SAMBO DE OLIFANT Voor het behoud van Schiphol. Vraag en aanbod DE BAAS. Een matte of gebruinde teint staat altijd charmant WINTERSPORT. GEMENGD NIEUWS. Duizenden hebben gehoor gegeven aan den oproep van het Comité „S.O.S. Schiphol". Vlotte afwerking. Glimlachje Denkt U er aan Uw voor Woensdag op te geven? TWEEDE BLAD. 3 JUBILEUM HERWONNEN LEVENSKRACHT. Onder groote belangstelling herdacht Za terdag en gister op feestelijke wijze de ver- eeniging Herwonnen Levenskracht te Utrecht haar 25-jarig bestaan. Op de feestelijke openingsbijeenkomst welke werd opgeluisterd door de aanwezig heid van mgr. J. de Jong, sprak de voorzit ter, de heer J. A. Schutte, de veigadering toe. Hij memoreerde o.a., dat in de afgeloo- pen 25 jaren ongeveer 2.200.000 «"Jdens werden bijeengebracht en dat ruim 4000 pa tiënten werden verpleegd. Spreker dankte vervolgens alle instanties, die in de afgeloopen 25 jaren de vereeniging hebben gesteund, de kerkelijke overheid, de rijksoverheid en in het bijzonder oud-minis ter Aalberse, gemeentebesturen, de instellin gen die met de vereeniging op het terrein der' tuberculose-bestrijding werken, de Ne- derlandsche centrale vereeniging en de pro vinciale en plaatselijke instanties en verder de zusterinstellingen. Daarna werd het woord verleend aan mgr. J. de Jong, die zijn groote waardeering en dankbaarheid betuigde voor hetgeen in de afgeloopen 25 jaren door Herwonnen Le venskracht tot stand is gebracht. Het is een prachtig werk voor uw krachtige werklie denvereniging en getuigt van >de ware christelijke naastenliefde, zei hij. Op de hierna volgende druk bezochte re ceptie kwamen o.a. tal van wereldlijke en geestelijke autoriteiten het bestuur compli menteeren. NEDERLANDSCHE MAATSCHAPPIJ TOT BEVORDERING DER GENEESKUNST Algemeene vergadering te Haarlem. Vandaag en morgen wordt in hotel „De Leeuwerik" te Haarlem de negen en tach tigste algemeene vergadering van de Neder» landsche Maatschappij tot bevordering der geneeskunst gehouden. Dr. L. C. Kersbergen, voorzitter der maat schappij, opende de algemeene vergadering met een uitvoerige rede over het leven en de beteekenis van Herman Boerhaave. ONWEER BOVEN GRONINGEN. Jongeling door den bliksem gedood. Bij een kort doch hevig onweer, dat Zaterdagnamiddag boven s.ad en provincie Groningen woedde, is de 17-jarige arbeider A. Groen te Nieuwe-Pekela, die in het veld werkte, door den bliksem getroffen en op slag gedood. ALGEMEEN NEDERLANDSCHE PLUIMVEETEELTVEREENIGING. Zij wil de crisismaatregelen voor de fokkerij onderbrengen bij de orga nisaties. Op de algemeene vergadering van de Al gemeene Nederlandsche Pluimveeteeltveree- niging in hotel Noordbrabant te Utrecht werd de voorzitter, mr. Sannes, in verband met zijn 10-jarig voorzitterschap van de vereeni ging door tal van sprekers gehuldigd. Mr. Sannes dankte alle sprekers Voor de vriendelijke woorden tot hem gericht. Vervolgens werd het woord verleend aan den heer Wassing, die bij het bestuur infor meerde naar den stand van zaken betreffen de de komende nieuwe regeling van de pluimveeteelt in handen van de organisaties. De heer van Beek waarschuwde tegen de nieuwe regelingen in de andere landbouw bedrijven, waar de boeren niets hebben te zeggen. De voorzitter deelde in de beant woording van de beide sprekers mede, dat het niet de regeering is die het initiatief neemt, dit moet uitgaan van de bedryfsge- nooten zelf. De regeering heeft dus niets in de maak, doch wy zyn het die paraat zijn, doch tot heden nog niet met bepaalde voor stellen zijn gekomen. Wij zyn paraat en staan gereed om al dat genen te doen, wat noodig is om eventueel te komen tot de overname van de regeerings- maatregelen. Daarna werd een voorstel van den heer Wassing met algemeene stemmen aangeno men. Het voorstel luidt als volgt: het be stuur der A.N.P.V. ijvere met alle ten dienste staande middelen er voor, dat by wijziging in de crisismaatregelen, als in de troonrede aangekondigd, het pluim veefokkerij wezen wordt overgegeven aan de organisaties der betrokken groepen. In het bestuur werden de aftredende be stuursleden, mr. Sannes en de heeren Ger ritsen en Wolfswinkel, herkozen. DE NEDERLANDSCHE SPOORWEGEN. Ontvangsten gedaald. De ontvangsten der Ned. Spoorwegen be droegen over de maand Mei aan reizigers en bagage 4.342.98588, brief- en pakketpost 220.00000, goederen en levende dieren 3.329.29575, diversen 53.11557, totaal 7.945.39720. De totale ontvangsten waren van 1 Januari af 38.048.484,89 tegen 40.331.618,54 in 1937. pi f -s. jx h. tsmnnt trr rm »ut> m »smw. 7 jT O \i fo J JAARVERSLAG DORUS RIJKERSFONDS. Verhooging der uitkeeringen. Aan het jaarverslag 1937 van het Dorus Rijkersfonds wordt ontleend: In afwijking van de mededeelingen der laatste zes jaren over nadeelige saldi kunnen wij thans met groote vreugde constateeren, dat het nadeelig saldo over 1937 7640 bene den de raming is gebleven en slechts 910 bedraagt. Met het oog op den verbeterden financiee- len toestand van het fonds overweegt het hoofdbestuur het plan om ondanks de groote tekorten der laatste 7 jaren op de exploita tie-rekening (totaal 100.200) de thans be staande uitkeeringen belangrijk te verhoo- ge, zoodat de oude redders en weduwen zich wat ruimer kunnen bewegen. Indien over de geheele linie een verhoo ging wordt gegeven van maximaal 50 pCt., dan zou hiermede jaarlijks een bedrag van 14.000 gemoeid zijn, waarmede het tekort op de exploitatierekening 1938, geraamd op 8000, dan zou worden verhoogd. Door sterfgevallen zal na verloop van tijd dit groote tekort verminderen. ONTHULLING GEDENKSTEEN P. A. DE GENESTET. Te Rozendaal (G.) is Zaterdagmiddag een gedenksteen aan het huis waar de dichter- predikant P. A. de Génestet, die op 2 Juli 1861 overleed, onthuld. De afdeel ing Velp-Rozendaal van den Ne- derlandschen Protestantenbond had tot de plaatsing van dezen steen het initiatief geno men. Vooraf vereenigde men zich in het nabij het sterfhuis gelegen herv. kerkgebouw, waar de heer G. Spoor uit Rozendaal, voor zitter van de commissie van voorbereiding, een rede hield over leven en werken van den dichter-predikant. Vervolgens begaf men zich naar het sterf huis, waar door mevr. H. van Hasselt-van Rees uit den Haag, oudste kleindochter van den dichter-predikant, de onthulling werd verricht. In den gevel is een eenvoudige steen aangebracht met het opschrift: Hier overleed 2 Juli 1861 P. A. de Génestet, geb. te Amsterdam 21 November 1829. Afd. Vélp- Rozendaal van den Ned. Protestantenbond. BEHOUD NATUURMONUMENTEN. Koninklijke belangstelling voor natuurbescherming. Het dagelijksch bestuur der Vereeniging tot Behoud van Natuurmonumenten in Nederland ontving van de koningin een be langrijke schenking tot steun aan de plan nen tot aankoop van een der laatst over gebleven hoogveengebieden in Nederland, n.1. dat onder Fochteloo. Het dagelijksch bestuur vertrouwt, dat velen dit voorbeeld zullen volgen, opdat vóór 1 Augustus tot den aankoop van dit bijzondere landschapstype kan worden overgegaan. DE MOORDAANSLAG TE ECHTELD. Aangehoudene bekent den diefstal. Nadat dr. Hulst uit Leiden Zaterdagmid dag sectie op het lijk van mej. van Hemert had verricht, is de van roofmoord verdach te van T. urenlang verhoord. Ook zijn moeder en zijn echtgenoote werden ander maal verhoord. Naar wij vernemen zou van T. hebben bekend in het huis van mej. van Hemert te zijn geweest en zich schuldig te hebben gemaakt aan diefstal. Hij zou echter perti nent ontkennen den moord te hebben be dreven. Het voorarrest van Van T. is voor de derde en laatste maal tot morgen ver lengd. SCHOENMAKERIJ EN WOONHUIS UITGEBRAND. Pot lijm op brandend petroleum- toestel omgevallen. Zaterdagochtend heeft een ernstige brand gewoed in een pand aan de Gr. Kerkstraat te Leeuwarden, waarin de schoenmakerij INCASSEERDER GEARRESTEERD. Ongeveer zeshonderd gulden verduisterd. Zaterdag heeft de politie van de gemeen te Reeuwijk den 53-jarigen incasseerder van de gemeentelijke waterleiding J. M. de K. aldaar wegens verduistering gearres teerd. Bij onderzoek is gebleken, dat deze man de incasso's, waarmede hij belast was, niet regelmatig afdroeg. Een steekproef bracht aan het licht, dat aan hem afgedragen gel den niet waren verantwoord. Het verduisterde bedrag beloopt, voor zoover tot nu toe kon worden geconsta teerd, zeshonderd gulden. De koningin in Zwitserland. - De ko ningin is gistermorgen met haar gevolg op doorreis naar Luzern in Bazel aangekomen. Zij werd aan het station verwelkomd door den Nederlandschen consul en zijn vrouw. Het gezelschap ontbeet aan het stations buffet en zette vervolgens met de eigen auto's de reis naar Luzern voort. Prins Bernhard te Nunspeet. - Zondag ochtend omstreeks half elf heeft prins Bern hard een bezoek gebracht aan het jubileum kamp der Ned. Chr. Studenten-Vereeniging, dat ter gelegenheid van het veertigjarig be staan dezer kampen 'Wordt gehouden. Nadat de prins den kerkdienst in de groote tent, waarin ds. B. ter Haar Romeny uit Ginne- ken voorging, had bijgewoond, nam hy deel aan een koffietafel, die geheel in kampstijl was ingericht. Tot laat in den namiddag toefde de koninklijke gast in het kamp, van waar hij per auto naar Soestdijk terug keerde. Het internationale wegencongres. - In het Kurhaus is Zaterdagnamiddag de plech tige zitting tot sluiting van het achtste in ternationale wegencongres gehouden. De voorzitter, ir. W. G. C. Gelinck, sprak bij den aanvang dezer zitting een rede uit, waar in hy wees op het werk, door het congres verricht, neergelegd in 88 rapporten, bevat tende 2132 pagina's over de zes program punten. Het volgende (negende) interna tionale wegencongres zal in 1942 te Boeda pest plaats hebben. Commenderij Nederland der Johanniter Orde. - Zaterdag is op het kasteel Door- werth de jaarlijksche ridderdag van deze commenderij gehouden. Ook prins Bernhard was aanwezig. Rumoer cm een Jan Klaassenspel. - Nadat reeds den vorigen Zondag in de ge reformeerde kerken te Delft een afkeuring was uitgesproken over het Jan Klaassenspel, dat deze week ter gelegenheid van het lustrum van het Delftsche Studentencorps zal worden opgevoerd, en ds. Zandt (staatk. geref.) aan B. en W. vragen over het spel heeft gesteld, heeft thans ook de kerkeraad der herv. gemeente te Delft een protest tegen den inhoud van het spel laten hooren. De Urania binnen. - Het marine-zeil schip Urania, dat met adelborsten onder commando van overste J. H. Coolhaas twee maanden geleden voor een reis naar de Oostzee en Noordzee vertrok, is Zaterdag na een over het geheel kwade reis met veel slecht weer in Nieuwediep teruggekeerd. Amilda-crême, die tevens zoo goed is voor de huid, is verkrijgbaar in deze twee begeerde teinten. Mat of Bruin. Doos 50 en 25 ct. van den heer A. Bakker was gevestigd, ter wijl de bovenwoning door twee gezinnen werd bewoond. Door de hevige hitte sprongen enkele ramen in de gebouwen aan de overzijde van de straat. Het antieke poortje van de aan deze zijde gelegen woning van dr. H. R. Gerbrandy werd geheel geblakerd. De brand was ontstaan door het omval len van een pot lym, die op een brandend petroleumstel stond. Het huis is geheel uitgebrand. 31. De kinderen uit de klas van Flip en Jan Wilden hun arme vriendjes graag helpen. Met de krant, waarin de oproep over Sambo stond, liepen ze door de hele stad en vroegen iederen vreemdeling naar Sambo. Maar de meeste vreemdelingen begrepen de kinderen niet. 32. Lange Jan vond het heel erg, dat Flip thuis opge sloten zat en hij dacht dat het beter zou zijn, wanneer hij, samen met Flip, Sambo kon gaan zoeken, 's Avonds laat floot hij, en Flip snapte hem dadelijk. (Van onzen bijzonderen medewerker). Schiphol 2 Juli. „Aalsmeer Schiphol's GroeiBloe- menvervoer 30.000 K.G. per jaarEr is maar één Schiphol", ziedaar een bloemlezing van de vele leuzen die meegevoerd werden tijdens de demon stratie die op het vliegveld gehouden werd en gericht was op het behoud van Schiphol. De laatste leuze was aanlei ding voor een K. L. M.-er om met een nuchter gezicht te verklaren „God dank, ik dacht al dat ik op een ver keerd veld stond". Het had kunnen verkeeren, want het gewone aspect dat het vliegveld geeft, was wel veranderd! Duizenden naar schatting ongeveer 20.000 hadden gehoor gegeven aan de S. O. S.-seinen die Amsterdam de laatste weken had uitgezonden en precies om vier uur begon de grootsche poging om het zin kend Schip (hol) te bergen. Een vroolijk po gen was het tevens. Tientallen vlaggen wapperden fier uit, muziek schelde, doeken met vurige leuzen waren uitgespannen. Op het dakterras bevond zich de loudspeaker waardoor de diverse sprekers hunne ver ontwaardiging in getemperde bewoordingen de lucht inslingerden, alsmede een piano, versierd met de nationale driekleur, waar mede Bob Scholte begeleid werd. Treffend was dat zijn lied „Wij willen Schiphol hou den" door de meesten gezongen werd: „Wy willen Schiphol houwen". Een merk waardig Amsterdamsch tongslippertje waar door de minister van Waterstaat geinspi- reerd kan worden om op het ingeslagen pad voort te gaan Zooals gezegd, Schiphol bood een ander aanzien dan gewoonlijk. Waren er duizen den gekomen teneinde te demonstreeren, honderden kwamen om onder het rustig ge not van thee, cake en wat dies meer zij van de betooging te genieten en bovendien van de opstijgende en landende K. L. M. en sportmachines. De dienst ging natuurlijk door, reden waarom af en toe redevoeringen in geweld werden overtroefd door de me- dedeeling dat de machine voorgereed stond te vertrekken. Een hoor- en kijkspel dat menigeen geamuseerd gevolgd zal heb ben. Toespraken. In de eerste plaats de heer B. van Vlij men, voorzitter van het comité S. O. S.- Schiphol, die betoogde dat het hier geen protestdemonstratie betrof. Slechts aan het gemeentebestuur kwam het toe met de re geering in besprekingen te treden. De hier samengekomenen hadden slechts de bedoe ling een hartelijk medeleven te betuigen met het gemeentebestuur. Men wilde uiting geven aan de gehechtheid aan de stad Am sterdam en vooral aan een der sieraden der stad, namelijk Schiphol. De heer Crone gewaagde van den „indruk" dien de handel had gekregen door de plannen der regeering en van den heer Plesman. De directeur der maatschappij Nederland hield een gloeiende rede, gevolgd door den heer Vrij, directeur der „Nieuwe School- vereeniging". De laatse zeide te spreken namens alle Amsterdamsche kinderen. „Neem een kind een teddybeertje af. het zal nooit over het verlies heenkomen. Steeds zal het stuk speelgoed in de her innering blijven. Zoo is het ook met ons vliegveld". Het is een waarheid dat het gesproken woord, met ernst en klem voorgedragen, de concurrentie met het lied niet kan ver dragen. Vandaar dat Bob Scholte, de be kende Avro-zanger, eerst in eenzaamheid, daarna in massazang, voor het behoud van Schiphol gepleit heeft in het door Max Tak gecomponeerde lied „Wij willen Schiphol houden". Bob begon eraan te her inneren dat hijzelf geboren Amsterdammer is, dat het hem persoonlijk dus ten zeerste speet dat er plannen waren een stukje Am sterdam te doen verdwijnen. Duidelijk: bleek dat ons volk zich dank zij de inter nationale ontmoetingen by de aanbidding van Koning Voetbal communitysong bui tengewoon aardig eigen heeft gemaakt. Met kracht werd het woord „Nooit" driemaal gesproken op de vraag of Amsterdam Schiphol wilde prijsgeven. De heer Niekerk, directeur van de ver eeniging tot bevordering van het vreemde lingenverkeer „Amsterdam", dankte de spreeksters en op zyn voorstel werd beslo ten het volgende telegram naar den minis ter van Waterstaat te zenden: „Twintig duizend Nederlanders, byeen op de luchthaven van de gemeente Amsterdam, verontrust door de plannen der regeering om Schiphol als burgerlijke luchthhaven op te heffen, van meening, dat zoowel nationale als stedelijke belangen hierdoor ernstig ge schaad zouden worden, verzoeken Uwe Excellentie met klem Schiphol te behouden als burgerlijke luchthaven. Plechtig werd hierna het Wilhelmus ge zongen, waarna het défilé begon van hen die luister wilden byzetten aan deze de monstratie. Voorop een afdeeling Landelijke ruiters te paard en dan de honderden van het Schiphol regioen. Het meerendeel der demonstranten was wel gerecruteerd uit Aalsmeer dat vandaag wel uitgestorven leek. Aalsmeer heeft trouwens zeer veel belang bij het behoud van Schiphol, daar het vlak by gelegen is en dus de bloemen in den meest verschen staat hunne bestem ming kunnen bereiken. Dat de betooging een zeer vlot verloop had is niet in het minst te danken aan de uitstekende regeling die de Amsterdam sche politie had getroffen. Een taak by welks vervullen zy' eveneens uitnemend geassisteerd werd door hare Aalsmeersche collega's. Een aardig oogenblik was het, dat toen het Volkslied gespeeld werd, alle buiten opge stelde agenten in de houding sprongen. Daardoor kon bereikt worden het aantal dienaren van den heiligen Hermandad te tellen. Het was respectabel... en dan nog niet eens meegeteld het aantal dat zich op den dijk en om het vliegveld heen bevond. De uittocht verliep naar ieders wensch, hoewel velen de voorkeur gaven aan het variafit op Scholte's lied: „Wy willen op Schiphol blijven". „Ja, mevrouw, Uw hond heeft vergeten, welke krant hij moest halen!" Alléén 2de handsch goederen. 35 ct. p, 5 regels, uitsluitend a contant. DAG IN DAG UIT WORDT HET BEWIJS GELEVERD VAN DE VERKOOPKRACHT VAN COURANTENRECLAME. x De heer Kelly, die aan het hoofd staat van een thans zeer groot maar eens be scheiden winkelmagazijn, verklaarde onlangs: „Couranten hebben zonder eenige twij fel het daadwerkelijk bewijs geleverd van haar vermogen goederen te verkoo- pen dag in dag uit. Niet alleen betee- kenen courantenlezers een uitstekend af zetgebied voor winkeliers, maar de cou ranten streven ook voortdurend naar verbetering van plaatselijke toestanden".

Alkmaarsche Courant | 1938 | | pagina 7