Aanbod 35 cent per vijf regels, uitsluitend a contant. derde blad. Alkmaarsche Politierechter Verd. was al eerder voor een dergelijk feit veroordeeld ep wanneer hij er mee door WINKEL Ook vezoekt hy zoodanige maatregelen ROSE-SPREEUW. Woensdags en Zaterdags. Alléén tweede handsch goederen. (DINSDAGS EN VRIJDAGS INZENDEN). ALKMAARSCHE COURANT VAN WOENSDAG 13 JULI 1938. JlecfUszaken Ten onrechte beschuldigd. De Alkmaarsche politierechter, mr. Lede- boer, nam, van zijn vacantie terug zijnde, Maandag weer de honneurs op den Geester singel waar. Zijn edelachtbare kreeg eerst een drietal oude zaakjes te behandelen, waarvan een den Wieringer grondwerker Izaak v. R. betrof, die in een brief aan den opzichter L. allerlei beschuldigingen had ge uit tegen den kantonnier P. Om den grond werker alle recht te laten wedervaren was de zaak indertijd aangehouden, teneinde te onderzoeken, in hoeverre de beschuldigin gen juist waren. Dat onderzoek had uitge maakt, dat den kantonnier niets met recht verweten kon worden en het verhoor van de getuigen, ook van de getuigen a décharge, leverde niets op, wat ten nadeele van den beleedigden kantonnier kon worden uitge legd. Toch hield de van smaad beschuldigde grondwerker v. R. vol, dat het waar was wat hij in den brief aan den opzichter had ge schreven en hij bleek zoo weinig voor rede vatbaar te zijn, dat zelfs mr. Ledeboer moest zeggen: alle redenatie met jou is doelloos, je hebt hersens als van een gebraden kip. De officier meende, dat het voldoende was verdachte slechts smaadschrift ten laste te leggen, inplaats van laster, waar nog zwaar der straf op staat. De bedoeling van ver dachte was klaarblijkelijk, wraak te nemen op den kantonnier, die verdachte's ontslag zou hebben bewerkstelligd. De wraakne ming was niet gelukt en dat was maar goed ook; verdachte deed beter eens goed naar zich zelf te kijken, want aan hem viel heel wat te verbeteren. Wijl verdachte arm was en bovendien geen greintje schuldbesef toon de, vorderde spr. één maand gevangenis straf. Verdachte tot den rechter: Dat kan toch niet edelachtbare, ik ben toch onschuldig, terwyl die man (de kantonnier P.) niet zoo doodonschuldig is. Over deze opmerking werd de politierech ter nogal boos en hij trachtte den verdachte aan het verstand te brengen, dat hij nu maar eens moest ophouden met zijn lasterpraatjes, yvaar niets van aan was. Het was tegen doo vemansooren gesproken, de man mopperde maar door, zoodat tenslotte een strenge waarschuwing noodig was om hem minstens te doen zwijgen, terwijl het vonnis werd uit gesproken. Dat was: een week in het ge vang. Met den gasmeter geknoeid. Het zaakje tegen broer en zus K. uit Zwaag, die uit armoede hadden geknoeid met den gasmeter, waardoor de Hoornsche gasfabriek een schade leed van ruim vier gulden, werd eveneens geliquideerd. Om trent het onderzoek, dat de meteropnemer S. naar andere tot knoeien aanleiding geven de meters te Zwaag moest instellen, werd niets medegedeeld, maar wel werd de raad gegeven, de meters voortaan te verzegelen. De beide jongelieden, die tenslotte niet ten bate van zich zelf hadden geknoeid, werden, nadat geblekn was, dat aan de gasfabriek de schade was vergoed, met 1 maand voorwaar delijke gevangenisstraf naar huis gestuurd. De officier had tegen ieder van hen een tientje boete geëischt, maar dat kondr ze niet betalen. Weer in den rechten koers gebracht. Ook de Heldersche dienstbode Maria B., die veertien dagen geleden terecht had ge staan wegens kleine diefstallen ten nadeele van haar mevrouw en wier zaak toen ook was aangehouden, zag het eind van haar ergste leed naderen. Meneer Wiggers had voor het meisje, dat door verschillende om standigheden een verkeerden koers was ge gaan, een plaats gevonden in een inrichting, waar ze direct kon worden opgenomen en welke onder leiding van het Leger des Heils staat. Overeenkomstig den eisch veroordeel de de rechter haar tot 4 maanden voorwaar delijke gevangenisstraf, met een proeftijd van 3 jaar en oplegging van bijzondere voor waarden, waarvan de voornaamste was, dat ze hoogstens een half jaar naar het tehuis te Voorne zal moeten. Wijl ze gedetineerd was, werd ze meteen in vrijheid gesteld. Het brandde wel maar niet goed. VA. S. uit Anna Paulowna heeft een zoon, dié' minder goed oppast en daardoor veel geld kost. Vader kwam tenslotte daardoor zrto in het nauw te zitten, dat hij teneinde raad in een oude kast op zolder brand stichtte en naar den veldwachter liep om te vertellen, dat er bij hem brand was ontstaan en dat er een pakje bankbiljetten was ver brand. De veldwachter onderzocht de zaak, maar kwam al spoedig tot de wetenschap, dat de brand opzettelijk door S. was gesticht en dat er nooit ander geld dan twee dood gewone rijksdaalders in de oude kast had gelegen. Het was S. dus te doen geweest, om op slinksche manier van de verzekerings maatschappij geld los te krijgen. S. stond daarvoor nu terecht en bekende openhartig zijn daad. De officier had een beetje medelijden met den tot wanhoop gedreven vader en vroeg slechts 2 maanden voorwaardelijke gevan genisstraf met een proeftijd van twee jaar. Het vonnis was conform. Hazardspel. Speculeerend op de goklust van den Ne derlander, had de werklooze Amsterdamsche meubelmaker H. een hazardspelletje be dacht, dat bestond uit een draaiende schijf met genummerde vakjes, waarop men met een speertje moest werpen. Trof men het goede vakje, dan kreeg men zeven keer den inzet terug. In het andere geval was men zijn geld kwijt. In verschillende plaatsen was hij daarmee al bezig geweest, totdat de man in Heerhugowaard werd betrapt en aan zijn broodwinning een eind zag gemaakt. De meubelmaker was erg vriendelijk en ge dwee tegenover den politierechter, die hem ook heelemaal niet kwaad aankeek. Verdach te zei, dat hij in Utrecht wel met zijn draai schijf mocht werken, maar de officier ver telde, dat het nergens mocht en dat men in Utrecht er misschien alleen maar de hand niet aan hield. ging, zou het wel een gevangenisstraf voor hem kunnen worden. Spr. vroeg nu 30 boete of 15 dagen en verbeurdverklaring van het gok-instrument. De politierechter dééd er vijf gulden en vijf dagen af. Wie twijfelt er aan de woorden van een waarzegster? Een schilder uit Breezand had zich kwaad gemaakt op zijn buurvrouw en bij haar een bloemenbak door de ruiten- gegooid. Een simpel feit, maar dat genoeg was om den gewapenden vrede tusschen de beide buren tot een volledig oorlogsoffensief te doen overgaan. De. buurvrouw klaagde den schil der aan, die tegenover den politierechter geen poging deed zijn daad te ontkennen. Alleen: hij verontschuldigde haar. De buurvrouw had hem tot het bloembakken- bombardement verlokt. Nu wordt dat wel meer gezegd, maar dezen keer was dat vol komen waar, ook volgens den politierechter, want de buurvrouw, die met rood-opgebla- zen gezicht voor den rechter als getuige ver scheen, zei zelf, dat ze, toen de schilder tus schen haar en zijn erf een schutting timmer de, tot laatstgenoemde had gezegd: „Mooi zoo, nu kunnen we elkaar tenminste niet meer zien". Bovendien verdacht ze den schil der er van haar geldkistje te hebben gesto- len, want een waarzegster, die de portemon- naie van getuige's gestorven zuster had vastgehouden (het geldkistje was een erfe nis van die zuster), had dat gezegd en wie twijfelt aan de woorden van een waarzeg ster? De schilder beweerde nog, dat zijn buur vrouw een ieder vertelde, dat hij een dief was, maar de burgemeester wilde er niet aan een vervolging van de buurvrouw te bevor deren. De rechter: misschien wil de burgemeester dat niet in uw eigen belang. Verdachte: Is er dan voor mijn geen récht? De rechter: Er is recht voor een ieder. De getuigende buurvrouw zei nog, dat ze nu blij was, dat de schutting er stond, dat ruimde tenminste mooi op. Deze opmerking viel echter bij den rechter niét in goede aarde, wat hij duidelijk liet blijken. De officier vroeg f 10 of vijf dagen voor den schilder, die op zijn beurt weer zei, dat hij eigenlijk geen straf moest hebben. De rechter: Wil je soms een pluimpje? Verdachte: Nee, dat hoeft niet. Het vonnis was conform. Verdachte vroeg, of de buurvrouw nu ook zou ophouden met haar praatjes over den diefstal van het geldkistje. De rechter begon te lachen en zei, dat hij wel eens zou probee- ren vrede tusschen beiden te stichten. Hij riep de buurvrouw voor zich en vroeg haar, of ze voortaan niet meer wilde denken, dat de schilder haar geldkistje had gestolen. De buurvrouw kon voor- noch achteruit en zei, dat ze 't niet meer zou denken. De schilder was tevreden, maar de rechter, die altijd graag zekerheid heeft en alles heelemaal goed wil hebben, vond dat niet genoeg en zei: Geef mekaar dan de hand en leef als goede buren verder. De schilder stak met een breed gebaar zijn buurvrouw de hand toe, maar die bleek op gespannen voet met de liefde te staan en koppig van aard te wezen. Met een ruk draaide ze zich om en bleef stokstijf met haar rug naar den schilder staan. Ondanks het minder mooie van het geval konden zelfs de heeren in toga het lachen niet laten, toen ze deze manifestatie van onwil zagen. Mr. Ledeboer trachtte nog met vriendelijke woorden en een heel betoog over de dapper heid van den mensch, die zich zelf overwint, de booze buurvrouw tot zachtere gevoelens te bewegen, maar vergeefs. Het bleef zooals het was en zonder zich om te draaien ver dween buurvrouw. De schutting zal voorloopig nog wel reden van bestaan hebben. MOORD OP HAAR KIND. Tot 7 jaar veroordeeld. De 28-jarige vrouw N. K. P. uit Oud beyerland werd heden door de rechtbank te Dordrecht, wegens moord op haar kindje van acht maanden, veroordeeld tot zeven jaar gevangenisstraf. De eisch was tien jaar, Qe*nee*Uetadeti De gemeenteraad vergaderde Dinsdag middag. Van de ingekomen stukken vermelden wij dat mevr. De RidderDe Zeeuw bedankt als regentes van het Tehuis van Ouden van Dagen. De minister van Onderwijs, K. en W. heeft afwijzend beschikt op het verzoek om op rijkskosten een derde leerkracht aan de school te Lutjewinkel te mogen aanstellen. De Ned. Heide-Maatschappij bericht, dat de begraafplaats gereed is. De heer Van Zoonen wilde nogmaals pro- beeren den minister van onderwijs tot an dere gedachten te brengen, hetgeen het be sluit van B. en W. was. De heer Dekker was het hiermee eens. De motiveering van den minister vond spr. zwak. We kunnen toch niet de kinderen zoomaar verdeelen over de beide onder wijzers. Men ging met het voorstel van B. en W. accoord. Medegedeeld werd, dat aan den onder wijzer J. Slooten ziekteverlof is verleend, in zijn plaats is tijdelijk benoemd de heer A. D. de Veer, alhier. Voorts is de heer Broersma tot tijdelijk onderwijzer benoemd wegens ziekte van mej. De Kwaadsteniet. De verbouw van de O. L.-school te Lut jewinkel is gegund aan den laagsten in schrijver, den her K. Blokker te Lutje winkel, voor 4974. Vastgesteld werd een suppl. kohier der hondenbelasting. De woning van het hoofd der school. De tuin is een woestenij. De heer B. Span verzocht verbeteringen aan te brengen in zijn woning. B. en W. stelden voor den heer Span te berichten, dat het in de bedoeling ligt het volgende jaar verschillende verbeteringen aan te brengen. te willen treffen, dat de bij zijn benoeming belofte den tuin voor rekening van de ge meente te doen komen, ook in het vervolg kan worden nagekomen en indien dit niet gaat, daarvan mededeeling te willen doen, opdat hij zich dan zelf met 'n uiteenzetting van de feiten tot Ged. Staten zal kunnen wenden. De voorzitter gaf een toelichting van het onderzoek in de woning van den hoofdon derwijzer. Men achtte het 't beste, de woning het volgende jaar te restaureeren en dus de gevraagde gedeeltelijke herstellingen tot dien tijd uit te stellen. De heer Brugman: Er moet een oplossing worden gevonden. De tuin moet opgeknapt worden. Wie het betalen moet is een andere vraag. Dat kan later uitgezocht worden. Die wanordelijke aanblik moet verdwijnen. Voorzitter merkte op, dat men met in de rechten de huurders kan treden. De heer Kamp zou een oplossing van het geschil tusschen het hoofd der school en B. en W. prefereeren. De voorzitter gevoelde wel voor een on derhoud met den heer Span, doch zal men resultaat hebben? De heer Dekker vond dat de heer Span zich tot Ged. Staten moet wenden, zooals zijn plan was. De gemeentebegrooting 1938 is van Ged. Staten terug ontvangen met een nota van opmerkingen. B. en W. wilden o.m. het vol gende antwoorden: De raad wenscht den post schoolschoonmaker te handhaven, aan gezien het schoolschoonmaken gereorgani seerd zal worden. De raad kan zich niet vereenigen met een verlaging van de jaarwedden der wethou ders. De raad zal een verordening vaststellen, doch wenscht de inwerkingtreding te doen bepalen op 1 Januari 1939. Aldus besloten. Benoeming regentes alg. Burg. Armbestuur. Mevr. VriesLange werd benoemd tot regentes van het B. A. Verhuur geen woningen aan men- schen die hun kinderen te Schagen laten schoolgaan. De heer L. Bosselaar te Winkel verzoekt hem ingevolge art. 13 der L. O.-wet 1920 een vergoeding toe te kennen van 62.50 van het vervoer van zijn kind naar de bij zondere lagere school te Schagen. Op voorstel van B. en W. werd besloten den heer Bosselaar een vergoeding te ver- leenen van de kosten van een weekkaart en een maandabonnement tot aan de zomer vacantie en verder een jaarabonnement. Wethouder Burgman wilde het niet heb ben over het geld, maar maar over de school te Lutjewinkel, waar men de derde leerkracht niet krijgt. Spr. zou willen aanraden dat huizen-ver huurders hun woningen niet verhuren aan menschen, die hun kinderen naar de school te Schagen sturen, anders krijgt men nooit de derde leerkracht. De heer Van Zoonen zeide, het niet met den heer Brugman eens te zijn. Met het P. E. N. werd een nieuw straat verlichtingscontract aangegaan. Dan be taalt men 2 y, cent per K. W. U. i. p. v. 4)4 cent. B. en W. stelden voor den minister van Soc. Zaken te verzoeken de gemeente voor de extra hulp aan werkloozen in aanmer king te doen komen. Ten laste aan de gemeente komt 56 zijnde de bijdrage a 2 voor 28 werkloozen. Voor de B-boeren betaalt de minister van economische zaken 1.50 en voor C-boeren 3. Aldus besloten. B. en W. stellen den raad voor de volgen de overeenkomst met de Ned. herv. kerk aan te gaan: De kerk staat aan de gemeente in eigen dom af een gedeelte grond, groot 28 Are, 60.C.A. (thans begraafplaats) en een per ceel groot 22 Are 80 c.A. op voorwaarden als genoemd in de bij de stukken liggende overeenkomst. De raad ging hiermee accoord. VOOR POSTZEGEL LIEFHEBBERS. Op 2 Augustus 1937 werd door me vrouw dr. J. C. Boswijk te Den Dolder in Herbayum bij Franeker een verre van alledaagschen vogel waargenomen, waarvan zij ons de volgende beschrij ving gaf: „Iets slanker dan een spreeuw, maar minstens even groot en in zijn houding zeer veel daarop gelijkend. Buik en rug rose, kop, hals, vleugels en staart zwart, snavel geel, pooten beneden geel, boven zwart." De vogel, die geen groote mate van schuwheid aan den dag legde, vertoefde den meesten tijd in de zwarte-bessen- struiken. Boven weergever# waarneming mag van belang worden geacht, want hoe summier het signalement, dat onze berichtgeefster van den vogel geeft, ook moge zijn, noch tans bieden de aanduidingen een voldoen den grondslag voor determinatie: de be schreven vogel kan moeilijk iets anders zijn geweest dan de rosé-spreeuw (Postor roseus) een vertegenwoordiger onzer avifauna, die tot de uiterst zeldzame gasten dient te wor den gerekend. Het was op 15 Juli 1932, dus nu een zestal jaren geleden, dat op de Kattewaard en wel op erf no. 14, het boerderij terrein op het Kampereiland, waar meer dan eens onze kampeertent stond, wanneer wij op verken ning uittrokken in de riet- en biezenwilder- nissen eveneens een rosé-spreeuw, die zich temidden van een troep gewone spreeuwen bevond, met een schot hagel werd neerge legd. Het exemplaar bevindt zich thans in de verzameling van dr. C. G. B. ten Kate, rector van het Gem. Lyceum te Kampen. Tevoren werd de soort ten onzent vastge steld in 1856 (talrijke exemplaren), 1874, 1885, 1886, 1893, 1894 en 1897 (telkens één enkel individu). Wanneer wij het recente Friesche exemplaar derhalve meerekenen, is de aanwezigheid van den rosé-spreeuw in Nederland vooral het mannetje wordt ge- Op de eerste en tweede rij een nieuwe serie ter eere van den grooten Roemeen- schen schilder Grigorescu, op de derde en één op de vierde rij een serie van vier stuks Rusland als herinnering aan de be vrijding van de Noordpoolonderzoekers en tenslotte op de vierde rü 2 nieuwe Zeppe lin-zegels uitgegeven ter gelegenheid van de herdenking van den geboortedag van graaf Zeppelin, nu 100 jaar geleden. kenmerkt door sterk verlengde schedel- veeren, terwijl de zwarte partijen purper achtig metalliek glinsteren in het geheel dus in slechts een negental jaren geconsta teerd. De vogel broedt in het Zuid-Oostelijk ge deelte van Europa en in de Aziatische ge bieden van de Zwarte Zee tot Mongolië. Zoo nu en dan gebeurt het echter, gelijk trouwens uit de bovenopgesomde Nederland- sche waarnemingen blijkt, dat de vogel om onverklaarbare redenen van zijn gewone route afwijkt en een bezoek brengt aan onze „lauwe Westerstranden". Zelfs raakt hij af en toe nog meer uit den koers, want de vo gel, wiens doen en laten, ook wat zijn stem ming betreft, zeer sterk aan de gedragingen der gewone spreeuwen doet denken, is ook wel meer dan eens in Engeland waargeno- men.Zwermsgewijze is hij in de vorige eeuw ook wel opgetreden in Duitschland en Zwit- scherland, terwijl ook wel in andere Euro- peesche staten in den loop der jaren meer of minder opzienbarende invasies hebben plaats gehad; wij denken b.v. aan Italië, Bul garije en Hongarije, in welk laatste land enkele duizenden immigrantenparen zelfs gingen broeden. Daarentegen is Britsch-Indië hun normale overwinteringsgebied. De rosé-spreeuw is de geslachtsnaam wijst reeds in deze richting een echt dier van de steppen, dat een groote vermaard heid geniet als verdelger van de beruchte treksprinkhanen. Wanneer deze zich in groote massa's vertoonen, zijn de rosé- spreeuwen in hun element. Hun hardnekkige vervolging van de oogstvernielers is in staat aan de sprinkhanenplaag een einde te ma ken, zoodat de vogels in Azië uit den aard der zaak zeer populaire figuren zijn, wien men wegens hun economische beteekenw niet spoedig een veer zal krenken. Boven dien bevrijden zij ook het vee van de meest uiteenloopende stekende plaaggeesten. Merkwaardig is het, dat de rosé-spreeuwen er geen vaste broeddomeinen op nahouden, maar koloniegewijze zich in die streken gaan vestigen om er te nestelen, waar de voedingsvoorwaarden buitengewoon gunstig zijn. Met andere woorden: de levenswijze der rosé-spreeuwen draagt in zekeren zin een Zigeunerachtig karakter. Vooral plegen de nesten in rostsspleten te worden gebouwd, maar wanneer deze in bepaalde gebieden ontbreken, bewijzen de vogels, dat zy over een groot aanpasd&gs- vermogen beschikken: bodemnesten zijn namelijk ook herhaaldelijk waargenomen. Ook anderszins blijkt uit de gedragingen van onze steppenvogels, dat zij, wanneer er in hun levensomstandigheden een wijziging intreedt, „met hun tijd weten mee te gaan". Begint namelijk hun voornaamste voedsel, de sprinkhanen, schaarsch te worden, dan ontpoppen zij zich plotseling als geestdrif tige besseneters. Hiermee schijnt tevens ver klaard te zijn, waarop de rosé-spreeuw, die heelemaal verdwaalde naar het Westen van de provincie Friesland, gelijk onze bericht geefster kon vaststellen, zooveel aandacht wijdde aan de bessen van Ribes nlgrum. RINKE TOLMAN. Beter dan kinine slikken Is het muggen dood te tikken. Te koop: belastingvrij kajuitzeiljacht Dirk Duivel, 2 slaappl., 3 jaar oud, prima 375. A. P. LIND, Heerenstraat 5. Te koop 2 pers. opklapbed, z. bedst, PRINSESSELAAN 24, Bergen. Te koop gevr. een bakwagentje, in goeden staat, geschikt voor 't bezorgen van zuivelproducten. (Liefst lucht banden). R. BOUHOF, Schevelstr. 10, Uitgeest. Te koop prima éénpers. kano met peddel, weinig gebruikt. TROELSTRAKADE 24. Pracht Vampyr-stofzuiger 125 volt 20. Belastingvrije motor 60, best gaan. OFFRINGA, Dorpstraat 78, Bergen. Te koop aangeboden een modern eiken dressoir, wegens overcompleet. KOORSTRAAT 10. Te koop gevraagd: haren hobbelpaard. Adres bureau van dit blad. Te koop: prima transportrywiel, extra zwaar, n. banden 12.50, Union hee renrijwiel ƒ11, Heerenrijwielen 5 en 6, Damesrijwiel 6, prima Racefiets 12.50. „De Mol", baanfiets als nieuw t. e. a. b. Diverse motoronderdeelen, wielen, banden, enz. SPOORSTRAAT 12, Alkmaar. Tc koop: dameskapsalon-inventaris en gereedschappen, als nieuw, spot prijs. Adres VERDRONKENOORD 90. Prima merken Stofzuigers met nieuwe motoren wa rop 1 jaar garantie, vanaf 10 bij de Reparatie-Wikkelinrichting Peperstraat 3 by den Dijk. Te koop zwarte Studie-piano, prijs 50. Te bevragen bureau van dit blad. Voor Naaimachines bij DEKKER, Spoorstraat 5. Moderne Singer hand machine 27.50, pracht Naumann handmachine 25, pracht Excella 15.Volle garantie. Te koop: mooi ledikant voor 2.50, prima veerenbed uit netten inboedel 5, buffetkastje 5, closetstoel, brand kast 15, pracht eiken schrijfbureau. DEKKER, Spoorstraat 5. Luxe inzak- rapmachines in salonkast met nog 10 j. gar. 45, Singer hand- mach. met kast 7.50. Handmachines m. kast 10, 12 en 15. Guus Klunnen, Hofdijkstr. 13, Alkmaar Te koop 1 B. S. A. k. k. motor, 2X p.k. 90, 1 auto 4 deurs met schuif dak loopt 1 op 14 of ruilen en 1 bel. vrij motorrijwiel. J. LEEUWANGH, Lim- merhoek 8, Alkmaar. Te koop: prima Motor Francis-Barnett, met duo, prima. ARY BOON, Dijk 13, Alkmaar.

Alkmaarsche Courant | 1938 | | pagina 10