derde blad. OUDKARSPEL BROEK OP LANGENDIJK SCHOORL OUDE NIEDORP EGMOND BINNEN UITGEEST CASTRICUM BEVERWIJK HEILOO HEERHUGOWAARD BERGEN NOORDSCHARWOUDE JUovwciaat 1lieuws DISTRICT NOORDHOLLAND NEDERL. TUINDERSBOND. Het bestuur van het district Noordhol land van den Nederlandschen Tuindersbond heeft in zijn vergadering de aardappelhef fing breedvoerig besproken. Men besloot nogmaals, in verband met den slechten oogst, tegen deze heffing te protesteeren Voorts zal aan de Ned. Groenten- en Fruit- Centrale verzocht worden, de vierkants- maat voor de vroege aardappelen niet voor 15 Juli in te voeren. Bedoeld wordt hier de vierkantsmaat, welke evenveel millimeters is als de ronde maat van verleden jaar. Wanneer die werd ingevoerd, zouden de aardappelen 3 m.m. grooter moeten zijn, Hierdoor zou het gedeelte drielingen van de aardappelen zeer toenemen, tengevolge van den slechten groei der aardappelen, Dit zou voor de tuinders nadeelige gevol gen kunnen hebben, aangezien men voor deze maat alleen op de binnenlandsche markt is aangewezen. Het werd een groote teleurstelling voor den tuinbouw genoemd, dat de loonbijslag- regeling voor den tuinbouw door de regee ring is afgewezen. De mogelijkheid van verlaging der vaste lasten kan wel voor enkelen verlichting brengen, doch van een verlichting der vaste lasten voor den ge- heelen tuinbouw zal geen sprake zijn. De steun aan kleine tuinders zal ook aao enkelen ten goede komen. Het steunbedrag is te laag gesteld. Toegegeven wordt, dat er een theoretisch geschat inkomen wordt vastgesteld, waardoor de mogelijkheid be staat, dat het werkelijke inkomen grooter kan zijn. Getracht zal worden, ook de tuinders van 60 jaar en ouder deze regeling te doen val len. De organisaties, welke zijn aangeschre ven in verband met het in de jaarvergade ring genomen besluit om te komen tot ver plichte aansluiting by een standsorganisa tie, erkennen wel de noodzakelijkheid en do wenschelijkheid van een dergelijke bepa ling, doch achten doorvoering niet moge lijk. ZANGCONCOURS TE HOORN. Zondag werd het zangconcours van den r.k. Bond van Zangvereenigingen in Noord en Zuidholland in den tuin van de Parkzaal te Hoorn voortgezet. De uitslagen luidden als volgt: Derde afd. Vrouwenkoren: St. Caecilia te Nederhorst den Berg le prijs 203 pnt.; St. Theresia te Goorn 2e prijs 178 pnt.; Streeker Dameskoor te Grootebroek le prijs 238 >4 pnt. Derde afd. Gemengde koren: Eendracht maakt Macht te Ursem le prijs 220 pnt.; Cantate et Jubilate te Hillegom 2e pr. 192 p, Derde afd. Mannenkoren: Onze Gezellen te Beverwijk 2e prijs 187)4 pnt.; St. Ignatius te Den Haag le prijs 220 pnt. Tweede afd. Vrouwenkoren: Arti et Reli- gioni te Naaldwijk le prijs 224 pnt. Tweede afd. Gemengde koren: St. Am- brosius te Nibbixwoud 2e prys 186 pnt.; St. Caecilia te Onderdijk le prijs 243 pnt. Eerste afd. Mannenkoren: Semper Cres cendo te Voorburg le prys 202 pnt.; St. Caecilia te Weesp le prijs 208 pnt. Eerste afd. Gemengde koren: Kunstgenot te Assendelft 2e prijs 194 pnt.; St. Theresia te Wervershoof le prijs 224 pnt.; Zang en Vriendschap te Hoogwoud le prijs 219 pnt.; Arti et Religioni te Enkhuizen 2e prys 186 pnt.; Zang en Vriendschap te Wognum 3e prijs 221 pnt. Afd. Uitmuntendheid Vrouwenkoren: St. Caecilia te Noordscharwoude le pr. 200 pnt. Afd. Uitmuntendheid Gemengde koren: Helder's R.K. Gem.Koor te Den Helder 2e prijs 191 pnt.; Viribus Unitis te Hoorn le prijs 209 pnt. Eere-afdeeling Gem. Koren: St. Caecilia te Krommenie le prijs 245 pnt. Dit koor be haalde tevens den prijs voor het hoogste aantal punten van den dag en legde beslag op den wisselbeker voor het hoogste aantal punten van het geheele concours. St. Caecilia te Noordscharwoude le prijs 213 pnt. Geen kwaadwilligheid. Naar wij vernemen, hebben rijks- en ge meentepolitie een onderzoek ingesteld naar de oorzaak van den dijkdoorbraak in den Proefpolder in het Geestmerambacht. Hierbij is komen vast te staan, dat er geen kwaad willigheid in het spel is geweest. Jaarvergadering Crescendo. In de jaarvergadering van de zangver- eeniging Crescendo werd de rekening van den penningmeester, den heer K. de Vries, in orde bevonden en vastgesteld. Er was een nadeelig saldo. Een aanbod van een paar leden om een renteloos voorschot te verlee- nen, werd dankbaar aanvaard. Bij de gehouden bestuursverkiezing werd mevr. Mallekote bij acclamatie herkozen. In de plaats van den heer Biesboer werd de heer Jb. Veter gekozen. Men besloot een verloting te organiseeren. Voorts zal men trachten nieuwe leden te werven. Het 50- jarig bestaan der vereeniging, dat het vol gend jaar gevierd zal worden, zal niet on opgemerkt voorby gaan. Er zullen plannen voor de herdenking worden uitgewerkt. Een voorstel tot aansluiting bij den bond van gemengde zangvereenigingen in Noord- Holland werd met groote meerderheid van stemmen verworpen. Schoolfeest O.L.school. Ter afwisseling van de gewoonlijk ge maakte reisjes maakten de kinderen van de O.L.school te Oudkarspel Vrijdag een reisje naar Texel, wat zeer zeker goed in den smaak is gevallen. Om half acht vertrokken zij met twee bussen naar Den Helder, waar even werd „aangelegd" in het Nat. Geheel onthouders Logement op de Spoorgracht, dat voor schoolkinderen een uitmuntende gelegenheid is en dat tevens een goed uit gangspunt vormt voor een wandeling langs de haven. De groote drukte in de buiten haven werd op de hierna gehouden wande ling gadegeslagen, terwijl tevens de red dingboot de „Dorus Rijkers" even werd be zocht. Nu en dan werd de aandacht getrok ken door watervliegtuigen vah „De Mok", die voortdurend rondcirkelden. Het boottochtje van Den Helder naar Oudeschild was voor de kinderen zeer aan' trekkelyk. Steeds zagen zij iets anders wat hun aandacht trok. Een groote attractie was, dat een watervliegtuig voortdurend om de boot heen cirkelde en tenslotte ernaast op het water daalde, om daarna weer met geweldig motorgeronk over het water te glyden en zich weer in de lucht te verhef fen. Van Oudeschild werd het gezelschap met autobussen naar De Burg gebracht. Daar werd een bezoek gebracht aan het vogel museum, waar alle vogelsoorten, welke op Texel voorkomen, zyn te bezichtigen. Later bij het rondrijden over het eiland heeft men er verschillende in werkelijkheid gezien. Na den middag ging het weer per bus naar de Dennen en de Fonteinsnol. Van dezen toren, welke op de duinen is gebouwd, heeft men een prachtig uitzicht over het eiland. Nadat van dit uitzicht genoten was, werd de wan deling voortgezet, eerst door de duinen, daarna langs het strand. Daar vulden ver schillende voet- en handbalspelen het pro gramma. De verschillende in den storm van de laatste dagen aangespoelde voorwerpen hadden aller belangstelling. Al voortgaande langs het strand werd De Koog bereikt. Na eenigen tijd gerust te hebben, werd van hier uit de terugtocht ondernomen, wederom per autobus, langs de broedplaatsen van diverse vogelsoorten, hetgeen voor de kinderen een aardige afwisseling was. Na een prachtig boottochtje van Oudeschild naar Den Helder werden de bekende H.A.B.O.-bussen opge zocht, waarmede men langs de duinen over Callantsoog en verder via St. Maarten en Dirkshorn, Oudkarspel bereikte. Ieder was dankbaar voor alles wat gezien en genoten was, vooral voor het mooie weer, dat daar voor zoo ruim de gelegenheid had geboden. Opening zweminrichting. Zaterdagmiddag is de zweminrichting van de plaatselijke zwemvereeniging officieel geopend. Dat deze opening zoo laat in het seizoen geschiedde had tot oorzaak dat de inrichting verplaatst moest worden. Zij is nu aan het Zuideinde van de gemeente, aan de Ringvaart geplaatst, hetgeen wat de zwemgelegenheid betreft, een groote verbetering is. Het water is er helder en het is er bovendien flink breed en diep. Dat de opening eerst thans ge schied is heeft de zwemliefhebbers nog niet erg behoeven te spijten, want het weer heeft nog niet veel aanleiding gegeven om in het water verkoeling te zoeken. Zaterdag echter scheen het zonnetje hel der en er was dan ook reeds een groot aantal zwemsters aanwezig, toen de heer Jb. Balder zijn openingsrede uitsprak. Van het dag. bestuur der gemeente was bericht van verhindering gekom rn. Spr. verzocht het raadslid den heer Koolaard, het ge meentebestuur te willen bedanken voor de ondervonden medewerking. Het heeft alles gedaan, om deze zaak zoo spoedig mogelijk voor elkaar te krijgen. Spr. dank te den heer van Gelder voor diens werk- De reden van de verplaatsing is: de kana- zaamheden, aan de inrichting verricht, lisatie. De nieuwe plaats is beter dan de oude. Spr. hoopte dat het zwembad een glorierijke toekomst tegemoet mag gaan. Vermelden wij nog, dat ook hier door een gediplomeerd leeraar zwemles wordt gegeven. Internationale esperanto-jeugd- bijeenkomst te Groet. De internationale esperanto-jeugdbij- eenkomst welke van 1017 Augustus te Groet zal worden gehouden belooft uitste kend te zullen slagen. Reeds hebben zich 200 deelnemers aange meld, waarvan 70 uit Engeland, 12 uit Wales, 12 uit België en 48 uit Frankrijk. De hoogtepunten van deze esperanto- feestweek bestaan uit de officieele bijeen komst op Zaterdag 13 Augustus en een excursie per autobus naar Edam, Volendam, Hoorn, Enkhuizen en de Wieringermeer met afsluitdijk. De leiding van de officieele bijeenkomst, waarvoor verschillende autori teiten zijn uitgenoodigd, berust bij den heer Kryt uit Amsterdam. Kinderen uit ver schillende landen zullen enkele esperanto- tooneelstukjes opvoeren. Er zullen esperan- to-liederen worden gezongen. Fransche kinderen zullen in nationaal costuum dan sen en een meisje uit Polen zal een Pool- sche dans ten tooneele brengen. Tijdens de excursie zullen de Enkhuizer- esperantisten de kinderen met vaartuigen tegemoet komen, waarna een tocht naar de bloemenvelden wordt gemaakt en iederen deelnemer eenige bollen ten geschenke worden gegeven. Nadere inlichtingen verstrekt de secre taresse, mevr. E. van VeenendaalBouwes, redactrice van „La Juna Vivo" te West- Graf tdijk. Voor-seizoend rukte. Reeds nu zyn in Schoorl weer vele gas ten aangekomen om hun vacantie in deze met zeer veel natuurschoon begunstigde plaats door te brengen. Het zyn nu in het bijzonder die gasten die met ingang van de nieuwe maand ge meubileerde woningen hebben gehuurd, doch ook in de verschillende pensions in enkele zelfs reeds veel treft men al gas ten aan. Tot dusver zijn naar wy vernemen reeds een 150-tal kampeervergunnlngen verstrekt, hetgeen naar werd gezegd neerkomt op eenige honderden dagkampeerders. Dit aan tal blijkt echter veel lager te zyn dan in begin Juli 1937, doch hieraan is ongetwijfeld de tot nu toe zeer lage temperatuur schuld. Ook voor een verblijf aan zee is het tot dusver nog te koud en de beide strandpach- ters zijn dan ook niet bijster tevreden over hunne strandexploitatie, daar nog slechts zeer weinig baden zijn genomen en ook het overige verblijf aan zee uiterst gering is. Reisje van de damesclub, Donderdag maakt de damesclub haar jaarlijksch reisje. Evenals het vorig jaar ging het dezen keer in de richting Schoorl en Bergen. Om half 10 's morgens werd door de 26 dames de reis per H.A.B.O.-bus aangevan gen en spoedig werd het z.g. Hooge klimduin bereikt, waar werd gepauzeerd, waarna een mooie wandeling door het duin werd ge maakt. Vervolgens ging het langs den duin kant naar de Brouwerskom, welk plekje bi de natuurvrienden wel bekend zal zijn. Ook hier werd even gerust, waarna het Hooge bosch te Schoorl werd bereikt. Hier werd gepicknickt en vervolgens ging het per bus naar Camperduin, waar twee tenten werden opgezet. Ofschoon het weer tamelijk frisch was, namen en kele dames nog een bad in zee. Om 4 uur werd de thee gebruikt in het hotel, vanwaar men een schitterend uitzicht had op de zee. Het program was echter nog lang niet afge werkt. Bergen was het naaste doel. De wan deling naar het Reigerbosch viel zeer in den smaak, zoomede de tocht naar het terrein van het waterleidingbedrijf. In Duinvermaak werd de koffie gebruikt en ook de speeltuin werd niet vergeten. Op den terugweg werd Alkmaar aangedaan, waar het mooie zwem bad werd bezichtigd. Werkloozenzorg. De gemeente heeft bericht ontvangen van de Rijksinspectie te Alkmaar, dat het aantal in zorg blijvende werkloozen opge voerd kan worden tot 35. Dit geldt, zooals bekend, uitsluitend voor de zomermaanden. In beroep. De bijzondere school te Egmondbinnen is te klein geworden. In afwachting op de vraag of uitbreiding van de bestaande zeer oude school, dan wel nieuwbouw de voorkeur verdient, werd tijdelijk in gebruik genomen het perceel van den heer L. Schuit. Hiertoe was besloten door het ge meentebestuur in volle overeenstemming met het schoolbestuur, terwijl ook de inspec teur van het L.O. te Alkmaar zich volko men met de aanwijzing van het perceel van genoemden heer Schuit kon vereenigen. Thans echter komen de ouders van de schoolgaande kinderen daartegen op. Het perceel zou te ver van de kom gelegen zijn en de onwelvoegelijke kleeding van de al daar veel vertoevende badgasten zou mede een argument zyn om tegen de aanwijzing van genoemd perceel te zijn. Met deze mo' tieven hebben de ouders zich tot Ged. Sta ten gewend. Als men de zaak nuchter bekijkt, kunnen die beide motieven niet dan erg gezocht ge noemd worden. Immers een afstand van 600 M. kan voor een dorpsgemeente toch heelemaal niet groot genoemd worden. En onwelvoegelijke kleeding de politie heeft op dat gebied zonder veel moeite de touw tjes volkomen in handen. Schoolfeest openbare lagere school. Donderdag hadden de leerlingen van de openbare lagere school in ons dorp hun jaarlijksch schoolreisje. In afwijking van voorgaande jaren gingen nu al de leer lingen tegelijk en met elkaar uit zoodat zoowel de oudste als de jongste leerlingen van de partij waren. Het einddoel van de reis was Valkenveen. Hoewel het weer zich de laatste dagen meer dan slecht zich liet aanzien was het Donderdag vrij goed en behoorlijk weer en is er door de kinderen in hooge mate genoten. Des morgens te ruim 8 uur vertrok men met 5 groote autobussen van de school, uitgeleide gedaan door vele ouders en be langstellenden. In Valken veen en omstre ken heeft men zeer veel genoten, zoowel van bosch als hei en zee, en meer dan vol daan arriveerden de kinderen dan ook 's avonds weer in het dorp, opgetogen en uitgelaten van al het vele dat door hen genoten was. De B. B. B. De buurtvereeniging Bakkum's Belang organiseert evenals verleden jaar in den seizoentijd een groot zomerfeest. Ditmaal op 30, 31 Juli en 1 Augustus. Reeds is de toezegging van twee ver- eenigingen verkregen, die belangloos haar medewerking verleenen. Bovendien zal op 3 Augustus een bloemencorso voor kinde ren (ook voor niet-leden) worden gehou den. Een en ander zal in het drukste van het seizoen aller belangstelling trekken. De rijwielstalling aan zee. Het is den burgemeester gelukt, met de rijwielstalling aan het strand een gun stige regeling te treffen die de ontevre denheid wel zal hebben weggenomen. De tarieven luidden nu: 5 cent per dag; 25 cent per week; 50 cent per maand en 1 per seizoenkaart. Bovendien hebben dan de werkloozen, die zich van een seizoen kaart hebben voorzien, verkregen, dat hun vrouwen gratis stalling genieten, terwijl hun kinderen tot den 14-jarigen leeftijd, voor 25 cent een seizoenkaart kunnen krij gen. Echter met dien verstanden, dat de kaarten strikt persoonlijk zijn. De vuilnis wordt tweemaal opgehaald. Met ingang van 4 Juli zal de gemeen tereiniging voor de zomermaanden weer tweemaal het huisvel ophalen, en. wel voor Casricum op Maandag en Donderdag, en voor Bakkumt op Dinsdag en Vrijdag. De aanvoer van aardbeien. Prijzen stijgen. De prijsnoteering voor aardbeien op de veilingen is iets verbeterd. Aan de Veree- nigde Veilingen werd 18.53 per 100 K.G. betaald tegen 17.31 op de voorafgaande veiling. De aanvoer aan deze veiling be droeg 99.276 K.G. De prys aan de B.E.T.- veiling steeg van 18 tot f 20.23 per 100 K.G. Aan deze veiling was de aanvoer 58.073 K.G. De prysnoteering op de Vereenigde vei lingen was: morgenveiling: Moulin Rouge 4459 cent per slof; Amazone z. d. 1618 cent per K.G. Aanvoer 4000 K.G. Avondvei ling: Moulin Rouge m. d. 4567 cent per slof; Amazone z. d. 1721 cent per K.G Deutsch Evern z. d. 15—17 cent per K.G. Aanvoer 95.500 K.G. De aanvoer van aardbeien. De prijzen loopen weer iets op. Aan de Vereenigde Veilingen werden op de morgenveiling aangevoerd 6000 K.G. aardbeien. De prijzen waren weer iets hoo- ger dan Vrijdag. Er werd besteed voor Moulin Rouge 4565 ct. per slof; Amazone z. d. 1818 y, cent per K.G. Op de avondveiling werd 85608 K.G. aangevoerd. De volgende prijzen werden besteed: Moulin Rouge m. d. 4570 ct. per slof; Amazone z. d. 2022% cent per K.G.; Deutsch Evern z. d. 1620 cent per K.G, Totaal aanvoer 91.608 K.G. Aan de B.E.T.-veiling werd aangevoerd 63592 K.G. tegen een middenprys van 22.81 per 100 K.G. De eerste Eigenheimers aangevoerd. Aan de B.E.T.-veiling te Beverwijk werden Zaterdag de eerste Eigenheimers aangevoerd, welke 11 cent per K.G. op brachten. Premiekeuring van merriën en merrieveulens. Op de Vrijdag op het landgoed Nijen- burg gehouden keuring van merrien en merrieveulens werden aan de navolgende dieren, toebehoorend aan plaatsgenooten, premies toegekend: 1-jarige Budana van J. Muys, 2-jarige Nubertine van C. Oly Jr., 3-jarige Zoka van C. Muys Kz., Utilla van A. Zwart, terwijl in het stamboek werden opgenomen de genoemde Zoka, alsmede Ugilla, uit de groep 46-jarige merriën, welk dier eveneens behoort aan den heer C. Muys Kz. Uitkeering meegevallen. Naar we vernemen is de uitkeering voor de werkloozen die in den Diepsmeerpolder te werk zijn gesteld, meegevallen. Het loon is met een belangrijken toeslag van de ge meente beduidend hooger dan de steun- uitkeering, behalve van de twee huisvaders van groote gezinnen, doch die uitkeering is dan ook zóó hoog, dat zij uitgaat boven het loon in het vrije bedrijf. Het openluchtspel van de Vrijz. Christ. Jeugdgemeenschap. *Het openluchtspel van de V. C. J. G., welke Zaterdagavond op Tercoulster werd gehouden, was goed bezocht. In rustige sfeer en op pen mooien zomeravond gaat er van het bezoek op het mooie landgoed, een groote bekoring uit. Even over half acht kwam de jeugd zingend het terrein op en werd de vlag aan de hoogemast geheschen. Hierna sprak ds. F. W. Rappold uit Alk maar de begroetingsrede uit. Zij heette welkom de vele bezoekers die op het 7e jaarfeest tegenwoordig waren. Spr. beantwoordde te vraag of we onzen naasten lief moesten hebben en voegde er aan toe: De liefde tot God moet het richtsnoer zijn als we onze naasten be minnen. Dat komt tot uiting in de V. C. J. G. Dat hoort ge in ons bondslied. Hierna werd door een groep meisjes het Gemeenschappelijk lied „Voorwaarts" (Jong is ons harte) gezongen. Vervolgens werden een tweetal liederen gezongen. Daarna hield ds. S. van der Woude te Alkmaar een inleiding over het tooneelspel ,We wijze en dwaze maagden". De bekende gelijkenis, aldus spr., heeft ons menschen van de 20e eeuw wat te zeggen. De eerste christenen waren geloovig. Zij verwachten alles van God en rekende op Zijn komst. Zij meenden dat God op aarde zou komen en de aarde in zijn toenmaligen vorm zou ver dwijnen om plaats te maaen voor Gods heerlijkheid. En daarop wachtten zij en dat „bereid zyn op Zijn komst op aarde" heeft ons veel te zeggen. Over de grondgedachte van hen, weidde spreker uit en gaf het zijn gehoor in ern stige overweging. De bereidheid om met den bruidegom mee te gaan en hun lange wach ten in groot Godsvertrouwen, moet wel op ons indruk maken. Het gaat over wijsheid en dwaasheid in het geloof. Niet alleen het begrip en gevoel, doch het denken komt er bij te pas zeide spreker. Denken wat er in God en in de wereld leeft. In die gelijkenis zit heel veel wat het overwegen en beleven betreft. Hierna werd het openluchtspel opgevoerd onder regie van den heer E. Prins. De meis jes gaven een gave vertolking van het spel. De uitbeelding, doch vooral de zang en het stille spel, waren geheel af. De spel-adviseur heeft eer van zijn werk gehad. Na een korte pauze, waarin ds. Rappold belangstelling vroeg voor het jeugdwerk (men heeft nog een 50 a 100 donatrices of donateurs noodig) en dank bracht aan hen die jaren aaneen het jeugdwerk steunden, werd het program afgewerkt. Volksdansen, koorzang, enz. wisselden elkander af. Na een dankwoord van de leidster werd als slot gezongen: „De heilige Wake" (Jong is ons harte) en hiermede was de zoo by uitstek geslaagde avond teneinde. Zy die het eugdwerk willen steunen kunnen zich op geven bij ds. Rappold. Buitendag Rijzende kerk. Als we hooren, dat er een gewestelijke buitendag zal worden gehouden in de Waard, vragen we ons af waar de toeschou wers vandaan moeten komen, die er toch eigenlijk by behooren als er een leekenspel opgevoerd wordt. In stilte bewonderen we den moed van den predikant, die met een onverbeterlijk optimisme dit heeft opgezet. Dan komt de Zondag. Het weer is schitterend in orde, het nieuwe sportterrein, waar een geur van bloeiende klaver hangt, en dat door de goede zorgen van het gemeentebestuur een feestelijke» tooi heeft gekregen, is schitterend in ord» evenals de stemming onder de afdeelingen* Na den in de herv. kerk gehouden mor, gendienst, waarin ds. v. d. Kam voorging werd een wandeltocht langs Middenweg en Broekerweg gehouden, waar bij den Broeker- hoek velen de bekoring niet konden weer, staan, die er voor een Hollander nu eenmaal in schuitjevaren zit Hier werd achter de kerk onder de schaduw der vruchtboomen van de bij den pastorie behoorenden boom- gaard, waarvan een gedeelte inmiddels door leden der plaatselijke afdeeling tot „groene herberg" was omgetooverd, de middagmaal, tijd gebruikt. Uit de af en toe opschallende liederen was op te maken, dat de jeugd, als de omstandigheden daar zijn, nog altijd „vrije-blije" jeugd weet te zijn. In genoeglijke stemming werd met muziek voorop en vroolyk in den wind wapperende heldere kleuren om ruim half twee naar het sportterrein gemarcheerd. Door de afd. Schagen werd na een korte inleiding van ds. v. d. Kam het spel „De rui- ter van den keizer" vertolkt, waarin tot uiting werd gebracht, dat zaad dat door den wind wordt weggevoerd, toch soms op een goeden akker terecht kan komen om daar dezelfde kwaliteiten ten toon te spreiden als wanneer het op den eigen akker was gebleven. Hierna behandelde ds. Wassink het pro bleem „De kerk en de jeugd", om daaruit da conclusie te trekken, dat de kerk de jeugd noodig heeft en omgekeerd de jeugd de kerk. De volksdansen en andere spelen hierna door de jeugd uitgevoerd, trokken als altijd de aandacht van de belangstellenden, in den loop van den middag op het terrein verza meld. Dan volgde declamatie, waarbij als jury optraden ds. Nijholt (Wieringermeer), ds. Klein Wassink (Alkmaar) en de heer Span, hoofd der school te WinkeL De sluiting geschiedde door ds. v. d. Kam, die een dankwoord uitbracht aan allen, die tot het welslagen van den dag hebben mee gewerkt. Gemengde zangvereeniging „Ons Genoegen". De gemengde zangvereeniging „Ons Genoegen" alhier, behaalde op het Zondag te Wieringen in Cinema de Haan gehouden concours een eersten prijs in de 3e afdee ling gemengde koren met 206 punten. Een mooi succes voor het koor en den dirigent den heer H. J. Zaal te Bergen. Ons Genoegen is één der vier koren waarmede de dirigent op 17 Juli 's namid dags voor de Avro zal optreden. Uitzending. De heer J. P. Haringhuizen alhier, als boekhouder werkzaam op het groenten- exportkantoor der firma Kloosterboer te St. Pancras, wordt door deze firma uitgezonden naar haar kantoor te Buenos-Ayres (Argen tinië). De heer Haringhuizen correspondeert in de moderne talen, heeft zich daarvoor bovendien in het Spaansch bekwaamd. Odd Fellow zomerfeest. De afdeeling Noordholland van de groot- loge van de I. O. O. F. (Independent Order of the Oddfellows) heeft gister in Bergen haar zomerfeest gevierd. Dit feest stond onder leiding van den voorzitter van de Czaar Peter Club, die om 11 uur in Duin- vermaak het welkomstwoord toeriep aan ongeveer een 400-tal dames en heeren. Tot half één werd hierna onder leiding van Bergerleden een wandeling door het natuur reservaat gemaakt, waarna in „Duinver maak" de lunch werd gebruikt, opgeluisterd door zang van het kwartet „Del Canto". Des middags kwam men in het Open luchttheater bijeen, waar orgelspel, zang en dans ten beste werd gegeven. Dr. P. IJssel de Schepper hield een toe gejuichte rede, waarin hij den nadruk legde op het doel van de orde: „Een wereld, waarin men in vriendschap, liefde en waar heid elkander erkent als kinderen van God". Het ballet, onder leiding van Tilly Sylon, oogstte veel succes met de in kleurige ge waden uitgevoerde dansen. Vooral de dans Overwonnen", waarin wordt uitgebeeld, hoe de menschheid door den duivel aan lagere hartstochten gebonden, door de I. O. O. F. wordt bevryd, was ontroerend. De bijeenkomst werd besloten met een declamatorium in tableau door de Czaar Club, gevolgd door gezamenlijk zingen van het Odd Fellow-lied. Het declamatorium, waarbij de idealen van de I. O. O. F. werden gezegd, werd in prachtige costumes uitge voerd. Jammer was het, dat voor de pauze hinder werd ondervonden van het verzamelen blazen van den hoornblazer van een gym nastiekvereniging, die het nabij gelegen speelduin als ontspanningsplaats had uit gekozen. Hinder van de muziek in Duinvermaak, waar honderden zich des middags met dan sen vermaakten, werd niet ondervonden. Voor Bergen was het dagverblijf van deze groote club Odd Fellows een gewaardeerd bezoek. De kermis. De eerste kermisdag kenmerkte zich door een groote belanstelling, hoewol het bezoek niet zoo groot was als het vovig jaar. Er waren meer attracties geplaatst en vooral de autoskooter maakte goede zaken. Reeds vroeg werd het stil op het terrein. In de dansgelegenheden bleef het tot laat in den nacht druk. Schaken. De acwle party om het kampioenschap van den Langendyk tusschen J. Klinkert en dr. J. de Wit is door den laatsten gewon nen in 50 zetten, waardoor deze den kam pioenstitel veroverd heeft. De eindstand luidt: dr. J. de Wit 5P- en J. Klinkert 2J4 p. -W'

Alkmaarsche Courant | 1938 | | pagina 10