13 AKKERTJES Victoria-Water tem extpa uur vwyid&el fcgtvoolcfeiianct vooï, 12 sitlloetu*^ weeeéecicht jkouinciaal hieuws qemeeuietadm TWEEDE BLAD. Vreeselijk ongeluk te Breda Dienstplichtige schiet kameraad dood. Glimlachje GEMENGD NIEUWS. DRUKKERIJ COSTEI ALKMAARSCHE COURANT. TEL. 3320 Nieuws in 't kort. DAGELIJKS een fleschje VERHOOGT UW GEZONDHEID STOMPETOREN Verwachting Buitenlandsch weeroverzicht. BROEK OP LANGENDUK ZUIDSCHARWOUDE DE BAAS. WAAK EEN HARP VOOR KAN DIENEN. Een koker "AKKERTJES" van 12 stuivers beval tegenwoordio 13 "AKKERTJES". Voordellen® U heefi er één extra. En U heelt ze dan altijd in hui» bt] nacht en ontij, bij plotseling opkomende Hoofdpijnen, Kies pijn, Migraine, Rneutnatische pijnen, Kou, Griep en Koort». Per doos van 2 stuks - 2 stuivers, "er koker met glazen buis van 13 gegeven S-bocht onder aan den berg niet behoorlijk nemen, waardoor de wagen op de linkerhelft van den weg kwam en daar met een hevigen slag tegen een juist nade rende bus van de Nederlandsche buurt- spoorwegmaatschappjj botste. De passagiers van de bus bleven onge deerd, doch van de inzittenden van de per sonenauto werden beide heeren, die links, aan den kant waar de auto de bus raakte, zaten, t.w. de filmoperateur Hagen uit Hil versum, die den w^en bestuurde en de kell- ner Waldeck, die achter hem had plaats ge nomen, op slag gedood. De eveneens uit Hilversum afkomstige operateur-electricien Vlodorp, die naast den bestuurder zat, sloeg tegen de voorruit en bekwam vrij ernstige snijwonden aan het gelaat. Na ter plaatse verbonden te zijn, is hij per ziekenauto naar Hilversum vervoerd. De politie, die met den geneesheer ter stond op de plaats des onheils aanwezig was, heeft de beide lijken der slachtoffers naar het ziekenhuis te Rhenen laten over brengen. De personenauto, waarmee men op weg was naar Venlo, is geheel vernield. De aan gereden autobus is aan de voorzijde zwaar beschadigd. De politie heeft beide voertui gen in beslag genomen, doch na aan de justi tie rapport te hebben uitgebracht, vrijgege ven. Het ongeluk is uitsluitend toe te schrijven aan de te groote snelheid, waarmee de per sonenauto reed. Gistermiddag is de dienstplichtige van D. uit Tilburg in de Chassee-kazerne te Breda getroffen door een revolverschot, dat door den dienstplichtige van H., eveneens uit Tilburg, die in de meening verkeerde, dat het wapen niet geladen was, op van D. werd afgevuurd. De ko gel ging dwars door den schedel van laatstgenoemde, waardoor deze zwaar gewond werd. Beide dienstplichtigen behooren tot het eerste bataljon, zesde regiment infanterie. Onmiddellijk na het gebeurde werd genees kundige- en geestelijke hulp ingeroepen. Vrij spoedig hierna is het slachtoffer over leden. Van H. dacht niet anders, dan dat de re volver ongeladen was. Hij richtte "pelender- wijs het wapen op zijn kameraad en trok de haan over met het bovengemelde noodlotti ge gevolg. Van H. was zóó geschrokken, dat hij be wusteloos op den grond viel. INKRIMPING VAN HET OVERWERK. Beperking der vergunningen De Regeeringspersdienst deelt m$de: In verband met het belang, dat in de huidige tijdsomstandigheden gelegen is in een verdeeling van de beschikbare hoe veelheid werk over een zoo groot mogelijk aantal arbeiders, treedt de wenschelijkhud naar voren, bij het verleenen van vergun ningen tot afwijking van den wettelijk toegestanen arbeidsduur naar nog grootere beperking te streven dan tot dusverre reeds het geval is. Uit den aard der zaak zullen zich steeds gevallen blijven voordoen, waarbij over werk niet te vermijden is, doch het moet niet onmogelijk worden geacht, den omvang van het jaarlijks verrichte overwerk tot kleiner proporties terug te brengen, zulks niet alleen voor zooveel betreft vergun ningen van individueelen aard, doch ook wat aangaat de collectieve er de seizoen vergunningen b.\ voor het kleedingbe- drijf. Ten eir.de het ontstaan van moeilijk heden zooveel mogelijk te voorkomen, moet het raadzaam worden geacht, dat allen, die van het instituut der overwerkvergunnin- gen gebruik maken, trachten door het toepassen van andere middelen, als het tijdig ter opleiding in dienst nemen van meer personeel, het bedingen van ruimer leveringstijden e.d., de noodzakelijkheid van werktijdverruiming te beperken. NEDERLAND EN DE TERUGTREKKING DER BUITENLANDERS IN SPANJE. Vragen aan den minister. Het Tweede Kamerlid van der Goes van Naters (s.d.a.p.) heeft aan de mi nisters van buitenlandsche zaken en van justitie de volgende vragen gesteld: 1. Is de regeering van oordeel, dat art. 7 sub 4 van de wet op het Nederlanderschap van toepassing kan zijn op de Nederland sche vrijwilligers in den Spaansche burger oorlog, en zoo ja, welke is dan de opvatting der regeering omtrent die toepasselijkheid ten aanzien van: a. vrijwilligers, geïncorporeerd in de Spaansche regeeringslegers; b. vrijwilligers der internationale brigade; c. vrijwilligers aan de zijde der opstande lingen. 2. Is de regeering niet van meening, dat. ongeacht eventueele toepasselijkheid van bovengemeld wetsartikel op één of meer categorieën vrijwilligers, hun repatrieering op gelijken voet als door andere bij de non-interventie overeenkomst betrokken staten behoort te worden bevorderd, zoodra de thans in voorbereiding zijnde regeling omtrent de terugtrekking der vrijwilligers van kracht zal zijn geworden? .,0, kijk eens Emil, ik ken /,J pond lichter geworden!" „Dat moet ik fotografeeren! GEMEENTE ZANDVOORT BENADEELD. Boekhouder-kassier der gemeente bedrijven gearresteerd. In den afgeloopen nacht heeft de politie gearresteerd den heer K. v. d. M., adjunct-directeur der gemeente bedrijven te Zandvdoort. Deze aanhouding geschiedde op ver moeden van verduistering en fraude, ten nadeele van de gemeente. Het verduisterde bedrag bleek om streeks 30.000 te beloopen. Tijdens het verlof van den heer v. d. M. enkele dagen geleden, is men de verduistering op het spoor gekomen. v. d. M. liet betaalde posten voor water en gas openstaan en stak het opgehaalde geld in zijn eigen zak. Bij zijn arrestatie vond de politie op den man nog slechts 750 francs. Voor zijn ver trek heeft hij een pakje, inhoudende 10.000 gulden aan een adres te Zandvoort afge geven, met het verzoek dit voor hem te bewaren. Het pakje bleek na de arrestatie nog in het bezit te zijn van den persoon, aan wien het ter bewaring was gegeven. Deze wist niet wat het pakje bevatte. De man heeft een volledige bekentenis afge legd. Aangezien de gemeente Zandvoort sedert Mei j.1. tegen fraude verzekerd is, zal zij van het gebeurde geen nadeel on dervinden. De boterheffing. - Het bedrag van de heffing en de steunuitkeering op boter is behoudens tusschentijdsche wijziging, voor de week van 23 tot 30 Juni vastgesteld op 50 cent per K.G. Officieele Deensche boternoteering. - De officieele Deensche boternoteering be droeg heden 220 kronen, is 88 cent. Zestig jaar getrouwd. - De heer en mevr. J. HoeRidderhof te Rotterdam her denken heden den dag, waarop zij zestig jaar geleden in het huwelijk zijn getreden. Boternoteering. - De commissienotee- ring voor Nederlandsche boter is heden vastgesteld op 82 cent per K.G. De hooge aardappelprijzen. - De Nederlandsche bond van handelaren in aardappelen en Maltabond hebben den minister van economische zaken telegra fisch geadviseerd de monopolieheffing voor aardapppelen na 26 Juni niet te ver- hoogen, aangezien de prijs van den nieu wen aardappeloogst bij voortduring hoog blijft, als gevolg van den export naar België, Duitschland en Engeland, naast de groote vraag voor binnenlandsche con sumptie. Daar het invoerrecht in Engeland per 1 Juli belangrijk verlaagd wordt, verwacht men dientengevolge een verdere stimulans van den aardappelprijs. ZES verschillende persen staan altijd klaar voor UW DRUKWERK. IN MEMORIAM DS BAAR. HET AUTO-ONGELUK OP DEN GREBBEBERG BIJ RHENEN. waarbij twee dooden te betreuren vallen en ëèn persoon licht gewond werd. Het terrorisme in Palestina. - Drie tot de Zikhorn Jacob Olonie behoorende jood- sche arbeiders zijn gisteren, toen zij van het land huiswaarts keerden, door een groote Arabische bende ontvoerd. Na langen tijd heeft zich vanavond te Tel Aviv weer een overval voorgedaan. Gp de joodsche markt werden schoten gelost, tengevolge waarvan een Arabier gedood werd en drie joden gewond werden, één zelfs ernstig. Spionnage ontdekt in Canada. - Te Montreal, in een vliegtuigfabriek, is een spion ontdekt, naar verluidt een Duitscher. De minister van justitie heeft evenwel ge weigerd in het parlement een verklaring af le ieggen en hij heeft zich er toe bepaald te zeggen, dat het staatsbelang zal worden be schermd. Men weet niet of de spion gearresteerd is en of hij deel uitmaakt van de spionnen- bende, welke in de Vereenigde Staten is gearresteerd. Groote dorpsbrand in Canada. - Het dorp St. Luc in de provincie Quebec is door een geweldigen brand geteisterd en bijna ge heel verwoest. Dertig woonhuizen brandden af. Slechts zes huizen en de kerk konden, door de omliggende hofsteden met dynamiet in de lucht te laten vliegen, gered worden. 250 bewoners zijn dakloos. Waterhoos in Montana. - In vallei van de Milk-rivier (V. Staten) hebben water- hoozen ernstige schade aangericht. Negen personen zijn verdronken en verscheidene menschen worden vermist. Talrijke boeren hebben hun door het water ondermijnde huizen verlaten en het spoorwegverkeer is geheel in wanorde. Ontploffing van een petroleumbron. - Tijdens het boren van petroleumbronnen in New Mexico heeft zich een ontploffing voor gedaan, waardoor zeven arbeiders werden gedood. De slachtoffers zijn zoo verminkc, dat herkennen uitgesloten is. Het is immer een genoegen te luisteren naar de zang van „Crescendo", doch Don derdagavond wachtte ons wel een bijzonder genoegen. De directeur, de heer H. J. Zaal te Bergen, had de vier koren, welke onder zijn leiding studeeren, bijeengeroepen in café Kamsteeg, waar men gezamelijk zou repeteeren. Een groot aantal genoodigden, w.o. de burgemeester, dr. Heringa, ds. Heep, de dijkgraaf met zijn echtgenoote, en vele anderen, woonden deze repetitie bij. Met groote toewijding werden de liederen, welke men dan 17en Juli, 's namiddags van half drie tot drie uur voor den Avro-micro- foon hoopt te zingen, voorgedragen. Het programma bevat werken van Bach, Mozart en „den Uil" van Diepenbroeck. Het moet voor den directeur, die de te leurstellingen kent, welke beoefenaren van schoone kunsten ondervinden, wel een groote voldoening zijn, te ervaren, hoe nauwgezet de leerlingen zijn aanwijzingen trachten na te volgen. In een geestig speechje, vertelde hij, dat hij zijn vier koor klassen den naam van „de Noordelijke Bachvereeniging" heeft gegeven, toen hij den Avro-leiding een naam moest zeggen. Zijn liefste wensch, den Johannes Passie, van Johan Sebastiaan Bach in te studee ren, hoopte hij spoedig verwezenlijkt te zien, waarvoor reeds animo bestond. Ds. Heep prees den leider en de zangers, en hoopte, dat vele luisteraars den 17den Juli van het radiohalfuurtje zullen genieten. „Was muziek en zang er niet, het leven had geen waarde", het ouderwetsche liedje bleek dezen avond nog geheel van kracht te zijn. Wij beleefden over de innerlijke vreugde, waarmee „Crescendo" ons telken male bij de uitvoeringen verheugt. Matige tot zwakke wind uit westelijke richtingen; betrokken tot zwaar bewolkt met tijdelijke opklaringen; weinig of geen regen; iets wanner overdag. Weinig regenkansen. De ondiepe depressie over den oceaan verplaatste zich langzaam verder noord- oostwaarts, vlak achter de kern komt een snel dieper wordende storing tot ontwikke ling, die zich eveneens noordoostwaarts be weegt. Over het noorden van de Britsche eilanden is het nog regenachtig. Over Frankrijk en nabij de Azoren handhaafde zich de hooge druk, het is over zuidwest en centraal-Europa rustig weer. In berg achtige gedeelten kwam lokaal onweer voor. De scheidingslijn tusschen koelere polaire lucht en warme tropische lucht loopt thans van Schotland via de Duitsche bocht naar Dresden. Bij de verplaatsing van deze scheidingslijn kwamen belangrijke tem peratuurveranderingen voor. Zoo werd het in zuidoost-Duitschland en Polen kouder, terwijl het over het noorden van ons land en het noorden der Britsche eilanden war mer werd. Over Scandinavië werd het kou der, onder invloed van de noordelijke luchtstroom in g, die aan de westzijde van een depressie over Finland aldaar door drong. Voor ons land blijft het vrij sombere weer nog aanhouden, morgen in den namiddag is eenige opklaring met stij ging van temperatuur waarschijnlijk. Regen van beteekenis zal niet voorko men. LICHT OP! Hedenavond voor rijwielen, motorrijtui gen en alle andere voertuigen van 21.56 uur tot 4.08 uur licht op. HOOG- EN LAAG WATER TE BERGEN AAN ZEE. (Zomertijd). Juni. Hoog water. Laag water. Dat. v.m. n.m. v.m. n.m. 25 1.23 1.59 10.04 10.44 26 2.22 2.54 11.02 11.43 27 3.12 3.45 0.02 „Het belang der jeugd" vergaderde. De vereeniging „Het Belang der Jeugd" vergaderde Woensdagavond ten lokale van den heer J. F. Weder alhier. Een flink aan tal leden was aanwezig. Bij de gehouden bestuursverkiezing wer den de heeren J. F. Weder en P. Beers herkozen. Bij de bespreking van het te maken schoolreisje, werd door het bestuur voor gestelde reisje aangenomen. Dit jaar zal de reis naar Amsterdam gaan, waar Artis be zocht zal worden; daarna naar Schiphol en het Kopje te Bloemendaal. Ook zal de ruïne van Brederode worden bezocht, met als slot van het reisje een bezoek aan een zee plaats of een speeltuin, naar gelang van de weersomstandigheden. Als geleidsters en geleiders zullen behalve het personeel en mevr. Westenberg, medegaan de dames A. Balder, en Joh. Bakker en de heeren Jb. Dirkmaat en J. Pielkenrood. De heeren G. Beers en P. Schager stelden zich beschik baar om met een lijst te loopen. Zoo moge- De voorzitter van de afd. Alkmaar van den Bond voor Staatspensionneering schrijft ons: Ds. Baar is niet meer, dat is de werkelijk heid, de ontzettende ontroering, die ons als lezers van de Alkmaarsche Courant en allen, die met de ontslapene hebben omgegaan, heeft getroffen. Hij was voorstander van den Bond voor Staatspensionneering, destijds deel uit makende van het hoofdbestuur, maar als bondslid en bondspreker was hij niet alleen in Noordholland, maar door geheel het land een gewild en gevierd spreker, want hij ver dedigde het premievrije pensioen met geest drift en met warme christenliefde. Het was ten eenenmale voor hem onmogelijk, een waar christen te zijn en de ouden van dagen aan hun lot over te laten. Wie met hem het genoegen had, op pro paganda uit te gaan, of op meetings naar hem, met zijn gloedvolle geestdriftige rede te mogen luisteren, ging wederom geschraagd met nieuwen strijdlust er op uit. Hij was altijd bereid op te treden waar de financiën schaarsch waren en geen hooge sprekers- kosten verstrekt konden worden. Vele malen sprak hij desnoods voor niets. Als het 't goed recht en de nooden der ouden van dagen betrof, was onzen veel te vroeg ontslapen medestrijder ds. Baar altijd bereid en men riep nooit te vergeefs zijn hulp in. De arbeid van dezen bondsvriend zal voortgezet worden. Dat hij ruste in vrede. Zooals reeds gister in onze courant be kend werd gemaakt, zal de begrafenis Zater dagmiddag te 12.45 op de Algem. Begraaf plaats te Dordrecht plaats vinden. lijk zal het schoolfeest op 22 Juli worden gehouden. De administrateur van het fonds voor den derden leerkracht, de heer A. Kaan, sprak zijn waardeering uit voor de wijze, waarop dit fonds gesteund wordt. Toch deed hij een beroep op de leden om de vermindering van de bijdragen, door het vertrek van contri buanten naar elders, te compenseeren door nieuwe te zoeken. Staande de vergadering gaven zich eenige contribuanten op, terwijl eenige anderen hun contributie verhoogden. De heer P. Molenaar stelde voor het vrijz. zangkoor te verzoeken, een uitvoering te willen geven tegen entree, om het fonds te steunen. De heer Westenberg zou daarvan een gezelligen avond willen maken. Een en ander zal worden uitgewerkt. Ook zal de mogelijkheid van het houden eener bazar onder het oog worden gezien. De rekening van den penningmeester werd in de beste orde bevonden. De gemeenteraad vergaderde Donder dagavond. Van de ingekomen stukken vermelden wij de rekening van den Vleeschkeuringsdienst Oudkarspel, welke een batig saldo van 213.45 aangaf. Ged. Staten hebben goedgekeurd de over dracht van het gem. electriciteitsbedrijf aan het P.E.N., het aangaan van een kasgeldlee- rung voor het gasbedrijf, de verordeningen op de heffing van secretarie-leges en van 75 opcenten op de gemeente-fondsbelasting en de aansluiting bij de Fraude Risico Onder linge van de Ver. v. Ned. Gemeenten Het onderzoek van de gemeentebegroo- ting 1938 is nog niet geëindigd. Er is machti ging verleend, om tot 50 pCt. van de bedra gen, welke op de begrooting 1937 zijn toege staan, uit te keeren. Met de fa. Kramer en Zonen is men tot overeenstemming gekomen over den ver koop van het stukje grond, waar het urinoir en de zandbak op geplaatst waren. He urinoir zal worden geplaatst op het terrein bij den heer Jansen. Van de gemeente Alkmaar is ontvangen de gemeensch. regeling voor den vleescnkeu- ringsdienst. Alles voor kennisgeving aange nomen. -

Alkmaarsche Courant | 1938 | | pagina 7