Eleonore, Gertrud en Marianne. AMSTERDAMSCHE BEURS Hoe Amerika zijn feestdagen viert. „Allerzielen." ft ft WATERLELIE. Jkovuiciaal 1lieuws NOORDSCHARWOUDE WIERINGERWAARD EGMOND BINNEN JiuHSt £H Wztensdiap £uchtuaact Weensche Notities. Hoe een drietal „Wienerinnen" op niet alledaagsche wijze den kost verdient. EEN „OUDE" MANNEQUIN. DERDE BLAD, Onlangs werd ei in alle ernst voorge steld om de verschillende Amerikaansche feestdagen zoo noodig niet op den vastge- stelden dag, maar op de daaraanvolgenden Maandag te vieren. Het voorstel beoogde niet alleen het opbreken van de reeks werkdagen tegen te gaan, wanneer een feestdag bijvoorbeeld op Woensdag of Don derdag valt, maar er voortaan dubbel van te genieten door er een extra lang week end van te maken. Wanneer men nu be denkt, dat er in Amerika ministens tien nationale feestdagen over het geheele jaar gevierd worden, waaronder dus niet de godsdienstige begrepen zijn, dan is het niet alleen te begrijpen, dat er hier heel wat extra vacantie wordt gehouden, maar ook dat het zakenleven daarvan te lijden heeft. In dit verband wijs ik er nog even op hoezeer de zakenwereld zich meestal stil zwijgend, maar soms openlijk prostestee- rend verzet tegen een andere typische na tionale instelling: de parade door de stra ten. Welke aanleidingen er ook voor zijn mogen, politieke, patriottische of zuiver commercieele, meestal zijn die optochten van zulk een omvang, dat het verkeer in de drukste winkelstraten minstens eenige uren stilstaat, om maar te zwijgen van bijzon derheden zooals van de N.R.A. of de Con ventie van oud-strijders, toen Fifth Avenue gedurende bijna een etmaal weerklonk van dreunende voetstappen. Beide soorten feestvieringen liggen niet in den Hollandschen aard. De heugelijke gebeurtenis in ons Vorstenhuis gedurende het laatste anderhalve jaar mogen ons volk meer op de been gebracht hebben dan ooit te voren, maar in het algemeen gesproken grijpen wij niet de gelegenheid aan om er in rij en gelid op uit te trekken, achter vlaggen en muziekcorpsen aan. Onze op tochten hebben dan nog gewoonlijk een doel een monument, dat onthuld moet worden of een brug, die voor het eerst ge opend ial worden. Maar hier begint een optocht op een bepaald punt in de stad, de fileert dan al of niet langs een tribune met autoriteiten en publiek en wordt een heel eind verderop weer ontbonden. De deelne mers hebben zich laten bekijken door de rijen toeschouwers aan beide kanten van de straat, waaruit de lezer gemakkelijk kan raden, dat die optochten dan ook gewoon lijk niet in een alledaagsch colbertje wor den gehouden, maar in allerlei uniforms en costuums, tot op het fantastische af. Waarschijnlijk is het een overblijfsel uit van Donderdag 30 Juni 1938. OPGAVE VAN NOORDHOLLANDSCH LANDBOUWCRED1ET N.V. Vorige laatste koers 2.45-3.00 STAATSLEENINGEN. 3-3% Neder 1. 1938 101% 1013/4 3 Ned.-lndië 1937 100%, 1001%, 5DuitschL '30 m. verkl. 27 21'/s*3/» BANK-INS LL1NGEN. 147 148 Handel Mij. Cert. v. 250 151l/« 140 Koloniale Bank 137V» Ned. Ind. Handelsbank 130>/4 1323/, 1NDUSTR. OND. B1NNENL. 40%, 42'/,-% Alg. Kunstzijde Unie Calvé Delit Cert. 917/» 93 Neder 1. Ford 297 301'/, Philips Gloeil. Gem. Bezit 259 26H-2f Unilever 153% 1564-'/, INDUSTR. OND. BU1TENL. 331% 361/, Am. Smelting Anaconda 9 §21'Vu 23-% Bethleh. Steel 41%, 45-1/4 Cities Service Generaal Motors 26%, 283/, Kennecott Copper 261%, 29-'/. 143/,-"/u Standard Brands 5'/, 6% Steel comm 39% 43-1/4 4 Vu CULTUUR MAATSCH. 482-5 ttV.A 465W4 Java Cultuur 1 157V» 162 Ned. Ind. Suiker Unie 170 172 Vereen. Vorstenlanden 631/, 66-1/4 MIJNBOUW. 75 75 Alg. Explor. Mij.. Redjang Lebong 1651/4 165V, PETROLEUM. Dordtsche Petr. 329 336V, 350-11/, 771-81/4 Phillips Oil i 28i/4 303/4 12-Vu Tide Water i 1 io% U8/l6-i RUBBERS. Amsterd. Rubber 2095/, 2261/,-9 Deli Bat. Rubber 144 160-5 Hessa Rubber 125 1374-81 Oostkust 149V, 160 Serbadjadi 991/4 HOl/,-1 31/,-3/, SCHEEPVAARTEN. HollandAmerika liin 102 106 JavaChinaJapan lijn 813% 87 Kon. Ned. Stoomboot. 1111/, 117-8 Scheepvaart Unie 115 119-1/, TABAKKEN. 217 228'/, Oude Deli 288 296 Senembab 2551/, 263'/,-4 AMER. SPOORWEGEN. Atchison Topeka 22%, 25 Southern Pacific 101/, 12%,-* Southern Railw. Cert. 6% 81/4 Union Pacific 58V, 61 Canadian Pac. 4% 5%« §Noteering per 50. x) ex-coupon tExclaim. "Exdividend. Prolongatie vorige koers heden H pCt. WISSELKOERSEN AMSTERDAM OFFICIEEL. Vorige koers heden New-York 1.80"/i, IM3U Londen 8.951/, 8.953 Berlijn 72.77 K 72.80 Parijs 5.031/4 5.031/4 Brussel (Belgt. 1 30.65 30.65 Ziirich 41.41 41.43 Kopenhagen 39.97 H 39.97 K Stockholm 46.17H 46.17 Oslo 45.00 45.00 den goeden ouden tijd, toen de menschheid het nog zonder radio, film en auto moest afdoen en men zich eenvoudiger amuseer de. Toen werd elk stadje of betamelijk dorp eens per jaar bezocht door het circus de gebeurtenis, waar zes maanden naar gesnakt en de volgende zes over nagepraat werd. Wanneer de tent overeind stond trok het circus-personeel in optocht rond bij wij ze van reclame. De muziek voorop, de clowns, de paarden en olifanten zelfs de wilde dieren in kooien reden in den stoet. Nog altijd komen Barnum Bailey een maand in New York voorstellingen geven in het reusachtige Madison Square Garden en trekt de heele dieren-cavalcade van het spoorwegemplacement in de Bronx door de stad naar het gebouw toe. Maar New York heeft het te druk en is te verwend in ieder opzicht om zich te vermoeien over langs wandelende zebra's en lama's, zoodat het zonder muziek en clowns toegaat. In de kleinere plaatsen wordt elke gelegenheid voor een optocht nog met twee handen aangegrepen. Padvinders, de brandweer, het aanwezige aantal oud-strijders, dames clubs in eigèn uniform staan altijd gereed om mee te doen en vooral op feestdagen van historisch belang. Patriottisme moet dit land van vele na tionaliteiten en millioenen niet-burgers le vend gehouden worden door allerlei maat regelen, die bij ons niet behoeven en zeker niet aanvaard zouden worden. Ik denk hier bij bijvoorbeeld aan het groeten van de vlag en het opzeggen van een eed van trouw aan het land, zooals die eiken dag door de schoolkinderen worden gedaan. En ik heb wel eens meegemaakt, dat er leer lingen bij waren, wier spleetoogen onmis kenbare Japansche of Chineesche afkomst verrieden. Amerika is nog heden de smelt kroes van landen en volkeren. Het geval wil, dat de feestdagen min of meer regelmatig over het geheele jaar ver deeld zijn, zoodat bijna iedere maand er een heeft. Want niet alleen zijn er feestdagen voor het geheele land, maar elk der 48 Sta ten houdt er weer geheel eigen op na. De geboortedag van Woodrow Wilson wordt bijvoorbeeld alleen maar in South Carolina officieel herdacht, maar aan den anderen kant wcrdt Memorial Day, ook wel Decora- tion Day, den 30sten Mei in alle Staten ge vierd behalve in Alabama, Arkansas, Flo- rida, Georgia, Louisiana, Mississipppi, North en South Carolina. De Zuidelijke Staten houden zich afzijdig en het feest blijkt dan ook typisch Noordelijk te zijn, dat wil zeg gen het dateert vanaf den burgeroorlog in het midden van de vorige eeuw, toen Noord en Zuid om de hegemonie van het land vochten. Memorial of Decoration Day is eigenlijk niets anders dan een enorm Allerzielen. De dooden worden herdacht. Niet alleen de heroïsche dooden van het niet zoo grijze Amerikaansche verleden tot en met de ge vallenen van den wereldoorlog, maar van allen, die voorgegaan zijn. Zeker, elke stad en die van New York is beroemd houdt er een groote parade op na. Nog al tijd doen daar oudstrijders uit den oorlog van 1865 aan mee, meestal diep in de tach tig of negentig jaar oud en gewoonlijk wandelen zij maar een paar straatjes mede en leggen het verdere traject per auto af. En op dien dag komt het jaarlijksche eerebetoon van de natie aan het grafmo nument van den „Uunknown Soldier", den Onbekenden Soldaat, op het nationale kerkhof te Arlington, vlak by Washington, waar de president der V. S. in eigen per soon een krans neerlegt na afloop van de indrukwekkende ceremonies, die gehouden zyn en over de radio door het heele land rondgezonden werden. En geen dorp is zoo klein of het bezit op de begraafplaats ook niet een of meerdere graven van hem, die aan den burgeroorlog of den oorlog met Spanje of den wereldoorlog hebben mee gedaan. Niet alleen de graven van oud-strijders worden met bloemen en kleine Stars and Stripes versierd. Alle graven worden dien dag bezocht en extra onderhouden, hetgeen overal gemakkelijk toegaat, aangezien de begraafplaatsen in dit land precies parken zyn, waar men vrij en ongehinderd op elk uur van dag of nacht kan binnengaan. Geen hekken of muren of sloten er omheen en geen conciërge. Het is een stille, wee moedige dag, deze 30ste Mei, waarop niet, zooals op alle anderen, de bloemetjes bui ten gezet worden en bijna altijd een van de drukkend heete eerste zomerdagen. U HEBT IETS OP TE RUIMEN? Een „Vraag en Aanbod 35 cent p. 5 regels a contant. WOENSDAGS en ZATERDAGS. Had Nederland zijn water niet, het zou een belangrijk deel van zijn glorie en luister missen, want met zyn meren en plassen, vaarten en kanalen is een uiterst boeiende flora en fauna verbonden. De groote en kleine karekiet, deze geestdriftige zangers en artistieke nestbouwers, de eierroover, die bruine kiekendief heet, waterhoen en meerkoet, lepelaar en purperreiger, wouw aapje en roerdomp, baardmees en rietgors, snor en rietzangersoorten, porceleinhoen en waterrat, zij alle en nog vele andere vogels, o.a. de eendachtigen leven op, van en by het water, dat voor hen onmisbaar is. Niet minder talrijk en niet minder interes sant zijn de vertegenwoordigers der oever- en waterflora. De soortenverscheidenheid is te groot dan dat wij ons wagen aan een vol ledige opsomming. Maar behalve de prinse lijke verschijningen aan den wallekant, zoo als gele lisch, dotters en zwanebloem, willen wij toch even afzonderlijk enkele populaire waterplanten noemen: waterviolier, water gentiaan, waterranonkel, gele plomp en witte waterlelie. Voor deze laatste, die van Mei tot Augustus in geheel Nederland haar bloemenschoon ten toon stelt, staat steeds in het middelpunt van veler be langstelling en dit behoeft niet te ver wonderen, want alles aan deze plant is edel en gracieus. Prachtig zyn al terstond de kloeke, nler- vormig-ronde bladeren, die als zij nog on dergedompeld zyn, naar de middennerf toe zyn opgerold, maar later plat en vlak op den waterspiegel komen te drijven; by onze plant zitten niet, zooals by landplanten het geval pleegt te zyn, de huidmondjes, die gassen moeten opnemen en waterdamp naar buiten voeren, aan den benedenkant van het blad, doch aan de bovenzijde en wel ten ge tale van vele millioenen! Geen enkele in snijding breekt de fraaie omtreklijn der bla deren, tenzij en dit geschiedt nog al eens insectenlarven of slakken, die de bloem bladeren ook niet altyd sparen, zich te goed doen aan het lekkere bladmoes, al bezitten de cellagen heel wat looizuur. In den be ginne hebben de bladeren, doordat zij antho- cyaan bevatten, een schitterende bruin- roode, purperachtige kleur, die, wat den bovenkant betreft, naderhand in groen over gaat; de benedenzijde blijft de oorspronke lijke kleur houden. Bovendien zijn ze bui tengewoon solide: regen en storm doen hun leerachtige substantie niet spoedig scheuren en verrafelen. In hun. watermilieu worden ze voorts niet nat, doordat een vocht af- wereld waslaagje dit verhindert. Op de meesten maken inmiddels de bloe men den meesten indruk: bij zonsopkomst zijn ze nog niet dadelijk open, doch wanneer enkele uren zijn verstreken, vindt de ont plooiing in heel haar luister plaats, doch zij sluiten zich ook weer geruimen tijd, voordat de zon ter kimme neigt. Wanneer wij het geval zouden willen vermenschelyken, zou den wij kunnen zeggen, dat de waterlelie vroeg naar bed gaat en laat opstaat. Bij de bloem, die door haar lichte, blije kleur van den wal af of de boot uit al op grooten afstand is te zien, trekt onmiddellijk de aandacht, dat de vier kelkbladen van buiten groen, doch aan den binnenkant het zij wit, hetzij eenigszins roze zijn aange- loopen. Bizonder groot is het aantal blanke of iets roode kroonbladeren een paar tientallen waarvan de afmetingen naar het ,hart" der bloem toe steeds kleiner worden, zoodat deze een roosachtigen in druk maakt. Bovendien kan bij die kroon bladeren, evenals bij sommige planten in onze tuinen, die zoogenaamd „verdubbeld worden, het merkwaardige verschijnsel wor den vastgesteld, dat verscheidene ervan in meeldraden veranderen. Op de bloemen, welke een zwakken, aangenamen geur ver spreiden, komen verschillende insecten af, die er wel-is-waar geen honing kunnen ver zamelen, doch wel een flinken stuifmeel- buit kunnen vergaren en die zoodoende soms voor kruisbestuiving zorgen, doch het verschijnsel der zelfbestuiving schynt in middels talrijker op te treden. Eigenaardig is ook de verspreiding van de zaden by de waterlelie, die, gelijk men weet, behoort tot de Nymphaeaceeën, een plantenfamilie, die ten onzent maar door twee geslachten, elk met één soort, is ver tegenwoordigd: de gele plomp (Nympho- zantus luteus) en de witte waterlelie (Nym- phaea alba). De veelhokkige vrucht zinkt, wanneer het rijpingsproces zich heeft vol trokken, naar den bodem van vyver, sloot of plas. Zoodra de vruchtwanden door rot ting scheuren, komen de zaden vry, die naar de oppervlakte van het water stygen dank zy de omstandigheid, dat zy door een slij merige, lucht bevattende massa zijn om geven. Door dezen mantel bezitten zij een tydlang een groot dryfvermogen. Het gevolg van een en ander is natuurlijk, dat wind en waterstroom in g de zaden tot op geruimen afstand van de moederplant kunnen voort stuwen, terwijl tevens de kans bestaat, dat de zaden, doordat zij kleverig zijn, zich vast hechten aan lichaamsdeelen van watervogels. Wanneer deze naar een anderen plas of vaart vliegen, is het in beginsel mogelyk, dat de zaden daarin terechtkomen en ontkie men. In dat geval vindt verspreiding van de plant op soms zeer grooten afstand plaats. Een voorwaarde is echter, dat de zaden „belanden" in stilstaande wateren of althans in wateren zonder feilen stroom: de water lelie is nu eenmaal een plant, die zich niet thuis voelt in snel vlietende beken of on stuimig stroomende rivieren. Overigens is de witte waterlelie tal rijke exotische, eveneens fanfastisch-mooie Nymphaea-soorten in allerlei kleuren (het zijn er meer dan een dozijn) worden ijverig ten onzent gekweekt ter versiering van de groote vyvers der landgoederen een over blijvende plant, in welker forschen, aange naam riekenden wortelstok, die stev ig m slijk en modder is bevestigd, een groote hoeveelheid reservevoedsel zit opgenoop Merkwaardig zijn ook de lange en e as ï- sche, ronde en buisvormige bloem- en blafl- stelen, daar hier niet alleen een beperK aantal groote, maar bovendien verscheidene kleinere kanalen doorheen loopen, waardoor luchttransport naar de wortels mogely wordt gemaakt: de stelen kunnen dus me gasslangen worden vergeleken, waardoor zuurstofvervoer plaats heeft. Ook kunnen in die kanalen maar dan moet er een vergrootglas aan te pas komen kristallen worden opgemerkt, die den vorm van haren hebben en die, naar sommigen van gevoelen zijn, zouden moeten dienen om slakken op een afstand te houden. RINKE TOLMAN. Schoolfeest. Het schoolfeest van de O. L.-school zal dit jaar worden gehouden op Vrijdag 8 Juli. De grootere kinderen gaan naar Den Haag en Scheveningen. De kleinere gaan een uitstapje maken naar Schoorl, Bergen en Castricum. Postduif komen aanvliegen. Door den heer B. Smid werd aan de politie medegedeeld, dat by hem een post duif was komen aanvliegen, op den allumi- niumring gemerkt RAD 940 Nurp 37 en op den gummiring gemerkt R 970. Ten grave gedragen. Zaterdag werd een lid der fanfare „Eensgezindheid" ten grave gedragen, de heer C. Nyman. De overledene was vele jaren een gewaardeerde kracht van het corps. Als laatste eerbewijs werd het stof felijk overschot door de acht oudste leden der vereeniging gedragen, die daarbij de uniformpetten met rouwfloers op hadden. KERKCONCERT. Oratorium „Die Schöpfung". Gisteravond werd in de Groote Kerk de tweede uitvoering van Haydn's oratorium „Die Schöpfung" gegeven, en het scheen wel of onder Jonker's suggestieve leiding het Vrijzinnig koor nog geestdriftiger zong dan bij de eerste uitvoering. Wat wij althans gisteravond hoorden, was bewonderenswaard. Ook het werk der solisten: Mevr. Ankie van WickevoortCrommelin (sopraan) en van de heeren Michel Gobets (tenor), Otto Couperus (bas), als ook van het Zaansch Symphonieorkest sloot zich bij de prestatie's van het koor volkomen aan. Dezen tijd in aanmerking genomen viel het bezoek aan deze tweede uitvoering nog al mee. A. K. ONZE POSTVLUCHTEN. De positie der postvliegtuigen was giste ren: uitreis: Torenvalk te Singapore, Emoe te Basra; thuisreis: Wielewaal te Athene, Nandoe te Penang (motorstoring). Vanmorgen is de Oehoe naar Indië ver trokken met gezagvoerder van Veenendaal. Meegenomen wordt 119 K.G. vracht, 347 K.G. briefpost, 9 K.G. pakketpost. Zeven personen hebben voor deze reis ge boekt en wel een Amsterdam-Athene, een Amsterdam-Calcutta, een Amsterdam-Alla- habad en vier Amsterdam-Batavia. Ditmaal wil ik u het verhaal doen van drie „Wienerinnen"; van Eleonore, Gertrud en Marianne, die op een allesbehalve alle daagsche manier den kost verdienen. Wij beginnen met een bezoekje aan Eleonore. Wij willen haar bij het aambeeld, terwijl zij een zwaren hamer zwaait, verrassen. Als gij de woorden hamer en aambeeld hoort, acht gij zoodanig bedrijf natuurlijk zeer onvrouwelijk! My ging het niet an ders. Maar gaat u mee, laat u het tegendeel bewijzen. Eleonore. Wij betreden een gebouw met veel ver diepingen en veel zalen, waarin talrijke werkplaatsen en ateliers zijn onderge bracht. Een goederenlift brengt ons naar de vijfde verdieping. Weest u niet bang: zy schudt en ratelt weliswaar, zooals zij dat gewend is door het omhoogbrengen van zware kisten, maar brengt ons niettemin gezond en wel bij het doel: Een zware ijze ren deur, waarop een bord met drie vrou wennamen is bevestigd, waaronder die van Eleonore. Hamerslagen met harden klank, verschillend in rythme en toonhoogte, dringen naar buiten en houden bijna eer biedig op als wij binnengaan. Drie jonge vrouwen heeten ons welkom in hun werk plaats, lieve, vroolijke, blijmoedige men- schen zóó zien dus vrouwen bij het aan beeld er uit! Op onze vraag verklaren zij lachen: ,Ja, zenuwen, die mag men zeker niet hebben, als men het hameren en klop pen, vylen en boren in een goudsmidswerk plaats wil kunnen uithouden!" Maar ook zij moeten er na iedere vacan tie telkens opnieuw aan wennen. Ongetwij feld is er niet vaak werk, dat zooveel la waai maakt als juist nu wy hier zyn, om dat zware koperen staven tot een lamp moeten worden gebogen en geklopt. Als regel maken de drie „goudsmidsgezellen" (zy hebben drie leerlingen- en drie gezel- lenjaren achter zich. Wij moeten het toege ven: Geen korte leertijd!) elegante bijoute rieën uit zeer fijn zilverdraad en ander zacht materiaal, waar vrouwenhanden zich by uitstek voor leenen. Colliers, armbanden en gespen, broches en ringen, in betoove- rend mooie modellen, alles zelf bedacht en uitgevoerd, staan in toonkasten gereed. Ook handgeklopte zilveren er. tinnen scha len in de tegenwoordig zoo gevraagde vlakke modellen, als ook émaille voorwer pen, prijken in schitterende kleuren. Men kan nauwelijks genoeg krijgen van het zien van al deze sierlijk gevormde objecten, „ft het werk loonend?" besluiten wij heel pro zaïsch ons informatie-bezoekje. Maar hel antwoord daarop moeten wij zelf geven. Hoor maar: iedere handgeklopte schaal, dia een Verkoopsprijs van 30 shilling heeft, vraagt twee volle arbeidsdagen. Gertrud. Arbeidt Eleonore temidden van het dreu nen van een zeer groot werkhuis, waarin men de bedrijvigheid hoort en het geloei van sirenes het begin en het einde der werktijden aankondigt, Gertrud heeft zich een veel vrouwelijker werkplaats gekozen. Vèr buiten de stad, door eeuwenoude kastanjeboomen overschaduwd, staat in een tuin een ééngezinshuis. Hier woont Gertrud met haar man en kind. Direct b(j het bin nengaan van de echt huiselijke woonkamer, waar het naar houten meubelen, boenwas en lavendel ruikt, ziet de bezoeker welk handwerk Gertrud bedrijft. Want waar men ook kijkt, overal ontdekt men handweef werk, als kleeden, meubelovertrek, bontge kleurde kussenhoezen en matgetinte tafel lakens. Om dan maar niet te spreken van de huisvrouw zelf, in haar vroolijk Dlrndl met passend jakje, of van Gerlinde, haar dri». jarig dochtertje, in geel wollen jurkje, dat als een kieken om de kloek zwermt en eveneens de bezoekster vriendelijk nadert om haar met een aardige Knicks te verze keren, dat „Ook Gerlinde weven kan". Het laatste moet men natuurlijk niet letterlijk gelooven. De hoofdzaak is. dat vaui. en moeder het terdege kennen en dat ze daar alle drie van leven. Dat gelukt zeker niet zonder moeite, zooals men ons verzekert. Immers, er zijn in de goede maanden: vóór Kerstmis, OctoberDecember, met het oog op geschenken en spert, alsmede in het voorjaar en in den froegen herfst, als de vraag naar kleedingftukken veel bestel lingen doet binnenk<fnen, vaak vele weken, waarin man en vroiw ononderbroken van zeven uur 's ochtends tot elf uur 's nachts aan den weefstoel itten. In den tusschen- tyd zijn er echter maanden, die vry'wel ge heel zonder opdrachten verloopen. Ook verslindt de werktuig- en materiaal aankoop groote simmen. Een volmaakte weefstoel kost bij Oorbeeld 500 shilling, al zijn dan de zoogeiaamde volksweefstoelen reeds voor 180 scrflling te koop. Nu we toch van weefstoelen graten, moeten wy het pronkstuk van h|t huis bewonderen; een meer dan twee eeuwen weefstoel, een fa miliestuk, donkef van ouderdom, buitenge woon fraai van stijl en vorm waarop men heden tea dage nog de mooiste geweven stoffen kan verraadigen. Trotach en geluk kig als een kleine koningin in haar rijk toont de huisviouw ons de schoonheid en de voordeelen ran haar werktuigen. Zij staat ons ook toe om in haar schatten rond te woelen. Zy bezit immers aan klein® weefctalen, die in een cartotheek zijn sa mengebracht, meer dan duizend exempla ren. En wie kan de uren tellen, waarin zij dat alles bedacht en in kleurige wollen draden tot uitdrukking heeft gebracht? Marianne. Marianne, de derde der arbeidende „Wie nerinnen", die ik u vandaag gaarne wil voorstellen, is in een groote modesalon „tosndame" een voord dat veel aardiger en ook meer solide klinkt dan het plagerig cocjjette „mannequin". Maar is er iets alle- daggscher te bekennen, zult u zeggen, dan ..toondame" te zyn? Juist, dat dacht ik ook in den beginne. En om uw nieuwsgierigheid niet al te zeer te prikkelen, vertel ik u maar mdeen het meest wonderlijke van deze zaïk. Marianne is namelijk veertig jaren oud en eeEt sedert eenige maanden „mannequin"; zij draagt haar aan de slapen reeds grijzend hair met een natuurlijke rust en denkt er nilt aan het te verven: haar omtrekmaten zijn: 10# c.M. en 104 c.M., terwijl de meeste minnecguns hoogstens 96 c.M. mogen heb- bai. Ook over gazellenbeenen beschikt Mirianje in het geheel niet en haar schoe- naimaat is toch zeker 38, zoo niet meer. Is zij dan niet een bijzonder merkwaardig en allesbehalve alledaagsch mannequin? Thant komt de oplossing van het raadseL Weeneq bezit sedert ongeveer anderhalf jaar een sclfcol voor mannequins, waar aantrek kelijke jonge meisjes tusschen zestien en tvintigtjaar, zooals wij ze uit de groote modepatades kennen, worden opgeleid voor hun be^ep: mooie kleeren op de juiste ma nier te f-agen. Behalve deze meisjes worden echter adert korten tijd ook „toondames", type M^ianne, opgeleid. Deze nouveauté nam ha* oorsprong in een zeer verstandige gedachtg wat het gracieuze, slanke meisje staat, zei men, hoeft nog niet het meest ge schikte i zjjn voor de klanten van rijpere jaren. IiLiers, indien zij die hyper-elegante toiletjes ^-agen, kan het zelfs een bepaald leelijkenlndruk maken. Laat ons dus ook aan de Wmw van boven de veertig de mo gelij kheif bieden, om het voor haar ge schikte q (je juiste wijze vertoond te zien, want pc%iot Van rekening wil niet iedere vrouw bjfCn de veertig zich absoluut als iemand twintig jaar kleeden. Aan dezen gedachteijang dankt Marianne haar brood winning; |j vertegenwoordigt de normaal gebouwd^goecj verzorgde, verstandig en toch aant|kkelyk gekleede vrouw boven de veertig Marianne's opleiding duurde, evenals dfc van hare jongere collega's, drie maanden.L dezen tijd heeft zij veel moe ten instu<Lrcn; voor alles rj thmische be- wegingsle» costuumwetenschap en cultuur- geschiedeft £y heeft natuurlijk ook op de juiste wij£ [eeren staan en gaan, niet met de trippel||Sjes Van de sierlijke poppetjes, doch met %enwichtige bewegingen, zooals zij bij een bepaalden stijl van kleeren behoor en. Dit is d^ Marianne, „toondame" van veertig jary die nog kort geleden als werk- looze kant|jj.empi0yée er niet van droomde, dat juist lftr geZetheid, haar grijzend haar en haar voorkomen, haar tot dit weinig au%agsche beroep zouden voor bestemmen.^ ieven heeft zoo zijn ver rassingen", jpgt ze> gis van haar afscheid neem. Zij het vroolijk, want voor haar beduidt dej, verrassing een verzekerd sala ris en daagde bevrijding van de drukken de levenszq|gen eener alleenstaande, niet meer jonge yjuuw.

Alkmaarsche Courant | 1938 | | pagina 10