DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. MYRON TAYLOR VOORZITTER VAN DE VLUCHTELINGEN-CONFERENTIE. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2.—, franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS PER GEWONE ADVERTENTEEN Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven francc aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. No. 158 Dit nummer bestaat uit drie bladen. Directeur.' C. KRAK. Vrijdag 8 Juli 1938 Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. 140e Jaargang Nederland zegt niet meer te kunnen doen, dan het reeds deed. Henry Bérenger eere-president. Spanning te Sjanghai. Aanvallen op electr. centrale bij Peiping. De algemeene toestand. De toestand in Palestina. In het geheele land daden van terreur. Fransche stap bij Italië. Wegens het incident aan de grens Chamberlain beantwoordt vragen. Inzake antwoord van Burgos. Arrestaties in Frankrijk, Knoeierijen om militairen dienst te ontkomen. b™hf over*e- ALKMAARSCHE COURANT. Gistermiddag om half vier heeft de intergouvernementeele commissie voor het vluchtelingen-vraagstuk, te Evian bijeen, haar algemeene beschouwingen voortgezet. Ook de Nederlandsche afge vaardigde ter conferentie heeft hierbij het woord gevoerd. Deze, de heer Beu- cker Andrae zeide, dat Nederland niet meer kan doen dan het reeds deed. Nederland al zich voorts vereenigen met alle technische voorstellen. Slot algemeene beschouwingen. De eerste gedelegeerde van Frankrijk, Berenger verleende gistermiddag allereerst het woord aan Helio Lobe, den ver tegenwoordiger van Brazilië, die verklaarde bereid te zijn samen te werken met de commissie om het vluchtelingen vraagstuk op te lossen. Vervolgens verklaarde de heer Defoy (België), dat zijn regeering betreurt in de noodzakelijkheid te verkeeren het vluch telingenvraagstuk nog eens te bestudeeren vóór zij internationale verplichtingen op zich kan nemen welke gevaren mede zouden kunnen brengen voor wat betreft de toepas singsmogelijkheid. Kolonel White, de minister van handel en invoerrechten van Australië ver klaarde, dat het voor Australië niet mogelijk is aan niet-Britsche onderdanen voorkeurs rechten te verleenen. Hume Wrong, de vertegenwoordiger van Canada, legde een overeenkomstige verklaring af. Hij zeide, dat de opnemings capaciteit van Canada, gezien de werkloos heid, beperkt is. Thomas Lebreton, vertegenwoordiger van Argentinië, verklaarde, dat de emi- ratie naar Argentinië bij voorkeur gericht zal moeten zyn op den landbouw. De heer Beucker Andreae, de leider der Nederlandsche delegatie, voerde vervolgens het woord. De algemeene be schouwingen worden hierna gesloten. Taylor voorzitter. Jean Paul Boncour brengt dan ver slag uit namens de commissie inzake de verificatie van de volmachten. Hij stelt voor Myron Taylor tot voorzitter te benoemen, aangezien deze Amerikaan de vertegenwoordiger is van president Roosevelt, die het initi atief tot deze conferentie heeft ge nomen. Taylor stelt dan op zyn beurt voor Henri Berenger te benoemen tot eere president. Jean Paul Boncour wordt hierna gekozen tot secretaris-generaal. Subcommissies samengesteld. Er worden dan twee sub-commissies samengesteld, de eene onder voorzitter schap van luitenant-kolonel White (Aus tralië), zal de belanghebbende organisaties tot steunverleening aan uit Duitschland en Oostenrijk afkomstige politieke vluchte lingen ontvangen, de andere, onder voor zitterschap van Hanson (Noorwegen) zal vertrouwelijk kennis nemen der uiteen zetting betreffende wetten en methoden, welke door de regeeringen der aan de conferentie deelnemende landen, worden toegepast. Sir Neil Malcolm, de hooge commissaris voor vluchtelingen uit Duitschland, wordt dan uitgenoodigd deel te nemen aan de werkzaamheden dezer subcommissie. De volgende bijeenkomst zal Zaterdag ochtend worden gehouden. Memorandum Joodsch wereld congres. Het executieve comité van het jood- sche wereldcongres te Genève heeft de conferentie van Evian een memo randum doen toekomen, waarin ge vraagd wordt, dat de conferentie zal protesteeren tegen de jodenvervolging in Duitschland, dat zij haar werk zaamheden zal uitstrekken tot den toestand van gevluchte joden uit Oost- Europa, dat zij de mogelijkheid zal bestudeeren van een joodsche land- bouflvkolonisatie en dat de door de conferentie in te stellen organismen zich in verbinding stellen met de Duitsche regeering ten einde te be werkstelligen, dat de uitgewekenen hun bezittingen kunnen medenemen. Grondwetswijziging. - De Mexicaan- sche kamer heeft gisteren de wet op de grondwetswijziging aangenomen, waarbij aan vrouwen dezelfde politieke rechten als aan mannen toegekend worden. Zoo krijgen de vrouwen o.m. het actieve en het passieve kiesrecht. De anti-Japansche aanslagen, gisteren gepleegd in de internationale concessie te Sjanghai juist den eersten ver jaardag van den Japanschen inval in China hebben een zekere spanning teweeg gebracht. De Japansche consul-generaal te Sjanghai heeft heden heftig bij den gemeenteraad van de internationale concessie van Sjanghai geprotesteerd te gen de maatregelen, welke volgens hen onvoldoende zijn om de „Chineesche terreur" in de internationale concessie te voorkomen. Bij de autoriteiten van de Internationale en de Fransche concessie is eveneens krachtig geprotesteerd. De Japansche autoriteiten hebben zich voorbehouden, zoo noodig maatregelen te nemen om herhaling van dergelijke inci denten te voorkomen. Gespannen toestand. In verband met de aanslagen hebben de Japansche ^childwachten gisteren herhaaldelijk vap de vuurwapenen ge bruik gemaakt. Drie Chineezen zijn om het leven gekomen, vier gewond. In de concessies, waar Fransche, Engel- sche, Amerikaansche troepen patrouilleeren, is de toestand gespannen. In de straten hangen naast Chineesche ook Japansche vlaggen. Alle Chineesche schouwburgen en de meeste eethuizen zijn gesloten. Chineesche politie-agenten doorzochten onder leiding van buitenlandsche politie de huizenblokken naar verdachte personen. Duizenden Chineesche voetgangers wer den aan de grens van de internationale nederzetting en de Fransche concessie op wapens gefouilleerd. In de Fransche con cessie werden de politieposten verdubbeld. Des middags werden de Japansche pos ten van den Bund teruggetrokken. Eenige opwinding ontstond in de internationale ne derzetting slechts toen na acht uur des avonds 34 dectectives van de Japansche consulaire politie plotseling op den hoek van de Kiangsiroad en de Edward VII Road verschenen en iederen voorbijganger fouilleerden. De internationale politie en een afdeeling van het Russische regiment verschenen ter stond, doch beperkten zich er toe het optre den der Japanneezen waar te nemen. De overstroomingen rondom Kobe. Volgens een gistermiddag uitgegeven po litierapport bedraagt thans het aantal doo- den en gewonden in de prefectuur Hyogo, met inbegrip van Kobe, ten gevolge van de overstroomingen 1700. Er vielen 311 dooden, waarbij 252 in de stad Kobe, 1399 gewon den, waarbij nog 430 personen, waarbij 390 uit Kobe vermist worden. Er werden 1815 huizen weggespoeld, 1992 vernield. Alkmaar, 8 Juli. De vluchtelingenconferentie van Evian heeft gisteren de algemeene beschouwingen afgesloten. Als laatste voerde ook de Neder landsche afgevaardigde, de heer Beucker Andrae, het woord. Deze heeft daarbij verklaard, dat Neder land niet meer kan doen, dan het tot nu toe heeft gedaan voor de Duitsche en Oosten- rijksche vluchtelingen, die naar het buiten land emigreeren. Een ander antwoord was trouwens moei lijk te verwachten na de hier te lande door minister Goseling genomen maatregelen ten aanzien van de „ongewenschte vreemdelin- gen Dat velen deze maatregelen óók als zij erkenden, dat een regeling van de immigra tie-mogelijkheden harde noodzaak was gevoeld hebben als een schending van het hier te lande sinds eeuwen bestaande asyl- recht, heeft hier geen invloed op. Het standpunt van Nederland op de vluch telingenconferentie te Evian loopt volledig parallel met de hier te lande genomen maat regelen, die eveneens duidelyk te kennen geven, dat de regeering niet bereid is nog meer vluchtelingen veelal zonder middel van bestaan, zoodat zy vaak geheel ten laste van het land komen een onderdak te ver schaffen. En niet alleen Nederland er zijn méér landen, die dit standpunt innemen. Zijn in derdaad ons land en deze andere „overbe last" met vreemdelingen wat is dan beter dan een internationale regeling, waar bij de vluchtelingen beter gedistribueerd kunnen worden? Die regeling althans zal een humane be handeling van hen, die om redenen van po litiek of ras gevlucht zijn, beter kunnen waarborgen, aan welke behandeling, waar aan het tot nu toe maar al te vaak ontbro ken heeft! Eden, de oud-minister van buitenlandsche zaken uit het kabinet-Chamberlain, heeft gisteren te Stratford een redevoering gehou den, waarin hij een overzicht gaf van de in ternationale politieke constellatie. Krachtig keerde Eden zich tegen de opvat ting volgens welke „een energieke houding van Engeland ter verdediging van zijn ge wettigde belangen of de handhaving van een zeker peil van internationale correctheid een gevaar voor den vrede vormt". Eden voegde hieraan toe: „Sommige dis cussies, die begonnen zijn over den interna tionalen toestand, hebben de strekking, aan te toonen, dat er voor Engeland slechts twee gedragslijnen mogelijk zijn: een terugtrek king in goede orde, of een overgaan tot het offensief op provoceerende wijze. Er bestaat echter een derde gedragslijn, die verkieselijk is naar mijn meening, n.1. die welke er in be staat duidelijk kenbaar te maken, dat onze houding bepaald moet worden door zekere beginselen in de internationale politiek, die wij altijd hebben geëerbiedigd en waarvan wij ons niet kunnen verwijderen". In dit verband wees Eden met nadruk op het gevaar, dat er in gelegen zou zijn wan neer twee manieren om zich te gedragen mogelijk zouden zijn in internationale zaken, zoodat de naties, wanneer zy dezelfde taal spreken, toch volkomen verschillende zaken zouden willen zeggen. „Het is niet mogelijk een werkelijke vriendschap te grondvesten op de gedachte, dat hoewel wijzelf niet heb ben geïnterveniëerd, anderen voortgaan door te trachten door hun interventie te beslissen over den uitslag van den Spaanschen oorlog, dien oorlog, welken wij zoowel als de ande ren beloofd hebben te beschouwen als een zaak der Spanjaarden zelf". Is Eden nog niet zeer enthousiast over den internationalen toestand, Norman Davis heeft een optimistischer kijk op den toestand in Europa mee terug naar de Ver. Staten ge nomen. Bij zijn aankomst te New-York heeft hij althans verklaard, dat hij tijdens zijn ver blijf in Europa een aanzienlijke verbetering in den toestand in Europa had vastgesteld, sedert het bezoek, dat hij een half jaar ge leden aan de oude wereld had gebracht. Oor logsgevaar, zeide hij, is niet direct aanwezig, en niemand spreekt over oorlog als ,n 1914. Interessant is het bericht uit Londen, dat de Britsche reeders zich ernstig ongerust ma ken over den teruggang van den handel met het Spanje der opstandelingen. Gewezen wordt op het feit, dat steeds meer van dezen handel voorbehouden blijft aan Duitsche en Italiaansche ondernemingen. De eerste drie maanden van dit jaar b.v. zijn volgens de verklaring minstens 290.000 ton steenkool uit Engeland naar de Spaan- sche regeeringshavens verscheept, terwijl de hoeveelheden steenkool, die naar de havens der opstandelingen werden vervoerd, de 28.749 ton niet te boven gingen. Dit is des te belangrijker, omdat men zich te Londen nooit veel bekommerd heeft om een nederlaag der Spaansche regeering, juist omdat men meende gemakkelijk de Duitsche en vooral de Italiaansche invloed in het ge bied der opstandelingen na de overwinning te kunnen verdringen en zoodoende de markt in Spanje te kunnen veroveren. Niet alleen dus, dat een overwinning der opstandelingen territoriaal nadeel bezorgt door de bezetting van Majorca door Italië ook staat Engeland in dit geval waar schijnlijk economisch nadeel te wachten. En naast den handel is er dan nog het pro bleem der Spaansche grondstoffen. Oók voor Engeland van zeer groot belang. De Spaansche moeilijkheden zijn nog lang niet opgelost! De materieele schade wordt geraamd op 100 millioen yen. Aanvallen van Chineezen. Een afdeeling Chineesche guerilla- troepen heeft gisterochtend een aanval gedaan op de electrische centrale, die Peiping van stroom voorziet en onge veer 20 kilometer buiten de stad ligt. De leidingen werden vernield, zoodat het geheele verkeer in Peiping gedu rende verscheidene uren stilstond. De aanvallers, die gewapend waren met geweren en handgranaten hebben 29 po litie-agenten ontvoerd. Ongeveer op hetzelfde tijdstip werden de ijzerfabrie ken bij Loengjen met veldgeschut beschoten. Onrustig Palestina is de laatste dagen nóg roeriger geweest, dan wy ien laat- sten tijd van dit gebied gewend geweest zijn. Engeland weet nog steeds niet de terrreur, die vooral door de Arabieren wordt uitgeoefend, den kop in te druk ken. De regeling van de verhouding tus- schen Joden en Arabieren wordt er zoo doende ook minder gemakkelijk door. De bomaanslag te Haifa. Zoo hebben zich gelijk reeds gemeld te Haifa bloedige tooneelen afgespeeld, ge volg van een bomaanslag. De omstandighe den waaronder die gepleegd werd en wie de daders zijn, is niet met zekerheid te zeggen. De toestand was echter een oogenblik blijkbaar toch zóó ernstig, dat ijlings een paar Engelsche oorlogsschepen gerequireerd zyn. Zoo deed de Esmerald, komend van Malta, gisteravond Haifa aan op haar reis naar Indië. Ook de Repulse is hedenmorgen aangekomen. Voorts verwacht men, dat Brit sche troepen uit Egypte zullen arriveeren. 27 dooden, ruim 100 gewonden. Het aantal dooden tengevolge van den bomaanslag bedraagt, naar officieel me degedeeld werd, 27, waarvan 21 Arabie ren en zes joden. 92 Arabieren en elf joden werden gewond. Van officieele zijde wordt verklaard, dat kort na elkaar twee bommen op de Citroen- markt werden geworpen. De kracht der ont ploffingen waren zoo hevig, dat een Arabi sche inspecteur van politie en 100 personen, die zich in de buurt bevonden, werden ge wond. Er ontstond een paniek. Passeerende auto's en autobussen verden met steenen bekogeld, terwijl van vuurwapenen werd gebruik gemaakt. De politie werd ontboden. Zij heeft eveneens van de vuurwapenen ge bruik gemaakt. Van de gewonde Arabieren zijn 52 in een ziekenhuis opgenomen. De toestand blijft gespannen. Gisterochtend zijn de 28 slachtoffers van de ongeregeldheden van gisteren ter aarde besteld. Hiervan waren zes joden. De toe stand blijft zeer gespannen en in de voor naamste steden wordt het verbod zich 's avonds op straat te bevinden gehandhaafd. Het is mogelijk, dat de Arabische em ployés van de Irak petroleummaatschappij en van de spoorwegen in staking zullen gaan. Alle belangrijke punten des lands worden op het oogenblik door troepen bewaakt. In Haifa patrouilleeren troepen met de bajonet op het geweer. Het einde van de petroleum- leiding wordt streng bewaakt. In Jaffa duurt de proteststaking tegen de incidenten van gisteren voort. Tijdens een botsing, die ont stond in verband met de arrestatie van een der agitatoren. In Jaffa is een agent van po litie neergestoken. In NaZdreth heeft een bewapende bende een kamp van Joodsche arbeiders overvallen en geheel vernield. Voorts is een reiziger, die in een taxi reed, door een schot gedood, terwijl twee andere reizigers gewond werden. De Fransche zaakgelastigde te Rome, Blondel, heeft gisteren een stap onder nomen bij Ciano naar aanleiding van het grensincident bij Udine, in de Alpen, waarbij een Fransche student door de Italiaansche grenswacht ernstig werd gewond. Ciano heeft Blondel medegedeeld, dat hij nog niets vernomen had over het onderzoek, dat hij had doen instel len. De Italiaansche pers blijft een streng stilzwijgen in deze aangelegenheid in acht nemen. In het Engelsche Lagerhuis heeft minister-president Chamtoerlain, ge vraagd naar het gisteren van Franco ontvangen antwoord, medegedeeld te betreuren, dat hij nog niet in staat was een volledige verklaring af te leggen, daar de beraadslagingen nog niet ge ëindigd zyn. Hij voegde hier aan toe, dat de Britsche regeering het noodig heeft geoordeeld Burgos te vragen naar de juiste beteekens, welke zy toekent aan haar dementi inzake welover wogen aanvallen op Britsche schepen, Chamberlain vervolgde met te zeggen, dat de Britsche regeering herhaaldelijk de meening heeft uitgesproken, dat welover wogen bombardeering en tot zinken bren ging van koopvaardijschepen in de inter nationale wetgeving nimmer was toege staan en nog minder de beschieting van: bruggen en dekken uit machinegeweren. Almeria niet geschikt. Ten aanzien van de voorstellen van Bur gos de oorlogsvoering zoo humaan mogelijk te maken, zeide Chamberlain, dat de Brit sche regeering dergelijke voorstellen met de grootst mogelijke sympathie zal bestu deeren. Een voorbereidende bestudeering van het voorstel inzake Almera als neu trale haven heeft zekere moeilijkheden aan het licht gebracht, zooals onvoldoende faciliteiten voor de lossing van schepen, slechte verbindingen met de rest van Spanje en andere factoren. De toestand is nu zoo, dat de regeering de opvattingen der Britsche scheepvaart- belangen daaromtrent bestudeert. Hodson zal in Engeland blijven totdat van Burgos antwoord zal zyn ontvangen. De minister-president zegt het Huis toe het op de hoogte te zullen houden van de ontwikkelingen. Indruk te Rome. De berichten uit Londen, volgens welke de Britsche regeering geneigd zou zijn de voorstellen van Franco inzake Almeria van de hand te wij zen, hebben te Rome veel indruk ge maakt. Voor Rome zou het aanvaarden van deze voorstellen gelijk hebben ge staan met het erkennen van de rechten van oorlogvoerende van Franco. Dit valt dus niet mee. Men heeft den indruk „dat de Britsche regeering aarzelt tengevolge van de moei lijkheden, welke zij op parlementair ter rein ontmoet". Men wijst er op, dat de minister-president rekening moet houden met de reactie van de openbare meening, welke steeds minder onverschillig wordt voor de argumenten van de oppositie tegen de politiek van de regeering inzake Spanje. In Romeinsche politieke kringen volgt men met aandacht de gebeurtenissen te Londen. Te Marseille zyn twee personen ge arresteerd, een reserve-luitenant, die dienst doet op een recruteeringsbureau, en een kellner, die zich hadden schul dig gemaakt aan den verkoop van bewijzen van ongeschiktheid voor den militairen dienst. Beide personen lieten „gegadigden" een verzoekschrift richten tot den kolonel, die belast was met de leiding van het recru teeringsbureau. Bij dat verzoekschrift was een „bewijs" van een dokter gevoegd, dat de adressant lijdende was aan een ziekte, welke hem ongeschikt maakte voor den militairen dienst. Door toedoen van den reserveluitenant behoefden deze personen dan niet gekeurd te worden door officieren van gezondheid. Hij zelf vulde op de lijsten de door den burgergeneesheer aangegeven kwaal in. Hij deed belanghebbenden dan de bewyzen van ongeschiktheid toekomen, natuurlijk tegen contant geld. Deze knoeierijen moeten vele jaren lang ge pleegd zijn. Zoowel reservisten als jonge recruten moeten zich op deze wijze aan militaire verplichtingen hebben kunnen onttrekken. De zaak kwam uit, toen een politiebe ambte zich zoo'n bewijs van ongeschikt heid liet uitschrijven voor een bedrag van 1000 franken. Er worden nog verscheidene arrestaties verwacht.

Alkmaarsche Courant | 1938 | | pagina 1