DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Vraag en aanbod Sir Neill Malcolm brengt te Evian advies uit. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2.—, franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS PER GEWONE ADVERTENTIEN Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. No. 160 Dit nummer bestaat uit drie bladen. Directeur: C. KRAK. Maandag 11 Juli 1938 Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. 140e Jaargang hij acht individueele de beste immigratie voorloopig methode. Zuid-Amerikaansche staten toonen hun goeden wil. Opnieuw daden van terreur. Engelsche troepen in Palestina versterkt. Nieuwe anti-joodsche bepalingen. Bepaalde beroepen verboden. De algemeene toestand. HALFJ. OPRUIMING BIJ H. BULTHUIS. Japansche oorlogsschepen tot zinken gebracht. Vlootconcentratie bij Hainan. Denkt U er aan Uw voor Woensdag op te geven? ALKMAARSCHE COURANT. Zaterdagmorgen heeft de commissie voor de regeling van het probleem der Duitsche en Oostenrijksche vluchtelin gen opnieuw vergaderd. De gedelegeerden van Nieuw Zeeland, Columbia, Chili, Mexico, Ecuador, Uru guay, Venezuela, Denemarken, Peru en de Dominicaansche republiek verklaar den achtereenvolgens hun goeden wil tot medewerking aan een redelijke op lossing. Mogelijkheden. De vertegenwoordigers van Columbia, Ecuador, Uruguay, Venezuelaen Peru ver klaarden zich bereid eenige emigranten in het landbouw bedrijf op te nemen. Heden worden de algemeene discussies voortgezet. Zij waarschuwen echter tevens tegen illu sies over een groot aantal vluchtelingen, dat hun landen zou kunnen opnemen. Advies van sir Malcolm. Aan het slot van de openbare zitting gaf sir Neill Malcolm, de Hooge Commissaris van den Volkenbond voor de Duitsche vluctelingen, zijn advies aan de commissie uit, om welk advies de Fransche, Ameri- kaansche en Engelsche gedelegeerden aan het begin der bijeenkomst uitdrukkelijk ge vraagd hadden. De Hooge Commissaris heeft de taak van de commissie duidelijk uiteengezet. Hij her innerde aan de opdracht, hem oorspronke lijk door den Volkenbond verleend. Men hoopte toentertijd nog omvangrijke kolonisatieplannen te kunnen uitvoeren. Na een jaar is het hem echter duidelijk gewor den, dat èn door de economische omstan digheden èn door de vrees nieuwe minder heden te scheppen, de uitvoering van dit plan werd verhinderd. Men moet, aldus sir Neill Malcolm, voorloopig althans, doorgaan met individueele immigraties. Sir Neill Malcolm gaf vervolgens een uiteenzetting van het sinds 1933 ver richte werk. De particuliere organisaties hebben een toevlucht kunnen vinden voor 120.000 uitgewekenen van de 150.000 die Duitschland verlaten hebben. Hij wees op het nut der vorming van een perma nent orgaan v. d. uitgewekenen en den invloed hetwelk dat op Duitschland zou hebben, indien het gesteund werd door het prestige der Ver. Staten en der Europeesche landen, teneinde het Duit sche rijk tot een ruimere houding te be wegen. De bijeenkomst der inter-gouvernemen- teele commissie zal waarschijnlijk Vrijdag of Zaterdag gesloten worden, na zich perma nent te hebben verklaard en een uitvoerende commissie van vijf leden, w.o. Engeland, Frankrijk en de Vereenigde Staten van Amerika, te hebben benoemd, die eventueel zal trachten met Duitschland in verbinding te komen. Deze permanente commissie zal waarschijnlijk haar zetel te Londen hebben. Waarschijnlijk zal Myron Taylor de leiding krijgen. Ook de Technische sub-commissie vergaderde Zaterdag. Kolonel White presideerde de verga dering, welke kennis heeft genomen van inlichtingen, verstrekt door organi saties, welke zich bewegen op het ge bied der hulpverleening aan vluchte lingen. In het bijzonder de vertegenwoordigers van het joodsche wereldcongres hebben sombere beelden gegeven over het lijden van joden, welke in Duitschland en Oosten rijk in concentratiekampen zijn opgesloten, waar zij veelal aan ernstige mishandelingen bloot staan. De familieleden dezer geïnter neerde joden zouden worden gebrandschat. Men zou de in de concentratiekampen op gesloten joden brieven dicteeren, waarin zij belangrijke bedragen verzoeken, die hun evenwel nimmer bereiken. In één groep zou den zich in den loop van een week twaalf sterfgevallen zijn geregistreerd. Familieledei) van overledenen hebben be richt ontvangen, dat men hun de lijkkisten I met het stoffelijk overschot zou overdragen tegen betaling van alle kosten. Volgens door de vertegenwoordigers ont vangen inlichtingen zou er thans in den boe zem der nationaal-socialistische partij een strijd gevoerd worden over het lot, dat men den joden in dat land zou willen voorbehou den. Terwijl tot nu toe de neiging overheersch- te den joden door hun een slechte behande ling te doen ondergaan, te dwingen het land te verlaten, zouden invloedrijke lieden thans een „eenvoudiger" oplossing bepleiten, daar zij zouden vreezen, dat een emigratie op groote schaal van joden uit Duitschland en Oostenrijk niet zou kunnen geschieden zon der dat zij verlof zouden krijgen een deel van hun beziittingen mede te nemen. Een belangrijke groep zou er de voorkeur aan geven joden in werkkampen bijeen te bren gen om hun werkkrachten te exploiteeren voor de nationale productie. De terreur in Palestina duurt steeds voort Overal uit het land worden da den van geweld en gevallen van sabotage gemeld. Zoo werden Zaterdag twee joodsche jongelui met dolken gestoken en zeer ern stig gewond, toen zij op een wandeltocht door een Arabisch dorp nabij Teaviv kwa men. Zij werden vervolgens aan den kant van den weg aan hun lot overgelaten en tenslotte door een voorbijkomende auto opgenomen. Op den spoorweg Palestina—Egypte na bij Tulkarem is Zaterdagnacht tengevolge van sabotage een goederentrein ontspoord. Het spoorwegverkeer is tijdelijk ontwricht. Gisteravond laat is de assistent-districts commissaris van Galilea nabij Safed heftig beschoten. De districts-commissaris stelde een on derzoek in naar een aanslag op een joodsche autobus, toen de aanvallers plotseling het vuur op hem opende. Onmiddellijk zochten hy en zijn metgezel dekking en beant woordden het vuur, totdat zij versterking kregen. Niemand werd getroffen. Versterking der Britsche troepen. Het koloniaal bureau te Londen heeft medegedeeld, dat het elfde regiment huza ren, dat een regiment pantserwagens is, zoo spoedig mogelijk uit Egypte naar Pa lestina zal vertrekken, behalve de twee bataljons infanterie, welke reeds opdracht hebben ontvangen naar Palestina te gaan. De staking in Amman, welke gisteren is uitgebroken, duurt nog voort. Alles is even wel kalm. Nieuwe terreur. Na een betrekkelijk kalmen dag is de reeds aanslagen Zaterdagavond weer be gonnen. Een bom is tot ontploffing geko men op de grens tusschen Jaffaf en Tel Aviv. Daarbij werd een jeugdige Arabier gewond. Hij is onder politiebewaking naar het ziekenhuis gebracht, aangezien ver scheidene getuigen verklaard hebben dat de gewonde zelf den bom geworpen had. Na den aanslag volgde een relletje tusschen joden en Arabieren, waaraan door de po litie een einde werd gemaakt. Op verschillende plaatsen in Jaffa zijn schoten gelost. Een emballegewerkplaats werd in brand gestoken, de proteststaking in Jaffa duurt voort. In Haifa is een bom geworpen naar een joodsche autobus, waarbij vijf personen ernstig en drie licht gewond werden. De ordedienst in de stad wordt verzorgd door marinies van de Eraeraid en de Repulse. In de Noordelijke grensstreek hebben de militaire autoriteiten de dorpen nabij Te- gart doorzocht om de schuldigen aan een reeks sabotage daden te vinden. Vierhon derd dorpelingen, wier handen schrammen vertoonden, ontstaan doqr aanraking van de prikeldraadversperring, welke telkens vernield werd, zijn geinterneerd in een speciaal opgericht concentratiekamp. Voorts heeft zich een aantal gevallen voorgedaan waarin Arabieren joden heb ben gesteenigd, terwijl tijdens een botsing met een gewapende bende te Ramat Yocha- nan nabij Haifa twee joodsche hulpagenten gewond zijn. Een gewapende bende van naar schatting driehonderd personen heeft de joodsche kolonie Givastade ten Zuiden van Haifa aangevallen, na de telefoonlijnen te hebben vernield. Drie joodsche boeren werden ern stig gewond. Britsche troepen zijn te hulp gesneld. Gisteravond is te Tiberias een jonge jood, die van zijn werk kwam, doorgeschoten. Een der joden, die gisteravond bij het bombardement van een autobus te Haifa gewond werd, is aan zijn verwondingen overleden. Een Britsche majoor heeft na een achter volging een jeugdigen Arabier gegrepen, die, naar men 'zegt, gisteravond te Jeruzalem een bom heeft geworpen. Nog een aanslag op joodsche auto bus. Gisteravond is op een tweede joodsche autobus te Jeruzalem een bomaanslag ge pleegd waardoor zestien personen gewond werden. Sommigen kregen ernstige verwon dingen. De anti-Semitische bepalingen in Duitschland worden voortdurend uit gebreid. Zoo zijn thans nieuwe bepalingen van kracht geworden, die de bestaans mogelijkheid en -zekerheid van het joodsche deel der Duitsche bevolking opnieuw verder aantasten öf de bedoe ling hebben deze bevolkingsgroep nóg meer tot tweederangs burgers te stem pelen. Zoo zijn zoo juist de beperkingen op het verblijf van joden in Duitsche bad- en kuurplaatsen, zeer verscherpt door een cir culaire van dr. Frick, den minister van binnenlandsche zaken, krachtens welke alle zee-, rivier- en meerstranden, alsmede alle strand- en zonnebaden voortaan aan joden kunnen worden ontzegd bij besluit van den directeur der betrokken inrichting, zonder dat een politieverordening noodig is. Joden, die in joodsche tehuizen of pensions aan zee of in de bergen verblijf houden, kun nen gedwongen worden zich bij de politie te melden. Aan joden kunnen gele kaarten verstrekt worden, waarmede zij op bepaal de uren gebruik kunnen maken van de badinrichtingen. Verboden beroepen. Voorts heeft de Duitsche regeering thans een wet uitgevaardigd, waarbij aan joden en joodsche ondernemingen met eigen rechtspersoonlijkheid de volgende beroepen verboden worden: Bewakingsdiensten, in lichtingsdiensten over vermogens of per soonlijke aangelegenheden, handel in gronden, bemiddeling voor onroerende goederen en hypotheken, beheer van huizen en terreinen, huwelijksbemiddeling, uitge zonderd de bemiddeling tusschen joden, en het buitenlandsche toeristenverkeer. Over tredingen worden met gevangenis bestraft. ALKMAAR, 11 Juli '38. Op het congres der Waalsche socialisten te Charleroi gehouden, heeft gisteren o.m. de minister-president van België, Spaden, het woord gevoerd. Hij heeft o.m. over het talenvraagstuk gesproken en hierover wijze en bezadigde woorden gesproken. Spaak zeide, den wensch te hebben alle moeilijkheden uit den weg te ruimen, zoo wel aan Vlaamschë als aan Waalsche zijde. Langzamerhand wil de minister-presi dent komen tot een volkomen liquidatie dezer problemen ten aanzien waarvan Spaak verklaarde, geen enkele passie of vooroordeel te hebben. De premier erken de, dat men de fout had begaan, den Vla mingen te laat recht te doen. Hij vroeg zich af, of men niet dezelfde vergissing begaat tegenover het Waterland. „Er moet iets gedaan worden, laat ons het dan te rechtertijd én goed doen!" zoo besloot Spaak. Spaak heeft voor zijn doel: liquidatie van den taalstrijd inmiddels reeds bepaalde maatregelen getroffen, die langzamerhand de zekerheid moeten geven van een gelijk waardige behandeling der twee talen waaraan het tot nu toe door kleingeestige sabotage der bestaande regelen maar al te vaak aan ontbroken heeft. De nieuwe maatregelen zullen méér waarborgen bieden voor een duurzame regeling van de talenkwestie dan de me thoden van Grammens c.s., die'meenen met teer- en witkwast de overwinning te behalen. Verstandelijk overleg, verstan dige maatregelen en vóór alles: verdraag zaamheid, echter zijn hechter basis voor een definitieve oplossing. Dat heeft Spaak, ge tuige zijn rede te Charleroi, begrepen! Het door de niet-inmengingscommissie goedgekeurde plan tot terugtrekking der buitenlanders uit Spanje is Zaterdag aan Burgos overhandigd. Men vermoedt te Londen dat de autoriteiten van Barcelona hiervan eveneens kennis hebben genomen, maar zekerheid heeft men hierover niet, wegens de moeilijke telegrafische verbin ding. Naar men weet, zal het plan heden in den vorm van een witboek gepubliceerd worden. Dat de Spaansche regeering inderdaad het plan heeft ontvangen, wordt naderhand bévestigd door een bericht uit Barcelona, dat zegt, dat Del Vayo, de minister van buitenlandsche zaken, in de Zaterdag ge houden mnisterraad meedeelde het door de Londensche niet-inmengingscommissie op gestelde plan inzake de terugtrekking der buitenlandsche strijdkrachten te hebben ontvangen. In een volgende vergadering zal de re geering dit in bijzonderheden bestudeeren. De minister-president en minister van nationale verdediging, Negrin, gaf voorts een uiteenzetting van den militairen toestand. De kwestie van de bombardementen op de Britsche schepen komt nog niet veel nader tot een oplossing. Engeland heeft nieuwe inlichtingen gevraagd. Burgos moet de nadere beteekenis uiteen zetten van de zinsneden die in haar antwoord voorkwamen enwaarin verklaard werd, dat „de aanvallen niet speciaal gericht waren op de zich in de Spaansche havens bevin dende Britsche koopvaardijschepen." Het antwoord, dat Franco op deze laat ste nota heeft gegeven, is, naar men in dezelfde kringen verklaart, op het eerste gezicht moeilijk te interpreteeren. Het is ter bestudeering aan de rechtskundigen van het Foreign Office voorgelegd. Pas wanneer men hiermede gereed is, zullen officieele diplomatieke kringen er zich over uitspreken. Mussolini heeft een inleiding geschreven tot een werk, waarin beschreven wordt hetgeen het fascisme in de 13 jaren van zijn bestaan tot stand gebracht heeft. Niet dat dit nu zoo'u. belangrijk werk is, dat het hier niet onvermeld dient te blijven. Er zjjn al vele werken verschenen, die de prestaties van „Italiaansche imperium" ver heerlijken. De Italianen zijn in deze nooit overmatig bescheiden geweest. Het is echter interessant de gedachten- gang en de ideeën van het Italië van Mus solini eens nader te beschouwen. De duce zegt dan, dat het eerste tijdperk van het fascistische bewind „gekenmerkt (werd) door het leggen van een fundamen- teele basis, het tweede tijdperk door de verovering van Libye en de verzoening tusschen kerk en staat, terwijl het derde tijdperk het roemrijke tijdperk genoemd mag worden, aangezien hierin het tweede Romeinsche keizerrijk geborgen is." Overgaande op den toestand in Spanje, zegt de duce, dat de burgerstrijd zich thans duidelijk ten gunste van Franco keert, ondanks de Fransch-Russische hulp. Door in Spanje op te treden, hebben de zwarthemden op internationaal terrein de bolsjewistische machten ontmoet. Hier is het eerste conflict tusschen twee revo luties, die van de vorige eeuw en de fascistische revolutie. Het fascisme ducht den strijd niet, welke beslissen moet over het lot der continenten. „De oorlog in Afrika heeft de richtlijn bepaald van de Italiaansche buitenlandsche politiek, welke zich thans grondvest op de as Rome Berlijn en den driehoek RomeBerlijn Tokio. Voorts zal een kamer van fasces en corporaties worden opgericht, welke volgens Mussolini de oplossing zal vor men van het vraagstuk der nationale ver tegenwoordiging en der wettelijke samen werking tusschen de regeering en de ver tegenwoordigers van de nationale politiek en economie.' Juist: „De oorlog in Afrika heeft de richtlijn bepaald van de Italiaansche bui tenlandsche politiek,". Een zeer interessante mededeeling, die den aandachtigen toeschouwer zich doet afvragen: „Beteekent dit, dat niet alleen t. o. v. Spanje maar ook in de toekomst dergelijke imperialistische oorlogen te verwachten zijn. In dit verband immers herinneren we ons eenigen tijd geléden een uitspraak van Mussolini die in dezelfde richting wees. De duce heeft toen n.1. in een bijeenkomst gesproken over een „derde, zegevierende veldtocht, waarin hij het Italiaansche volk zal leiden." Oók toen heeft men zich eenigszins ongerust afge vraagd wat dit te beteekenen had. Men heeft vermoed, dat bedoeld is: de oorlog in Abessinië, Spanje en.een nieuwe oorlog in het vooruitzicht. Bemoedigend perspectief! half negen begint de bekende KOOPJES! KOOPJES! KOOPJES! Het Chineesche persbureau meldt be- langrijke successen. Zoo is 't gelukt naar men uit Hankau mededeelt drie Ja pansche oorlogsschepen op de Jangtse door Chineeschen vliegtuigen te bom bardeeren en tot zinken te brengen. Twee oorlogsbodems beschoten Kiou- kiang, voor Hankau toen zy door de Chineesche toestellen werden aangeval len. Het derde bevond zich ter hoogte van Nanking. Voorts wordt van officieële zijde gezegd, dat 50 Japansche vliegtuigen, welke opge steld stonden op het vliegveld van Nanking, vernield zijn en dat vijf Japansche oorlogs schepen ernstig werden beschadigd. De Chineesche guerilla. De Chineesche nationale vlaggen wappe ren, aldus meldt het Chineesche telegraaf- agentschap, weer trots in de gebieden rond om Tientsin, dank zy voortdurende uit breiding van de Chineesche guerilla in Hopei. Herhaaldelijk trekken Chineesche mobiele eenheden vryelyk door in naam door de Japanneezen bezette gebieden naby Tient sin heen, op weg naar Oost-Hopei, waar de kracht der guerrilla, evenals in Centraal Hopei, gestadig toeneemt. Slechts zelden hebben de Chineesche guërrillatroepen weerstand ontmoet van den kant van het Japansche garnizoen of van het onder Japansche leiding staande „corps tot behoud van den vrede". Vlootconcentraties Naar het Chineesche telegraaf-agent- schap meldt, zou een deel der Japansche vloot, dat tevoren geconcentreerd was in de wateren van Foekien en Kwang- toeng, verplaatst worden naar de omgeving van de Paracelsus eilanden en van Hainan. Dit vlootgedeelte zou bestaan uit 22 Ja pansche oorlogsschepen, waarbij zes krui sers. Deze schepen zouden geconcentreerd worden in de wateren tusschen de Fransche territoriale wateren en de Farcelsus eilan den. Voorts wordt aan het Chineesche te- legraaf-agentschap gemeld, dat Frankrijk meer kapitale schepen en kruisers naar het Oosten zendt, terwijl de Fransche comman dant van het garnizoen in Indo-China de Fransche troepen daar inspecteert. Een niet bevestigd bericht aan dit agent schap meldt verder, dat Japan met het oog op de weigering van Frankrijk, de anna- mietentroepen van de Parcelsus eilanden terug te trekken, besloten heeft tot positieve actie,, weshalve den admiraal Sjotokoe Foejita opdracht zou zyn gegeven de noo- dige stappen te doen. Foejita is opperbevelhebber der Japan sche Zuid-Chineesche vloot. Ook zouden de Japanneezen zich gereed maken Japansche troepen van Formosa naar de Parcelsus eilanden te zenden. Twaalf Japansche oorlogsschepen zyn van Formosa vertrokken naar Hainan en de Paracelsus-eilanden om daar troepen aan land te zetten. Er kruisen thans nog slechts negen tien Japansche oorlogsschepen in de Kwangtoengwateren. Van het strijdtooneel. Uit Sjanghai wodt van Japansche zijde gemeld, dat de Japansche troepen regel matig langs de Jangtse blijven optrekken. De Chineesche troepen dringen intusschen het gebied van Kioenkiang en Nantsjang binnen. Zij zijn, volgens mededeelingen uit Chineesche bron, vastbesloten den Japan- schen opmarsch naar deze beide steden te stuiten. De overstroomingen in Japan. De overstroomingen in de prefectuur Hyogo hebben 416 dooden geëischt, van wie 347 uit Kobe. Voorts zijn 2592 personen ge wond, terwijl nog 390 personen vermist worden. Alléén 2de handsch goederen. 35 ct. p. 5 regels, uitsluitend a contant.

Alkmaarsche Courant | 1938 | | pagina 1