DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Minister Wang: „China's weerstands kracht ongeschokt!" Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2.—, franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS PER GEWONE ADVERTENTIEN: Van 1—5 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. No. 159 Dit nummer bestaat uit drie bladen. Directeur: C. KRAK. Zaterdag 9 Juli 1938 Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. 140e Jaargang Oproep tot bevriende naties Japan niet langer te steunen. Consolidatie der democratie. Japansche „bezuinigingsveldtocht". Bomaanslag te Jeruzalem. Chaco conflict opgelost. Bolivia gaat accoord. Huwelijkswetgeving in Oostenrijk. „Misstanden" uit den weg geruimd, Kathedraal van Peims ingewijd. Thans geheel hersteld. De algemeene toestand. Vluchtelingen-organisaties brengen rapport uit. Vooraanstaande Britten richten zich tot Evian. Weduwe Becker ter dood veroordeeld. Schuldig bevonden. ALKMAARSCHE COURANT. De Chineesche minister van Buiten- landsche Zaken, dr. Tsjoenghoei Wang, heeft naar het Chineesche telegraaf- agentschap meldt, Donderdagavond te Hankou een belangrijke redevoering uitgesproken, waarin hij o.m. het vol gende zeide: „De zware gevechten van de afge- loopen twaalf maanden hebben China's vastbeslotenheid weerstand te bieden, niet vernietigd, noch het vermogen van China dien weerstand te bieden, ge broken". Vorderingen ondanks alles. Dr. Wang haalde verschillende feiten aan om te bewijzen, dat ondanks de oorlogsinspanning; China in velerlei op zicht vorderingen gemaakt heeft, o.m. ten aanzien van een consolidatie der democratie. De toevloed van kapitaal ter belegging in het binnenland der provinciën ten behoeve van de ontwikkeling van China's natuurlijke hulpbronnen, heeft de kracht van het Chi neesche leger versterkt. Het volle gewicht van de Japansche oor logsmachinerie heeft het moreel van het Chineesche volk niet geschokt, evenmin als zijn vertrouwen in de overwinning van China. Oproep tot de Chineezen. Na vervolgens woorden van waardeering te hebben uitgesproken voor de moreele veroordeeling van Japan en voor den mate- rieelen steun aan China van den kant van bevriende mogendheden, zeide Wang: „Nu het Chineesch-Japansche conflict het tweede jaar ingaat, wil ik opnieuw een oproep richten tot de 450 millioen Chineezen en tot alle vredelievende naties om positieve maatregelen te nemen ter ontmoediging van den Japanschen aanval en ter versterking van den Chineeschen weerstand. Dergelijke maatregelen zijn noodig om den duur der vijandelijkheden te bekorten en een herstel van den vrede te verhaasten, hetgeen niet alleen ten voordeel zal strekken van China en Japan, maar ook van alle naties, die belang hebben bij vrede en volledig handels verkeer. Uit naam van de rechtvaardigheid vragen wij allen bevrienden naties onze moeilijkheden niet te vergrooten door een aanvulling van de Japansche oor- logsfinanciën met haar financieele hulp bronnen of door de levering aan Japan van oorlogsmateriaal ten behoeve van den massamoord op het Chineesche volk. Een toestand, waarin men moreel China steunt, doch materieel Japan hulp wordt verleend, mag men niet langer laten bestaan. Het is in het belang van alle den vrede liefhebbende landen zorg te dragen voor een spoedige opheffing van het geweld en de wanorde, welke in het Verre Oosten woe den, door een internationale actie in onder ling overleg. Aan den anderen kant moet een politiek van onverschilligheid en iso latie de politiek van niets doen ten be hoeve van een herstel van vrede en orde eventueei alle groote mogendheden betrek ken in een nieuw de wereld omvattend con flict". Het Japansche ministerie van finan ciën en de nationale plannencommissie hebben gezamenlijk een besluit geno men, waarbij is uitgegaan van het be ginsel, dat de regeering de leiding moet nemen bij den „nationalen veldtocht" tot bezuiniging in het verbruik. Het mi nisterie en de commissie hebben de leidende beginselen opgesteld voor dezen veldtocht bij de opstelling van de begrooting voor 1938/39. Het Japansche kabinet heeft in zijn ver gadering van gistel-morgen goedkeuring ge hecht aan deze beginselen, die o.m. de vol gende punten omvatten: 1. Nieuwe eischen van de verschillende ministeries moeten tot een minimum worden beperkt. mi- 2. Wanneer nieuwe eischen worden op gesteld, moeten die gedekt worden door be zuinigingen op uitgaven voor verschillende ondernemingen, waartoe reeds toestemming was verleend. 3. Het personeel der verschillende nisteries zal niet worden uitgebreid. 4. Op de uitgaven voor openbare werken, welke reeds .waren goedgekeurd, zal worden bezuinigd. 5. Reiskosten van regeeringsambtenaren, die naar het buitenland gaan en credieten voor het aankoopen van goederen uit het buitenland zullen niet erkend worden, tenzij zij absoluut noodzakelijk zijn. 6. De subsidies, die door de verschillende ministeries zijn verleend aan ondernemin gen of organisaties, zullen verminderd worden. Naar verluidt zullen de ramingen der begrootingen van de verschillende ministe ries volgens deze richtlijnen worden opge steld, met het doel de militaire actie in China met succes voort te kunnen zetten. De ramingen moeten tegen 10 Augustus ingeleverd worden bij het departement van financiën. Versterking van Britsch garnizoen in Tientsin. Met het oog op de toenemende spanning in Noord-China hebben volgens het Chi neesche telegraafagentschap de Britsche militaire autoriteiten te Tientsin besloten tot versterking van het Britsche garnizoen in de eerste Noordelijke haven van China. De twee Britsche regimenten, die op het oogenblik in Tsjinwangtau liggen, de ver dragshaven nabij het Oostelijke uiteinde van den grooten Chineeschen muur, zullen spoedig worden overgeplaatst naar Tientsin. Inmiddels worden prikkeldraadversper ringen rond de Engelsche barakken aange legd en verdere verdedigingsmaatregelen genomen. Voorts, aldus ten slotte het Chi neesche telegraafagentschap, wordt verno men, dat een groote hoeveelheid vliegtuig- onderdeelen naar de Britsche concessie van Tientsin verscheept wordt. De overstroomingen in Japan. Volgens de mededeelingen van de politie zyn bij de overstroomingen in de prefec tuur Hyogo 357 personen om het leven ge komen, waarvan 293 te Kobe. 2192 personen werden gewond, waarvan 1938 te Kobe. 396 personen werden vermist, waarvan 361 te Kobe. Meer dan honderdduizend personen zijn dakloos. Negentien Arabieren werden gewond, vier van hen zijn korten tijd later overleden. Verscheidene arrestaties. Verscheidene personen, zijn gearresteerd o.h. een twaalfjarig schoolmeisje, dat vol gens Arabieren de bom zou hebben ge worpen. Volgens een officiëele opgave waren er drie dooden en twee zeer ernstige, zes ernstige en 17 lichtgewonden. Een alge- meene stakingsbeweging doet een ernstige spanning ontstaan. In het geheele land vinden oproepen betoogingen te houden weerklank, de transportmiddelen doen geen dienst meer. De stakers zijn in de voornaamste steden en bij de Moskeeën bijeen gekomen. Engelsche marinesoldaten hebben de voornaamste punten te Haiffa bezet. Voor al uit het noorden komen berichten binnen over aanvallen. Te Haiffa zijn drie joden gewond. Te Cana werden drie Arabieren, o.w. twee christenen, ontvoerd en ver moord. In het geheel zijn 25 revisionisten ge arresteerd. De toestand in het land. De Engelsche kruiser Emerald is van Haifa vertrokken en de marinetroepen van dit schip, die bijstand hebben verleend bij de patrouilleering door de stad, zijn ver vangen door de marinesoldaten van de repulse. De correspondent van Reuter, die per auto van Jeruzalem naar aifa is gereisd, via Nabloes, en Jenin, heeft het platteland oppervlakkig gezien zeer vreedzaam bevon den. De boeren waren bezig met den graanoogst en met hun kudden. In Haifa echter bevond hij,! dat de atmos feer electrisch geladen is. Een met stalen platen beschermde vrachtauto vertrok juist vol soldaten der marine, die patrouil- ledienst gingen doen in afgelegen dorpen en de politie doorzocht alle voertuigen. Een uur voor h'.t. intreden van het tijd stip, waarna niemand meer op straat mag verschijnen, waren de straten reeds ver laten. Politieagenten in een hinderlaag. Toen twee Britsche politiemannen per auto onderweg waren tusschen Nabloes en Jeruzalem, bleek, dat voor hen een hin derlaag was opgesteld. Er ontstond een vuurgevecht tusschen de agenten en hun vijf aanvallers, waarbij een der aanvallers gewond werd, terwijl de overige vier de heuvels in gejaagd werden. De politie mannen bleven ongedeerd, ofschoon hun auto door kogels getroffen werd. Een groote troepenmacht is verder uit Haifa vertrokken om de bandieten te zoe ken, die een kleinen politiepost op het land nabij Haifa hadden omsingeld. Gisteren is bij de Jaffapoort te Jeruzalem een bom geworpen naar een Arabische autobus, waardoor verscheidene Arabieren werden ge wond. De autobus, welke vol Arabische boeren zat, is geheel vernield. Onmid dellijk spoedden zich ziekenauto's en vrachtauto's met politie en militairen naar de plaats van den aanslag. Bolivia heeft het laatste voorstel, dat door de vredesconferentie over het Chaco-conflict geformuleerd was, aan genomen. Dit voorstel strekt tot het aan arbitrage onderwerpen van het bepalen der grenslijn tusschen Bolivia en Para guay. Overeenstemming bereikt. Ook Huil heeft Washington medegedeeld dat den afgevaardigde van de Vereenigde Staten ter vredesconferentie inzake het Chaco-conflikt bericht te hebben ontvangen, dat in beginsel een overeenstemming is be reikt. De onderteekening van het verdrag hangt nog slechts af van de regeling van ondergeschikte punten, alsmede van het de finitief aanvaarde!) door de beide regeerin gen. Met ingang van 1 Augustus 1938 al een nieuwe huwelijkswetgeving worden in, gevoerd, waardoor in het bijzonder de „misstanden", die in het land Oostenryk uit de starre dogmatisch-kerkelijke be palingen van het daar geldende huwe lijksrecht waren voortgekomen, tegen' gegaan worden. Door de bepaling, dat staatsrechtelijk al leen de verbinding in den echt door den bur gerlijken stand geldig is, wordt in de Ost mark een einde gemaakt aan den toestand dat het meerendeel der huwelijken zonder eenige medewerking van den staat als den vertegenwoordiger van de volksgemeen schap alleen door den priester werd voltrok' ken en dat al naar het kerkgenootschap waartoe de echtelieden behoorden, verschil lende voorschriften voor de verbintenis m den echt golden. Onder de huwelyksverbO' den nemen verschil van bloed en ongeschikt heid voor het huwelijk de eerste plaats in Voorts wordt een uniform echtscheidings recht ingevoerd, waarbij de tot dusver voor Oostenrijk geldende onontbindbaarheid van katholiek-kerkelijke huwelijken worden op' geheven. Het nieuwe echtscheidingsrecht gaat uit van het beginsel, dat slechts die huwelijken ontbonden kunnen worden, die voor het volk in zijn geheel waardeloos ge worden zijn, en dat gelijktijdig door de praktijk der echtscheiding de achting voor het huwelijk versterkt wordt. Een nieuwe grond voor echtscheiding is o.a. „hardnek kige weigering der voortplanting". Nadat in de wereldoorlog de beroem de kathedraal van Reims zeer ernstig beschadigd was is thans, twee decenia na het tot stand komen van den vrede de geheel herstelde kerk ingewijd. Wel kon de kathedraal reeds verschei dene jaren weer gebruikt worden, thans eerst is zij weer in denzelfden staat van voor den grooten oorlog, 1914'18 Bullit sprak William C. Bullit, de ambassadeur der Vereenigde Staten te Parijs, die tot eere burger van Reims is benoemd, heeft gisteren ter gelegenheid van dit gebeuren een rede voering gehouden waarin hij o.m. zeide sinds 1918 is de val van de internationale moraliteit zoo snel geweest, dat zekere lan den zich er op het oogenblik niet voor scha men gebruik te maken van misdaden als luchtbombardementen als instrument van hun nationale politiek, Doch zonder inter nationale moraliteit en ook zonder nationale moraliteit zou het leven niet waard zijn ge leefd te worden. Meer dan vijfhonderd jaren geleden was er geen eenheid en slechts weinig nationale moraliteit in Frankrijk. Door den trouw en den moed van Jeanne d'Arc is een eensge zind Frankrijk ontstaan. Frankrijk en de geheele wereld zullen er haar daar eeuwig dankbaar voor zijn. Thans is de behoefte aan moraliteit en internationale eenheid even groot als zij vijfhonderd jaar geleden in Frankrijk was. Niet alleen Frankrijk, Engeland alle landen van Amerika, doch ook vele en Alkmaar, 9 Juli. Japan doet een uiterste poging den inval in China tot een goed einde te brengen. Daarvoor is niet alleen noodig: het Japan sche volk langzaam aan voorbereiden op een zéér langdurigen en zéér kostbaren oorlog. Daarvoor is tevens een vereischte: een zoo hoog mogelijk opgevoerde mobilisatie van alle hulpbronnen des land en een maximale zuinigheid op alle gebieden. Maar zelfs deze maatregelen kunnen on voldoende zijn. Want Japan's regeering heeft niet alleen te rekenen met productie en ma chines; Japan heeft óók en vooral te rekenen met menschen. Met het Japansche volk. En als de oorlog te lang duurt, als de economi sche en moreele druk te sterk wordt, dan zijn onverwachte gebeurtenissen, die de ge heele politieke constellatie veranderen lang niet uitgesloten. Er zyn méér voorbeelden in de geschiede nis, dat een oorlog, die te lang duurde zon der dat er uitzicht was op de overwinning, verrassende resultaten en zelfs revolutie met zich mee bracht. Ook de wereldoorlog kent hier voorbeelden van! De besprekingen Ciano—Per th, .welke laat ste een poging doet het EngelschItaliaan- sche accoord zonder een feitelijke terugtrek king der Italianen in Spanje, in werking te laten treden vorderen nog niet veel. De Gior- nale d'Italia spreekt haar oordeel uit over de overeenstemming van Londen ten aan zien van de terugtrekking der buitenlandsche vrijwilligers uit Spanje. Gayda schrijft: „Zullen wij zeggen, dat de niet-inmengings- politiek een ernstigen stap vooruit heeft ge daan, zooals Italië dat evenzeer wenscht en bevordert als Engeland? De ervaring en de voorzichtigheid raden tot een gereserveer de verwachting". Gayda verwacht, dat Burgos „gelijk recht vaardig is, ernstige waarborgen zal eischen voor een onpartijdige en authentieke uitvoe ring van het plan door beide partijen en dat Barcelona zijn gebruikelijke tactiek van ob structie en uitstelmanoeuvres zal trachten in het werk te stellen". Aan den anderen kant is Gayda wantrou wig geworden door het feit, dat men te Pa rijs, zelfs in welwillende kringen, verwacht, dat in geen geval iets belangrijks kan wor den verkregen voor Kerstmis en, aldus voegt Gayda hieraan toe: in bijna zes maanden zal veel water onder de bruggen doorstroomen en talrijke gebeurtenissen kunnen zich nog voordoen te land en te water. Gayda „vergeet" echter, dat het van Italië zélf afhangt, of er nog véél water door de Tiber zal stroomen, vóór succes is bereikt. Éérst de Italianen uit Spanje, dan het ac coord in werkinghet woord is aan Mus- solini! De Paracelsus-eilanden zijn volgens Japan „bezet" volgens Frankrijk alleen bevei ligd voor alle zeevarende mogendheden, die belang hebben by een eiland, waarop een vuurtoren staat. Japan heeft geprotesteerd bij den Fran- schen ambassadeur te Tokio, Arsene Henry, het document is echter in zulk een toon ge steld, dat de Fransche regeering het kan be- studeeren in een geest van vriendschap en verzoening. De Japansche stap heeft vooral ten doel zich op de hoogte te stellen van de Fransche bedoelingen op de Paracelsus- eilanden en zich te verzekeren, dat de be langen van de Japansche onderdanen cp deze eilanden geëerbiedigd zullen worden. Een vrij onschuldige kwestie dus, die waarschijnlijk geen ernstige gevolgen met zich mee zal brengen. Hoe Japan trouwens ook maar een schijn van rechtsgrond aan de vorige protesten (in Japénsche bladen o.a.) heeft kunnen geven, is ons niet recht duidelijk. Aan Japan waarschijnlijk óók niet, getuige dit protest, dat meer den vorm heeft van een verzoek om inlichtingen. andere landen, wenschen als goede bu ren te leven in een wereld van buren. Niet alleen Frankrijk, doch een groot aantal andere landen, bezield met een kalmen moed en een zin voor de een heid van het menschelijk ras, zijn der vrijheid en den vrede toegewijd. Beschaafde menschen kennen sinds eeuwen het beginsel volgens hetwelk de menschen en de naties moeten leven, indien het menschelyke leven op onze kleine pla neet eenige waarde wil hebben. Opvoering van een mysteriespel. Gisteravond zyn te Reims de plechtige feesten begonen ter viering van de vol tooiing der restauratie van de kathedraal van Reims. Zesduizend toeschouwers woon den op het Kerkplein de opvoering bij van een mysteriespel, de eerste vertooning van dezen aard op dit plein sedert de vijftiende eeuw. Het door het intergouvernementeele comité gevormde technische sub-comité heeft gistermiddag achtereenvolgens 22 gedelegeerden, die 33 organisaties ver tegenwoordigden van confessionneelen of politieken aard, gehoord. De gedele geerden overhandigden hun memo randa. Zij verstrekten voorts inlichtingen over den toestand in Duitschland en Oostenryk, die een diepen indruk op de gedelegeerden maakten. Alle vluchtelingen! De eischen dezer organisaties komen over het geheel met elkander overeen. Zy noo- digen het intergouvernementeele comité uit het probleem te bestudeeren der poli tieke vluchtelingen, niet alleen uit Duitsch land en Oostenrijk, maar ook uit alle lan den, waar zich bewegingen zouden kunnen voordoen, die een gedwongen emigratie tengevolge zouden hebben. Zij vragen een nauwkeurig emigratieplan op te stellen en zorgvuldig de modaliteiten der financiering te regelen, terwijl onderhandelingen zou den moeten worden geopend met Duitsch land, om te verkrijgen, dat de uitgewekenen een deel van hun bezittingen kunnen mee nemen. Tenslotte vestigen zij de aandacht van het comité op het probleem der Joodsche emigratie in Palestina. Het sub-comité heeft zyn verhooren beëindigd. Het zal opnieuw bijeenkomen om zyn ontwerp voor het intergouverne menteele comité uit te werken. Brief van Britsche vooraanstaande personen. Een aantal Britsche Parlementsleden, ge leerden, doktoren en schrijvers heeft een schrijven gezonden aan de conferentie van Evian, waarin den afgevaardigden wordt verzocht spoedig een edelmoedige beslis sing te nemen ten aanzien van de vluchte lingen uit Duitschland en Oostenrijk. Onder de onderteekenaars merkt men op lord Horder, een bekend geneesheer, H. G. Wells, sir Norman Angell en sir D. M. Ste- venson, kanselier van de universiteit van Glasgow. Nadat gistermorgen de verdediger mr. Remy van de wedeuwe Becker in het proces te Luik nog in een fel plei dooi gerepliceerd had, alle argumenten herhaald en opnieuw vrijspraak ge vraagd had, heeft de jury des middags toch op 35 van de 38 gestelde vragen een bevestigend antwoord gegeven, zoodat het Assisenhof der provincie Luik de wedeuwe Becker ter dood heeft ver oordeeld. De weduwe Becker, oud 59 jaar, was, zooals men zich herinneren zal, er van beschuldigd elf vergiftigingen te hebben gepleegd, vijf maal een poging tot ver giftiging te hebben gedaan, valschheid in geschrifte en vier diefstallen te heb ben gepleegd tusschen Maart 1933 en November 1936. Betoogingen. Een groote menschenmenigte heeft den celwagen, waarmede de weduwe Becker na het vonnis naar de gevangenis werd terug gebracht, omsingeld en getracht dezen tegen te houden. Niet minder dan een vijftigtal gendarmes was noodig om de betoogers, die luide de terdoodbrenging van de vrouw .eischten, te verspreiden. overge-

Alkmaarsche Courant | 1938 | | pagina 1