Victoria-Water S AMBO DE OLIFANT KRUSCHEN SALTS JUdtisaakm £uditoaad JiucQecUike Stand. Maak 'n spoedig einde aan die kwellende rheumatische pijnen. GEMENGD NIEUWS. Branden. Felle brand te Tiel. Een kerk door het vuur verwoest. ONWEER. RIEN NE VA PLUS. Verkeersongelukken Glimlachje DAGELIJKS een fleschje VERHOOGT UW GEZONDHEID Arrondissements Rechtbank te Alkmaar. TWEEDE BLAD. De zes minerale zouten ln Kruschen Salts sporen Uw Ingewanden, lever en nieren aan tot Krach tiger werking, waardoor Uw bloed gezuiverd wordt en de oorzaak van Uw rheumatische pijn wordt weggenomen. De pijnen zullen spoedig afnemen om tenslotte geheel te verdwijnen. STRALENDE GEZONDHEID VOOR I CENT PER OA# Vanmorgen heeft te Tiel een felle brand gewoed, die, ontstaan in den toren van de kerk van den H. Domi- nicus, door den hevigen wind werd aangewakkerd en tot ver in de om geving waarneembaar was. Om tien uur was het grootste gedeelte van de kerk door het vuur verwoest en moest de brandweer zich in hoofdzaak beperken tot pogingen om de aangrenzende gebouwen, waarvan enkele reeds hadden vlam gevat, te behouden. De brand werd eenige minuten over acht ontdekt door een kerkbezoeker, die een plechtigen uitvaartdienst had bijgewoond. Toen hij buiten kwam, ontdekte hij dat in den toren brand was ontstaan. Reeds sloegen vlammen naar buiten. De kerk •bezoeker spoedde zich weer in het ge bouw om de daar aanwezigen te waar schuwen. In grooten haast moest het in de kerk aanwezige stoffelijk overschot naar buiten worden gebracht, want het duurde niet lang of het vuur deelde zich mede aan het geheele gebouw, een van de grootste ker ken van de Betuwe. Spoedig was de intusschen gealarmeerde brandweer, die over twee motorspuiten beschikt, ter plaatse. Het duurde echter niet lang of het stond wel vast, dat van het kerkgebouw niet veel meer te redden was. Reeds begon het vuur over te slaan naar de aangrenzende gebouwen, de pas torie en het gemeentelijk gymnasium. Ook voor het in de directe omgeving staande r.k. ziekenhuis bestond ernstig gevaar. Met man en mrcht werd gewerkt om deze gebouwen te behouden, doch om tien uur was men het vuur nog niet meester en bestond nog groot gevaar, dat de brand zich zou uitbreiden. Omtrent de oorzaak van den brand staat nog niets vast, doch men vreest, dat deze te wijten is aan de onvoorzichtigheid van schilders, die op den kerktoren werkzaam zijn geweest. Twee boerderijen ln de asch gelegd. In den afgeloopen nacht ontlastte zich een kort doch hevig onweer boven de ge meente Drunen (N.B.) De bliksem sloeg in de met riet gedekte boerderij, bewoond door het gezin van den heer Jos. Pulles, ge legen aan de Groote Straat aldaar. Aange wakkerd door den wind sloegen de vonken door het luchtruim en kwamen terecht op de daarnaast staande, eveneens met riet ge dekte boerderij, bewoond door C de Gouw. In korten tijd stond ook dit pand geheel in vlammen. De bewoners konden zich slechts met groote moeite in veiligheid stellen. Met een groot aantal slangen op de water leiding werd het vuur bestreden. Aan blus- schen van de brandende boerderijen viel echter niet meer te denken. De boerderijen naast de brandende perceelen konden be houden blijven. Een varken, eenig klein vee en een aantal landbouwwerktuigen werden een prooi der vlammen. werden aangehouden en naar Megen over gebracht, vanwaar zij naar de verschillende kerken werden gevoerd, waar zij inbraken hadden gepleegd. Gisteravond zijn ze naar de marechaussee kazerne te Oss overgebracht waar ze zijn in gesloten. De aangehoudenen zijn twee Duitschers en een Nederlander. DUITSCH ZWEEFVLIEGTUIG TE VEENDAM GELAND. Gistermiddag om vijf uur is op een wei land te Veendam een Duitsch zweefvliegtuig geland, gemerkt D-10694. Het toestel behoor de toe aan de Luftfahrtverein Lippe-Det- mold en werd bestuurd door den 30-jarigen Gustav Rolf. Het vliegtuig gleed bij den uit loop in een sloot, doch werd niet bescha digd. Hulp was spoedig aanwezig, zoodat het toestel met vereende krachten weer op het droge kon worden gebracht. De vlieger, die om twaalf uur te Oerlinghausen bij Biele- feld was opgestegen, nam deel aan een wed vlucht over langen afstand en heeft onge veer 200 K.M. afgelegd. Doordat hij uit de koers was geraakt, was hij gedwongen te landen. Aangezien zijn papieren in orde wa ren, kreeg hij toestemming om naar Duitsch- land terug te keeren. Het vliegtuig is gister avond om tien uur per vrachtauto naar Oerlinghausen gezonden. DIEFSTALLEN IN KERKEN. De daders in een bioscoop gearresteerd. Woensdagavond bemerkte de koster van de R.K. kerk te Ooyen bij het sluiten der kerk, dat de offerblokken bij het Maria- altaar waren opengebroken en de inhoud was verdwenen. Op zijn navraag bleek een tweetal meisjes drie mannen uit de kerk te hebben zien ko men, waarvan een met kalkstof was bedekt, welke hij van zijn kleeren trachtte te ver wijderen. Een vaag signalement konden de kinderen van de mannen opgeven, die per rijwiel in de richting Macharen waren ver trokken. De rijks- en gemeentepolitie te Ooyen stel den zich in verbinding met burgemeester Vlokhoven te Megen, waaronder Ooyen res sorteert. Bij onderzoek bleek, dat de dieven behalve te Ooyen ook te Lithoyen, Lith en Macharen offerblokken hadden geforceerd. Te Groteren vernam de politie van den veerman te Megen, dat een drietal personen met de pont over de Maas was gegaan. Met een zestal rijksveldwachters werd het onder zoek voortgezet, totdat men eindelijk te Tiel in een bioscoop een drietal personen aantrof, die aan het signalement beantwoordden. Ze MOTORRIJDER DOOR AUTO GEGREPEN. Gistermorgen werd te Arcen (L.) de motorrder T. Robijns nabij zijn woning aan den Rijksweg Venlo-Nijmegen door een hem achterop rijdende auto uit Almelo gegrepen. Hij werd tegen den grond ge worpen, waar hij met ernstige verwondin gen aan handen en hoofd en met een ge compliceerde beenbreuk bleef liggen. De auto, v aarin nog drie personen zaten, sloeg om en kwam op het fietspad terecht. De inzittenden kregen slechts lichte ver wondingen. DOODELIJKE AANRIJDING. Om ruim acht uur gisteravond is te Hei- nenoord de 20-jarige H. Hennik uit Amster dam bij de Barendrechtsche brug, door een hem tegemoet komende personenauto, die een motorfiets passeerde, met het spatbord gegrepen en tegen den grond geslingerd. Hij werd ernstig gewond en is kort na het ongeluk overleden. De auto werd bestuurd door dokter Croeze uit Oud-Beyerland, die zelf de eerste hulp verleende. Het stoffelijk overschot en de beschadigde wagen zijn door de politie in beslag genomen. HET AUTO-ONGELUK BIJ DE KLOMP. De fietsende meisjes. In verband met het auto-ongeluk, dat Woensdagnamiddag bij De Klomp is ge beurd en waarbij zes personen ernstig letsel hebben opgeloopen, van wie twee dames het leven hebben verloren, is, wegens het in ge vaar brengen van de veiligheid van het verkeer, tegen vijf meisjes, alle omstreeks vijftien jaar oud, proces-verbaal opgemaakt. De Karimata. - De Karimata, die heden naar het wrak van de Lutine zou varen, zal, wanneer het weer gunstig is, eerst morgen haar werkzaamheden hervatten, omdat de molen nog niet geheel hersteld is. Boternoteering - De commissienotee- ring voor, Nederlandsche boter is gister vast gesteld op 78 cent per K.G. De officieele Deensche boternoteering bedroeg gister 216 kronen of 86 cent per K.G. Het bruiloftsjonkertje, dat zijn taak verkeerd begrepen had! De Coloradokever. - Te Dussen is tegen eenige eigenaars van aardappelvelden, die de bespuiting van aardappelen tegen den Colo radokever belemmerden proces-verbaal op gemaakt. Onder politietoezicht werden daarna de velden bespoten. Oudjes uit Huizen defileeren voor prin ses Juliana. - Na Hilversum en Amersfoort hebben thans ook uit de Gooische gemeente Huizen de ouden van dagen voor prinses Juliana gedefileerd. Zij waren daartoe gis termiddag in ongeveer veertig auto's (te zamen vormden zij een gezelschap van on geveer 125 personen) naar Soestdijk ge komen. De prinses had met haar dochter op den arm op het bordes plaats genomen. Toen het echtpaar Bout, 75 en 80 jaar, met de comitéleden de trappen van het bordes be steeg, liep prinses Juliana hen halverwege tegemoet, waarna een bloemenmand werd overhandigd, het kleine prinsesje werd be wonderd en de oudjes Bout tegenover de prinses plaats namen. Terwijl de stoet auto's voorbijtrok, onderhield de prinses zich met het echtpaar Bout en de comité leden. Verscheidene van de defileerende oudjes waren nog in het oude Huizer cos- tuum gekleed; ook mevr. Bout, die de bloemen overhandigde, droeg deze kleeder dracht. De boterheffing. - Het bedrag van de heffing en de steunuitkeering op boter is behoudens tusschentijdsche wijziging, voor de week van 7 tot 14 Juli vastgesteld op 50 cent per K.G. Nieuwe handelsovereenkomst met De nemarken. - Woensdag is de nieuwe handels overeenkomst met Denemarken, waarvan de tekst op 27 Juni j.1. was geparafeerd, te 's-Gravenhage onderteekend en met terug werkende kracht vanaf 1 Juli 1938 tot 30 Juni 1939 in werking gesteld. te goeder trouw zijnde, niet meer nauw keurig wist wat ze had gezien. De officier, mr. van der Feen de Lille, zei, dat gebleken was, dat. de verdaenten aanvankelijk allerlei onwaarheden hadden verteld, zoodat ze met reden gewantrouwd mochten worden. Het feit, dat ze op een buitengewoon geschikt uur in de buurt van het huis rondzwierven, alsmede hun aanwezigheid op het erf van Smit en hun gebrek aan waarheidsliefde achtte spr. argumenten genoeg om het bewijs van schuld aan te nemen. Vanwege de brutali teit der gepleegde daad eischte spr. 5 maanden gevangenisstraf voor beide ver dachten. De verdediger van H., mr. Scholten, achtte de getuigenverklaringen, ook al zouden ze juist zijn, van weinig waarde. De verdachten waren in de buurt gezien en het geld was weg, dat was alles. Spr. vond het bewijs wel heel zwak en het be vreemdde hem, dat geen onderzoek naar het spaarbankboekje was ingesteld; dan had men meer geweten. Pleiter vroeg ten slotte vrijspraak. De verdediger van Joh. G., mr. v. d. Loos, sloot zich bij zijn collega aan en vroeg voor zijn cliënt eveneens vrijspraak. Hoewel de uitspraak aanvankelijk de volgende week zou vallen, wees de recht bank des middags in een speciale zitting reeds vonnis en sprak beide Bosschenaren vrij! JEUGDIGE ZWERVERS BESCHULDIGD VAN DIEFSTAL. Eisch 5 maanden; vonnis vrijspraak. Voor de Alkmaarsche rechtbank stonden gistermorgen terecht de 22-jarige Joh. G. en de ongevceer even oude Jan H., beiden uit Den Bosch afkomstig en jongens, die zwervend aan den kost trachten te komen. Zij werden ervan beschuldigd te Den Helder op Zondag 1 Mei uit de boerderij van den heer Smit aan de Lange Vliet een bedrag van 5.60 te hebben wegge nomen. De zoon des huizes had tijdens het melkuur zijn Zondagsche pak, waarin het geld zat, op een stoel gelegd. Toen hij terug kwam de boerderij was zonder toezicht geweest was van de vijf gulden acht en zestig cent nog maar acht cent over. Beide verdachten, die zich reeds eenigen tijd in voorloopige hechtenis bevonden, ontkenden den diefstal gepleegd te hebben. Wel hadden ze in de buurt rondgezworven en op verschillende boerderijen om eten en drinken gevraagd, maar bet geld, dat ze dien dag in bezit hadden was eigen opge spaard geld, kort tevoren van de post spaarbank te Den Eosch gehaald. Mej. A. Andringa uit Huisduinen had, toen ze langs de Lange Vliet fietste, beide verdachten de boerderij van Smit zien binnengaan. Haar getuigenis werd eJiter bestreden door mr. Scholten, den verdedi ger vaft Jan H., die een tegenstrijdigheid ontdekte in wat ze vertelde, een tegen strijdigheid welke eigenlijk van geringe beteekenis was, maar waaruit hij conclu deerde, dat de juffrouw, hoewel volkomen STEEKPARTIJ TE NISTELRODE. Zijn vriend doodgestoken. Voor de rechtbank te Den Bosch is gister behandeld de strafzaak tegen den 39-jarigen opperman M. van G., uit Nistelrode, die aldaar in den avond van 29 Mei j.1. in het café van der Velden zijn vriend Jan Zegers met een mes heeft doodgestoken. De arbeider Z. had verkeering gehad met een dochter van den caféhouder. Het meisje knoopte evenwel relaties aan met een ander, zekeren van Steenbergen. Z. wilde, geza menlijk met zijn vriend M. van G., met van Steenbergen afrekenen. Op den avond van 29 Mei gingen zij samen naar het café en van G. maakte het van St. zeer lastig. Deze wond zich op en trok een mes. Toen hij van St. met dit mes bedreigde, vond Z. dit te ver gaan en hij poogde, ge holpen door andere cafébezoekers, G. te kal- meeren. Deze, die veel gedronken had, zag nu in zijn vriend een vijand, er ontstond een vechtpartij, waarbij G. het mes met kracht in het rechter dijbeen van Z. stak. Z. zakte ineen en een kwartier later was hij over leden. Bij de behandeling voor de rechtbank be kende G. zijn vriend te hebben doodge stoken. Na getuigenverhoor eischte de officier van justitie een gevangenisstraf van drie jaar. Verdachte was de 32-jarige Japansche stoker K. K. geboortig uit Osaka. Tegen hem werd na uitvoerig verhoor 6 jaar gevangenisstraf geëischt. VRIJGESPROKEN VAN VALSCHHEID IN GESCHRIFTE. Gisteren heeft de rechtbank te Haarlem uitspraak gedaan in een zaak, die de ge moederen te Zandvoort in beweging had gebracht. Terecht had gestaan de 32-jarige directeur van het Zuiderbad aldaar, van wien in het begin in het jaar geruchten liepen, dat hij eenige duizenden guldens had verduisterd. Tenslotte bleek, dat hij verkeerde boekingen had gedaan. Hem was tenlaste gelegd valschheid in geschrifte door in de boeken van het Zui derbad en van de Hockeyclub Zandvoort een post van 21 te hebben geboekt. De of ficier van justitie eischte veertien dagen geleden een geldboete van 40, subs. 25 dagen hechtenis. De rechtbank sprak ver dachte vrij. De verdediger, mr. B. W. Stomps had o.a. betoogd, dat de boeking een vergissing is geweest en dat opzet niet bewezen is. DE POSTVLUCHTEN. De positie der postvliegtuigen was gister: De Pelikaan is gister van Indië op Schip- hc. geland. Uitreis: Gier te Bandoeng, Buizerd te Jodhpoer, Valk te Athene. Thuisreis: Nandoe te Jodhpoer, Torenvalk te Medan. DRAMA AAN BOORD. 6 jaar tegen een stoker, die den chef-stoker heeft omgebracht. Op 21 Mei vertrok uit de haven van Vlaardingen de Japansche walvischvaarder Nishi Maru II. Toen het schip zich tus- schen Maassluis en Hoek van Holland was, seinde het om doktershulp en politie-assis- tentie. De Maassluische pölitie had zich met den arts De Wilde aan boord laten brengen, waar men den chef-stoker, den Japanner Kyuji Murata, aangetroffen had met een ernstige verwonding aan den hals, die hem toegebracht was met behulp van twee, door middel van een zakmes aan elkaar ge bonden scheermessen. Aangezien er levens gevaar voor den getroffene bestond, heeft men hem, nadat een voorloopige operatie aan boord had plaats gehad, naar het zie kenhuis te Rotterdam vervoerd. Daar is Murata op 27 Mei aan zijn wonden over leden. Aan boord was de dader reeds overwel digd, toen de politie verscheen. Hij werd van boord gehaald en gister heeft hij voor de vacantiekamer van de Rotterdamsche rechtbank terechtgestaan terzake doodslag. 39. Ze konden nu veilig binnenkomen. Meteen smeekt Flip: „Ach, zegt u ons toch waar Sambo is. Hij heeft ons in de oren geblazen en nu kunnen we onze ouders zelfs bijna niet verstaan", ,,'k Weet nergens van", bromde de beer, „ga maar door met je rare verhaal". 40. „Die is ook niet erg vriendelijk", zei Flip en bijna kwamen de tranen. En lange Jan? Die stond al te huilen. „Laten we rmar naar huis en naar bed gaan", stelde Flip voor. Toen zagen ze ineens een kangoeroe staan. „Misschien weet die raad", zei Jan hoopvol. DE JONGSTE K.L.M.-LIJNEN. In het Europeesche luchtnet van de K.L. M. werden dezen zomer twee nieuwe steden opgenomen: Manchester en Leeuwarden. De diensten op deze steden zijn thans een week in vollen gang en er moet reeds opgemerkt worden, dat de beide uitbreidingen in het K.L.M.-verkeer alleszins aan de verwach tingen voldoen. In de afgeloopen week werden niet min der dan 320 passagiers op de Leeuwarden- lijn vervoerd. De meeste Friezen reisden tusschen Amsterdam en Leeuwarden, doch er was ook een vrij omvangrijk verkeer tusschen de Friesche en de Groningsche hoofdstad. Manchester zelf levert reeds een aanzien lijk contingent passagiers op de K.L.M.-Ujn naar midden-Engeland. Met de eerste zes retourvluchten naar de Midlands werden 84 passagiers vervoerd. Dit beteekent een be zettingsgraad van rond 50 pet., welke be langrijk hooger is dan in 1937. Over het algemeen groeit de belangstel ling voor de luchtvaart met midden- en Noord-Engeland. Er zijn bij de K.L.M. vele aanvragen binnengekomen voor extra- vluchten naar Glasgow, voor een bezoek aan de Empire Exhibition. In dit verband over weegt de K.L.M. thans een serie vluchten met Douglas DC2 toestellen naar Glasgow te organiseeren. HARENKARSPEL (Juni). Geboren: Gerardus Andries, z. van Arie Goudsblom en Grietje Bleeker. Evie, d. van Hendrik Rijs en Wilhelmina van der Bel. Lucia, d. van Pieter Mees ter en Maria Schuitemaker. Alida Catharina Antonia, d. van Willibrordus Bes en Maria Kruijer. Guurtje, d. van Nicolaas Bleeker en Anna Cornelia Spaans. Nicolaas Adrianus, z. van Klaas Pancras en Alida Bakker. Elisabeth Petronella Cornelia, d. van Gerardus Tes- selaar en Elisabeth Quax. Henricus Petrus, z. van Gerardus Dekker en Maria Martha Volkers. Ondertrouwd: Wilhelmus Jonker en Hendrica Hoek. Hendrik Hooijberg te Rotterdam en Klaasje Govers. Petrus Theodorus Blom te Sint-Maarten en Maria Margaretha Groot. Martinus Burger en Alida Tesselaar. Getrouwd: Adrianus Theodorus Smit en E'izabeth Bommer. Adrianus Bruin en Wilhelmina Cornelia Boekei. Petrus Theodorus Blom en Maria Marga retha Groot. Hendrik Hooijberg en Klaasje Govers. Klaasje Govers. Wilhelmus Jonker en Hendrica Hoek. Overleden: Anna Gieling, oud 62 jaar, weduwe van Gerrit Stoop. Marti nus de Gruiter, oud 82 jaar, echtgenoot van Grietje Zijdewind. OUDORP (Juni). Geboren: Marijtje, d. van Pieter Pauw en Marijtje Brouwer. Helena Maria, d. van Jacobus Boode en Geertruida Tesse laar. Guurtje Catharina, d. van J. C. de Wit en Maartje Klaver. Ondertrouwd: -Johannes Beekhuis en Geertruida Johanna Nieuwpoort te Alkmaar. Overleden: Gerritje Westerink, echt- genoote van J. W. Plomp, 46 jaar. Gerrit Mulder, weduwn. van M. Schoutsen, 73 jaar.

Alkmaarsche Courant | 1938 | | pagina 7