DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN, Non-interventiecommissie bereikt overeenstemming. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2.—, franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS PER GEWONE ADVERTENTIEN: Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. No. 156 Dit nummer bestaat uit twee bladen. Directeur: C. KRAK. Woensdag 6 Juli 1938 Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. 140e Jaargang Britsche plan tot terugtrekking der buitenlanders eenstemmig aangenomen. Rustende vertegenwoordiger maakt voorbehoud. Nieuw Japansch offensief aangekondigd. Aanvallen op Peking verwacht. Incident aan Fransch-ltaliaansche grens Twee Fransche toeristen beschoten. De algemeene toestand. De gelijkschakeling in Oostenrijk. Verloopt in vlot tempo. Het vergiftigingsproces te Luik. Verdediger aan het woord. Nieuws in 't kort. ALKMAARSCHE COURANT. De niet-inmengingscommissie, die gistermiddag om vier uur te Londen in voltallige zitting op het ministerie van Buitenlandsche Zaken bijeen kwam, heeft na een vergadering, welke bijna drie en een half uur duurde, dan ten slotte succes gehad. Op alle punten van het Britsche plan tot terugtrekking der buitenlanders uit Spanje werd overeenstemming bereikt. Lord Halifax, die de bijeenkomst presideer de, bracht allereerst dank aan lord Ply- mouth voor zyn tact en geduld en gaf ver volgens een overzicht van het plan. Van de 27 in de commissie vertegenwoor digde landen maakte slechts Rusland eenig voorbehoud. Na uitvoerige discussies is toen tenslotte de laatste paragraaf van het voor stel houdende de regeling tot het weer instellen van de controle, omgewerkt, zóó dat ook de Russische vertegenwoordiger met de redactie accoord ging, mits ook zijn regeeiing zich er mee kon vereenigen. De inhoud van het plan. Het volledige plan zal Vrijdag officieel als witboek worden gepubliceerd. Het zal mor gen de beide partijen in Spanje worden aan geboden, waarna het nog wel enkele dagen zal duren alvorens definitief bekend is of zy met het voorstel accoord gaan. Is dit inderdaad het geval, dan zullen twee commissies van zes personen elk naar de beide partijen in Spanje wor den gezonden om het tellen der buiten landers te beginnen. Niet alleen de vechtende soldaten maar ook technici, ingenieurs e.d. zullen worden meege teld. Begrijpelijk is, dat het tellen nutteloos is, als intusschen opnieuw inmenging gepleegd kan worden, vandaar dat de controle ander maal te land en ter zee wordt ingesteld. Is na 6 weken geen noemenswaardige vooruitgang bereikt, kan de sluiting van de landsgrenzen worden opgeheven. De controle ter zee zal niet weer in den ouden vorm worden hersteld. In de voor naamste acht havens van Spanje zullen per manente waarnemers worden gestationneerd en in de havens waar kans op lossing van oorlogsmateriaal dood of levend komen eveneens waarnemers om toezicht te houden. Schepen, die naar Spanje vertrekken, krij gen waarnemers aan boord om te controlee ren of zich geen contrabande aan boord be vindt. Zoodra men met het tellen gereed is, kan men met de werkelijke terugtrekking een aanvang worden gemaakt. De volgende stap is aan het erkennen van beperkte oorlogsrechten aan de beide par tijen. Het terugtrekken geschiedt verhou dingsgewijze. Minstens 10.000 man van de partij met de minste buitenlandsche hulp moet zijn teruggetrokken alvorens hiertoe wordt overgegaan. Is dit inderdaad zonder ongelukken ver- loopen, dan hoopt men te Londen op deze wijze een van de gevaarlijkste problemen in ons onrustig Europa uit den weg te heb ben geruimd. Fransche perscommentaren. De perscommentaren op de bereikte over eenkomst zijA van belang. Frankrijk's pers blijft over het algemeen nog vrij sceptisch tegenover het plan te staan, zoo zegt de „Epoque", sprekende over de overeenstem ming, welke in de niet-inmengingscommis- sie is bereikt, gaarne te erkennen, dat een belangrijke stap in de goede richting is ge daan op den weg van de internationale ont spanning. Men moet evenwel niet gelooven, dat de oorlog in Spanje geen verrassingen meer zal brengen, Nog hebben alle vrijwil ligers Spanje niet verlaten, nog is geen einde gekomen aan de levering van wapenen enz. aan beide partijen, nog is geen einde ge komen aan de bombardementen. De toestand moet nauwkeurig worden gevolgd en het blad raadt alle landen aan voorzichtig te zyn. Madame Tabouis schrijft in de „Oeuvre", dat het waarschijnlijk is, dat de toepassing van het aangenomen plan vóór Kerstmis geen tastbare resultaten zal opleveren. Franco zal tot dan toe moeten wachten voor het verkrygen van de rechten van oorlog voerende en Italië zal moeten wachten op het in werking treden van het Britsch-Ita- liaansche verdrag. Ook de „Aube" waarschuwt voor het koesteren van de te veel hoop en de „Fi garo" schryft, dat nu het Britsche plan is aangenomen, men zonder ophouden aan moet dringen op het toepassen hiervan. Duitsche pers niet enthousiast. De overeenkomst inzake de niet-inmen- ging in Spanje wordt door de Duitsche pers met terughoudendheid begroet. Men wijst vooral op den langen duur van de onder handelingen en men is van meening, dal nog niet alle moeilijkheden uit den weg zijn geruimd. De „Lokalanzeiger" bericht, dat Barce- lona reeds moeilijkheden voor de toepas sing van het plan heeft geschapen en het „Berliner Tageblatt" gelooft, dat Moskou niet zoo onhandig zal zijn te antwoorden met een botte weigering, doch dat de Sovjets wel door zullen gaan met het aanstoken van den Spaanschen brand en met hun pogingen, hem algemeen te maken. De Italiaansche meening. Te Rome heeft men de overeenkomst in zake de niet-inmenging in Spanje met vol doening begroet. Men is van meening, dat thans niets meer de practische uitvoering van het Britsche ontwerp in den weg staat, waardoor de internationale zijde van het Spaansche vraagstuk zal kunnen worden opgelost. Men verwacht, dat de versterking van de controle aan de grenzen en het terugtrekken van een aanzienlijk deel van de vrijwilligers aan beide zijden zal leiden tot het erkennen van de rechten van oorlog voerenden van Franco, waardoor vele inter nationale moeilijkheden uit den weg ge ruimd zullen kunnen worden. Bovendien is men te Rome van oordeel, dat hierdoor de overwinning van Franco zal worden ver sneld, terwijl bovendien het in werking tre den van het Britsch-Italiaansch verdrag van 16 April zal worden verhaast. De Britsche pers tevreden. De Britsche pers heeft de overeenstem ming in de niet-inmengingscommissie met vreugde begroet. De „Daily Telegraph" schrijft, dat de Britsche regeering thans de voorstellen van Franco tot neutraliseeren van Almeria zal bestudeeren. Men gelooft, dat de Spaansche ambassadeur te Londen, die heden naar zijn post terugkeert, heeft medegedeeld, dat de regeering van Barce- lona zich zal verzetten tegen 't voorstel van Burgos. Zij dringt er evenwel op aan, dat een commissie van onderzoek zal worden gezonden. Verder wordt vernomen, dat Mussolini er bij de Britsche regeering op heeft aange drongen het Britsch-Italiaansche verdrag te ratificeeren voor het reces van het Britsche parlement. In parlementaire kringen wijst men erop, dat in dit geval voor het parle ment op reces gaat een belangrijk deel van de Italianen uit Spanje teruggetrokken moet zijn. Het Japansche offensief aanmer kelijk vertraagd door de overstroo mingen zal naar uit Tokio gemeld wordt, opnieuw krachtig worden inge zet. Speciaal in het Zuiden zal over het geheele front krachtig worden aange vallen. Hieraan wordt toegevoegd, dat de Ja pansche troepen voorts aan het Noordelijks front een krachtige expeditie op touw zet ten tegen de overblijfselen van de Chi- neesche troepen, die zich gevoegd hebben bij de „bandieten", welke een basis hebben nabij Hwaiyin sinds den val van Soetsjau, terwijl aan het Westelijk front de Japan sche troepen in samenwerking met de marine op 4 Juli Hoekau hebben bezet. Volgens berichten uit Japansche bron zijn de Japansche troepen Dinsdag plechtig in Hoekau binnengerukt, nadat de stad in den loop van den nacht van Chineesche gueril- lastrijders „gezuiverd" en bij het aanbre ken van den dag geheel bezet was. Ja pansch geschut bestookte dertig over het Poyangmeer vluchtende jonken, zoodat negen en twintig dezer schepen zonken. Aanvallen op Peking te wachten? Wordt van Japansche zijde een nieuw offensief aangekondigd in het Zuiden Chineezen ongeregelde strijd krachten schijnen van plan te zijn een aanval op Peking te ondernemen. Reuter meldt althans uit Peking dat naar verluidt tal van guerrillakrijgers het gebied van Peking binnengestroomd zijn. Eenige steden, die binnen een afstand van 24 K.M. van Peking gelegen zijn, zijn door de Ja pansche garnizoenen gebarricadeerd, terwijl zeven van de dertien poorten van Peking gesloten zijn. Gisteren werd duidelijk ten Z.-W. der stad het otploffen van zware bommen gehoord. Vliegtuigen vernield. De luchtstrijdkrachten der Japansche marine beweren, dat zij tijdens een Maan dag ondernomen aanval op Nantsjang, de hoofdstand van de provincie Kangsi, 54 Chineesche vliegtuigen hebben vernield, hetgeen overeen zou komen met een derde gedeelte van de Chineesche luchtstrijd krachten, aldus een bericht uit Sjanghai. Zeeroovers vallen Britsch schip aan. Het Britsche schip „Tseangtah" is op 90 mijl afstand van Sjanghai door zwaar be wapende Chineesche zeeroovers aangeval len. De zeeroovers beroofden het schip van alle wapens en van een lading sigaretten, waarna zij in hun jonken ontkwamen. De overstroomingen rond Kobe. Volgens gisteravond om 11 uur gepubli' ceerde officiëele cijfers zijn tengevolge van de overstroomingen in Kobe en in de om geving daarvan reeds 164 personen om het leven gekomen en 82 gewond. Bovendien worden nog 174 personen vermist. Onder de dooden bevinden zich twee Portugeezen, een Duitscher en een Franschman. Tot dus ver zijn 1505 huizen weggespoeld, 1535 huizen geheel of gedeeltelijk verwoest, 164 bruggen vernield, en 167.086 huizen over stroomd. Hevig bombardement op Lojang. De stad Lojang heeft gisteren een lucht aanval ondergaan, zooals zy nog niet had beleefd. Elf Japansche vliegtuigen lieten gedurende 4 uur in toaal 135 bommen vallen, waardoor meer dan 100 niet-stry- ders om het leven zijn gekomen. Honder den huizen zijn geheel of gedeeltelijk ver nield. Drie bommen troffen de gevangenis, waardoor minstens 50 gevangenen gewond werden. De vliegers lieten pamfletten val len, waarin nieuwe luchtaanvallen werden aangekondigd. Swatau, dat eens een bloeiende stad was, is thans een groote ruïne. Volgens de officieele cijfers zijn bij de Japansche luchtaanvallen 120 burgers ge dood en meer dan 300 gewond. Maandag is aan de Fransch-Itali aansche grens een Fransch student, die bij vergissing de grens overgesto ken was, door schoten van Italiaansche grenswachten zwaar gewond. Officieel wordt te Parijs medegedeeld, dat het incident geschiedde in de omgeving van de Col Udine bij Abries. „Twee Fran sche toeristen waren bij vergissing de grens overgestoken en plotseling opende de Italiaansche grenswacht zonder waarschu wing het vuur öp hen. Hoewel de Fran schen onmiddellijk terugkeerden, bleven de Italianen schieten in hun richting, waardoor een van beiden in den rug werd getroffen. De Fransche regeering zal haar houding bepalen, wanneer het onderzoek geheel geëindigd zal zyn." Wat Rome zegt. Gezaghebbende kringen te Rome schijnen het incident, dat zich heeft voorgedaan aan de Fransch-Italiaan sche grens, waar een Fransch student gewond werd, niet van ernstigen aard te achten. De Italiaansche autoriteiten zijn geneigd dit incident een plaats te geven bij „de gebeurtenissen, die zich in grensgebieden welke door toeristen worden bezocht, kunnen voordoen". De Italiaansche dagbladen hebben nog geen melding van het gebeurde ge maakt. Alkmaar, 6 Juli. Zoo heeft de non-interventiecommissie op papier althans dan toch eindelijk een succes weten te boeken. De te volgen ge dragslijn is nauwkeurig vastgesteld. Respec tievelijk wordt, komt samengevat, ach tereenvolgens indien het plan door beide partijen wordt aanvaard het volgende gedaan: Telling der in Spanje aanwezige buiten landers; opnieuw instelling der controle te land en zij het eenigszins gewijzigd ter zee, gedeeltelijke verhoudingsgewijze terug trekking van minstens 10.000 buitenlanders aan de zijde, waar de minste buitenlanders aanwezig zijn; beperkte oorlogsrechten aan beide partijen. Is voorts na 6 weken geen vordering van beteekenis te constateeren, dan kunnen de grenzen weer geopend worden. Of nu ook inderdaad het terugtrekken der vreemde strijdkrachten uit Spanje vlot zal geschieden hangt op het oogenblik geheel en al af van de loyale medewerking der betrok ken partijen. Indien het dat zou willen, zou een der landen bijv. Italië het plan zeer gemakkelijk volkomen kunnen torpe- deeren, zooals met meer non-interventieplan nen gebeurd is. De controle, bedoeld om nieuwe inmenging tegen te gaan, zal deze, indien er boos opzet is, zeker niet kunnen verhinderen. In zoo'n geval is de telling na tuurlijk waardeloos en valt het geheele plan in duigen. Inderdaadop de loyale medewerking van alle belanghebbende staten (i.c. voorna melijk Italië, Duitschland en Rusland) komt het uitsluitend aan. Zijn deze landen van goeden wil, dan is van de partijen in Spanje evenmin sabotage te verwachten. De Spaansche regeering zal haar medewer king wel willen verleenen, al komt het geven van oorlogsrechten aan de opstandelingen in feite neer op een gelijkwaardige behande ling van beide partijen, welke positie de Spaansche regeering terecht als scheef moet aanvoelen. Wat Franco's houding zal zijn is niet be kend. Deze hangt trouwens af van die van zijn beschermers, Italië en Duitschland. En deze schijnen thans bereid mede te wer ken de kwestie tot een goed einde te bren gen. De kans op de aanvaarding van het plan door Franco is daardoor vry groot. Alleen.... als Italië eens niét de overtuiging heeft gekregen, dat Franco nu wel zonder Italiaansche hulp den oorlog kan winnen? Dan is er nog niets te zeggen van den afloop van den strijd in Spanje. Want dat Italië een regeeringsoverwinning zou toelaten is voor alsnog niet aan te nemen, behalve wanneer het accoord met Engeland dat in werking treedt als een behoorlijk begin is gemaakt met het terugtrekken der Italianen aan lokkelijker schijnt en wanneer Mussolini's prestige een nederlaag in Spanje kan verdu ren. Dat zijn vragen, waarop in den loop van de komende maanden wel een antwoord zal kunnen worden gegeven. Vóór het vertrek der Duitsche militaire raadgevers in China naar Hongkong legde generaal van Falkenhausen nog een verkla ring af. Hij zeide o.m.: „Ofschoon moeilijke omstandigheden ons vertrek naar Duitsch land noodig hebben gemaakt, blijft ons hart altijd bij het land, dat we zooveel jaren ge diend hebben. Wij hebben groote waardee ring voor de gastvrijheid, die ons bewezen is: de gelukkige dagen, die wij in China heb ben doorgebracht, zullen wij nooit verge ten". Von Falkenhausen zeide verder, dat China ongetwijfeld zegevierend uit den strijd te voorschijn zal komen. „Japan zal niets winnen, noch by oorlog noch bij vrede". De generaal maande het Chineesche volk aan onder de leiding van Tsjang Kai Sjek mede te werken: indien ieder zijn plicht doet staat de eindoverwinning vast. f] De commissie tot onderzoek naar een in ternationale regeling van Duitsche en Oos- tenrijksche vluchtelingenproblemen komt heden bijeen. 31 Landen nemen hieraan deel, Italië niet, dit heeft om „diplomatieke rede nen" de uitnoodiging aan de meeste staten met uitzondering van Duitschland gezonden van de hand gewezen. Ten aanzien van deze conferentie te Evian gehouden, schrijft de „Times", dat het zeer juist is gezien de conferentie, welke wordt gehouden om een oplossing te zoeken voor het vraagstuk van de Joodsche vluchtelin gen, op Fransch gebied te houden, want geen land heeft na den wereldoorlog meer gast vrijheid betoond voor hen die vluchtten voor de vervolging van ras, godsdienst of politieke overtuiging. Frankrijk kan op het oogenblik niet meer opnemen en de Fransche delegatie kan een ervaring van jaren ter be schikking van de conferentie stellen. Er zijn op het oogenblik ongeveer 350.000 joden die uit Duitschland zouden willen vertrekken en ongetwijfeld zouden 200.000 uit Oostenrijk willen vertrekken. De wijze, waarop de Duitsche autoriteiten optreden tegen de jo den is het Duitsche volk onwaardig en vormt een van de grootste hinderpalen, welke het terugkeeren van betere betrekkingen tus- schen Duitschland en andere mogendheden in den weg staan. Door zoo te handelen maakt Duitschland zich niet alleen schuldig ten aanzien van de joden, doch ten aanzien van, de geheele menschheid. „Te gemakkelijk schot." De Fransche pers maakt over het alge meen melding van alle bijzonderheden van het incident aan de Fransch-ltaliaansche grens, doch zij levert weinig commentaar. De „Populaire" verklaart te hopen, dat het onderzoek, dat door de Fransche regee ring is gelast, alle licht op het incident zal doen schijnen. De openbare meening kan een herhaling hiervan niet dulden. De „Oeuvre" schrijft: „Een grensinci dent? GoedDe Italiaansche grens wachten hebben dan toch wel een te ge makkelijk schot!" De „Gleichschaltung" van Oostenrijk verloopt in een vlot tempo. De Duitsche autoriteiten hebben weer een aantal nieuwe maatregen genomen. Zoo zyn de 174 Oostenryksche oud- stryders-vereenigingen ontbonden en de leden ingelijfd by den nationalistischen oud- stryders-vereeniging, den Yffhauserbund. Verder is het vermogen van de Tiroolsche schuttersvereeniging Absam, welke herhaal delijk monarchistische tendenzen heeft ge toond, in beslag genomen. 37 vereenigingen van politiepersoneel en gendarmen zyn ont bonden en de leden zyn ingelijfd by den Duitschen bond van politiepersoneeL Bovendien zyn talrijke kranten opgeheven of omgevormd tot nationaal-socialistische bladen, o.a. het Linzer Volksblatt en de Arbeitersturm, vroegere katholieke bladen, die thans nationaal-socialistisch zyn. De Kölnische Zeitung deelt mede, dat het Volks blatt tot aan den Anschluss een krachtig te genstander is geweest van het nationaal- socialisme. Het blad gold als het orgaan van den bisschop van Linz. Bovendien is te Inns- brück een nationaal-socialistisch blad opge richt door samensmelting van twee Duitsch- nationale bladen. Na de „zuivering" van de Weensche bali, waar 730 Joodsche advocaten werden ge schrapt, zullen thans ook de middelbare meisjesscholen „arisch" worden gemaakt en zullen ook nationaal-socialistische eenheids- scholen worden opgericht, welke de confes- sioneele scholen zullen moeten vervangen. Nadat de openbare aanklager in het vergiftigingsproces te Luik tegen de we duwe Becker een fel requisitoir gehou den en een vonnis, dat het menschelijke leven beveiligt, gevraagd had, zyn de verdedigers van de beklaagde aan wier schuld inmiddels niemand twijfelt aan het woord gekomen. De eerste verdediger van de wed. Becker, mr. Chevalier, heeft in de voortzetting van zyn pleidooi zijn streven orri het door den openbaren aanklager geschilderde sombere portret in lichtere tinten te doen uitkomen vervolgd. Het moreele verval van de be klaagde deed hy minder ernstig voorkomen door het op rekening te schrijven van een openbare meening, die onder de suggestie verkeerde van valsche getuigenissen en van haatdragende overdrijvingen. Vervolgens trachtte de verdediger vast te stellen, dat de beklaagde digitaline heeft moeten gebruiken. Ik denk, zoo zeide hij, dat mevr. Daumens bestaat onder een an dere en werkelijke identiteit, n.1. de identi teit van een vrouw, die niets aan den dag wil laten treden van haar buitenechtelijke reizen. Aangezien de verkoop van digitaline streng gereglementeerd is in Nederland kan deze vrouw, die in een schrijven aan den president zich verontschuldigt over het feit, dat zy zich niet kan ontmaskeren, er een be lang in gezien hebben zich digitaline in Bel gië te verschaffen. Mr. Chevalier tracht voorts dwalingen in de deskundigenrappor ten aan te toonen. Hij stelt de vraag, of een gifmengster haar gif wel zou hebben ge kocht by winkeliers, die haar kenden en die haar bij het eerste alarm hadden kunnen aangeven bij de politie. Mr. Chevalier spreekt als zyn meening uit, dat zijn cliënte medeplichtig is, maar niet de hoofdschuldige is in het geval van de wed. Crulle. Op dit punt van het pleidooi werd de zit ting geschorst. Onrust in Britsch-Indië. - Aangezien de Rao-Radja van Sikar (Br.-Indië) zich niet heeft gehouden aan de overeenkomst, welke hy met den Radja van Jaipur heeft ge sloten, na de ongeregeldheden van April j.L zijn militaire wachtposten rond de stad geplaatst. In een schietpartij tusschen be woners van de stad en militairen, in den af- geloopen nacht, werden vijf personen ge dood.

Alkmaarsche Courant | 1938 | | pagina 1