeel der lom- pensorteerderen A. E. de Raay aan den As- terweg in Amsterdam Noord is gistermorgen in staking gegaan, nadat een verzoek om loonsverhooging niet was ingewilligd- Deze wilde actie betreft sjouwerlui, en kele sorteerders hebben eveneens het werk neergelegd. Indien de staking bluft voort duren, bestaat groote kans, dat wegens ge brek aan aanvoer de directie het bedruf zal moeten sluiten. Assen 20.000 inwoners. - Gistermiddag werd ten gemeentehuize van Assen aan gifte gedaan van de geboorte van den 20.000sten inwoner. Het bleek een jongen te zijn, genaamd Hendrik, het eerste kind van het echtpaar HummelDik. Wielrennen Misschien had de uitdaging, die Klink tot Veld gericht had, het talrijke publiek getrokken naar de Alkmaarsche Wieler baan, omdat zoo op het oog dit een zeer attractief nummer zou zijn; Dirk Veld, de kracht-renner, die eiken tegen stander tot nu toe met groot gemak had geklopt, zou het thans in de achtervol ging moeten opnemen tegen Klink, een der sterkste achtervolgers van ons land! 't Werd geen hoofdnummer, omdat Veld in geen velden en wegen te zien was. Veld kwam sloom loopend aan den start, Klink daarentegen was kwiek en strijdlustig. Zoodat Veld reeds verloren had, nog vóór hij op zijn fiets zat. 't Was een gevecht van on gelijke krachten. Onmiddellijk nam Klink een kleinen voorsprong, hij draaide soepel en heel regelmatig. Veld daarentegen stampte en rukte en fietste zonder tempo, fietste echter ook zonder bezieling. Na 11 ronden was het gebeurd. In 2 min. 13.4 sec. was de strijd gestreden en Veld onttroond. Inderdaad, Klink is sterker in de achter volging, maar de kracht van Veld is toch wel zoodanig, dat hij zich niet behoeft te laten inloopen en zeker niet nog voor de helft van den afstand is verreden. Misschien echter is Veld de volgende week in staat, om beter partij te geven in de revanche-ontmoeting. Als hij dan tenminste aan den start komt met een groote dosis vechtlust engeconcen treerd! De achtervolging stelde dus teleur. Maar al de overige wedstrijden werden verrassend goed gereden. De nieuwelingen. Daar waren allereerst de nieuwelingen, die in twee series en een finale een 40 ron den-race reden. In beide series werd hard gevochten en de sterksten werden geplaatst. De finale ging in flink tempo, waarbij het duel ReekBos natuurlijk het meest interes sant was. Beide hadden elkaar reeds Zondag in de kampioenswedstrijden ontmoet en toen toonde Bos zich de sterkste. Wellicht over schatte hij zijn krachten, want hij liet Reek drie ronden voor tijd gaan, nam zelf de vier de plaats in en kon, toen de eindspurt werd ingezet, Reek lang niet meer bereiken. 1. Reek, 2. Bos, 3. v. Dokkum. Stroet, die knap reed, bleek weer niet stuurvast en duikelde uit de laatste bocht naar beneden. Fraaie klassementrace. Tien amateurs en onafhankelij ken reden een klassement wedstrijd, waarbij het zeer levendig toeging. Groot en Evers maten el- kaar's krachten in het eerste klassement, gingen toen samen meteen door en hoewel het veld zich flink verweerde, wonnen ze een ronde. Toen ze halverwege waren, zag Jan Pronk het gevaar, verliet het peleton en draaide alleen achter de vluchtelingen aan. Op eigen kracht wist hij eveneens een ronde uit te loopen. Direct daarop probeerde Frank hetzelfde te doen, maar juist, toen hij aan sluiting zou krijgen bij de staart van het pe leton, ging Evers het veld op. Wel gelukte het hem niet, een tweede ronde te nemen, maar Frank verloor het veroverde terrein en bleef dus op een ronde achter de leiders. Dat Jan Pronk dit nummer won, spreekt vanzelf. Hij was de sterkste sprinter. En Evers was juist iets te sterk voor Groot. 1. J. Pronk, 7 pt. (10 K.M. in 15 min.!); 2. P. Evers, 3 pt.; 3. J. Groot, 2 pt. De overigen op 1 ronde. Een afvalwedstrijd voor de andere ama teurs en onaf hankelij ken werd gewonnen door P. Zandvoort, die een tactischen wed strijd reed we zagen hem dit seizoen nog niet zoo goed! en in de beslissende eind spurt veel te sterk bleek voor v. Maris, die tweede werd. Walgien veroverde de derde plaats. Koppelwedstrijden. Na de pauze hebben eerst de nieuwelin gen ons verrast met een koppel wedstrijd van uitmuntend gehalte. Het is een schoon duel geworden tusschen de koppels Bos-Otten- bros en Reek-Hollebeek. Na enorm veel strijd de overige koppels streden met den moed der wanhoop! wisten beide koppels een ronde uit te loopen. Verrassend goed was hier het rijden van Ottenbros, die nog maar kort op de baan rijdt. Hij zal nog meer van zich laten hooren! Het eerste klassement was voor Bos, die Reek op nette wijze klopte. Misschien, dat Bos in het tweede, tevens laatste klassement, Reek opnieuw onderschatte, in elk geval reed Bos niet tactisch, liet zich zelfs even inslui ten en toen hij los kwam, lag Reek al in volle spurt. De Zaandammers won het klas sement en met Hollebeek dus den wedstrijd. 1. ReekHollebeek, 11 pt.; 2. BosOtten bros, 10 pt. De rest op een ronde. En toen kwam het hoofdnummer, de 200 ronden-koppelwedstrijd voor amateurs en onafhankelijken. Kijk thr o eens' Hij ^8at daar zoo rustig ojdiehwie paniek hem niets aangaat. Ja .en ik weet toeval lig dat het voor hem Prop of eronder is. Hallo.Theo,alles isweer joed gegaan.hé' laar als je in zoo'n tumult ook zoo kalm kan blij venalsjjjjv^. 3a man tot haltdrie is. de slechtste tijd.tiaar als dan het rookverbod wordt opgeheven en ik een Wfifes Kan opste ken dan ode slag gewonnen Het is een strijd geworden tusschen drie koppels: Klink-Evers, Groot-Frank en Boer- koel-Schipper. De overige koppels hebben enorm veel moeten werken, om hun achter stand tot één ronde te beperken, maar dat lukte. De strijd is er een geweest om één ronde winst. En om één enkel klassement, het laat ste. En daardoor werd het een boeiende strijd, die tot de laatste seconde spannend bleef. Boerkoel-Schipper hebben den strijd uit gelokt. Beide renners flitsten over de latten en hielden vol, hoe de rest ook stampte. En zij reden goed, verbluffend goed zelfs. En Schipper toonde nu eindelijk eens, goed te kunnen rijden, als hij maar een behoorlijken ploeggenoot heeft. De jacht, die het koppel ontketende, was zwaar, maar buitengewoon levendig. Want toen het gevaar van een winstronde dreigend werd, kromden Evers en Klink hun ruggen, op hetzelfde oogenblik flitste Frank weg! Ronde na ronde vlogen de renners rond en eindelijk, na een daverend gevecht was het peleton geklopt. Drie koppels hadden een ronde voorsprong genomen. Daarbij is het gebleven, ondanks vele po gingen. Voor welke pogingen een oorzaak was: in het eerste en tweede klassement was Frank de rapste sprinter en beide keeren klopte hy Evers. Zoodat Klink-Evers probeerden, nog een ronde uit te loopen. Datzelfde pro beerde Boerkoel-Schipper ook. Maar Frank en Groot waren er bij al die pogingen direct bij, cm de vlucht reeds m de kiem te smoren. Toen kwam een kritiek moment. Frank kreeg een inzinking, maar bofte, dat juist toen Klink een lekke band kreeg. Toch bleef Frank ook daarna iets minder rijden en Groot werd gedwongen, het leeuwendeel te doen. Hij reed in de tweede helft het meest, om zijn koppelgenoot rust te geven, 't Hielp echter niet voldoende en het derde klasse ment won Evers vóór Frank! Toen ging de laatste fase van den strijd in. Nogmaals probeerde Klink weg te komen, maar Groot bleef aan het wieltje, ronden lang. En toen die poging mislukte, hoopte Klink nog op de sprintcapaciteiten van Evers, die op dat oogenblik ongetwijfeld de sterkste sprinter was. Dat bleek in het eind klassement. Frank zou het nog eens probee- ren, lag bij de bel nog ruim een lengte op Evers voor, maar toen volgde een onweer staanbare spurt van den Alkmaarder: hij na derde en kwam voor de tribune vlak naast Frank. En begon toen een blunder te maken. Hoe wel zijn snelheid grooter was dan die van Frank, vergat Evers zich een oogenblik en duwde met zijn hand Frank achteruit, om zoo het eerst over de streep te gaan. 't Was fout en 't was onsportief. En't was heelemaal niet noodig geweest, want Frank was op dat moment in werkelijkheid al geklopt. Terecht werd Evers gediskwalificeerd, zoodat Groot-Frank wonnen. 1. Groot-Frank, 19 pt.; 2. Evers-Klink, 16 pt.; 3. Schipper-Boerkoel, 4 pt. De overige koppels op een ronde. Het was een schoon gevecht op dezen Woensdagavond, misschien was dit program ma boeiender dan alle vorige officieele wed strijden. Hulde daarom aan alle renners, die samen zorgden voor een dergelijk pakkend pro gramma, dat naar meer smaakt! Kolven. 60-JARIG BESTAAN VAN DE KOLFVEREENIGING „RECHT DOOR'. Gisteren heeft de kolfclub „Recht Door het merkwaardige feit mogen herdenken van haar 60-jarig bestaan. Zij heeft dit ge daan door haar gewonen j aarlij kschen on- derlingen kolf- en biljartwedstrijd er aan te verbinden. Als altijd hadden deze wed strijden weder een zeer gezellig verloop. Nadat op de bovenzaal van den heer Berkhouwer met een toepasselijk woord prijsuitreiking had plaats gehad, werd den leden een keurig verzorgd souper aangebo den. Daarna sprak de voorzitter, de heer J. Swaag, een welkomstwoord, wierp een korten terugblik en herdacht in treffende bewoordingen het recente verlies, dat R. D. had geleden door het overlijden van den heer D. J. Govers. Van de vervolgens geboden gelegenheid om iets in het midden te brengen werd door verscheidene leden gebruik gemaakt. In de verschillende speeches kwam o.a. naar voren, dat R. D. steeds een eervolle plaats in den Ned. kolfbond had ingeno men, wat wel ten duidelijkste bleek uit de aanwezige tropheeën, als beker en velerlei medailles. Bij de tegenwoordige leden moet hierbij wel de herinnering opkomen aan twee personen, die in 't verleden den naam R. D. groot en geducht hadden gemaakt, n.1. den ouden heer Hagenaar, den bij alle kolvers van den Ned. bond familiaar bekenden Oome Jan en den heer F. Koste lijk. Aan hunne nagedachtenis werd hulde gebracht. Hoogtijdagen werden de jaarlijksche on derlinge wedstrijden genoemd en de luiste- rijke feesten ter gelegenheid van het 25- en 50-jarig bestaan van R. D., alsmede van het 40-jarig bestaan van den Ned. kolfbond, ook hier gevierd, zouden zeker niet licht worden vergeten. Op den steeds bestaan hebbenden goeden geest, de groote kameraadschappelijkheid onder de leden, werd door meer dan een met trotsch gewezen. Het spreekt wel vanzelf, dat op een her denkingsdag als deze de gedachten in de eerste plaats wel moeten uitgaan naar .den heer Halff, die 52 jaar als secretaris de lotgevallen van R. D. op zeer verdienstelijke wijze heeft geboekstaafd. Twee jaar gele den hiervoor op zijn 50-jarig jubilé terecht gehuldigd, meende men toch bij deze gele genheid op dit hoogst merkwaardige feit nog eens het volle licht te moeten laten vallen. De hoop werd uitgesproken, dat de heer Halff lust en kracht mocht behouden het kolven eenige jaren voort te zetten. De voorzitter, de heer J. Swaag, werd mede terecht in de herdenking betrokken. Van omstreeks 1900 af, toen hij nog woon achtig was te Bergen, was hij reeds lid, een respectabel aantal jaren dus. En dat hij steeds een zeer verdienstelijk lid is geweest, bleek den heer Butter wel heel goed, toen deze 10 jaar geleden ter gelegenheid van het 50-jarig bestaan van R. D. een uittreksel uit de notulen maakte. Van den heer Swaag ging iets uit, hij was een stuwende kracht en het was dan ook waarlijk geen wonder, dat bij het ver scheiden van den voorzitter Bakker de keuze voor deze functie op hem viel. Een betere keuze had men wel niet kunnen doen. Gehoopt werd, dat hij nog menig jaar deze functie zou mogen blijven be- kleeden. Gezellige kout werd afgewisseld door nu eens aan den een en dan weer aan een ander een dronk te wijden. Enthousiasme kwam er, toen de heer Koster dit deed aan den bijna 88-jarigen heer S. Over. Het was al laat, toen de voorzitter op stond om het slotwoord te spreken. Met heel veel genoegen kan men op dezen herdenkingsdag terug zien, die er zeker niet weinig toe zal bijdragen, om, zoo mogelijk, de verbondenheid onder de leden nog hechter te maken. Vermelden we nog, dat het eerelid, de heer Kalker, de vereeniging by deze gele genheid met drie mooie bloemstukken heeft vereerd. Tennis. Het was gisteren de derde dag van de Wimbledon-kampioenschappen. Deze dag was gewijd aan de heeren- en damesenkel spelen, terwijl ook verschillende partijen in het gemengd-dubbelspel afgewikkeld wer den. Zoo speelde onze landgenoote, mejuffrouw Rollin Couquerque, op de zesde baan, voor de tweede ronde in het dames-enkelspel tegen de Engelsche speelster, mejuffrouw M. Reddall, en na hevigen strijd slaagde de Zwakke tot matige wind uit noordelijke richtingen; betrokken tot zwaar bewolkt; tijdelijk opklarend; waarschijnlijk weinig of geen regen; weinig verandering in tempe ratuur in het noorden; in het zuiden koeler. Koeler. De depressie over Scandinavië trok oost waarts en vulde verder op. De oceaan- depressie verplaatste zich in noordoostelijke richting, doch werd niet veel dieper. In het zuidwesten bevindt zich nog een uitlooper van het Azoren-hoogedrukgebied. Over Duitschland nam de hoogedruk aanzienlijk in beteekenis af. Van Ierland strekt zich via Wales, Londen, Amsterdam, Berlijn naar oost-Duitschland, een scherpe scheiding uit tusschen koele lucht in het noorden en. warme lucht in het zuiden. De inval van deze koelere lucht heeft in het noorden van ons land afkoeling gebracht. Voorts viel langs de reeds genoemde scheidingslijn plaatselijke matigen regen. Over Duitsch land, Frankrijk en centraal-Europa blijft het nog warm en onweersachtig. Voor ons land is eenigszins koel weer te wachten. Later met opklaring. De regenkansen zyn gering. LICHT OP! Hedenavond voor rijwielen, motorrijtui gen en andere voertuigen van 21.56 uur tot 4.08 uur licht op. HOOG- EN LAAG WATER TE BERGEN AAN ZEE. (Zomertijd). JunL Hoog water. Laag water. Dat. v.m. n.m. v.m. nun. 24 0.20 0.56 8.58 9.40 25 1.23 1.59 10.04 10.44 26 2.22 2.54 11.02 11.43 27 3.12 3.45 0.02 Nederlandsche speelster er in zich voor de derde ronde te plaatsen. De eerste set won zij met 63, doch in de tweede set was de tegenstand van de Engelsche te groot, zoo dat deze met 108 verloren ging. In de derde set slaagde mejuffrouw Rollin Cou querque er echer in de overhand te behou den, en met 63 kwam het einde van de set en de geheele partij ten gunste van de Nederlandsche speelster. In het gemengd dubbelspel kwam van Swol uit met de Engelsche speelster mej. Paterson tegen 't AmerikaanschEngelsche dubbel mej. Bundy en Musgrove. Onze landgenoot vormde met zijn Engelsche partner spoedig een vrij goed sluitend ge heel. Zij wonnen verdiend met 64, 64. Schaken. Het internationaal tornooi te Noordwijk is geëindigd. De afgebroken partij uit de laatste ronde tusschen Schmidt en Bogol- jubov eindigde na 60 zetten in remise. Bogoljubov had goede winstkansen, maar in tijdnood overzag hij schaak, hetgeen hem zijn dubbelpion op de a-lyn kostte. De eindstand van het tornooi is thans: 1 Eliskases 7 punt. 2 Keres 6% punt. 3 Pirc 5% punt. 4 Euwe 5 pnt. 5 en 6 Landau en Bogoljubov, ieder i'A pnt. 7 sir Thomas 4 pnt. 8 Schmidt 2 y2 pnt. 9 en 10 Spielmann en Tartakower, ieder 2 pnt. Dammen. DAMKAMPIOENSCHAP VAN ALKMAAR. De uitslagen van de in de tweede ronde gespeelde wedstrijden om het persoonlijk damkampioenschap van Alkmaar luiden als volgt: Groep A: N. OudM. Polk 20 K. A. JakschtovJ. van Kersbergen 20 C. A. de BreeJ. N. Mooij 02 Afgebroken party: K. A. JakschtovJ. N. Mooy 11 Groep B: S. Vos—J. Dogger 11 P. Bakkum—P. Ranzijn afgebr. G. Oudshoorn—M. Hemels 0—2 D. Marees vrij. Groep C: J. van Montfoort—A. Burgert afgebr. Twee wedstrijden in deze groep werden uitgesteld.

Alkmaarsche Courant | 1938 | | pagina 7