Er ging een week voorbij DE KATHEDRAAL VAN REIMS. ONS INDISCH HOEKJE, JlcoMHciaal Tlieuws MAKASSAR. DERDE BLAD. Een feest van den vrede in de nabijheid der slagvelden. Dr. E. HOEKSTRA'S BLOEDZUIVERENDE GEZOND HEIDSPILLEN Van paarden en menschen. Alle beginnelingen willen zoo gauw mogelijk naar buiten. ZIJPE SCHAGERBRUG (Van een fort en een water-automaat). KOEDIJK BEVERWIJK ALKMAARSCHE COURANT VAN ZATERDAG 9 JULI 1938. Door onverklaarbare oorzaak is op den provincialen weg een reclamebord naar beneden gevallen, lezen wy in een blad uit het Zuiden van onze provincie. Wij veronderstellen, dat de zwaarte kracht er niet heelemaal onschuldig aan geweest is. Het bestuur heeft besloten de opening der enveloppes voor het publiek toegan kelijk te stellen, vertelt de B. Crt. Als het publiek er in is worden de enveloppes blijkbaar gesloten. Volgens de Beverw. Crt. zijn er in Wijk aan Zee vele wielrijders bekeurd omdat zij in een verkeerde richting reden. Blijkbaar is men daar niet meer vrij zelf zijn richting te kiezen. Een vrouwenclub uit Noord- Scha rwoude heeft een uitstapje gemaakt en Marken bezocht om de attracties van het eiland te bezichtigen. Van Volendam ging het per boot naar Marken, weet de Schager Crt. te vertellen. We hadden stellig verwacht, dat de dames per bus naar Marken waren gegaan. Weesp was een uur van stroom ver stoken en de schuldige is, naar het N. H. Dgbl. meldt, een muis van minimale afme tingen geweest, die met haar staart kort sluiting gemaakt heeft tusschen een 10.000 volt rail en de aarde. Men heeft in Weesp blijkbaar onder vonden, dat dit muisje een staartje gehad heeft. Twee zwervers werden, naar de Enkh. Crt. meldt, door de politie gearresteerd omdat zij in den bak van een wagen had den geslapen. Men mag daar 's nachts niet in een bak liggen maar wel in den bak zitten. Twee uur, zegt het N. H. Dgbl., vaar je jangs de kustin de verte het Bloemen- daalsche strand, Zandvoort Noord-Zuid verder. Daar liggen de Hollandsche steden, de dorpen, de vuurtorens, de hotels, de duinen, zooals Tromp, Van Speyk en de Ruyter ze zagen. Wat de hotels betreft kunnen we mede deelen, dat ze niet meer zoo zijn als Tromp en De Ruytei ze daar gezien hebben. „Genoeg zij de opmerking, dat het schouwspel zeldzaam bekoorde, avond o, Md (D s3E; Owkna, xzeao vbgk vbgk", lezen wij in de Schager Crt. Het schouwspel lijkt ons toch minder bekoorlijk dan het door dit blad wordt voorgesteld. „Uw ladders in zijden kousen en sokken worden door ons onzichtbaar opgehaald en opnieuw gevormd", lezen wij in het Zaansch Gemeenteblad. Zou men zich de kosten dan niet beter kunnen besparen? De leerlingen van een school in Hem hebben hun jaarlyksch uitstapje gemaakt en, naar de E. Crt. meldt, geruimen tijd in het duin achter de Roode Leeuw doorge maakt. „Moe zijnde, bezochten we een speeltuin in Bergen," vertelt de verslaggever. We kunnen ons de klacht begrijpen. We hebben „Pa zijnde" ook wel eens zoo'n speeltuin moeten bezoeken. Door de politie werd proces-verbaal op gemaakt tegen een negentienjarigen jon geman uit Broekerhaven, die zijn èn van 't slenteren èn van het gapen moede lede maten op een vensterbank in de Wester straat had uitgestrekt, zegt de Enkh. Crt. Het gevolg zal wel zijn, dat de jonge man binnenkort met zijn gapende lede maten voor den kantonrechter moet verschijnen. De restauratie der wereldberoemde kathe draal van Reims is voltooid. Twintig jaren na het einde van den wereldoorlog. Twee decennia heeft men noodig gehad om te her stellen wat vier jaren modernen oorlog ver woestten. Als dit artikel onder de oogen der lezers verschijnt hebben te Reims de wereld lijke en kerkelijke plechtigheden plaats der inwijding van de kathedraal. In twintig jaar geen blijder maar, juicht de katholieke kerk. En geheel Frankrijk deelt in die vreugde. Maar over de blanke kathedraal valt de sombere schaduw van nieuwe oorlogen. In Spanje, in China het spook van de vree- selijkste aller verschrikkingen waart op nieuw ook over het oude Europa. De onder gang van het avondland? Onwillekeurig denkt men aan den bouw van het vredespaleis, waaraan de naam van Carnegie zal blijven verbonden, zooals die van Rockefeller aap de kathedraal van Reims. Juli 1914, Juli 1938 vredespaleis te 's-Gravenhage, wereldoorlog, kathedraal van Reims, dreiging van een nieuwen oor log? In oorlogstijd stond in het oude Rome de vredestempel open totdat de vrede was te ruggekeerd. De vredestempel was de tempel vanJanus, den god met de twee aan gezichten, waarvan het eene ziet in het ver leden, het andere staart in de toekomst. Reims, het Romeinsche Durocotorum, reeds een bloeiende stad in Gallië toen Parijs nog een vrij onbeduidend door heuvels en wou den omgeven oord was. Reims ontleent haar naam aan den keltischen stam der Remi. Eén der eerste bisschoppen heette Remigius; de oudste, vroegromaansche, kerk van Reims, de Saint Remi, is naar dien bisschop ge noemd. Bisschop Remigius speelde een belangrijke rol by de kerstening der Franken. Hij doop te in den jare 496 koning Clovis, die zijn tot de kerk bekeerde vrouw had gezworen tot het christendom te zullen overgaan, indien hij de overwinning op de Alemannen mocht behalen. Alemannen, die naam dier groep germaan- sche stammen, welke in het begin der derde eeuw aan den boven-Main woonden, is nog bewaard gebleven in het Fransche woord 1'Allemagne voor Duitschland. Een Allemand is een Duitscher, een Allemande een Duit- sche vrouw (en tevens een oude Duitsche dans) en een „querrelle d'Allemand" is hier nog heden ten dage een ruzie zonder reden, een kwestie om een kleinigheid. Aan koning Clovis verleende de bisschop van Rome voor het eerst, den titel van „roi trés chrétien", allerchristelijksten koning. Dit is tot het einde van het Fransche ko ningschap de eerenaam der Fransche konin gen gebleven, al was zulks helaas niet altijd even verdiend. Van oudsher is Reims de kroningstad der Fransche koningen. Vanaf 988, toen Lode- wijk de Vrome er werd gekroond, tot aan 1825 bij de kroning van Karei den Tienden. Eén van de hoogtepunten der plechtig heden te Reims is vandaag, 9 Juli, de over reiking aan kardinaal Suhard, aartsbis schop van Reims, van den standaard, welke Jeanne d'Arc droeg bij de zalving van Karei den Zevenden in 1429. Men weet, dat het in feite de Maagd van Orleans was, die den honderdjarigen oorlog won en die den dauphin kroonde. Het boeren meisje van Domremy, dat in 1431 te Rouaan levend werd verbrand, is. niet slechts de heldin der stukken van Schiller en Shaw, doch het voorwerp der warmste vereering van het Fransche volk gewor den. In verschillende steden van Frankrijk o.a. te Parijs en te Reims vindt men stand beelden van Jeanne d'Arc, die in 1920 heilig werd verklaard; telken jare worden ter harer nagedachtenis in geheel het land feesten gehouden. Ook thans is het feest van Reims, dank zij de schenking door Engeland van een duplicaat van het oude vaandel, waarmede de Maagd van Orleans de Fransche troepen voor ging, ten deele het feest van Jeanne d'Arc. Op de plaats van de kapel te Reims waar de Frankenkoning Clovis werd gedoopt de gobelins van doop en zalving zijn te bezien geweest in de Orangerie te Parijs, onlangs, en hangen thans in de kathedraal is in 1211 de bisschopskerk gebouwd, de kathedraal, aldus genoemd naar de cathe- dra, den katheder, den bisschopstroon. Dit meesterwerk van hooggotischen styi, waar aan de bouwmeester Jean d'Orbais, en later Jean le Loup arbeidde, was pas in 1294 gereed; de 'orens dateeren zelfs van nog veel later, van 1428 en van 1485. Deze laatstgenoemde toren werd reeds in het begin van den wereldoorlog stukgeschoten. Reims was van 4 tot 12 September 1914 bezet door de derde legerafdeeling der Duitsche troepen. Gedurende den gan- schen oorlog trouwens lagen stad en omge ving in de vuurzone. Meer dan een kwart van het aantal huizen is platgeschoten; geheele dorpen vielen in puin. Eenige ge huchten, Nauroy onder andere, zyn nim mer weder opgebouwd. Nog ieder jaar worden de voormalige slagvelden om Reims door duizenden vreemdelingen bezocht. De indruk, dien men opdoet van deze verlaten oorden, vaar twintig jaar na het sluiten van den wapen stilstand nog alles herinnert aan dood en verderf dier menschenslachting, blijft iemand gansch zijn leven by. Door een eeiste gift ruim vijftien millioen francs van Rockefeller daartoe in staat gesteld, is dadelijk na den oorlog met de restauratie der kathedraal een begin gemaakt. Meer dan een begin kon het niet zijn, op de kathedraal waren drie honderd bommen neergekomen; de schade bedroeg 140 millioen franc. Echter kon van af 1928 weer in den dom dienst worden gedaan en thans heeft Henri Deneux, de zestigjarige sprekend op Rodin gelijkende bouwmeester, die sedert 1920 dit werk leidt, de restauratie kunnen voltooien. Een werk des vredes. Sedert Castel zijn „Project de paix per- pétuelle entre les souverains chrétiens" en Kant zijn „Zum ewigen Frieden" schreef is er nog weinig veranderd. Toch viert Reims en voor het oog van gansch de wereld haar feest van den vrede en plaatst zij boven den standaard van Jeanne d'Arc de banier van den Vredevorst, wiens „Pax vobiscum", vrede zij met u, in gulden let ters den gevel der herstelde kathedraal van Reims siert. bestrijden de ongemakken ontstaan door onzuiver bloed, herstellen onvoldoende spijsvertering en bevorderen de natuurlijke verrichtingen des lichaams. 90 ct. of 1.56 per doos met gebruiksaan wijzing. Verkrijgbaar in Apotheken en Drogisterijen. Vraagt gratis toezending bfochure aan MIJ. HOEKSTRA, Heeren gracht 33, Amsterdam. Wat paardrijden ook voor de middel matige beoefenaars en zelfs voor de be ginnelingen zoo aantrekkelijk maakt, zyn de eindelooze mogelijkheden. De aspirant- ruiter met nog weinig routine en ervaring kan evenveel voldoening hebben als de meergevorderde ruiter, kan ook dezelfde emoties smaken en een gelijk resultaat bereiken. Dat dit laatste slechts schynbaar is doet er niet zoo veel toe, als het gaat om zyn eigen voldoening. Nemen we als voorbeeld een manegeles, waarbij een beginneling van zijn instruc teur de opdracht krygt het paard in een bepaalden galop te brengen en een ge oefend ruiter met een jong of een recalci trant paard diezelfde opdracht volvoert. Voor den buitenstaander is er niet veel verschil in de beide verrichtingen en hy gaat naar huis met de overweging, dat paardrijden toch onmogelijk zoo moeilijk kan zijn en dat het best in een spoedcursus te leeren is. Komt hij in een goede manege terecht, dan ontdekt hij gauw genoeg dat hij zich vergist heeft en belandt hij in een weinig serieuze inrichting, dan bestaat er alle kans, dat hij binnen zeer korten tijd het toch al ontstellend groote leger der Zondagsruiters komt vermeerderen. Het laatste is jammer, want voor den ruiter, die onvoldoende onderlegd is, gaat de aardigheid er gauw af. Voor wie het geduld hebben om door te zetten, als zij merken, dat paardrijden behalve een sport ook een kunst is, die niet in een vloek en een zucht geleerd kan worden, wacht een altijddurende bron van genot. Dat dit tegenwoordig voor velen wegge legd is in plaats van voor enkele uitver korenen, zooals in vroegere jaren, moet gewaardeerd worden. Alleen rust op die velen ook de plicht te toonen, dat zij de sport, die zij gekozen hebben, waard zijn, dat zij er prys op stellen goede ruiters te wezen, die met ernst hun sport beoefenen Daartoe behoort in de eerste plaats het geduld om zoo lang in de manege te rijden tot men werkelijk eenige zeggenschap over het paard gekregen heeft. Hoe lang? Dat is met geen mogelijkheid te zeggen. Op de vraag van een dame, die de eerste les nog krijgen moest en die wilde weten wanneer zy nu „buiten kon rijden en toch ten maken", heb ik eens een manege eigenaar volkomen eerlijk, maar weinig diplomatiek hooren antwoorden: ik heb er geen flauw idee van. Dat kan ik u later pas zeggen. Het is een van de groote en allesbehalve denkbeeldige gevaren, waardoor de ruiter sport bedreigd wordt, die ontzettende haast van de beginnelingen, die nog beginnen moeten, om naar buiten te willen. Het is waar, voor een zeer groot percentage is het ook wel mogelyk om na een zeker aantal lessen, laat ons zeggen twintig, op een mak rustig paard langs een gemakkelyken weg een wandelritje te maken. De moeilijkheid is, dat je ze, als dat goed en prettig is verloopen, dan gewoonlijk niet meer de manege in krijgt, omdat ze meenen dat niet meer noodig te hebben. Ze gelooven het nu verder wel en daar mee hebben ze dan den eersten stap ge daan op den weg naar het contingent Zondagsruiters. Zoo lang er geen rijbewijs van ruiters gevraagd wordt, zooals van automobilisten en motorrijders, zoo lang, wanneer er eens iets niet goed gaat, het paard altijd de schuld krijgt en de ruiter nimmer, zoo lang het mogelijk is voor iemand met rijlaarzen en bij voorkeur een paar groote sporen aan, om ergens een verhuurinrichting binnen te stappen en op het eerste het beste beschikbare paard weg te rijden, zoo lang zal daar wel niet veel verandering in te brengen zijn. Want hier doet het goede voorbeeld niet altijd wonderen, omdat juist deze begin nende ruiters hun kunnen altijd over schatten. Zien zij iemand met jarenlange routine in de manege oefenen zooals bij het hierboven gegeven voorbeelddan is gewoonlijk niet hun reactie, dat dergelijke oefening voor hen ook wel noodig en nut tig zou zijn, maar iets van: jongens, wat ben ik toch een kraan. Die ruiter daar rijdt al zoo veel jaren en moet nog altijd les in de manege hebben en ik rijd nog maar drie maanden en ik kom er nooit meer, nóóit! Op een dergelijke opmerking heb ik eens een amazone met meer jaren ervaring dan de ander oud was, droog hooren re- pliceeren: Nee, dat dacht ik al' TRIXIE. Auto in een sloot. Woensdag j.1. geraakte een auto met zuivelproducten, bestuurd door den heer J. S., aan den Boschweg nabij 't Zand in een sloot. Gelukkig kwamen hierbij geen rsoonlijke ongelukken voor. Een aantal flesschen pap en ruim 500 L. wei gingen echter verloren. Secretaris van het waterschap Zijpe en Hazepolder. f Vrijdag 1 Juli is in een zieken- inrichting te Amsterdam overleden onze plaatsgenoot, de heer J. J. Bleek, secre taris van het waterschap Zijpe en Haze polder. Zondag te voren was de heer Bleek zoo ongelukkig in den tuin van zijn woning een vallende deur tegen het hoofd te krijgen. Deze deur was daar neergezet als beschutting tegen den wind. Aanvankelijk scheen dit ongelukje geen ernstige gevolgen te zullen hebben, doch den volgenden dag (Maandag) werd de heer Bleek onwel en trad bewusteloos heid in. Vervoer naar een ziekeninrich- ting te Amsterdam volgde, alwaar de heer Makassar is de handelsstad van Celebes, het knooppunt van een dertiental lijnen der K. P. M., die de verbinding onderhou den met Java, Zuid-Sumatra, Singapore, Bandjermasin, Balikpappan, Australië, Zuid- en Noord Nieuw-Guinea, Bali, Ti- mor, de heele lange kust van Celebes met haar vele tientallen havens en aanleg plaatsen. Ik merk even op, dat de K. P. M. in heel den grooten Archipel ongeveer 300 havenplaatsen, groote en kleine aan doet! Dit cijfer geeft een goeden indruk van de geweldige uitgestrektheid van de eilandengroep. Van Makassar worden vooral uitge voerd copra, rottan, harsen, en tot voor kort paradijsvogels. De lezer weet, dat de handel in deze vogels tot groot geluk der Papoea's op Nw.-Guinea is verboden. Makassar houdt de herinnering levendig aan veel strijd, veel boedvergieten in voorbijgegane tijden. Makassar gold vroe ger als de sleutel van het Oosten. De Ma- kassaren hadden den bijnaam van „de haantjes van het Oosten", omdat ze zoo vechtlustig en stoutmoedig waren. Om ze te bedwingen, hadden de Portugeezen er een fort aangelegd. Het is herhaaldelijk verbouwd, zoodat het karakter van Portu- geesche vestiging geheel verdwenen is. Het geheel heeft thans een typisch oud- Hollandsch cachet. De vesting was langen tijd het sterkste bolwerk van den geheelen Archipel, ja zelfs sterker dan het „Kasteel van Batavia" en het Kasteel „Victoria" te Amboina. Interessante gebouwen staan er binnen de wallen met typische topgevels, schuin oploopende daken, kleine dakven stertjes en lage breede deurtjes. Daar staan de pakhuizen, de woningen der be zetting, het gerechtshuis, de kerk. Lange jaren is de laatste niet voor het oorspron kelijke doel gebruikt, maar thans worden er weer godsdienstoefeningen gehouden. Den bekenden Gouverneur-Generaal Speelman werd het in 1667 door den radja van Goa afgestaan, nadat zijn troepen na tal van bloedige gevechten eerst andere versterkingen hadden veroverd. Hij gaf er den naam aan van zijn geboorteplaats, Rotterdam. Het fort is een groote ge schiedkundige merkwaardigheid. Bij mijn bezoek trof ik in de stad nog een merkwaardigheid aan, die weinig toeristen zal opvallen. Makassar had een waterleiding gekregen. De groote moei lijkheid bij deze sanitaire inrichting is overal deze: hoe krijgt men de inheemsche bevolking er toe dit edele nat te gebrui ken? De bevolking is overal in Indië arm; leidingen naar en in huis kan ze heel zel den betalen. En ver er voor loopen om het water te halen, doet ze niet, evenmin als de Nederlandsche stedeling of dorpsbewo ner dit zal doen. De directeur der water leiding bedacht er iets op. Hij construeer de een automaat. Wierp men er een cent in, dan stroomde er precies 18 Liter water uit. Dit is de hoeveelheid, die het bekende petroleum- of benzineblik juist vult. Die hydranten plaatste hij op gemakkelijk te bereiken plaatsen en voldeden best. Vol trotsch toonde de directeur, Ir. J. Kui pers, zoon van een bekend man uit myn geboorteplaatsje, njij de werking van het ingénieuse toestel. H. F. TILLEMA. Bleek Vrijdagmorgen j.1. is overleden. De verslagenheid over dit tragische sterf geval is hier algemeen. De heer Bleek, die ongeveer 13 jaar secretaris van het waterschap Zijpe en Hazepolder is geweest, was 42 jaar oud en laat een vrouw en kind achter. Schoolreisje. Het schoolfeest van de leerlingen der hoogere klassen van de o. 1. school alhier is weer voorbij. In afwijking van den regel ging de reis ditmaal niet naar Amsterdam, doch naar Utrecht en omgeving. In de stad Utrecht werd een bezoek gebracht aan het jaarbeursgebouw, aan het post kantoor en natuurlijk aan den Domtoren, welke gedeeltelijk werd beklommen. De inwendige mensch vond nieuwe krachten in „Heek". Vervolgens ging de tocht naar Bilthoven via de Lage Vuur- sche naar de Hollandsche Rading. Hoewel het weer niet bijzonder gunstig was, kan toch van een geslaagd school feest gesproken worden, aangezien de kinderen volop hebben genoten. Een vroege vacantie. Wegens het heerschen van de bof onder de kinderen der 3e, 4e en 5e klas der lagere school is op advies van den school arts voor die kinderen nu reeds de zomer- vacantie ingegaan. In verband daarmede is het schoolfeest voor de lagere klasse uitge steld tot na de zomer-vacantie. Aanvoer van aardbeien. De prijzen blijven dalen. Ook op de gister gehouden aardbeien veilingen heeft de prijsdaling zich voortge zet. De aanvoeren waren: Vereenigde Veilin gen 107.000 K.G., gemiddelde prijs 16.19 per 100 K.G. en aan de B. E. T.-veiling 60889 K.G. met een gemiddelden prijs van 16.88 per 100 K.G. Met ingang van de volgende week worden de speciale ochtendveilingen van versche aardbeien stopgezet. I brarht *-«»-» i,j

Alkmaarsche Courant | 1938 | | pagina 9