LAATSTE BERICHTEN. Pluimveeteelt. aanrijding. de zuinigheidswedstrijd. BERGEN CASTRICUM Verwachting Buitenlandsch weeroverzicht. UITGEEST Verklaring van den ministerraad. Inzake overplaatsing Ossche brigade. EERSTE BLAD. Hedenmorgen ongeveer 12 uur werd op den Kennemerstraatweg ter hoogte van het belastingkantoor een taxi, die in de richting van de stad reed, aangereden door een luxe auto, die naar den singel moest rijden. De taxi werd het trottoir opgeduwd en beliep schade aan de achterbumper. De schade werd onderling naar genoegen geregeld. De stand van den Renault-zuinigheidswed- strijd was gisteravond om 10 uur als volgt: 1. de heer Blomberg met 15.6 K.M. op 1 L. benzine; 2. de heer Kossen met 15.5 K.M.; 3. de heeren Plevier, Lesterhuis en Out met 15 4 K.M.; 4. de heeren Meurs en Dummeyer, ieder met 15.3 K.M.; 5. mej. Schermerhorn en de heeren Tournë, Mulders, Lizé, van Staten en Cnossen met 15.2 K.M.; 6. de hee ren Strijbis en Saai met 15.1 K.M.; 7. de heer Winder met 15 K.M. De overige 20 deelnemers staan tusschen de 14 en 15 K.M. VIERT U MEE FEEST? Men schrijft ons: Enthousiast hebben de jongeren zich ge worpen op het plan om den traditioneelen, goed bekend staanden „sluitingsavond" ook dit jaar van goed gehalte te doen zijn. Nu, daarin zijn leiding en jeugd gelukkig geweest: het programma is vol afwisseling voor oud en jong. Een spel wordt opgevoerd onder regie van den heer E. Prins „De Wijze en Dwaze Maagden"; volksdansen, zang en een „kampsch geval" zorgen voor de noodige variatie. En dan niet te vergeten dat deze openbare bijeenkomst wordt gehouden op het lommerrijke landgoed „Ter Coulster te Heiloo, waar voldoende zitplaatsen in de luwte van hooge toornen den tocht er heen zullen beloonen. Een goed programma en een rustig zitje: redenen voldoende, waarom de Vrijzinnig Christelijke Jeugdgemeenschap op een groote opkomst rekent, te méér nu haar hoofdleidster ds. F. W. Rappold, na gedu rende vele jaren in liefdevolle overgave en op uitnemende wijze zich geheel aan de vrijz.-christ. jeugdbeweging te hebben ge wijd, haar taak op dezen avond zal over dragen aan ds. S. van der Woude. Toont Uw belangstelling in dit stuk op bouwend jeugdwerk door Uw persoonlijke komst op a.s. Zaterdagavond 2 Juli vóór half acht. JUBILEUM MOSK. Men maakt ons opmerkzaam, dat in den naam van den bedrijfsleider der Alkm. IJzer- en Metaalgieterij een abuis is inge slopen. Deze is namelijk J. W. G. Ernste. DOOR DEN TREIN GEGREPEN. Hedenmiddag te ruim 3 uur is op den on- bewaakten overweg aan den Kalkovens- weg alhier een man door den trein naar Amsterdam gegrepen en op slag gedood. Bizonderheden ontbreken nog. LEGAAT. Mevr. G. v. d. Meer Kz.Termaat, ge woond hebbende alhier en onlangs overle den, heeft gelegateerd aan de Diaconie der Ned. herv. gemeente een som van 500 vrij van successierechten. POSTZEGELHANDEL VERPLAATST. Ieder, die zich voor postzegels interesseert en die deswege wel eens met belangstelling die veelkleurige en veelsoortige vier-hoekige stukjes papier bekijkt, heeft allicht meer malen op de Laat even stilgestaan bij den bekenden postzegelhandel „De Philatelist" van den heer Tesselaar, waarvan de étalage steeds tot kijken én tot koopen lokte. Thans wordt deze postzegel- en -album handel van de Laat verplaatst naar Huig- brouwerstraat 10, een pand meer in het een trum, dat den heer Tesselaar niet alleen meer étalageruimte maar overigens ook meer ruimte biedt om zijn uitgebreide collectie albums (speciaal de bekende merken Kabé er. Schwanenberger), postzegels, inlegbla- den, supplementen en al wat een philatelist overigens noodig mocht hebben, meer tot hun recht te laten komen. De heer Tesselaar is lid van den bond van postzegelhandelaren, de eenige van den bond in Noordholland boven 't IJ. ZAKENJUBILEUM. Deze week herdenkt de heer Henstra van de bekende Alkm. Rijwielhal het feit, dat hij vóór 12 jaar zijn zaak in rijwielen, electrische artikelen en onderdeelen opende. In dezen veelbewogen en dikwijls zeer moeilijken tijd is heel wat tot stand geko men. Het oude winkeltje van de fa. Klaver weiden is door een 3-tal verbouwingen omgezet in een moderne zaak die in alle opzichten aan de eischen van het publiek voldoet. Wij wenschen den heer Henstra dan ook gaarne geluk met het tot op heden bereikte resultaat. Doch ook anderen laat de heer Henstra in z'n vreugde deelen. Een mooie collectie geschenken is n.1. voor een ieder beschik baar gesteld. Voor nadere bijzonderheden zie men de advertentie in dit nummer. PASSAGEBUREAU WM. H. MULLER EN CO. Het Passagebureau Wm. H. Muller Co. te Amsterdam stelt de inwoners van Alk maar en omgeving in de gelegenheid alle inlichtingen te verkrijgen voor htm a.s. zo- mervacantie. Zitting wordt gehouden in hotel „Proot". Nadere gegevens vindt men elders in dit blad. HET CIRCUS BOUGLIONE. Vrijdag komt de Fransche Barum het circus Bouglione in Alkmaar en er wor den, zooals we reeds meldden, 4 voorstellin gen gegeven, Vrijdagavond, Zaterdagmiddag (matiné), Zaterdagavond en Zondagavond. Men verwarre dit circus niet met de kleine rondreizende inrichtingen welke van dorp tot dorp trekken. Dit circus is een onderne ming van de gebroeders Bouglione, die de vier grootste circussen van Europa exploi- teeren. Het komt met eigen motorwagens en het zal interessant zijn het opbouwen op het oud-Ziekenhuisterrein gade te slaan. Jam mer, dat de jeugd nog geen vacantie heeft, want het opbouwen van een circus is bijna even interessant als de voorstellingen. Tal van artisten, exotische dieren en paarden werken aan de voorstelling mee en het hoofdnummer is „De Parel van Benga len", een sprookjesachtige opvoering waar aan zeer velen medewerken en waarbij ope rette, tooneel, variété en bioscoop in een bijzondere combinatie samenwerken. Het circus heeft 8000 zitplaatsen, dus be hoeft men niet bang te zijn geen plaats te kunnen krijgen, althans.... als men er vroeg bij is. OPBRENGST COLLECTE. De collecte voor hulpbehoevenden blinden te Alkmaar heeft f 211.65 opgebracht. AANBESTEDING. De rijksgebouwendienst heeft heden aan besteed het bouwen van een telefoongebouw te Noordscharwoude. Laagste inschrijver was J. H. Leurdijk te Winterswijk voor 20.115. FAILLISSEMENTEN. Uitgesproken is het faillissement van Mw. FL J. C. H. Goossens, buiten gemeenschap van goederen gehuwd met den heer J. R. Keuss. I,,echl-roommissaris mr. Ubbens en curator f*' de Groot TELEFOON-NIEUWS. Ons bericht van gisteren, betreffende de automatiseering der telefoonnetten te Broek in Waterland, Ilpendam en Oostzaan, behoeft eenige nadere aanvulling. De abonné's aldaar zijn automatisch be reikbaar geworden voor abonné's in de districten Alkmaar, Amsterdam, Haarlem en Utrecht. Jkouwciaal 7Ueuws De ouden van dagen op reis. Op hun jaarlijksche trip hebben de ouden van dagen Woensdagmiddag een bezoek gebracht aan Wieringen en Den Helder. Drie groote bussen vertrokken des mid dags te 12 uur vanaf den Hertenkamp via Alkmaar en Hoorn naar Wieringen, waar de oudjes, genietend van een kopje thee of koffie, hun indrukken over het eerste ge deelte van de reis uitvoerig en luidruchtig bespraken; blijkens dit enthousiasme ver liep de reis geheel naar wensch. De heer P. Besse, de populaire leider, hield als gewoonlijk een van humor tintelende toespraak, waarin zijn medeleven met hen die achter moesten blijven, uitgedrukt in het toezenden van bloemen, bij de toehoorders algemeene instemming vond. Het voorstel prins Bernard een gelijks telegram te zenden, werd met groot en thousiasme begroet en uitgevoerd. Over den Helder en Huisduinen reisde men langs den duinkant naar Callantsoog, waar een heerlijk maal reeds klaar stond en grage gebruikers vond. Bij aankomst te Bergen wachtte Bergen's harmonie hen op en wekte nog menig oudje op, in ouder- wetschen stijl een dansje te doen, bij welk vermaak de talrijke omstanders zich niet het minst vermaakten. Wellicht wat vermoeid, maar o zoo dank baar gestemd, zochten de oudjes hun haard steden weer op, waar de herinnering aan een zorgeloozen en genotvollen middag hen nog langen tijd vreugde zal schenken. Meerdere aanvragen, maar men wil minder betalen. Het slechte weer van den laatsten tijd is oorzaak, dat er gesproken kan worden van een slecht voorseizoen, speciaal de middenstand en de kamerverhuursters klagen hierover. Er wordt beweerd, dat een seizoen als dit de zakenmenschen nóg niet gekend hebben. Wij hebben de ronde eens gedaan, en laten hier onze bevindingen volgen. De zaken menschen vinden den toestand al erg slecht, zij meenen, dat de financieele toestand der nu komende badgasten oorzaak is, dat er niets, of althans heel weinig wordt gekocht, omdat er geen geld meer is. Wij zijn er niet beter op geworden nu er meer gasten komen die toch niets verteeren. Geef ons den toe stand maar weer van een jaar of tien ge leden, toen waren er minder gasten, doch die konden tenminste nog wat koopen. Wij zijn met onzen tijd meegegaan en hebben ons al lerlei dingen aangeschaft, die ook in de stad te koop zijn, en men behoeft niet naar de stad te gaan wegens de prijzen, want de prijzen schroeven wij niet kunstmatig op, al is het badseizoen er. Juni is andere jaren altijd nog een goed voorseizoen geweest, en wat weg is komt niet meer terug. De kamerverhuursters zijn in het geheel niet te spreken over den gang van zaken, omdat er genoeg aanvragen zijn, doch er wordt niet meer betaald. Ook zij meenen, dat de uitbreiding van Castricum, met zijn moderne huizen, waar maar raak wordt ver huurd (om de personeele belasting binnen te krijgen) en het kampeerterrein met haar rumoerige bevolking, de oorzaak zijn, dat er minder goed betalende badgasten zich aanmelden, die het liefst voor 6, 8 of 10 per week beslag willen leggen op een huis. Tevens maken zij er aanmerking op, dat de kampbevolking, de badgasten, door hun ru moerig optreden, als zij uit het dorp komen, om zich kampwaarts te begeven, irriteeren. Dat kamp had er nooit moeten komen, nu krijgen wij een hoop aanvragen, en loop je tien keer per dag met menschen door je huis, doch als het op den prijs aankomt, is het te duur. Een geheel ander geluid gaf de administra teur der V. V. V. te hooren. Deze is van meening, dat degeen die hun huis niet voor niets willen verhuren, niet behoeven te lOeecêeckfit Meest matige westelijke tot zuidelijke wind; meest zwaar bewolkt; weinig of geen regen; weinig verandering in temperatuur. Nog weinig verandering. De depressiekern, welke gisteren storm in onze omgeving veroorzaakte, trok noord- oostwaarts en vulde gedeeltelijk op. Een uitlooper van het gebied van hooge lucht druk op den oceaan, welke gisteren al over zuidwest-Frankrijk lag, breidde zich over geheel Frankrijk, zuid-Duitschland en mid den-Europa uit. In het geheele waarne mingsgebied, uitgezonderd zuid-Frankrijk, midden-Europa en noord-Scandinavië, is de temperatuur onder normaal. De wind is over het algemeen matig uit het zuidwesten en de bewolking zwaar. Voor morgen wordt voor ons land nog weinig verandering in de weers gesteldheid verwacht. Overdag moet wel met de mogelijkheid van lichte regenbuitjes worden gerekend. LICHT OP! Hedenavond voor rijwielen, motorrijtui gen en andere voertuigen van 21.56 uur tot 4.12 uur licht op. HOOG- EN LAAG WATER TE BERGEN AAN ZEE. (Zomertijd). Juli. Hoog water. Laag water. Dat v.m. n.m. v.m. n.m. 1 6.32 6.58 3.00 3.24 2 7.18 7.47 3.48 4.09 3 8.08 8.37 4.34 4.57 4 9.04 9.33 5.27 5.50 treuren, want er zijn meer aanvragen dan er ooit in vorige jaren zijn geweest. Hij heeft de overtuiging, dat ze beslist vol zullen komen, en tegen een behoorlijken prijs. Eveneens dacht de secretaris der V. V. V. Hij zeide ons, dat er zelfs goede aanvragen uit heel het land en uit Spanje binnen zijn gekomen. Dat er menschen zijn, die voor haast niets verhuren, is natuurlijk niet goed, doch daar doe je nu eenmaal niet veel aan. Menschen van standing zullen wij hie^ nooit krijgen, omdat wij hun niet die luxe kunnen aanbieden als b.v. in Bergen. Ook het kamp is niet bevorderlijk voor de betere gasten. Het is te druk voor hen, die hier uit- slui:end komen om te genieten van de na tuur, vacantiegenoegens en het opdoen van een dosis gezondheid. De kampbevolking is nu eenmaal niet bevorderlijk voor een goede badplaats. Wij zijn blij, dat de burge meester krachtdadig optreedt tegen rumoer- makers, die op weg naar het kamp te veel leven maken. Mogelijk, dat dit in de toe komst verbetering zal brengen, waardoor de herriemakers vanzelf weg blijven en er goede badgasten voor in de plaats komen. Wij hopen het voor onze badplaats. De onzedelijke gymnastiek-kleeding. In den gemeenteraad zijn gisteren de moeilijkheden ter sprake gekomen, die bur gemeester Van der Ven een uitvoering van de plaatselijke gymnastiekvereeniging in den weg heeft gelegd en waarvan wij onlangs reeds melding hebben gemaakt. Eén der raadsleden vroeg, waarop het ver bod nu eigenlijk gegrond was: op de bepa lingen van de Zondagswet of op de „onzede lijke" sportkleeding? Een ander merkte op, dat het eene argument even weinig steek houdend was als het andereEn wethou der Krom was van meening, dat de heer Van der Ven zich er met een Jantje van Leiden af wilde maken. De burgemeester zeide, dat hij opgetreden was als hoofd der politie en omtrent deze kwestie dus geen opheldering behoefde te geven. De heer Vrouwe hield vervolgens een scherpe redevoering, waarin hij opmerkte, dat de handelwijze van den burgemeester kant noch wal raakte. Hij diende de volgen de motie in: „De gemeenteraad enz.; protesteert tegen het verbod, uitgevaar digd door den burgemeester tegen een open bare demonstratie, te geven op het terrein te genover hotel „De Ooievar", als zijnde een aantasting der goede zeden; spreekt zijn scherpe afkeuring uit over dat verbod; en gaat over tot de orde van den dag". Met zes tegen vijf stemmen (en één blan co) werd deze motie aangenomen. Vragen, deze rubriek betreffende, kunnen door onze abonné's worden gezonden aan dr. te Hennepe, Heemraadsingel III te Rot terdam. Postzegel voor antwoord insluiten en blad vermelden. Over een ernstige zomeroiekte. Vorige week liet ik uit eenige brieven van lezers zien wat zij opmerken bij hun kuikens als er coccidiosis in het spel is. Vage ver schijnselen van gebrek aan eetlust, niet meer groeien, gapen, slechte gang of ver lamming. Ik geef thans nog eenige brieven die eveneens typisch zijn. 1. Mijn 300 jonge hennen nemen plotse ling bijna geen graan meer op en het opfok- voer lusten zij alleen aangemaakt. De laat ste dagen zijn er nog al wat gestorven, ze werden mager en kreupel. Wat kan dat zijn? ONOECORJUGEMDt. De regeeringspersdienst meldt: Ter zitting van het Ambtenarenge recht te 's-Gravenhage, gehouden in den namiddag van Zaterdag 25 Juni 1938. zijn de procedures behandeld, welke door de leden van het voormalige per soneel der brigade Koninklijke Mare chaussee te Oss zijn aanhangig gemaakt tegen den inspecteur K. M. ter zake van hun overplaatsing. In tegenstelling met de positie in de an dere reeks procedures was in deze zaken de minister van justitie noch door zijn ver tegenwoordiger, noch op eenigerlei wijze door van zijnentwege voorgebrachte getui gen betrokken. Door verslagen, zooals die in een deel der pers zijn verschenen over hetgeen op voormelde zitting zou zijn ver klaard, is de indruk gewekt, dat de mi nister van justitie in de vergadering van de Tweede Kamer der Staten-Generaal van 7 April 1938 ten onrechte, en zelfs in strijd met de waarheid, zou hebben medegedeeld, dat reeds van 1 April af tusschen hem en zijn ambtgenoot van defensie overeenstem ming zou hebben bestaan inzake de over plaatsing van het personeel van de brigade K.M. te Oss. Géén fait accompli. De raad van ministers acht het niet verantwoord, dat de mogelijkheid van een indruk als vorenbedoeld blijft be staan. Gehoord onder meer de volkomen overeenstemmende mededeelingen ter zake van den minister van defensie en van justitie, stelt de raad vast, dat het buiten eiken twijfel staat, dat reeds op 1 April 1938 de minister van defensie zijn volle medewerking in zake over plaatsing voor zoover die medewer king krachtens de bestaande voorschrif ten vereischt was had toegezegd. Deze toezegging is aanstonds gegeven en is ten volle gehandhaafd. Dat de uitvoeringsmaatregelen voor de verwisseling van het personeel der brigade (waartoe ook behoorde de door den minister van defensie te verleenen machtiging tot het overbrengen van de inboedels voor- rijks rekening op voorstellen van den inspecteur van het wapen, tot wiens bevoegdheid het bevelen der verplaatsingen behoort) eerst enkele dagen later, op 6 April, zijn getrof fen, hield in geen enkel opzicht verband met eenig nader beraad tusschen beide mi nisters omtrent de noodzakelijkheid der ver plaatsingen; slechts over het tijdstip van de verplaatsingen van de marechaussees (niet- onderofficieren) is nog nader overleg ge pleegd. Het overeenstemmend oordeel van beide ministers stond op 1 April vast en is onveranderd gehandhaafd gebleven. Volkomen in overeenstemming met de vaststaande feiten kon en moest de minister van justitie in de vergadering van de Twee de Kamer der Staten-Generaal op 7 April 1938 in tegenwoordigheid van den mi nister van defensie verklaren, dat het tusschen zijn ambtgenoot van defensie en hem geen oogenblik ontbroken heeft aan de vereischte samenwerking en volledige over eenstemming, en dat hij ook overigens den minister van defensie van niets onkundig heeft gelaten en evenmin ontijdig heeft in gelicht. AUTO-ONGELUK TE ERM. Eén ernstig gewonde. Vanmorgen is op den weg EmmenCoe- vorden te Erm een ernstig auto-ongeluk ge beurd. De heer van L. uit Veenendaal kon, waar schijnlijk door te groote snelheid van zijn wagen een bocht in den weg niet halen en vloog tegen een boom. Hij werd zwaar gewond bij omwonenden binnengedragen en later op advies van dokter van Reemst naar het ziekenhuis te Emmen vervoerd. Een medepassagier, die licht werd ge wond, heeft zich naar zijn woonplaats bege ven. De auto, een bijna nieuwe Chevrolet, is totaal vernield. WONING AFGEBRAND. Gisteravond is brand ontstaan in de wo ning van wethouder J. de Groot te Belling- wolde. Ten gevolge van den hevigen wind kon men weinig uitrichten. Alles is een prooi der vlammen geworden. De brand is vermoedelijk ontstaan door een defect aan den schoorsteen. BIGGENMERKEN. Van 13 tot 18 Juni zijn aangebracht 52.375 (vorig jaar 36.748) biggenmerken. Van de toekenning 1938 zijn tot 11 Juni j.1. gebruikt 746.380 (v. j. 770.073) merken. Voor een juiste beoordeeling diene, dat van 1 Januari tot genoemden datum in totaal 1.009.109 biggen zijn gemerkt, welk aantal voor hetzelfde tijdvak van 1937 920.212 bedroeg. STEEN DOOR DE RUITEN VAN HET BRITSCHE CONSULAAT. Protest tegen terechtstelling in Palestina. In den afgeloopen nacht hebben onbeken den een steen geworpen door een der ruiten van het Britsche consulaat, gelegen aan da Heerengracht 258 te Amsterdam. De con ciërge van het gebouw ontdekte vanmorgen vroeg, dat het groote ronde bovenlicht bo ven de toegangsdeur was gebroken en dat op de gangmat een in papier gewikkelde steen lag, die er door geworpen moet zijn. Het was een halve klinker, waaromheen twee brieven waren gewikkeld. In het En- gelsch en in het Nederlandsch stond hierop de tekst: „Wij protesteeren tegen den moord op Ben Josef. De Nederlandsche revisionis tische zionisten". Zooals men weet is Ben Josef de jeugdige Palestijnsche jood, die wegens zijn actie tegen Arabieren op grond van de anti terreurwetten door een Britsch gerechtshof i3 ter dood veroordeeld en eergisteren te Acre in Palestina werd terechtgesteld. De politie stelde terstond een onderzoekin. TWEE BROERS TERECHTGESTELD. De gebroeders Walter en Max Goetze zijn vandaag te Berlijn terechtgesteld. Zij waren op 24 Juni ter dood veroordeeld wegens talrijke overvallen met roof op auto's, benzinestations en spoorwegloketten waarbij zij verscheidene personen ernstig gewond hadden. Walter Goetze had bovendien een poli tiebeambte en een arbeider om het leven gebracht. Het doodvonnis was uitgespro ken op grond van een wet, die tijdens het proces met terugwerkende kracht was afgekondigd en waarbij de doodstraf be dreigd wordt tegen overvallen met roof op auto's. HET VERMOGEN DER HABSBURGERS. Gouwleider Bürckel heeft aangekondigd, dat binnenkort het vermogen der Habsbur- gers in Oostenrijk in beslag zal worden ge nomen, behalve de goederen van die HaDs- burgers, die burger zijn van een vreemde mogendheid. Aartshertog Otto wordt beschouwd als Duitsch staatsburger. 2. Mijn kuikens hebben in de eerste weken aan pullorum geleden, wat door onderzoek aan de Rijksseruminrichting geconstateerd is. Ze zijn geboren op 8 April. Van de 875 kuikens heb ik nu nog 297 kipkuikens over (de brief dateert van 29 Mei dus waren de kuikens ongeveer 7 weken oud). Een tyd lang hebben ze 't volgens mijn meening goed gedaan, maar een paar weken terug (dus toen ze 5 weken oud waren) meende ik, dat ze wat te bleek zagen, wat de kammetjes betreft. Ik dacht toen dat ze wormen hadden en heb ze daarom wat tabak gekookt en het nat daarvan in het opfokvoer gemengd, 1 pond op 50 liter water. Dat heb ik 3 dagen gedaan, toen heb ik nog 1 pond tabakpoeder onder 100 pond opfokvoer gemengd. De mest der kuikens was geelachtig en dun en soms bloederig. De laatste week hebben ze veel te weinig voer opgenomen en het voer dat ze krijgen is toch eerste klas. Ze laten nu het hardvoer heelemaal liggen, worden ma ger en de veertjes aan den kop zetten ze op, zoodat het net is of ze dikke koppen hebben. Ze gaan wat zitten treuren en loo- pen als ze opgejaagd worden met zware stappen verder. We hebben er dit jaar een heele strop aan, maar we hopen, dat het in het volgende jaar beter mag gaan. 3. Ik heb een koppel kuikens van 300 stuks, geboren 25 April. Tot eergisteren (brief van 3 Mei, kuikens dus ongeveer 9 dagen oud) was er niets bijzonders aan te zien en de sterfte was totaal 4 stuks. Nu zijn ze opeens lusteloos geworden, ze zitten te soezen en kunnen niet goed loopen. Ze val len soms opeens op zij en zijn dood. In het hok vind ik dunne bloederige ontlasting, meestal donkerood alsof het zuiver bloed is. Gisteren waren er 3 dood, vandaag 5. De ge heele koppel ziet iets te bleek en er zijn er nu zeker al weer 15 ziek. Het voer heeft mi nimum 19 verteerbaar eiwit. 4. Onder mijn kuikens doen zich plotseling aüerlei eigenaardige verschijnselen voor. De diksten zijn lam en kunnen niet staan. An deren laten eerst de vleugels hangen en loo pen slecht. Verder heb ik er bij met bleeke gezichten, loom in het stappen en hangende I vleugels. De kleinsten zijn reeds 5 weken oud, ze zijn even oud als de grootsten, maar er zit heelemaal geen groei in. Wat zou dit nu kunnen zijn en is er nog wat aan te doen? Zou ik ze kunnen ontsmetten en wat zijn daar de beste middelen voor? Met den laatsten brief begin ik 't eerst om dat daar een zeer begrijpelijke, doch hoogst gevaarlijke neiging tot ontsmetten uit spreekt. By coccidiosis mogen we n.1. abso luut niet ontsmetten, hoe gek het voor zoo'n besmettelijke ziekte ook klinkt. Ik zal dat wel nader toelichten. Brief 4 noemt dus als voornaamste ver schijnselen bleek zijn, verlammingen in bee- nen en vleugels en slechte groei. Brief 3 is merkwaardig, omdat het daar kuikens van slechts 9 dagen oud betreft, diertjes waarbij men wel pullorum verwacht maar geen coc cidiosis. We zien daar dus uit, dat men met den leeftijd moet oppassen. Meestal heet het dat kuikens pas coccidiosis krijgen als z« 6 weken of ouder zijn, dit is onjuist, ze kun nen het al op 9 k 10 dagen te pakken heb ben. Hierbij zien we nu tevens gewag maken van bloederige mest en van plotselinge sterf gevallen na eerst wat lusteloos geweest te z«n. Brief 2 is van een typische optimist zooais er onder de pluimveehouders zoo veel zijn- Eerst pullorum, nu coccidiosis, een heele strop zooals de lezer schrjyft, .^ïaar hy niet ontmoedigd en rekent er al vast op dat het 't volgend jaar wel beter zal gaan. Ge lukkig dat hij nu om advies gekomen is en geholpen kan worden, anders zou het volgend jaar zeker nog erger mis zijn ge gaan. Vooral dat gescharrel met tabakssap op eigen houtje om de vermeende wormen af te drijven. Doorgaans maakt men e wormziekte met onoordeelkundig toegepaste wormkuren erger dan beter. Wat nu te doen bij coccidiosis? Voorloopig een ^ort en krachtig advies: Alles absoluut druog hou den, de kuikens indien mogelijk vast zetten en eiken dag versch strooisel geven. Dr. B. J. C. TE HENNEPE. Nadruk verboden

Alkmaarsche Courant | 1938 | | pagina 2