LAATSTE BERICHTEN. AMSTERDAMSCHE BEURS s* x) ex-coupon bergen zïjpe oude niedorp zwaagdijk langendijk heiloo Jkooinclaal TUeuws Stad en Omqeomg. De behandeling der zaak Oss. ion/, EGMOND BINNEN DERDE BLAD. 2 (ONGECORRIGEERD). De procureur-generaal van het Bossche gerechtshof weer aan 't woord. Hedenochtend heeft het Ambtenarenge recht de behandeling voortgezet van de klachten van de onderofficieren van de vroegere brigade-Oss. De procureur-generaal bij het Bossche gerecht, baron Speyart van Woerden, zet zijn gisteren afgebroken uiteenzetting voort. Spr. merkt op, dat bij het verhoor, dat spr. met den officier heeft afgenomen aan wachtmeester de Gier, laatstgenoemde zich op het standpunt heeft gesteld, dat, wanneer het betreft gedragingen van geestelijken, ook al vallen die gedragingen niet onder de strafwet, het dan toch tot de taak der mare chaussee behoort, daarnaar een onderzoek in te stellen. Spr. heeft over de wijze, waarop de mare chaussee in deze zaken is opgetreden, zijn ernstige afkeuring uitgesproken. Vervolgen onderwerpt spr. den gang van zaken in de actie tegen de pastoors aan een kritische beschouwing en hij merkt op, dat wachtmeester de Gier op de hoogte is ge weest van het feit, dat hiermede sprake was van een poging tot chantage in verband met een thans in Den Haag wonende dame. Spr. wijst er op, dat de wachtmeesters, die deze dame in Den Haag hebben bezocht, het aan haar hebben voorgesteld, alsof de pastoor zou hebben verklaard, dat hij vroe ger een verhouding met haar heeft gehad, ten einde aldus een verklaring van deze vrouw te kunnen krijgen. Zeer verontwaardigd heeft deze dame onmiddellijk daarna een brief aan der. pastoor geschreven, waaruit blijkt, dat de pastoor toch zeer goed weet, dat hij nimmer een verhouding met haar heeft gehad. Spr. herinnert voort aan de ontvangen klachten over het optreden van de mare chaussee bij hun verhoor van tal van kin deren en misdienaars, welke verhooren groote opschudding hebben teweeg gebracht en ten aanzien waarvan volkomen duidelijk is gebleken, dat er geen enkele reden voor aanwezig was. Wat de zaak-de Wolf betreft, geeft spr. een heel relaas van allerlei mishandelingen welke deze, volgens zijn verklaring, in de kazerne heeft ondervonden, terwijl daar naast vyf getuigen hebben verklaard, dat hy van Vrijdag 24 Juni 1938. OPGAVE VAN NOORDHOLLANDSCH LANDBOUWCRED1ET N.V. Vorige koers STAATSLEENINGEN. 3—3NederL 1938 3 Ned-Indië 1937 5)4 Duitschl '30 m. verkL BANK-INf -LLINGEN. Amsterd. Bank146 Handel Mij. Cert. v. 250 147'/s Koloniale Bank Ned. ind. Handelsbank INDUSTR. OND. B1NNENL. Alg. Kunstzijde Unie Calvé Delft Cert NederL Ford Philips Gloeil. Gem. Bezit Unilever INDUSTR. OND. BUITENL. Am. Smelting Anaconda Bethleh. Steel t Cities Service Generaal Motors Kennecott Copper Republic Steel Standard Brands Steel comm. U. S. Leather CULTUUR MAATSCH. H. V. A Java Cultuur Ned. Ind. Suiker Unie Vereen. Vorstenlanden MIJNBOUW. Alg. Ezplor. Mij.. Redjang Lebong PETROLEUM. Dordtsche Petr. Kon. Petr. Perlak Phillips Oil i Shell Union Tide Water RUBBERS. Amsterd. Rubber Deli Bat. Rubber Heasa Rubber 1163/. Oostkust Ïi4i/, 101% 100'/, 28'/, 135 131V, 371/4 911/, 300 274'/, 153'/, 31V. 20'Vu 37 u/u 25'/, 2t>i/i, 12 5 V. 357/i, 33/« 4593/4 163 168 658/g 753/4 166 322 334«/8 771/, 26% 10% 10% 204% 130'/, Serbadjadi Interc. Rubber SCHEEPVAARTEN. HollandAmerika lijn JavaChinaJapan lijn Kon Ned. Stoomboot Scheepvaart Unie TABAKKEN. Deli Batavia Oude Deli Senembah AMER. SPOORWEGEN. Atchison Topeka Southern Pacific Southern Railw. Cert.. Union Pacific Canadian Pac. §Noteering per 50. fExclaim. *Exdividend, Prolongatie vorige koers X, heden X pCt WISSELKOERSEN AMSTERDAM OFFICIEEL. 96 2% 828/8 111 1138/g 216'/, 26 i 2533/, 22% 9% 63/, 52 4»/s laatste 2.45-3.00 100% 281/, 1451/, 150'/, 1361/, 129 38|-9'/, 91'/, 301 270'/,-2 153'/, 331/, 21-% 39%-* A /w 26'% 26%-7 12'%-| 37i-% 3% 463-4 165 171 62'/,-3 76 166 326'/, 3374-84 77 27% 10%-11 10% 209-3/, 144-5 126-7 140 99-100 3i/ie - l/e 112 114 224 288-914 258-9 23Vi 11%'i So Vorige koers heden New-York 1.80 1.80% Londen 8.95 8.95 Berlijn 72.77 72.75 Parijs 5.03 X 5.03 Brussel (Belga) 30.63 30.66 Ziirich 41.48 41.44 Kopenhagen 39.97*$ 40.00 Stockholm 46.15 46.17*$ Oslo 45.00 45.00 verwondingen had, welke voor zijn gang naar de kazerne niet aanwezig waren. Op een vraag van mr. Meyes merkt de procureur-generaal op, dat er steeds is ge werkt met groote voortvarendheid en dat er ook goede resultaten zijn bereikt. Bij aan dachtige bestudeering kan men echter niet spreken van „fijn recherchewerk" en bij het uitreiken van onderscheidingen of bij be oordeeling van het werk der marechaussee heeft spr. dan ook nooit als adjectief „bij zonder bekwaam" gebruikt. Ook kan men niet spreken van „deskun dig" optreden, en de sucessen zijn dan ook meer een gevolg van hun ijver, voortvarend heid en doortastendheid. Bepaalde moei lijkheden zijn er echter niet geweest (be roering in de zaal). „Op hol geslagen". Toen de brigade naar aanleiding daarvan werd onderscheiden, is zij op hol geslagen en heeft zij alle nuchter inzicht verloren. Zij ging op onoordeelkundige wijze allerlei zaken entameeren, daarbij aangezet door de matelooze verheerlijking, ook in de pers. En zulks geschiedde met volkomen verwaar- loozing van de gemeentepolitie, die steeds zeer goed werk heeft verricht en met meer tact en doorzicht optrad. Zoo moest het dan eindelijk komen tot een noodlottige ontknooping en dat deze ge komen is, vindt spr. jammer (gelach). Aan de „terreur en domheidsmacht" moest echter een einde komen en daartoe heeft spr. den minister van justitie geadviseerd. De president vraagt den procureur-gene raal, of er ook nog sprake is geweest van straf. De procureur-generaal: dat is een aange legenheid, waarover de minister van justitie niet heeft te beslissen. Voortgaande komt spr. op de verhouding tusschen hem en de autoriteiten der mare chaussee, die inderdaad niet zoo goed was. Talrijke fouten en tekortkomingen konden worden geconstateerd, doch de divisie-com mandant trad daartegen niet op en praatte de dingen tegen alle feiten in goed. Voorts doet spr. nog mededeeling van een geval, waarin een wachtmeester zelfmoord pleegde, omdat hij verduistering had ge pleegd. De toenmalige divisie-commandant heeft toen in een brief zijn verwondering er over uitgesproken, dat de man, die bijna pensioengerechtigd was, daartoe gekomen was. „Waarom heeft hij mij niet, aldus dat schrijven, om hulp gevraagd, dan zou er wel een oplossing kunnen zyn gevonden door vervroegd pensioen". Dat is, aldus de procureur-generaal, een voorbeeld, hoe men tegen een strafbaar feit van verduistering opvat. Getuige Boellaert: mag ik naar aanleiding daarvan eenige opmerkingen maken? President: het lijkt me niet gewenscht om hier over dergelijke kwesties een debat toe te laten. Is u het met het medegedeelde niet eens? Getuige Boellaert: volkomen oneens. President: dan zullen we daarvan aantee- kening doen. Vervolgens wordt als getuige gehoord de heer Ploegmakers, burgemeester van Oss. Deze verklaart niet aan den procureur- generaal gevraagd te hebben om verschil lende onderzoeken welke in zijn gemeente plaats hadden, te stoppen, doch wel om een eind te maken aan het gezagsondermijnend optreden van de marechaussee. Getuige verklaart o.m. met den opzichter Van Bergen te hebben gesproken over de be weerde onregelmatigheden bij de werkver schaffing. Getuige vertrouwt van Bergen volkomen en deze heeft hem gezegd, dat er niets gebeurd was. Toen heeft getuige hem gevraagd, maar niet verder over deze zaak te spreken, om de gemeente niet meer in opspraak te brengen. Voorts verklaart getuige o.m., dat één der pastoors zich bij hem heeft beklaagd over het onderzoek van de marechaussee. Getui ge heeft den pastoor echter niet kunnen hel pen, omdat h(j de feiten niet kende. Ik heb, aldus getuige, den pastoor medegedeeld, dat hy zich tot zijn eigen overheid moest wen den, wanneer hij meende onbehoorlijk te zijn behandeld. Getuige van Everdingen verklaart nog, dat hij persoonlijk van den minister van defen sie opdracht heeft gekregen een onderzoek in te stellen naar de beweerde mishandeling van den arbeider de Wolf. Getuige heeft de Wolf gehoord en deze hield de mishandeling vol, doch zeide, daar van geen aangifte te hebben willen doen, wanneer de gemeentelijke politie-agent Veldkamp niet bij hem gekomen was. Voorts heeft de „mishandelde" na de mishandeling 10 kilometer per fiets afgelegd. Mr. Meyes vraagt, of de Gier een verkla ring kan geven, waarom hij onder zijn rap port in zake de geestelijken heeft gezet: in overleg met u wordt het onderzoek gesloten. Wachtmeester de Gier: ik had de opdracht ontvangen om mijn rapport in te dienen en meende dat daarmee de zaak was afge- loopen. Spr. zegt nooit eenige reprimande of op merking over zijn optreden te hebben ont vangen, noch van politioneele noch van justitieele autoriteiten. Hij heeft zijn werk altijd gedaan, zooals hij meende te moeten doen, en wanneer hij iets heeft kunnen be reiken, heeft spr. zich daarvoor altijd dank baar getoond. Geenszins heeft spr. zich over het paard getild gevoeld. Ten slotte protesteerde spr. met klem tegen de voorstelling, als zou hij in zijn rap porten wel eens onwaarheid hebben ge schreven. De zitting wordt hierna geschorst tot kwart over twee. DE MOORD EN POGING TOT ZELFMOORD TE ROTTERDAM. De 88-jarige bankwerker P. W. v. d. Nieu- wendijk, die op 15 Juni in zijn woning aan het Weipad in het tuindorp Vreewijk te Rot terdam zijn vrouw met een mes doodde en daarna zichzelf de keel trachtte af te snij den, hetgeen hem niet gelukte, is gisteren in het ziekenhuis aan de bekomen wonden overleden. LEEUWARDEN S VLIEGVELD Officieel geopend. Hedenmiddag is de luchthaven Leeuwar den, welke slechts drie kilometer van het centrum der stad is gelegen, officieel ge opend. De commissaris der koningin, mr. P. A. V. baron van Harinxma Thoe Slooten, sprak het openingswoord, na een inleidend woord van den burgemeester. Vervolgens sprak nog o.m. de burge meester, jhr. mr. J. M. Beyma. De dochter van Leeuwardens burge meester gaf eenige oogenblikken daarna het eerste officieele startsein, waarop het vlaggeschip der K. L. M„ de F. 36, met een aantal genoodigden een eereronde maakte. JAARVERGADERING VROUWEN VREDE BOND. De algemeene Nederlandsche Vrouwen Vrede-bond hield eergisteren en gisteren zijn jaarlijksche algemeene vergadering in de school van wijsbegeerte te Amersfoort. In haar openingswoord heette de wnd. voorzitster, mevr. M. v. ReeBergsma, de afgevaardigden en belangstellenden, in het bijzonder de vertegenwoordigster van den Internationalen Vrouwenbond voor Vrede en Vrijheid, welkom. Uit het jaarverslag van de secretaresse bleek, dat in het afgeloopen jaar 1080 nieuwe leden toetraden, terwijl 3 nieuwe afdeelingen werden opgericht. Notulen en jaarverslagen werden goedgekeurd, evenals het beleid van de redactie van het orgaan „De vrouw en de vrede". De oplaag van dit laatste steeg tot 11.000 exemplaren. In de avond-vergadering sprak dr. J. Brandt Corstius over „Pacifistische volks verdediging". De hoofdgedachten van de vredesbeweging, aldus spreker, blijven nooit dezelfde. Dit oogenblik liggen de begrippen vrede en veiligheid zeer ver uit elkaar, terwijl be wapening en veiligheid een betere analogie schynen. De stemming van de massa is ge baseerd op angst. Met voorbeelden van ge weldloos verzet in vroeger tijden toonde spr. aan hoe dkwyls deze tot succes hebben geleid. Ook nu zal men voorbereidselen moeten treffen om ons volk geestelijk weerbaar te maken. De gedachte van geestelijke weerbaarheid groeit op dit oogenblik internationaal, vooral in België en in Engeland. Een grootsche taak ligt hier voor de Nederlandsche vredesbeweging. Een geanimeerde nabespreking volgde op dit referaat. TERECHTSTELLING IN DUITSCHL AND. Heinrich Menz uit Biberach, die op 22 Februari ter dood veroordeeld werd, ver dacht van spionnage ten behoeve van een anderen staat en van het leveren van ma teriaal aan dien staat, is heden terechtge steld. TWINTIG INBOORLINGEN IN OOST-AFRIKA VERDRONKEN. Drie-en-twintig opvarenden van het kust vaartuig „Liberal", dat op weg was naar Tsjai-Tsjai, zijn door een groote golf over boord geslagen. Drie hunner werden gered. Men vreest, dat de andere twintig om het leven gekomen zyn. ONEENIGHEID IN HET JAPANSCHE KABINET. Tijdens de buitengewone vergadering van het Japansche kabinet, welke gisteren werd gehouden en waarin besloten werd tot de economische maatregelen, welke noodzake lijk zijn door de vijandelijkheden in China, schijnen ernstige meeningsverschillen te zijn gerezen. Verscheidene leden van het kabinet zouden van meening zijn geweest, dat de maatregelen zouden leiden tot werk loosheid en tot een prijsstijging, waardoor de openbare orde gevaar zou loopen. De regeering heeft de mogelijkheid bestudeerd de werklieden, die door de maatregelen zonder werk zouden komen, over te bren gen naar de munitiefabrieken, waar tekort aan werkkrachten heerscht. Verder zullen groote openbare werken worden uitgevoerd en zullen officieele prijzen worden vastge steld voor de eerste levensbehoeften. Bo vendien zullen „tngewenschte ideologieën" gecontroleerd worden. DE TERREUR IN PALESTINA. In verband met de bloedige incidenten bij Tel Aviv en Jaffa is de bewakingsdienst versterkt. In de overige gebieden is men on gerust door het toenemen van de terreur. Nabij Petahtikva hebben de Arabieren systematisch de te velde staande gewassen vernield, terwijl de kolonie Bensjemen bij Lydda door een gewapende bende werd aangevallen. Toch schoolzwemmen. In de laatste raadsvergadering deelde de voorzitter mede, dat Ged. Staten het besluit om het schoolzwemmen in te voeren niet hadden goedgekeurd, omdat Bergen voor het sluitend maken van de begrooting een uit- keering van het Rijk ontvangt en dit geen gelden voor deze uitbreiding van het leer plan beschikbaar wil stellen. De inspecteur van het lager onderwijs maakte bovendien bezwaar, dat de leerlingen zich per rijwiel naar het bad begaven, zoo dat het nagenoeg vast stond, dat het school zwemmen in Bergen een illusie bleef. Volksonderwijs pakte echter voor de leer lingen van de lagere school dermate ener giek aan, dat gistermorgen in Pesie's bad de eerste lessen aan een 50 leerlingen van de lagere school gegeven konden worden. Het schoolhoofd van de r.k. school, de heer Kraakman, zat echter ook niet stil en wist te bereiken, dat heden de leerlingen van zijn school ook van deze lessen konden genieten, terwijl de school met den bijbel eveneens in Pesie's bad de volgende week volgt. Het schoolzwemmen is in Bergen aus een feit geworden. Bravol De successen van Be Qulck. De door Be Quick te Ostende op het internationale tournooi, waaraan 52 vereenigingen uit 6 landen deelnamen, zijn dermate van beteekenis (in elke groep werd slechts één prijs beschikbaar gesteld, zoodat de behaalde prijzen daardoor nog belangrijker zijn) dat wij daarvan alsnog een meer uitvoerig verslag plaatsen. Zaterdagmiddag om 3 uur werd begon' nen met een vijfkamp, waaraan werd deel genomen door groepen van 6 dames. Deze oefeningen bestonden uit: Vrije oef. Brug, Hoogspringen, Balwer- pen of touwtrekken. Max. aantal punten 300. Bij het bekendmaken der prijzen bleek dat de strijd hier is gegaan tusschen Volt- Tilburg en Be-Quick. Volt behaalde in totaal 268.8 punten en Be-Quick 267. Daar voor iederen wedstrijd slechts 1 prijs be schikbaar was nJ. voor de hoogst geplaat ste, moest Be-Quick met 1,8 punt verschil als no. 2 toezien dat aan Volt den beker werd uitgereikt Dat Be-Quick in dezen vijfkamp zeer sterk was, moge blijken uit het feit dat 7 personeele prijzen van de 35 aan haar werden uitgereikt. Na afloop van dezen vijfkamp werd doorgegaan met den Afdeelingswedsirijd (Vrije oef., Keusoefe ning, Volksdans en Spel). In deze afdee- ling was de deelname zeer groot. Tot de best geplaatste tien behoorde ook Be Quick als no. 5 met 439.7 pnt. (ma. 500). Hier voor werd haar een beker uitgereikt ter wijl na afloop hiervan nog moest worden deelgenomen aan den wedstrijd rhyth.- gymnastiek, waarin Be-Quick no. 5 ge plaatst werd van de 20 deelnemende ver eenigingen. Waar „Eato" Utrecht no. 1 was geplaatst, werd aan haar alleen een prijs toegekend. Het was intusschen bijna half 8 en de dames konden zich moeilijk meer voortbewegen, zoodat men brij was dat deze voor haar 200 zware dag voorbij was. Zondagmorgen 10 uur generale repeti tie voor de algemeene nummers per land. Door Holland zouden 's middags worden uitgevoerd 2 Bondreeksen. Deze repetitie liep direct goed, zoodat de Hollandsche dames (180) niet bevreesd behoefden te zijn voor de eer van het K.N.G.V. 12 uur: optocht door Ostende met als eindpunt stadhuis en officieele ontvangst. 3 uur: uitvoering gegeven in de Ko ninklijke gaanderijen waar de Hollandsche dames met zeer veel succes de Bondreek sen uitvoerden. Zondagavond 9 u. Wedstrijd in rhythm. dansen, balletten en kunstgroepen in het Palace theater (plaats biedende aan 2 3 duizend menschen) Be Quick nam als eeni ge Hollandsche vereeniging deel aan den wedstrijd in het bouwen van 3 kunstgroe pen (Brunhilde, Leiden was afgevallen) en wist alle buitenlandsche concurrenten te slaan! Zij behaalde 215.37 punten en als no. 2 volgde St. Clairlenne uit Sête met 201.81 punt (ook hiervoor werd slechts 1 prijs uitgereikt). En hiermede waren de wedstrijden voor Be Quick teneinde, want Maandagmorgen 10 uur verliet het gezelschap per bus Os tende om nog een rondrit door België te maken met als eindpunt Antwerpen, waar op den directeur gewacht werd, die te Os tende achtergebleven was om de prijsuit reiking mede te maken. Dat men te Antwer pen in spanning zat, laat zich begrijpen en vol ongeduld werd de directeur verwacht. Toen deze om half negen te Antwerpen arri veerde, kende de vreugde geen grenzen. De dames huldigden den directeur met bloemen en de rest laat zich begrijpen. Oververmoeid doch dankbaar gestemd en zeer voldaan werd om 10 uur de thuisreis aanvaard en arriveerde het gezelschap om ruim 5 uur 's morgens te Bergen. Hulde aan de dames, den leider, den heer v. Zoonen, en het be stuur voor de verrichte prestaties. De volledige uitslagen luiden: le prijs: Afdeelingswedstryd; le prijs Kunstgroepen. Personeele prijzen: de dames B. Mooy met 45 punten (max. 50 pnt.); M. Paping 44.9 pnt.; J. Pieterse 44,6 pnt.; J. J. Paping 44.3 pnt.; J. Dijs 44.2 pnt.; L. BogtmanKo ning 44 pnt en M. Buisman 43.6 pnt. Geslaagd. De heer J. Th. M. Punt, tijdelijk klerk ter secretarie, wonende alhier, is Donder dag j.1. geslaagd voor het examen ge meente-administratie A. Reisplan Middenstand. Wij vernamen, dat het reisplan-1938 van den Zijper Middenstand zal worden uitge voerd op 17, 21 en 24 Augustus a.s. De reis zal gaan via Amsterdam (waar de kofife zal worden gebruikt) en 't Gooi naar Oud-Valkeveen, waar men geruimen tijd hoopt door te brengen. Op de terugreis zal In Amsterdam een warme maaltijd worden genuttigd. Naar schatting zullen meer dan 1000 per sonen aan dezen tocht deelnemen. Verkooping. Ten overstaan van notaris F. J. M. Pinxter te Schoorldam is Woensdag j.1. in „Het Wapen van de Zijpe" in het openbaar verkocht het koffiehuis ,,'t Zijper Veerhuis" met tooneel- en danszaal, woon- en winkel huis, schuur en garage te Schagerbrug. groot 4 Aren, 34 c.A., eigendom van den heer J. Modder aldaar. Koopster werd mevr. wed. W. van der Oort te Sint Maarten voor 3000. Benoemd. aj ,t0t """^wijzer van bijstand aan de St. Adelbertusschool te Egmond-Binnen is be noemd de heer W. Winter te Alkmaar. Verlenging steunregeling. De steunregeling is voor deze gemeente r®doerr.Verlengd tot en met 31 December 1938. Deze regeling geldt echter niet onvoor waardelijk. Immers in verband met de toe te passen beperking Inzake werkverschaffing en steunverleening zal het aantal in-zorg blijvende werkloozen, gedurende het tijd vak van 13 Juni tot en met 24 September 1938, tot een maximum van 25 beperkt dienen te blijven. Benoemd. Tot tijdelijk buitengewoon gemeente veldwachter is onlangs in dienst der P, W. N. voor deze gemeente aangesteld da heer J. Wagenaar, van Broek op Langendijk. Luchtbescherming. Naar wij vernemen is het luchtbescher mingsplan dezer gemeente ter goedkeuring opgezonden. Van bevoegde zijde is ons medegedeeld, dat de heer J. F. Folkers, 1ste ambtenaar ter secretarie dezer gemeente, benoemd is tot hoofd van de Luchtbescherming. De heer A. Molenaar alhier slaagde voor het examen gemeente-administrateur* Donderdag zijn de zes cursisten van den Langendijker Winkeliers-, Nering- en Vak- vereeniging op het te Amsterdam gehouden examen voor het middenstandsdiploma Han delskennis, allemaal geslaagd. Dit zijn de heeren C. Rootjes Mz. te Oudkarspel, H. van Rijn te Noordscharwoude, IJ. Spanjaard te Noordscharwoude, P. Nieman te Zuidschar- woude, J. Vroegop Jz. te Broek op Langen dijk en P. Vroegop Jz. te Sint Pancras. Een heel wat beter resultaat dan den vorigen dag. Proces-verbaal. De politie heeft proces-verbaal opge maakt tegen P. J. M. wegens openbare schennis van de eerbaarheid. AFLOOP VERKOOPING. Door notaris mr. J. W. v. d. Heide te Alkmaar werd gister in de Rustende Ja ger te Heiloo bij opbod, combinatie en eindtoeslag, aangeboden: een geheel nieuw woonhuis met garage en tuingrond aan den Oosterzijweg, groot 32.93 A., eigendorn van den heer J. Liefting Bz. te Heiloo. Bij op bod stonden het huis, garage en tuin, groot 4.80 A. op een bedrag van 2540; het bouw terrein, groot 8.70 A op 600 en een perceel tuingrond, groot 19.43 A op 560. Bij de combinatie door den heer IJ. Blokker te Hei loo afgemijnd op 100. Opbrengst 3800. NED. CHR. GEMEENSCHAPSBOND TENT-EVANGELISATIE. In de tent van den Gemeenschapsbond, die op het Doelenveld staat opgetrokken, werd Woensdagavond de eerste van een reeks bij zondere evangelisatiesamenkomsten gehou den. Na gebed en Schriftlezing riep de heer Joh. van Oostveen de talrijke aanwezigen een hartelijk welkom toe. Spreker verheug de zich, dat op dezen eersten avond reeds zoo velen den weg naar de tent gevonden hadden. Wanneer men den zegen alleen van boven verwacht zal de Heere Zijn werk kun nen doen en zal Zijn naam verheerlijkt kun nen worden. In het tent werk gaat het er om, dat verloren menschenkinderen weer den weg mogen vinden tot het groote Vaderhart Gods. Daartoe heeft de Gemeenschapsbond de tent ook dit jaar weer te Alkmaar ge plaatst. Niet, omdat men in den Gem. Bond een nieuwe kerk of richting wil zyn. De Bond is slechts een vereeniging van mannen en vrouwen, die, hoewel behoorende tot on derscheiden kerken, allen één en denzelfden Heiland toebehooren en met elkander het Evangelie van Jezus Christus willen uitdra gen. Tevens wil men elkander in het geloofs leven versterken door Bijbelonderzoek en gemeenschappelijk gebed. Op deze wijze meenen wij een opdracht Gods te mogen ver vullen en de eenheid onder de kinderen Gods een klein weinig tot openbaring te mo gen brengen, terwyl toch een elk blijve in de kerk of kring, waartoe men behoort. Het woord werd hierna gegeven aan ds. IJzerman van Heemskerk, die naar aanlei ding van Lukas 15 1113 sprak over het „afdwalen van den mensch van God af". In Lukas 15, aldus spr., lezen we de ge schiedenis van den verloren zoon; de jongen, die het zoo goed bij vader heeft en die toch niet tevreden is, maar een deel van het hem toekomend goed opeischt en dan wegreist naar een ver land, waar hij in de moeite en ellende komt Die vader doet ons aan God denken, en die zoon aan den mensch, die van God is afgedwaald. Waar is het afdwalen nu begonnen? De eerste misstap begon in het hart van den zoon. Hij achtte het goed des vaders meer dan den Vader zeiven. Zijn hart ging meer naar de gave uit dan naar den Gever. Hij had den Vader niet lief boven alles. Dat was het begin van alle ellende. En dat is het nog. Daar is het mee begonnen in het Paradijs, toen de mensch zijn wil plaat ste boven Gods wil en nog altijd is dat de fout, de zonde, dat wij niet vragen: Heere, wat wilt Gij, dat ik doen zal? maar dat wij voor God staan met onzen eigen wil, gedre ven door de eigenliefde. Zouden wij eigen lijk wel weten, wat ware liefde is?, zoo vroeg spr. zich af. Wij hebben lief degenen die in onzen smaak vallen. Maar bewijst dit dan niet, dat onze liefde eigen-liefde, zelf zucht is? Wij allen zijn afgedwaald. In de kerk en bulten de kerk en ook de menschen in de tent. Ons natuurlijk hart volgt zijn eigen weg. We hebben aan God niet genoeg. Vandaar dat men zoo weinig zekerheid des geloofs vindt en ware blijdschap des harten. Men moet zich volkomen aan God overgeven. Dat kan en dat mag men doen, omdat God ons liefheeft met een goddelijke liefde, die zich in Christus heeft geopenbaard. Nu kun nen verloren zonen en dochteren kinderen Gods worden, wanneer zij zich aan Jezus Christus overgeven. Na het zingen van een lied, en een slot woord van den heer van Oostveen, werd het samenzijn door den heer Meijer uit Heiloo met dankgebed gesloten. Een dameskoortje zong tijdens de samen komst op gevoelvolle wyze enkele liederen. De samenkomsten worden tot Woensdag 29 Juni voortgezet.

Alkmaarsche Courant | 1938 | | pagina 10