Vraag en Aanbod Er ging een week voorbij ZIJN STIJVE NEK IN 8 UUR GENEZEN KL00STERBALSEM ONS INDISCH HOEKJE. ■m\ir:i- 35 DOOR KLOOSTERBALSEM Financieel Overzicht. derde blad. Woensdags Alléén tweede handsch goederen. cent per vijf regels, uitsluitend a contant. (DINSDAGS EN VRIJDAGS INZENDEN). Een stijve nek behoeft Ge dus niet langer te hebben AKKER'S ORIGINEEL TER INZAGE Van stoute Indische zeevaarders en kloeke handelaren. ALKMAARSCHE COURANT VAN ZATERDAG 25 JUNI 19.18. „Een meisje" zegt de N. Langed. Crt. „dat per fiets kwam vanaf de richting Oudkarspel is in botsing gekomen met een doordat de rem niet werkte, met het gevolg, dat zij een gat in haar knie be kwam." Het is in dit bericht niet duidelijk of de rem van de fiets niet werkte dan wel of de rem van de heeft geweigerd. Het onvoorzichtige meisje is er ditmaal met een gat in de knie afgekomen. Zij had evengoed een gat in haar kunnen op- loopen. Wat de lieftallige Sonja Henie ons in de film „Op glad ijs" liet zien is inderdaad phenomenaal", zegt de Enkh. Crt., „en we kunnen ons heel goed de ontboezeming van i een der aanwezigen begrijpen, toen hij uit- riep: „Als ik een duizendpoot was, zou ik niet kunnen doen wat zij op 2 beenen presteert". Het valt inderdaad niet mee voor een uurtje rijden 500 paar schaatsen te moeten aanbinden. Een zekere D. uit Groot Ammers heeft 'bij een weddenschap 2.25 verdiend door een levenden kikker op te eten. Het ge wonnen geld werd dadelijk in alcohol omgezet. Waarschijnlijk heeft de man, toen hij den kikker op had, behoefte aan een opkikker- tje gekregen. „Zondag a.s., aanvang 2.30 uur, Tex. Boys tegen Tex. Slagerselftal", adverteert men in de Texelsche Crt. Wij hopen voor deze moedige boys, dat zij zich niet laten afslachten. „De bestuurder heeft nog een betonnen paaltje, dat aan de zijde van den weg stond, omver bereden. Waarschijnlijk heeft hij gedacht met een voorrangsweg te doen te hebben", schrijft de N. Langed. Crt. Vandaar natuurlijk, dat hy de paaltjes omver begon te rijden. Men neemt in Duitschland het vermogen van de Joden in beslag er ontneemt hun het burgerrecht. „Joden van de beurzen geweerd", schrijft de N. H. Crt. boven een desbetreffend be richt. Helaas, men weert in Duitschland wel de Joden van de beurzen, maar niet de beurzen van de Joden. „In café Het Noorden zullen lustige kellnerinnen in costume het schuimende gerstennat ronddienen", zegt de Schager Crt. Laten we eerlijk zeggen, dat wij het in het degelijke Schagen niet anders verwacht hadden. „Een toespraak van den Fed. Voorzitter, overhandiging van den kampioenswimpel en Eef Bos reed dolgelukkig zijn eereronde en had bijna geen oog voor zijn familie, die bovenop de tribune zoo volop met hem meeleefde", zegt de N. L. Crt. Waarschijnlijk heeft hij heelemaal niet verwacht, dat zijn familie bovenop de tribune zou zitten. Een verhuurder van strandtenten heeft te Wijk aan Zee een tent aan een onbeken de verhuurd, die er mee verdwenen is. Volgens de Bcerw. Crt. zal de politie trachten hem op te sporen. Wij ver orderstellen, dat de man zijn tent intusschen wel ergens anders zal op geslagen hebben. Een 20 tal leden der afd. van den Bond van Plattelandsvrouwen uit Wieringen zijn naar Scheveningen geweest. „Hier", aldus het Alkm. Dgbl.", werd een wandeling over de pier gemaakt waar na nog een poosje op de pier van het zee gezicht werd genoten." Zouden de dames ook thuis verteld heb ben, dat zij zoo aan het pierewaaien ge weest zijn? Een inwoner van Hoorn reed langs het dijkje. Er staat daar een waarschuwings bordje, maar de man zag het niet en fietste rustig door. „Een agent merkte het op, pakte hem bij zijn vestje en slingerde hem op de bon", vertelt de Enkh. Crt. Zou de politie bij dergelijke kleine ver grijpen niet wat minder hardhandig kun nen optreden? „Een jongeman uit Sint Pancras heeft in Broek op Langendijk voor 0.80 een regenworm opgegeten", zegt de N. L. Crt. Het blad ergert er zich terecht over, dat de man daarna nog onthaald werd en eenige jongedames hem met een kus beloonden. Wij gelooven ook, dat men best met 't presenteeren van wormkoekjes had kun nen volstaan. Een klein bouquetje stijlbloempjes uit het raadsverslag van de Schager Crt.: „De heer Bijlsma ziet sterren als hij in zijn bed ligt, zegt de voorzitter. Voorzitter (tot een meneer op de tribu ne): meneer, U zit de heele tijd te praten, houdt Uw mond! De meneer: Ik ben hier net (af). Wethouder Buiskool wil mekaar geen Mietje noemen. Voorzitter: Ik laat meneer Van Erp maar kletsen, hij spreekt verward. De heer Dekker vraagt een papiermand voor de bussen bij het station. Zal bevorderd worden". Wij zouden candidaat-raadsleden, die wat willen leeren, speciaal naar de verga deringen in Schager. willen verwijzen. „Gistermorgen", zoo vertelt de N. Langed. Crt." toen mevr. X te Zuidschar- woude op de trap van den zolder stapte, gleed deze weg. Mevr. X kwam te vallen en heeft waarschijnlijk een lichte hersen schudding gekregen. Het is niet te verkla ren hoe de trap weggleea, want zij zat boven aan een haak vast, maar waar schijnlijk heeft het oog niet goed in den haak gezeten." Wij hadden al dadelijk het vermoeden, dat er met deze trap iets niet in den haak was. „Verloren een tasch met brood en vuur vaste specie", adverteert men in de Schager Crt. Waarschijnlijk had de verliezer op een stevigen maaltijd gerekend. „Het was", zegt de Wieringer Crt." een aardig gezicht de lange tafels bij den heer Buisman te zien, geheel bezet door d Ouden van Dagen. Men gebruikte nog een afzakkertje en daarna nam de heer C. Nannis het woord om nog eens even op te halen wat er dien dag was gebeurd. Wij veronderstellen, dat hij wel aller eerst dat afzakkertje zal opgehaald hebben. Te koop z. g. a n. Damesrijwiel 15, Grasmachine z. gebreken 4, Piano krukje 3. LIJTWEG 21, Bergen. Pracht eiken schrijfbureau (cylinder- bur.) z. g. a. nieuw, met vele kastjes en laadjes, billijk ter overn. aangeb. Br. letter D 55 bureau van dit blad. Meisjesfiets 13.50, Jongensfiets 14, D. rijw. 14, 16, Heeren- rijw. 15.00, 16.00, merk „Burg" 17.50, zwaar Transportrijw. als nieuw 18.50, Tandem 35.00. enz. NIEROP, Heerenstr. 10. Tel. 3827. Te koop z. g. a. n. dames- en heeren rijwielen met torpedonaaf. Jongens- en meisjesrijwielen, eiken leeftijd. Billjjke prijzen. COERSENS RIJWIEL HANDEL, Vrouwenstraat 12. Te koop heeren-, dames-, jongens- en meisjesrijwielen w.o. enkele lage modellen Gazelle v. H. Prima staat, j. BLOKLAND, Luttik-Oudorp b. d. Vlotbrug. Te koop licht Motorrijwiel. WIJKER, Kanaaldijk 21 bij Vlotbrug. Te koop gevraagd: lompen 6K, Wol 45 ct„ laken 32 ct. per k.g., metalen marktwaarde. J. BURGERING, Gr.- Nieuwland D 31. Tel. 2435. Voor Naaimachines bij DEKKER, thans Spoorstrcat 5. Pracht collectie moderne Naaimachines, Salonmeubels, 2- g. a. n. (Nergens zoo goedkoop), Naaimachines vanaf 5, garantie. Te koop pracht spiegel met moderne, gouden lijst met bijpassende schilde rijen, goed loopende Engelsche gong- klok met speelwerk en koperei. kan delaars. VOORSTRAAT 32, Egmond aan Zee. Te koop: z. g. a. n. schoorsteenlooper handwerk, een kindernaaimachine (groot model). Adres VOORSTRAAT 32, Egmond aan Zee. Te koop gevraagd waschtafel. Adres te bevragen bureau van dit blad. Te koop gevraagd: een rijwielplaatje. Boekh. MARIE OUDEJANS, Schou tenstraat 13. Te koop een kinderwagen. Billijken prijs. Adres WESTERWEG 85. Te koop zoo goed als nieuw: moderne kinderwagen voor tweeling. Adres te bevragen bureau van dit blad. Te koop prima Motor driewieler merk Gillet. Adres P. MAKKES, Lindelaan 67, hoek Akerslaan. Te koop: Badkuip 4.50, Spiegelkast 12.50, zitbad 3.50, Ledikant met bed 7.50, prima Veerenbed 5, beste Mangel, Closetstoel, 2 Crapeauds, enz. (nette goed.) Dekker, Spoorstr. 5. Te koop gevraagd: heele en gedeel telijke inboedels, inventarissen en alle voorkomende goederen. DEKKER, thans Spoorstraat 5 en Ramen 7 A. Te koop goed onderhouden kinder wagen en wieg, tegen billijken prijs. STUARTSTRAAT 30. Te koop prima Jongensfiets 8.00, iepen dichte bak als nieuw voor bak fiets. UITENBOSCHSTRAAT 2. mIk had den geheelen dag door regen achtig weer geloopen met een sner penden wind. Toen ik s'aoonds thuis kwam, kon ik mijn hoofd niet meer bewegen, zoo stijf waren de spieren van mijn nek. Ik ging vroeg naar bed maar liet mij tevoren eens stevig wrij ven met Kloosterbalsem, 's Morgens was ik verrast te bemerken, dat er van mijn stijve nek niets meer te be speuren was. De Klooste. balsem had mij in een enkelen nacht, of in 8 uur van m'n hevige stijve nek af geholpen. S. Sch. te den H. Geen goud zoo goed" Onovertroffen b(j brand-en snij wonden Ook ongeëvenaard als wrljfmiddel bij Rheumatiek, spit en pjjnRjke spieren Schroofdoos 35 et Potten: 62H et en f 1.04 U HEBT IETS OP TE RUIMEN? Een „Vraag en Aanbod". 35 cent p. 5 regels a contant. WOENSDAGS en ZATERDAGS. Betere vooruitzichten. Vaste stem ming ter beurze. - Verder herstel der goederen. - Aanwijzingen van een lichte opleving in Amerika. - Een be vredigend dividend van de Shell Union Oil Co. - De H.V.A. in Atjeh. - Het jaarverslag van de Daily Batavia Mij. De technische positie van de groote fond- senmarkten is in den laatsten tijd niet on belangrijk verbeterd. Er waren reeds ver schillende aanwijzingen, dat het proces van de koersdaling tot staan was gekomen en dat het publiek verder een afwachtende houding aannam, om te zien, hoe ver de economische crisis zou doorwerken. Nu had men in den aanvang van deze periode van afwachting weinig aanwijzing, dat zich bin nen afzienbaren tijd eenige verbetering op industriëel gebied zou kunnen voordoen. Het was immers in hoofdzaak de achteruit gang van de industriëele bedrijvigheid in Amerika geweest, die den stoot heeft gegeven tot den algemeenen teruggang van de con junctuur. Die achteruitgang is oorzaak ge weest, dat het verbruik van de voornaamste grondstoffen sterk is ingekrompen. Het ge volg is geweest, dat de verbruikers van het oogenblik af, dat de prijsstijging tot staan is gekomen, hebben afgezien van een ver dere dekking van hun behoefte, zoodat zij op de voorraden, die intusschen vrij sterk gestegen zijn, zijn gaan teren. Er moest natuurlijk geruime tijd verloo- pen, alvores dit proces van gezondmaking tot uitdrukking kon komen in een verbeter de positie van de goederenmarkt. Voort durend hoorde men van een nieuwen terug gang van het verbruik van staal, tin, koper, rubber enz. Tengevolge van de slechte be zetting der fabrieken begonnen de vaste lasten der ondernemingen zeer zwaar te drukken, met het gevolg dat de winstmarge als het ware wegsmolt. Tal van ondernemin gen moesten als gevolg daarvan tot divi dendverlaging overgaan of zij moesten het dividend geheel passeeren. De uitwerking van dit proces heeft men dan ook hier te lande maar al te zeer gevoeld. Meer dan eenig ander land is Nederland gevoelig voor de conjunctuurbeweging in Amerika. In de eerste plaats zijn wij financiëel sterk be trokken bij het Amerikaansche bedrijfsleven en in de tweede plaats voelen wij den terug slag van de lagere prijzen voor Indische producten. Ook onze uitvoer van afgewerkte producten is sterk afhankelijk van de con junctuurbeweging in het buitenland. Het ligt dus voor de hand, dat men hier te lande met groote spanning heeft uitge zien naar de eerste teekenen van verbete ring in Amerika. Dat land is nog altijd groot-verbruiker van een groot aantal grondstoffen en een herstel van de positie van deze primaire goederen moet dan ook toonaangevend zijn voor het conjunctuur verloop in een groot aantal landen. Nu zijn er in den laatsten tijd meermalen berichten uit Amerika gekomen, waarin men inderdaad een aanwijzing kan zien, dat de toestand over het doode punt heen is. Met name is er wat meer vraag gekomen voor staal, terwijl de orders in de staalin dustrie eenigermate zijn toegenomen. Twee maal achtereen kon melding worden ge maakt van een toeneming der staalproductie, die thans weer op 28 van de capaciteit werkt, d.i. 2 punten hooger dan een week geleden. Een deel van de productie-stijging wordt toegeschreven aan het feit, dat de verbruikers nu prijsconcessies kunnen ver krijgen beneden de officiéél vastgestelde prijzen. Verschillende producenten hebben reeds lagere prijzen toegestaan voor belang rijke staalproducten. Dit heeft de staal-aan- koopen waarneembaar gestimuleerd. De automobielproducenten hebben den laatsten tijd juist geen staal gekocht in afwachting van prijsverlagingen. Van beteekenis is het ook, dat de prijzen voor staalschrootten eenige malen werden verhoogd; immers wordt de schrootnoteering (de noteering voor stal-afval en oud yzer) beschouwd als de beste barometer voor de vooruitzichten van de staalmarkt. In een herhaalde prijsverhooging van koperschroot ziet men eveneens een teeken van een ge leidelijke verbetering in de koperindustrie. Deze kwam reeds tot uiting op de koper- termijnmarkt, waar een sterke prijsstijging intrad bij buitengewoon levendigen handel, mede dank zij buitenlandsche aankoopen. Nog niet lang geleden had het indexcijfer van de groothandelsprijzen in Amerika het laagste punt bereikt, n.L op 1 Juni j.L De stand was toen 130.1 (op basis van 31 Decem ber 1931 100). Thans is de stand 137.2, derhalve een niet onbelangrijke stijging in i "v ,.<,V ■sï Indië stelt tal van merkwaardige volker. en volkjes. Bekend in heel den Archipel zijn de Boegineezen, stoute zeevaarders en kloeke handelaren. Ze bevaren met hun kleine schepen de vele zeeën van het groote gebied, en blijven daarbij vele maanden on derweg. Ze varen op het kompas en de ster. Andere hulpmiddelen dan herken- ningsteekens aan het strand, als kapen, bergen, typische boomen e.d., kennen ze niet. Hun stamland is Celebes. Op hun reizen bezoeken ze Singapore, Batavia, de kusten van Borneo, Padang op Sumatra. Ze gaan overal naar toe, waar iets te verdienen valt. Daarbij maken ze gebruik van de moessons. Als de wind uit het Oosten komt vertrekken ze met hun scheepjes, die veel gelijken op die der oud-Hollandsche zeevaarders en ook wel de vorm hebben van Europeesch ge tuigde schoenertjes (zie foto) naar Singa- pare. De reis van die scheepjes a pl.m. 30 ton, duurt bij gunstigen wind 14 dagen. De schipper heeft het vaartuig gehuurd. De reeder verstrekt het handelskapitaal, pl.m. 4 a 5 mille. Dit wordt verdeeld tusschen schipper en opvarenden, pl.m. 8 a 12 man. Het geld dient gedeeltelijk om er rottan- matten en kapok voor te koopen. Het schip wordt hiermede vol geladen. De schipper beschikt over de dubbele laadruimte van een lid der bemanning. De rest van het han delskapitaal wordt onder de bemanning ver deeld. De schipper houdt van elke transactie der bemanning heel nauwkeurig boek. Elke man heeft in het handelsboek zijn eigen folio. En zoo komen de scheepjes tegen het einde der Oostmoesson te Singapore. Hier worden de copra en de matten verkocht en koopen de mannen er weef garens, katoen tjes, lucifers, aardewerk, messen enz. voor terug. Begin December is de Westmoesson inge treden. Dan keer de scheepjes terug om in de verre Molukken de lading te verhande len tegen schelpen, tripang, hertshoorns, copra enz. Deze lading wordt naar Makassar gebracht, waar ze aan handelshuizen wor den verkocht voor export naar Europa. Niet alle scheepjes gaan naar Singapore. Een deel vertrekt naar Batavia. De lading wordt daar overgeladen op schepen der K. P. M. naar Padang (Sumatra) en daar verhandeld en geruild tegen kleedingstoffen, enz. De reis in de Westmoesson gaat met gevaren gepaard. Plotseling komen dan donder- en regenbuien met stormen gepaard opzetten. En dan toonen de kerels hun bekwaamheid in stuurmanskunst, die bewondering af dwingt! Maar de zeilen slaan wel eens weg, de mast knapt wel eens af en dan zijn ze hulpeloos aan de grillen van golven en stroom overgeleverd! Het gebeurt, dat ze dan opdrijven naar onbekende oorden, heel ver weg, b.v. Noord-Nw. Guinea. Brengen ze er het leven af, dan moeten ze weken, ja maanden op gunstigen wind wachten om terug te kunnen keeren. U Ziet, dat de Boegineezen tot de koen- ste, de meest ondernemende volken van heel het Z. O. Azië behooren. Typisch zijn hun paalwoningen, herken baar aan het gebroken dak, dat goede ven tilatie der woonruimten biedt. Vooral in vroeger tijden was het beneden de vloer 'n vuile geschiedenis. De ruimte daar diende voor stal, bewaarplaats en W.C., wat aan leiding gaf tot 't uitbreken van epidemieën van dysenteriën, enz. Het bestuur heeft hierin al verschillende verbeteringen in aangebracht. De foto heeft betrekking op het paleis van een radja te Paloppo (Midden-Celebes). den tijd van drie weken. Wij blijven nog be langrijk beneden het hoogste punt van dit jaar, dat op 1 Januari werd bereikt met 152.9. Het hoogste punt van de periode van hoogconjunctuur, dat viel op 5 April 1937, was 228.1. Men ziet dus, dat wij ons nog altijd in een dal bevinden en het valt na tuurlijk met geen mogelijk te voorspellen, of wij binnen afzienbaren tijd weer een zoo danig prijspeil voor de goederen zullen be reiken, dat de hooge stand van de eerste helft van 1937 weer zal worden benaderd. Men zal echter al zeer tevreden zijn, indien er een geleidelijke verbetering zou intreden, tot den stand, die in het begin van dit jaar werd bereikt. Voor vele producenten zou dit beteekenen, dat alsdan weer met een be hoorlijk winstmarge zal worden gewerkt. Hier te lande heeft het prijspeil van de goederen ongeveer hetzelfde verloop ge volgd. Op een basis van Januari 1937 100 had het indexcijfer op 1 Juni j.1. den laag- sten stand bereikt op 62.9. Thans is het cyfer 68. In Januari 1938 was de stand 74.9. Het is begrijpelijk, dat deze verschijnselen in breede kringen de aandacht hebben ge trokken en dat er een gunstige invloed van is uitgegeven op de fondsenmarkt. Verschil lende politieke factoren hebben weliswaar nog een schaduw op den toestand geworpen, doch men heeft hieraan toch minder aan dacht besteed dan waarschijnlijk het geval zou zijn geweest, indien de eerste teekenen van economische verbetering zich niet had den voorgedaan. Zooals wij in den aanvang reeds hebben geschetst, deden deze invloeden zich voelen in een markt, die reeds was geprepareerd op een verbetering, doordat het aanbod sinds langen tijd reeds van minimalen omvang was geweest. Het publiek heeft dan ook aanvankelijk nog op matige, later op rui mere schaal, gekocht, met het gevolg, dat zoowel New York als Londen, Parijs en Am sterdam een aanmerkelijke koersstijging te zien hebben gegeven. Uit den aard der zaak geven de financiëele resultaten van Amerikaansche ondernemin gen nog geen aanleiding tot optimisme, om dat deze cijfers de weerspiegeling zijn van de achter ons liggende periode van depres sie. Zoo werd in de afgeloopen week bekend, dat de winst der Kennecott Copper in het eerste halfjaar sterk gedaald is. Vermoede lijk zal de netto-winst uitkomen op ruim 0.50 dollar per aandeel tegen 2.47 dollar in de eerste helft van 1937. De eerste zes spoorwegen, die hun verslag over Mei heb ben gepubliceerd, melden netto-bedrijfs- ontvangsten, die 26.7 beneden die van Mei verleden jaar liggen. De ontvangsten in April waren evenwel 62.6 lager dan de netto ontvangsten in April van het vorige jaar. Voor Mei is dus een betrekkelijke ver betering te constateeren, die te danken is aan drastische bezuinigingsmaatregelen, welke de spoorwegen genomen hebben sinds de sterke daling der bruto-ontvangsten. De berichten uit de petroleumindustrie hebben den latsten tijd ook niet bijzonder gunstig geluid. Sinds kort geven echter de voorraden ruwe olie in Amerika een daling te zien, ondanks de stijging, die de productie de laatste weken weer heeft aangetoond. Dit zou er dan op wijzen, dat de vraag naar stookolie belangrijk moet zijn toegenomen. Een ongunstig verschijnsel was nog de stij ging van den voorraad benzine, doch men hoopt, dat deze tijdens de zomermaanden een daling zullen ondergaan. Een gunstigen indruk maakte de dividend aankondiging van de Shell Union Oil Corpo ration. Deze maatschappij declareerde n.1. op de gewone aandeelen een eerste dividend voor het loopende jaar van 35 dollarcents per aandeel. (Naar men weet, is de Shell Union Oil een van de weinig Amerikaansche maatschappijen, die geen kwartaalsdividend betaalt, gevolgd door den slotdividend, doch die een interim-dividend uitkeert, wanneer de resultaten daartoe aanleiding geven). Verleden jaar heeft zij in totaal 1 dollar op de gewone aandeelen uitgekeerd: het in terim-dividend had toen 50 dollarcents be dragen, en de slotuitkeering dus eveneens 50 dollarcents. De betaling van thans be- teekent dus wel een achteruitgang, doch men had op een dividend van 25 dollarcents gerekend, zoodat de aankondiging per saldo nog meeviel. Niet ««interessant waren de mededeelin- gen, die op de dezer dagen gehouden verga dering van de Shell Transport Trading Company werden gedaan. Op die vergade-

Alkmaarsche Courant | 1938 | | pagina 9