VOOR ONZE KINDEREN. U 9 Bi imm m JkLzsiexu&ciek fWnSm 1§P ||P ^||F ÜH ||p 1 i w B 1 EEK FLIKKE JONGEN RAADSELS. ap m>, i Ér ft 111 ?yp gp IP ff Ofü Verhaaltjes van kinderen voor kinderen. DERDE BLAD. Combinatie. In den volgenden stand van den heer P. Kleute: "1 lp §p 4, I Zw. 10 sch. op: 3, 9, 13, 16, 18, 20, 24, 26, 31, 32. W. 8 sch. op: 17, 22, 28, 29, 33, 37, 42, 49. heeft zwart vermoedelijk als laatsten zet gespeeld 2732? Wit laat nu volgen: 1. 42—38 1. 32:34 2. 33—28 2. 31 33 3. 28 8 3. 3:21 4. 22 4! Heel mooi! Eindspel. Het volgende merkwaardige eindspel trok onze aandacht in de rubriek van het blad Duizend en Eén". PP §p i wmaL.t Zw. 3 sch. op: 14, 25, 37. W. 3 sch. op: 34, 38, 39. Wit is aan zet. Hij staat niet best, doch meende op de volgende manier remise te maken: 1. 38—32 1. 37 28 2. 34—29 2. 25—30 3. 39—33 3. 28 39 4. 29—23 4. 39—44 5. 23—18 5. 44—50 6. 1812 (gedw.) 6 5045 7. 128 7. 1420 en zwart wint, want op 83volgt 4534 en 3448 en op 82 wint 2024 drei gend 3035. De witte dam moet naar 11 of 16. Zwart speelt 457 en 3035. Ter oplossing voor deze week: Probleem 1549 van P. Kleute Jr. te Wassenaar. Zw. V sch. op: 2, 4, 17, 20, 22, 27, 28 en dam op 26. W. 10 sch. op: 13 ,29, 30, 33, 37, 39, 43, 44, 45, 49. In onze volgende rubriek geven wij de oplossing. Onz' Eerste Juli-Opgai e. Optellen en aftrekken. De beide sommen zagen er in cijfers als volgt uit: 5876249301 5876249301 3268496275 3268496275 b 9144745576 2607753026 Tal van goede oplossingen kwamen bin nen. Met genoegen had men naar de uit komsten gezocht. Stand der lijst per 1 Juli. Wed. Schagen 128 p. D. A. Wittop Koning 118 p, Mej. R. Molenaar 116 p. Mej. J. Jacobse 116 p. P. Kuiper 112 p. J. L. J. v. Oeveren 108 p. J. Joustra 106 p. Mev. Eecen—Boyenga 100 p. P. Meijer 90 p. J. F. de Waal 80 p. Mej. A. v. Nienes 76 p. Mej. G. Hoogland 76 p. Mev. Denijs 70 p. Mej. Pastoor 70 p. R. Smids 62 p. N. C. Pietersen 54 p. C. Klerk 48 p. Mevr. Reijer Slot 46 p. Mev. Radder—Pons 46 p. P. Groenwoudt 46 p. Th. Bos 44 p. en verder vele met minder dan 40 p. Om voor den Juliprijs in aanmerking te kunnen komen moet men minstens 3 goede Juli-opl. hebben ingezonden. Onze Nieuwe Opgave. (No. 2 der Juli- serie). De vergissing. Piet Jansen moest een getal deelen door 19367. Hij maakte echter de volgende ver gissing. Inplaats van het getal door 19367 te deelen trok hij er 19367 af. Zijn uitkomst werd daardoor 69261085281 te groot. Welke deeling (geheel volledig) moest Piet Jan sen op schrift zetten? Oplossingen (2 p.) liefst zoo vroegtijdig mogelijk, doch uiterlijk tot Vrijdag 15 Juli 12 uur aan den Puzzlc Redacteur van de Alkmaarsche Courant. door JAN VAN LEEUWEN. Het was een drukke dag geweest. Er was een grote bijeenkomst gehouden van alle scholen en ze hadden allerlei soorten sport gedaan en wedstrijden gehouden. Tom was nu ook wel een beetje moe. Hij zou maar een tijdje gaan slapen in de grote auto van zijn vader. Vader was een eind verderop en praatte met een anderen meneer. Hij was met de auto gekomen, zo'n grote dichte auto, waarmee hij ook altijd alle pakketten van de zaak rondbracht. Tom zocht langs alle auto's, die er stonden. Het was erg donker, en hij kon niet goed zien, waar hij liep. Het was maar goed, dat zijn vader hem niet zag, want sinds de jongen uit zijn klas, Huib, door kinderdieven was ontvoerd, en door de radio was bekend ge maakt, dat ze ergens in de buurt van deze plaats moesten zijn, mocht hij niet meer al leen uit. Die dieven wilden Huib natuurlijk wel teruggeven aan zijn ouders, maar ze wilden een hoop geld ervoor hebben. Tom voelde zich koken van woede als h(j aan zo iets gemeens dacht. Daar zag hij de auto van zijn vader staan. Hij maakte de achterdeur open en kroop erin. Wat was het hier donker. Maar hij vond het niet erg. Hij wilde eerst een beet je slapen, voor hij zou gaan kijken naar het grote kampvuur. Als het vuur uit was, zou den ze allemaal naar huis gaan. Toen hij ging liggen, merke hij, dat er iets hards in zijn zak zat. Hij voelde er aan en begreep, dat het het padvindersmes was, dat hij die middag met korfballen gewonnen had. Hij lachte nog bij de herinnering aan die grappige wedstrijd. Wat hadden ze een pret gehad! Maar lang duurde het niet of hij was in slaap gevallen Hij werd pas wakker, toen de auto zich in beweging zette. „Wat jammer", dacht hij, „nu heb ik het kampvuur niet meer meegemaakt. Vader zag zeker, dat ik lag te slapen en heeft me niet wakker willen maken!" Hij wilde juist tegen het tussenschot tik ken, om zijn vader te waarschuwen, dat hij wakker was, toen hij een vreemde stem hoorde zeggen: „Nou Kees, we hoeven heus niet bang meer te zijn, dat de politie ons nu nog zal vinden. Niemand zal denken, dat wij onze auto midden tussen alle auto's op een sportterrein gezet hebben. Maar toch is het wel goed, dat we het jog even in de ze wagen hebben overgedragen en niet met dezelfde auto zijn doorgereden". Tom viel bijna van zijn plaatsje af van schrik. Hij begreep direct, dat het één van de kinderdieven waren, die daar sprak en dat ze dus de auto van zijn vader hadden genomen om verder te gaan. Misschien zat Huib ook wel in deze auto. gen elkaar spraken. Hij begreep wel, dat ze niet wisten, dat hij ook in de wagen was en dat stelde hem een beetje gerust. Hij kn nu ook weer beter nadenken en hij bedacht of er niet een middel zou zijn om vrij te komen. Hij haalde zijn zakmes uit zijn zak en legde voorzichtig zijn hand op Huibs hoofd. „Huib"! fluisterde hij. De jongen keek met een ruk op. „Wees maar niet bang", zei Tom, „ik zal de touwen doorsnijden. Misschien kunnen we er op de een of an dere manier uitkomen". Hii kon nu ook weer beter nadenken en hij snijden. Hy deed de doek niet van Huibs mond, omdat hij heel goed begreep, dat Huib dan waarschijnlijk direct zou gaan praten en dan zouden de dieven hen mis schien horen. „Misschien huden ze wel ergens stil", fluisterde hij, „dan zullen we proberen er uit te komen. Hou je klaar!" „Ik zal de deur open doen". Het scheen uren te duren voor de man, die Ben heette, zei: „We moeten bij die garage daar stoppen om nieuwe benzine in te nemen. We kunnen meteen wel iets gaan drinken. Nu komt er toch geen politie meer". „Dat is goed", antwoordde Kees. „Over twee uur zijn we bij het Meerhuis en dan is er geen gevaar meer. Jannie zal dan wel verder op het jong passen!" De auto reed langzamer. De wielen draai den nog, toen Tom de deur openmaakte en zich op de grond liet glijden. Hij trok Huib met zich mee en kroop achter een dicht bosje, dat daar stond. Kees en Ben vertrouwden, dat hun slacht offer rustig in de auto lag en gingen zelfs niet meer naar hem kijken. Ze zeiden tegen den man van de garage hoeveel benzine hij erin moest doen en gingen toen zelf naar een café. Voorzichtig maakte Tom de doek los, die om Huibs mond zat. Ze durfden bijna niet te ademen en lagen doodstil tot de man nen terug kwamen en een ogenblik later wegreden. Nog een minuut bleven ze liggen en toen ze er zeker van waren, dat de mannen ver dwenen waren, sprongen ze overeind en liepen hard naar de garage. „Hier is de jongen, die de dieven mee hadden genomen!" riep Tom en duwde Huib naar voren. De man uit de garage keek hen met open mond van verbazing aan. Maar hij had het portret van Huib al zo dikwijls in de krant gezien, dat hij nu ook wel zag, dat het werkelijk Huib was, die hier voor hem stond. „Jan, Jan", riep hij naar een man, die in de garage stond, „Let goed op deze jongens, ik zal de politie opbellen. Eèn van de jongens is Huib Jolle, die ontvoerd is! Ik moet gauw de politie opbellen voor die schurken uit de buurt zijn", Tom ging mee naar de telefoon en zei: „Ze gaan naar het Meerhuis. Iemand, die Klaar wakker was hij nu. Hij keek eens een beetje nauwkeuriger in de auto en toen zag hij vaag de omtrek van een jongen, die op de grond lag. Er waren dikke touwen om zijn armen en benen en hij had een doek voor zijn mond. Tom begon te beven toen hij het zag. Hij kreeg tranen in zijn ogen en moest zijn best doen om niet te gaan huilen. Als de dieven hem vonden, zouden ze hem natuurlijk ook boeien en meenemen. Hij hoorde dat Kees en de andere man, die als Ben werd aangesproken verder te- Jannie heet, zou verder voor Huib zorgen De mannen noemden elkaar Kees en Ben". De man van de garage vertelde alles precies aan de politie. Toen hij weer op had gehangen, zei hij: „Jij bent de dapperste jongen, die ik ooit gezien heb. Je redde Huib en bovendien kan je nog vertellen, waar we de dieven kunnen vinden!" Tom lachte en voelde in zijn zak naar het nieuwe mes. Stel je voor, dat hij dat niet juist had gewonnen! 1. moeder en de vader zijn de ouders van het kind. Toen Jantje ziek was, legde moeder een warmein zijn bedje. Pietjeal naar school. het zulk slecht weer is, kunnen wij niet uitgaan. Het volk liep., hoop om de filmster te kunnen zien. Het nieuwe schip wordt morgen te gelaten. Wij wachten met uitgaan liever morgen. Hij enliepen in het park te wandelen. „Pas op, dat je die kostbare vaas niet riep Moeder verschrikt. De weggelaten woorden uit deze zinnen vormen tezamen een spreekwoord. 2. Een woord bestaat uit 3 letters. Ver andert men de eerste letter in een a, dan is het een vis, met b een geliefd kinderspeel goed, met h een deel van een huis, met m iets dat niet ernstig is, met v iets waarmee dieren worden gevangen en met w een waterkeering. Verandert men de laatste letter in een g, dan wordt het een tijdsdeel, met k een deel van een huis, met m een waterbouwkundig werk, met s een kleedingstuk. Welk woord is dat? 3. Verborgen vogels. De timmerman maakte het hek sterk. Deze borden zijn schoon en de andere zijn vuil. Vin, kop en staart van de vis zijn niet te eten. Een dergelyke schilderij mag een kunst werk genoemd worden. Met een lijst er om kwam de tekening veel beter tot haar recht, DE OPLOSSINGEN. De oplossingen van de raadsels uit de vorige kindercourant zijn: 1. Als het kalf verdronken is, dempt men de put. 2. geen gans heeft 5 koppen een gans heeft 1 kop .j. een gans heeft 6 koppen. 3. Luchtbescherming. EEN KLOK VAN GLAS. In Berlijn wordt een internationale hand- werktentoonstelling gehouden. Men kan daar o.a. horlogemakers aan het werk zien. Het is heel interessant om te zien, hoe een slingerklok, die per seconde slingert, ge maakt wordt. Of hoe de nauwkeurige in strumenten gemaakt worden, waarmee de sportwedstrijden de tijd me op wordt ge nomen. Maar het meest wonderlijke is een klok, die byna helemaal van glas is gemaakt, zodat je precies kunt zien, hoe alles be weegt cn werkt, als zij loopt. HOE HET BEGON. Tooneelkijkers. Al heel vroeg werden er toneelvoorstel lingen gegeven en het publiek zat dan in een kring om het toneel heen, dat op een kleine verhoging stond. Maar toen de theaters groter werden, bouwde men 't to neel ook verder van het publiek en het publiek bestond in hoofdzaak uit edellieden. Om beter te kunnen zien kwamen toen de toneelkijkers in gebruik. Ze werden in het begin van de achttiende eeuw uitgevonden. 1 1-' JOPIE SPEELT VOOR GIDS door POP. De Alkmaarse Kaasmarkt was zojuist begonnen. Het klokkespel van de Waagtoren twinkelde, en het Waagplein liep zo zoetjes aan al aardig vol. Jopie slenterde met z'n handen diep in z'n broekzakken, om de kazenrijen, waar de kaasdragers wel een oogje op dat heerschap hielden. Hij keek bij het wegen van de kaas, en werd er, zoals hij het zelf altijd noemde, weer „uitgetrapt", en nog achterna gezeten ook. In vliegende haast stoof ie langs de kaasrijtjes. Boem, met zijn stevige kop was hij tegen een heer en dame aangelopen, „Zo jochie, bezeerd? vroeg de dame. Maar Jopie schudde alleen z'n hoofd, en keek wantrouwig nog eens achterom naar de Waagingang. Geen mens die hem nog achterna zat. „Zou je zin hebben om voor gids te spelen, en ons hier eens zo'n beetje van alles te vertellen", vroeg de heer. Jopie knikte, en zei oudemannetjesachtig: „Laa me dat maar doen hè". Hij tippelde voorop, en ratelde met z'n schelle stem: „Dat ben kazen, dat bennen berries, dat benne de kaasdragers", en vol eindigde dit, door te zeggen: „Als je ze aan de hoed hoed trekt, zitten ze je achterna, probeer 't ook maar es". De heer keek lachend naar z'n vrouw, maar die keek een beetje angstig. „Wat voor een gids had haar man nu op gepikt". Maar Jopie's ratelende stem deed haar weer luisteren. „Da's de Waag, as die nou een vol uur speelt, dan gane daar die luikies open, en daar komme dan ruitertjes uit, en de trom petter, die gaat op z'n trompet blazen, maar hier beneje hoor je d'r niks van. Daar", Jopie keek een beetje schuw naar die richting, „daar wegen ze de kazen, en daar achter, kompt U maar es mee, daar kan je op de toren klimmen, maar het kost je spie. En je kan d'r ook naar binne, daar hebbe ze geloof 'k sendwiesjes met kaas er tusse, maar ze doene 't nie voor niks". Mevrouw keek met een blik van verstandhouding naar meneer. Mooie gids had die uitgezocht. Maar meneer lachte, trok zijn portemonnaie uit z'n broekzak en zei: „Kom, we gaan de Waagtoren eens beklimmen". De man bij de ingang keek wantrouwig naar Jopie. „Moet die ook mee?" „Tuurlek". Jopie was al door de ingang. „Ik ben gids". Even later stond hij zelf ook verrukt. Dit was de eerste keer, dat hij op de toren stond. Hij was niet weg te krijgen. Maar toen meneer zei, dat het bijna een vol uur was, en dat hij hen toch ook de ruitertjes moest laten zien, klom hij maar naar beneden. „Wat jofel was dat hè?", knikte hij. De torenklok speelde het uur liedje, en even later staarden meneer en mevrouw, en nog een een grote bonte menigte naar boven. „Bom". De laatste slag was gevallen. Even later tingelde het vrolijk van Alkmaar de Victorie, en Jopie zong met z'n valse stem. mee. „En dat is nou land- historie, van Alkmaar de fiktorie". De men senmenigte begon af te nemen. Mevrouw kocht nog enige souvenirs, en meneer wendde zich tot Joop. „Nou jö, ik geloof dat we nu alles wel zo'n beetje gezien hebben, hè. Je wordt be dankt hoor, en hier, dit kwartje is voor jou, en dat dubbeltje voor twee ijsco's". Jopie kneep z'n hand stijf dicht, z'n oogjes glommen. Hij vergat te bedanken, rende als een razende langs de benen van moppe rende kaasdragers, en verdween om het hoekje. EEN LAND MET 14 BUREN. Hoeveel buren heeft ons land? Dat is makkelijk te zeggen, België is één, Duits land is twee en verder is de zee onze buur vrouw. Maar nu moeten jullie hetzelfde eens met Duitsland proberen, dan zijn jullie vast niet zo gauw uitgeteld. Vroeger had Duitsland, met Danzig mee gerekend, 11 buren, maar nu Oostenrijk ook bij Duitsland is heeft het er 14. Kijk maar eens of je ze allemaal vinden kunt. Je moet de grote kaart van Europa zoeken in je atlas en daar alle buren van Duitsland opzoeken. Van alle landen van Europa heeft Duits land nu de meeste buren. Onderwijzer: „Wie van jullie weet, waar visnetten van gemaakt worden?" „Ik meneer", zegt Jaap, „van een hele boel kleine gaatjes, die met knopen aan elkaar vast worden gemaakt!" ZOEKPRENTJE. Vliegtuigmonteur is een moeilijk vak. Je moet heel goed weten hoe je alles wat je uit elkaar haalt, weer in elkaar moet zet ten, anders gebeuren er grote ongelukken. Als je op Schiphol of Waalhaven of een ander vliegveld gaat kijken, kan je de mon teurs in de loodsen zien werken. Zijn jullie wel eens op een vliegveld geweest? Vinden jullie het geen fijn gezicht om al die vlieg- machine's te zien aankomen en weggaan? Als vogels zo licht stijgen ze op en dan ja ze meestal nog heel lang volgen in de lucht. Op dit plaatje kunnen jullie zien, dat een monteur bezig was iets aan het vliegtuig te maken. Hij heeft een paar delen losge schroefd, want er was iets niet in orde. En diezelfde middag moest het vliegtuig nog weg. De monteur moest dus erg vlug voort maken. De piloot kwam eens kijken of het al klaar was en of hij anders met iets zou kunnen helpen, maar tot zijn grote verba zing, kon hij den monteur nergens vinden. De piloot werd erg boos, want waar hij ook zocht in de loods en in het gebouw, hij zag hem niet. Kunnen jullie'hem vinden? Kijk maar eens goed.

Alkmaarsche Courant | 1938 | | pagina 11